کبوتر ایرانی‌ در کانادا

استانداردهای کبوتر پرشی ایرانی

درود به دوستان گرامی‌.   برای دوستان عزیزی که خودشان را برای جوجه کشی‌ آماده میکنند آرزو موفقیت می‌کنم.  فراموش نشود که جوجه‌های بهاری بدلیل وجود حداقل قارچ ها، انگل ها، ویروس‌ها و غیره، سلامت‌ترین جوجه‌های شما خواهند بود.  بر کسی‌ پوشیده نیست که سلامت پرنده حرف اول را در تعیین قدرت و توانایی او برای ثبت ساعت بهتر می‌زند.


  ضمن خوش آمد گویی به بازدیدکنندگان جدید، به اطلاع‌ می‌رسانم که مطالب منتشر شده قبلی‌ در وبلاگ قدیمی‌ من همچنان در دسترس هستند: "شما میتوانید به آدرس زیر مراجعه و یا اینجا کلیک کنید".

www.iranpigeoncanada.blogfa.com


دوست عزیزمان آقای مجید ز. زحمت کشیده اند و مطلبی را برای ما نوشته اند که در زیر مشاهده می‌کنید. ایشان به بررسی استاندارد‌های پرش کبوتر ایرانی بدور از هرگونه خرافات رایج  با دیدیعلمی‌ پرداخته اند.


این موارد شاید بدیهی‌ بنظر برسند، اما اگر بصورت مکتوب  در دسترس نباشند بعضا به فراموشی سپرده میشوند یا کمتر به آنها توجه میشود.  با وجود اینکه بسیاری از کبوتر پروران از این موارد مطلع هستند ما گاه میبینیم که اختلاف نظر هایی هم بین این افراد وجود دارد.  در این مقاله با ارائه,  استاندارد‌های کبوتر پرشی ایرانی، سعی‌ بر این است که این اختلاف نظر‌ها را کاهش داده و با ایجاد استاندارد هایی همه گیر به توافق نظر تبدیل کنیم و بنابر این، باعث ارتقا کبوتر ایرانی و پیشرفت این ورزش بشویم.استانداردهای کبوتر پرشی ایرانی 

 

        برای ارتقای کیفی کبوتر بلندپرواز ایرانی، اولین سئوالی که به ذهن خطور می‌کند این است: اصولاً ما به‌دنبال چه استانداردهایی برای کبوتر خود هستیم؟ کبوتر ایده‌آل ما چه مشخصاتی باید داشته باشد؟ شاید این سئوال‌ها در وهله‌ی اول بدیهی یا حتا بی‌مورد به‌نظر بیایند، اما وقتی پاسخ افراد مختلف را کنار هم می‌گذاریم و تفاوت‌ها و حتا تضادها را می‌بینیم، می‌فهمیم که قبل از اقدام به اصلاح نژاد، ابتدا بایستی تعریف درستی از کیفیت و شاخصه‌های پروازی کبوتر داشته باشیم؛ تعریفی جامع و بابنیاد که بتواند اهل خبره و عموم را قانع کند.


 

تقسیم‌بندی گونه‌های کبوتر ایرانی


کبوتر ایرانی از لحاظ کلی به چهار گونه‌ی متفاوت تقسیم می‌شود:

 بلندپرواز : که اختصاص دارد به شهرهای تهران، کاشان و قم. این‌گونه کبوتر که به‌شکل تیپی یا انفرادی می‌پرد، بیش‌تر گرد بام و در ارتفاع بالا می‌چرخد و ساعت پرواز بالایی دارد.

کوتاه‌پر : مثل کبوتران شیرازی و مشهدی. این‌ها بعد از مدتی کوتاه گرد بام چرخیدن (به شکل تیپی) در ارتقاعی که به‌راحتی قابل رویت هستند، به سمتی رفته و دور می‌شوند و مجدداً باز می‌گردند و به سمت دیگری می‌روند. ساعت این کبوتران حداکثر دو تا سه ساعت تخمین زده می‌شود.

نقش : مثل نوک‌قناری‌ها و دیگر کبوتران تزئینی یا خال‌های مهر که در اقصا‌ نقاط میهن‌مان یافت می‌شوند.

نامه‌بر یا مسافتی : کبوتران مسافت‌رو که از خانواده‌ی هومرها هستند. این کبوتران در فاصله‌‌ای دور رها می‌شوند و با سرعت خود را به خانه می‌رسانند. هر چه سریع‌تر برسند، امتیاز بهتری در مسابقه می‌آورند.

در این‌جا بایستی خاطرنشان کنیم که منظور از استاندارد کبوتر بلندپرواز ایرانی در عنوان مقاله، کبوتران "بلندپرواز" به‌ویژه گونه‌ی تهرانی است.


 

ارتقای ژنتیکی چیست؟


  ارتقای ژنتیکی در کلامی ساده، تقویت ژن‌های مفید و مثبت کبوتر و جایگزینی این ژن‌ها در جای ژن‌های ضعیف و معیوب است. بنابراین تعریف، دو عمل باید پایاپای انجام شوند: ژن‌های خوب تقویت و ازدیاد شوند و دوم، ژن‌های بد و معیوب از دایره‌ی تکثیر خارج شوند.


 

ژن غالب و ژن مغلوب


از لحاظ طیف رنگ‌ها، ضمن توضیح رنگ‌های اصلی و رنگ‌های تلفیقی، ژن‌های غالب و مغلوب، نمودار قدرت و پایداری هر رنگ هنگام تکثیر در مقابل رنگ یا رنگ‌های دیگر است. در این باره مقالاتی در همین وبلاگ منتشر شده‌اند که حاصل تحقیقات دامنه‌دار پژوهشگران هستند.

از لحاظ ظاهر نیز ژن‌ها غالب و مغلوب هستند. برای مثال، ژن کاکل مغلوب است و ما موقعی می‌توانیم جوجه‌ی کاکلی بکشیم که هر دو جفت این ژن را داشته باشند.

اما در باب کیفیت کبوتر ایرانی، طبقه‌بندی دقیقی روی ژن‌های غالب یا مغلوب صورت نگرفته است. برای مثال، ما می‌دانیم اگر کبوتر بند را با کبوتری دیگر که بازی‌دار است تن کنیم، احتمال گرفتن جوجه‌ی بند بسیار است، اما درصد این احتمال را به‌طور دقیق نمی‌دانیم. برای همین، در راه رسیدن به استانداردهای ایده‌آل کبوتر ایرانی بایستی حتی‌المقدور کبوترهای ایراددار را از گردونه‌ی جوجه‌کشی خارج کرد.

 


چه کبوتری ایده‌آل است؟


    بسیاری از خصوصیات کبوترها تقریباً جاافتاده است، مثل کبوتر باید مایه بشود و از چشم بیافتد. اما خیلی از کبوترها با وجودی که ساعت خوبی می‌آورند، گردِ بوم گرد هستند یا حد اکثر به میان‌تو بالا می‌روند. در مقام مقایسه، کبوتری که بلندتر می‌پرد ایده‌آل‌ است.

 

  بعضی از کبوترها به سرعت خال می‌شوند و می‌چسبند به طاق آسمان و در مقابل، بعضی نیز مدت طولانی پایین می‌پرند و بعد بالا می‌کشند. طبعاً کبوتری که زود خال می‌شود بیش‌تر کبوترباز را خوشحال می‌کند.

