X
تبلیغات
رایتل

کبوتر ایرانی‌ در کانادا

نکاتی کاربردی برای بالابردن کیفیت در جوجه‌کشی

با درود و عرض ادب به بزرگان و دوستان عزیز.


دوستان گرامی‌ اینبار نیز با مقاله پرباری از دوست عزیزم آقای مجید ز. درخدمتتان هستیم.  از آنجائیکه این مقاله آخرین مقاله به تحریر در آمده در سال ۱۳۹۰ است لازم دیدم که سال نو و آغاز بهار را به همه ی دوستان در هر کجای دنیا که هستند از طرف آقای مجید ز. و خودم تبریک گفته و سالی‌ پر بار تر از همیشه برایشان آرزو کنیم.


مواردی که در این مقاله آورده شده است، نتیجه سال‌ها تحقیقات، آزمون‌ها و تجربیات نویسنده است. نکاتی‌ بسیار ظریف که  بی‌ توجهی‌ به هر کدام از آنها میتواند فاجعه  بار و عمل به آنها میتواند موفقیت را چند برابر کند. امیدوارم که دوستان عزیز نیز قدم پیش نهاده و تجربه شخصی‌‌شان را در رابطه با این مقاله و نه موضوعات حاشیه‌ای دیگر با همه به اشتراک بگذارند. پیشنهاد من به دوستان این است که این  مقاله  را خلاصه نویسی کرده و بشکل برگ راهنما در محل جوجه کشی‌ نصب کرده تا با در دسترس داشتن آن بتوانند به نحو احسن موارد را رعایت کنند. 

 


نکاتی کاربردی برای بالابردن کیفیت در جوجه‌کشی
 
به قلم: مجید ز.
 
این‌روزها که مراحل آماده‌سازی کبوترها برای جفت‌کردن را پشت سر گذاشته‌ایم و کبوترپروران مشغول تن‌کردن مایه‌کفترهای خود هستند، لازم است نکاتی را فهرست‌وار یادآوری کنیم که به‌واقع ریزه‌کاری‌های فنی و مدیریتی در جوجه‌کشی هستند. با رعایت این نکات کلیدی می‌توان بهترین نتایج را از زحمات خود در این فصل گرفت. در این جستار به شماری از مواردی که مربوط هستند به "بعد از جفت‌کردن کبوتران تا هنگام بارآمدن جوجه‌ها و رسیدن به سن چهار هفتهگی" اشاره می‌کنیم. مد نظر ما در این‌جا طبعاً کیفیت پرش جوجه‌ها نیست؛ مرکزیت توجه ما تشریح ظرافت‌ها و نکات کاربردی گوناگونی است که برای پشت سرگذاشتن یک‌نوبت جوجه‌کشی موفق و عایدشدن بهترین نتیجه از لحاظ تعداد جوجه‌ها و سلامت آن‌ها می‌توانند دستمایه‌ی کارمان باشند.
 
×   ×    ×
 
 قبل از هر چیز باید توجه داشت که لازمه‌ی جوجه‌کشی سالم و بی‌نقص، داشتن جفت‌های سالم و بی‌نقص است. بهترین و اصیل‌ترین کبوتران نیز اگر از سلامت کامل برخوردار نباشند، نمی‌توانند جفت‌های قابل اتکایی برای جوجه‌کشی باشند، درست مثل بهترین فوتبالیستی که به‌خاطر درد کلیه شدید، قادر به حضور در مسابقه نباشد. بنابراین، سلامت مایه‌کفترها، شرط اولیه و تعیین‌کننده در جوجه‌کشی است.
 
در همین راستا، حضور یک کبوتر مریض یا حتا مشکوک به مریضی در چرخه‌ی جوجه‌کشی، با انتفال بیماری به دیگر جفت‌ها و سپس جوجه‌های کوچک و شیوع آن در گنجه می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری به جوجه‌کشی ما بزند. از آن‌جا که جوجه‌های "گلِ سرخی" بهترین سری جوجه‌ها هستند، بالابردن ضریب اطمینان در جوجه‌کشی با احتیاط‌های لازم و رعایت نکات پیشگیرنده، بهترین نتیجه را عایدمان خواهد کرد.
 
گاه در مراحل جوجه‌کشی مشاهده می‌شود که یک ماده نسبت به نر خود بی‌میلی نشان می‌دهد یا جفت‌ها به تخم‌ها یا جوجه‌های خود بی‌اهمیت شده‌اند. این خود می‌تواند نشانه‌ای از بیماری یکی از طرفین باشد که با تشخیص سریع و صحیح، بایستی به جداکردن آن از گله‌ی جفت‌ها اقدام نمود و تخم‌ها یا جوجه‌ها را زیر دیگران حمال (دایه) کرد. کبوتر بیمار را در گنجه‌ی جوجه‌کشی و میان جفت‌ها نگه ندارید و حتماً در محلی جداگانه مداوا کنید.
 
در هنگام جوجه‌کشی، بایستی از آوردن کبوترهای غریبه جداً خودداری نمود. کبوتری با ظاهری سالم ممکن است باطناً ناقل بیماری باشد. نکته‌ی قابل تامل این است که کبوترانی که درون یک گنجه با هم زندگی می‌کنند، با شرایط آن گنجه سازگار شده‌اند و سیستم ایمنی بدن‌شان با شرایط باکتریایی و خاص آن گنجه تطبیق‌پذیری پیدا کرده است. با ورود کبوتر(ان) جدید به گنجه‌، این جو ایمنی مختل می‌شود، زیرا حتا اگر کبوتر(ان) تازه‌وارد سالم باشد، با فضای خاص گنجه‌ی ما همخوانی ندارد و باکتری‌های جدیدی را از چرخه‌ی زندگی قبلی خود وارد این چرخه می‌کند که ممکن است موجب بیماری خود یا دیگر کبوتران بشود. در ضمن، ورود عضو جدید سطح استرس را در گنجه بالا می‌برد که خود یکی از عوامل تشدید و شیوع بیماری‌هاست.
چنانچه مجبور بودید کبوتری غریبه را برای جوجه‌کشی به بام خود بیاورید، توصیه می‌شود که آن‌ وجفت‌اش را در محلی جداگانه و دور از گنجه‌ی اصلی نگهداری کنید.
از فضله‌ی کبوتر می‌شود تا حد زیادی به سلامت آن پی برد. مدفوع پشکلی شکل قهوه‌ای رنگ (گاه سبز متمایل به قهوه‌ای) با مقداری سفیدی بر آن ایده‌آل‌ است. نبود سفیدی (اوره در ادرار) روی فضله و یا زرد یا سبز بودن آن نشانه‌ی ضعف یا بیماری کبدی در کبوتر است؛ گاه نیز حکایت از نوعی عفونت باکتریایی دارد که باید درمان شود.
اگر صبح زود مشاهده کردید که تعدادی فضله در یک نقطه مشخص در جفت‌کنی جمع شده، حکایت از استراحت خوب کبوتر و آرامش‌اش دارد. تا دو سه روز اول اگر رنگ سبز در مدفوع جفت‌ها مشاهده شد نباید زیاد نگران بود، زیرا اغلب به‌خاطر استرس جفت‌شدن و جای جدید است. اگر بعد از یک‌هفته باز ادامه پیدا کرد، بایستی به این موضوع اهمیت داد.
   


