کبوتر ایرانی‌ در کانادا

نکاتی کاربردی برای بالابردن کیفیت در جوجه‌کشی

با درود و عرض ادب به بزرگان و دوستان عزیز.


دوستان گرامی‌ اینبار نیز با مقاله پرباری از دوست عزیزم آقای مجید ز. درخدمتتان هستیم.  از آنجائیکه این مقاله آخرین مقاله به تحریر در آمده در سال ۱۳۹۰ است لازم دیدم که سال نو و آغاز بهار را به همه ی دوستان در هر کجای دنیا که هستند از طرف آقای مجید ز. و خودم تبریک گفته و سالی‌ پر بار تر از همیشه برایشان آرزو کنیم.


مواردی که در این مقاله آورده شده است، نتیجه سال‌ها تحقیقات، آزمون‌ها و تجربیات نویسنده است. نکاتی‌ بسیار ظریف که  بی‌ توجهی‌ به هر کدام از آنها میتواند فاجعه  بار و عمل به آنها میتواند موفقیت را چند برابر کند. امیدوارم که دوستان عزیز نیز قدم پیش نهاده و تجربه شخصی‌‌شان را در رابطه با این مقاله و نه موضوعات حاشیه‌ای دیگر با همه به اشتراک بگذارند. پیشنهاد من به دوستان این است که این  مقاله  را خلاصه نویسی کرده و بشکل برگ راهنما در محل جوجه کشی‌ نصب کرده تا با در دسترس داشتن آن بتوانند به نحو احسن موارد را رعایت کنند. 

 


نکاتی کاربردی برای بالابردن کیفیت در جوجه‌کشی
 
به قلم: مجید ز.
 
این‌روزها که مراحل آماده‌سازی کبوترها برای جفت‌کردن را پشت سر گذاشته‌ایم و کبوترپروران مشغول تن‌کردن مایه‌کفترهای خود هستند، لازم است نکاتی را فهرست‌وار یادآوری کنیم که به‌واقع ریزه‌کاری‌های فنی و مدیریتی در جوجه‌کشی هستند. با رعایت این نکات کلیدی می‌توان بهترین نتایج را از زحمات خود در این فصل گرفت. در این جستار به شماری از مواردی که مربوط هستند به "بعد از جفت‌کردن کبوتران تا هنگام بارآمدن جوجه‌ها و رسیدن به سن چهار هفتهگی" اشاره می‌کنیم. مد نظر ما در این‌جا طبعاً کیفیت پرش جوجه‌ها نیست؛ مرکزیت توجه ما تشریح ظرافت‌ها و نکات کاربردی گوناگونی است که برای پشت سرگذاشتن یک‌نوبت جوجه‌کشی موفق و عایدشدن بهترین نتیجه از لحاظ تعداد جوجه‌ها و سلامت آن‌ها می‌توانند دستمایه‌ی کارمان باشند.
 
×   ×    ×
 
 قبل از هر چیز باید توجه داشت که لازمه‌ی جوجه‌کشی سالم و بی‌نقص، داشتن جفت‌های سالم و بی‌نقص است. بهترین و اصیل‌ترین کبوتران نیز اگر از سلامت کامل برخوردار نباشند، نمی‌توانند جفت‌های قابل اتکایی برای جوجه‌کشی باشند، درست مثل بهترین فوتبالیستی که به‌خاطر درد کلیه شدید، قادر به حضور در مسابقه نباشد. بنابراین، سلامت مایه‌کفترها، شرط اولیه و تعیین‌کننده در جوجه‌کشی است.
 
در همین راستا، حضور یک کبوتر مریض یا حتا مشکوک به مریضی در چرخه‌ی جوجه‌کشی، با انتفال بیماری به دیگر جفت‌ها و سپس جوجه‌های کوچک و شیوع آن در گنجه می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری به جوجه‌کشی ما بزند. از آن‌جا که جوجه‌های "گلِ سرخی" بهترین سری جوجه‌ها هستند، بالابردن ضریب اطمینان در جوجه‌کشی با احتیاط‌های لازم و رعایت نکات پیشگیرنده، بهترین نتیجه را عایدمان خواهد کرد.
 
گاه در مراحل جوجه‌کشی مشاهده می‌شود که یک ماده نسبت به نر خود بی‌میلی نشان می‌دهد یا جفت‌ها به تخم‌ها یا جوجه‌های خود بی‌اهمیت شده‌اند. این خود می‌تواند نشانه‌ای از بیماری یکی از طرفین باشد که با تشخیص سریع و صحیح، بایستی به جداکردن آن از گله‌ی جفت‌ها اقدام نمود و تخم‌ها یا جوجه‌ها را زیر دیگران حمال (دایه) کرد. کبوتر بیمار را در گنجه‌ی جوجه‌کشی و میان جفت‌ها نگه ندارید و حتماً در محلی جداگانه مداوا کنید.
 
در هنگام جوجه‌کشی، بایستی از آوردن کبوترهای غریبه جداً خودداری نمود. کبوتری با ظاهری سالم ممکن است باطناً ناقل بیماری باشد. نکته‌ی قابل تامل این است که کبوترانی که درون یک گنجه با هم زندگی می‌کنند، با شرایط آن گنجه سازگار شده‌اند و سیستم ایمنی بدن‌شان با شرایط باکتریایی و خاص آن گنجه تطبیق‌پذیری پیدا کرده است. با ورود کبوتر(ان) جدید به گنجه‌، این جو ایمنی مختل می‌شود، زیرا حتا اگر کبوتر(ان) تازه‌وارد سالم باشد، با فضای خاص گنجه‌ی ما همخوانی ندارد و باکتری‌های جدیدی را از چرخه‌ی زندگی قبلی خود وارد این چرخه می‌کند که ممکن است موجب بیماری خود یا دیگر کبوتران بشود. در ضمن، ورود عضو جدید سطح استرس را در گنجه بالا می‌برد که خود یکی از عوامل تشدید و شیوع بیماری‌هاست.
چنانچه مجبور بودید کبوتری غریبه را برای جوجه‌کشی به بام خود بیاورید، توصیه می‌شود که آن‌ وجفت‌اش را در محلی جداگانه و دور از گنجه‌ی اصلی نگهداری کنید.
از فضله‌ی کبوتر می‌شود تا حد زیادی به سلامت آن پی برد. مدفوع پشکلی شکل قهوه‌ای رنگ (گاه سبز متمایل به قهوه‌ای) با مقداری سفیدی بر آن ایده‌آل‌ است. نبود سفیدی (اوره در ادرار) روی فضله و یا زرد یا سبز بودن آن نشانه‌ی ضعف یا بیماری کبدی در کبوتر است؛ گاه نیز حکایت از نوعی عفونت باکتریایی دارد که باید درمان شود.
اگر صبح زود مشاهده کردید که تعدادی فضله در یک نقطه مشخص در جفت‌کنی جمع شده، حکایت از استراحت خوب کبوتر و آرامش‌اش دارد. تا دو سه روز اول اگر رنگ سبز در مدفوع جفت‌ها مشاهده شد نباید زیاد نگران بود، زیرا اغلب به‌خاطر استرس جفت‌شدن و جای جدید است. اگر بعد از یک‌هفته باز ادامه پیدا کرد، بایستی به این موضوع اهمیت داد.
   


