X
تبلیغات
شیکسون

کبوتر ایرانی‌ در کانادا

نکاتی کاربردی برای بالابردن کیفیت در جوجه‌کشی

با درود و عرض ادب به بزرگان و دوستان عزیز.


دوستان گرامی‌ اینبار نیز با مقاله پرباری از دوست عزیزم آقای مجید ز. درخدمتتان هستیم.  از آنجائیکه این مقاله آخرین مقاله به تحریر در آمده در سال ۱۳۹۰ است لازم دیدم که سال نو و آغاز بهار را به همه ی دوستان در هر کجای دنیا که هستند از طرف آقای مجید ز. و خودم تبریک گفته و سالی‌ پر بار تر از همیشه برایشان آرزو کنیم.


مواردی که در این مقاله آورده شده است، نتیجه سال‌ها تحقیقات، آزمون‌ها و تجربیات نویسنده است. نکاتی‌ بسیار ظریف که  بی‌ توجهی‌ به هر کدام از آنها میتواند فاجعه  بار و عمل به آنها میتواند موفقیت را چند برابر کند. امیدوارم که دوستان عزیز نیز قدم پیش نهاده و تجربه شخصی‌‌شان را در رابطه با این مقاله و نه موضوعات حاشیه‌ای دیگر با همه به اشتراک بگذارند. پیشنهاد من به دوستان این است که این  مقاله  را خلاصه نویسی کرده و بشکل برگ راهنما در محل جوجه کشی‌ نصب کرده تا با در دسترس داشتن آن بتوانند به نحو احسن موارد را رعایت کنند. 

 


نکاتی کاربردی برای بالابردن کیفیت در جوجه‌کشی
 
به قلم: مجید ز.
 
این‌روزها که مراحل آماده‌سازی کبوترها برای جفت‌کردن را پشت سر گذاشته‌ایم و کبوترپروران مشغول تن‌کردن مایه‌کفترهای خود هستند، لازم است نکاتی را فهرست‌وار یادآوری کنیم که به‌واقع ریزه‌کاری‌های فنی و مدیریتی در جوجه‌کشی هستند. با رعایت این نکات کلیدی می‌توان بهترین نتایج را از زحمات خود در این فصل گرفت. در این جستار به شماری از مواردی که مربوط هستند به "بعد از جفت‌کردن کبوتران تا هنگام بارآمدن جوجه‌ها و رسیدن به سن چهار هفتهگی" اشاره می‌کنیم. مد نظر ما در این‌جا طبعاً کیفیت پرش جوجه‌ها نیست؛ مرکزیت توجه ما تشریح ظرافت‌ها و نکات کاربردی گوناگونی است که برای پشت سرگذاشتن یک‌نوبت جوجه‌کشی موفق و عایدشدن بهترین نتیجه از لحاظ تعداد جوجه‌ها و سلامت آن‌ها می‌توانند دستمایه‌ی کارمان باشند.
 
×   ×    ×
 
 قبل از هر چیز باید توجه داشت که لازمه‌ی جوجه‌کشی سالم و بی‌نقص، داشتن جفت‌های سالم و بی‌نقص است. بهترین و اصیل‌ترین کبوتران نیز اگر از سلامت کامل برخوردار نباشند، نمی‌توانند جفت‌های قابل اتکایی برای جوجه‌کشی باشند، درست مثل بهترین فوتبالیستی که به‌خاطر درد کلیه شدید، قادر به حضور در مسابقه نباشد. بنابراین، سلامت مایه‌کفترها، شرط اولیه و تعیین‌کننده در جوجه‌کشی است.
 
در همین راستا، حضور یک کبوتر مریض یا حتا مشکوک به مریضی در چرخه‌ی جوجه‌کشی، با انتفال بیماری به دیگر جفت‌ها و سپس جوجه‌های کوچک و شیوع آن در گنجه می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری به جوجه‌کشی ما بزند. از آن‌جا که جوجه‌های "گلِ سرخی" بهترین سری جوجه‌ها هستند، بالابردن ضریب اطمینان در جوجه‌کشی با احتیاط‌های لازم و رعایت نکات پیشگیرنده، بهترین نتیجه را عایدمان خواهد کرد.
 
گاه در مراحل جوجه‌کشی مشاهده می‌شود که یک ماده نسبت به نر خود بی‌میلی نشان می‌دهد یا جفت‌ها به تخم‌ها یا جوجه‌های خود بی‌اهمیت شده‌اند. این خود می‌تواند نشانه‌ای از بیماری یکی از طرفین باشد که با تشخیص سریع و صحیح، بایستی به جداکردن آن از گله‌ی جفت‌ها اقدام نمود و تخم‌ها یا جوجه‌ها را زیر دیگران حمال (دایه) کرد. کبوتر بیمار را در گنجه‌ی جوجه‌کشی و میان جفت‌ها نگه ندارید و حتماً در محلی جداگانه مداوا کنید.
 
در هنگام جوجه‌کشی، بایستی از آوردن کبوترهای غریبه جداً خودداری نمود. کبوتری با ظاهری سالم ممکن است باطناً ناقل بیماری باشد. نکته‌ی قابل تامل این است که کبوترانی که درون یک گنجه با هم زندگی می‌کنند، با شرایط آن گنجه سازگار شده‌اند و سیستم ایمنی بدن‌شان با شرایط باکتریایی و خاص آن گنجه تطبیق‌پذیری پیدا کرده است. با ورود کبوتر(ان) جدید به گنجه‌، این جو ایمنی مختل می‌شود، زیرا حتا اگر کبوتر(ان) تازه‌وارد سالم باشد، با فضای خاص گنجه‌ی ما همخوانی ندارد و باکتری‌های جدیدی را از چرخه‌ی زندگی قبلی خود وارد این چرخه می‌کند که ممکن است موجب بیماری خود یا دیگر کبوتران بشود. در ضمن، ورود عضو جدید سطح استرس را در گنجه بالا می‌برد که خود یکی از عوامل تشدید و شیوع بیماری‌هاست.
چنانچه مجبور بودید کبوتری غریبه را برای جوجه‌کشی به بام خود بیاورید، توصیه می‌شود که آن‌ وجفت‌اش را در محلی جداگانه و دور از گنجه‌ی اصلی نگهداری کنید.
از فضله‌ی کبوتر می‌شود تا حد زیادی به سلامت آن پی برد. مدفوع پشکلی شکل قهوه‌ای رنگ (گاه سبز متمایل به قهوه‌ای) با مقداری سفیدی بر آن ایده‌آل‌ است. نبود سفیدی (اوره در ادرار) روی فضله و یا زرد یا سبز بودن آن نشانه‌ی ضعف یا بیماری کبدی در کبوتر است؛ گاه نیز حکایت از نوعی عفونت باکتریایی دارد که باید درمان شود.
اگر صبح زود مشاهده کردید که تعدادی فضله در یک نقطه مشخص در جفت‌کنی جمع شده، حکایت از استراحت خوب کبوتر و آرامش‌اش دارد. تا دو سه روز اول اگر رنگ سبز در مدفوع جفت‌ها مشاهده شد نباید زیاد نگران بود، زیرا اغلب به‌خاطر استرس جفت‌شدن و جای جدید است. اگر بعد از یک‌هفته باز ادامه پیدا کرد، بایستی به این موضوع اهمیت داد.
   


تشریح کامل فضله‌ی کبوتر: [لینک]
http://www.exoticpetvet.net/avian/droppings.html
 
با کوتاه‌کردن پرهای اطراف مقعد و پاکسازی دور آن، جفت‌ها بهتر می‌توانند عمل جفت‌گیری و لقاح را انجام دهند.
 
قبل از تن‌کردن، لازم است نوع رژیم غذایی مایه‌کفترها تغییر کند. بهتر است حتا برای دو هفته، کبوتران ماده را در فضایی جداگانه پذیرایی کرد. در این مرحله بایستی مقدار پروتئین‌های ضروری (و آمینه اسیدها که واحد تشکیل‌دهنده‌ی پروتئین هستند) و چربی و ویتامین‌ها (خصوصاً ویتامینA,E,D ) و مواد آلی و ترکیبات‌شان و نیز مواد و املاح معدنی و انواع نمک‌ها (آهن، کلسیم، منیزیوم، فسفر، سدیم، ید، فلوئور و ...) و مکمل هایی چون سلنیوم افزایش پیدا کنند. ویتامینD باعث جذب کلیسم و فسفر در بدن کبوتر می‌شود که اساس در ساخت تخم و سپس استخوان‌بندی جوجه هستند. در شهرهای تهران، قم و کاشان که اغلب آفتابی هستند، کمبود ویتامینD محسوس نیست، اما در مناطقی که در این فصل اغلب ابری هستند و یا گنجه‌هایی که آفتابگیر نیستند، بهتر است از لامپ‌های UV (اولترا وایولت – تابش مصنوعی) با قدرت متوسط برای دو ساعت در روز استفاده کرد.
 