 

  بسیاری از کبوترها در جوجگی خود را نشان می‌دهند و بعضی نیز بعد از یکسالگی. کبوتری که از همان ابتدا برود روی ساعت، بهتر از کبوتری است که بایستی از آن تا یکسال و حتا بیش‌تر پذیرایی که "شاید" بعداً خود را نشان بدهد.

 

        جوجه‌ای که زود بازی بیافتد احتمال بندشدن‌اش بیش‌تر است. پس خیال کبوتردار از جوجه‌ای که دیر بازی بیافتد جمع‌تر است.

 

       احتمال بندشدن در کبوتران پربازی و نمایشی و جوجه‌های شان، بیش‌تر از کم‌بازی‌ها است. پس کبوتری که کم‌تر بازی می‌کند آن‌هم فقط هنگام برگشت یا میانه‌ی پرواز و نه همان آنی که به پرواز درآمد، قابل اتکاتر است برای تکثیر. کبوتر کم‌بازی ضمناً کم‌تر انرژی مصرف می‌کند و به همین لحاظ، بیش‌تر به کار مسابقه می‌خورد. به‌سادگی نیز شکار قوش و قرقی نمی‌شود.

 

        کبوتران بسیار نرم‌پر و شاپرکی (پروانه‌ای) ساده‌تر توسط قوش و قرقی شکار می‌شوند. از این روست که این‌روزها، حرفه‌ای‌ها به‌دنبال کبوترانی هستند که در عین اقتدار و زیبایی در کت‌زدن، کمی نیز چابک‌تر بپرد.

 

        کبوتری که زود ساز می‌شود (زود پر)، انرژی کم‌تری از کبوتری که دیرساز است می‌گیرد. پس برای مربی، کار با آن ساده‌تر است. این‌که کبوتری زودساز زود هم از نفس می‌افتد و در اصطلاح "یک‌لایی است" خرافه‌ای بیش نیست و پایه‌ی علمی ندارد و صرفاً توجیهی است برای نگهداری کبوتران دیرپر. اصطلاح "یک لایی" و "دو لایی" سنت کلامی است و بین کبوترداران جا افتاده، اما هیچ دلیل علمی‌‌ای پشتوانه‌ی اثبات چنین باورهایی نیست.

 

        خیلی از کبوترها نمایشی هستند و مرتب بالا و پایین می‌کنند. هنگام مسابقه، چنین کبوترهای کم‌تر قابل اعتماد هستند و دل صاحب خود را خالی می‌کنند که مبادا هر لحظه بنشیتند! برای آماده کردن تیپی شایسته برای مسابقه، طبعاً کبوترانی نیاز است که بشود به آن‌ها بیش‌ترین اطمینان را کرد.

 

        کبوترهایی که مایه‌گیر می‌شوند و به سقف آسمان می‌چسبند و گاه خودی نشان می‌دهند و باز از دید ناپدید می‌شوند، ایده‌آل‌ترین نوع برای مسابقه و طبعاً نگهداری و تکثیر هستند.

 

         طبیعتاً همه می‌دانند که کبوتر باید سو خوبی داشته باشد، اما تجربه ثابت کرده که بسیاری از کبوترهای خوش‌سو، در بوم‌های دیگر خوب جا نمی‌نشینند و گاه هرز می‌کنند. چرا واقعاً چنین است؟ خیلی از مواقع، وضعیت ساختمان‌های اطراف و خود بوم کار را بر کبوتر سخت می‌کند. در بسیاری از مواقع نیز کبوتربازان بدون تعلیم دادن جوجه، زود بیرونش می‌کنند. جوجه‌ای که پنجه‌کردن و نشستن را بلد نباشد، ممکن است در وضعیت شلوغ و آپارتمانی شهرها، در اولین بامی بنشیند که راحت‌تر است. برای همین، حتماً باید جوجه‌ها را تربیت کرد و پنجه‌کردن و شاخ‌کردن را یادشان داد، بعد به آن‌ها تمرین پرواز داد. گاه بعضی نیز جوجه را سیر بیرون می‌کنند که بزرگ‌ترین اشتباه یک کبوترباز است. در باب تربیت و تمرین‌دادن جوجه در مقالی دیگر صحبت خواهیم کرد.

 

      کبوتر بایستی بیا باشد. خیلی از کبوتران ساعت‌بیار، در تمرینات اولیه راحت جا می‌نشینند، اما ساعت‌شان که از حدی گذشت، گم می‌شوند. این خود نقیصه‌ای است که کم‌تر به آن توجه می‌شود و در واقع ژنی معیوب است که به نسل‌های بعدی انتقال پیدا می‌کند.

 

از لحاظ سایز، کبوتری متوسط و قوی بنیه و چابک طبعاً قابل اتکاتر از کبوتری بلند و کشیده است.

 

      تیزه‌بلند بودن کبوتر خود عیبی اساسی است که چنین کبوتری به احتمال زیاد ژن معیوب خود را به نسل‌های بعدی منتقل خواهد کرد.


      این‌ها تنها شمه‌ای بودند از مختصات باطنی و ظاهری کبوتر ایده‌آل پرشی. بر این فهرست می‌شود همچنان افزود که با همفکری با اهل فن چنین خواهیم کرد. قصد ما از برشمردن این خصوصیات، جاانداختن آن‌ها و ایجاد استاندارد واقعی برای عموم کبوترداران است، چرا که بدون فکر جمعی و توافق بر سر مختصات باطنی و ظاهری کبوتر، نقطه‌ی شروع اصلاح و ارتقای نسل کبوتر پرشی ایرانی که سرمایه‌ای است که از نسل‌های پیش با زحمات و خون دل خوردن‌های بسیار به ما رسیده، در هاله‌ای از ابهام باقی خواهد ماند و به سرمنزل مقصود نخواهد رسید.دوستان گرامی‌، به رسم همیشگی‌ وبلاگ تعدادی از عکس‌های کبوتران دوستان را در پایان هر مطلب برای شما به نمایش می‌گذاریم.  در اینجا تعدادی از جفت‌های امسال آقای مجید ز. , کبوتران دکتر مسعود بیات و جفت‌های کاشانی خودم را برای شما به نمایش گذاشته ایم. امیدوارم که مورد پسند قرار بگیرند.
۱- بعضی‌ از جفت‌های امسال آقای مجید ز.:


159
2610
3711
48
۲- بعضی‌ از کبوتران دکتر مسعود بیات:

21014182226
31115192327
41216202428
۳- جفت‌های کاشانی خودم:


147101316
258111417
3691215نظرات (168)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
چاکرتم اقا حمید گل
شنبه 26 اسفند‌ماه سال 1396 ساعت 11:29 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
مخلصم عزیز
سلام لانه شون از تخته mdf(به ابعاد30*40سانت)ساختم (.وخودکبوترها هم که برگ درخت وچوب نازک وعلف خشک وچوب جارو(ذرت خوشه ای)وهرچیزدیگری که خودشان بتوانن ببرند.
بچه کبوترها معمولا تاسه یا چهارروزاول حالت عادی دارند منتها بعد ازهفته اول کم کم مشکلشون نمایان میشه.بطوری که شاه پرهاشون زیرپاشون گیرمکنه ودیگر نمی توانن پروازکنند
یکشنبه 10 دی‌ماه سال 1396 ساعت 11:12 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ژن معیوب دارند دیگر جفتشون نکن
سلام.یک جفت ازکبوترهام بعدازبه دنیا آمدن جوجه ها.اغلب پای جوجه ها به طرفین بازشده ومثل چوب سفت میشن.وروی سینه می افته.وتوانایی راه رفتن وپروازکردن ندارن.به نظرتون دلیلش چیه.چکاری می تونم بکنم که جوجه هاشون سالم بشن.لطفا"راهنمایی کنید.متشکرم
شنبه 9 دی‌ماه سال 1396 ساعت 08:03 ب.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
سلام زیرشون‌چیه؟ جنس لانه
سلام.اغلب جوجه های من کند ذهن ویا به قول معروف سر ندارند دقیقا جوجه نروماده دهن خورده هام که ساعت خوبی هم دارند یعنی بعد از کول سوم وچهارم پایین نمیان گاهی نروماده رو هم جابجا کردم ولی ممیدانم دلیل اصلی چیست!کمی راهنمای کن .در ضمن ممنون از وبلوگ خوب ومفیدت.راستی خصوصیات ظاهری یه کبوتر خوب رو نگفتی مرسی
جمعه 21 مهر‌ماه سال 1396 ساعت 11:38 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
باید در انتخاب فصل جوجه‌کشی و پرواز دقت کنی. در این فصل کبوتر نفله میشود.
در کانال تلگرام خصوصیات ظاهری را کاملا توضیح داده ایم
سلام ممنون .میخواستم بدونم شرایط اب هوا ی ایران با انجا چقدر رو پرست کبوتر تاثیر داره
پنج‌شنبه 6 خرداد‌ماه سال 1395 ساعت 10:53 ب.ظ
امتیاز: 0 3
پاسخ:
ﺩﺭﻭﺩ,
اﻳﻨﺠﺎ ﻧﺴﺒﺖ ﺑﻪ اﻳﺮاﻥ ﻣﺴﻠﻤﻞ ﺧﻨﻚ ﺗﺮ اﺳﺖ و ﭘﺮﺷﻬﺎﻱ ﺗﺎﺑﻴﺘﺎﻧﻲ ﻣﺎ ﺩﺭ ﺩﻣﺘﻲ 35 ﺗﺎ 40 اﻧﺠﺎﻡ ﻣﻴﮕﺮﺩﺩ اﻣﺎ ﺭﻃﻮﺑﺖ ﺷﺪﻳﺪا ﺑﺎﻻﺳﺖ ﻛﻪ ﻣﻌﻀﻠﻲ اﺯ ﻧﻮﻉ ﺧﻮﺩﺵ اﺳﺖ.
ﺑﻬﺮ ﺣﺎﻝ ﺑﺎﻳﺪ ﻛﺒﻮﺗﺮ ﺭا ﺑﻪ ﻫﺮ ﺁﺏ و ﻫﻮاﻳﻲ ﻋﺎﺩﺕ ﺩاﺩ.
با عرض سلام شما کبوتر از ایران به کانادا بردید که تو ایران پرست اون کبوتر دیده باشید خودتان اونجا اون کبوتر چقدر خودش میپره یا جوجه هاش ممنون
پنج‌شنبه 6 خرداد‌ماه سال 1395 ساعت 06:54 ق.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ ﺑﻠﻪ ﺩﻭﺳﺘﻲ ﻛﻪ اﻳﻦ ﻛﺒﻮﺗﺮﻫﺎ ﺭا اﺯ ﻛﺎﺷﺎﻥ ﺁﻭﺭﺩﻧﺪ ﺯﻳﺮ ﭘﺎﻱ 200 ﺗﺎ ﻛﺒﻮﺗﺮﺩﺭ ﻛﺎﺷﺎﻥ ﻧﺸﺳﺘﻪ و 10 ﺟﻔﺖ ﻛﺒﻮﺗﺮ ﺩﻭﻱ ﺑﻌﺪﻇﻬﺮ ﺑﻪ ﺑﻌﺪ ﺭا ﺧﺮﻳﺪاﺭﻱ ﻛﺮﺩﻩ و ﺑﻪ اﻳﻨﺠﺎ ﺁﻭﺭﺩﻩ. اﻳﻦﻧﺴﻞ ﻛﺒﻮﺗﺮﻫﺎ ﺑﺎﻻﻱ 7 ﻣﻴﭙﺮﻧﺪ.
ﺟﻮاﺩ ﺟﺎﻥ ﺩﺭ ﻗﺴﻤﺖ ﺳﺎﻳﺖ ﻧﻆﺮاﺕ ﺁﺩﺭﺱﻭﺑﻼﮔﺘﺎﻥ ﺭا ﻛﺎﻣﻞ ﺑﻨﻮﻳﺴﻴﺪ ﻛﻪ ﺩﻭﺳﺘﺎﻥ ﺑﻬﺮاﺣﺘﻲ ﺑﺘﻮاﻧﻨﺪ اﺯ ﻭﺑﻼﮔﺘﺎﻥ ﺩﻳﺪﻥ ﻛﻨﻨﺪ. ﻣﻤﻨﻮﻥ
ممنون .دوست عزیز یک سوال داشتم شما کجا به کبوتر داری مشغول هستید
شنبه 1 خرداد‌ماه سال 1395 ساعت 06:34 ق.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
ﺳﻼﻡ. ﺗﻮﺭﻭﻧﺘﻮ ﻛﺎﻧﺎﺩا
http://kabotarstan1.loxblog.com/ و دیگری http://kabootaresfahan1.loxblog.com/ سلام ممنون از لطف شما دوست عزیز
جمعه 31 اردیبهشت‌ماه سال 1395 ساعت 10:28 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
ﻣﺘﺸﻜﺮﻡ. اﻧﺠﺎﻡ ﺷﺪ.
سلام خسته نباشید خدمت شما دوست عزیز اگر ما را با همان نامهای که برای شما گذاشتم سرج نماید حتمن ما را پیدا خواهید کرد نام انگلیسی .kabootaresfahan1و وب دیگرkabotarstan1 میباشد
جمعه 31 اردیبهشت‌ماه سال 1395 ساعت 11:25 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺟﻮاﺩ ﺟﺎﻥ ﮔﺸﺘﻢ ﭘﻴﺪا ﻧﺸﺪ. ﻟﻂﻒ ﻛﻨﻴﺪ ﺁﺩﺭﺳﺘﺎﺩ ﺭا ﺩﺭ اﻥ ﺑﺎﻻﻱ ﺻﻔﺤﻪ ﻛﻪ ﺗﺎﺑﭗ ﻣﻴﻜﻨﻴﺪ www, ﺑﺎ ﻣﻮﺱ اﺑﻲ ﻛﺮﺩﻩ, ﻛﭙﻲ و ﭘﻴﺴﺖ ﻛﻨﻴﺪ. ﻳﺎ ﺩﺭ ﺟﺎﻳﻲ ﻛﻪ ﺩﺭ ﻗﺴﻤﺖ ﭘﻴﻐﺎﻡ ﻭﺑﻼﮒ ﻣﺎ ﻧﻮﺷﺘﻪ "ﺳﺎﻳﺖ:" اﺩﺩﺭﺱ ﺭا ﻛﺎﻣﻞ ﺑﻨﻮﻳﺴﻴﺪ. ﺁﺩﺭﺱ ﻛﺎﻣﻞ ﺑﺎ www ﺷﺮﻭﻉ ﺷﺪﻩ و ﺑﺎ com. ﻳﺎ ir. ﻭﻳﺎ ﭼﻴﺰﻱ ﺷﺒﻴﻪ ﺁﻥ ﺧﺘﻢ ﻣﻴﺸﻮﺩ.
http://kabootaresfahan1/ اﻳﻦ ﺁﺩﺭﺱ ﻧﺎﻗﺺ اﺳﺖ و اﺩاﻣﻪ اﺵ ﺭا ﻧﻨﻮﺷﺘﻪ اﻳﺪ
با سلام خدمت شما .دوست عزیز 2تا وب هست با ادرس کبوتر ما جواد میرهادیان اصفهان وکبوتر اساتید اصفهان گروبندان ممنون میشم لینک کنید با سپاس از شما
پنج‌شنبه 30 اردیبهشت‌ماه سال 1395 ساعت 07:09 ق.ظ
امتیاز: 0 2
پاسخ:
ﺳﻼم
ﻣﺘﺎﺳﻔﺎﻧﻪ ﻧﺘﻮﻧﺴﺘﻢ ﭘﻴﺪا ﻛﻨﻢ. اﮔﺮ ﻟﻴﻨﻚ ﺭا ﻛﺎﻣﻞ ﺑﻨﻮﻳﺴﻴﺪ ﻣﻤﻨﻮﻥ ﻣﻴﺸﻢ
سلام اگر مایلید باماتبادل لینک داشته باشید
سه‌شنبه 28 اردیبهشت‌ماه سال 1395 ساعت 01:55 ب.ظ
امتیاز: 1 1
پاسخ:
ﺩﺭﻭﺩ
ﺣﺘﻤﺎ. ﻟﻂﻔﺎ اﺩﺭﺳﺘﺎﻥ ﺑﺪﻫﻴﺪ ﺗﺎ اﺿﺎﻓﻪ ﻛﻨﻢ
با سلام خسته نباشید خدمت شما از نظر شما راجب کبوتر لذت بردم درود بر شما
سه‌شنبه 14 اردیبهشت‌ماه سال 1395 ساعت 02:11 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
ﻣﻨﻬﻢ اﺯ ﺳﻤﺎ ﺑﺎﺑﺖ ﺗﻮﺟﻪ ﺗﺎﻥ ﻣﻤﻨﻮﻧﻢ. ﭘﻴﺮﻭﺯ ﺑﺎﺷﻴﺪ