تشریح کامل فضله‌ی کبوتر: [لینک]
http://www.exoticpetvet.net/avian/droppings.html
 
با کوتاه‌کردن پرهای اطراف مقعد و پاکسازی دور آن، جفت‌ها بهتر می‌توانند عمل جفت‌گیری و لقاح را انجام دهند.
 
قبل از تن‌کردن، لازم است نوع رژیم غذایی مایه‌کفترها تغییر کند. بهتر است حتا برای دو هفته، کبوتران ماده را در فضایی جداگانه پذیرایی کرد. در این مرحله بایستی مقدار پروتئین‌های ضروری (و آمینه اسیدها که واحد تشکیل‌دهنده‌ی پروتئین هستند) و چربی و ویتامین‌ها (خصوصاً ویتامینA,E,D ) و مواد آلی و ترکیبات‌شان و نیز مواد و املاح معدنی و انواع نمک‌ها (آهن، کلسیم، منیزیوم، فسفر، سدیم، ید، فلوئور و ...) و مکمل هایی چون سلنیوم افزایش پیدا کنند. ویتامینD باعث جذب کلیسم و فسفر در بدن کبوتر می‌شود که اساس در ساخت تخم و سپس استخوان‌بندی جوجه هستند. در شهرهای تهران، قم و کاشان که اغلب آفتابی هستند، کمبود ویتامینD محسوس نیست، اما در مناطقی که در این فصل اغلب ابری هستند و یا گنجه‌هایی که آفتابگیر نیستند، بهتر است از لامپ‌های UV (اولترا وایولت – تابش مصنوعی) با قدرت متوسط برای دو ساعت در روز استفاده کرد.
 
برای حفظ سادگی کلام صرفاً به نام‌بردن از تعدادی از دانه‌ها و مواد خوراکی لازم که حاوی مواد مورد نیاز معدنی و آلی برای کبوتران جوجه‌کشی هستند بسنده می‌کنیم:
با جداکردن ماده‌ها برای دو هفته، بایستی مقدار نخودهای مخصوص کبوتر (با پروتئین بین 20 تا 28 درصد) غذای آن‌ها را به سی تا چهل درصد از کل غذا افزایش داد. ضمناً بایستی بین مقدار پروتئین و کلیسم مصرفی توازن وجود داشته باشد، زیرا افزایش پروتئین، نیاز به مصرف کلسیم را افزایش می‌دهد. کافیشه پانزده درصد غذا را تشکیل می‌دهد (با چربی بین 25 تا سی درصد) و ذرت چیزی حدود پانزده درصد (به‌خاطر بالابودن هیدروکربنات آن که در هوای سرد منبع مهم گلوکز و تولید انرژی است و نیز مقدار فیبر بالای موجود در ذرت). ده تا پانزده درصد ارزن (قرمز بهتر است) و پنج درصد گندم و مقداری عدس و ماش (قره‌ماش). تخم جارو (مایلو) از خانواده‌ی ذرت است و چند درصدی را می‌شود به آن اختصاص داد (نبودش نیز زیاد مهم نیست). اگر خواستیم سویا را به سبد غذایی کبوتران بیافزاییم (به‌خاطر پروتئین 35 درصدی آن و چربی‌ بالایش)، بهتر است نخست آن‌را تفت دهیم، در غیر این‌صورت کبوتران رغبتی به خوردن آن نشان نخواهند داد.
توجه شود که مصرف فیبر بیش از حد مانع از جذب کلسیم و منیزیوم در بدن کبوتر می‌شود، بنابراین نباید درصد کل ذرت و عدس در غذای جوجه‌کشی‌ها بیش از بیست درصد باشد.
 
در مجموع، مقدار هیدروکربنات تا 55٪، پروتئین تا 20٪، چربی تا 10٪، فیبر تا 6٪ و کم‌تر از ده درصد باقی مواد مفید ایده‌آل است.
 
بایستی آجر قرمزرنگ مخصوص کبوتر و نیز سفیدرنگ مخصوص مرغ و کبوتر (کربنات کلسیم) و صدف خردشده و ماسه‌ی دریایی و نیز نمک یددار را در ظرف‌های جداگانه در اختیار کبوتر گذاشت تا بسته به نیازش از آن‌ها مصرف کند. گل شور چندان خوراکی سالمی برای کبوتر نیست و بهتر است به جای آن از آن‌چه شرح‌اش رفت استفاده شود.
 
دو روز پیاپی بایستی یک قاشق چایخوری الکترولایت (حاوی انواع نمک‌ها و مواد معدنی و ویتامین‌های اصلی) را در سه لیتر آب محلول کرد و در اختیار کبوتر گذاشت تا هم از استرس کبوتر کاسته شود و هم مواد مورد نیاز را به سیستم بدنی آن بیافزاید.
 
نیز دو روز پیاپی بایستی سه قطره تنتور ید را در یک لیتر آب محلول کرد و در اختیار کبوتران نر و ماده گذاشت. این کار هم باعث شست‌و‌شوی دستگاه گوارش کبوتر می‌شود، هم به قدرت نطفه در کبوتر نر کمک می‌کند، ید را که برای بدن پرنده لازم است به آن می‌رساند و هم از بروز سرطان تخمدان در ماده پیشگیری می‌کند.
 
باقی روزها یک‌روز در میان مولتی ویتامین و پروبیوتیک را بایستی در آب جفت‌ها محلول کرد تا کبوتران از لحاظ قوا و ایمنی بدنی به بهترین وضعیت خود برسند.