تشریح کامل فضله‌ی کبوتر: [لینک]
http://www.exoticpetvet.net/avian/droppings.html
 
با کوتاه‌کردن پرهای اطراف مقعد و پاکسازی دور آن، جفت‌ها بهتر می‌توانند عمل جفت‌گیری و لقاح را انجام دهند.
 
قبل از تن‌کردن، لازم است نوع رژیم غذایی مایه‌کفترها تغییر کند. بهتر است حتا برای دو هفته، کبوتران ماده را در فضایی جداگانه پذیرایی کرد. در این مرحله بایستی مقدار پروتئین‌های ضروری (و آمینه اسیدها که واحد تشکیل‌دهنده‌ی پروتئین هستند) و چربی و ویتامین‌ها (خصوصاً ویتامینA,E,D ) و مواد آلی و ترکیبات‌شان و نیز مواد و املاح معدنی و انواع نمک‌ها (آهن، کلسیم، منیزیوم، فسفر، سدیم، ید، فلوئور و ...) و مکمل هایی چون سلنیوم افزایش پیدا کنند. ویتامینD باعث جذب کلیسم و فسفر در بدن کبوتر می‌شود که اساس در ساخت تخم و سپس استخوان‌بندی جوجه هستند. در شهرهای تهران، قم و کاشان که اغلب آفتابی هستند، کمبود ویتامینD محسوس نیست، اما در مناطقی که در این فصل اغلب ابری هستند و یا گنجه‌هایی که آفتابگیر نیستند، بهتر است از لامپ‌های UV (اولترا وایولت – تابش مصنوعی) با قدرت متوسط برای دو ساعت در روز استفاده کرد.
 
برای حفظ سادگی کلام صرفاً به نام‌بردن از تعدادی از دانه‌ها و مواد خوراکی لازم که حاوی مواد مورد نیاز معدنی و آلی برای کبوتران جوجه‌کشی هستند بسنده می‌کنیم:
با جداکردن ماده‌ها برای دو هفته، بایستی مقدار نخودهای مخصوص کبوتر (با پروتئین بین 20 تا 28 درصد) غذای آن‌ها را به سی تا چهل درصد از کل غذا افزایش داد. ضمناً بایستی بین مقدار پروتئین و کلیسم مصرفی توازن وجود داشته باشد، زیرا افزایش پروتئین، نیاز به مصرف کلسیم را افزایش می‌دهد. کافیشه پانزده درصد غذا را تشکیل می‌دهد (با چربی بین 25 تا سی درصد) و ذرت چیزی حدود پانزده درصد (به‌خاطر بالابودن هیدروکربنات آن که در هوای سرد منبع مهم گلوکز و تولید انرژی است و نیز مقدار فیبر بالای موجود در ذرت). ده تا پانزده درصد ارزن (قرمز بهتر است) و پنج درصد گندم و مقداری عدس و ماش (قره‌ماش). تخم جارو (مایلو) از خانواده‌ی ذرت است و چند درصدی را می‌شود به آن اختصاص داد (نبودش نیز زیاد مهم نیست). اگر خواستیم سویا را به سبد غذایی کبوتران بیافزاییم (به‌خاطر پروتئین 35 درصدی آن و چربی‌ بالایش)، بهتر است نخست آن‌را تفت دهیم، در غیر این‌صورت کبوتران رغبتی به خوردن آن نشان نخواهند داد.
توجه شود که مصرف فیبر بیش از حد مانع از جذب کلسیم و منیزیوم در بدن کبوتر می‌شود، بنابراین نباید درصد کل ذرت و عدس در غذای جوجه‌کشی‌ها بیش از بیست درصد باشد.
 
در مجموع، مقدار هیدروکربنات تا 55٪، پروتئین تا 20٪، چربی تا 10٪، فیبر تا 6٪ و کم‌تر از ده درصد باقی مواد مفید ایده‌آل است.
 
بایستی آجر قرمزرنگ مخصوص کبوتر و نیز سفیدرنگ مخصوص مرغ و کبوتر (کربنات کلسیم) و صدف خردشده و ماسه‌ی دریایی و نیز نمک یددار را در ظرف‌های جداگانه در اختیار کبوتر گذاشت تا بسته به نیازش از آن‌ها مصرف کند. گل شور چندان خوراکی سالمی برای کبوتر نیست و بهتر است به جای آن از آن‌چه شرح‌اش رفت استفاده شود.
 
دو روز پیاپی بایستی یک قاشق چایخوری الکترولایت (حاوی انواع نمک‌ها و مواد معدنی و ویتامین‌های اصلی) را در سه لیتر آب محلول کرد و در اختیار کبوتر گذاشت تا هم از استرس کبوتر کاسته شود و هم مواد مورد نیاز را به سیستم بدنی آن بیافزاید.
 
نیز دو روز پیاپی بایستی سه قطره تنتور ید را در یک لیتر آب محلول کرد و در اختیار کبوتران نر و ماده گذاشت. این کار هم باعث شست‌و‌شوی دستگاه گوارش کبوتر می‌شود، هم به قدرت نطفه در کبوتر نر کمک می‌کند، ید را که برای بدن پرنده لازم است به آن می‌رساند و هم از بروز سرطان تخمدان در ماده پیشگیری می‌کند.
 
باقی روزها یک‌روز در میان مولتی ویتامین و پروبیوتیک را بایستی در آب جفت‌ها محلول کرد تا کبوتران از لحاظ قوا و ایمنی بدنی به بهترین وضعیت خود برسند.

 برای پیشگیری از باطل‌شدن احتمالی تخم‌ها، بایستی شرایط جفتگیری جفت‌ها را فراهم کرد. اگر در جفت‌کنی جوجه می‌کشیم، بایستی فضای آن کافی باشد. اندازه‌ی ایده‌آل یک جفت‌کنی 50 سانتی‌متر عرض و طول و 40 سانتی‌متر ارتفاع است. بیش از حد بزرگ‌بودن جفت‌کنی چندان مناسب نیست. اگر در حضور جمع جوجه می‌کشید، شرط احتیاط است که جفت‌ها را جداگانه در فضایی آرام قرار دهید تا جلوی دید شما جفت بخورند. در آخر زمستان که روزها نسبتاً کوتاه است، بهتر است لامپ گنجه‌ها را تا ساعت هفت عصر روشن گذاشت، چون کبوتران میل دارند معمولاً یکبار نیز عصرها جفت‌گیری کنند.
 
