کبوتر ایرانی‌ در کانادا

نکاتی کاربردی برای بالابردن کیفیت در جوجه‌کشی

با درود و عرض ادب به بزرگان و دوستان عزیز.


دوستان گرامی‌ اینبار نیز با مقاله پرباری از دوست عزیزم آقای مجید ز. درخدمتتان هستیم.  از آنجائیکه این مقاله آخرین مقاله به تحریر در آمده در سال ۱۳۹۰ است لازم دیدم که سال نو و آغاز بهار را به همه ی دوستان در هر کجای دنیا که هستند از طرف آقای مجید ز. و خودم تبریک گفته و سالی‌ پر بار تر از همیشه برایشان آرزو کنیم.


مواردی که در این مقاله آورده شده است، نتیجه سال‌ها تحقیقات، آزمون‌ها و تجربیات نویسنده است. نکاتی‌ بسیار ظریف که  بی‌ توجهی‌ به هر کدام از آنها میتواند فاجعه  بار و عمل به آنها میتواند موفقیت را چند برابر کند. امیدوارم که دوستان عزیز نیز قدم پیش نهاده و تجربه شخصی‌‌شان را در رابطه با این مقاله و نه موضوعات حاشیه‌ای دیگر با همه به اشتراک بگذارند. پیشنهاد من به دوستان این است که این  مقاله  را خلاصه نویسی کرده و بشکل برگ راهنما در محل جوجه کشی‌ نصب کرده تا با در دسترس داشتن آن بتوانند به نحو احسن موارد را رعایت کنند. 

 


نکاتی کاربردی برای بالابردن کیفیت در جوجه‌کشی
 
به قلم: مجید ز.
 
این‌روزها که مراحل آماده‌سازی کبوترها برای جفت‌کردن را پشت سر گذاشته‌ایم و کبوترپروران مشغول تن‌کردن مایه‌کفترهای خود هستند، لازم است نکاتی را فهرست‌وار یادآوری کنیم که به‌واقع ریزه‌کاری‌های فنی و مدیریتی در جوجه‌کشی هستند. با رعایت این نکات کلیدی می‌توان بهترین نتایج را از زحمات خود در این فصل گرفت. در این جستار به شماری از مواردی که مربوط هستند به "بعد از جفت‌کردن کبوتران تا هنگام بارآمدن جوجه‌ها و رسیدن به سن چهار هفتهگی" اشاره می‌کنیم. مد نظر ما در این‌جا طبعاً کیفیت پرش جوجه‌ها نیست؛ مرکزیت توجه ما تشریح ظرافت‌ها و نکات کاربردی گوناگونی است که برای پشت سرگذاشتن یک‌نوبت جوجه‌کشی موفق و عایدشدن بهترین نتیجه از لحاظ تعداد جوجه‌ها و سلامت آن‌ها می‌توانند دستمایه‌ی کارمان باشند.
 
×   ×    ×
 
 قبل از هر چیز باید توجه داشت که لازمه‌ی جوجه‌کشی سالم و بی‌نقص، داشتن جفت‌های سالم و بی‌نقص است. بهترین و اصیل‌ترین کبوتران نیز اگر از سلامت کامل برخوردار نباشند، نمی‌توانند جفت‌های قابل اتکایی برای جوجه‌کشی باشند، درست مثل بهترین فوتبالیستی که به‌خاطر درد کلیه شدید، قادر به حضور در مسابقه نباشد. بنابراین، سلامت مایه‌کفترها، شرط اولیه و تعیین‌کننده در جوجه‌کشی است.
 
در همین راستا، حضور یک کبوتر مریض یا حتا مشکوک به مریضی در چرخه‌ی جوجه‌کشی، با انتفال بیماری به دیگر جفت‌ها و سپس جوجه‌های کوچک و شیوع آن در گنجه می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری به جوجه‌کشی ما بزند. از آن‌جا که جوجه‌های "گلِ سرخی" بهترین سری جوجه‌ها هستند، بالابردن ضریب اطمینان در جوجه‌کشی با احتیاط‌های لازم و رعایت نکات پیشگیرنده، بهترین نتیجه را عایدمان خواهد کرد.
 
گاه در مراحل جوجه‌کشی مشاهده می‌شود که یک ماده نسبت به نر خود بی‌میلی نشان می‌دهد یا جفت‌ها به تخم‌ها یا جوجه‌های خود بی‌اهمیت شده‌اند. این خود می‌تواند نشانه‌ای از بیماری یکی از طرفین باشد که با تشخیص سریع و صحیح، بایستی به جداکردن آن از گله‌ی جفت‌ها اقدام نمود و تخم‌ها یا جوجه‌ها را زیر دیگران حمال (دایه) کرد. کبوتر بیمار را در گنجه‌ی جوجه‌کشی و میان جفت‌ها نگه ندارید و حتماً در محلی جداگانه مداوا کنید.
 
در هنگام جوجه‌کشی، بایستی از آوردن کبوترهای غریبه جداً خودداری نمود. کبوتری با ظاهری سالم ممکن است باطناً ناقل بیماری باشد. نکته‌ی قابل تامل این است که کبوترانی که درون یک گنجه با هم زندگی می‌کنند، با شرایط آن گنجه سازگار شده‌اند و سیستم ایمنی بدن‌شان با شرایط باکتریایی و خاص آن گنجه تطبیق‌پذیری پیدا کرده است. با ورود کبوتر(ان) جدید به گنجه‌، این جو ایمنی مختل می‌شود، زیرا حتا اگر کبوتر(ان) تازه‌وارد سالم باشد، با فضای خاص گنجه‌ی ما همخوانی ندارد و باکتری‌های جدیدی را از چرخه‌ی زندگی قبلی خود وارد این چرخه می‌کند که ممکن است موجب بیماری خود یا دیگر کبوتران بشود. در ضمن، ورود عضو جدید سطح استرس را در گنجه بالا می‌برد که خود یکی از عوامل تشدید و شیوع بیماری‌هاست.
چنانچه مجبور بودید کبوتری غریبه را برای جوجه‌کشی به بام خود بیاورید، توصیه می‌شود که آن‌ وجفت‌اش را در محلی جداگانه و دور از گنجه‌ی اصلی نگهداری کنید.
از فضله‌ی کبوتر می‌شود تا حد زیادی به سلامت آن پی برد. مدفوع پشکلی شکل قهوه‌ای رنگ (گاه سبز متمایل به قهوه‌ای) با مقداری سفیدی بر آن ایده‌آل‌ است. نبود سفیدی (اوره در ادرار) روی فضله و یا زرد یا سبز بودن آن نشانه‌ی ضعف یا بیماری کبدی در کبوتر است؛ گاه نیز حکایت از نوعی عفونت باکتریایی دارد که باید درمان شود.
اگر صبح زود مشاهده کردید که تعدادی فضله در یک نقطه مشخص در جفت‌کنی جمع شده، حکایت از استراحت خوب کبوتر و آرامش‌اش دارد. تا دو سه روز اول اگر رنگ سبز در مدفوع جفت‌ها مشاهده شد نباید زیاد نگران بود، زیرا اغلب به‌خاطر استرس جفت‌شدن و جای جدید است. اگر بعد از یک‌هفته باز ادامه پیدا کرد، بایستی به این موضوع اهمیت داد.
   


تشریح کامل فضله‌ی کبوتر: [لینک]
http://www.exoticpetvet.net/avian/droppings.html
 
با کوتاه‌کردن پرهای اطراف مقعد و پاکسازی دور آن، جفت‌ها بهتر می‌توانند عمل جفت‌گیری و لقاح را انجام دهند.
 