برای حفظ سادگی کلام صرفاً به نام‌بردن از تعدادی از دانه‌ها و مواد خوراکی لازم که حاوی مواد مورد نیاز معدنی و آلی برای کبوتران جوجه‌کشی هستند بسنده می‌کنیم:
با جداکردن ماده‌ها برای دو هفته، بایستی مقدار نخودهای مخصوص کبوتر (با پروتئین بین 20 تا 28 درصد) غذای آن‌ها را به سی تا چهل درصد از کل غذا افزایش داد. ضمناً بایستی بین مقدار پروتئین و کلیسم مصرفی توازن وجود داشته باشد، زیرا افزایش پروتئین، نیاز به مصرف کلسیم را افزایش می‌دهد. کافیشه پانزده درصد غذا را تشکیل می‌دهد (با چربی بین 25 تا سی درصد) و ذرت چیزی حدود پانزده درصد (به‌خاطر بالابودن هیدروکربنات آن که در هوای سرد منبع مهم گلوکز و تولید انرژی است و نیز مقدار فیبر بالای موجود در ذرت). ده تا پانزده درصد ارزن (قرمز بهتر است) و پنج درصد گندم و مقداری عدس و ماش (قره‌ماش). تخم جارو (مایلو) از خانواده‌ی ذرت است و چند درصدی را می‌شود به آن اختصاص داد (نبودش نیز زیاد مهم نیست). اگر خواستیم سویا را به سبد غذایی کبوتران بیافزاییم (به‌خاطر پروتئین 35 درصدی آن و چربی‌ بالایش)، بهتر است نخست آن‌را تفت دهیم، در غیر این‌صورت کبوتران رغبتی به خوردن آن نشان نخواهند داد.
توجه شود که مصرف فیبر بیش از حد مانع از جذب کلسیم و منیزیوم در بدن کبوتر می‌شود، بنابراین نباید درصد کل ذرت و عدس در غذای جوجه‌کشی‌ها بیش از بیست درصد باشد.
 
در مجموع، مقدار هیدروکربنات تا 55٪، پروتئین تا 20٪، چربی تا 10٪، فیبر تا 6٪ و کم‌تر از ده درصد باقی مواد مفید ایده‌آل است.
 
بایستی آجر قرمزرنگ مخصوص کبوتر و نیز سفیدرنگ مخصوص مرغ و کبوتر (کربنات کلسیم) و صدف خردشده و ماسه‌ی دریایی و نیز نمک یددار را در ظرف‌های جداگانه در اختیار کبوتر گذاشت تا بسته به نیازش از آن‌ها مصرف کند. گل شور چندان خوراکی سالمی برای کبوتر نیست و بهتر است به جای آن از آن‌چه شرح‌اش رفت استفاده شود.
 
دو روز پیاپی بایستی یک قاشق چایخوری الکترولایت (حاوی انواع نمک‌ها و مواد معدنی و ویتامین‌های اصلی) را در سه لیتر آب محلول کرد و در اختیار کبوتر گذاشت تا هم از استرس کبوتر کاسته شود و هم مواد مورد نیاز را به سیستم بدنی آن بیافزاید.
 
نیز دو روز پیاپی بایستی سه قطره تنتور ید را در یک لیتر آب محلول کرد و در اختیار کبوتران نر و ماده گذاشت. این کار هم باعث شست‌و‌شوی دستگاه گوارش کبوتر می‌شود، هم به قدرت نطفه در کبوتر نر کمک می‌کند، ید را که برای بدن پرنده لازم است به آن می‌رساند و هم از بروز سرطان تخمدان در ماده پیشگیری می‌کند.
 
باقی روزها یک‌روز در میان مولتی ویتامین و پروبیوتیک را بایستی در آب جفت‌ها محلول کرد تا کبوتران از لحاظ قوا و ایمنی بدنی به بهترین وضعیت خود برسند.

 برای پیشگیری از باطل‌شدن احتمالی تخم‌ها، بایستی شرایط جفتگیری جفت‌ها را فراهم کرد. اگر در جفت‌کنی جوجه می‌کشیم، بایستی فضای آن کافی باشد. اندازه‌ی ایده‌آل یک جفت‌کنی 50 سانتی‌متر عرض و طول و 40 سانتی‌متر ارتفاع است. بیش از حد بزرگ‌بودن جفت‌کنی چندان مناسب نیست. اگر در حضور جمع جوجه می‌کشید، شرط احتیاط است که جفت‌ها را جداگانه در فضایی آرام قرار دهید تا جلوی دید شما جفت بخورند. در آخر زمستان که روزها نسبتاً کوتاه است، بهتر است لامپ گنجه‌ها را تا ساعت هفت عصر روشن گذاشت، چون کبوتران میل دارند معمولاً یکبار نیز عصرها جفت‌گیری کنند.
 
هیچ‌وقت از پوسته‌ی تخم کبوتر یا مرغ به‌عنوان منبع کلسیم استفاده نکنید، زیرا بیماری‌های مهلکی چون سلمونلا (PARATYPHOID) می‌توانند از این طریق انتقال پیدا کنند.
 
مقدار بیش از حد کلسیم باعث سفت‌شدن بیش از اندازه‌ی پوسته‌ی تخم شده، جوجه نمی‌تواند آن را بشکند و بیرون بیاید. بنابراین، بایستی در مقدار مصرفی کلسیم حفظ اعتدال کرد.
 
 در زمان جفت‌کردن تا هنگام بیرون‌آمدن جوجه‌ها، از اضافه‌کردن هر گونه اسید (حتا سرکه‌ی سیب) به چرخه‌ی غذایی پرنده بایستی خودداری کرد.
 
از هنگام جفت‌کردن تا موقعی که جوجه‌ها به سن پنج روز می‌رسند، از تجویز هر گونه آنتی‌بیوتیک به‌جد خودداری کنید. آنتی‌بیوتیک‌ها برای پیشگیری از بیماری‌ها به‌کار نمی‌آیند و فقط سیستم ایمنی کبوتر را ضعیف می‌کنند. از خوراندن آن‌ها به کبوتران تا جایی که بیماری مشاهده نشده پرهیز کنید.
 
پس از بیرون‌آمدن جوجه‌ها تا زمان جداشدن از والدین، بایستی هفته‌ای دوبار مولتی ویتامین و هفته‌ای دوبار پروبیوتیک به آب پرنده افزود تا علاوه بر تضمین روند رشد، سیستم ایمنی  و گوارشی جوجه و والدین نیز تقویت شود.
 
آب به همراه ویتامین یا دارو را نباید در معرض نور خورشید قرار داد، زیرا در آن بلافاصله تغییرات شیمیایی رخ می‌دهد.
 
تعویض مرتب آب و پاکیزه‌نگه‌داشتن ظروف آب‌دهی که دیگر نیاز به توصیه ندارد و همه طبعاً رعایت می‌کنند!
 
پس از بیرون‌آمدن جوجه‌ها می‌شود مقدار پروتئین (نخود کبوتر، کافیشه) سبد غذایی را تا 30٪ تقلیل داد و در مقابل به ارزن و قره‌ماش و گندم افزود.
 
هنگام حلقه‌گذاری جوجه‌ها (سنین بین هشت تا ده روزگی)  داروی ضد خوره (کنکر خشک و تر) را در آب محلول کرده در اختیار جوجه‌کشی قرار دهید. من شخصاً از قرصی به نام "اسپارتریکس SPARTRIX" استفاده می‌کنم که در طول زمان عمل می‌کند (حدوداً یک‌هفته) و یک‌چهارم آن‌را در دهان جوجه‌ها می‌گذارم.
 
توضیح ضروری: کسانی که انگشت کبوتر را برای نشانه‌گذاری می‌برند، به‌جای این‌ عمل ناشایست بهتر است به دوستان خود در دیگر کشورها سفارش خرید حلقه با نام و شماره‌تلفن بدهند که هم به کبوتر هویت می‌دهد، و هم به ارتقای فرهنگ کبوترپروری یاری می‌رساند.
 
چنان‌چه جوجه‌ها یکی کوچک‌تر از دیگری بار آمد، می‌توانید زمان دان‌دادن جوجه‌ی بزرگ‌تر را برای مدت کوتاهی جدا کنید تا والدین جوجه‌ی کوچکتر را خوب سیر کنند و بعد جوجه‌ی بزرگ‌تر را سر جایش بگذارید. یا خود می‌توانید شب‌هنگام که چینه‌دان جوجه‌ها را چک می‌کنید، به جوجه‌هایی که حق‌شان را نگرفته‌اند با دست دان دهید (دان خیس‌شده، ترجیحاً شامل نخود و ارزن و آب). توجه شود که به‌ جوجه‌ی کوچک‌تر از یک‌هفته نباید با دست دان داد. گاه نیز با مشاهده‌ی ضعف در جوجه بهتر است مقداری بسیار ناچیز از گرد "داکسی‌ساکلین" را با آب محلول کرده دو روز پیاپی به جوجه‌ بدهید تا بیماری‌های  تنفسی احتمالی مداوا شود.
 