هیچ‌وقت از پوسته‌ی تخم کبوتر یا مرغ به‌عنوان منبع کلسیم استفاده نکنید، زیرا بیماری‌های مهلکی چون سلمونلا (PARATYPHOID) می‌توانند از این طریق انتقال پیدا کنند.
 
مقدار بیش از حد کلسیم باعث سفت‌شدن بیش از اندازه‌ی پوسته‌ی تخم شده، جوجه نمی‌تواند آن را بشکند و بیرون بیاید. بنابراین، بایستی در مقدار مصرفی کلسیم حفظ اعتدال کرد.
 
 در زمان جفت‌کردن تا هنگام بیرون‌آمدن جوجه‌ها، از اضافه‌کردن هر گونه اسید (حتا سرکه‌ی سیب) به چرخه‌ی غذایی پرنده بایستی خودداری کرد.
 
از هنگام جفت‌کردن تا موقعی که جوجه‌ها به سن پنج روز می‌رسند، از تجویز هر گونه آنتی‌بیوتیک به‌جد خودداری کنید. آنتی‌بیوتیک‌ها برای پیشگیری از بیماری‌ها به‌کار نمی‌آیند و فقط سیستم ایمنی کبوتر را ضعیف می‌کنند. از خوراندن آن‌ها به کبوتران تا جایی که بیماری مشاهده نشده پرهیز کنید.
 
پس از بیرون‌آمدن جوجه‌ها تا زمان جداشدن از والدین، بایستی هفته‌ای دوبار مولتی ویتامین و هفته‌ای دوبار پروبیوتیک به آب پرنده افزود تا علاوه بر تضمین روند رشد، سیستم ایمنی  و گوارشی جوجه و والدین نیز تقویت شود.
 
آب به همراه ویتامین یا دارو را نباید در معرض نور خورشید قرار داد، زیرا در آن بلافاصله تغییرات شیمیایی رخ می‌دهد.
 
تعویض مرتب آب و پاکیزه‌نگه‌داشتن ظروف آب‌دهی که دیگر نیاز به توصیه ندارد و همه طبعاً رعایت می‌کنند!
 
پس از بیرون‌آمدن جوجه‌ها می‌شود مقدار پروتئین (نخود کبوتر، کافیشه) سبد غذایی را تا 30٪ تقلیل داد و در مقابل به ارزن و قره‌ماش و گندم افزود.
 
هنگام حلقه‌گذاری جوجه‌ها (سنین بین هشت تا ده روزگی)  داروی ضد خوره (کنکر خشک و تر) را در آب محلول کرده در اختیار جوجه‌کشی قرار دهید. من شخصاً از قرصی به نام "اسپارتریکس SPARTRIX" استفاده می‌کنم که در طول زمان عمل می‌کند (حدوداً یک‌هفته) و یک‌چهارم آن‌را در دهان جوجه‌ها می‌گذارم.
 
توضیح ضروری: کسانی که انگشت کبوتر را برای نشانه‌گذاری می‌برند، به‌جای این‌ عمل ناشایست بهتر است به دوستان خود در دیگر کشورها سفارش خرید حلقه با نام و شماره‌تلفن بدهند که هم به کبوتر هویت می‌دهد، و هم به ارتقای فرهنگ کبوترپروری یاری می‌رساند.
 
چنان‌چه جوجه‌ها یکی کوچک‌تر از دیگری بار آمد، می‌توانید زمان دان‌دادن جوجه‌ی بزرگ‌تر را برای مدت کوتاهی جدا کنید تا والدین جوجه‌ی کوچکتر را خوب سیر کنند و بعد جوجه‌ی بزرگ‌تر را سر جایش بگذارید. یا خود می‌توانید شب‌هنگام که چینه‌دان جوجه‌ها را چک می‌کنید، به جوجه‌هایی که حق‌شان را نگرفته‌اند با دست دان دهید (دان خیس‌شده، ترجیحاً شامل نخود و ارزن و آب). توجه شود که به‌ جوجه‌ی کوچک‌تر از یک‌هفته نباید با دست دان داد. گاه نیز با مشاهده‌ی ضعف در جوجه بهتر است مقداری بسیار ناچیز از گرد "داکسی‌ساکلین" را با آب محلول کرده دو روز پیاپی به جوجه‌ بدهید تا بیماری‌های  تنفسی احتمالی مداوا شود.
 
 
جوجه‌ها که به سن پانزده تا بیست روز رسیدند، یک قاشق چایخوری "تریپول سولفا , 3SULVIT" را در چهار لیتر آب محلول کرده در اختیار جوجه‌کشی قرار دهید. بخش عمده‌ی این دارو که مداواگر کاکسیدوسیز است، به همراه بسیاری ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز کبوتر جذب بدن والدین می‌شود و مقداری اندک و بی‌ضرر نیز به مصرف جوجه‌ها خواهد رسید.  این عمل را می‌شود تا دو روز ادامه داد.
 
در بیست‌روزگی، ظرف کوچکی حاوی دانه‌های ریزتر چون ارزن و گندم و قره‌ماش را در جفت‌کنی‌ها قرار دهید تا جوجه‌ها با نوک‌زدن به آن‌ها زود دانخور و مستقل شوند.
 
در نظافت‌ گنجه‌ی جوجه‌کشی بایستی بسیار کوشا بود و علاوه بر نظافت روزانه، تمام در و دیوار و کف و کنج‌های آن‌را هفته‌ای دو بار با محلول ویرکن اس ضد عفونی کرد.
 
در مناطقی که گرم‌تر است و در آن‌ها "مگس کبوتر" و دیگر انگل‌های جلدی فعال هستند، بایستی گنجه‌ی جوجه‌کشی را قبل از تن‌کردن کبوترها با مواد ضد انگل مثل "ملتاین" ضد عفونی کرد. ضمناً بدن خود کبوترها را نیز باید با پودرهای مخصوص از آلودگی‌های انگلی پاکیزه نمود. با پخش مقداری تنباکو نیز می‌شود انگل‌های جلدی را فراری داد.
 