قبل از تن‌کردن، لازم است نوع رژیم غذایی مایه‌کفترها تغییر کند. بهتر است حتا برای دو هفته، کبوتران ماده را در فضایی جداگانه پذیرایی کرد. در این مرحله بایستی مقدار پروتئین‌های ضروری (و آمینه اسیدها که واحد تشکیل‌دهنده‌ی پروتئین هستند) و چربی و ویتامین‌ها (خصوصاً ویتامینA,E,D ) و مواد آلی و ترکیبات‌شان و نیز مواد و املاح معدنی و انواع نمک‌ها (آهن، کلسیم، منیزیوم، فسفر، سدیم، ید، فلوئور و ...) و مکمل هایی چون سلنیوم افزایش پیدا کنند. ویتامینD باعث جذب کلیسم و فسفر در بدن کبوتر می‌شود که اساس در ساخت تخم و سپس استخوان‌بندی جوجه هستند. در شهرهای تهران، قم و کاشان که اغلب آفتابی هستند، کمبود ویتامینD محسوس نیست، اما در مناطقی که در این فصل اغلب ابری هستند و یا گنجه‌هایی که آفتابگیر نیستند، بهتر است از لامپ‌های UV (اولترا وایولت – تابش مصنوعی) با قدرت متوسط برای دو ساعت در روز استفاده کرد.
 
برای حفظ سادگی کلام صرفاً به نام‌بردن از تعدادی از دانه‌ها و مواد خوراکی لازم که حاوی مواد مورد نیاز معدنی و آلی برای کبوتران جوجه‌کشی هستند بسنده می‌کنیم:
با جداکردن ماده‌ها برای دو هفته، بایستی مقدار نخودهای مخصوص کبوتر (با پروتئین بین 20 تا 28 درصد) غذای آن‌ها را به سی تا چهل درصد از کل غذا افزایش داد. ضمناً بایستی بین مقدار پروتئین و کلیسم مصرفی توازن وجود داشته باشد، زیرا افزایش پروتئین، نیاز به مصرف کلسیم را افزایش می‌دهد. کافیشه پانزده درصد غذا را تشکیل می‌دهد (با چربی بین 25 تا سی درصد) و ذرت چیزی حدود پانزده درصد (به‌خاطر بالابودن هیدروکربنات آن که در هوای سرد منبع مهم گلوکز و تولید انرژی است و نیز مقدار فیبر بالای موجود در ذرت). ده تا پانزده درصد ارزن (قرمز بهتر است) و پنج درصد گندم و مقداری عدس و ماش (قره‌ماش). تخم جارو (مایلو) از خانواده‌ی ذرت است و چند درصدی را می‌شود به آن اختصاص داد (نبودش نیز زیاد مهم نیست). اگر خواستیم سویا را به سبد غذایی کبوتران بیافزاییم (به‌خاطر پروتئین 35 درصدی آن و چربی‌ بالایش)، بهتر است نخست آن‌را تفت دهیم، در غیر این‌صورت کبوتران رغبتی به خوردن آن نشان نخواهند داد.
توجه شود که مصرف فیبر بیش از حد مانع از جذب کلسیم و منیزیوم در بدن کبوتر می‌شود، بنابراین نباید درصد کل ذرت و عدس در غذای جوجه‌کشی‌ها بیش از بیست درصد باشد.
 
در مجموع، مقدار هیدروکربنات تا 55٪، پروتئین تا 20٪، چربی تا 10٪، فیبر تا 6٪ و کم‌تر از ده درصد باقی مواد مفید ایده‌آل است.
 
بایستی آجر قرمزرنگ مخصوص کبوتر و نیز سفیدرنگ مخصوص مرغ و کبوتر (کربنات کلسیم) و صدف خردشده و ماسه‌ی دریایی و نیز نمک یددار را در ظرف‌های جداگانه در اختیار کبوتر گذاشت تا بسته به نیازش از آن‌ها مصرف کند. گل شور چندان خوراکی سالمی برای کبوتر نیست و بهتر است به جای آن از آن‌چه شرح‌اش رفت استفاده شود.
 
دو روز پیاپی بایستی یک قاشق چایخوری الکترولایت (حاوی انواع نمک‌ها و مواد معدنی و ویتامین‌های اصلی) را در سه لیتر آب محلول کرد و در اختیار کبوتر گذاشت تا هم از استرس کبوتر کاسته شود و هم مواد مورد نیاز را به سیستم بدنی آن بیافزاید.
 
نیز دو روز پیاپی بایستی سه قطره تنتور ید را در یک لیتر آب محلول کرد و در اختیار کبوتران نر و ماده گذاشت. این کار هم باعث شست‌و‌شوی دستگاه گوارش کبوتر می‌شود، هم به قدرت نطفه در کبوتر نر کمک می‌کند، ید را که برای بدن پرنده لازم است به آن می‌رساند و هم از بروز سرطان تخمدان در ماده پیشگیری می‌کند.
 
باقی روزها یک‌روز در میان مولتی ویتامین و پروبیوتیک را بایستی در آب جفت‌ها محلول کرد تا کبوتران از لحاظ قوا و ایمنی بدنی به بهترین وضعیت خود برسند.

 برای پیشگیری از باطل‌شدن احتمالی تخم‌ها، بایستی شرایط جفتگیری جفت‌ها را فراهم کرد. اگر در جفت‌کنی جوجه می‌کشیم، بایستی فضای آن کافی باشد. اندازه‌ی ایده‌آل یک جفت‌کنی 50 سانتی‌متر عرض و طول و 40 سانتی‌متر ارتفاع است. بیش از حد بزرگ‌بودن جفت‌کنی چندان مناسب نیست. اگر در حضور جمع جوجه می‌کشید، شرط احتیاط است که جفت‌ها را جداگانه در فضایی آرام قرار دهید تا جلوی دید شما جفت بخورند. در آخر زمستان که روزها نسبتاً کوتاه است، بهتر است لامپ گنجه‌ها را تا ساعت هفت عصر روشن گذاشت، چون کبوتران میل دارند معمولاً یکبار نیز عصرها جفت‌گیری کنند.
 
هیچ‌وقت از پوسته‌ی تخم کبوتر یا مرغ به‌عنوان منبع کلسیم استفاده نکنید، زیرا بیماری‌های مهلکی چون سلمونلا (PARATYPHOID) می‌توانند از این طریق انتقال پیدا کنند.
 
مقدار بیش از حد کلسیم باعث سفت‌شدن بیش از اندازه‌ی پوسته‌ی تخم شده، جوجه نمی‌تواند آن را بشکند و بیرون بیاید. بنابراین، بایستی در مقدار مصرفی کلسیم حفظ اعتدال کرد.
 
 در زمان جفت‌کردن تا هنگام بیرون‌آمدن جوجه‌ها، از اضافه‌کردن هر گونه اسید (حتا سرکه‌ی سیب) به چرخه‌ی غذایی پرنده بایستی خودداری کرد.
 
از هنگام جفت‌کردن تا موقعی که جوجه‌ها به سن پنج روز می‌رسند، از تجویز هر گونه آنتی‌بیوتیک به‌جد خودداری کنید. آنتی‌بیوتیک‌ها برای پیشگیری از بیماری‌ها به‌کار نمی‌آیند و فقط سیستم ایمنی کبوتر را ضعیف می‌کنند. از خوراندن آن‌ها به کبوتران تا جایی که بیماری مشاهده نشده پرهیز کنید.
 
پس از بیرون‌آمدن جوجه‌ها تا زمان جداشدن از والدین، بایستی هفته‌ای دوبار مولتی ویتامین و هفته‌ای دوبار پروبیوتیک به آب پرنده افزود تا علاوه بر تضمین روند رشد، سیستم ایمنی  و گوارشی جوجه و والدین نیز تقویت شود.
 
آب به همراه ویتامین یا دارو را نباید در معرض نور خورشید قرار داد، زیرا در آن بلافاصله تغییرات شیمیایی رخ می‌دهد.
 
تعویض مرتب آب و پاکیزه‌نگه‌داشتن ظروف آب‌دهی که دیگر نیاز به توصیه ندارد و همه طبعاً رعایت می‌کنند!
 
پس از بیرون‌آمدن جوجه‌ها می‌شود مقدار پروتئین (نخود کبوتر، کافیشه) سبد غذایی را تا 30٪ تقلیل داد و در مقابل به ارزن و قره‌ماش و گندم افزود.
 