 برای پیشگیری از باطل‌شدن احتمالی تخم‌ها، بایستی شرایط جفتگیری جفت‌ها را فراهم کرد. اگر در جفت‌کنی جوجه می‌کشیم، بایستی فضای آن کافی باشد. اندازه‌ی ایده‌آل یک جفت‌کنی 50 سانتی‌متر عرض و طول و 40 سانتی‌متر ارتفاع است. بیش از حد بزرگ‌بودن جفت‌کنی چندان مناسب نیست. اگر در حضور جمع جوجه می‌کشید، شرط احتیاط است که جفت‌ها را جداگانه در فضایی آرام قرار دهید تا جلوی دید شما جفت بخورند. در آخر زمستان که روزها نسبتاً کوتاه است، بهتر است لامپ گنجه‌ها را تا ساعت هفت عصر روشن گذاشت، چون کبوتران میل دارند معمولاً یکبار نیز عصرها جفت‌گیری کنند.
 
هیچ‌وقت از پوسته‌ی تخم کبوتر یا مرغ به‌عنوان منبع کلسیم استفاده نکنید، زیرا بیماری‌های مهلکی چون سلمونلا (PARATYPHOID) می‌توانند از این طریق انتقال پیدا کنند.
 
مقدار بیش از حد کلسیم باعث سفت‌شدن بیش از اندازه‌ی پوسته‌ی تخم شده، جوجه نمی‌تواند آن را بشکند و بیرون بیاید. بنابراین، بایستی در مقدار مصرفی کلسیم حفظ اعتدال کرد.
 
 در زمان جفت‌کردن تا هنگام بیرون‌آمدن جوجه‌ها، از اضافه‌کردن هر گونه اسید (حتا سرکه‌ی سیب) به چرخه‌ی غذایی پرنده بایستی خودداری کرد.
 
از هنگام جفت‌کردن تا موقعی که جوجه‌ها به سن پنج روز می‌رسند، از تجویز هر گونه آنتی‌بیوتیک به‌جد خودداری کنید. آنتی‌بیوتیک‌ها برای پیشگیری از بیماری‌ها به‌کار نمی‌آیند و فقط سیستم ایمنی کبوتر را ضعیف می‌کنند. از خوراندن آن‌ها به کبوتران تا جایی که بیماری مشاهده نشده پرهیز کنید.
 
پس از بیرون‌آمدن جوجه‌ها تا زمان جداشدن از والدین، بایستی هفته‌ای دوبار مولتی ویتامین و هفته‌ای دوبار پروبیوتیک به آب پرنده افزود تا علاوه بر تضمین روند رشد، سیستم ایمنی  و گوارشی جوجه و والدین نیز تقویت شود.
 
آب به همراه ویتامین یا دارو را نباید در معرض نور خورشید قرار داد، زیرا در آن بلافاصله تغییرات شیمیایی رخ می‌دهد.
 
تعویض مرتب آب و پاکیزه‌نگه‌داشتن ظروف آب‌دهی که دیگر نیاز به توصیه ندارد و همه طبعاً رعایت می‌کنند!
 
پس از بیرون‌آمدن جوجه‌ها می‌شود مقدار پروتئین (نخود کبوتر، کافیشه) سبد غذایی را تا 30٪ تقلیل داد و در مقابل به ارزن و قره‌ماش و گندم افزود.
 
هنگام حلقه‌گذاری جوجه‌ها (سنین بین هشت تا ده روزگی)  داروی ضد خوره (کنکر خشک و تر) را در آب محلول کرده در اختیار جوجه‌کشی قرار دهید. من شخصاً از قرصی به نام "اسپارتریکس SPARTRIX" استفاده می‌کنم که در طول زمان عمل می‌کند (حدوداً یک‌هفته) و یک‌چهارم آن‌را در دهان جوجه‌ها می‌گذارم.
 
توضیح ضروری: کسانی که انگشت کبوتر را برای نشانه‌گذاری می‌برند، به‌جای این‌ عمل ناشایست بهتر است به دوستان خود در دیگر کشورها سفارش خرید حلقه با نام و شماره‌تلفن بدهند که هم به کبوتر هویت می‌دهد، و هم به ارتقای فرهنگ کبوترپروری یاری می‌رساند.
 
چنان‌چه جوجه‌ها یکی کوچک‌تر از دیگری بار آمد، می‌توانید زمان دان‌دادن جوجه‌ی بزرگ‌تر را برای مدت کوتاهی جدا کنید تا والدین جوجه‌ی کوچکتر را خوب سیر کنند و بعد جوجه‌ی بزرگ‌تر را سر جایش بگذارید. یا خود می‌توانید شب‌هنگام که چینه‌دان جوجه‌ها را چک می‌کنید، به جوجه‌هایی که حق‌شان را نگرفته‌اند با دست دان دهید (دان خیس‌شده، ترجیحاً شامل نخود و ارزن و آب). توجه شود که به‌ جوجه‌ی کوچک‌تر از یک‌هفته نباید با دست دان داد. گاه نیز با مشاهده‌ی ضعف در جوجه بهتر است مقداری بسیار ناچیز از گرد "داکسی‌ساکلین" را با آب محلول کرده دو روز پیاپی به جوجه‌ بدهید تا بیماری‌های  تنفسی احتمالی مداوا شود.
 
 
جوجه‌ها که به سن پانزده تا بیست روز رسیدند، یک قاشق چایخوری "تریپول سولفا , 3SULVIT" را در چهار لیتر آب محلول کرده در اختیار جوجه‌کشی قرار دهید. بخش عمده‌ی این دارو که مداواگر کاکسیدوسیز است، به همراه بسیاری ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز کبوتر جذب بدن والدین می‌شود و مقداری اندک و بی‌ضرر نیز به مصرف جوجه‌ها خواهد رسید.  این عمل را می‌شود تا دو روز ادامه داد.
 
در بیست‌روزگی، ظرف کوچکی حاوی دانه‌های ریزتر چون ارزن و گندم و قره‌ماش را در جفت‌کنی‌ها قرار دهید تا جوجه‌ها با نوک‌زدن به آن‌ها زود دانخور و مستقل شوند.
 
در نظافت‌ گنجه‌ی جوجه‌کشی بایستی بسیار کوشا بود و علاوه بر نظافت روزانه، تمام در و دیوار و کف و کنج‌های آن‌را هفته‌ای دو بار با محلول ویرکن اس ضد عفونی کرد.
 
