X
تبلیغات
شیکسون

کبوتر ایرانی‌ در کانادا

نکاتی کاربردی برای بالابردن کیفیت در جوجه‌کشی

با درود و عرض ادب به بزرگان و دوستان عزیز.


دوستان گرامی‌ اینبار نیز با مقاله پرباری از دوست عزیزم آقای مجید ز. درخدمتتان هستیم.  از آنجائیکه این مقاله آخرین مقاله به تحریر در آمده در سال ۱۳۹۰ است لازم دیدم که سال نو و آغاز بهار را به همه ی دوستان در هر کجای دنیا که هستند از طرف آقای مجید ز. و خودم تبریک گفته و سالی‌ پر بار تر از همیشه برایشان آرزو کنیم.


مواردی که در این مقاله آورده شده است، نتیجه سال‌ها تحقیقات، آزمون‌ها و تجربیات نویسنده است. نکاتی‌ بسیار ظریف که  بی‌ توجهی‌ به هر کدام از آنها میتواند فاجعه  بار و عمل به آنها میتواند موفقیت را چند برابر کند. امیدوارم که دوستان عزیز نیز قدم پیش نهاده و تجربه شخصی‌‌شان را در رابطه با این مقاله و نه موضوعات حاشیه‌ای دیگر با همه به اشتراک بگذارند. پیشنهاد من به دوستان این است که این  مقاله  را خلاصه نویسی کرده و بشکل برگ راهنما در محل جوجه کشی‌ نصب کرده تا با در دسترس داشتن آن بتوانند به نحو احسن موارد را رعایت کنند. 

 


نکاتی کاربردی برای بالابردن کیفیت در جوجه‌کشی
 
به قلم: مجید ز.
 
این‌روزها که مراحل آماده‌سازی کبوترها برای جفت‌کردن را پشت سر گذاشته‌ایم و کبوترپروران مشغول تن‌کردن مایه‌کفترهای خود هستند، لازم است نکاتی را فهرست‌وار یادآوری کنیم که به‌واقع ریزه‌کاری‌های فنی و مدیریتی در جوجه‌کشی هستند. با رعایت این نکات کلیدی می‌توان بهترین نتایج را از زحمات خود در این فصل گرفت. در این جستار به شماری از مواردی که مربوط هستند به "بعد از جفت‌کردن کبوتران تا هنگام بارآمدن جوجه‌ها و رسیدن به سن چهار هفتهگی" اشاره می‌کنیم. مد نظر ما در این‌جا طبعاً کیفیت پرش جوجه‌ها نیست؛ مرکزیت توجه ما تشریح ظرافت‌ها و نکات کاربردی گوناگونی است که برای پشت سرگذاشتن یک‌نوبت جوجه‌کشی موفق و عایدشدن بهترین نتیجه از لحاظ تعداد جوجه‌ها و سلامت آن‌ها می‌توانند دستمایه‌ی کارمان باشند.
 
×   ×    ×
 
 قبل از هر چیز باید توجه داشت که لازمه‌ی جوجه‌کشی سالم و بی‌نقص، داشتن جفت‌های سالم و بی‌نقص است. بهترین و اصیل‌ترین کبوتران نیز اگر از سلامت کامل برخوردار نباشند، نمی‌توانند جفت‌های قابل اتکایی برای جوجه‌کشی باشند، درست مثل بهترین فوتبالیستی که به‌خاطر درد کلیه شدید، قادر به حضور در مسابقه نباشد. بنابراین، سلامت مایه‌کفترها، شرط اولیه و تعیین‌کننده در جوجه‌کشی است.
 
در همین راستا، حضور یک کبوتر مریض یا حتا مشکوک به مریضی در چرخه‌ی جوجه‌کشی، با انتفال بیماری به دیگر جفت‌ها و سپس جوجه‌های کوچک و شیوع آن در گنجه می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری به جوجه‌کشی ما بزند. از آن‌جا که جوجه‌های "گلِ سرخی" بهترین سری جوجه‌ها هستند، بالابردن ضریب اطمینان در جوجه‌کشی با احتیاط‌های لازم و رعایت نکات پیشگیرنده، بهترین نتیجه را عایدمان خواهد کرد.
 
گاه در مراحل جوجه‌کشی مشاهده می‌شود که یک ماده نسبت به نر خود بی‌میلی نشان می‌دهد یا جفت‌ها به تخم‌ها یا جوجه‌های خود بی‌اهمیت شده‌اند. این خود می‌تواند نشانه‌ای از بیماری یکی از طرفین باشد که با تشخیص سریع و صحیح، بایستی به جداکردن آن از گله‌ی جفت‌ها اقدام نمود و تخم‌ها یا جوجه‌ها را زیر دیگران حمال (دایه) کرد. کبوتر بیمار را در گنجه‌ی جوجه‌کشی و میان جفت‌ها نگه ندارید و حتماً در محلی جداگانه مداوا کنید.
 
در هنگام جوجه‌کشی، بایستی از آوردن کبوترهای غریبه جداً خودداری نمود. کبوتری با ظاهری سالم ممکن است باطناً ناقل بیماری باشد. نکته‌ی قابل تامل این است که کبوترانی که درون یک گنجه با هم زندگی می‌کنند، با شرایط آن گنجه سازگار شده‌اند و سیستم ایمنی بدن‌شان با شرایط باکتریایی و خاص آن گنجه تطبیق‌پذیری پیدا کرده است. با ورود کبوتر(ان) جدید به گنجه‌، این جو ایمنی مختل می‌شود، زیرا حتا اگر کبوتر(ان) تازه‌وارد سالم باشد، با فضای خاص گنجه‌ی ما همخوانی ندارد و باکتری‌های جدیدی را از چرخه‌ی زندگی قبلی خود وارد این چرخه می‌کند که ممکن است موجب بیماری خود یا دیگر کبوتران بشود. در ضمن، ورود عضو جدید سطح استرس را در گنجه بالا می‌برد که خود یکی از عوامل تشدید و شیوع بیماری‌هاست.
چنانچه مجبور بودید کبوتری غریبه را برای جوجه‌کشی به بام خود بیاورید، توصیه می‌شود که آن‌ وجفت‌اش را در محلی جداگانه و دور از گنجه‌ی اصلی نگهداری کنید.
از فضله‌ی کبوتر می‌شود تا حد زیادی به سلامت آن پی برد. مدفوع پشکلی شکل قهوه‌ای رنگ (گاه سبز متمایل به قهوه‌ای) با مقداری سفیدی بر آن ایده‌آل‌ است. نبود سفیدی (اوره در ادرار) روی فضله و یا زرد یا سبز بودن آن نشانه‌ی ضعف یا بیماری کبدی در کبوتر است؛ گاه نیز حکایت از نوعی عفونت باکتریایی دارد که باید درمان شود.
اگر صبح زود مشاهده کردید که تعدادی فضله در یک نقطه مشخص در جفت‌کنی جمع شده، حکایت از استراحت خوب کبوتر و آرامش‌اش دارد. تا دو سه روز اول اگر رنگ سبز در مدفوع جفت‌ها مشاهده شد نباید زیاد نگران بود، زیرا اغلب به‌خاطر استرس جفت‌شدن و جای جدید است. اگر بعد از یک‌هفته باز ادامه پیدا کرد، بایستی به این موضوع اهمیت داد.
   