 
جوجه‌ها که به سن پانزده تا بیست روز رسیدند، یک قاشق چایخوری "تریپول سولفا , 3SULVIT" را در چهار لیتر آب محلول کرده در اختیار جوجه‌کشی قرار دهید. بخش عمده‌ی این دارو که مداواگر کاکسیدوسیز است، به همراه بسیاری ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز کبوتر جذب بدن والدین می‌شود و مقداری اندک و بی‌ضرر نیز به مصرف جوجه‌ها خواهد رسید.  این عمل را می‌شود تا دو روز ادامه داد.
 
در بیست‌روزگی، ظرف کوچکی حاوی دانه‌های ریزتر چون ارزن و گندم و قره‌ماش را در جفت‌کنی‌ها قرار دهید تا جوجه‌ها با نوک‌زدن به آن‌ها زود دانخور و مستقل شوند.
 
در نظافت‌ گنجه‌ی جوجه‌کشی بایستی بسیار کوشا بود و علاوه بر نظافت روزانه، تمام در و دیوار و کف و کنج‌های آن‌را هفته‌ای دو بار با محلول ویرکن اس ضد عفونی کرد.
 
در مناطقی که گرم‌تر است و در آن‌ها "مگس کبوتر" و دیگر انگل‌های جلدی فعال هستند، بایستی گنجه‌ی جوجه‌کشی را قبل از تن‌کردن کبوترها با مواد ضد انگل مثل "ملتاین" ضد عفونی کرد. ضمناً بدن خود کبوترها را نیز باید با پودرهای مخصوص از آلودگی‌های انگلی پاکیزه نمود. با پخش مقداری تنباکو نیز می‌شود انگل‌های جلدی را فراری داد.
 
ماسه‌ای که در کاسه های زیر پای جفت‌ها قرار می‌گیرد بایستی ضد عفونی شده باشد یا چند روز در آفتاب قرار گرفته باشد. می‌توان از ماسه‌‌ی مخصوصی که برای ادرار و مدفوع گربه‌های خانگی استفاده می‌شود بهره برد که کشنده‌ی انواع باکتری‌هاست. ضمناً می‌توانید محلول "بیکینگ سودا"‌ (جوش شیرین) را در ماسه‌ی بادی اضافه کنید تا همین خاصیت را پیدا کند. خاک کاسه ها بعد از این‌که جوجه‌ها یک‌هفته‌ای شدند بایستی عوض شود و مرتب تمیز گردد تا این‌که جوجه‌ها قادر شوند خارج از آن مدفوع بکنند.
اندازه‌ی کلک بایستی مناسب باشد: نه چندان بزرگ که والدین نتوانند جوجه‌ها را زیر خود بکشند و جوجه‌ها را جفت به هم گرم کنند و نه آنقدر کوچک که وقتی جوجه‌ها رشد کردند جا کم بیاید. ضمناً بایستی سطح ماسه تا لبه‌ی کلک حتماً سه تا چهار سانتی‌متر گودتر باشد، زیرا جوجه‌ها طبق غریزه‌ی خود عقب‌عقب حرکت می‌کنند و وقتی به لبه خوردند، به بیرون کاسه فضله می‌اندازند. اگر با این لبه برخورد نکنند، ممکن است بیرون بیافتند.
 
 
 با پخش مقداری برگ سوزنی کاج، انگیزه‌ی کبوتران را برای لانه‌سازی و جوجه‌دهی تقویت کنید. ضمناً بوی این برگ‌ها از تجمع حشرات جلوگیری می‌کند.
 
یکی دیگر از فاکتورهای اصلی بیماری‌زا در کبوتران اضطراب و استرس است. هر چه فضا آرام‌تر و از جنجال خالی‌تر باشد، جوجه‌کشی بهتر نتیجه خواهد داد. بر این اصل از دست‌زدن بی‌مورد به کبوتران و حضور گاه‌وبی‌گاه در گنجه، ایجاد صدا و هیجان، بی‌نظمی در غذا و آب‌دهی، تغییرات بی‌مورد در فضا و جابه‌جایی جفت‌ها، اضافه‌کردن جفت‌های جدید به جمع جوجه‌کشی و در کل برهم‌زدن بهداشت روانی کبوتران جداً باید جلوگیری کرد.
 
از حضور و تردد دیگر افراد بر روی بام خودداری کنید، حتا اگر کفش‌ها یا لباس خود را تعویض کرده باشند. هر فرد با خود مقادیری باکتری‌های مختلف را همراه دارد که ممکن است منتقل شده و نظم باکتریایی گنجه‌های شما را برهم زند. بعضی ویروس‌ها نیز چون نیوکاسل از این طریق قابل انتقال هستند. همچنین حضور افراد ناشناس به کبوتران استرس وارد می‌کند.
 
چنانچه‌ خواستید تخمی را زیر دایه‌کبوتر (حمال) بگذارید، حتماً  از دایه‌کبوترهایی استفاده کنید که بهترین شرایط سلامتی جسمانی و تجربه‌ی دان‌دهی و پرورش جوجه را دارا باشند. فراموش نکنیم والدینی که سیستم ایمنی قوی و درونی پاکیزه دارند، دارای شیری مغذی‌تر و مقوی‌تر هستند و جوجه‌ها نیز قوی‌تر و سالم بار خواهند آمد. از کبوتران جوان، بازیگوش و پرتحرک نباید به‌عنوان دایه‌کبوتر استفاده کرد. حتی‌المقدور از کبوتران غریبه برای این منظور استفاده نکنید.
 
بهترین زمان برای واکسن روغنی نیوکاسل سن چهار تا پنج ‌هفته‌گی است. این واکسن نه‌تنها از بروز بیماری پیشگیری می‌کند، بلکه سطح توان ایمنی کبوتر را به حد بالایی افزایش می‌دهد. روش صحیح تزریق واکسن را می‌توانید در این ویدئو مشاهده بفرمایید: [ویدئو]
 
بهترین درجه‌ی حرارت برای جوجه‌های گل‌سرخی بین پنج تا ده درجه است (کمی کم‌تر یا زیادتر مانعی ندارد). بنابراین، از بابت خنک‌بودن جفت‌کنی‌ها نگران نباشید و از گرم‌کردن گنجه‌ی کبوتران با سیستم گرمایی جداً خودداری کنید (حتا در زمستان). گرم‌شدن گنجه‌ها از این طریق نه‌تنها رطوبت مورد نیاز کبوتران را از بین می‌برد (رطوبت سی تا چهل درصد) و هوای خشک زمستانی درون گنجه‌ را خشک‌تر می‌کند، بل‌که باعث فعال‌شدن باکتری‌ها و از بین‌رفتن تناسب باکتریایی گنجه می‌شود و ممکن است به شیوع بیماری منجر شود.
 
تهویه‌ی هوا در هر فصل و هر حالتی برای سلامت کبوترها تعیین‌کننده است. سعی کنید بادگیر گنجه‌ها را مسدود کنید، اما پنجره‌ و منافذی را برای عبور هوای تازه و تهویه‌ی کافی تعبیه کنید.
 
بهتر است زیر جادانی کبوتران یک چارچوب توری بگذارید تا دانه‌هایی که بر زمین می‌افتند و آلوده می‌شوند را کبوتران نتوانند بردارند. جاآبی‌ها مرتب شست‌وشو و ضد عفونی شوند و در جایی چند سانتی‌متر بلندتر از سطح زمین قرار گیرند که به گرد و غبار و مدفوع حیوان آغشته نگردند.
 
تجمع گرد سفید پر پرنده باعث بروز بیماری‌های تنفسی می‌شود و بهتر است گنجه‌ها را مرتب از آن پاکیزه نمود.
 