سلام خسته نباشید عالی بود عالی
سه‌شنبه 10 فروردین‌ماه سال 1395 ساعت 12:30 ب.ظ
امتیاز: 0 3
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
ﻣﺘﺸﻜﺮﻡ ﺩﻭﺳﺖ ﻋﺰﻳﺰ.
عالی بود حرف نداشت............
جمعه 18 دی‌ماه سال 1394 ساعت 11:37 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
ﻣﻤﻨﻮﻥ اﺯ ﺷﻤﺎ. ﻟﻂﻒ ﺩاﺭﻳﺪ.
سلام خسته نباشی.از طرف بچه های اراک از شما تشکر میکنم.ومیخوام که همینطور ادامه بدید.کبوتر بومی ما سوسکی .کلاغیه.در خدمتون هستیم
جمعه 27 آذر‌ماه سال 1394 ساعت 01:14 ب.ظ
امتیاز: 1 1
پاسخ:
ﺩﺭﻭﺩ ﺑﻪ ﺷﻤﺎ و ﺗﻤﺎﻡ ﺩﻭﺳﺘﺎﻥ اﺭاﻛﻲ,
ﺧﻮﺷﺤﺎﻟﻢ ﻛﻪ ﺩﻭﺳﺘﺎﻥ ﺧﻮﺑﻲ ﻣﺜﻞ ﺷﻤﺎ ﺩاﺭﻡ ﻋﻠﻲ ﺟﺎﻥ.
ﻳﻚ ﺯﻣﺎﻧﻲﻳﻚ ﺳﺮی اﺯ ﺑﻬﺘﺮﻳﻦ ﻛﺒﻮﺗﺮﻫﺎﻱ ﻣﻦ ﺩﺭ اﻳﺮاﻥ اﺯ ﺩﻭﺳﺘﺎﻥ اﺭاﻛﻲ و ﻏﺮﻳﺒﻬﺎﻱ ﺑﺎﻻﻱ ﺳﻴﻠﻮﻱ اﺭاﻙ ﺑﻮﺩ ﻛﻪ ﺷﺒﻬﺎ اﻭﻧﺠﺎ ﻣﻲ اﻓﺘﺎﺩﻧﺪ. ﺩﻭﺳﺘﻲ ﺩاﺷﺘﻴﻢ ﻛﻪ ﮔﻮﻳﺎ ﺑﭽﻪ ﺧﻮاﻫﺮ ﻣﺤﻤﻮﺩ ﺩﺭﺷﻜﻬﭽﻲ) اﮔﺮ اﺷﺘﺒﺎﻩ ﻧﻜﻨﻢ) ﺑﻮﺩﻧﺪ. ﻣﺘﺎﺳﻔﺎﻧﻪ اﺳﻢ اﻳﺸﻮﻥ ﺭا ﻓﺮاﻣﻮﺵ ﻛﺮﺩﻡ. اﻳﺶ ن ﻛﺒﻮاﺭاﻱ ﺧﻮﺑﻲ ﺑﻪ ﻣﺎ ﺩاﺩﻧﺪ ﻛﻪ ﻭاﻗﻌﺎ ﺩﺳﺘﺸﻮﻥ ﺩﺭﺩ ﻧﻜﻨﻪ.
باسلام خدمت دوست و همکار خوبم واقعا لذت بردم هم از مطالب خوب واموزنده هم از عکسهای زیبا و کبوتران اصیل و خوش نقش ونگار بنده تمایل به تبادل لینک با شما دارم اگر جنابعالی نیز تمایل داشته باشید به وب کوچک و حقیرانه بنده سر بزنید و مرا خبر کنید تا جنابعالی را لینک کنم با تشکر راسیم کبوتر استارا لوندویل. Rasimlavandevili.persianblog.ir
سه‌شنبه 24 آذر‌ماه سال 1394 ساعت 05:37 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺩﺭﻭﺩ ﺭاﺳﻴﻢ ﻋﺰﻳﺰ
ﺑﻨﺪﻩ ﻫﻢ اﺯ ﺁﺷﻨﺎﻳﻲ ﺑﺎ ﺷﻤﺎ ﺧﻮﺷﺒﺨﺘﻢ. ﻭﺑﻼﮒ ﺷﻤﺎ ﺑﻪ ﻟﻴﺴﺖ ﺩﻭﺳﺘﺎﻥ اﺿﺎﻓﻪ ﺷﺪ
درود
موفق باشید
سه‌شنبه 19 آبان‌ماه سال 1394 ساعت 10:09 ب.ظ
امتیاز: 2 1
پاسخ:
ﺷﻤﺎ ﻫﻢ ﻫﻤﻴﻦ ﻃﻮﺭ ﻋﺰﻳﺰ
سلام
دوستان من یه پروزه دارم و از شما کمک میخوام.
من اطلاعات کاملی میخوام در مورد کفتر بازی که شامل سوال های زیر میشه:
۱- اصول کفتربازی چیه؟
۲- چند نوع بازی (مسابقه) وجود داره که کفتر بازها انجام میدن؟
۳- نزاد تمام کبونرهایی که تو ایران مطرح هستند؟
۴- اصول پرورش کبونرها چیه برای آماده سازی برای مسابقات؟
لطف میکنید اگه بهم کمک کنید.
mvi.heydar@gmail.com
یکشنبه 5 مهر‌ماه سال 1394 ساعت 12:01 ق.ظ
امتیاز: 1 2
پاسخ:
سلام حیدر جان.
تمام سوالهای شما در همین وبلاگ توضیه داده شده. در ضمن دوستانی که اسامی وبلاگهایشان را در لیست دوستان میبینید هم توضیحات کاملی داده اند. فقط شما باید یک کم تجسس کنید
موفق باشید
سلام و خسته نباشید دوباره به شما من دوتا سوال داشتم،۱قلم کردن یعنی چی!؟چرا میکنن۲ایا کبوتر پرشی را کل سال پروازش میدین یا ماه های خواص,من ۱۳ساله کبوتر دارم اما الوان باز هستم و اطلاعی در مورد کبوتر پرشی ندارم الان یه جفت دارم,متشکرم
جمعه 13 شهریور‌ماه سال 1394 ساعت 06:29 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام ،
قلم کردن یعنی اینکه کبوتر جوجه را وقتی که پریدو ازش راضی بودند برای رشد خوب و استراحت خوب. پرهای اضلی بالهایش را از اون تعدادی که هنوز نریخته قیچئ میکنند تا آرام آرام بریزند و بالض شوند. کبوترداران حرفه این کبوتر های پرشی را فقط در فضل آماده سازی و فضل امتحان یا مسابقه پرواز میدهند که آنهم از خرداد تا اواخر تیر است. البته این مستثنی جوجه هاست.
داداش سوال داشتم درمورد رنگ پای کفتر ها چطور بضی کفتر ها رنگ پای تیره ای دارن اما نمیپرن ولی بعضی هاهم رنگ پای روشن تری دارن خیلی خوب میپرن میشه کامل توضیح بدین در ضمن ایمیلتونم بذارین تا ما براتون عکس بفرستیم نظر بدین وراهنماییمون کنیدممنون
پنج‌شنبه 12 شهریور‌ماه سال 1394 ساعت 08:54 ب.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
سلام.
از نطر من رنگ پا ارتباطی به پرش نداره. این سوال را اونهایی که معتقد به رنگ پا هستند باید جواب بدهند. hamidzia@hotmail.com
سلام داداش جفت های اقای مجید ز خیلی بی نظیرن و من اروی همچین کفترایی رو داشتم که پیدا نکردم خسته نباشید
پنج‌شنبه 12 شهریور‌ماه سال 1394 ساعت 01:35 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
ممنونم دوست عزیز. مطمئنم اگر بگردید حتما پیدا میکنید.
چند جفتش بینظیر بود دمت گرم
دوشنبه 25 خرداد‌ماه سال 1394 ساعت 12:32 ق.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
ﺩﻡ ﺷﻤﺎ ﻫﻢ ﮔﺮﻡ. ﻣﺘﺸﻜﺮ
سلام داداش دمت گرم این عکسهاروگذشاتی منودیوونه کردی حداقل برادری کن یه جفتشویادگاری بده به مابزاردعات کنیم
جمعه 22 خرداد‌ماه سال 1394 ساعت 11:34 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
سلام،
لول. روح الله جان شما تشریف بیارید اینجا هر کدوم را دوست داشته باشید میدم خدمتتون.
بسیار عالی بود::
شنبه 15 فروردین‌ماه سال 1394 ساعت 06:09 ب.ظ
امتیاز: 1 1
پاسخ:
متشکرم جناب گرجی.
با سلام
موفق باشید