تشریح کامل فضله‌ی کبوتر: [لینک]
http://www.exoticpetvet.net/avian/droppings.html
 
با کوتاه‌کردن پرهای اطراف مقعد و پاکسازی دور آن، جفت‌ها بهتر می‌توانند عمل جفت‌گیری و لقاح را انجام دهند.
 
قبل از تن‌کردن، لازم است نوع رژیم غذایی مایه‌کفترها تغییر کند. بهتر است حتا برای دو هفته، کبوتران ماده را در فضایی جداگانه پذیرایی کرد. در این مرحله بایستی مقدار پروتئین‌های ضروری (و آمینه اسیدها که واحد تشکیل‌دهنده‌ی پروتئین هستند) و چربی و ویتامین‌ها (خصوصاً ویتامینA,E,D ) و مواد آلی و ترکیبات‌شان و نیز مواد و املاح معدنی و انواع نمک‌ها (آهن، کلسیم، منیزیوم، فسفر، سدیم، ید، فلوئور و ...) و مکمل هایی چون سلنیوم افزایش پیدا کنند. ویتامینD باعث جذب کلیسم و فسفر در بدن کبوتر می‌شود که اساس در ساخت تخم و سپس استخوان‌بندی جوجه هستند. در شهرهای تهران، قم و کاشان که اغلب آفتابی هستند، کمبود ویتامینD محسوس نیست، اما در مناطقی که در این فصل اغلب ابری هستند و یا گنجه‌هایی که آفتابگیر نیستند، بهتر است از لامپ‌های UV (اولترا وایولت – تابش مصنوعی) با قدرت متوسط برای دو ساعت در روز استفاده کرد.
 
برای حفظ سادگی کلام صرفاً به نام‌بردن از تعدادی از دانه‌ها و مواد خوراکی لازم که حاوی مواد مورد نیاز معدنی و آلی برای کبوتران جوجه‌کشی هستند بسنده می‌کنیم:
با جداکردن ماده‌ها برای دو هفته، بایستی مقدار نخودهای مخصوص کبوتر (با پروتئین بین 20 تا 28 درصد) غذای آن‌ها را به سی تا چهل درصد از کل غذا افزایش داد. ضمناً بایستی بین مقدار پروتئین و کلیسم مصرفی توازن وجود داشته باشد، زیرا افزایش پروتئین، نیاز به مصرف کلسیم را افزایش می‌دهد. کافیشه پانزده درصد غذا را تشکیل می‌دهد (با چربی بین 25 تا سی درصد) و ذرت چیزی حدود پانزده درصد (به‌خاطر بالابودن هیدروکربنات آن که در هوای سرد منبع مهم گلوکز و تولید انرژی است و نیز مقدار فیبر بالای موجود در ذرت). ده تا پانزده درصد ارزن (قرمز بهتر است) و پنج درصد گندم و مقداری عدس و ماش (قره‌ماش). تخم جارو (مایلو) از خانواده‌ی ذرت است و چند درصدی را می‌شود به آن اختصاص داد (نبودش نیز زیاد مهم نیست). اگر خواستیم سویا را به سبد غذایی کبوتران بیافزاییم (به‌خاطر پروتئین 35 درصدی آن و چربی‌ بالایش)، بهتر است نخست آن‌را تفت دهیم، در غیر این‌صورت کبوتران رغبتی به خوردن آن نشان نخواهند داد.
توجه شود که مصرف فیبر بیش از حد مانع از جذب کلسیم و منیزیوم در بدن کبوتر می‌شود، بنابراین نباید درصد کل ذرت و عدس در غذای جوجه‌کشی‌ها بیش از بیست درصد باشد.
 
در مجموع، مقدار هیدروکربنات تا 55٪، پروتئین تا 20٪، چربی تا 10٪، فیبر تا 6٪ و کم‌تر از ده درصد باقی مواد مفید ایده‌آل است.
 
بایستی آجر قرمزرنگ مخصوص کبوتر و نیز سفیدرنگ مخصوص مرغ و کبوتر (کربنات کلسیم) و صدف خردشده و ماسه‌ی دریایی و نیز نمک یددار را در ظرف‌های جداگانه در اختیار کبوتر گذاشت تا بسته به نیازش از آن‌ها مصرف کند. گل شور چندان خوراکی سالمی برای کبوتر نیست و بهتر است به جای آن از آن‌چه شرح‌اش رفت استفاده شود.
 
دو روز پیاپی بایستی یک قاشق چایخوری الکترولایت (حاوی انواع نمک‌ها و مواد معدنی و ویتامین‌های اصلی) را در سه لیتر آب محلول کرد و در اختیار کبوتر گذاشت تا هم از استرس کبوتر کاسته شود و هم مواد مورد نیاز را به سیستم بدنی آن بیافزاید.
 
نیز دو روز پیاپی بایستی سه قطره تنتور ید را در یک لیتر آب محلول کرد و در اختیار کبوتران نر و ماده گذاشت. این کار هم باعث شست‌و‌شوی دستگاه گوارش کبوتر می‌شود، هم به قدرت نطفه در کبوتر نر کمک می‌کند، ید را که برای بدن پرنده لازم است به آن می‌رساند و هم از بروز سرطان تخمدان در ماده پیشگیری می‌کند.
 
باقی روزها یک‌روز در میان مولتی ویتامین و پروبیوتیک را بایستی در آب جفت‌ها محلول کرد تا کبوتران از لحاظ قوا و ایمنی بدنی به بهترین وضعیت خود برسند.

 برای پیشگیری از باطل‌شدن احتمالی تخم‌ها، بایستی شرایط جفتگیری جفت‌ها را فراهم کرد. اگر در جفت‌کنی جوجه می‌کشیم، بایستی فضای آن کافی باشد. اندازه‌ی ایده‌آل یک جفت‌کنی 50 سانتی‌متر عرض و طول و 40 سانتی‌متر ارتفاع است. بیش از حد بزرگ‌بودن جفت‌کنی چندان مناسب نیست. اگر در حضور جمع جوجه می‌کشید، شرط احتیاط است که جفت‌ها را جداگانه در فضایی آرام قرار دهید تا جلوی دید شما جفت بخورند. در آخر زمستان که روزها نسبتاً کوتاه است، بهتر است لامپ گنجه‌ها را تا ساعت هفت عصر روشن گذاشت، چون کبوتران میل دارند معمولاً یکبار نیز عصرها جفت‌گیری کنند.
 
هیچ‌وقت از پوسته‌ی تخم کبوتر یا مرغ به‌عنوان منبع کلسیم استفاده نکنید، زیرا بیماری‌های مهلکی چون سلمونلا (PARATYPHOID) می‌توانند از این طریق انتقال پیدا کنند.
 
مقدار بیش از حد کلسیم باعث سفت‌شدن بیش از اندازه‌ی پوسته‌ی تخم شده، جوجه نمی‌تواند آن را بشکند و بیرون بیاید. بنابراین، بایستی در مقدار مصرفی کلسیم حفظ اعتدال کرد.
 
 در زمان جفت‌کردن تا هنگام بیرون‌آمدن جوجه‌ها، از اضافه‌کردن هر گونه اسید (حتا سرکه‌ی سیب) به چرخه‌ی غذایی پرنده بایستی خودداری کرد.
 