 
×   ×    ×
 
 
نگاشتن مقالاتی از این دست، دو هدف عمده را در دید دارد: نخست، به‌اشتراک‌گذاشتن تجربیات، معلومات و ارائه‌ی راهکارهای آزموده‌شده به قصد بالابردن سطح کیفی کبوتر و دانش اعضای جامعه‌ی کبوترپروران، و دوم و در وهله‌ی جدی‌تر، ترویج فرهنگ کبوترپروری همگانی و ارتقای سطح گفتگو در بین کبوترداران.
جای بسی تاسف است که ایران، یعنی قدیمی‌ترین مهد کبوترپروری در جهان، تنها کشوری است که در آن هنوز هیچ کلوپ جدی کبوتر تاسیس نشده و نمایشگاه کبوتر دایر نیست! تا در این رشته آدم‌های خبره و در عین حال اهل اندیشه و بافرهنگ حضور نیابند، سطح کار از این‌که هست بهتر نخواهد شد. لازمه‌ی برکشیدن مرتبه‌ی ورزش پرورش و پراندن کبوتر، حضور و جذب افراد خوش‌نام، مطلع و صد البته اهل فن و اندیشه به این ورزش مفرح است و متعاقب‌اش بسط گفتمان در حوزه‌ی این رشته. وقتی انسان‌های متشخص و رده‌بالای جامعه در این رشته حضور یابند، وقتی مقالات و کتاب‌های مفید در این زمینه منتشر شوند، وقتی گردهم‌آیی‌های منزه و علمی و کانون‌های مختلف با اعضای فعال و ثبت‌شده تشکیل گردند، نگاه جامعه نیز به این ورزش، در شکلی مثبت تغییر خواهد کرد و به حیثیتی که شایسته‌اش است دست خواهد یافت.
بیاییم به‌جای لعنت‌فرستادن به تاریکی، شمعی بیافروزیم و به‌جای کنایه‌زدن و خرده‌گیری ممتد از آن‌هایی که دستی در آتش دارند و تلاشگر این میدان هستند، خود نیز آستین‌ها را بالا زنیم و با حرمت‌نهادن به تلاش اهل خبره و با مشارکت جدی، همگی‌مان در راه اعتلای این ورزش بکوشیم.
 
فصل جوجه‌کشی پرباری را برای همگی آرزومندیم.
                                                                                                                     
                                                 
در انتها به رسم همیشگی‌، تعدادی از کبوتران دوستان را به نمایش میگذارم. این دفعه کبوتران دوست عزیزم آقای امیرنژندنیا را در نظر گرفته ام. کبوتر‌های اصیل ایشان در نوع خود از بهترین‌ها هستند. امیدوارم که از دیدن عکس‌ها لذت ببرید.

نظرات (421)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
سلام مگه مشکل پلیت چیه؟وقتی کفترم می خواد تخم کنه بزارم تو دله تخم کنه یا گرمش میشه؟ میشه راهنماییم کنید کجا بهتره تخم کنه
دوشنبه 15 تیر‌ماه سال 1394 ساعت 03:44 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
اﺑﻮاﻟﻔﻀﻞ ﺟﺎﻥ ﻭﺭﻗﻪ ﺁﻫﻨﻲ ﺟﻠﻮ ﺁﻓﺘﺎﺏ ﺩاﻍ ﻣﻴﺸﻪ و ﺟﻮﺟﻪ و ﭘﻴﺮ ﻫﺎ ﻣﺮﻳﺾ ﻣﻴﺸﻦ.
ﺩاﻝ ﭼﻴﻪ ﺑﺮاﺩﺭ ﺟﺎﻥ?
سلام آقا حمید
بر طبق فرمایش شما چند روزی به نر شاهدونه و عدس دادم .
یک پودر ویتامینه برای پرندگان هم از قبل داشتم که شامل ویتامین های e و k و d ... بود .
دیروز دیدم از بس این نر و ماده صدا میکنن دلم نیومد و کنار هم انداختمشون
در یک ساعت اول که حسابی از هم نوک گرفتن .
بعد یه چیز جالب دیدم که دفعات پیش چنین چیزی از نر ندیده بودم . اینکه نر روی زمین میخوابه و از خودش صدا در میاره . یا اینکه ماده سرش را میکنه زیر مقعد نر یا برعکس . یا نر وقتی روی زمین میخوابه ماده میره کنارش و بغل هم میخوابن .
این کارها دلیل چیست ؟
در ضمن یک سئوال دیگه داشتم . نر چگونه نطفه خودش را به ماده انتقال میده ؟ نوک گیری یا پشت گرفتن از هم یا ....
با تشکر
یکشنبه 14 تیر‌ماه سال 1394 ساعت 02:02 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
ﺩﻟﻴﻞ اﻳﻨﻜﺎﺭﻫﺎ ﻋﺸﻖ ﺑﺎﺯﻳﻪ. ﺑﻪ ﺣﺎﻝ ﺧﻮﺩﺷﻮﻥ ﺭﻫﺎﺷﻮﻥ ﻛﻦ ﺣﺘﻤﺎ ﺟﻔﺖ ﻣﻴﺨﻮﺭﻧﺪ. ﻣﺨﻠﻮﻁ ﺭا ﻗﻂﻊ ﻧﻜﻦ و اﺩاﻣﻪ ﺑﺪﻩ ﺗﺎ ﺭﻭﺯﻩ ﻛﻪ ﻣﺎﺩﻩ ﺗﺨﻢ ﻛﺮﺩ.
ﻛﺒﻮﺗﺮ اﺯ ﻃﺮﻳﻖ اﻟﺖ ﺗﻨﺎﺳﻠﻲ ﻧﻂﻔﻪ ﺭا ﻣﻨﺘﻘﻞ ﻣﻴﻜﻨﻪ ﺑﻨﺎﺑﺮﻳﻦ ﺑﺎﻳﺪ اﺯ ﻫﻢ ﭘﺸﺖ ﺑﮕﻴﺮﻧﺪ.
سلام.پلیت یه ورقه ی تقریبا آهنی یاحلبی به صورت موج داره ولی داغ میشه ها
یکشنبه 14 تیر‌ماه سال 1394 ساعت 11:40 ق.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
اﻭﻩ اﻭﻩ. اﺑﺎﻟﻔﻀﻞ ﺟﺎﻥ اﺻﻼ ﺧﻮﺏ ﻧﻴﺴﺖ. ﻟﻂﻔﺎ ﻋﻮﺽ اﺵ ﻛﻦ
سلام حمیدبرای درست کردن گنجه ی کفترام من از پلیت استفاده کرده ام از ساعت 10صبح به بعد آفتاب بر روی پلت است کمی پلیت گرم می شود و من بر رویش آب میریزم به نظرت مشکلی برا کفتر ایجاد نمیکنه
شنبه 13 تیر‌ماه سال 1394 ساعت 11:18 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
متاسفانه نمیدونم پلیت چیه؟ اما هر چی که هست احتیاجی نیست آب بر رویش بریزی. تا زمانی که که گنجه باز باشد و هوا در حال چرخش باشد مشکلی پیش نخواهد آمد. مگر اینکه آنقدر گرم شود کفترها نتوانند تحمل کنند
سلام یه نر تنها داشتم که یه ماده براش گرفتم حالا با هم جفت شدند چند روزی است میره میشینه ولی تخم نمیکنه آیا مشکلی داره؟راه حلش چیه ممنون از راهنماییتون
جمعه 12 تیر‌ماه سال 1394 ساعت 11:35 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
اﺑﻮاﻟﻔﻀﻞ ﺟﺎﻥ ﺗﺎ ﻳﻚ ﻫﻔﺘﻪ ﺻﺒﺮ ﻛﻨﻴﺪ
سلام آقا حمید
بر طبق دستور شما من چند روزه نر و ماده را از هم جدا کردم و به نر عدس ، شاهدونه ، گاودونه ، میدم .
نر از یک طرف و ماده از طرف دیگه از خودشون صدا درمیارن و دلشون برای همدیگه تنگ شده . ولی نمیدونم این ها که انقدر با هم جفت بودن چرا نر از ماده پشت نگرفت و تخم بی نطفه شد !!!
فرمودین ویتامین e بدم . آیا این ویتامین به صورت شربت نیز برای انسان استفاده میشه که از داروخانه بگیرم و به کفتر بدم ؟ چند روز بدم و تعداد دفعات ؟
این ویتامین چه تاثیری داره؟
از اینکه من زیاد سئوال میکنم ببخشید
از سایت خوبتون ممنون
با تشکر
پنج‌شنبه 11 تیر‌ماه سال 1394 ساعت 10:10 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
ویتامون E خوراکی نمیدونم وجود داشته باشد یا نه اگر پیدا هم نکردی مهم نیست شاهدانه و بقیه دانه ها کارگر خواهند بود.
ویتامین E تحریک کننده و تقویت کننده قوای جنسی کبوتره. بهمون دلیل به کبوترهای پیر داده میشه.
اگر ویتامین E برای پرندگان را اگه تهیه کردید روش حتما دستور مضرفش را نوشته.
موفق باشید.
سلام
یه چندتا سوال از شما داشتم من تازه کار هستم
1برای 20عدد کفتر ابعاد گنجه باید چقد باشه؟
2 من علاقه خاصی به کفتر پرشی دارم چه نژادی رو پیشنهاد میدید تا زیاد کنم.؟
3 اگه کفتری که نمیخواهیم تن کنیم داخل گنجه با هم جفت بخورن چیکار باید کرد؟
4 نر و ماده بودن کفتر از کجا مشخصه؟
5 جهت دان دادن اگر جای دان همیشه پر باشد مشکل دارد یا اینکه باید نظارت داشت و روزی یک بار دان داد.؟
6 کفتر را چگونه جلد کنیم؟
از توجه شما سپاسگذارم.
پنج‌شنبه 11 تیر‌ماه سال 1394 ساعت 06:59 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
جواد جان سوال های شما خیلی کلی هستند. اول از همه هدفتان از نگهداری کبوتر چیست؟ آیا قضد پراندن دارید؟ آیا میخواهید حرفه ای بپرانید و یا فقط تفننی؟ زیرا ابعاد گنجه شما به جواب این سوالها ربط دارد.
لطفا کامل توضیح بدهید تا بهتر بتوانم سوالهایتان را پاسخ گو باشم.
پیروز باشید
سلام یه ماده تنها که جفت نداره و تخم کرده و رو تخمش می خوابه امکانش هست تخم جوجه بشه
پنج‌شنبه 11 تیر‌ماه سال 1394 ساعت 12:59 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ. ﻧﻪ اﻣﻜﺎﻧﺶ ﻧﻴﺴﺖ
سلامواقعا سایت عالیی داری ممنون از پاسخ های سریع شما حمید جان
پنج‌شنبه 11 تیر‌ماه سال 1394 ساعت 10:12 ق.ظ
امتیاز: 0 0
سلام حمید جان
نر من امروز رفته روکمر ماده خودش می خواستم ببینم چند روز دیگه تخم می کنه؟؟؟؟