در مناطقی که گرم‌تر است و در آن‌ها "مگس کبوتر" و دیگر انگل‌های جلدی فعال هستند، بایستی گنجه‌ی جوجه‌کشی را قبل از تن‌کردن کبوترها با مواد ضد انگل مثل "ملتاین" ضد عفونی کرد. ضمناً بدن خود کبوترها را نیز باید با پودرهای مخصوص از آلودگی‌های انگلی پاکیزه نمود. با پخش مقداری تنباکو نیز می‌شود انگل‌های جلدی را فراری داد.
 
ماسه‌ای که در کاسه های زیر پای جفت‌ها قرار می‌گیرد بایستی ضد عفونی شده باشد یا چند روز در آفتاب قرار گرفته باشد. می‌توان از ماسه‌‌ی مخصوصی که برای ادرار و مدفوع گربه‌های خانگی استفاده می‌شود بهره برد که کشنده‌ی انواع باکتری‌هاست. ضمناً می‌توانید محلول "بیکینگ سودا"‌ (جوش شیرین) را در ماسه‌ی بادی اضافه کنید تا همین خاصیت را پیدا کند. خاک کاسه ها بعد از این‌که جوجه‌ها یک‌هفته‌ای شدند بایستی عوض شود و مرتب تمیز گردد تا این‌که جوجه‌ها قادر شوند خارج از آن مدفوع بکنند.
اندازه‌ی کلک بایستی مناسب باشد: نه چندان بزرگ که والدین نتوانند جوجه‌ها را زیر خود بکشند و جوجه‌ها را جفت به هم گرم کنند و نه آنقدر کوچک که وقتی جوجه‌ها رشد کردند جا کم بیاید. ضمناً بایستی سطح ماسه تا لبه‌ی کلک حتماً سه تا چهار سانتی‌متر گودتر باشد، زیرا جوجه‌ها طبق غریزه‌ی خود عقب‌عقب حرکت می‌کنند و وقتی به لبه خوردند، به بیرون کاسه فضله می‌اندازند. اگر با این لبه برخورد نکنند، ممکن است بیرون بیافتند.
 
 
 با پخش مقداری برگ سوزنی کاج، انگیزه‌ی کبوتران را برای لانه‌سازی و جوجه‌دهی تقویت کنید. ضمناً بوی این برگ‌ها از تجمع حشرات جلوگیری می‌کند.
 
یکی دیگر از فاکتورهای اصلی بیماری‌زا در کبوتران اضطراب و استرس است. هر چه فضا آرام‌تر و از جنجال خالی‌تر باشد، جوجه‌کشی بهتر نتیجه خواهد داد. بر این اصل از دست‌زدن بی‌مورد به کبوتران و حضور گاه‌وبی‌گاه در گنجه، ایجاد صدا و هیجان، بی‌نظمی در غذا و آب‌دهی، تغییرات بی‌مورد در فضا و جابه‌جایی جفت‌ها، اضافه‌کردن جفت‌های جدید به جمع جوجه‌کشی و در کل برهم‌زدن بهداشت روانی کبوتران جداً باید جلوگیری کرد.
 
از حضور و تردد دیگر افراد بر روی بام خودداری کنید، حتا اگر کفش‌ها یا لباس خود را تعویض کرده باشند. هر فرد با خود مقادیری باکتری‌های مختلف را همراه دارد که ممکن است منتقل شده و نظم باکتریایی گنجه‌های شما را برهم زند. بعضی ویروس‌ها نیز چون نیوکاسل از این طریق قابل انتقال هستند. همچنین حضور افراد ناشناس به کبوتران استرس وارد می‌کند.
 
چنانچه‌ خواستید تخمی را زیر دایه‌کبوتر (حمال) بگذارید، حتماً  از دایه‌کبوترهایی استفاده کنید که بهترین شرایط سلامتی جسمانی و تجربه‌ی دان‌دهی و پرورش جوجه را دارا باشند. فراموش نکنیم والدینی که سیستم ایمنی قوی و درونی پاکیزه دارند، دارای شیری مغذی‌تر و مقوی‌تر هستند و جوجه‌ها نیز قوی‌تر و سالم بار خواهند آمد. از کبوتران جوان، بازیگوش و پرتحرک نباید به‌عنوان دایه‌کبوتر استفاده کرد. حتی‌المقدور از کبوتران غریبه برای این منظور استفاده نکنید.
 
بهترین زمان برای واکسن روغنی نیوکاسل سن چهار تا پنج ‌هفته‌گی است. این واکسن نه‌تنها از بروز بیماری پیشگیری می‌کند، بلکه سطح توان ایمنی کبوتر را به حد بالایی افزایش می‌دهد. روش صحیح تزریق واکسن را می‌توانید در این ویدئو مشاهده بفرمایید: [ویدئو]
 
بهترین درجه‌ی حرارت برای جوجه‌های گل‌سرخی بین پنج تا ده درجه است (کمی کم‌تر یا زیادتر مانعی ندارد). بنابراین، از بابت خنک‌بودن جفت‌کنی‌ها نگران نباشید و از گرم‌کردن گنجه‌ی کبوتران با سیستم گرمایی جداً خودداری کنید (حتا در زمستان). گرم‌شدن گنجه‌ها از این طریق نه‌تنها رطوبت مورد نیاز کبوتران را از بین می‌برد (رطوبت سی تا چهل درصد) و هوای خشک زمستانی درون گنجه‌ را خشک‌تر می‌کند، بل‌که باعث فعال‌شدن باکتری‌ها و از بین‌رفتن تناسب باکتریایی گنجه می‌شود و ممکن است به شیوع بیماری منجر شود.
 
تهویه‌ی هوا در هر فصل و هر حالتی برای سلامت کبوترها تعیین‌کننده است. سعی کنید بادگیر گنجه‌ها را مسدود کنید، اما پنجره‌ و منافذی را برای عبور هوای تازه و تهویه‌ی کافی تعبیه کنید.
 
بهتر است زیر جادانی کبوتران یک چارچوب توری بگذارید تا دانه‌هایی که بر زمین می‌افتند و آلوده می‌شوند را کبوتران نتوانند بردارند. جاآبی‌ها مرتب شست‌وشو و ضد عفونی شوند و در جایی چند سانتی‌متر بلندتر از سطح زمین قرار گیرند که به گرد و غبار و مدفوع حیوان آغشته نگردند.
 
تجمع گرد سفید پر پرنده باعث بروز بیماری‌های تنفسی می‌شود و بهتر است گنجه‌ها را مرتب از آن پاکیزه نمود.
 