از هنگام جفت‌کردن تا موقعی که جوجه‌ها به سن پنج روز می‌رسند، از تجویز هر گونه آنتی‌بیوتیک به‌جد خودداری کنید. آنتی‌بیوتیک‌ها برای پیشگیری از بیماری‌ها به‌کار نمی‌آیند و فقط سیستم ایمنی کبوتر را ضعیف می‌کنند. از خوراندن آن‌ها به کبوتران تا جایی که بیماری مشاهده نشده پرهیز کنید.
 
پس از بیرون‌آمدن جوجه‌ها تا زمان جداشدن از والدین، بایستی هفته‌ای دوبار مولتی ویتامین و هفته‌ای دوبار پروبیوتیک به آب پرنده افزود تا علاوه بر تضمین روند رشد، سیستم ایمنی  و گوارشی جوجه و والدین نیز تقویت شود.
 
آب به همراه ویتامین یا دارو را نباید در معرض نور خورشید قرار داد، زیرا در آن بلافاصله تغییرات شیمیایی رخ می‌دهد.
 
تعویض مرتب آب و پاکیزه‌نگه‌داشتن ظروف آب‌دهی که دیگر نیاز به توصیه ندارد و همه طبعاً رعایت می‌کنند!
 
پس از بیرون‌آمدن جوجه‌ها می‌شود مقدار پروتئین (نخود کبوتر، کافیشه) سبد غذایی را تا 30٪ تقلیل داد و در مقابل به ارزن و قره‌ماش و گندم افزود.
 
هنگام حلقه‌گذاری جوجه‌ها (سنین بین هشت تا ده روزگی)  داروی ضد خوره (کنکر خشک و تر) را در آب محلول کرده در اختیار جوجه‌کشی قرار دهید. من شخصاً از قرصی به نام "اسپارتریکس SPARTRIX" استفاده می‌کنم که در طول زمان عمل می‌کند (حدوداً یک‌هفته) و یک‌چهارم آن‌را در دهان جوجه‌ها می‌گذارم.
 
توضیح ضروری: کسانی که انگشت کبوتر را برای نشانه‌گذاری می‌برند، به‌جای این‌ عمل ناشایست بهتر است به دوستان خود در دیگر کشورها سفارش خرید حلقه با نام و شماره‌تلفن بدهند که هم به کبوتر هویت می‌دهد، و هم به ارتقای فرهنگ کبوترپروری یاری می‌رساند.
 
چنان‌چه جوجه‌ها یکی کوچک‌تر از دیگری بار آمد، می‌توانید زمان دان‌دادن جوجه‌ی بزرگ‌تر را برای مدت کوتاهی جدا کنید تا والدین جوجه‌ی کوچکتر را خوب سیر کنند و بعد جوجه‌ی بزرگ‌تر را سر جایش بگذارید. یا خود می‌توانید شب‌هنگام که چینه‌دان جوجه‌ها را چک می‌کنید، به جوجه‌هایی که حق‌شان را نگرفته‌اند با دست دان دهید (دان خیس‌شده، ترجیحاً شامل نخود و ارزن و آب). توجه شود که به‌ جوجه‌ی کوچک‌تر از یک‌هفته نباید با دست دان داد. گاه نیز با مشاهده‌ی ضعف در جوجه بهتر است مقداری بسیار ناچیز از گرد "داکسی‌ساکلین" را با آب محلول کرده دو روز پیاپی به جوجه‌ بدهید تا بیماری‌های  تنفسی احتمالی مداوا شود.
 
 
جوجه‌ها که به سن پانزده تا بیست روز رسیدند، یک قاشق چایخوری "تریپول سولفا , 3SULVIT" را در چهار لیتر آب محلول کرده در اختیار جوجه‌کشی قرار دهید. بخش عمده‌ی این دارو که مداواگر کاکسیدوسیز است، به همراه بسیاری ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز کبوتر جذب بدن والدین می‌شود و مقداری اندک و بی‌ضرر نیز به مصرف جوجه‌ها خواهد رسید.  این عمل را می‌شود تا دو روز ادامه داد.
 
در بیست‌روزگی، ظرف کوچکی حاوی دانه‌های ریزتر چون ارزن و گندم و قره‌ماش را در جفت‌کنی‌ها قرار دهید تا جوجه‌ها با نوک‌زدن به آن‌ها زود دانخور و مستقل شوند.
 
در نظافت‌ گنجه‌ی جوجه‌کشی بایستی بسیار کوشا بود و علاوه بر نظافت روزانه، تمام در و دیوار و کف و کنج‌های آن‌را هفته‌ای دو بار با محلول ویرکن اس ضد عفونی کرد.
 
در مناطقی که گرم‌تر است و در آن‌ها "مگس کبوتر" و دیگر انگل‌های جلدی فعال هستند، بایستی گنجه‌ی جوجه‌کشی را قبل از تن‌کردن کبوترها با مواد ضد انگل مثل "ملتاین" ضد عفونی کرد. ضمناً بدن خود کبوترها را نیز باید با پودرهای مخصوص از آلودگی‌های انگلی پاکیزه نمود. با پخش مقداری تنباکو نیز می‌شود انگل‌های جلدی را فراری داد.
 
ماسه‌ای که در کاسه های زیر پای جفت‌ها قرار می‌گیرد بایستی ضد عفونی شده باشد یا چند روز در آفتاب قرار گرفته باشد. می‌توان از ماسه‌‌ی مخصوصی که برای ادرار و مدفوع گربه‌های خانگی استفاده می‌شود بهره برد که کشنده‌ی انواع باکتری‌هاست. ضمناً می‌توانید محلول "بیکینگ سودا"‌ (جوش شیرین) را در ماسه‌ی بادی اضافه کنید تا همین خاصیت را پیدا کند. خاک کاسه ها بعد از این‌که جوجه‌ها یک‌هفته‌ای شدند بایستی عوض شود و مرتب تمیز گردد تا این‌که جوجه‌ها قادر شوند خارج از آن مدفوع بکنند.
اندازه‌ی کلک بایستی مناسب باشد: نه چندان بزرگ که والدین نتوانند جوجه‌ها را زیر خود بکشند و جوجه‌ها را جفت به هم گرم کنند و نه آنقدر کوچک که وقتی جوجه‌ها رشد کردند جا کم بیاید. ضمناً بایستی سطح ماسه تا لبه‌ی کلک حتماً سه تا چهار سانتی‌متر گودتر باشد، زیرا جوجه‌ها طبق غریزه‌ی خود عقب‌عقب حرکت می‌کنند و وقتی به لبه خوردند، به بیرون کاسه فضله می‌اندازند. اگر با این لبه برخورد نکنند، ممکن است بیرون بیافتند.
 
 
 با پخش مقداری برگ سوزنی کاج، انگیزه‌ی کبوتران را برای لانه‌سازی و جوجه‌دهی تقویت کنید. ضمناً بوی این برگ‌ها از تجمع حشرات جلوگیری می‌کند.
 
یکی دیگر از فاکتورهای اصلی بیماری‌زا در کبوتران اضطراب و استرس است. هر چه فضا آرام‌تر و از جنجال خالی‌تر باشد، جوجه‌کشی بهتر نتیجه خواهد داد. بر این اصل از دست‌زدن بی‌مورد به کبوتران و حضور گاه‌وبی‌گاه در گنجه، ایجاد صدا و هیجان، بی‌نظمی در غذا و آب‌دهی، تغییرات بی‌مورد در فضا و جابه‌جایی جفت‌ها، اضافه‌کردن جفت‌های جدید به جمع جوجه‌کشی و در کل برهم‌زدن بهداشت روانی کبوتران جداً باید جلوگیری کرد.
 