989129479924+
چهارشنبه 27 اسفند‌ماه سال 1393 ساعت 10:03 ب.ظ
امتیاز: 3 0
پاسخ:
سلام مهید جان،
شما هم موفق باشید
سلام دوست عزیز برای دیدن وبلاک کبوتر بوالخیر کافیه تو گوگل کبوتر بوالخیر را سرچ کنی . دوست عزیز حالا که فرمودی شناختی رو کبوترای بوشهر نداری منو مصمم کردی که برای شناساندن این نژاد بیشتر بنویسم البته تو وبی که معرفی کردم مشخصا توضیح داده شده ولی احساس میکنم کافی نیس با تشکر از شما که لطف میکنی و جواب منو میدی مرسی بای ./
شنبه 9 اسفند‌ماه سال 1393 ساعت 01:40 ب.ظ
امتیاز: 2 0
پاسخ:
سلام علی جان،
کبوتر بوالخیر را به لیست دوستان کبوتر ایرانی در کانادا اضافه کردم. در اولین فرضت خدمت میرسم و وبلاگ پربار شما را مطالعه میکنم. از دوستان عزیر هم خواهشمندم که همین کار را بکنند و نطراتشان را بیان کنند.
در ضمن لطف کنید پیغامتان را در پای آخرین پست بنویسید که همه دوستان بتوانند ببینند. من این نطر آخر شمارا به آنجا منتقل کردم.
متشکرم .
کوچک شما
سلام دوست عزیز از محبت شما صمیمانه تشکر میکنم و بعرض میرسانم که ابدا با تعصب و خودخواهی حرف نزدم این یه واقعیت بودکه راجع به کبوترای بوشهری نوشتم ضمنا اگه فک میکنی نسبت به شما بیحرمتی شده تورور خدا ببخشید بهر حال کاش نوشته بودید که وب کبوتر بوالخیر رو دیدی یا نه و نظر خودت راجع به اونها میدادی دوست گرامی میدونی این نوع کبوتر مثل اقوال لرن ایا کشوری سراغ دارید که لر داشته باشه ؟ کبوترهای بوشهر هم دقیقا همینطورن واقعا مثلشون جایی لااقل من ندیدم شاید از این سو کبوتر شما در جاهای دیگه دیده باشید . با تشکر و سپاس از شما
شنبه 9 اسفند‌ماه سال 1393 ساعت 01:03 ق.ظ
امتیاز: 4 1
پاسخ:
سلام علی عزیز،
علی جان شما چرا اینقدر حساسید برادر. اولا که من از هیچ یک از فرمایشات شما ناراحت نشدم. چون نطر شخضی تان را بیان کردید. دوم اینکه من مشکلی با پریدن یا نپریدن کبوتر بوشهر ندارم و مطمئن هستن که شما فردی نیستید که بخواهید دروغ یا اغراق کنید. من فقط شناختی روی این کبوتر ها ندارم. اگر لطف کنید و ادرس وبلاگ مذکور را بدهید حتما خدمت میرسم.
کوچک شما
دوست گرامی بازم سلام این بار سوم که نظر میزارم خدا کنه این بار لااقل جواب سلامم را بدی شایدم از حرفام ناراحت شدی انشاا... که اگرم احیانا ناراحت شد به بزرگی خودت ببخشی بای
سه‌شنبه 5 اسفند‌ماه سال 1393 ساعت 11:33 ب.ظ
امتیاز: 1 2
پاسخ:
سلام علی جان،
متاسفانه پیغامی از شما به من نرسیده. میبخشید. لطف کنید یک بار دیگه پیغامتون را بفرستید. (همین الان کامنت قبلی شما را دیدم)
درضمن لطف کنید پیغام هاتون را پای آخرین مطلب به روز شده بنویسید تا دوستان دیگر هم بخوانند و هم نطراتشان را بنویسند.
متشکرم علی جان.
دوست خوبم مجددا سلام دیشب ی نظر گذاشتم نمیدونم ملاحظه نمودی یا نه اما راجع کبوترای بوشهری ینکته فراموشم شد بگم نه اینکه چون من بوشهریم دارم تعریف الکی میکنم اما تنوع رنگ کبوترای بوشهری تو ایران بینظیره بیش از صد نمونه و نوع کبوتر توبوشهر هست که از نظر رنگ هوش پرش بازی و تیپ و قیافه بی مانندن کبوتر سرغ دارم بعد شش سال برگشته خودم کبوتر داشتم که بعد از دو سال برگشته خونه پس ی کبوتر خوب باید اول هوش خوبی داشته باشه دوم رنگش تک باشه سوم پرشش تو بابسون بالای 5 ساعت باشه و هیکلشم مهمه. موفق و پیروز باشی بای
سه‌شنبه 5 اسفند‌ماه سال 1393 ساعت 03:14 ب.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
علی جان فکر کنم منطورتان این کامنتها بود. نمیدانستم که باید جواب میدادم. چون سوالی نکرده بودید. در خوب بودن کبوتر های بوشهری شکی ندارم و مشکلی هم با این کبوترها ندارم. سلیقه ها متفاوت هستند و بعضی دوستان در مورد کبوترانشان تعضب به خرج میدهند که بنده از آنها نیستم. و با روی گشاده هر گونه انتقاد یا حتی اهانتی را میپذیرم.
دوست گرامی سلام خب اگه اجازه بدی با نهایت احترام و ادب بگم که کبوترات ی ایراد دارن و اونم همخون نبودنشوه مثلا دیدم کبوتر کاکل دار با بدون کاکل جفت کردید این کار باعث میشه نسل کبوترات قاطی پاتی شه اصولا کبوتر بدون کاکل جوجه کاکل دار نمیده مگر اینکه قاطی داشته باشه دوم اینکه شکلشون و رنگشون خیلی جذاب نیسن شاید خوب بپرن اما کبوتر هم باید نقش باشه هم خوب بپره اگه ناراحت نمیشی بگم که رنگبندی و شکلشون ابدا نپسندیدم تو بوشهر اینارو اگر هم نگه بدارن حتما از هم جداشون میکنن تا قاطی نشن ضمنا کبوترای ما هم خیلی شیکن هم تو تابسون بوشهر تا 5الی6 ساعتم میپرن که فکر نمیکنم کبوتری تو ایران بپاشون برسه. پرش کبوتر تو زمسون ولش تابسون اگه تو بوشهر تونس 5 ساعت بالا بمونه هنر گرده نمونه کبوترای بوشهر تو وب کبوتر بوالخیر میتونی ببینی. امیدوارم از انتقاد من دلگیر نشده باشی موفق و پیروز باشی
سه‌شنبه 5 اسفند‌ماه سال 1393 ساعت 03:27 ق.ظ
امتیاز: 1 2