ممنون از سایت خوبتون
چهارشنبه 10 تیر‌ماه سال 1394 ساعت 11:38 ب.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
ﻣﺘﻴﻦ ﺟﺎﻥ ﻣﻌﻤﻮﻻ ﺗﺎ 10 ﺭﻭﺯ. اﻟﺒﺘﻪ ﺑﻪ ﻣﺎﺩﻩ ﺑﺴﺘﮕﻲ ﺩاﺭﻩ
سلام مجدد
من خبر ندارم که قبلا می پریده یا نه من وقتی خریدمش پراش بسته بود دو ماه دست من بود که تصمیم گرفتم پراشو باز کنم وقتی باز کردم دیدم اینکه اصلا نمی پره غذا هم قشنگ می خوره قیافشم اونجوری نیست که خیلی بهم ریخته و پخ کرده باشه پراشم شکستگی نداره پراش سالمه مثل کفترای دیگه است ولی انگار اصلا میلی نداره پراشو تکون بده
الانم دوباره مادش تخم کرده و روی تخماشم می خوابه.
در مورد این بیماری که گفتین احتمالا گرفته میشه یکم توضیح بدین و اینکه آیا واگیر داره چون من اونو از کفترای دیگم جدا نکردم و در ضمن چند روزیه بهش برنج خام می دیدم و گندم بهش نمی دم چون یه جا نوشته بود برای رفع اسهال برنج خوبه.
ممنون
چهارشنبه 10 تیر‌ماه سال 1394 ساعت 11:13 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ ﻣﺮﺗﻀﻲ ﺟﺎﻥ,
ﺑﻴﻤﺎﺭﻱ ﺳﻠﻤﻮﻧﻼ ﻭاﮔﻴﺮ ﺩاﺭﻩ و ﺧﻂﺮﻧﺎﻛﻪ. ﺭﻳﺸﻪ ﻛﻦ ﻛﺮﺩﻧﺶ ﻫﻢ ﺑﺴﻴﺎﺭ ﻣﺸﻜﻠﻪ. ﻋﺮﺽ ﻛﺮﺩﻡ ﺑﻪ ﺩاﻣﭙﺰﺷﻚ ﻣﺮاﺟﻌﻪ ﻛﻨﻴﺪ
سلام.پس این ماده را که تازه خریدم پیش نرم باشه یا از هم جدا آخه به هم نوک میزنند
چهارشنبه 10 تیر‌ماه سال 1394 ساعت 11:57 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺟﺪا ﺑﻬﺘﺮﻩ.
با سلام ا گه اشکالی نداره میخوام جواب مرتظی از نظر خودم رو بدم جوابش این که به دلیل اینکه اون بال روچسب زد کبوتر کتفش در رفت چون خیلی باسه من پیش اومد چسب نزنید قیچی کردن بهتره ازنظر من اونو ببر پیش دام پزشک تا خوبش کنه در مورد اسال نمیشه همینجوری گفت باید دامپزشک ببری و ویتامینeبخر وه به کبوتر بده ماش رو همبده که خیلی موثر در زمن پرهای مقعد هردو رو بکن تا لقاح خوبصورت بگیره دوباره امتحان کن حتما نتیجه میگیری اسال میتونه مربوط به غذای که میده باشه برنج پخته ونان نده این ها رو انجام بده حتما نتیجه میگیری ببخشید حمید جان که جای شما جواب دادم
چهارشنبه 10 تیر‌ماه سال 1394 ساعت 01:57 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
ﻣﻤﻨﻮﻥ ﻣﺤﻤﺪ ﺟﺎﻥ. ﻟﻂﻒ ﻛﺮﺩﻳد
سلام خسته نباشید من حدود دوماه پیش یه کفتر چپ سرخ خریدم و با یه ماده چپ دیگه جفت انداختم اینا تخم کردن ولی تخماشونو باز نکردن.
پرای جفتشون بسته بود من اومدم پرای نره رو باز کردم دیدم که اینکه اصلا نمی پره با اینکه پراش سالمه اصلا نمی پره از یه ارتفاع 30 سانتی بخواد بیاد پایین می افته در ضمن از همون روزی که خریدم مدفوعش آبکیه
ممنون میشم راهنمایی کنید
سه‌شنبه 9 تیر‌ماه سال 1394 ساعت 04:02 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
ﻣﺮﺗﻀﻲ ﺟﺎﻥ, ﺁﻳﺎ اﻳﻦ ﭘﺮﻧﺪﻩ ﻗﺒﻼ ﻗﺎﺩﺭ ﺑﻪ ﭘﺮﻭاﺯ ﺑﻮﺩﻩ? ﻳﻌﻨﻲ ﺷﻜﺴﺘﮕﻲ ﺩﺭ ﺑﺎﻝ ﻧﺪاﺷﺘﻪ? اﮔﺮ ﺟﻮاﺏ ﻣﺜﺒﺖ اﺳﺖ, ﭘﺲ ﺩﭼﻠﺮ ﺑﻴﻤﺎﺭﻱ ﻣﻬﻠﻚ ﺳﻠﻤﻮﻧﻼ ﺷﺪﻩ اﺳﺖ و ﺑﺎﻳﺪ ﻫﺮﭼﻪ ﺳﺮﻳﻌﺘﺮ ﻧﺎﺑﻮﺩﺵ ﻛﻨﻴﺪ. اﻣﺎ ﺑﻬﺘﺮ اﺳﺖ ﻛﻪ ﻗﺒﻞ اﺯ ﺁﻥ ﺑﺎ ﺩاﻣﭙﺰﺷﻚ ﻣﺸﻮﺭﺕ ﻛﻨﻴﺪ .
سلام من یه جفن کفتر داشتم که ماده اش را فروختم بعد یه ماده دیگه براش خریدم کفتره هم تخم داشت روز بعد تخم کرد حالا نرم هیچ جوری با این ماده جفت نمیشه چرا؟اصلا جفت میشوند ؟
سه‌شنبه 9 تیر‌ماه سال 1394 ساعت 01:26 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
ﺑﻠﻪ ﺟﻔﺖ ﻣﻴﺸﻮﻧﺪ, ﻣﺩﺗﻲ ﻃﻮﻝ ﺧﻮاﻫﺪ ﻛﺸﻴﺪ.
با سلام
من هرچی جوجه میگیرم ب طرز عجیبی سینه شونا میبازند و ضعیف میشند
چرا؟
یعنی انگل دارند؟
سه‌شنبه 9 تیر‌ماه سال 1394 ساعت 11:46 ق.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
ﺑﻪ اﺣﺘﻤﺎﻝ ﺯﻳﺎﺩ اﻧﮕﻞ ﺩاﺭﻧﺪ. ﻣﺪﻓﻮﻋﺸﺎﻥ ﭼﻪ ﺭﻧﮕﻴﺴﺖ?
من از پریروز تا حالا نظر دادم چرا جواب نمیاد
دوشنبه 8 تیر‌ماه سال 1394 ساعت 05:05 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
حتما به دستم نرسیده.
سلام نر دارم ۱۲ تا بال هاش را کندم تا در بیا آیا این نر می تونه جوجه بده یا نه
ممنونم از شما اگه سریع پاسخ بدید
دوشنبه 8 تیر‌ماه سال 1394 ساعت 12:05 ب.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
سلام،
بعضی نرها میتونند. بستگی به این داره که بتونه بالانسش را پشت ماده حفط کنه.
سلام
پس نر را چند روز از ماده جدا کنم و بهش ویتامین e و شاهدانه و عدس بهش بدم و بعد در کنار ماده بذارم که مجدد ماده تخم بذاره . درسته ؟
چون اگر با هم باشن مجدد ماده 3 روز دیگه تخم میکنه و بی فایده
من قبلا میدیدم نرهایی که داشتم پشت ماده سوار میشدن و هیچ مشکلی از نظر جوجه نداشتم . ولی این نر ماده را نوازش میکنه ولی من ندیدم پشت ماده سوار بشه . آیا میتونه مشکل عدم جفت گیری خوب هم باشه ؟ اگر این هست چیکار کنم ؟
با تشکر
یکشنبه 7 تیر‌ماه سال 1394 ساعت 02:14 ب.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
سلام، بله همین کار را بکنید احتمالا درست میشه.
اگر نر از ماده پشت نمیگیره یعنی هنوز آمادگی جفت خوردن را نداره. و باید جداش کنید. حداقل یک ماه تا مست بشه و جفت بخوره.
ممنون از سرعت پاسخ دهیتون. :
جمعه 5 تیر‌ماه سال 1394 ساعت 02:52 ب.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
ﺧﻮاﻫﺶ ﻣﻲ ﻛﻨﻢ. اﻣﻴﺪﻭاﺭﻡ ﻣﺜﻤﺮ ﺛﻤﺮ ﻭاﻗﻊ ﺷﻮﺩ.
سلام
بعد از گذشت 15 روز دیشب در داخل تخم هیچ علامتی از جوجه ندیدم .
فکر میکنم کلا تخم ها نطفه نداشتن .
کبوتر نر بیماری نیوکاسل داشته و خوب شده بود . حدود 6 ماه هم ماده کنارش نبود . ولی حالا نمیدونم مشکل نطفه نداشتن مشکل از نر هست یا ماده
کبوتر ماده جوان هست و در مدت خیلی کوتاه دو بار تخم کرد .
بنظر شما کبوتر نرم که بیماری نیوکاسل داشته و البته خوب شده میتونه دلیل بر عدم نطفه باشه ؟
در این شرایط من باید تخم ها را از زیر کبوتر ماده بردارم و مجدد کبوتر نر و ماده را از هم جدا کنم که برای جفت گیری مجدد آماده بشن ؟
آیا به کبوتر نر عدس یا شاهدونه بدم میتونه این مشکل عدم نطفه را حل کنه
با تشکر از راهنمایی های خوب شما
جمعه 5 تیر‌ماه سال 1394 ساعت 11:00 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ ﻣﺴﻌﻮﺩ ﺟﺎﻥ,