از حضور و تردد دیگر افراد بر روی بام خودداری کنید، حتا اگر کفش‌ها یا لباس خود را تعویض کرده باشند. هر فرد با خود مقادیری باکتری‌های مختلف را همراه دارد که ممکن است منتقل شده و نظم باکتریایی گنجه‌های شما را برهم زند. بعضی ویروس‌ها نیز چون نیوکاسل از این طریق قابل انتقال هستند. همچنین حضور افراد ناشناس به کبوتران استرس وارد می‌کند.
 
چنانچه‌ خواستید تخمی را زیر دایه‌کبوتر (حمال) بگذارید، حتماً  از دایه‌کبوترهایی استفاده کنید که بهترین شرایط سلامتی جسمانی و تجربه‌ی دان‌دهی و پرورش جوجه را دارا باشند. فراموش نکنیم والدینی که سیستم ایمنی قوی و درونی پاکیزه دارند، دارای شیری مغذی‌تر و مقوی‌تر هستند و جوجه‌ها نیز قوی‌تر و سالم بار خواهند آمد. از کبوتران جوان، بازیگوش و پرتحرک نباید به‌عنوان دایه‌کبوتر استفاده کرد. حتی‌المقدور از کبوتران غریبه برای این منظور استفاده نکنید.
 
بهترین زمان برای واکسن روغنی نیوکاسل سن چهار تا پنج ‌هفته‌گی است. این واکسن نه‌تنها از بروز بیماری پیشگیری می‌کند، بلکه سطح توان ایمنی کبوتر را به حد بالایی افزایش می‌دهد. روش صحیح تزریق واکسن را می‌توانید در این ویدئو مشاهده بفرمایید: [ویدئو]
 
بهترین درجه‌ی حرارت برای جوجه‌های گل‌سرخی بین پنج تا ده درجه است (کمی کم‌تر یا زیادتر مانعی ندارد). بنابراین، از بابت خنک‌بودن جفت‌کنی‌ها نگران نباشید و از گرم‌کردن گنجه‌ی کبوتران با سیستم گرمایی جداً خودداری کنید (حتا در زمستان). گرم‌شدن گنجه‌ها از این طریق نه‌تنها رطوبت مورد نیاز کبوتران را از بین می‌برد (رطوبت سی تا چهل درصد) و هوای خشک زمستانی درون گنجه‌ را خشک‌تر می‌کند، بل‌که باعث فعال‌شدن باکتری‌ها و از بین‌رفتن تناسب باکتریایی گنجه می‌شود و ممکن است به شیوع بیماری منجر شود.
 
تهویه‌ی هوا در هر فصل و هر حالتی برای سلامت کبوترها تعیین‌کننده است. سعی کنید بادگیر گنجه‌ها را مسدود کنید، اما پنجره‌ و منافذی را برای عبور هوای تازه و تهویه‌ی کافی تعبیه کنید.
 
بهتر است زیر جادانی کبوتران یک چارچوب توری بگذارید تا دانه‌هایی که بر زمین می‌افتند و آلوده می‌شوند را کبوتران نتوانند بردارند. جاآبی‌ها مرتب شست‌وشو و ضد عفونی شوند و در جایی چند سانتی‌متر بلندتر از سطح زمین قرار گیرند که به گرد و غبار و مدفوع حیوان آغشته نگردند.
 
تجمع گرد سفید پر پرنده باعث بروز بیماری‌های تنفسی می‌شود و بهتر است گنجه‌ها را مرتب از آن پاکیزه نمود.
 
 
×   ×    ×
 
 
نگاشتن مقالاتی از این دست، دو هدف عمده را در دید دارد: نخست، به‌اشتراک‌گذاشتن تجربیات، معلومات و ارائه‌ی راهکارهای آزموده‌شده به قصد بالابردن سطح کیفی کبوتر و دانش اعضای جامعه‌ی کبوترپروران، و دوم و در وهله‌ی جدی‌تر، ترویج فرهنگ کبوترپروری همگانی و ارتقای سطح گفتگو در بین کبوترداران.
جای بسی تاسف است که ایران، یعنی قدیمی‌ترین مهد کبوترپروری در جهان، تنها کشوری است که در آن هنوز هیچ کلوپ جدی کبوتر تاسیس نشده و نمایشگاه کبوتر دایر نیست! تا در این رشته آدم‌های خبره و در عین حال اهل اندیشه و بافرهنگ حضور نیابند، سطح کار از این‌که هست بهتر نخواهد شد. لازمه‌ی برکشیدن مرتبه‌ی ورزش پرورش و پراندن کبوتر، حضور و جذب افراد خوش‌نام، مطلع و صد البته اهل فن و اندیشه به این ورزش مفرح است و متعاقب‌اش بسط گفتمان در حوزه‌ی این رشته. وقتی انسان‌های متشخص و رده‌بالای جامعه در این رشته حضور یابند، وقتی مقالات و کتاب‌های مفید در این زمینه منتشر شوند، وقتی گردهم‌آیی‌های منزه و علمی و کانون‌های مختلف با اعضای فعال و ثبت‌شده تشکیل گردند، نگاه جامعه نیز به این ورزش، در شکلی مثبت تغییر خواهد کرد و به حیثیتی که شایسته‌اش است دست خواهد یافت.
بیاییم به‌جای لعنت‌فرستادن به تاریکی، شمعی بیافروزیم و به‌جای کنایه‌زدن و خرده‌گیری ممتد از آن‌هایی که دستی در آتش دارند و تلاشگر این میدان هستند، خود نیز آستین‌ها را بالا زنیم و با حرمت‌نهادن به تلاش اهل خبره و با مشارکت جدی، همگی‌مان در راه اعتلای این ورزش بکوشیم.
 
فصل جوجه‌کشی پرباری را برای همگی آرزومندیم.
                                                                                                                     
                                                 
در انتها به رسم همیشگی‌، تعدادی از کبوتران دوستان را به نمایش میگذارم. این دفعه کبوتران دوست عزیزم آقای امیرنژندنیا را در نظر گرفته ام. کبوتر‌های اصیل ایشان در نوع خود از بهترین‌ها هستند. امیدوارم که از دیدن عکس‌ها لذت ببرید.