اقا مصطفی شما خال بازی از کبوتر پرشی سر در نمیاری لطفا درمورد حیطه سلیقه خودتون نظر بدید...
تو تهران باید بسیت سال کفتر بازی کنی تا همچین کبوترهایی جمع کنی
دوشنبه 4 اسفند‌ماه سال 1393 ساعت 12:09 ق.ظ
امتیاز: 2 0
سلام به اینها میگی کبوتر شاید پرواز خوبی داشته باشند ولی رنگشان قشنگ نیست حیف دانه که بدهی به این کبوترها این کبوترها در شهر ما هیچ کس نگه نمی دارد پول این کبوترها در شهر ما 10 هزار تومان
یکشنبه 3 اسفند‌ماه سال 1393 ساعت 01:03 ب.ظ
امتیاز: 1 3
با سلام خدمت اساتید محترم.میشود یک نر زاغ ذغالی باییک ماده سرخ جفت کرد
چهارشنبه 15 بهمن‌ماه سال 1393 ساعت 07:54 ب.ظ
امتیاز: 3 1
پاسخ:
سلام امید جان،
بله چرا نیشه. همه چی را میشه با همه چی جفت کرد. اما هدف چیه؟
اقا سلام خسته نباشید لطفا در مورد بهترین جفت ها و جوجه هایی که میدن هم یه توضیحی بگذازید مرسی
جمعه 28 آذر‌ماه سال 1393 ساعت 05:10 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
لطفا سوالتون را بشکافید. مرسی
سلام دوست عزیز ممنون میشم از وبلاگ و کبوترهای من هم دیدن کنین و نظر بدین
سه‌شنبه 25 آذر‌ماه سال 1393 ساعت 10:31 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
سلام،
ممنون از شما . حتما خدمت میرسم.
پیروز باشید.
با سلام و خسته نباشی خدمت شما دوست عزیز مطلب مفیدتان را مطالعه و استفاده بردم .سپاس فراوان از زحمتی که کشیده اید .
و اما عکسهایی که از کاشانی های خودتان گذاشتید دیدنی و هر عشق بازی رو جذب خودش میکنه .بخصوص عکس شماره 6 .اگه بخوایم 1 جفت جوجه از این جفت کفتری که تو عکس شماره 6 هستن رو داشته باشیم باید چکار کنیم استاد عزیز ؟
باز هم خسته نباشید میگم بهتون
پنج‌شنبه 13 شهریور‌ماه سال 1393 ساعت 04:22 ق.ظ
امتیاز: 3 1
پاسخ:
سلام جناب فضل دوله،
متاسفانه خیر این کبوتر ها برای فروش نیستند. در ضمن اینها در کانادا هستند.
از شما به خاطر توجه تان تشکر میکنم.
کوچک شما
اهل تبریزم ولی از کبوتر لوتی اصلا خوشم نمیاد و عاشق کبوتر پرشیم .اطلاعات خوبی کسب کردم از وبلاگتون عالی بودن
شنبه 6 اردیبهشت‌ماه سال 1393 ساعت 11:01 ب.ظ
امتیاز: 3 3
پاسخ:
سلام روشن عزیز،
منهم از اینکه اطلاعات لازمه را کسب کردید خرسندم.
پیروز باشید.
بد نبود
یکشنبه 1 اردیبهشت‌ماه سال 1392 ساعت 02:16 ب.ظ
امتیاز: 7 3
سلام دستت درد نکنه عکسهای قشنگی بود.
فروشی هم دارید؟ یک جفت کله دار سیاه میخوام تقریبا مثل شماره 9 البته فقط کل دار مهر.
اینم یک جفت از ما
http://upload.tehran98.com/img1/mcunfif1n6a47d6zjqan.jpg
خیلی عکساتون خوب بود باز ممنون موفق باشید
یکشنبه 18 فروردین‌ماه سال 1392 ساعت 11:19 ب.ظ
امتیاز: 4 8
پاسخ:
ﺣﻤﻴﺪ ﺭﺿﺎ ﺟﺎﻥ ﺳﻼﻡ,
ﻛﺒﻮﺗﺮ ﻫﺎﻱ ﺷﻤﺎ ﻫﻢ ﺯﻳﺒﺎﻫﺴﺘﻨﺪ. ﻣﺘﺎﺳﻔﺎﻧﻪ ﺑﻨﺪﻩ اﻳﺮاﻥ ﻧﻴﺴﺘﻢ اﻣﺎ ﻣﻂﻤﺌﻦ ﻫﺴﺘﻢ ﺷﻤﺎ ﺩﺭ اﻳﺮاﻥ ﻣﻴﺘﻮاﻧﻴﺪ ﻛﺒﻮﺗﺮ ﻫﺎﻱ ﻋﺎﻟﻲ ﺑﺎ ﺧﺎﻝ ﻣﻮﺭﺩ ﻧﻆﺮﺗﺎﻥ ﺭا ﭘﻴﺪا ﻛﻨﻴﺪ.
ﻣﻮﻓﻖ ﺑﺎﺷﻴﺪ.
سلام دوستان سوالی داشتم هر کدام از استادان که بتوانند جواب دهند به ایمیل بنده که مینویسم لطف فرمایند ارسال نمایند.ایا میتوان با استفاده از نور لامپ تخم ها را به جوجه تبدیل کرد.به چه صورت ودرچه دمایی.البته بدون دستگاه وفقط ابتکاری .دست بوس اساتید علیرضاalirezamehr9@gmail.com
چهارشنبه 24 خرداد‌ماه سال 1391 ساعت 01:24 ب.ظ
امتیاز: 2 2
پاسخ:
سلام علیرضا جان. برای اینکار شما باید لامپ را در یک جعبه بگذارید. و یک سوراخ قابل تنظیم برای حرارت روی آن بگذارید. لامپ را در یک نقطه جعبه بدور از محل استقرار تخم‌ها بگذارید. یک دما سنج هم در محل استقرار تخم‌ها بگذارید. یک نعلبکی را با مقداری آب در جعبه ترجیحا روی تخم‌ها بگذارید. حال حرارت را با کوچک و بزرگ کردن سوراخ روی ۱۰۱.۵ فارنهایت یا ۳۸.۵ سالسیاس تنظیم کنید این دما باید برای ۴۸ ساعت بدون تغییر بماند. سپس شما بعد از اطمینان میتوانید تخم‌ها را داخل جعبه بگذارید. فراموش نشود که تخم‌ها را علامت زده و هر ۱۲ ساعت یک بار بچرخانید. سه روز آخر باید مقدار آب را به ۸۰% برسانید یعنی‌ رطوبت بیشتری نیاز است. موفق باشید.
سلام ببخشید ازاینکه مجدد ا" طرح سوال میکنم .بهترین ماده کبوتری را که مناسب تن کردن با یک سرور اتشی هموزایگوت است چه رنگی وبا جه خصوصیاتی میباشد .اگر جواب این سوال وسوال قبلی ام را درمورد کبوتر عروس هلندی کرده بودم را یکجا عنایت فرمائید کمتر شرمنده خواهم شد.دست بوس شما علیرضا از ارومیه
پنج‌شنبه 18 خرداد‌ماه سال 1391 ساعت 12:07 ب.ظ
امتیاز: 2 2
پاسخ:
سلام جناب علیرضا. جواب سوال قبلی‌ شما به شما ایمیل شد. که از این قرار بود:
دوست عزیز تشکر از اینکه به وبلاگ خودت سرزدی و در تبادل نظرات شرکت کردی.
شما تنها کاری که باید بکنید اینه که اون جوجه‌ای را که بیشتر شبیه
KING
میمونه را با
king
جفت کنید و دوباره جوجه هائ سال بعد را با کینگ جفت کنید و اینکار را آنقدر ادامه بدهید تا به نتیجه برسید