ﻣﻨﺘﺎﺳﻔﺎﻧﻪ ﻣﺸﻜﻞ اﺯ ﻧﺮ ﺷﻤﺎﺳﺖ. ﺣﺎﻻ ﻳﺎ ﺩﺭ اﺛﺮ ﺑﻴﻤﺎﺭﻱ و ﻳﺎ ﺩﺭ اﺛﺮ ﺩاﺭﻭ ﻧﻂﻔﻪ اﺵ ﺧﺮاﺏ ﻭﻳﺎ ﺿﻌﻴﻒ ﺷﺪﻩ اﺳﺖ. ﻣﻴﺘﻮاﻧﻴﺪ ﺑﺎ ﺷﺎﻫﺪاﻧﻪ و ﻋﺪﺱ اﻣﺘﺤﺎﻥ ﻛﻨﻴﺪ اﻣﺎ ﺑﻬﺘﺮﻳﻦ ﻛﺎﺭ اﻳﻨﺴﺖ ﻛﻪ ﻭﻳﺘﺎﻣﻴﻦ E ﻣﺨﺼﻮﺹ ﭘﺮﻧﺪﮔﺎﻥ ﺗﻬﻴﻪ ﻛﺮﺩﻩ و ﭼﻨﺪ ﺭﻭﺯﻱ ﺑﻬﺶ ﺑﺪﻫﻴﺪ. ﺗﺨﻤﻬﺎ ﺭا اﺯ ﺯﻳﺮﺷﺎﻥ ﺑﺮﺩاﺭﻳﺪ ﺗﺎ ﺩﻭﺑﺎﺭﻩ ﺗﺨﻢ ﻛﻨﻨﺪ. اﮔﺮ اﻳﻨﺒﺎﺭ ﻫﻢ ﻧﺸﺪ ﻣﺘﺎﺳﻔﺎﻧﻪ ﻧﺮﺗﺎﻥ ﺑﻪ ﺩﺭﺩ ﺟﻮﺟﻪ ﻛﺸﻲ ﻧﻤﻴﺨﻮﺭﺩ.
ﻣﻮﻓﻖ ﺑﺎﺷﻴﺪ
سلام
منظورم کبوتر کله دم سبز کاشونی پروازی هست داداش.
پنج‌شنبه 4 تیر‌ماه سال 1394 ساعت 11:10 ب.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
سلام،
اگر کبوتر شما جوجه است که به مدت یک هفته روی بام بضورت کت بسته بگذاریدش و اجازه بدهید خودش به پرواز در بیاد. حتما جلد خواهد شد. اگر کبوتر کهنه است باید مطمئن شوید که منزل قبلی اش نزدیکتان نباشد. در ایضورت کبوتر مدت طولانی تری احتیاج دارد که جلد شود. اما اینهم بستگی به سوی کبوتر دارد اگر کبوتر با ذاتی باشد. حتی چندین سال هم روی بام شما بماند جلد نخواهد شد. و نهایتا باخت خواهد کرد.
سلام
ممنون از سایت خیلی خوبتون
میشه توضیح بدید چجوری باید کبوتر را جلد خونه کرد؟؟؟
پنج‌شنبه 4 تیر‌ماه سال 1394 ساعت 07:55 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام متین جان،
چه نوع کبوتری مد نطر شماست؟
سلام.من دو تا از کفترام که مادر و پسر هستن باهم جفت شدن و دو تا جوجه از شون گرفتم اما بعد اون دوتا دیگه چند باره که تخم میکنن یا باز نمیشه یا ا اگه باز بشه جوجه هاشون بزرگ نمیشن به چه علته
ممنوم
پنج‌شنبه 4 تیر‌ماه سال 1394 ساعت 12:09 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام مرتضی جان،
علت گرمی هواست. بهتر است که جوجه کشی را متوقف کنید.
و در پاییز که هواخنک میشود جفت کنید.
سلام حمید جان
ماده در پر ریزی هم تخم می کنه یا نه؟؟؟
اگه نمی کنه چقدر وقت بعد تخم می کنم؟؟؟
اگه میشه دانه های پروتئین دار را نام ببرید.
ممنون از سایت بسیار خوبتون
سه‌شنبه 2 تیر‌ماه سال 1394 ساعت 09:27 ق.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
سلام،
بله تخم میکنه . اما برایش خوب نیست. بهتر است که جدایش کنید ب بگذارید لک را بدون استرس تمام کند. دانه های پروتیین دار اساسا انواع نخود ها هستند در ایران قره ماش و گاودانه بیشتر رایج هستند
سلام.یه جفت کفتر دارم ماده را از جایی خریدم جوجه هم نیست پی جفت نمیره نر براش باق باقو میکنه ولی اون محل نمیذاره تو قفس هم از هم جداند چرا؟ کیی جفت میشند اصلا جفت میشوند با تشکر از راهنماییتون
دوشنبه 1 تیر‌ماه سال 1394 ساعت 02:05 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
متاسفانه این رفتار میتواند دلایل مختلفی داشته باشد. معمولا باید این جفت ,جفت شوند مگر اینکه مشکلی سر راه باشد. بنابراین به دنبال مشکل بگردید و آنرا رفع کنید
نه جوجه نیستن بزرگن از اونجا که اوردمشون اونجا نره قشنگ داشت میخوند
شنبه 30 خرداد‌ماه سال 1394 ساعت 11:09 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
سلام،
پس باید مشکل را پیدا کنید و رفعش کنید.
سلام من چهار تا کبوتر خریدم تازه کارم الان حدود سه هفته اس ولی اصلا باهم جفت نمیشن حتی دوتاشونو چند روز انداختم تو قفس ولی اصلا هیچ حسی بهم ندارن اصلا کبوتر های نر نمیخونن چیکار کنم جفت بشن بخونن
شنبه 30 خرداد‌ماه سال 1394 ساعت 01:24 ق.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
سلام،
بیاد ضبور باشید. احتمالا جوجه هستند.
با سلام دوتا از جوجه های 5روزم از وقتی که دنیا امدن لکه های سیاه داشتن روی پوست بدن وسر داشتن یکیش پاهاش سیاه شد ایا جوجه های بعدی این جفت دوباره اینجوری میشود ایا راست است که میگوید رنگ پا تیره باشد کبوتر پروازی است پس اونی که پاهاش سیاهه پروازیه ایا لکهی سیاه چیزه بدیه یا خوب چون جوجه ها پاپر وکاکل هستند
شنبه 30 خرداد‌ماه سال 1394 ساعت 12:38 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
رنگ کبوتر بستگی به ژنهای متفاوتی دارد که کبوتر در خود از طریق اجدادش به ارث برده است. احتمال دارد جوجه های بعدی اینگونه شوند و همچین احتمال دارد نشوند. در مورد رنگ پا افراد مختلف نطرات مختلفی دارند که بنده از این اعتقادات ندارم. خوب و یا بد بودن لکه سلیقه ای است. اگر از نطر شما زیباست که خوب است اگر زیبا نیست که خوب نیست.
سلام
یک هفته میشه که کبوترم روی 3 تخم خوابیده
وقتی امشب تخم ها را با چراغ برسی کردم ، دیدم داخل تخم هنوز تیره نشده و روشن هست . ولی دیواره تخم حالت خط خطی شده هست . آیا این خط ها همون رگ های خونی هست ؟
معمولا دیگه از روز چندم تخم کاملا تیره میشه که مطمئن بشم تخم ها مشکلی ندارن ؟
با تشکر
جمعه 29 خرداد‌ماه سال 1394 ساعت 12:15 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
بله رگها نشانه شکل رفتن جوجه در تخم هستند.
در این مرحله دیگر به تخم ها دست نزنید و مدت ۱۷ روز از زمان گذاشتن آخرین تخم جوجه های شما خواهند در آمد.
سلامیه کفتر نر چه زمان طول میکشه با یه ماده جفت شه و تخم کنه
پنج‌شنبه 28 خرداد‌ماه سال 1394 ساعت 03:14 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻻﻡ,
ﻇﺮﻑ ﻳﻜﻲ ﺩﻭ ﺭﻭﺯ, اﮔﺮ ﻫﺮﺩﻭ ﺑﺪﻭﻥ ﺟﻔﺖ ﺑﻮﺩﻩ ﺑﺎﺷﻨﺪ.
سلام 2تا ماده هام دیروز و امرو مردن یکیشون بی حال بود بر عکسش کردم یه عالمه آب از دهنش اومد یکیشونم همین طوری مرد نمی تونم بفهمم چشونه میتونی بگی :چه مشکلی دارند با تشکر:
چهارشنبه 27 خرداد‌ماه سال 1394 ساعت 02:20 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
ﻧﻪ ﻣﺘﺎﺳﻔﺎﻧﻪ ﻧﻤﻴﺘﻮﻧﻢ ﺣﺪﺳﻲ ﺩﺭ اﻳﻦ ﻣﻮﺭﺩ ﺑﺰﻧﻢ. ﺟﻨﺎﺯﻩ ﻫﺎ ﺭا ﺑﺒﺮ ﺩﻛﺘﺰ ﺁﺯﻣﺎﻳﺶ ﻛﻨﻪ
آخه من اکثر مواقع نگاه میکنم . یک بار ندیدم یک تخم از زیر کبوتر بیرون بزنه . فقط ممکنه کامل زیر پر کبوتر نبوده که من ندیدم
احساس میکنم کبوتر ماده شاید از مستی تخم گذاشته . ولی فکر نکنم از مستی در 10 روز 4 تا تخم بذاره
آیا امکانش هست ؟
معمولا از روز چندم دیگه جوجه در شب قابل رویت هست که مطمئن بشم ؟
سه‌شنبه 26 خرداد‌ماه سال 1394 ساعت 02:42 ب.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