نظرات (295)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
میخواستم بگم کبوتر به چه دلیل روی تخمش نمی خوابه
سه‌شنبه 12 اسفند‌ماه سال 1393 ساعت 05:38 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
دلایل مختلفی داره. باید عکس نشون بدی تا بتونم کمک کنم.
اگر تخم کبوتر طوقی برداری زیر سینه بزاری روش میخوابه
سه‌شنبه 12 اسفند‌ماه سال 1393 ساعت 04:30 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
بله میخوابه
میخواستم بدونم تخم کبوتر برداری بزاری جای گرم تخم باز میشه یانه ولی کبوتر اصن روش نخوابه
سه‌شنبه 12 اسفند‌ماه سال 1393 ساعت 03:28 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
اگر گرما ۳۹.۵ درجه با رطوبت ۵۷٪ باشه . بله باز میشه.
من دو جفت کبوتر دارم تخم گذاشتن ولی انگار باتخم هاشون قهر کردن اصن نمیخوابن روش چکار کنم
سه‌شنبه 12 اسفند‌ماه سال 1393 ساعت 01:45 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
تخم ها را بنداز دور
سلام دوستان بنده از باکستان هستم.
می خواستم بگم قرص ماهی برای گرمایش کبوتر درسته؟
دوشنبه 11 اسفند‌ماه سال 1393 ساعت 06:09 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام ابراهیم عزیز،

قرص ماهی نمیدانم چیست. لطفا توضیح بدهید.
سلام حمید جان من هفت تا کبوتر دارم که زیاد در رابطه با جفت گیری و تخم گذاری هیچی اطلاعی ندارم تازه دارم شروع میکنم یه جفتشون که جلوتر از همه اوردمشون یک ماه که دارمشون که نزدیک بیست روزه فقط خودشون بودن چند بار دیدم نوک به نوک میکنن ولی ندیدم سوار بشن شاید من متوجه نشدم ولی خواستم بدونم چرا تخم نمیکنن ایا تخم میکنن جوون هم هستن اولین بار جفت میخورن ممنون میشم زود جواب بدین
یکشنبه 10 اسفند‌ماه سال 1393 ساعت 06:11 ق.ظ
امتیاز: 0 0
با سلام من اجفت کبوتر دارم دو ماه جفت کردم والان جفت هستند ولی تخم نمی گزارن چرا ؟ نره جلده وقتی به هوا پرت میکنم پرواز نمیکنه ولی هی از این دیوار تا اون دیوار مره بعد یک راس میره داخل چرا؟ من دوتا جوجه 4ماهه داشتم از جفت قبلیم ولی یکی که بنظرم نر میامد زد یک جوجهی دیگر را زخمی کرد طوری که گردنش معلوم بود کل گردنش خون بود وان از گرسنگی وتشنگی مرد چرا ان را زدقبلا هم دعوای ساده داشتن نه به این هد راستی اونیکه مرد بنظر من ماده بود ممنون
شنبه 9 اسفند‌ماه سال 1393 ساعت 07:12 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
دلایل مختلفی میتواند تخم نگذاشتم داشته باشد. اگرشما نر را به عنوان کبوتر پرشی گرفته اید، به درد نمیخورد ردش کنید. کبوتر اساسا پرنده ای قلمرودار است. بعضی از نرها اگر جایشان تنگ باشد این چنین حرکاتی میکنند. باید مطمئن شوید که جای کبوترانتان بزرگ است.
سلام دوست عزیزم
مجدد تشکرمیکنم بخاطر راهنماییتون
الان شهر ما داره برف میاد با توجه به اینکه کبوترا و تخمشون داخل حیاط هستند مشکلی پیش نمیاد؟
هفتا کبوتر دارم که نمیدونم کدوم نر کدوم ماده هست چجوری مشخص کنم که بذارم جفت بخورن با هم؟
نمک داخل ابشون حل کردم گذاشتم بخورن که کلسیم بدنشون کم نشه. راهه درستی هست؟
یک جفت از کبوترا یکبار نره میره پشت ماده یکبار ماده میره پشت نر. دلیلش چیه؟
اگه امکانش هست در مورد هر چهارتا سؤالم راهنماییم کنید.
باتشکر عزیزم
شنبه 2 اسفند‌ماه سال 1393 ساعت 05:34 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
سلام محسن جان،
نه دوست عزیز برای کبوتر و تخم هایشان تا زمانی که در معرض مستقیم باد قرار ندارند مشکلی پیش نمیاد. اکنون دمای شهر شما چند است؟
بهترین راه برای مشخض شدن نر از ماده اینست که عکسهایشان را برای ما بفرستید تا کمکتان کنیم.
دوست عزیز نمک چه ارتباطی به کلسیم دارد. لطفا برای تامین کلسیم از کلسیم مایع استفاده کنید و یا ضدف خورد شده در اختیارشان بگذارید.
بله بعضی اوقات نر به پشت میرود و بعضی اوقات ماده. این کار کاملا طبیعیست.
موفق باشید.
سلام دوست عزیزم
تشکر میکنم بخاطر راهنمایی دفعه قبلی
یک جفت از کبوترها یه دونه تخم گذاشتند تخم بعدی کی میذارن؟
شهر ما هوا سرده واسه تخم مشکلی پیش نمیاد؟تبدیل به جوجه میشن؟
با تشکر ممنون
جمعه 1 اسفند‌ماه سال 1393 ساعت 01:38 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
به فاضله ۴۸ ساعت تخم بعدی را میگذارد. نه خیر نترسید سرما برایشان مشکلی ایجاد نمیکند.
موفق باشید
از کجا بفهمیم کبوترمان خیلی پیر یا ضعیف یا جون است
پنج‌شنبه 30 بهمن‌ماه سال 1393 ساعت 09:47 ق.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
نوک کبوتر پیر کلفت میشود و دماقش پینه میبندد. پاهایش نیز فلس دار و تیره میشوند. بدنش کمی پهن تر میشود. و سرعت عملش نیز کم میگردد. در حالیکه کبوتر جوان برعکس است.
سلام عزیزم