 
×   ×    ×
 
 
نگاشتن مقالاتی از این دست، دو هدف عمده را در دید دارد: نخست، به‌اشتراک‌گذاشتن تجربیات، معلومات و ارائه‌ی راهکارهای آزموده‌شده به قصد بالابردن سطح کیفی کبوتر و دانش اعضای جامعه‌ی کبوترپروران، و دوم و در وهله‌ی جدی‌تر، ترویج فرهنگ کبوترپروری همگانی و ارتقای سطح گفتگو در بین کبوترداران.
جای بسی تاسف است که ایران، یعنی قدیمی‌ترین مهد کبوترپروری در جهان، تنها کشوری است که در آن هنوز هیچ کلوپ جدی کبوتر تاسیس نشده و نمایشگاه کبوتر دایر نیست! تا در این رشته آدم‌های خبره و در عین حال اهل اندیشه و بافرهنگ حضور نیابند، سطح کار از این‌که هست بهتر نخواهد شد. لازمه‌ی برکشیدن مرتبه‌ی ورزش پرورش و پراندن کبوتر، حضور و جذب افراد خوش‌نام، مطلع و صد البته اهل فن و اندیشه به این ورزش مفرح است و متعاقب‌اش بسط گفتمان در حوزه‌ی این رشته. وقتی انسان‌های متشخص و رده‌بالای جامعه در این رشته حضور یابند، وقتی مقالات و کتاب‌های مفید در این زمینه منتشر شوند، وقتی گردهم‌آیی‌های منزه و علمی و کانون‌های مختلف با اعضای فعال و ثبت‌شده تشکیل گردند، نگاه جامعه نیز به این ورزش، در شکلی مثبت تغییر خواهد کرد و به حیثیتی که شایسته‌اش است دست خواهد یافت.
بیاییم به‌جای لعنت‌فرستادن به تاریکی، شمعی بیافروزیم و به‌جای کنایه‌زدن و خرده‌گیری ممتد از آن‌هایی که دستی در آتش دارند و تلاشگر این میدان هستند، خود نیز آستین‌ها را بالا زنیم و با حرمت‌نهادن به تلاش اهل خبره و با مشارکت جدی، همگی‌مان در راه اعتلای این ورزش بکوشیم.
 
فصل جوجه‌کشی پرباری را برای همگی آرزومندیم.
                                                                                                                     
                                                 
در انتها به رسم همیشگی‌، تعدادی از کبوتران دوستان را به نمایش میگذارم. این دفعه کبوتران دوست عزیزم آقای امیرنژندنیا را در نظر گرفته ام. کبوتر‌های اصیل ایشان در نوع خود از بهترین‌ها هستند. امیدوارم که از دیدن عکس‌ها لذت ببرید.