اما سوال جدید شما. شما از کجا مطمئن هستید که سرور شما هوموزایگوت است؟ دوم اینکه شما چه رنگ سرور مایل هستید که بکشید؟ برای تولید هر رنگ سرور شما باید جفت مناسب برای سرور خود انتخاب کنید. کوچک شما.
سلام اقا حمید خسته نباشید.جوابیه ای در مورد kiing یرایم ارسال فرموده بودید که شبیه ترین جوجه را سال بعد با یک king تن کنم که از این بابت خیلی متشکر وسپاسگذارم.این دفعه بنده یک کبوتر ماده عروس هلندی را با یک نر سبز یا همان کفتر چاهی تن زدم وحالا ماده روی تخم ها خوابیده است .سوال حقیر اینجاست اگر بخواهم ازکارم نتیجه بگیرم باید به جوابیه جنابعالی در مورد king رجوع واقدام نمایم یا اینکه طور دیگری عمل کنم .دست بوس شما علیرضا 46ساله از ارومیه بازنشسته ارتش
چهارشنبه 17 خرداد‌ماه سال 1391 ساعت 03:50 ب.ظ
امتیاز: 2 2
پاسخ:
علیرضای عزیز سلام. شما برای هر تولید مثلی میتوانید گزینه‌ها را با هم عوض کنید. و هیچ فرقی‌ نمیکند که چه کبوتری باشد. متاسفانه من دقیقا بخاطر ندارم که چه گفته بودم. اما اگر خودتان قضاوت می‌کنید که میشود اینکار را کرد ، حتما درست است. موفق و پیروز باشید. کوچک شما.
باسلام خسته نباشید درمورد همخون جفت کردن حقیقتأ بنده نه تجربه زیادی دارم نه علمی ولی از یه جفت کبوترتوسال هفتم یه تیپ 20تایی درست شد که بهتراز پدر ومادرشون بود البته کبوترای من نقش ونوک قنارن امسال هم قصد دارم با پرشی شروع کنم به یاری خدا
دوشنبه 25 اردیبهشت‌ماه سال 1391 ساعت 07:15 ب.ظ
امتیاز: 3 2
پاسخ:
مهدی عزیز سلام. خوشحال از اینکه به نتیجه خوبی‌ رسیده اید. اگر لطف کنید و بیشتر تجربیات تان را با ما به اشتراک بگذارید، ممنون می‌شوم. منتظر کامنت‌های بعدی شما دوست گرامی‌ هستیم. مخلص شما.
خطاب به جناب مجید ز
با سلام خوبه که شما بطور کامل کامنتهایی که سرتاسر توهین و تهمت و فحاشی و یا به اصطلاح افشاگریهایی که بدون هیچگونه ملاحظه و تحقیق در مورد صحت و سقم آنها مستقیما"علیه آقای تهرانی ،توسط آقا حمید ضیایی تائید میشد را بخوانید بعد بهتر خواهید فهمید ام الفساد وبلاگها در آن زمان کدام وبلاگ بوده و لطفا" نوک دماغ خود را فقط نبینید
چهارشنبه 30 فروردین‌ماه سال 1391 ساعت 11:48 ب.ظ
امتیاز: 4 5
پاسخ:
منوچهر خان سلام. اگه شما برگردید و به همان کامنت‌ها نگاه کنید خواهید دید که من کامنت‌های هر دو طرف را تأیید می‌کردم. تا جأییکه حتی بعضی‌ از دوستان به خودم هم ایمیل‌های آنچنانی میفرستادند.
سلام
جناب آقای حمید خان
با توجه به صحبتهای شما که فرموده بودید با کبوتران بازان مسافتی در ارتباط هستید چطوری میشه به مسافتی سرور دست پیدا کرد یا جوجه سرور مسافتی بدست آورد چون توی سایت سرور قهرمان هم دیدم با توجه به اکثر کبوتران مسافتی که همه سبزند رنگشان در ضمن یک توضیح هم در رابطه با نگهداری و پرورش کبوتر مسافتی ( منظور همه راهها - تغذیه - نگهداری - مسابقه - و سن مسابقه - را دریک فصل ارائه دهید - و چگونه به یک مسافتی اصیل در ایران دسترسی داشته باشیم و علت اینکه خودتان از این گونه نگهداری نمی کنید چیست
و اینکه آیا کبوتران مسافتی در راه رسیده به خانه استراحت میکنند چون تو سایت ساعت پروازشان تا 6 ساعت هم هست
در صورتیکه در هنگام تمرین دور خانه تا نیم ساعت بیشتر تمایل به گشتن ندارند پس چطور 6 ساعت را طاقت میارند
آیا شما میتوانید برای ما کبوتر مسافتی اصیل بفرستید
با تشکر
شنبه 19 فروردین‌ماه سال 1391 ساعت 12:02 ب.ظ
امتیاز: 1 0
درهنگام تابستان که هوا گرم است وپشت بام ما ایزوگام است
که این باعث انعکاس نور شده در نتیجه با تورم و قرمزی چشم و خارش آن روبرو گردیده که موجب میشوده نتوانم کبوتران را در آسمان خوب ببینم و یا روبه آسمان نگاه کنم حتی این عارضه در اتاق کارم هم درحالی که پشت کامپیوتر هستم پیش میاید آیا راه درمان مناسبی هست به پزشک متخصص هم مراجعه کردم که زیاد کار ساز نیست اگر ممکن است کمکی کنید حتی به کلینیک الرژی تهران هم رفتم و سه سال مورد درمان قرار گرفتم استفاده از عینک دودی هم برای نگاه کردن زیاد حال نمیده و انگار اصلا کبوتر بازی نمیکنی و پشت پنجره اتاقی وکبوتر همسایه را داری نگاه میکنی راهکار چیست و شاید هم به گرده سفید کبوتر و پر هایش حساس است
شنبه 19 فروردین‌ماه سال 1391 ساعت 10:09 ق.ظ
امتیاز: 1 0
سلام وقتتون بخیر
دوست عزیز یکی از کبوترای من دچار گرفتگی یکی از بالهاش شده بطوری که زیر بالش 1 غده نسبتا بزرگ کبود هست و این حیوون اصلا بالشو تکون نمیده. اگه میشه راهنمایی کنید که باید چکار کنم؟ اصلا خوب میشه یا نه؟ اون کبودی چطور؟
جمعه 19 اسفند‌ماه سال 1390 ساعت 02:47 ق.ظ
امتیاز: 2 0
پاسخ:
فرهاد جان سلام. مریضی سلمونلا در قسمت مفاصل بال یا پا بعضی‌ مواقع بصورت غده ظاهر میشه که البته فکر نکنم کبود باشه. اگر این غده در اثر ضربه یا شکستگی بوجود نیامده باشه احتمال این هست که سلمونلا باشه. شما باید غده را تیغ بزنید و با فشار دادن زهر و چرک زرد را از اون بکشید بیرون و به کبوتر آنتی بیوتیک قوی BAYTRILL ۵۰ ml که مخصوص سنگ و گربه است را بصورت یک چهارم روزانه بدهید. فقط باید مطمئن بشوید که سلمونلا ‌ست نه شکستگی و ضربه خوردگی و یا چیز دیگر.
BA SALAM KHEDMATE HAMID KHAN VA AGA MAJID VA
TAMAMIE DOOSTAN
IN MATLAB RO KHASTAM BARAYE AGA MOSTAFA HEYDARI BZARAM
HAMUNTOR KE FARMUDID SHAYAD HICH KODAM AZ PISHKEVATANE IN RESHTE NADOONAND KE KAFTARESHUN CHAND BAR NAFAS MIKESHE VALI GAHREMANANE IN RESHTE BOODAND
YE SOAL DARAM :TA HALA TOO TIR MAH LABE DARYA FOOTBAL BAZI KARDI?AGE KARDI FEKR NEMIKONAM KE BISHTAR AZ 10 DEYGE DAVOOM OVORDE BASHI
INAM DAGHIGAN MESLE KAFTAR BAZIE
OMIDVARAM KE NARAHAT NASHODE BASHID
BA TASHAKKOR AZ DOOSTAN
AMIR
چهارشنبه 17 اسفند‌ماه سال 1390 ساعت 09:27 ب.ظ
امتیاز: 1 0
ba salam