من سه جفت کبوتر چند روزه خریدم دیدم که نرها سوار شدن نمیدونم تخم میذارن یا نه چکارکنم تخم بذارن؟
داخل حیاط ما چندتا گربه هست ایا مزاحمت ایجاد میکنن چکارکنم مزاحم کبوترها نشن
بالشون هم بستم
جای کبوتر ها زیر صندوق جا میوه ای هست
واسه لانه سازی چکارکنم
ممنونم دوست عزیزم متشکر راهنماییم کنید تازه کارم
پنج‌شنبه 30 بهمن‌ماه سال 1393 ساعت 06:59 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
دوست عزیز سریعا کبوتر ها را به جای مطمئن منتقل کنید و بعد از ساختن گنجه ای که محکم و امن باشد، آنها را برگردانید. بله گربه حیوان باهوشی است که سریعا راه کشتن کبوتر ها را پیدا میکند.
کلاغ زرد معمولی با چی خوبه که جفت بندازم
پنج‌شنبه 30 بهمن‌ماه سال 1393 ساعت 01:49 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
با کلاغ سبز
اشتباه گقتم کبوتران من دوروزبیش تخم گذاشتند الان دیدم ولی نزاشته چکار کنم این عمل طبیعی یانه
چهارشنبه 29 بهمن‌ماه سال 1393 ساعت 12:33 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
معمولا طبیعتا به فاضله یک روز تخم میگذارند. بنابر این نه خیر طبیعی نیست. احتمال داره پرنده شما ضعیف یا جوون و یا خیلی پیر باشه
سلام من یک جفت سینه دارم دیشب دیم یک تخم گذاشته الان دیدم هنوز یک تخم گذاشته کی تخم بعدی میزاره
سه‌شنبه 28 بهمن‌ماه سال 1393 ساعت 12:37 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
ﻛﺒﻮﺗﺮ ﻳﻚ ﺭﻭﺯ ﺩﺭ ﻣﻴﺎﻥ ﺩﻭ ﺗﺨﻢ ﻣﻴﮕﺬاﺭﺩ.
سلام من 4 ماهه کفتر خریدم 2جفته یک جفت انداختم تو قفس یکی هم گذاشتم تو گنجه یک لامپ گذاشتم ولی هنوز تخم نزاشتن چکار کنم
شنبه 18 بهمن‌ماه سال 1393 ساعت 02:04 ب.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
سلام، تا بهار ضبر کنید. عجله نکنید.
پنج‌شنبه 16 بهمن‌ماه سال 1393 ساعت 08:44 ب.ظ
امتیاز: 0 0
سلام ممنون از مقاله خوبتون پنج جفت کفتر دارم جوان هستند هنوز تخم نذاشتند یکی دو هفته جداشون کردم دوباره جفتشون کردم با هم دیگه جفت میزنن ولی تخم نگذاشتن هنوز پنج شیش بار تا حالا با هم جفت زدن ممنون میشم علت اینکه چرا تخم نمیذارن رو به ایمیلم بفرستید Mahdialavi66@gmail.com
پنج‌شنبه 16 بهمن‌ماه سال 1393 ساعت 12:08 ب.ظ
امتیاز: 1 0
معمولی قره سیا فری کرمونی باچی خوبه
چهارشنبه 15 بهمن‌ماه سال 1393 ساعت 08:59 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
بیشتر توضیح بده
کلاغ زرد با چی بندازم جوجه زرنگ بده برا هوا کردن
سه‌شنبه 14 بهمن‌ماه سال 1393 ساعت 02:12 ق.ظ
امتیاز: 1 2
پاسخ:
ﭼﻲ ﻫﺴﺖ?
ادرس کبوتر فروشی های بزرگ مشهد
یکشنبه 12 بهمن‌ماه سال 1393 ساعت 01:36 ق.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
نمیدونم
پرآور صنعت
تولید کننده انواع قفس های صنعتی بلدرچین،کبک،مرغ تزیئنی،مرغ تخمگذار و کبوتر
www.paravarsanat.ir/main
info@paravarsanat.ir
05144417200
09151700498
جمعه 10 بهمن‌ماه سال 1393 ساعت 06:21 ب.ظ
امتیاز: 0 0
سلام من 2ماهه کبوتر خریدم والان میخوام جوجه کشی کنم ولی هنوز تخم نزاشتن 2 جفت دارم یک جف انداختم تو قفس بعد قفس گذاشتم تو گنجه بهد یه لامپ گذاشتم برای گرمایش اونجا بعد هر روز سر میزنم بهش اب غذا بهشون میدم 2 روزه این کار کردم به نظرتون تخم میکنه چند روز دیگه
جمعه 10 بهمن‌ماه سال 1393 ساعت 05:19 ب.ظ
امتیاز: 0 2
پاسخ:
سلام، بله همینکار خوبه. فقط جداشون کن تا بهار. اونوقت جفت کن.
سلام داداش،مرسی از راهنماییهات
راستش یک جف کبوتر لارک بعلاوه دوتا ماده دارم که از برج پنج که خریدمشون تا حالا هنوز جوجه نگرفتم،یا تخم خراب میشه یا یکی میزارن


حالا دوتا گذاشتن و ایندفه جاشون خوبه،یک جفت کله ای دارم که فوقلعاده خوب جوجه بزرگ میکنن
25 دی تخم گذاشتن،امشب میخواستم تخماشون رو با کله ای ها عوض کنم که مبادا یکیش از بین بره اخه تنبلن
اسم کبوترا در اصل آرشینگل هست
و بنظر شما جا بجا کردن واسه تخم گذاری بیشتر درسته؟فقط یک دهن جوجه خوب بده کافیه
مرسی از لطفتون و اگه جواب دادین بدلیل فراموشی لطفا خبرم کنید
چهارشنبه 8 بهمن‌ماه سال 1393 ساعت 03:26 ق.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
سلام حسین جان،
این کبوتر های آرشینگل شما کی تخم گذاشتند؟ اگر فاضله زمانی تخم های این کبوتر ها با کله ای ها بیشتر از ۵ روز باشد جابجا کردنشون درست نیست.

اگر تخم ها را برای تخمگزاری بیشتر جابجا میکنید. باید حتما کبوتر ماده را با کلسیم تقویت کنید تا ضعف کمبود کلسیم پیدا نکند.