نظرات (937)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
سلام یک کبوتر چند تخم رو میتواند زیر خود نگه دارد
دوشنبه 4 تیر‌ماه سال 1397 ساعت 12:44 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام دو تخم
سلام و عرض تشکر از سایت خوبتون.من اطلاعات و تجربه زیادی در مورد نگهداری کبوتر ندارم.از نژاد یوولگا خیلی خوشم میاد. نگهداریش آسون هست؟ زاد و ولدشون مثل کبوتر های معمولی زیاده؟ قیمت یک جفت بالغ در حال حاضر چقدره؟ یه جا 450 میداد.به نظرتون می ارزه؟ تشکر
پنج‌شنبه 31 خرداد‌ماه سال 1397 ساعت 03:25 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام با پوزش اطلاعی ندارم
سلام می گم من دوجفت کبوتر دارم یه جفتش تازه جوجه کرده ویه جفتش هم هم زمان باون تخم گذاشته می خوام نر اونی که تخم گذاشته روباماده ای که جوجه داره جفت بزنم وتخم اون جفت بزارم زیر پای ماده واون دوتای دیگه رو بفرشم ایاتازمانی که این دوتا جفت بخورن ماده جوجه روبزرج میکنه وروی تخم می خوابه وبعد جفت می خوره نرباون وروی تخم می خوابه
شنبه 19 خرداد‌ماه سال 1397 ساعت 07:07 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام خیر باید صبر کنی جوجه‌ها را بزرگ کنند
سلام من یه جفت کبوترخریدم تخم گذاشتن متاسفانه نرش فرارکردحالا جوجه ها بزرگ شدن دونه خوریه نرخریدم برای ماده متاسفانه باهم دعوا میکنن وازوقتی نرخریدم ماده یکی ازجوجه هارواز آغل بیرون میکنه دلیلش چیه بعدسوالم اینه ماده با این نرجدیدجفت میخوره یانه
شنبه 5 خرداد‌ماه سال 1397 ساعت 02:04 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام زود جفت انداختی. بله جفت میخوره
سلام
یه نر با ابلغ بزنم جفت جوجه هاش چی میشن؟
چهارشنبه 2 خرداد‌ماه سال 1397 ساعت 06:11 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
سلام نمیدونم
سلام کفتر من نمیدونم چرا جفت گیری نمی کند ومن نمیدانم کدام نر است کدا
م ماده
دوشنبه 31 اردیبهشت‌ماه سال 1397 ساعت 01:18 ب.ظ
امتیاز: 1 2
پاسخ:
سلام به یک کبوتردار نشان بدهید تا تشخیص بدهد
سلام خوبید؟
یک جفت کبوتر دارم که به تازگی صاحب جوجه شدن و همون نر و ماده الان کنار اون لونه ای که درست کردن یه لونه دیگه ساختن و تخم کردن . . . اون لونه قبلی رو باید خراب کنم یا نه؟
جمعه 7 اردیبهشت‌ماه سال 1397 ساعت 11:07 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام‌نه کاری نداشته باشید
سلام استاد من یک جفت کبوتر دارم حالشون خوب نیست و یک ماهی هست که بهشون ذرت سالم میدهم وقتی که ذرت میخورند بعد دو ساعت استفراغش میکنند و این روز ها دیگر غذا نمیخورند فقط یک جا می ایستند و کز میکنند و فقط آب میخورند و مدفوشون آب خالی هست منظورم این هست که آب خالی ادرار میکنند میخواستم بدونم چی بهشون بدم تا خوب بشن و میخواستم بدونم بیماری هست یا از بدن خود کبوتر هست و ایا اگر بیماری هست بیماریش واگیردار است یعنی به کبوتر های دیگر منتقل میشود با تشکر استاد جواب بدهید ؟؟؟
شنبه 25 فروردین‌ماه سال 1397 ساعت 09:38 ب.ظ
امتیاز: 1 1
پاسخ:
سلام دان کامل باید بدی
دان کامل: جو، ارزن،برنج، تخم جارو،گندم(خیلی کم) قره‌ماش، گاودانه، عدس، ماش، ذرت، کتان، بذرک، کلزا، کافشه، شاهدانه، آفتابگردان، نیجر،
سلام
من یه کبوتر سفید چتری که قبلا با شازده جفتگیری کرده رو خریدم و پیش نر قبلی خودم که چتری دم سیاه بود اوردم. بعد از دو روز کبوتر جدید ( سفید چتری) تخم گداشته که مشخصه مربوط به جفتگیری قبلی با شازده است.
سوالم اینه که ایا نر خودم در خوابیدن روی تخم ها و نگهداری جوجه به این ماده کمک خواهد کرد؟
و اینکه احتمالا جوجه چه شکلی خواهد شد؟
چهارشنبه 15 فروردین‌ماه سال 1397 ساعت 05:21 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
سلام بله کمک میکند و شکل جوجه ها را نمیشود حدس زد
سلام و سال نو مبارک یکی از کبوتر های ماده م. موقعی پشکل میندازه ابکی و سبز است. ایا کبوتر من مریض است ؟ باید چه چیزی بدم خوب شه؟؟؟
یکشنبه 12 فروردین‌ماه سال 1397 ساعت 08:05 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
سال نوی شما هم مبارک
بهش ۷ روز آمپرولیوم بدهید
سلام استاد طوق زرد با طوق سیاه بزنیم جفت چه جوجه هایی میده ؟؟؟
یکشنبه 5 فروردین‌ماه سال 1397 ساعت 11:15 ق.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
سلام طوق قرمز
سلام استاد جوجه کبوترام تا چند روز دیگه بیثرون میان از تخم از چند روزگی پروندنشون رو شروع کنم تا پروازی بشن؟؟؟
سه‌شنبه 15 اسفند‌ماه سال 1396 ساعت 10:47 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام. مقالات را بخون متوجه میشوی
سلام جناب یک جفت کبوتران من تخم کردن و دیروز یک جفت کبوتر دیگه رو اوردم تو قفس ولی کبوتر نر که جفتش تخم کرده خیلی شدید با اون جفت مبارزه میکنه و دعوای شدیدی بینشونه
میخواستم بدونم عادت میکنند به هم ؟؟؟؟
یکشنبه 6 اسفند‌ماه سال 1396 ساعت 07:41 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام خیر
جداشون کن
سلام استاد من میخواستم یک جفت کبوتر پلاکی بزنم جفت ولی وقتی نر و ماده را میکنم داخل دله ماده از نر زور است میخواستم بدونم چیکار کنم تا با هم جفت شوند ؟؟؟؟ ولی وقتی نر میآید داخل حیاط غور دوم میزند دور ماده ها چیکار کنم تا جفت بخورند و کبوتر پلاکی چند روز جفت میخورد؟؟؟
شنبه 5 اسفند‌ماه سال 1396 ساعت 05:29 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام در مورد پلاکی اطلاعی ندارم
سلام کبوترم معلوله و نمیتواند پرواز کند حیاط هم نداریم و باید داخل خانه نگهش دارم نمیتونم تو جعبه یا قفس بذارم چون دلم نمیاد کبوتر را تو جای کوچیک بذارم از طرفی هم چند بار گذاشتمش،جای کوچیک دوست نداره و کلافه شده بود انگار، دلم نیومد در آوردمش، آزادش کردم تو اتاقم میترسم دستشویی که میکنه میکروب داشته باشه از طرفی هم میگم بره پیش هم نوع خودش بالاخره یه موقع من نباشم کی میخواد از این حیوون زبون بسته مراقبت کنه به نظر شما ببرمش از این پارک ها که از پرندگان مراقبت میکنند یا تو خونه نگهش دارم