mikhastam beporsam keh kaftarhayeh kaleh dom sabz Asliateshan beh cheh shahry bar migardad va cheh shahry dar Iran kaleh dom sabz khoob darand Aya kasy dar Amrika Az hamin kaleh dom sabzhayeh shoma keh 12 saat paridand darand?Thank you.


Mo
چهارشنبه 17 اسفند‌ماه سال 1390 ساعت 05:29 ب.ظ
امتیاز: 1 1
پاسخ:
با سلام. من شخصا دو لاین مختلف کله دم سبز (دمسبز) دارم که یکی‌ به تهران و دیگری به کاشان برمیگردد. البته نژاد تهرانی که اصولا بدون کاکل هستند لاین اصلی‌ بنده هستند.
با سلام من یک جفت کبوتر خریده ام و آنها با هم جفت شده اند یعنی با هم به یک لانه میروند و در کل به هم عادت کرده اند ولی با اینکه ماده آماده است ولی نر آمیزش نمیکند. مشکل از چیست؟ ( هر دو سالم و شاداب اند و هیچ مشکلی ندارند)
چهارشنبه 17 اسفند‌ماه سال 1390 ساعت 04:06 ب.ظ
امتیاز: 1 1
پاسخ:
فردین عزیز سلام. دلایل مختلفی‌ میتواند وجود داشته باشد. ۱- بالغ نبودن کبوتر‌ها ۲- مریضی یا ضعف داخلی‌ که ظاهری نیست و به چشم نمیاد. ۳- کمبود ویتامین E که عامل تحریک جنسیست ۴- نداشتن فضای مناسب برای جفت گیری یا کوچک بودن جعبه ۵- نداشتن مواد اولیه جهت ساختن لانه (بعضی‌ از کبوتر‌ها حتمآ باید از شاخه یا کاه برای ساختن لانه استفاده کنند). ۶- وجود استرس زیاد در گنجه. ۷- وجود حیوانات موذی در گنجه که کبوتر بطور غریزی از تولید مثل جلوگیری می‌کند تا جوجه‌هایش بهدر نروند.
1 2 3 4 >>