هنگام حلقه‌گذاری جوجه‌ها (سنین بین هشت تا ده روزگی)  داروی ضد خوره (کنکر خشک و تر) را در آب محلول کرده در اختیار جوجه‌کشی قرار دهید. من شخصاً از قرصی به نام "اسپارتریکس SPARTRIX" استفاده می‌کنم که در طول زمان عمل می‌کند (حدوداً یک‌هفته) و یک‌چهارم آن‌را در دهان جوجه‌ها می‌گذارم.
 
توضیح ضروری: کسانی که انگشت کبوتر را برای نشانه‌گذاری می‌برند، به‌جای این‌ عمل ناشایست بهتر است به دوستان خود در دیگر کشورها سفارش خرید حلقه با نام و شماره‌تلفن بدهند که هم به کبوتر هویت می‌دهد، و هم به ارتقای فرهنگ کبوترپروری یاری می‌رساند.
 
چنان‌چه جوجه‌ها یکی کوچک‌تر از دیگری بار آمد، می‌توانید زمان دان‌دادن جوجه‌ی بزرگ‌تر را برای مدت کوتاهی جدا کنید تا والدین جوجه‌ی کوچکتر را خوب سیر کنند و بعد جوجه‌ی بزرگ‌تر را سر جایش بگذارید. یا خود می‌توانید شب‌هنگام که چینه‌دان جوجه‌ها را چک می‌کنید، به جوجه‌هایی که حق‌شان را نگرفته‌اند با دست دان دهید (دان خیس‌شده، ترجیحاً شامل نخود و ارزن و آب). توجه شود که به‌ جوجه‌ی کوچک‌تر از یک‌هفته نباید با دست دان داد. گاه نیز با مشاهده‌ی ضعف در جوجه بهتر است مقداری بسیار ناچیز از گرد "داکسی‌ساکلین" را با آب محلول کرده دو روز پیاپی به جوجه‌ بدهید تا بیماری‌های  تنفسی احتمالی مداوا شود.
 
 
جوجه‌ها که به سن پانزده تا بیست روز رسیدند، یک قاشق چایخوری "تریپول سولفا , 3SULVIT" را در چهار لیتر آب محلول کرده در اختیار جوجه‌کشی قرار دهید. بخش عمده‌ی این دارو که مداواگر کاکسیدوسیز است، به همراه بسیاری ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز کبوتر جذب بدن والدین می‌شود و مقداری اندک و بی‌ضرر نیز به مصرف جوجه‌ها خواهد رسید.  این عمل را می‌شود تا دو روز ادامه داد.
 
در بیست‌روزگی، ظرف کوچکی حاوی دانه‌های ریزتر چون ارزن و گندم و قره‌ماش را در جفت‌کنی‌ها قرار دهید تا جوجه‌ها با نوک‌زدن به آن‌ها زود دانخور و مستقل شوند.
 
در نظافت‌ گنجه‌ی جوجه‌کشی بایستی بسیار کوشا بود و علاوه بر نظافت روزانه، تمام در و دیوار و کف و کنج‌های آن‌را هفته‌ای دو بار با محلول ویرکن اس ضد عفونی کرد.
 
در مناطقی که گرم‌تر است و در آن‌ها "مگس کبوتر" و دیگر انگل‌های جلدی فعال هستند، بایستی گنجه‌ی جوجه‌کشی را قبل از تن‌کردن کبوترها با مواد ضد انگل مثل "ملتاین" ضد عفونی کرد. ضمناً بدن خود کبوترها را نیز باید با پودرهای مخصوص از آلودگی‌های انگلی پاکیزه نمود. با پخش مقداری تنباکو نیز می‌شود انگل‌های جلدی را فراری داد.
 
ماسه‌ای که در کاسه های زیر پای جفت‌ها قرار می‌گیرد بایستی ضد عفونی شده باشد یا چند روز در آفتاب قرار گرفته باشد. می‌توان از ماسه‌‌ی مخصوصی که برای ادرار و مدفوع گربه‌های خانگی استفاده می‌شود بهره برد که کشنده‌ی انواع باکتری‌هاست. ضمناً می‌توانید محلول "بیکینگ سودا"‌ (جوش شیرین) را در ماسه‌ی بادی اضافه کنید تا همین خاصیت را پیدا کند. خاک کاسه ها بعد از این‌که جوجه‌ها یک‌هفته‌ای شدند بایستی عوض شود و مرتب تمیز گردد تا این‌که جوجه‌ها قادر شوند خارج از آن مدفوع بکنند.
اندازه‌ی کلک بایستی مناسب باشد: نه چندان بزرگ که والدین نتوانند جوجه‌ها را زیر خود بکشند و جوجه‌ها را جفت به هم گرم کنند و نه آنقدر کوچک که وقتی جوجه‌ها رشد کردند جا کم بیاید. ضمناً بایستی سطح ماسه تا لبه‌ی کلک حتماً سه تا چهار سانتی‌متر گودتر باشد، زیرا جوجه‌ها طبق غریزه‌ی خود عقب‌عقب حرکت می‌کنند و وقتی به لبه خوردند، به بیرون کاسه فضله می‌اندازند. اگر با این لبه برخورد نکنند، ممکن است بیرون بیافتند.
 
 
 با پخش مقداری برگ سوزنی کاج، انگیزه‌ی کبوتران را برای لانه‌سازی و جوجه‌دهی تقویت کنید. ضمناً بوی این برگ‌ها از تجمع حشرات جلوگیری می‌کند.
 
یکی دیگر از فاکتورهای اصلی بیماری‌زا در کبوتران اضطراب و استرس است. هر چه فضا آرام‌تر و از جنجال خالی‌تر باشد، جوجه‌کشی بهتر نتیجه خواهد داد. بر این اصل از دست‌زدن بی‌مورد به کبوتران و حضور گاه‌وبی‌گاه در گنجه، ایجاد صدا و هیجان، بی‌نظمی در غذا و آب‌دهی، تغییرات بی‌مورد در فضا و جابه‌جایی جفت‌ها، اضافه‌کردن جفت‌های جدید به جمع جوجه‌کشی و در کل برهم‌زدن بهداشت روانی کبوتران جداً باید جلوگیری کرد.
 
از حضور و تردد دیگر افراد بر روی بام خودداری کنید، حتا اگر کفش‌ها یا لباس خود را تعویض کرده باشند. هر فرد با خود مقادیری باکتری‌های مختلف را همراه دارد که ممکن است منتقل شده و نظم باکتریایی گنجه‌های شما را برهم زند. بعضی ویروس‌ها نیز چون نیوکاسل از این طریق قابل انتقال هستند. همچنین حضور افراد ناشناس به کبوتران استرس وارد می‌کند.
 
چنانچه‌ خواستید تخمی را زیر دایه‌کبوتر (حمال) بگذارید، حتماً  از دایه‌کبوترهایی استفاده کنید که بهترین شرایط سلامتی جسمانی و تجربه‌ی دان‌دهی و پرورش جوجه را دارا باشند. فراموش نکنیم والدینی که سیستم ایمنی قوی و درونی پاکیزه دارند، دارای شیری مغذی‌تر و مقوی‌تر هستند و جوجه‌ها نیز قوی‌تر و سالم بار خواهند آمد. از کبوتران جوان، بازیگوش و پرتحرک نباید به‌عنوان دایه‌کبوتر استفاده کرد. حتی‌المقدور از کبوتران غریبه برای این منظور استفاده نکنید.
 
بهترین زمان برای واکسن روغنی نیوکاسل سن چهار تا پنج ‌هفته‌گی است. این واکسن نه‌تنها از بروز بیماری پیشگیری می‌کند، بلکه سطح توان ایمنی کبوتر را به حد بالایی افزایش می‌دهد. روش صحیح تزریق واکسن را می‌توانید در این ویدئو مشاهده بفرمایید: [ویدئو]
 
بهترین درجه‌ی حرارت برای جوجه‌های گل‌سرخی بین پنج تا ده درجه است (کمی کم‌تر یا زیادتر مانعی ندارد). بنابراین، از بابت خنک‌بودن جفت‌کنی‌ها نگران نباشید و از گرم‌کردن گنجه‌ی کبوتران با سیستم گرمایی جداً خودداری کنید (حتا در زمستان). گرم‌شدن گنجه‌ها از این طریق نه‌تنها رطوبت مورد نیاز کبوتران را از بین می‌برد (رطوبت سی تا چهل درصد) و هوای خشک زمستانی درون گنجه‌ را خشک‌تر می‌کند، بل‌که باعث فعال‌شدن باکتری‌ها و از بین‌رفتن تناسب باکتریایی گنجه می‌شود و ممکن است به شیوع بیماری منجر شود.
 