موفق باشید.
سلام من یک جفت کبوتر دارم به جای دو تا تخم یکی می گذارد چه کار کنم
یکشنبه 5 بهمن‌ماه سال 1393 ساعت 09:42 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
ﻛﺒﻮﺗﺮ ﺷﻤﺎ ﺿﻌﻴﻒ اﺳﺖ. ﺑﺎ ﺩاﻧﻬﺎﻱ ﭘﺮﻭﺗﻴﻦ ﺩاﺭ ﺗﻘﻮﻳﺖ ﻛﻨﻴﺪ و ﺑﻬﺎﺭ ﺩﻭﺑﺎﺭﻩ ﺗﻜﺮاﺭ ﻛﻨﻴﺪ.
سلام من امروز یه کفتر نر غریب گرفتم ولی با کفترای دیگه انداختم یکی از نرام همش اونو میزنه حیون خیلی خوبیه میخوام نیگهش دارم باید چیکار کنم که نرم نزنتش
جمعه 3 بهمن‌ماه سال 1393 ساعت 08:52 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام مهدی جان،
احتمالا جای شما کوچیکه. این کبوتر را باید دور از دسترس کبوتر مهاجم نگه دارید. و کم کم بگذارید که به هم عادت کنند.
سلام من یک تازه کار هستم یک جفت کبوتر خریدم میخوام جوجه کشی کنم توی خونه این درسته راهنماییم کنید
جمعه 3 بهمن‌ماه سال 1393 ساعت 10:55 ق.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
سلام،
امیر جان یک بار خدمتتون عرض کردم. لطفا در این فضل از کبوتر هاتون چه در داخل چه در خارج از خانه جوجه نکشید. این کار باعث بهم زدن سیر طبیعی اونها میشه. تا بهار عجله نکنید.
سلام من یه جفت کبوتر دارم که نزدیک به یک ماه میشه داخل گنجه 4 تا دارم ولی 2تاشونو اوردم تو خونه برای جوجه کشی اینکار درستی بی زحمت برام توضیح بدهیدالن 2روزه اوردم تو خونه چکار کنم که تخم بزارن هواش گرم باشه یا سرد لطقا سریع جواب بده
جمعه 3 بهمن‌ماه سال 1393 ساعت 10:13 ق.ظ
امتیاز: 1 1
سلام میخواستم بدونم کبوتر تو هوای خیلی سرد تخم میکنه
سه‌شنبه 30 دی‌ماه سال 1393 ساعت 03:33 ب.ظ
امتیاز: 3 0
پاسخ:
سلام،
بله کبوتر همیشه تخم میکنه. اما ما نباید اجازه بدیم که اینکار را بکنه براش ضرر داره.
سلام میخواستم بپرسم چرا سه روزه از تخم اول کبوترام میگذره ولی هنوز تخم دومو نکرده من باید چیکار کنم
یکشنبه 28 دی‌ماه سال 1393 ساعت 11:15 ب.ظ
امتیاز: 1 1
پاسخ:
سلام،
به نطر میرسه که این کبوتر شما ضعیفه و نمیتونه تخم بسازه. حالا یا خیلی جوونه یا مریض بوده ب یا خیلی پیره. جداش کن و تا بهار جفت نندازش.
سلام داداش واقعیتش من کاه وچیز های دیگه نتو نستم واسه جا تخم پرنده هام پیدا کنم از یه پرنده فروشی پرسدم گفت ماسه ساختمونی بزار میخواستم بدونم کاردرستیه
شنبه 27 دی‌ماه سال 1393 ساعت 09:40 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
سلام. بله ماسه بادی عالیه
سلام من از مشهد مقدس مزاحم شما میشم لطفا راهنمائی کنید منو
زمانی که تخم باز میشه دمای لانه چند باشد که جوجه خیس سرما نخورد واز چند روزگی جوجه را غذا میده مادر پدرش. ممنونم از شما.
شنبه 27 دی‌ماه سال 1393 ساعت 07:10 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام علی جان،
دمای لونه هر چقدر هم سرد باشه جوجه های شما سرما نمیخورند. پدر و مادر وطیفه اشون را خوب بلدند. خیالتان راحت باشه.
سلام دوست عزیز من دیشب یه جفت کفتر خریدم بعد گزاشتم تو لونه امروز رفتم بهشون دون بدم دیدم یه تخم کف لو نه هستش سریع باپنبه یه جا درست کردم وتخمو گذاشتم روش ولی اصلا ندیدم که ماده رو تخم بخوابه الان باید من چیکار کنم لطفا راهنمایم کنید
جمعه 26 دی‌ماه سال 1393 ساعت 11:13 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
احتمال داره رو تخم دوم بخوابه. اگه نخوابید به دو را بردار بگذار دوباره تخم کنه.
اگه میتونی عکس برامون بفرست.
سلام میخواستم بدونم میشه باپنبه برای کفترام جا تخم درست کنم
جمعه 26 دی‌ماه سال 1393 ساعت 11:52 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام ،
نه دوست عزیز، پنبه به پای خودشون و جوجه ها میچسبه و باعث کشته شدن جوجه ها میشه. شاخه های نازک و خشک، پوشالهای علف، کاه و غیره لواد اولیه لونه کبوتر هستند.
بابت مطالبتون ممون.با تشکر
جمعه 19 دی‌ماه سال 1393 ساعت 10:47 ق.ظ
امتیاز: 2 2
پاسخ:
خواهش میکنم دوست عزیز.
سلام من یک کبوتر زاغ نر دارم بایک لایی انداختم جفت شن ماده زاغ قبلا مرده الان دو هفته هس تا الان من چیزی ندیدم وهیچی از کبوتر وجوجه کشی نمیدونم حالا یک راه ی پیش پام بزارین؟؟؟؟؟ خواهش
شنبه 13 دی‌ماه سال 1393 ساعت 02:55 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام صادق جان،
لایی چیه؟ کبوتر معمولا بعد از ۴۰-۵ روز جدایی اون عقدش شکسته میشه. حالا بیاد ببینم این کبوتر های شما چرا جفت نمیخورند. شرایط محیط و تغذیه خیلی مهمه. اگر امکان داره بیشتر توضیح بدید.
سلام من یه ماده ملایری رو با نر کت چین زدم جفت شرن ولی تخم نمیزارن علتش چی الان یک ماه میشه که جفتن ممنون میشم راهنایم کنید
دوشنبه 8 دی‌ماه سال 1393 ساعت 02:47 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
سلام داریوش جان،
دلایل مختلفی میتونه داشته باشه. لطف کنید اطلاعات بیشتری از این دو جفت به ما بدهید تا بتوانیم بهتر کمک کنیم.
ممنون.
سلام
با ارز پوزش من 23 کبوتر دارم یه کبوتر کاکلی پاپر دم قرمز دارم می خوام ببینم با چه کبوتر جفت بندازم خوبهhttp://www.blogsky.com/images/smileys/113.png
دوشنبه 1 دی‌ماه سال 1393 ساعت 01:59 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام محمد جان.
اول از همه هدف شما چه نوع جوجه ای هست؟
باعرض سلام و تشکر از مطالب مفیدتون.خواستم بدونم اگر که در یک گنجه به ابعاد 100×70 وارتفاع 50 سانتی متر،سه جفت کبوتر واسه جوجه کشی بگذاریم،اشکالی نداره؟باتشکر.
یکشنبه 30 آذر‌ماه سال 1393 ساعت 11:33 ق.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
سلام بهریز جان،
برای دو جفت بد نیست. اما اگر یکی از نر ها مهاجم باشد کار جوجه کشی ت را مشکل خواهد کرد.
سلام.
کبوترای من بچه گذاشته وبچه هاش از تخم در اومده وحالا که بچه هاش بزرگ شده کبوتر نرم بچه هاشومیزنه.واگر کبوتر غریبه بیارم باز نره میزنشون چیکار باید کنم
شنبه 22 آذر‌ماه سال 1393 ساعت 09:16 ق.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
ﻫﺎﺩﻱ ﺟﺎﻥ ﺳﻼﻡ,
ﺷﻤﺎ اﺣﺘﻴﺎﺝ ﺑﻪ ﺟﺎﻱ ﺑﺰﺭﮔﺘﺮ ﺩاﺭﻳﺪ. ﺧﻴﻠﻲ اﺯ ﻛﺒﻮﺗﺮ ﻫﺎﻱ ﻧﺮ ﺩاﺭاﻱ ﻗﻠﻤﺮﻭ ﻭﺳﻴﻌﺘﺮﻱ ﻫﺴﺘﻨﺪ و ﻣﻂﻤﺌﻨﺎ ﺑﺎ ﺑﻘﻴﻪ ﻧﺮ ﻫﺎ ﺩﻋﻮا ﻣﻴﻜﻨﻨﺪ.
سلام خدمت دوست عزیز .یه جفت کبوتر دارم البته سالم وبدون نقص تاحالا ده بار تخم گذاشتن ولی روی تخمها نمیخوابن چکارکنم لطفا جواب بدید ممنون
یکشنبه 9 آذر‌ماه سال 1393 ساعت 09:37 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام مجید جان،
شما باید دنبال دلیل نخوابیدن بگردید. عوامل مهم میتنه اینها باشند
جای بد و شلوغ. وجود حشرات موذی و یا حیوانات موذی. جای مرطوب. ضعف این جفت. مستی بیش از حد. نا بالغ بودنشان.
وقتی که دلیل را پیدا کردید آنوقت با انجام تغییرات لازم میتوانید مشکل را حل کنید.
در ضمن این برای کبوتر خوب نیست که ده مرتبه تخم بگزارد. کبوتر ها را تا بهار سال آینده جدا کنید و دوباره امتحان کنید.