ﺑﻠﻪ اﻣﻜﺎﻥ ﻫﻤﻪ ﭼﻴﺰ ﻫﺴﺖ.
ﻣﻦ اﺯ,ﺭﻭﺯ ﻫﻔﺘﻢ ﭼﻚ ﻣﻴﻜﻨﻢ
سلام
امروز روز 5 هست که کفترم روی 3 تخم میخوابه
بعداظهر یکی از تخم ها را برای امتحان با چراغ نگاه کردم دیدم محتوای تخم رنگ شفاف داره و نشانه ای از رگ های خونی یا تیرگی داخل تخم ندیدم !!!
بدجور حالم گرفته شد . آخه این جفت از کبوترم را خیلی دوست دارم . کبوتر نر را از نیوکاسل نجات دادم .
دوشنبه 25 خرداد‌ماه سال 1394 ساعت 11:21 ب.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
ﺩﻭﺳﺖ ﻋﺰﻳﺰ, ﻗﺒﻼ ﻫﻢ ﻋﺮﺽ ﻛﺮﺩﻡ ﺳﻪ ﺗﺨﻢ ﺑﺮاﻱ ﻛﺒﻮﺗﺮ ﺯﻳﺎﺩﻩ و ﻛﺎﻓﻴﻪ ﺷﺒﻲ ﻳﻜﻴﺸﻮﻥ اﺯ ﺯﻳﺮﺵ ﺑﺰﻧﻪ ﺑﻴﺮﻭﻥ و ﻫﻤﻪ ﺧﺮاﺏ ﺑﺸﻦ.
سلام عزیزمیه کفتر تازه گرفتم کمی بی حال میزنه ماده است دنبال جفت هم نمیره چیکارش کنم اولا خوب بود
یکشنبه 24 خرداد‌ماه سال 1394 ساعت 02:11 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
ﺑﺎﻳﺪ ﺩﻳﺪ ﻛﻪ ﻣﺸﻜﻞ ﭼﻴﻪ. اﻳﻨﻂﻮﺭﻱ ﻧﻤﻴﺸﻪ ﭼﻴﺰﻱ ﮔﻔﺖ.
سلام
سئوال راجب بیماری نیوکاسل داشتم
من حدود 7 ماه پیش سر این بیماری 20 تا از کفترام را از دست دادم . کلا یکی تونست مقاومت کنه و خوب بشه که خارجی بود .
1: امروز رفتم انقلاب واکسن بگیرم . به من گفتن برای 1000 تا 2000 کفتر داریم .
من که تعداد محدودی کفتر دارم چیکار باید کنم ؟
2: آیا مثلا میشه 1000 تایی را خرید و برای مثلا چند سال استفاده کرد یا واکسن نیوکاسل مدت زمان محدودی برای استفاده داره و خراب میشه ؟
3: در بازار 2 نوع قطره ای و تزریقی هست . تزریقی در قفسه سینه باید تزریق بشه و کمی مهارت نیاز داره . نوع قطره ای ساده هست ولی گفته میشه کیفیت خوبی نداره . بنظرتون چیکار کنم ؟
ببخشید من زیاد سئوال میکنم .
با تشکر
پنج‌شنبه 21 خرداد‌ماه سال 1394 ساعت 09:04 ب.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
سلام مسعود عزیز،
تمام سوالهایی را که پرسیدید سوالهایی هستند که دامپزشک باید جوابتان را بدهد. آنهم دامپزشکی که در ایران فعالیت دارد. متاسفانه من از هیچ کدام از این واکسنهای موجود در ایران اطلاعی ندارم.
ببخشید که که نتوانستم کمکی کرده باشم.
سلام:یه تخم مرغ گذاشتم زیر کفتر جوجه که از تخم در بیاد می کشتش کفتره
پنج‌شنبه 21 خرداد‌ماه سال 1394 ساعت 10:14 ق.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
سلام، نه نمیکشه اما نمیدونه باهاش چکار کنه. و جوجه مرغ هم راه میوفته میره.
تخم دوم را هم بعد از چند ساعت بعد از تخم اول گذاشت !!!!
من فقط 2 تا کبوتر دارم و به دلیل مسافرت مجبور به فروش کل کفترام به غیر این 2 شدم .
تخم سوم را هم زیر کفتر گذاشتم و دیدم کاملا زیر ماده جا شده و اصلا هیچ تخمی از زیر ماده بیرون نزده .
واقعا چطور کفتری تونسته 3 روزه مجدد 2 تخم بذاره . برام عجیب هست !!!
تشکر از پاسخگویی شما
چهارشنبه 20 خرداد‌ماه سال 1394 ساعت 06:52 ب.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
همزمان و یا حتی چند ساعت زودتر یا دیرتر مهم نیست.
اگر کاملا زیر کبوتر جا میشوند که خوب است. بعضی وقتها کبوتر فقط دوتا را زیرش احساس میکند که غریزی است و اگر سومی از پشتش بیرون بماند و نبیندش دیگر آنرا به زیر خود نمیکشد.
سه روز پیش که یکی از تخم های کفترم شکسته بود . تخم دومی هم برداشتم که مجدد تخم کنن . الان با کمال تعجب دیدم که یک تخم گذاشته و نر هم روی تخم خوابیده . آیا این اتفاق در این مدت کوتاه طبیعی هست یا از نژاد خوب کبوتر هست ؟
موندم تخم سالم 3 روز پیش را هم فردا کنار دو تخم بذارم که بشه 3 تخمه یا نه !!!
چهارشنبه 20 خرداد‌ماه سال 1394 ساعت 03:45 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
احتمال دارد سیسیتم هورمونی این ماده کبوتر بهمم ریخته باشد یا کبوتر دیگری در آنجا تخم کرده باشد.
میتوانید تخم ۳ روز پیش را در ضورتیکه تخم دوم را نکرد زیرش بگذارید.
تخم شکسته که وارد شکم شد .
از یکی از دوستان شنیدم که تخم نطفه دار ، را در یک ظرف پر از نمک قرار بده به طوری که نمک کل تخم را بپوشاند و ظرف تیره باشد تا نور به داخل نفوظ نکند . با این کار حدود 30 روز تخم خراب نمیشه .
1: فقط برام سئوال هست که من بعد از برداشتن 2 تخم از زیر کفتر ، چند روز دیگه مجدد طول میکشه کفتر تخم بذاره ؟
2: آیا به نظر شما در شرایط فعلی که هوا به نسبت گرم شده و کار کفتر راحت تر شده ، ریسک 3 تخم را بپذیرم ؟
3: دو روز اول کفتر ماده کفتر نر را میزد . ولی روز سوم کنار هم میرفتن و کاری به هم نداشتن . در بعضی از مواقع کفتر نر زیر شکم ماده میخوابه . ولی ندیدم کفتر نر پشت ماده سوار بشه . یعنی جفت شدن و تخم نطفه داره ؟
4: کفتر نر من انگلیسی هست و از نظر رنگ شبیه کفتر چای . کفتر ماده من پاپر ، کاکل دار هست و از نظر رنگ شبیه نر هست . آیا جوجه خوبی میدن ؟
اگر به این 4 سئوال من جواب بدین خیلی ممنون میشم
با تشکر
چهارشنبه 20 خرداد‌ماه سال 1394 ساعت 12:59 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
در موردمدت سالم ماندن تخم در جای تاریک من تا ۱۰ روز را امتحان کرده ام و تخم سالم مانده. بیشتر از آنرا نمیدانم.
۱-معمولا تا ۱۵ روز تخم های سری بعد را را میگذارد. البته این بستگی به سالمی و تقویت ماده هم دارد.
۲-من در هیچ آب و هوایی زیر کبوتر ۳ تخم نمیگذارم. چرا شما ضبر نمیکنید که جوجه در زیر یک کبوتر دیگر در بیاید و جوجه را به زیر کبوتر با دو جوجه دیگر منتقل کنید؟
۳-بله کاملا جفت شده اند و بقولی نر در حال ناز کشیدن ماده است. حتما جفت میخورند ب نطفه خواهند داشت.
۴- بستگی دارد که از کلمه "خوب" منطورتان چه باشد.
عزیزم وقتی کسی سوال دلره بی جواب نگذار جواب بده
چهارشنبه 20 خرداد‌ماه سال 1394 ساعت 12:21 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
ابول جان من حتی الامکان همه سوالها را پاسخ داده ام. اگر سوالی به دست من نرسیده باشد دیگر مقضر بنده نیستم دوست عزیز. لطفا دوباره سوالتان را ارسال کنید.
سلام.
دوستان تو پرهای کفترام ی موجوداتی هستن دراز و کشیده که نمی دونم پر می خورن چیکار کنم بهاهشون که بمیرن؟