تهویه‌ی هوا در هر فصل و هر حالتی برای سلامت کبوترها تعیین‌کننده است. سعی کنید بادگیر گنجه‌ها را مسدود کنید، اما پنجره‌ و منافذی را برای عبور هوای تازه و تهویه‌ی کافی تعبیه کنید.
 
بهتر است زیر جادانی کبوتران یک چارچوب توری بگذارید تا دانه‌هایی که بر زمین می‌افتند و آلوده می‌شوند را کبوتران نتوانند بردارند. جاآبی‌ها مرتب شست‌وشو و ضد عفونی شوند و در جایی چند سانتی‌متر بلندتر از سطح زمین قرار گیرند که به گرد و غبار و مدفوع حیوان آغشته نگردند.
 
تجمع گرد سفید پر پرنده باعث بروز بیماری‌های تنفسی می‌شود و بهتر است گنجه‌ها را مرتب از آن پاکیزه نمود.
 
 
×   ×    ×
 
 
نگاشتن مقالاتی از این دست، دو هدف عمده را در دید دارد: نخست، به‌اشتراک‌گذاشتن تجربیات، معلومات و ارائه‌ی راهکارهای آزموده‌شده به قصد بالابردن سطح کیفی کبوتر و دانش اعضای جامعه‌ی کبوترپروران، و دوم و در وهله‌ی جدی‌تر، ترویج فرهنگ کبوترپروری همگانی و ارتقای سطح گفتگو در بین کبوترداران.
جای بسی تاسف است که ایران، یعنی قدیمی‌ترین مهد کبوترپروری در جهان، تنها کشوری است که در آن هنوز هیچ کلوپ جدی کبوتر تاسیس نشده و نمایشگاه کبوتر دایر نیست! تا در این رشته آدم‌های خبره و در عین حال اهل اندیشه و بافرهنگ حضور نیابند، سطح کار از این‌که هست بهتر نخواهد شد. لازمه‌ی برکشیدن مرتبه‌ی ورزش پرورش و پراندن کبوتر، حضور و جذب افراد خوش‌نام، مطلع و صد البته اهل فن و اندیشه به این ورزش مفرح است و متعاقب‌اش بسط گفتمان در حوزه‌ی این رشته. وقتی انسان‌های متشخص و رده‌بالای جامعه در این رشته حضور یابند، وقتی مقالات و کتاب‌های مفید در این زمینه منتشر شوند، وقتی گردهم‌آیی‌های منزه و علمی و کانون‌های مختلف با اعضای فعال و ثبت‌شده تشکیل گردند، نگاه جامعه نیز به این ورزش، در شکلی مثبت تغییر خواهد کرد و به حیثیتی که شایسته‌اش است دست خواهد یافت.
بیاییم به‌جای لعنت‌فرستادن به تاریکی، شمعی بیافروزیم و به‌جای کنایه‌زدن و خرده‌گیری ممتد از آن‌هایی که دستی در آتش دارند و تلاشگر این میدان هستند، خود نیز آستین‌ها را بالا زنیم و با حرمت‌نهادن به تلاش اهل خبره و با مشارکت جدی، همگی‌مان در راه اعتلای این ورزش بکوشیم.
 
فصل جوجه‌کشی پرباری را برای همگی آرزومندیم.
                                                                                                                     
                                                 
در انتها به رسم همیشگی‌، تعدادی از کبوتران دوستان را به نمایش میگذارم. این دفعه کبوتران دوست عزیزم آقای امیرنژندنیا را در نظر گرفته ام. کبوتر‌های اصیل ایشان در نوع خود از بهترین‌ها هستند. امیدوارم که از دیدن عکس‌ها لذت ببرید.