ماسه‌ای که در کاسه های زیر پای جفت‌ها قرار می‌گیرد بایستی ضد عفونی شده باشد یا چند روز در آفتاب قرار گرفته باشد. می‌توان از ماسه‌‌ی مخصوصی که برای ادرار و مدفوع گربه‌های خانگی استفاده می‌شود بهره برد که کشنده‌ی انواع باکتری‌هاست. ضمناً می‌توانید محلول "بیکینگ سودا"‌ (جوش شیرین) را در ماسه‌ی بادی اضافه کنید تا همین خاصیت را پیدا کند. خاک کاسه ها بعد از این‌که جوجه‌ها یک‌هفته‌ای شدند بایستی عوض شود و مرتب تمیز گردد تا این‌که جوجه‌ها قادر شوند خارج از آن مدفوع بکنند.
اندازه‌ی کلک بایستی مناسب باشد: نه چندان بزرگ که والدین نتوانند جوجه‌ها را زیر خود بکشند و جوجه‌ها را جفت به هم گرم کنند و نه آنقدر کوچک که وقتی جوجه‌ها رشد کردند جا کم بیاید. ضمناً بایستی سطح ماسه تا لبه‌ی کلک حتماً سه تا چهار سانتی‌متر گودتر باشد، زیرا جوجه‌ها طبق غریزه‌ی خود عقب‌عقب حرکت می‌کنند و وقتی به لبه خوردند، به بیرون کاسه فضله می‌اندازند. اگر با این لبه برخورد نکنند، ممکن است بیرون بیافتند.
 
 
 با پخش مقداری برگ سوزنی کاج، انگیزه‌ی کبوتران را برای لانه‌سازی و جوجه‌دهی تقویت کنید. ضمناً بوی این برگ‌ها از تجمع حشرات جلوگیری می‌کند.
 
یکی دیگر از فاکتورهای اصلی بیماری‌زا در کبوتران اضطراب و استرس است. هر چه فضا آرام‌تر و از جنجال خالی‌تر باشد، جوجه‌کشی بهتر نتیجه خواهد داد. بر این اصل از دست‌زدن بی‌مورد به کبوتران و حضور گاه‌وبی‌گاه در گنجه، ایجاد صدا و هیجان، بی‌نظمی در غذا و آب‌دهی، تغییرات بی‌مورد در فضا و جابه‌جایی جفت‌ها، اضافه‌کردن جفت‌های جدید به جمع جوجه‌کشی و در کل برهم‌زدن بهداشت روانی کبوتران جداً باید جلوگیری کرد.
 
از حضور و تردد دیگر افراد بر روی بام خودداری کنید، حتا اگر کفش‌ها یا لباس خود را تعویض کرده باشند. هر فرد با خود مقادیری باکتری‌های مختلف را همراه دارد که ممکن است منتقل شده و نظم باکتریایی گنجه‌های شما را برهم زند. بعضی ویروس‌ها نیز چون نیوکاسل از این طریق قابل انتقال هستند. همچنین حضور افراد ناشناس به کبوتران استرس وارد می‌کند.
 
چنانچه‌ خواستید تخمی را زیر دایه‌کبوتر (حمال) بگذارید، حتماً  از دایه‌کبوترهایی استفاده کنید که بهترین شرایط سلامتی جسمانی و تجربه‌ی دان‌دهی و پرورش جوجه را دارا باشند. فراموش نکنیم والدینی که سیستم ایمنی قوی و درونی پاکیزه دارند، دارای شیری مغذی‌تر و مقوی‌تر هستند و جوجه‌ها نیز قوی‌تر و سالم بار خواهند آمد. از کبوتران جوان، بازیگوش و پرتحرک نباید به‌عنوان دایه‌کبوتر استفاده کرد. حتی‌المقدور از کبوتران غریبه برای این منظور استفاده نکنید.
 
بهترین زمان برای واکسن روغنی نیوکاسل سن چهار تا پنج ‌هفته‌گی است. این واکسن نه‌تنها از بروز بیماری پیشگیری می‌کند، بلکه سطح توان ایمنی کبوتر را به حد بالایی افزایش می‌دهد. روش صحیح تزریق واکسن را می‌توانید در این ویدئو مشاهده بفرمایید: [ویدئو]
 
بهترین درجه‌ی حرارت برای جوجه‌های گل‌سرخی بین پنج تا ده درجه است (کمی کم‌تر یا زیادتر مانعی ندارد). بنابراین، از بابت خنک‌بودن جفت‌کنی‌ها نگران نباشید و از گرم‌کردن گنجه‌ی کبوتران با سیستم گرمایی جداً خودداری کنید (حتا در زمستان). گرم‌شدن گنجه‌ها از این طریق نه‌تنها رطوبت مورد نیاز کبوتران را از بین می‌برد (رطوبت سی تا چهل درصد) و هوای خشک زمستانی درون گنجه‌ را خشک‌تر می‌کند، بل‌که باعث فعال‌شدن باکتری‌ها و از بین‌رفتن تناسب باکتریایی گنجه می‌شود و ممکن است به شیوع بیماری منجر شود.
 
تهویه‌ی هوا در هر فصل و هر حالتی برای سلامت کبوترها تعیین‌کننده است. سعی کنید بادگیر گنجه‌ها را مسدود کنید، اما پنجره‌ و منافذی را برای عبور هوای تازه و تهویه‌ی کافی تعبیه کنید.
 
بهتر است زیر جادانی کبوتران یک چارچوب توری بگذارید تا دانه‌هایی که بر زمین می‌افتند و آلوده می‌شوند را کبوتران نتوانند بردارند. جاآبی‌ها مرتب شست‌وشو و ضد عفونی شوند و در جایی چند سانتی‌متر بلندتر از سطح زمین قرار گیرند که به گرد و غبار و مدفوع حیوان آغشته نگردند.
 
تجمع گرد سفید پر پرنده باعث بروز بیماری‌های تنفسی می‌شود و بهتر است گنجه‌ها را مرتب از آن پاکیزه نمود.
 