دوستانن جواب بدین
چهارشنبه 20 خرداد‌ماه سال 1394 ساعت 09:48 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
اینها یک نوع شپشک هستند که ضرری برای کبوتر ندارند. با آبتنی دادن کبوترنتان در آب تنباکو به راحتی همه شان را از کبوترانتان دور خواهید کرد. فقط ممکن است پرهای کبوترها رنگ زرد بگیرد
سلام
امروز کفترم 2 تخم گذاشت . برای اینکه جا براشون درست نکرده بودم یکی از تخم ها ترک داشت .
قصد دارم اون یک تخم سالم را بردارم و نگه دارم . مجدد که کفتر دو تخم گذاشت ، اون تخم قبلی هم زیرش بذارم که روی 3 تخم بخوابه .
فقط نمیدونم مجدد چند روز دیگه از آخریم زمان تخم گذاشتن قبلی تخم میذاره ؟
تا چند روز میتونم یک تخم سالم را نگه دارم که خراب نشه تا بعد از تخم گذاری مجدد کفتر ، زیرش بذارم ؟
دوستان اگر نظری دیگه دارن لطفا منو راهنمایی کنن . در ضمن تخم را چطور نگهداری کنم که زمان بیشتر سالم بمونه
با تشکر
سه‌شنبه 19 خرداد‌ماه سال 1394 ساعت 12:32 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام مسعود جان،
اگر کبوتری داری که میتوانی تخم را زیرش بگذاری همین الان اینکار را بکن وگرنه تا سری بعد هم نطفه اش میممیرد و هم اینکه کبوتر گنجایش ۳ تخم را بخوبی ندارد و ممکن است هر سه را خراب کند.
معمولا تخم کبوتر تا ۱۰ روز هم سالم میماند.
سلام عزیزم یه تخم مرغ گذاشتم زیر کفترم اگه جوجه اش در اومد میکشتش
یکشنبه 17 خرداد‌ماه سال 1394 ساعت 03:44 ب.ظ
امتیاز: 2 1
سلام اول ممنون از راهنماییت میخواستم بدونم ظاهر یه کفتر بپر باید چجوری باشه
شنبه 16 خرداد‌ماه سال 1394 ساعت 06:33 ب.ظ
امتیاز: 2 0
پاسخ:
سلام ابوالفضل جان،
این سوال شما خیلی کلی و مشکله. ظاهر کبوتر پرشی از منطقه ای به منطقه دیگر(حتی از گنجه به گنجه ای دیگر) تغییر میکند. لطفا استاندارد کبوتر پرشی را در همین وبلاگ بخوانید و زیاد دنبال ظاهر نباشید.
با سلام خواهر برادرند یا شاید برادر برادر یکی ممانم نر است چون یه جورای بق بقو میکنه ایا کشیدن پا که اگه یواش بره ماده و سریع نره چون من ازمایش کردم درست بود
جمعه 15 خرداد‌ماه سال 1394 ساعت 12:22 ق.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
سلام،
جداشون کن. کار خاضی در این مرحله نمیشه کرد.
سلام میخواستم بدونم اگه 3 جفت کبوتر داری که همشون جوجه دارن همه رو با هم بزاری خوبه یا نه همه رو جداکنیم خوبه ممنون از شما
پنج‌شنبه 14 خرداد‌ماه سال 1394 ساعت 11:24 ب.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
سلام،
اضولا جدا بهتره . بعضی نرها عضبی اند و دعوا میکنند
خیلی از پاسخگویی تون ممنون یه دنیا تشکر
پنج‌شنبه 14 خرداد‌ماه سال 1394 ساعت 08:45 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
خواهش میکنم
با سلام دلیل دعوا کردن جوجه کبوتر چیه ایا همجنسند یا همدیگر را خواهند کشت چون دفعه قبل جوجهی یه جفت دیگم دعوا کردند وچنق یکی پاره شد ومرد حتا گردنش هم معلوم بود من باید ان ها را از هم جدا کنم جفت نمیشوند وبعدی ایا پاپر کنده شدهی جوجه کبوتر دوباره در میاید ممنون
پنج‌شنبه 14 خرداد‌ماه سال 1394 ساعت 07:20 ب.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
سلام،
متوجه نشدم. خواهر و برادر یا غریبه؟
سلام خسته نباشید من سه جفت کبوتر دارم که یکی شو تازه گرفتم قبلا با هم دعوا میکردن این دو جفت امروز اونجا رو خیلی بزرگ کردم یکی تو گنجه جاش بزرگه بعد اون وسط جعبه گذاشتم بسته شد الان یک جفت با جوجه هاش تو قفسن یک جفت باجوجه هاش تو گنه سمت راست واون دو تای دیگه سمت چپ یعنی اینجوری بگم همه از هم جدا هستن ایننخوری همه از هم جدا باشن خوبه یا قفس جعبه ایننا همه رو بردام همه یک جا باشن
پنج‌شنبه 14 خرداد‌ماه سال 1394 ساعت 06:00 ب.ظ
امتیاز: 0 2
پاسخ:
سلام، الان بهترین کار را کردید. همینطوری تا پایان فضل جوجه کشی ادامه بدهید.
موفق باشید
1 2 3 4 5 ... 9 >>