نظرات (460)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
سلام دو تا سوال داشتم یکی از کفترای من قبل از این که تخم کنه تا به الان وقتی که شیفتش نیست فقط روی زمین دراز می کشه چراو سوال اخر عیبی نداره که کفترای من در همه ی فصول تخم می کنند.////....
چهارشنبه 7 مرداد‌ماه سال 1394 ساعت 01:19 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
1- اﻳﻦ ﻛﺒﻮﺗﺮ ﺷﻤﺎ ﺩﺭﺩ ﻣﻔﺼﻞ ﺩﺭ اﺛﺮ ﺗﺨﻢ ﮔﺰاﺭﻱ ﺑﻴﺶ اﺯ ﺣﺪ ﺩاﺭﻩ. گ ﺟﺪاﺵ ﻛﻨﻴﺪ و ﻛﻠﺴﻴﻢ ﻓﺮاﻭاﻥ ﺑﻬﺶ ﺑﺪﻳﺪ.
2- ﺧﻴﻠﻲ اﺳﺘﺒﺎﻫﻪ. ﻟﻂﻔﺎ ﺳﺎﻟﻲ ﺩﻭ ﺩﻫﻦ ﺑﻴﺴﺘﺮ ﺟﻮﺟﻪ ﻧﮕﻴﺮﻳﺪ
سلام.کفترام پنج ،شش روزه از هم پشت میگرن ،هر روزم سه چهار بار تکرار میکنن.میخواستم بدونم چند روز طول میکشه تا تخم بذاره؟
چهارشنبه 7 مرداد‌ماه سال 1394 ساعت 03:07 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ ﻧﻬﺎﻳﺘﺎ ﻳﻚ ﻫﻔﺘﻪ.
سلام عیبی نداره که به کفتری که تخم زیرشه گندم وجو داد درضمن ایا باید جو ها را چند ساعتی در اب کردیا نه ممنون
سه‌شنبه 6 مرداد‌ماه سال 1394 ساعت 11:21 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام، نه ایرادی نداره اما کافی نیست باید دانهای دیگه هم داد. و احتیاجی نیست خیس کنید
سلام مجدد
یه کفتر گرفتم پر سوم از سمت شاپر داره در میاد
فکر کنم یعنی دوتا پر دیگه از جوجه گی داره
حالا سوال من اینه که آیا همه پر های جوجگیش باید بریزه که بعد تخم گنه یا نه؟
ممنون
سه‌شنبه 6 مرداد‌ماه سال 1394 ساعت 07:39 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام، بله معمولا باید همه پرها را بریزه. در بعضی مواقع چند ماهی هم بیشتر طول میکشه.
سلام کفتر کربلایی با پشت ابی چی میده ممنون زودتر جواب بدین
سه‌شنبه 6 مرداد‌ماه سال 1394 ساعت 03:21 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
سلام،
نمیدانم.
سلام وبلاگتون عالییه
سه‌شنبه 6 مرداد‌ماه سال 1394 ساعت 02:35 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
سلام،
متشکرم علی جان
سلام 2تا سوال دارم >من اون کفتر بود که گفتم تخم نمیکنه هنوز خبریش نی. چرا؟2برای غریب گیری باید چیکار کرد من5تا کفتر دارم تو حیاط غریبا پایین نمیاند
شنبه 3 مرداد‌ماه سال 1394 ساعت 12:42 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
۱- پس احتمالا اونکبوتر شما نازاست. و کاریش نمیشه کرد.
۲-با غریبگیری مخالفم و نمیدانم در شرایط شما چه میشود کرد
سلام مجدد خسته نباشی
یه کفتر از تاب در نیومده یعنی چی؟
و چه جوری از تاب در میاد؟
و یه سوال دیگه بعضی ها دم جوجه کفتراشونو قیچی می کنن آیا دلیل خواستی داره ؟
ویه سوال دیگه چطوری می فهمن یه کفتر چندتا پر انداخته ؟
پنج‌شنبه 1 مرداد‌ماه سال 1394 ساعت 11:51 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام مرتضی عزیز،
تاب نمیدانم یعنی چه.
قیچی کردن دم میتواند به رشد جسمانی کبوتر کمک کند و این عقیده وجود دارد که باعث میشود مواد غذایی به جای تغذیه دادن دم به بدن برسد.
شما وقتی بال کبوتر را باز کنید ۱۰ تیزه اضلی را میبینید. کبوتر از تیزه شماره یک که در وسط بال هست، شروع به انداختن پرها میکند و با تیزه شماره ۱۰ که از نوک بال است ختم میشود. حال اگر شما بال را باز کرده میتوانید بفهمید که کدام تیزه را انداخته است.
سلام خسته نباشی
من کفترام توی حیاطن
و حیاطمون خاکیه
کفترام می رن نمی دونم خاک می خورن یا سنگ ریزه
مشگلی نداره
دوشنبه 29 تیر‌ماه سال 1394 ساعت 10:47 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
نه ایرادی نداره براشون لازمه.
نمی تونی حدس بزنی چه مریضی داره سرما نخورده ؟ کسل نیست فقط آبریزش و د م ا غ
دوشنبه 29 تیر‌ماه سال 1394 ساعت 08:21 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
نه متاسفانه نمیتونم. من دکتر نیستم ابوالفضل جان.
سلام دو تا سوال دارم یه جفت کفتر خریدم با هم بالاشونا کندم نره بالاش در اومده ولی ماده نیمه کاره و اصلا در نمیاد خون هم توش نی سوال دو جوجه کفتره بود که گفتم بی نی هاش میگیره ردش کنم بره کفتر های دیگم را مریض نمیکنه
دوشنبه 29 تیر‌ماه سال 1394 ساعت 12:45 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
احتمال بال این کبوتر از ضعف رشد نکرده. کاری باهاش نداشته باش تا خودش به طور طبیعی بره تو لک.
جواب سوال دو:بله ابوالفضل جان ردش کن بره. احتمال داره کبوترهای دیگه را مریض کنه.
عکس که نمی خواد سوراخ بینیش گرفته میشه قرص سرما خوردگیش بدم یه کمیشا
پنج‌شنبه 25 تیر‌ماه سال 1394 ساعت 04:26 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﻧﻤﻲ ﺩﻭﻧﻢ ﭼﻲ ﺑﺎﻳﺪ ﺩاﺩ
سلام یه جوجه کفتر دارم در سوراخ بینی هاش با د م ا غ گرفته میشه مشکلش چیه
پنج‌شنبه 25 تیر‌ماه سال 1394 ساعت 02:26 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ
ﻋﻜﺲ ﺑﺪﻩ ﻟﻂﻔﺎ. ﻣﺮﺳﻲ
سلام هرروز چند بار باید به کبوتر ها غذا داد؟
چه زمان و یا زمانهایی از روز مناسبه؟
ممنون
پنج‌شنبه 25 تیر‌ماه سال 1394 ساعت 01:26 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
ﺭﻭﺯﻱ ﻳﻜﺒﺎﺭ ﻛﺎﻓﻴﺴﺖ. اﮔﺮ ﺟﻮﺟﻪ ﺩاﺭﻧد ﺩاﻥ ﺑﺎﻳﺪ ﻫﻤﻴﺸﻪ ﺩﺭ اﺧﺘﻴﺎﺭﺷﺎﻥ ﺑﺎﺷﺪ.
سلام آقا حمید
یک هفته از آخرین تخم گذشت و دیروز دیدم که نطفه نداشت .
یکی از دوستانم کفترباز حرفه ای هست . حدود 400 تا کفتر داره . رفتم پیشش ازش پرسیدم میگه نر بیماری نیوکاسل داشته و بخاطر گیجیش نمیتونه پشت بگیره و برای همین تخم ها نطفه نداره .
دوستم یه کفتر یونانی بهم داد .
آقا حمید ماده را جدا کردم که جفت قبلی از سرش بپره . برای بهتر جفت خوردن با نر جدید چیکار کنم بهتره ؟
با تشکر
پنج‌شنبه 25 تیر‌ماه سال 1394 ساعت 12:41 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
ﺟﺪاﺳﺎﺯﻱ ﻛﺎﺭ ﺧﻮﺑﻴﺴﺖ. ﻓﻘﻄ ﺑﺎﻳﺪ ﺑﻬﺸﺎﻥ ﺯﻣﺎﻥ ﺑﺪﻫﻲ ﺗﺎ ﺟﻔﺖ ﺑﺨﻮﺭﻧﺪ. ﻋﻤﻼ ﻛﺎﺭﻱ ﻧﻤﻴﺘﻮاﻧﻴﺪ ﺑﻜﻨﻴﺪ
سلام زیاد جوان نیست من از جایی که اوردمشون دو سه ماه شون بود پیش من هم پنج شش ماهی هستن که دوتا بودن اونی یکی چهارتا تخم گذاشت یعنی دوبار هر بار دوتا که یکی فقط جوجه شد ولی این هیچ تخمی نکرده جاشون هم خوب ومناسبه میتونه مشکلش نازا باشه تخم نکنه من چندسال پیش تو شهرستان یه ماده داشتم که نازا بود اون بالغ بود لانه جم میکرد تخم نمیکرد
چهارشنبه 24 تیر‌ماه سال 1394 ساعت 08:32 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
نازایی هم میتونه باشه. اما خیلی از کبوتر ها تا یکسال کامل نکنند تخم نمیکنند.
سلام خسته نبلشید من یه دونه طوقی هفت رنگ و یک جفت کله سببز دارم میخواستم قیمت این دورو بگید ممنون میشم

این کله سبزا ببینیدhttp://s3.picofile.com/file/8200265750/IMG_20150715_193904_1.jpgاینم طوقی http://s6.picofile.com/file/8200266100/IMG_20150715_194118_1.jpg