چهارشنبه 2 اسفند‌ماه سال 1396 ساعت 10:51 ب.ظ
امتیاز: 2 1
پاسخ:
سلام به یک کبوتردار بسپارش
سلام استاد چه موقع جوجه کبوتر را بپرانیم تا خوب بپرد و هیجا نرود و برگردد؟ ؟؟؟
سه‌شنبه 1 اسفند‌ماه سال 1396 ساعت 07:47 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام در مقاله بعدی همین نوشتار بیان شده
سلام جناب
اگر پای کبوتر زخم شده باشه و خونریزی کردع باشه باید چه دارویی به اون بدم تا زود خوب بشه؟
سه‌شنبه 1 اسفند‌ماه سال 1396 ساعت 12:56 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام فقط با ضدعفونی کننده مرتبأ تمیز کن زخم را
سلام شما جایی را میشناسید که فضای بزرگ داشته باشه و از کبوتر معلول مراقبت بشه آخه کبوترم انگار بالش بد جوش خورده و نمیتونه پرواز کنه؟ سوال بعدیم این که آیا میتونم کبوترم را بشویم با چی بشویم تا تمیز شود
دوشنبه 30 بهمن‌ماه سال 1396 ساعت 07:39 ب.ظ
امتیاز: 2 0
پاسخ:
سلام متأسفانه خیر
معذرت میخوام استاد که زیاد مزاحم میشم استاد کبوتری دارم کله گیجه یا همون لرزونک داشت ولی حالا بهتر شده و کله اش رو هر از گاهی میچرخونه چه دارویی بهش بدم که کج کردن سرش کلا از بین بره ؟؟؟؟
جمعه 27 بهمن‌ماه سال 1396 ساعت 03:04 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام متاسفانه دارویی ندارد
سلام استاد خسته نباشید استاد من ایورمکتین1%((جکتامین))خوراکی اش را از داروخانه معتبر خریداری کردم دامپزشک گفت به ازای هر 10 کیلو گرم وزن 1سی سی تو ابشون بریزم نظر شما چیه یا اینکه همون رو 3 قطره در دهان بریزم؟؟؟
جمعه 27 بهمن‌ماه سال 1396 ساعت 03:01 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام نظرم را قبلا گفتم
سلام استاد من گندم با ذرت میدهم مشکلی نیست ؟؟؟؟
جمعه 27 بهمن‌ماه سال 1396 ساعت 11:55 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
دان کامل بده
سلام استاد کبوترای من این روز ها تخم گذاشتن و جوجه کردن میشه بگین چه دانه هایی به کبوترام بدم تا بدنشان ضعیف نشود و از بین نروند با تشکر؟؟؟؟
جمعه 27 بهمن‌ماه سال 1396 ساعت 12:51 ق.ظ
امتیاز: 0 3
پاسخ:
سلام
دان کامل:
جو، ارزن،برنج، تخم جارو،گندم(خیلی کم) قره‌ماش، گاودانه، عدس، ماش، ذرت، کتان، بذرک، کلزا، کافشه، شاهدانه، آفتابگردان، نیجر،
استاد دلیل اینکه کبوتر ماده تخم میذاره ۲تا ولی روشون نمیخوابه چیه؟
اها راستی قابل ذکر که هیچ استرسی و ترسی تحدیدش نمیکنه
پنج‌شنبه 26 بهمن‌ماه سال 1396 ساعت 03:32 ب.ظ
امتیاز: 0 2
پاسخ:
دلایل این عمل. ترس، مریضی، شپش، انگل، موجودات موذی مثل موش، جای نا مناسب، است
سلام استاد به نظر شما داروی جکتامین تاثیری رو کبوترای بی نطفه داره یانه؟؟؟ توتبلیغاتش گفته بود درمان قطعی و100%بی نطفگی کبوتر نر وتخم نکردن کبوتر ماده
نظر شما چیه؟؟؟؟؟»رسی
چهارشنبه 25 بهمن‌ماه سال 1396 ساعت 11:45 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام نمیدونم چیه
مرسی خیلی الی بود
چهارشنبه 25 بهمن‌ماه سال 1396 ساعت 05:09 ب.ظ
امتیاز: 2 0
پاسخ:
ممنون از شما
سلام جناب
کبوتر ماده من ۲ عدد تخم گذاشته ولی خیلی بازیگوشه و تخم هارا در گنجه جابه جا میکنه و مدت کمی میشینه روش و بلند میشه و به بازیگوشی میپردازه
میخواستم بدونم مشکلی برای تخم ها نداره؟
یکشنبه 22 بهمن‌ماه سال 1396 ساعت 08:21 ق.ظ
امتیاز: 2 0
پاسخ:
سلام مسلمأ تخمها خراب میشه.
سلام استاد کبوتر تخمش در داخل بدنش شکسته شود از بین میرود تخمش گوشتی باشد یعنی پوشت سفید هنوز رویش نباشد ؟؟؟؟ با تشکر
شنبه 21 بهمن‌ماه سال 1396 ساعت 08:35 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
سلام بله
سلام استاد فصل تزریق واکسن نیوکاسل کدوم فصله؟اگه من تو اول بهمن ماه تزریف کنم مشکلی نیست ؟ایا اثری هم داره تو این فصل یا نه؟مرررررسی
شنبه 21 بهمن‌ماه سال 1396 ساعت 07:59 ب.ظ
امتیاز: 2 0
پاسخ:
سلام اطلاع ندارم متاسفانه
سلام استاد جواب سوالمو ندادین؟؟؟؟؟
جمعه 20 بهمن‌ماه سال 1396 ساعت 07:02 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام کدام سوال
سلام استاد دارویی قرصی چیزی وجود داره که کبوتر زود تخم بزاره
جمعه 20 بهمن‌ماه سال 1396 ساعت 12:05 ب.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
خیر
سلام استاد من کبوترام تخم دادن به کبوترام ذرت میدم آگه تخم ها در شدن ذرت به جوجه ها بدن ذرت جوجه ها را نمیکشد ؟؟؟؟ با تشکر
پنج‌شنبه 12 بهمن‌ماه سال 1396 ساعت 11:25 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام نه نترس نمیکشه. دانهای دیگر هم بده
سلام استاد نظرتون درباره اینکه زیره ونبات رو بجوشونیم((نبات برای از بین بردن تلخی زیره)) وبه کبوتر بخورونیم چیه از اونجا که زیره بسیار مفید وپیش گیری کننده از بیماری هاست؟؟؟واینکه استاد برای ضدعفونی کردن اهک در گنجه وتوری بپاشیم ایا تاثیری هم داره؟؟؟مرسی
پنج‌شنبه 12 بهمن‌ماه سال 1396 ساعت 12:09 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام پاسخ همه سوال ها منفی است
آیا بیماری نیوکاسل از کبوتری به کبوتر دیگری منتقل میشه ؟ تو رو خدا یه دارو یا یه روشی برای درمان بیاری نیوکاسل بگید؟؟
چهارشنبه 11 بهمن‌ماه سال 1396 ساعت 01:11 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام بله منتقل میشود و چون ویروس است دارو ندارد
سلام استاد من میخواستم دو جفت کبوترام رو با هم دیگه عوض کنم یعنی جفت هاشون رو با هم عوض کنم میشه بگین چکار کنم تا جفت هاشون با هم عوض کنم ؟؟؟؟ با تشکر
سه‌شنبه 10 بهمن‌ماه سال 1396 ساعت 06:37 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
سلام ۵ روز نر و ماده ها همدیکر را نبینند و ۵ روز با جفت جدید باشند