موفق باشید.
با عرض سلام

حمید جان ازاین سری عکسها
کفتر واسه فروشم داری
پنج‌شنبه 6 آذر‌ماه سال 1393 ساعت 11:49 ب.ظ
امتیاز: 3 3
پاسخ:
سلام مهدی عزیز،
مهدی جان من در کانادا هستم. و خیر چیزی برای فروش ندارم. با عرض پوزش.
ی ماده دارم قبلا تخم میزاشت الان حدود ی ماه هست هیچ خبری نیست تخم نمیکنه باید چیکار کنم حمید اقا؟
پنج‌شنبه 6 آذر‌ماه سال 1393 ساعت 12:13 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام عرفان جان،
تخم گزاری بیش از حد کبوتر باعث میشه که تک«کهای موجود در بدنش تموم بشه و دیگه تخم نگذاره. یا اینکه ضعیف بشه و بدنش نتونه تخم بسازه. لطفا ماده را تا بهار سال آینده جدا کن و جفتش نکن. پدیرایی با دونهای مقوی هم یاده نره.
موفق باشی.
سلام؛
بله ماده هست، گفتم خدمتت که قبل از اینکه نره بالغ بشه یکی دو سه باری جفت گیری کرده بودن، همش میومد جلوی نره یدفعه می خوابید که نره بره روش. ولی اون موقع هنوز بچه بود، حالا که واسه خودش مردی شده این داره ناز میکنه. موندم چکار کنم با اینا....
سه‌شنبه 27 آبان‌ماه سال 1393 ساعت 10:06 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
ﺟﺪاﺷﻮﻥ ﻛﻦ ﺗﺎ ﺑﻬﺎﺭ. ﺑﻌﺪ ﺟﻔﺖ ﻛﻦ. ﺗﺎ ﺑﺒﻴﻨﻴﻢ ﭼﻲ ﻣﻴﺴﻪ.
سلام حمید جان؛
شرمنده باز مزاحم میشم، دو روز پیش کبوترها رو گذاشتم تو گنجه تقریباً کوچیک، ابعادش 60 در 50 و ارتفاعش 60، نره حسابی ماده رو کوبید، گفتم شاید عادت کنن و بی خیالش بشه، وقتی صبح رفتم سراغشون، دیدم نره زده ماده رو خونی مالی کرده، پای چشمش زخم شده بود، به اضافه ابتدای دمش حسابی خونی شده بود، حسابی اعصبابم خورد شد، این نره خیلی خرمستی می کنه. دیروز دوباره سواشون کردم ولی به طوری که همدیگرو ببینن. به نظر شما چه کار بکنم.
یکشنبه 25 آبان‌ماه سال 1393 ساعت 10:26 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ ﻣﻂﻤﺌﻦ ﻫﺴﺘﻲ اﻭﻥ ﻳﻜﻲ ﻣﺎﺩﻩ اﺳﺖ?
سلام حمید جان؛
یک جفت چتری کاکلی سفید دارم، نرش تا مچ پر داره، ماده پر نداره، اولش که خریده بودم ماده خیلی مست بود ولی نره دو تا پر کنار داشت که بالغ بشه، به طوری که می اومد کنار نره راه می رفت بعد می نشست تا نره بیاد روش، ولی نره نمی رفت روش، البته یکی دو بار این کارو کرد ولی اصلا این کارو نمی کرد، شبها ماده به قدری قو قو می کرد که خواب را ازم گرفته بود، الان که نره بالغ شده دیگه ماده بهش پا نمیده، به هیچ عنوان نوک نمیده، نره میره سمتش ولی اون راه نمیاد. به نظرت چطوریه؟
پنج‌شنبه 22 آبان‌ماه سال 1393 ساعت 02:02 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ ﺭﻭﺡ اﻟﻠﻪ ﺟﺎﻥ,
اﮔﻪ ﻣﺎﺩﻩ ﺷﻤﺎ ﻣﺸﻜﻞ ﻣﺮﻳﻀﻲ ﻧﺪاﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﻪ ﺣﺘﻤﺎ ﺟﻔﺖ ﺧﻮاﻫﺪ ﺧﻮﺭﺩ. اﻻﻥ ﭼﻮﻥ ﺩاﺫﻳﻢ ﺑﻪ ﺯﻣﺴﺘﺎﻥ ﻧﺰﺩﻳﻚ ﻣﻴﺸﻴﻢ ﻏﺮﻳﺰﺗﺎ ﭘﺮﻧﺪﮔﺎﻥ ﻛﻤﺘﺮ ﺟﻔﺖ ﻣﻴﺨﻮﺭﻧﺪ. اﮔﻪ ﻣﻴﺘﻮﻧﻴﺪ ﺗﺎ ﺑﻬﺎﺭ ﺟﺪاﺷﻮﻥ ﻛﻨﻴﺪ ﺗﺎ ﺑﺒﻴﻨﻴﻢ اﻭﻧﻮﻗﺖ ﭼﻜﺎﺭ ﻣﻴﻜﻨﻨﺪ.
ﻣﻮﻓﻖ ﺑﺎﺷﻴﺪ
سلام حمید آقا من سه روز پیش یه جفت چتری باهم جفت کردم تا امروز نوک گیر هم شدن

چون اولین کفترمه میخرم نمیدونم تخم میزارن یا نه بی زحمت راهنماییم کن
سه‌شنبه 20 آبان‌ماه سال 1393 ساعت 02:04 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
ﺑﻠﻪ اﮔﻪ ﻣﺸﻜﻠﻲ ﻧﺒﺎﺷﻪ ﺗﺎ ﺣﺪاﻛﺜﺮ 10 ﺭﻭﺯ ﺩﻳﮕﻪ ﺗﺨﻢ ﻣﻴﮕﺬاﺭﻧﺪ.
ﻣﻮﻓﻖ ﺑﺎﺷﻴﺪ
سلام دو جفت کبوتر طاووسی دارم که با هم تخم گذاشته اند 15روز پیش آیا امکان انتقال تخم ها زیر یک جفت است،آیا یک جفت 4جوجه را بزرگ میکنند ممنون میشم راهنمایی کنید
جمعه 16 آبان‌ماه سال 1393 ساعت 11:55 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
با سلام، متاسفانه نمیدانم کبوتر طاووسی چیست.
اما بهر جهت اگر اینکار را نکنید بهتر است چرا که به والدین فشار می آید و نهایتا جوجه ها ضعیف شده و میمیرند.
سلام حمید خان.
من دو تا ماده عالی دارم ولی هر تو تا شون کسل هستن پرهایه نامرتبی دارن.
به تخمدانشون که دست میزنم احساس میکنم یه غده دارن ولی ماده هایه دیگه اینجوری نیستن غده ندارن چیکار کنم خوب بشن
سه‌شنبه 29 مهر‌ماه سال 1393 ساعت 09:24 ب.ظ
امتیاز: 1 2
سلام حمید یه جفت از کبوترم که5مین بار جوجه داد امااین دفه که جوجشون را بزرگ کردند. ماده مست هست امانر اصلا جفتی نمیکنه ماده میخواد نوک بگیره ولی نر نوک نمید حتی ماده مشینه ولی نر بالا نمیره فقط کبوتر های دیگر روازخودش دور میکنه الان دو روز هست که نر داخل ظرف میشینه چرا دارن لانه سازی میکنن
یکشنبه 27 مهر‌ماه سال 1393 ساعت 05:15 ب.ظ
امتیاز: 2 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ ﻣﺤﻤﺪ ﺟﺎﻥ,
اﻳﻦ ﺟﻔﺖ ﺭا ﺳﺮﻳﻌﺎ اﺯ ﻫﻢ ﺟﺪا ﻛﻦ و ﺗﺎ ﺳﺎﻝ ﺩﻳﮕﻪ ﺑﻬﺸﻮﻥ اﺳﺘﺮاﺣﺖ ﺑﺪﻩ. 5 ﺳﺮﻱ ﺟﻮﺟﻪ ﺧﻴﻠﻴﻪ
سلام به همه ی دوستان
پنج‌شنبه 24 مهر‌ماه سال 1393 ساعت 08:15 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
درود بر شما مسعود عزیز،
1 2 3 4 5 6 >>