قیمت هاشونو بگین ممنون
چهارشنبه 24 تیر‌ماه سال 1394 ساعت 07:53 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
قیمتها را در ایران نمیدونم.
سلام خسته نباشید یه چندتا سوال دارم من دو جفت کبوتر دارم که الان نر هاشون بازهم جفتشدن ماده هایی دیگه یعنی الان دوتا ماده دارن یکیشون که خیلی وقته با ماده دوم جفت شده خیلی هم نوک میگیرن و سوار میشن ولی نزدیک یه ماهه اصلا نه لونه ج کردن و نه تخمی کردن خواستم بدونم مشکلشون چیه بااینکه ماده جوونه ولی الان اون نر با ماده دومشم داره لونه درست میکنه اماده تخم کردن هستن و سوال دوم اینه خیلی عجیبه امروز دیدم ماده اولی نر دوم هم نر خودش سوار ش شد و هم نر اولی یعنی الان داره تمایل میکنه به نر اولی یعنی این نر سه تا ماده خواهد داشتخواستم بدونم چرا اینجوری شده ممنون میشم کمککم کنید
سه‌شنبه 23 تیر‌ماه سال 1394 ساعت 08:36 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
احتمال دارد که جایشان مناسب نباشد. یا اینکه ماده خیلی جوان باشد. فکر کنم سواشان کنید بهتر باشد. و پاییز جفت کنید.
دلیل اینکار ایست که پرنده به طور غریزی به دنبال ژن بهتر برای بقای نسل است. پس سعی در جمع آوری ژن های قوی تر دارد. این کار که قسمتی از انتخاب طبیعی است در حیوانات رایج است.
سلام لطفا جواب هارو زود بده
دوشنبه 22 تیر‌ماه سال 1394 ساعت 02:23 ب.ظ
امتیاز: 0 0
با عرض خسته نباشی من یه کفتر ماده داشتم که براش یه نر گرفتم اونها باهم جفت شدن و چند روزه که دارن شاخه و برگ جمع میکنن ولی تخم نمیکنه میخواستم دلیلشو بدونم
دوشنبه 22 تیر‌ماه سال 1394 ساعت 12:04 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
عجله نکن تخم میکنند.
کامل باشه یعنی چی ؟
چیا بهشون بدم بهتره
مخصوصا الان که تابستونه
یکشنبه 21 تیر‌ماه سال 1394 ساعت 09:30 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﮔﻨﺪﻡ ﺟﻮ ﺫﺭﺕ اﺭﺯﻥ ﮔﺎﻭﺩاﻧﻪ, ﻗﺮﻩ ﻣﺎﺵ. ﻣﺎﺵ, ﻋﺪﺱ ﺑﺮﻧﺞ, ﻟﭙﻪ, ﻧﺨﻮﺩ ﻓﺮﻧﮕﻲ ﻣﺎﺵ ﺗﺨﻤﻪ ﺁﻓﺘﺎﺑﮕﺮﺩﻭﻥ, ﻛﺎﻓﻴﺸﻪ, ﺗﺨﻢ ﻛﺘﺎﻥ, ﻛﻠﺰا, ﺑﺰﺭﻙ, ﺧﺮﻓﻪ, ﺧﺴﺨﺎﺵ, ﻛﻨﺠﺪ, ﻳﻌﻨﻲ ﻛﺎﻣل
سلام خسته نباشید.
الان تابستونه به کفترا چه غذای بدی بهتره ؟
کفترام حوحه هم دارن
یکشنبه 21 تیر‌ماه سال 1394 ساعت 02:36 ب.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
ﺳﻼﻡ, ﺩاﻥ ﻛﺒﻮﺗﺮ ﺩﺭ ﺯﻣﺎﻥ ﺟﻮﺟﻪ ﻛﺸﻲ ﺑﺎﻳﺪ ﻛﺎﻣﻞ ﺑﺎﺷﺪ.
سلام این قرصه را که می دم کفتر اسهال گرفته و پشت سر هم کرم ها را مدفوع میکنه یعنی داره بهتر میشه؟ یه کفتر بود بهت گفتم جفت شده میره تو دله میشینه ولی تخم نمیکنه از پلیت ها در شون آوردم جا براشون درست کردم هنوز تخم نکرده مشکل داره ولی محل تخم را گرم میکنه
یکشنبه 21 تیر‌ماه سال 1394 ساعت 12:56 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
ﻛﺮﻣﻬﺎ ﺑﺎﻳﺪ ﻛﺸﺘﻪ ﺷﻮﻧﺪ ﺩﻓﻊ ﺷﺪﻥ ﺧﻮﺏ اﺳﺖ اﻣﺎ ﻛﺎﻓﻲ ﻧﻴﺴﺖ.
ﺑﻪ اﻳﻦ ﻣﺎﺩﻩ ﻳﻚ ﻫﻔﺘﻪ ﻓﺮﺻﺖ ﺑﺪﻩ,
امروز گریه ام گرفته پارسال 107 تا کفترام مرده اند امروزم که انگل دارند خدا و کیلی یه راه پیش بنداز
شنبه 20 تیر‌ماه سال 1394 ساعت 07:02 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
ﻋﺮﺽ ﻛﺮﺩﻡ, ﺩاﺭﻭﻱ ﺿﺪ اﻧﮕﻞ ﺗﻬﻴﻪ ﻛﻦ.
مبندازول نه مترانیدازول
شنبه 20 تیر‌ماه سال 1394 ساعت 06:42 ب.ظ
امتیاز: 2 0
پاسخ:
اﻳﻦ ﻗﺮﺹ ﺭا ﻧﻤﻴﺸﻨﺎﺳﻢ. ﭘﺲ اﮔﻪ ﮔﻔﺘﻪ اﻧﺪ ﻛﻪ ﺿﺪ اﻧﮕﻞ اﺳﺖ. ﺧﻮﺏ ﺣﺘﻤﺎ اﻳﻨﻂﻮﺭ اﺳﺖ
سلام یه قرص که اسمش مبندازول است از اینترنت سرچ کردم برا انگل کفتره به دو تا کفترام شک داشتم که قرصا تو آب حل کردم و بهشون دادم آیا کفایت میکنه
شنبه 20 تیر‌ماه سال 1394 ساعت 02:45 ب.ظ
امتیاز: 3 0
پاسخ:
سلام،
مترونیدازول برای انگل نیست. برای قارچ انگلیه. باید حتما داروی ضد انگل بدهید.
سلاماین انگل کفترا میکشه یا به همه شون سرایت میکنهمن تو شهر هرند نزدیک اصفهانم نمی تونم این دارو را بدست بیارم جز این دارو چه در مان دیگه ای داره دارم دیوونه میشم یه راهنمایی بکنین
شنبه 20 تیر‌ماه سال 1394 ساعت 12:19 ب.ظ
امتیاز: 3 0
پاسخ:
سلام، متاسفانه نمیدونم چه دارویی در ایران برای انگل موجوده. خودتون در اینترنت جستجو کنید.
موفق باشید
سلام یک جفت کفتر دارم تخم نمیزاره ولی میره تو لونه میشینه زیرش تخم مرغ مرغ میزارم میشینه
شنبه 20 تیر‌ماه سال 1394 ساعت 11:48 ق.ظ
امتیاز: 0 3
سلام حمید جان
این دو کبوتر جدا هستن و غیر ممکنه یکی دیگه تخم کرده باشه .
آیا ممکنه در زمان جدایی 2 تخم در شکم داشته و بعد از اینکه با نر جفتش کردم مجدد 2 تخم دیگه بعدش گذاشته .
نکتش این هست که روزی یک تخم گذاشته . پشت سر هم
جمعه 19 تیر‌ماه سال 1394 ساعت 03:05 ب.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
درود،
نه مسعود جان امکان نداره. تنها چیزی که اتفاق افتاده اینه که خودش ۴ تا تخم همزمان کرده. خیلی بعیده اما شدنیه. بهرحال کارت را راحت کرده.
سلام یه مورد داشتم امروز وقتی کفترم که نمی دونم کودومشون بود مدفوع کرد یه کرم سفید رنگ که تکون می خورد تومدفوعش بود این نشانه ی چیه وراه از بین بردنش چیه لطفا سریع پاسخ بدیدکلافه:
پنج‌شنبه 18 تیر‌ماه سال 1394 ساعت 09:22 ب.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
ﻣﺘﺎﺳﻔﺎﻧﻪ ﻛﺒﻮﺗﺮاﻧﺘﺎﻥ اﻧﮕﻞ ﺩاﺭﻧﺪ اﺯ ﺩاﺭﻭﺧﺎﻧﻪ ﺩاﻣﭙﺰﺷﻜﻲ ﺩاﺭﻭ ﺗﻬﻴﻪ ﻛﻨﻴﺪ و ﺑﻪ ﻫﻤﻪ ﺑﺪﻫﻴﺪ ﺣﺘﻲ ﺟﻮﺟﻪ ﺩاﺭﻫﺎ.
ﻣﻮﻓﻖ ﺑﺎﺷﻴﺪ
سلام
آقا حمید تخم 4 را امروز کرد !!!
بنظرم شاید قبل از اینکه مجدد با هم هر دو را جفت کنم از مستی دو تخم در شکم داشته !!!
وقی هر 4 تخم را پشت سرهم گذاشته . روزی یکی
پنج‌شنبه 18 تیر‌ماه سال 1394 ساعت 07:09 ب.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
ﻣﻂﻤﻴﻨﻲ ﻛﻪ ﻛﺒﻮﺗﺮ ﺩﻳﮕﺮﻱ ﺁﻧﺤﺎ ﺗﺨﻢ ﺗﮕﺬاﺷﺘﻪ?
ﺑﻬﺮﺣﺎﻝ اﺯ ﻋﺠﺎﻳﺐ اﺳﺖ
ﻣﻤﻨﻮﻥ
سلام
من یه ایمیل به شما فرستادم لطفا پاسخ بدید.ایمیل از طرف متین منظوری هست.
پنج‌شنبه 18 تیر‌ماه سال 1394 ساعت 02:56 ب.ظ
امتیاز: 1 1
پاسخ:
سلام،
پاسخ شما ایمیل شد.
سلام.من یه جوجه کفتر گرفتم بال هایش را چیدم تر سیدم جوجه با شه مریضش کنه که بالشا بکنم جیرجیر هم نمیکنه کمی جسه اش کوچیکه به نظرت اگه بالشا بکنم طوری نی مریض نمیشه ولی کامل دان خوره و میپره
پنج‌شنبه 18 تیر‌ماه سال 1394 ساعت 10:51 ق.ظ
امتیاز: 3 0
پاسخ:
سلام.
نه مشکلی پیش نمیآید.
سلام آقا حمید
به مشکل اساسی برخوردم
بعد از جدایی نر و ماده از هم به مدت یک هفته و تغذیه مناسب برای نر ، هر دو را مجدد پیش هم انداختم و حسابی با هم عشق بازی و دهن و فکر کنم پشت هم از هم گرفتن .
بعد از 3 روز پیش هم بودن ماده اولین تخم را گذاشت . روز بعد تخم دوم را گذاشت . امروز دیدم تخم سوم را گذاشته !!!!
حالا نمیدونم چیکار کنم . آیا بذارم رو 3 تخمی که گذاشته بشینه یا نه
فردا تخم 4 را گذاشت چیکار کنم !!!
(آیا ممکنه بخاطر اینکه قبلا 3 تا تخم ذیرش گذاشته بودم تو ذهن حیوان چنین نقش بسته که باید 3 تخم بذاره . )
بنظر شما چیکار کنم ؟
قبلا کفتر داشتم و زیاد جوجه کشیدم ولی ندیدم 3 تا تخم کنن .
نژاد کفتر ماده من انگلیسی هست و پاپر و تاج دار هست
با تشکر
چهارشنبه 17 تیر‌ماه سال 1394 ساعت 05:26 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
کبوتر به ندرت پیش می آید که سه تخم بگذارد. اینطور که به نطر میرسد شما حسابی تقویتش کرده اید. تخم سوم را بردارید و زیر کبوتر دیگر بگذارید تا شانس به ثمر رسیدن آن دو تخم را بالاببرید.
بعید میدانم که تکم چهارم کند.
سلام یه کفتر کله و گردن قهوه ای و سربال و دمش هم قهوه ای و روکتش سفید اسمش چیه آیا غاره است یا نه
چهارشنبه 17 تیر‌ماه سال 1394 ساعت 02:09 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
لطفا عکس بگذارید. بیشتر میخوره گرگی باشه تا قارا.
سلام
من برای کبوترام دله گذاشتم ولی وقتی میرن چوب های داخلش را جابه جا می کنند طوری که وسط دله خالی میشه دلیلش چیه