 
×   ×    ×
 
 
نگاشتن مقالاتی از این دست، دو هدف عمده را در دید دارد: نخست، به‌اشتراک‌گذاشتن تجربیات، معلومات و ارائه‌ی راهکارهای آزموده‌شده به قصد بالابردن سطح کیفی کبوتر و دانش اعضای جامعه‌ی کبوترپروران، و دوم و در وهله‌ی جدی‌تر، ترویج فرهنگ کبوترپروری همگانی و ارتقای سطح گفتگو در بین کبوترداران.
جای بسی تاسف است که ایران، یعنی قدیمی‌ترین مهد کبوترپروری در جهان، تنها کشوری است که در آن هنوز هیچ کلوپ جدی کبوتر تاسیس نشده و نمایشگاه کبوتر دایر نیست! تا در این رشته آدم‌های خبره و در عین حال اهل اندیشه و بافرهنگ حضور نیابند، سطح کار از این‌که هست بهتر نخواهد شد. لازمه‌ی برکشیدن مرتبه‌ی ورزش پرورش و پراندن کبوتر، حضور و جذب افراد خوش‌نام، مطلع و صد البته اهل فن و اندیشه به این ورزش مفرح است و متعاقب‌اش بسط گفتمان در حوزه‌ی این رشته. وقتی انسان‌های متشخص و رده‌بالای جامعه در این رشته حضور یابند، وقتی مقالات و کتاب‌های مفید در این زمینه منتشر شوند، وقتی گردهم‌آیی‌های منزه و علمی و کانون‌های مختلف با اعضای فعال و ثبت‌شده تشکیل گردند، نگاه جامعه نیز به این ورزش، در شکلی مثبت تغییر خواهد کرد و به حیثیتی که شایسته‌اش است دست خواهد یافت.
بیاییم به‌جای لعنت‌فرستادن به تاریکی، شمعی بیافروزیم و به‌جای کنایه‌زدن و خرده‌گیری ممتد از آن‌هایی که دستی در آتش دارند و تلاشگر این میدان هستند، خود نیز آستین‌ها را بالا زنیم و با حرمت‌نهادن به تلاش اهل خبره و با مشارکت جدی، همگی‌مان در راه اعتلای این ورزش بکوشیم.
 
فصل جوجه‌کشی پرباری را برای همگی آرزومندیم.
                                                                                                                     
                                                 
در انتها به رسم همیشگی‌، تعدادی از کبوتران دوستان را به نمایش میگذارم. این دفعه کبوتران دوست عزیزم آقای امیرنژندنیا را در نظر گرفته ام. کبوتر‌های اصیل ایشان در نوع خود از بهترین‌ها هستند. امیدوارم که از دیدن عکس‌ها لذت ببرید.

نظرات (839)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
سلام استاد کبوتر بعد از چندبار جفت گیری تخم میذاره ؟
الان نر چوب جمع میکنه دو روزه ولی ماده تخم نمیذاره چوبم جمع نمیکنه مشکل چیه؟
چهارشنبه 19 مهر‌ماه سال 1396 ساعت 01:33 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
نهایتا تا ۱۰ روز طول میکشه
سلام استاد علت کله گیجی کبوتر چیه
جمعه 14 مهر‌ماه سال 1396 ساعت 07:28 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
سلام ،
دوسه تا بیماری مختلفه یکیشون‌نیوکاسله
سلام میشه الان جوجه کشید؟چون ی جفت امانت گرفتم جوجه بکشم و پس بدم صاحبش
جمعه 14 مهر‌ماه سال 1396 ساعت 06:58 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام. نه بهمن ماه فصلشه
سلام تخم کبوتر های من رو جوجه های توش سوراخ کرن ولی چهر روزه در نمیان دلیلش چیه؟
چهارشنبه 12 مهر‌ماه سال 1396 ساعت 08:40 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام.
مرده‌اند. چون الان فصل جوجه کشی نیست
سلام استاد. نظرتون رو میخام بدونم لطفا من میخام کار جوجه کشی رو شروع کنم یعنی چندتا کبوتر خوب بگیرم تخم هاشون رو بذارم زیر پای حمال ازشون جوجه بگیرم و بفروشم ک درآمد داشته باشم
دوتا سوال دارم اول اینکه درامدش خوبه و اصلا همچین کاری بکنم ؟
دوم اینکه چ کبوتری رو برای جوجه کشی انتخاب کنم ک هم قیمت داشته باشه هم مشتری ؟
پنج‌شنبه 6 مهر‌ماه سال 1396 ساعت 09:08 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام متاسفانه اطلاع ندارم
سلام استاد به نظر شما چوبی که کبوتر برای لانه سازی میبره ازکدام چوب باشه بهتره بعضیهامیگن چوب زیره بهتره چون بوی مطبوع داره ومانع از مریض شدن کبوتر میشه نظر شما چیه با تشکر
شنبه 18 شهریور‌ماه سال 1396 ساعت 11:47 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
سلام
ما از چوب تنباکو و برگهای خشک کاج استفاده میکنیم.
سلام خسته نباشین برای درمان کله گیجی کبوتر تو سایتهای خارجی کلی جستجو کردم تا اینکه بالاخره تو یه سایت پاکستانی یه مطلب خوب پیدا کردم واسه درمان کله گیجی:: با توجه به اسم داروها، و عملکردشون به این نتیجه رسیدم کار اصلی اونا تاثیر رو سیستم اعصاب کبوتر هست. و متوجه شدم علت اصلی کله گیجی گرسنه ماندن کبوتر و کمبود ویتامین هست.

توی دانه های که کبوتر میخوره یه دانه عالی هست که دوست نداره ولی میشه از جوجگی اونا رو به خوردنش عادت داد اونم جو دوسر که فوق العاده است از نظر ویتامین ها مفید و مواد عالی دیگه ولی چون کبوتر دوست نداره باید وقتی گرسنه است اول بهش جو دوسر داد بعدش دانه های دیگه از اونجا که تو منابع فارسی منبعی پیدا نکردم واسه درمان این بیماری فقط یه مطلب بود که سیر و نخود توصیه کرده بود البته کامل نبود واسه تصفیه خون کبوتر میشه از رب انار، عرق نعناع، بذرکتان، جو، سویا، فلفل سیاه، زردچوبه، آب هندوانه استفاده کرد یا اینگه یه دونه زالو کوچیک بندازی نزدیک سر الودگی خون کاهش میده

درمان کله گیجی به نقل اون سایت:

نکته : من روش اول تست نکردم مسولیت استفاده ازش به عهده خودتون

روش اول: تو این روش سه تا تزریق داریم.

1-تزریق آمپول نوروبیون neurobion ، این آمپول شامل ویتامین گروه B هست.

2- تزریق آمپول اکسی توسین oxytocin ، این دارو هورمونی هست و باعث جلوگیری از خون ریزی میشه تو انسان بعد زایمان واسه جلوگیری از خونریزی استفاده میشه به هورمون عشق معروف است.

3-تزریق آمپول دیکلوران dicloran، این دارو برای درمان حملات شدید میگرنی و درد مفاصل استفاده میشه ، دقت کنید این دارو با دکلورن اشتباه نگیرین( dicloren )

هر کدام از آمپولای بالا یک سی سی تزریق میشه ( یک میلی )

نسخه دوم:: قرص

1- قرص متی کوبال ، methycobal ، این قرص ویتامین B12 هست.