سلام تا جایی که متوجه شدم کبوتری که پیدا کردیم بالش بد جوش خورده و متاسفانه با معجزه خداوند میتونه پرواز کنه، لطفا بگید چکارش کنم آیا تنها نگهش دارم اشکالی داره چون نمیتونم کبوتر دیگری بگیرم، و اگه بخوام نگهش دارم باید تنها باشه، لطفا راهنماییم کنید
سه‌شنبه 10 بهمن‌ماه سال 1396 ساعت 03:10 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام بله تنها نگه دارید
سلام استاد وقت بخیر استادمیخواستم بدونم تداخل دارویی در کبوتر مشکلی به وجود نمیاره؟مثلا در یک دوره 3روزه هم به کبوتر مولتی ویتامین بدیم وهم از واکسن یا داروهای دیگه استفاده کنیم...باتشکر
جمعه 6 بهمن‌ماه سال 1396 ساعت 12:04 ق.ظ
امتیاز: 2 0
پاسخ:
سلام معمولأ نباید تداخل داشته یاشند
در راجه به بیماری نیوکاسل توضیح مختصری بدین ؟؟؟؟
سه‌شنبه 3 بهمن‌ماه سال 1396 ساعت 04:10 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
بیماری ویروسی است و‌درمان و دارو‌ ندارد
سلام استاد رفتم داروخانه دامپزشکی گفتم ایورمکتین1%میخوام داد ولی برا تزریق بود اونم برا گاو وگوسفند گفتم واسه کبوتر میخوام خوراکی باشه بریزم تو دهانش برا انگل زدایی گفت نداریم بجاش یه پودر بهم داد که ارزونم بود بسته ای 800تومن اسمش لوامیزول هست گفت تواب حل کن جلو پرنده بزار گفتم یه محصول انگل زدا بهتر نداری چون قیمتش پایینه فکر نکنم اثری داشته باشه گفت مطمئن باش اثر میکنه گفتم تریپول سولفات بده گفت چنین دارویی نداریم اصلا گفتم تنتور ید دار بده گفت همون بتادینه ضدعفونی کننده استاد مگه میشه به کبوتر بتادین خوروند پروبیوتیک والکترولایتم نداشت بجاش یه بسته پودر نوتری وت داد گفت هم الکترو لایت داره هم پروبیوتیک میخواستم ببینم نظر شما چیه درباره استفاده ی دارو ها درضمن به نظر شما پودر انگل زدا اثر میکنه یا نه واینکه استاد در باره تریپول سولفات وتنتور ید دار هم یه توضیح مختصری بدهید ...متشکرم
سه‌شنبه 3 بهمن‌ماه سال 1396 ساعت 12:16 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
هیچ کدوم از داروهایی رادکه گفتی نمی‌شناسم. همون آیورمکتیم ۱٪ تزریقی را بگیر درسته و سه قطره داخل دهان بنداز
بله باهم نگه میداریم ؟ عامل کله گیجک چیه ؟ راهنماییم کنید برای درمان باید چکار کنم ؟ یکی از کبوترام کله گیجک گرفته از بقیه جداش کردم . راهنماییم کنید لطفا؟
شنبه 30 دی‌ماه سال 1396 ساعت 01:50 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
بیماری نیوکاسل و درمان ندارد
اگر تو یه گنجه تعداد ماده ها از نر ها بیشتر باشه برای تخم گذاری مشکلی ایجاد نمیشود؟؟؟
جمعه 29 دی‌ماه سال 1396 ساعت 06:02 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
مگر باهم نگه میدارید
یک نر با چند تا ماده میتونه جفت گیری کنه ؟
دوشنبه 25 دی‌ماه سال 1396 ساعت 07:05 ب.ظ
امتیاز: 0 2
پاسخ:
یک ماده
سلام ببخشید یه سوال داشتم شما که در جواب یکی از دوستان گفتین امپرولیوم به کبوترشون بدهند برای مریضی میخاسم بگم چرا اسمی از این دارو تو مطالب خودتون نبرده بودین و در اخر کاره امپرولیوم چیه ؟!
دوشنبه 25 دی‌ماه سال 1396 ساعت 06:31 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
درود بر شما
ما‌ در این وبلاگ در مورد دارو چیزی نمی ‌‌‌‌‌نویسیم چون دکتر نیستیم و اطلاعاتمان ناچیز است. اما گاها اگر کسی سوال بکند تا حد دانش‌مان کمک میکنیم.
آمپرولیوم داروی بیماری کاکسیدیوسیز است
سلام به مدت سه کبوتر سرخی گرفتیم جفت هستن. دوبار تخم گذاشتن هربار هم دوتا. ولی مشکل نر میاد با نوکش تخم رو میشکنه و سوراخ میشه . ممنون میشم راهنمایی کنید
یکشنبه 24 دی‌ماه سال 1396 ساعت 10:21 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام چون فصل جوجه‌کشی نیست
معذرت میخوام استاد اجر سفید وقرمز رو باید از داروخانه دامپزشکی بگیریم انوقت چجوری به اون بفهمونم که اجر برا کبوتر میخوام واینکه استاد اگر ممکن است لطفا قیمت تمامی دارو ها وپربیوتیک هارا بگویید
بسیار متشکرم
پنج‌شنبه 21 دی‌ماه سال 1396 ساعت 12:31 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
خیر آجر را از مصالح ساختمانی تهیه کن.
قیمتها را نمیدانم
سلام استاد رفتم داروخانه دامپزشکی گفتم پرو بیوتیک بده برای کبوتر میخوام خندیدوگفت اصلا چنین دارویی نداریم وهمینطور ایورمتکین1%رو هم گفت اصلا تو بازار نیست چجوری بهش بفهمونم چی میخوام
باتشکر
پنج‌شنبه 21 دی‌ماه سال 1396 ساعت 12:15 ق.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
سلام به داروخانه معتبرتر مراجعه کن
وقتی در گنجه رو باز میکنم کبوتر بیان بیرون . اون دوتایی که تخم گزاشتن میان و اصلا هیچ توجهی به تخم ها ندارن عیب نداره حدودا 1 ساعت میشه که میان بیرون ؟
چهارشنبه 20 دی‌ماه سال 1396 ساعت 03:21 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
اگر سرد باشه تخمها خراب میشن
سلام استاد من در این روز ها به کبوتر ام ذرت میدهم هیچ مشکلی نیست ؟؟؟؟؟
ایا ذرت کبوتر را پرشی میکند ؟؟؟؟
دوشنبه 18 دی‌ماه سال 1396 ساعت 12:21 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
سلام‌خیر مشکلی نیست و نه پرشی نمیکند
سلام استاد میشه دانه گیری را توضیح دهید ؟؟؟؟؟
سلام میشه توضیح دهید که چکار کنیم که کبوتر زیاد در آسمان باشد ؟؟؟؟ با تشکر این دو سوال را جواب دهید
شنبه 16 دی‌ماه سال 1396 ساعت 08:01 ب.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
سلام به کانال تلگرامی ما سر لزنید جواب سوالای شما آنجاست.
Kabotarepareshi1@
منظورم شعله گاز یا همون کپسوله
شنبه 16 دی‌ماه سال 1396 ساعت 07:25 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
پس حرارت زیاد منظورته؟ عالیه. اما بعد از خنک شدن میکروبها میتونند دوباره برگردند
سلام استاد خوبین من به جفت کبوتر دارم باید چه کار های بکنم برای جفت الان وقت جفت گیری هست ممنون میشم
شنبه 16 دی‌ماه سال 1396 ساعت 05:52 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام لطفا در تلگرام به کانال ما سر بزنید. همه چیز نوشته شده
Kabotarepareshi1@
1 2 3 4 5 ... 19 >>