خیلی وقت ها هم اصلا وارد دله هم نمیشن لطفا جواب بدید.
چهارشنبه 17 تیر‌ماه سال 1394 ساعت 01:45 ب.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
سلام،
شما باید داخل دله تون ماسه بادی بریزید. کبوتر جاش را گرد درسته میکنه که وسطش خالی تا تخم ها به مرکز قل بخورند و از زیرش خارج نشوند.
اینکه وارد دله نمیشه اینه که زیاد ازش خوشش نمیاد. پس با ریختن کمی ماسه تشویق به ساخرن لانه تو دله میشه
سلام حمید جان
چند تا سوال داشتم
1- کبوتر در دما ی چند درجه تخم می کنه
2- چگونه باید بفهمیم ماده تخم داره یا نداره
3- آیا در گرما 37 درجه تخم می کنند یا نه
4- علائم تخم داشتن چیه
لطفا به سوالات پاسخ کامل بدید
خیلی خیلی ممنون از سایت خوبتون.
سه‌شنبه 16 تیر‌ماه سال 1394 ساعت 04:14 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
دورد بر شما،
متین جان،
۱-کبوتر در هر دمایی تخم میگذاره. مگر اینکه خیلی خیلی سرد بشه. یعنی بالای منهای ۳۰.
۲- اگر به پس ماده دست بزنید متوجه میشوود که جناق باز شده و پسش حالت نرمی پیدا کرده، این یعنی در حال ساختن تخمه و اگر بعد از چند روز به آرامی دست بزنید تخم را احساس میکنید. ازطرفی ماده مرتبا توی جا تخمی میخوابه و بقول معروف جا گرم میکند. و یکی دیگر اینه وقتی تخم دارد دمش آویزان میشود. کمرش حالت قوز پیدا میکند.
۳- اگر جایش مهیا باشد بله در دمای ۳۷ درجه هم تخم میکند. اما بهتر است که جدایش کنید و تا خنکی هوا جفتش نکنید.
۴- علایم تخم را متوجه نشدم. فکر کنم در شماره ۲ جوابتان را داده باشم.
پیروز باشید.
کفتر نر سرخ کاکلی با ماده نوک قناری ساق پر سفید و قهوه ای چی میده
سه‌شنبه 16 تیر‌ماه سال 1394 ساعت 02:13 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
ابوالفضل جان به پشتشون بستگی داره. عکس بگذارید بهتر میتونم حدس بزنم.
سلام دله عزیزماونایی که توش پنیر یا خیار شور می زارند یا دله روغنی
سه‌شنبه 16 تیر‌ماه سال 1394 ساعت 10:04 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
ببخشدی با این کلمه آشنا نبودم. قوطی حلبی منطورتونه؟ باید توش ماسه بادی بریزید تا کبوترها براحتی بتونند توش لونه بسازند.
سلام مگه مشکل پلیت چیه؟وقتی کفترم می خواد تخم کنه بزارم تو دله تخم کنه یا گرمش میشه؟ میشه راهنماییم کنید کجا بهتره تخم کنه
دوشنبه 15 تیر‌ماه سال 1394 ساعت 03:44 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
اﺑﻮاﻟﻔﻀﻞ ﺟﺎﻥ ﻭﺭﻗﻪ ﺁﻫﻨﻲ ﺟﻠﻮ ﺁﻓﺘﺎﺏ ﺩاﻍ ﻣﻴﺸﻪ و ﺟﻮﺟﻪ و ﭘﻴﺮ ﻫﺎ ﻣﺮﻳﺾ ﻣﻴﺸﻦ.
ﺩاﻝ ﭼﻴﻪ ﺑﺮاﺩﺭ ﺟﺎﻥ?
سلام آقا حمید
بر طبق فرمایش شما چند روزی به نر شاهدونه و عدس دادم .
یک پودر ویتامینه برای پرندگان هم از قبل داشتم که شامل ویتامین های e و k و d ... بود .
دیروز دیدم از بس این نر و ماده صدا میکنن دلم نیومد و کنار هم انداختمشون
در یک ساعت اول که حسابی از هم نوک گرفتن .
بعد یه چیز جالب دیدم که دفعات پیش چنین چیزی از نر ندیده بودم . اینکه نر روی زمین میخوابه و از خودش صدا در میاره . یا اینکه ماده سرش را میکنه زیر مقعد نر یا برعکس . یا نر وقتی روی زمین میخوابه ماده میره کنارش و بغل هم میخوابن .
این کارها دلیل چیست ؟
در ضمن یک سئوال دیگه داشتم . نر چگونه نطفه خودش را به ماده انتقال میده ؟ نوک گیری یا پشت گرفتن از هم یا ....
با تشکر
یکشنبه 14 تیر‌ماه سال 1394 ساعت 02:02 ب.ظ
امتیاز: 2 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
ﺩﻟﻴﻞ اﻳﻨﻜﺎﺭﻫﺎ ﻋﺸﻖ ﺑﺎﺯﻳﻪ. ﺑﻪ ﺣﺎﻝ ﺧﻮﺩﺷﻮﻥ ﺭﻫﺎﺷﻮﻥ ﻛﻦ ﺣﺘﻤﺎ ﺟﻔﺖ ﻣﻴﺨﻮﺭﻧﺪ. ﻣﺨﻠﻮﻁ ﺭا ﻗﻂﻊ ﻧﻜﻦ و اﺩاﻣﻪ ﺑﺪﻩ ﺗﺎ ﺭﻭﺯﻩ ﻛﻪ ﻣﺎﺩﻩ ﺗﺨﻢ ﻛﺮﺩ.
ﻛﺒﻮﺗﺮ اﺯ ﻃﺮﻳﻖ اﻟﺖ ﺗﻨﺎﺳﻠﻲ ﻧﻂﻔﻪ ﺭا ﻣﻨﺘﻘﻞ ﻣﻴﻜﻨﻪ ﺑﻨﺎﺑﺮﻳﻦ ﺑﺎﻳﺪ اﺯ ﻫﻢ ﭘﺸﺖ ﺑﮕﻴﺮﻧﺪ.
سلام.پلیت یه ورقه ی تقریبا آهنی یاحلبی به صورت موج داره ولی داغ میشه ها
یکشنبه 14 تیر‌ماه سال 1394 ساعت 11:40 ق.ظ
امتیاز: 2 1
پاسخ:
اﻭﻩ اﻭﻩ. اﺑﺎﻟﻔﻀﻞ ﺟﺎﻥ اﺻﻼ ﺧﻮﺏ ﻧﻴﺴﺖ. ﻟﻂﻔﺎ ﻋﻮﺽ اﺵ ﻛﻦ
سلام حمیدبرای درست کردن گنجه ی کفترام من از پلیت استفاده کرده ام از ساعت 10صبح به بعد آفتاب بر روی پلت است کمی پلیت گرم می شود و من بر رویش آب میریزم به نظرت مشکلی برا کفتر ایجاد نمیکنه
شنبه 13 تیر‌ماه سال 1394 ساعت 11:18 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
متاسفانه نمیدونم پلیت چیه؟ اما هر چی که هست احتیاجی نیست آب بر رویش بریزی. تا زمانی که که گنجه باز باشد و هوا در حال چرخش باشد مشکلی پیش نخواهد آمد. مگر اینکه آنقدر گرم شود کفترها نتوانند تحمل کنند
سلام یه نر تنها داشتم که یه ماده براش گرفتم حالا با هم جفت شدند چند روزی است میره میشینه ولی تخم نمیکنه آیا مشکلی داره؟راه حلش چیه ممنون از راهنماییتون
جمعه 12 تیر‌ماه سال 1394 ساعت 11:35 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
اﺑﻮاﻟﻔﻀﻞ ﺟﺎﻥ ﺗﺎ ﻳﻚ ﻫﻔﺘﻪ ﺻﺒﺮ ﻛﻨﻴﺪ
سلام آقا حمید
بر طبق دستور شما من چند روزه نر و ماده را از هم جدا کردم و به نر عدس ، شاهدونه ، گاودونه ، میدم .
نر از یک طرف و ماده از طرف دیگه از خودشون صدا درمیارن و دلشون برای همدیگه تنگ شده . ولی نمیدونم این ها که انقدر با هم جفت بودن چرا نر از ماده پشت نگرفت و تخم بی نطفه شد !!!
فرمودین ویتامین e بدم . آیا این ویتامین به صورت شربت نیز برای انسان استفاده میشه که از داروخانه بگیرم و به کفتر بدم ؟ چند روز بدم و تعداد دفعات ؟
این ویتامین چه تاثیری داره؟
از اینکه من زیاد سئوال میکنم ببخشید
از سایت خوبتون ممنون
با تشکر
پنج‌شنبه 11 تیر‌ماه سال 1394 ساعت 10:10 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
ویتامون E خوراکی نمیدونم وجود داشته باشد یا نه اگر پیدا هم نکردی مهم نیست شاهدانه و بقیه دانه ها کارگر خواهند بود.
ویتامین E تحریک کننده و تقویت کننده قوای جنسی کبوتره. بهمون دلیل به کبوترهای پیر داده میشه.
اگر ویتامین E برای پرندگان را اگه تهیه کردید روش حتما دستور مضرفش را نوشته.
موفق باشید.
سلام
یه چندتا سوال از شما داشتم من تازه کار هستم
1برای 20عدد کفتر ابعاد گنجه باید چقد باشه؟
2 من علاقه خاصی به کفتر پرشی دارم چه نژادی رو پیشنهاد میدید تا زیاد کنم.؟
3 اگه کفتری که نمیخواهیم تن کنیم داخل گنجه با هم جفت بخورن چیکار باید کرد؟
4 نر و ماده بودن کفتر از کجا مشخصه؟
5 جهت دان دادن اگر جای دان همیشه پر باشد مشکل دارد یا اینکه باید نظارت داشت و روزی یک بار دان داد.؟
6 کفتر را چگونه جلد کنیم؟
از توجه شما سپاسگذارم.
پنج‌شنبه 11 تیر‌ماه سال 1394 ساعت 06:59 ب.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
سلام،
جواد جان سوال های شما خیلی کلی هستند. اول از همه هدفتان از نگهداری کبوتر چیست؟ آیا قضد پراندن دارید؟ آیا میخواهید حرفه ای بپرانید و یا فقط تفننی؟ زیرا ابعاد گنجه شما به جواب این سوالها ربط دارد.
لطفا کامل توضیح بدهید تا بهتر بتوانم سوالهایتان را پاسخ گو باشم.
پیروز باشید
سلام یه ماده تنها که جفت نداره و تخم کرده و رو تخمش می خوابه امکانش هست تخم جوجه بشه
پنج‌شنبه 11 تیر‌ماه سال 1394 ساعت 12:59 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ. ﻧﻪ اﻣﻜﺎﻧﺶ ﻧﻴﺴﺖ
سلامواقعا سایت عالیی داری ممنون از پاسخ های سریع شما حمید جان
پنج‌شنبه 11 تیر‌ماه سال 1394 ساعت 10:12 ق.ظ
امتیاز: 0 0
سلام حمید جان
نر من امروز رفته روکمر ماده خودش می خواستم ببینم چند روز دیگه تخم می کنه؟؟؟؟