2- قرص ساین فلکس synflex ، برای التهاب مفاصل استفاده میشه التهاب کم میکنه

3- قرص nootropil ، برای بهبود حافظه و کاهش افسردگی و اضطراب هست که تو بیمارن صرع استفاده میشه

4- قرص اپی وال ، epival ، این دارو واسه بیماران صرع و میگرن و دو قطبی استفاده میشه

با توجه به لیست امپولا و قرصای توصیه شده متوجه می شیم که این داروها متشکل از ویتامین های گروه B و کاهش التهاب مفاصل و بهبود عملکرد اعصاب هست .

بنابرین میشه فهمید واسه جلوگیری از بیماری کبوتر باید دانه های استفاده کنیم که حتما شامل ویتامین گروه B باشه البته تو انسان هم این ویتامین کم بشه باعث ریزش مو و عوارض دیگه میشه که اینجا کاری باهاش نداریم.

برای اینکه طولانی نشه تو نظر بعد درباره ویتامین B و دانه های که این ویتامین دارن می نویسم.
شنبه 18 شهریور‌ماه سال 1396 ساعت 11:24 ق.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
درود علی عزیز،
ممنون از به اشتراک گذاری تجریه تان.
سلام یه جفت کفتر دارم جوجشون 12 روزشه مادش فرار کرده نر انداختم جای جوجه ها درش بستم که کفتر ها نبینه به نظرتون به جوجه ها دون میده
پنج‌شنبه 16 شهریور‌ماه سال 1396 ساعت 03:38 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام
معمولا نه
سلام کبوتر جوانی که دور خودش می چرخه و نمی تونه دان بخوره رو چه جوری درمان کنیم؟ فکر کنم کله گیجی گرفته البته اسهال داشت اولش با تتراسایکین خوب شد ولی الان دور خودش می چرخه و گردنش می چرخونه چپ و راست هنوز کامل گیج نشده اولشه
چهارشنبه 15 شهریور‌ماه سال 1396 ساعت 12:02 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
یلام متاسفانه راه درمان ندارد
متشکرم استاد
چهارشنبه 15 شهریور‌ماه سال 1396 ساعت 12:18 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
خواهش میکنم
سلام استاد دو بیشتر کبوتر ها چند روز روی تخم میخوابن؟؟؟
سه‌شنبه 14 شهریور‌ماه سال 1396 ساعت 08:35 ب.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
سلام ۱۷ روز
سلام استاد بهار وتابستان که هوا خوب است ولی بهمن ماه سرده وکبوتر بیشتر مریض میشه چرا پس گفتند وقت جوجه کشی در بهمن است وتابستان موقع ان نیست با اینکه تابستان مریضی کمتر است
دوشنبه 13 شهریور‌ماه سال 1396 ساعت 01:31 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام شما اگر اواسط بهمن جفت کنید به هیچ مشکلی نخواهید خورد. اواخر اسفند جوجه هایتان در خواهند آمد و بهترین جوجه ها را خواهید کشید. سرما دوست کبوتر است نه گرما.
سلام من یک جفت کبوتر دارم ماده اش ملاقی هست بالشم کامل هست میخوام پروازش دهم پرواز نمیکند جفت دوست هم هستن ایا با نرش پرواز دهم پرواز میکند با تشکر استاد
شنبه 11 شهریور‌ماه سال 1396 ساعت 10:29 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام‌،
نه نمیکنه. ردش کن به درد نمیخوره
سلام استاد من یک جفت کبوتر دارم ماده اش بال دارد ولی نرش بال ندارد جفت گیری میکنند الان دارند چوب جمع میکنند ولی نرش که بال ندارد نمیتواند چوب در لانه خود ببرد چکار کنم تا ماده زود تخم دهد ولی میدونم که فصل جوجه کشی نیست ولی میخوام جواب سوالم را بدهید استاد چکار کنم تا زود تخم دهند با تشکر ؟؟؟؟
شنبه 11 شهریور‌ماه سال 1396 ساعت 10:21 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام چون‌وقت جوجه کشی نیست جواب این سوال را نمیدم. کارت از ریشه غلطه. کار غلط جواب نداره.
باسلام خدمت استاد گرامی استاد اگر میشود مطلبی درباره بیماری های شایع کبوتران وروش درمان انها ودارو های در مان کننده این بیماری ها بگذارید با تشکر
چهارشنبه 8 شهریور‌ماه سال 1396 ساعت 04:10 ب.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
سلام،
متاسفانه اطلاعاتم در این مورد ناچیز است. من به دامپزشک مراجعه میکنم
استاد واقعا دانش شما درباره ی کبوتر بی نظیره من سوالی رو نشد بپرسم که شما جوابشو ندید واقعا هزاران بار از شما متشکرم
سه‌شنبه 7 شهریور‌ماه سال 1396 ساعت 12:12 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام . متشکرم. نطر لطفته. هیچ سوالی بد نیست. هر سوالی داری بپرس
سلام استاد یک پاکستانی با یک شهری بزنیم جفت چی در میشه؟
دوشنبه 6 شهریور‌ماه سال 1396 ساعت 10:58 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام نمیدونم
باسلام خدمت استاد گرامی استاد من میخوام در ابان ماه 10 کبوتر که مال یک خانه هستند رابیاورم باتوجه به این که تواین ماه ها اگه جای کبوتر عوض بشه باعث مریضی اون میشه شما چه را حلی رو پیشنهاد میکنید
یکشنبه 5 شهریور‌ماه سال 1396 ساعت 02:30 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
سلام.
بهترین کار قرنطینه و دادن پروبیوتیک به مدت ۲۱ روز است
سلام تشکر از مطالب خوبی که نوشتین دو تا سوال داشتم

من تو نظرات خوندم که گفتین حداکثر 3 بار از یه جفت جوجه بگیرید. و تخم گذاشتن زیاد باعث میشه کلیسم بدن ماده کم بشه و ضعیف بشه سوال من اینه که
معمولا نر و ماده تو یه گنجه میشن و بعد اینکه جوجه ها یه ماهه شدن دوباره تخم میذارن ، کاری نمیشه کرد که تخم نذارن، با این اوصاف منظور شما اینه نر و ماده رو پاییز تا بهمن ما جدا کنیم از هم که جفت نخورن تخم بذارن؟
سوال دومم اینه میشه بعد سه بار جوجه کشی از یه جفت مثلا بعد اینکه یه سری دیگه تخم گذاشتن تخما رو زیر کبوتر پرستار بذاری و یه تخم باطل دو هفته بذاری زیرشون تا استراحت کنن بعدش مجددا یه بارم بذاری جفت بشن و تخماشون بذاری زیر کبوتر دیگه ؟

تشکر
جمعه 3 شهریور‌ماه سال 1396 ساعت 12:18 ق.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
درود بر شما.
وقتی سری دوم را کردند میتوانید تخمها را با تخم خراب بچیا مصنوعی تعویض کرده تا دوباره تخم نکنند و فقط روی تخمها بخوابند تا جوجه ها بزرگ شوند و سپس نرها را از ماده ها جدا کنید.
جواب سوال دوم هم بله است.
استاد شاه پر های کبوتر و پر هایش را بکنیم چند هفته طول میکشد تا دوباره پرواز کند؟؟؟؟
سه‌شنبه 31 مرداد‌ماه سال 1396 ساعت 10:03 ق.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
سلام. ۴۵-۶۰ روز
سلام استاد من یک قوره ای دارم کاکولی با یک ماده سیاه نخت نختی سفید جوجه اش چی در میشه ؟؟؟؟
سه‌شنبه 31 مرداد‌ماه سال 1396 ساعت 09:59 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام. نمیدونم
سلام استاد من یک جفت کبوتر دارم وقتی جفت گیری میکنند نر میرود دور ماده ولی ماده هیچ نشانی از خودش نشان نمیده بیماری دارد ولی نوک هایشان را در هم میکنند با هم جفت هستن و برای هم سر تکان میدهند چه دلیلی دارد.؟؟
دوشنبه 30 مرداد‌ماه سال 1396 ساعت 08:59 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام الان فصل جوجه کشی نیست
سلام استاد کبوتر ماده میخواد تخم بگذارد به حالت یک کبوتر بیمار میماند یا بیماری در جونش هست؟؟؟؟
دوشنبه 30 مرداد‌ماه سال 1396 ساعت 08:41 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام الان فصل جوجه کشی نیست
سلام استاد خسته نباشید استاد ایا شما برای بزرگتر شدن تخم کبوتر راهی دارید یا نه بسته به ذات خود کبوتر داره ایا دانه ها هم موثر هستند یا نه
پنج‌شنبه 26 مرداد‌ماه سال 1396 ساعت 12:42 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام . بسته به ذات داره
سلام استاد ایا شما راهی رو میشناسید که تخم کبوتر ها بزرگتر بشه یا نه بسته به ذات خود کبوتر داره ایا دانه ها هم تاثیر داره؟؟
پنج‌شنبه 26 مرداد‌ماه سال 1396 ساعت 12:03 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام نه بستگی به ذاتشون داره
استاد هنگام پر ریزی کبوتر شاه پر ها هم میریزند یا فقط دور گردنی آن؟؟؟
یکشنبه 22 مرداد‌ماه سال 1396 ساعت 08:38 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
همه پرها
سلام.من یک جفت کبوتر دارم به تخم هاشون دست زدم باید چیکار کنم رو تخم ها بخوابن?
جمعه 20 مرداد‌ماه سال 1396 ساعت 12:06 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام
دیگه دست نزن
سلام استاد ببخشید دیر جواب میدم راستش چرا توتموم زمستون بخاری برقی روشن میکنم ولی استاد من توزمستون هم از کبوترا جوجه کشی میکنم امکان داره دلیل مریضی ومرگ ومیرشون باشه باتشکر
پنج‌شنبه 19 مرداد‌ماه سال 1396 ساعت 12:30 ق.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
بله دقیقا علتش گرما و جوجه کشی است
سلام استاد خسته نباشید استاد یک سوال دلیل این که کبوترای من در بهمن ماه سرگیجه میگیرند یا لاغر میشوند وازبین میروند چیه ایا از سرماست یا نه مشکل از یجای دیگه است هرساله من همین مشکل رو دارم لطفا راهنمایی کنید
چهارشنبه 11 مرداد‌ماه سال 1396 ساعت 10:41 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام
ایا جای کبوترها را گرم نمیکنید؟
سلام من کبوتر دارم چند جفت آنها داعمن باهم دعوا میکنند چرا جفت گیری نمی کنند ممنو میشم بهم بگید
جمعه 6 مرداد‌ماه سال 1396 ساعت 04:33 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام.
فصل جوجه کشی نیست. تا بهمن ماه سوا کنید
سلام ممنون از برگواریتون و جوابتون .اما من متوجه نشدم کبوترم ده دوازده روزه میره تو ماسه ها و این چند ذوز انگار دارع زو ر میزنه و بغبغو میکنه میخواد تخم بزاره؟من خیلی دوس دارم کبوترام تخم بزارن .یکی از دوستام یه دوکت داره با نقره از عید تا الان شش تا تخم گذاشتن و حالا میخواد بفروشتشون منم اول میخوام کبوترای خودم بفروشم و مالای اونو بخرم ایا این کار درسته چون مالای خودم خیلی از اونا قشنگترن .بعد اون کبوترا الان رو تخمن اگه بیاریشون به محل جدید تخماشون میشینن روشون؟بازم تخم میذارن؟ممنون از جوابتون .
شنبه 31 تیر‌ماه سال 1396 ساعت 10:59 ق.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
حسبن‌جان الان فصل جوجه کشی نیست. جدا کن و تا بهمن ماه صبر کن. پرنده هات صدمه میبینند
سلام ،ببخشید من دوتا کبوتر دو کت دارم که یکیشون قهموه ای پاپره و اون یکی دوکت سیاه ولی پاپر نیست.این دو کبوتر اول با هم زیاد دعوا میکردن ولی یه بار چند ساعت تو جعبه گذاشتمشون بعد که دراومدن روزبعدش اب گذاشتم حموم کردن به خودم دیدم که جفتگیری کردن .از او موقع تا الان که ده دوازده روزی میگذره ماده تو ماسس و این دوسه روز اخر پشتش یه مقدار انگار باد داره و هی تو ماسه ها زور میزنه ایا میخواد تخم بزاره؟چرا وقتی نر میاد تو ماسه ها بیرونش میکنه و باهم یه دعوا که نمیشه گفت ولی با نک به هم میزنن مخصوصا مادهه به نره چرا؟ممنون لطفا جواب رو زود بدین ضروریه .ممنون
جمعه 30 تیر‌ماه سال 1396 ساعت 11:29 ق.ظ
امتیاز: 3 0
پاسخ:
سلام،
تمام رفتارها طبیعیه. کاریشون نداشته باش
سلام استاد
ببخشید من یک جفت کفر دارم که تا حالا دو بار تخم گذاری کردند .