ممنون از سایت خوبتون
چهارشنبه 10 تیر‌ماه سال 1394 ساعت 11:38 ب.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
ﻣﺘﻴﻦ ﺟﺎﻥ ﻣﻌﻤﻮﻻ ﺗﺎ 10 ﺭﻭﺯ. اﻟﺒﺘﻪ ﺑﻪ ﻣﺎﺩﻩ ﺑﺴﺘﮕﻲ ﺩاﺭﻩ
سلام مجدد
من خبر ندارم که قبلا می پریده یا نه من وقتی خریدمش پراش بسته بود دو ماه دست من بود که تصمیم گرفتم پراشو باز کنم وقتی باز کردم دیدم اینکه اصلا نمی پره غذا هم قشنگ می خوره قیافشم اونجوری نیست که خیلی بهم ریخته و پخ کرده باشه پراشم شکستگی نداره پراش سالمه مثل کفترای دیگه است ولی انگار اصلا میلی نداره پراشو تکون بده
الانم دوباره مادش تخم کرده و روی تخماشم می خوابه.
در مورد این بیماری که گفتین احتمالا گرفته میشه یکم توضیح بدین و اینکه آیا واگیر داره چون من اونو از کفترای دیگم جدا نکردم و در ضمن چند روزیه بهش برنج خام می دیدم و گندم بهش نمی دم چون یه جا نوشته بود برای رفع اسهال برنج خوبه.
ممنون
چهارشنبه 10 تیر‌ماه سال 1394 ساعت 11:13 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ ﻣﺮﺗﻀﻲ ﺟﺎﻥ,
ﺑﻴﻤﺎﺭﻱ ﺳﻠﻤﻮﻧﻼ ﻭاﮔﻴﺮ ﺩاﺭﻩ و ﺧﻂﺮﻧﺎﻛﻪ. ﺭﻳﺸﻪ ﻛﻦ ﻛﺮﺩﻧﺶ ﻫﻢ ﺑﺴﻴﺎﺭ ﻣﺸﻜﻠﻪ. ﻋﺮﺽ ﻛﺮﺩﻡ ﺑﻪ ﺩاﻣﭙﺰﺷﻚ ﻣﺮاﺟﻌﻪ ﻛﻨﻴﺪ
1 2 3 4 5 ... 10 >>