ولی هربارشم 21 یک روزشم میشینن ولی جوجشون در نمیاد اگه میشه مشکلشونو بگید استاد
پنج‌شنبه 29 تیر‌ماه سال 1396 ساعت 05:06 ب.ظ
امتیاز: 1 1
پاسخ:
سلام نرت نطفه نداره
سلام،ی چند جفت سیا پلنگ دارم بدون عیب،جوجه ی دور میزنن بی عیب ی دور میزنن غلط دار
علت؟
غلط جزئی میزنن ولی از ابهت حیوون میفته
دوم کفترا خیلی وحش شدن غو غو میکنن نمیشه نزدیکشون بشی
علت؟
و رفع مشکل،
تشکر از حوصلتون
پنج‌شنبه 22 تیر‌ماه سال 1396 ساعت 04:05 ب.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
سلام‌پشتشون پاک نیست.
وحشی شدن مشکل نیست
میخاستم روش صحیح جلد کردن را بدونم چون بعضی از کبوتر هایم هنگام هواکردن سریع در بام همسایه مینشینند وبعد چند ساعت برمیگردند
جمعه 16 تیر‌ماه سال 1396 ساعت 11:34 ق.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
سلام،
ردشون کن و کبوتر خوب بگیر
سلام استاد کفتر چاهی با اهلی جفت میشه یا نه کفتر کار چاهی جوجه نه
جمعه 2 تیر‌ماه سال 1396 ساعت 09:10 ب.ظ
امتیاز: 1 2
پاسخ:
سلام بله میشه. اما بهتره نکنیم
سلام من یک کبوتر اوغون توش پره خال سیاه داره با چه کبوتری جفت بندازم خوبه
پنج‌شنبه 1 تیر‌ماه سال 1396 ساعت 02:26 ق.ظ
امتیاز: 1 1
پاسخ:
سلام نمیدونم
سلام دوست عزیز یه جفت کفتر نوک ریز اتریشی دارم .دوبار تخم گذاری کردن هر دو بارتخمها فاسد شدن بار سوم فقط یه جوجه درامد ان هم مرده دیدمش علت چی
چهارشنبه 31 خرداد‌ماه سال 1396 ساعت 07:12 ب.ظ
امتیاز: 2 1
پاسخ:
سلام چون فصل جوجه کشی نیسن
سلام استاد یه سوسکی دارم با جفتش دیر دیر جفت گیری میکنن و میل زیاد به جفت گیری ندارن چکار کنم تا درست شه زود جواب بدین کار دارم
چهارشنبه 31 خرداد‌ماه سال 1396 ساعت 01:53 ب.ظ
امتیاز: 1 1
پاسخ:
سلام فصل جفت کردن اواسط بهمن تا اوایل خرداد. پس الان دیره. تا بهمن صبر کن
سلام یعنی اینکه دور تخم گزاری میکنن
الان یه ماهه بعد اولین بار جوجه کشی دیگه تخم نگذاشتن
لطفا بگید چکارشچکارشون کنم که زود تخم بزارن؟
سه‌شنبه 23 خرداد‌ماه سال 1396 ساعت 11:00 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
یلام کاری نمیتونی بکنی غیر از پذیرایی خوب با دانه خوب.
سلام استاد کبوتران من جفت هم میخورن جفت گیری هم میکنن ولی دور تخم می زارن لطفا راهنمایی کنید ممنکن
شنبه 20 خرداد‌ماه سال 1396 ساعت 03:10 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
سلام یعنی چی؟
سلام. می خواستم ببینم اگه کف گنجه خاک باشه بهتر از کاشی نیست؟ یعنی میشه تو باغچه قفس رو درست کرد که فضله کبوتر بیفته تو خاک یا ضرر داره زیر پاشون خاک باشه ؟
شنبه 20 خرداد‌ماه سال 1396 ساعت 03:43 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام. خاک الودگی جمع میکنه. مگر اینکه مرتبا خاک را عوض کنید
جناب سوالم اینکه امکان داره ک کبوتر تخمشو نوک بزنه و بشمونه،و یه سوال دیگ اینکه پای کفترم عفونت کرده بود و دارو تزریق کردم بهش،عفونت از پاش خالی شده ولی هنوز خیلی ریز میلنگه،چرا؟
جمعه 12 خرداد‌ماه سال 1396 ساعت 06:19 ب.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
سلام.
بله امکان داره تخمش را بشکونه.
به دکتر ببرید تا دلیل لنگیدنش را بگه. من دکتر نیستم
سلام خسته نباشید چند تا بخارا دارم نمیدونم چرا خوب دون نمیخورن همیشه چینه دونشون خالیه لطفا راهنمایی کنید ممنون
جمعه 5 خرداد‌ماه سال 1396 ساعت 08:33 ب.ظ
امتیاز: 1 1
پاسخ:
سلام‌بهخاطر گرماست.
روزی یک بار دان بدهید
دادا مارو مسخره خودت کردی سوال پرسیدم هنوز منتظرم
چهارشنبه 3 خرداد‌ماه سال 1396 ساعت 12:53 ب.ظ
امتیاز: 4 1
پاسخ:
چه سوالی دادا
بابا واقعا شما استادی بخدا استادی واقعا استادی خیلی حرفه ای هستین ایشالا همیشه زنده و موفق باشین و واسمون مطلب بزارین تا ما لذت و استفاده ببریم امین
دوشنبه 1 خرداد‌ماه سال 1396 ساعت 03:06 ق.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
متشکرم لطف دارید
سلام.خسته نباشید.ی جفت قره سیاه سوری دارم بی عیب ولی جوجه هاش خال سفید دارن تو سرشون علت چیست؟
سه‌شنبه 26 اردیبهشت‌ماه سال 1396 ساعت 12:18 ق.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
سلام از اجدادشون به ارث رسیده
سلام استاد من الان جوجم برای اولین بار تخم گذاشته میخواستم ببینم تخمش باز میشه یا نه؟
لطفا سوال منو جواب بدید
ممنون
پنج‌شنبه 21 اردیبهشت‌ماه سال 1396 ساعت 02:07 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سللم بله باز میشه
استاد آیا وقتی کبوتر تخم میگذارد و روی تخم باشد و صدای که از آسمان که در روز بارانی یا برفی در میآید برای تخم ها ضرر دارد یا تخم ها را خراب میکند صدایی که به آن میگویند (قتراغ )جواب این سوال را دهید؟ با تشکر استاد
یکشنبه 17 اردیبهشت‌ماه سال 1396 ساعت 03:23 ب.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
سلام ممکن است
استاد کبوترانم روی بام خودم نمیشیند چکار کنم تا بعد از پرواز روی بام خودم بنشیند؟ و این روز ها که کبوتر روی تخم باشد و آن را از روی تخم یک دقیقه روی تخم نباشد تخم خراب میشود؟ این دو سوال را جواب دهید
جمعه 8 اردیبهشت‌ماه سال 1396 ساعت 08:16 ب.ظ
امتیاز: 1 1
پاسخ:
سلام. کبوتری که هرز مینشیند را رد کن.
خیر خراب نمی‌شود.
1 2 3 4 5 ... 17 >>