X
تبلیغات
رایتل

کبوتر ایرانی‌ در کانادا

نکاتی کاربردی برای بالابردن کیفیت در جوجه‌کشی

با درود و عرض ادب به بزرگان و دوستان عزیز.


دوستان گرامی‌ اینبار نیز با مقاله پرباری از دوست عزیزم آقای مجید ز. درخدمتتان هستیم.  از آنجائیکه این مقاله آخرین مقاله به تحریر در آمده در سال ۱۳۹۰ است لازم دیدم که سال نو و آغاز بهار را به همه ی دوستان در هر کجای دنیا که هستند از طرف آقای مجید ز. و خودم تبریک گفته و سالی‌ پر بار تر از همیشه برایشان آرزو کنیم.


مواردی که در این مقاله آورده شده است، نتیجه سال‌ها تحقیقات، آزمون‌ها و تجربیات نویسنده است. نکاتی‌ بسیار ظریف که  بی‌ توجهی‌ به هر کدام از آنها میتواند فاجعه  بار و عمل به آنها میتواند موفقیت را چند برابر کند. امیدوارم که دوستان عزیز نیز قدم پیش نهاده و تجربه شخصی‌‌شان را در رابطه با این مقاله و نه موضوعات حاشیه‌ای دیگر با همه به اشتراک بگذارند. پیشنهاد من به دوستان این است که این  مقاله  را خلاصه نویسی کرده و بشکل برگ راهنما در محل جوجه کشی‌ نصب کرده تا با در دسترس داشتن آن بتوانند به نحو احسن موارد را رعایت کنند. 

 


نکاتی کاربردی برای بالابردن کیفیت در جوجه‌کشی
 
به قلم: مجید ز.
 
این‌روزها که مراحل آماده‌سازی کبوترها برای جفت‌کردن را پشت سر گذاشته‌ایم و کبوترپروران مشغول تن‌کردن مایه‌کفترهای خود هستند، لازم است نکاتی را فهرست‌وار یادآوری کنیم که به‌واقع ریزه‌کاری‌های فنی و مدیریتی در جوجه‌کشی هستند. با رعایت این نکات کلیدی می‌توان بهترین نتایج را از زحمات خود در این فصل گرفت. در این جستار به شماری از مواردی که مربوط هستند به "بعد از جفت‌کردن کبوتران تا هنگام بارآمدن جوجه‌ها و رسیدن به سن چهار هفتهگی" اشاره می‌کنیم. مد نظر ما در این‌جا طبعاً کیفیت پرش جوجه‌ها نیست؛ مرکزیت توجه ما تشریح ظرافت‌ها و نکات کاربردی گوناگونی است که برای پشت سرگذاشتن یک‌نوبت جوجه‌کشی موفق و عایدشدن بهترین نتیجه از لحاظ تعداد جوجه‌ها و سلامت آن‌ها می‌توانند دستمایه‌ی کارمان باشند.
 
×   ×    ×
 
 قبل از هر چیز باید توجه داشت که لازمه‌ی جوجه‌کشی سالم و بی‌نقص، داشتن جفت‌های سالم و بی‌نقص است. بهترین و اصیل‌ترین کبوتران نیز اگر از سلامت کامل برخوردار نباشند، نمی‌توانند جفت‌های قابل اتکایی برای جوجه‌کشی باشند، درست مثل بهترین فوتبالیستی که به‌خاطر درد کلیه شدید، قادر به حضور در مسابقه نباشد. بنابراین، سلامت مایه‌کفترها، شرط اولیه و تعیین‌کننده در جوجه‌کشی است.
 
در همین راستا، حضور یک کبوتر مریض یا حتا مشکوک به مریضی در چرخه‌ی جوجه‌کشی، با انتفال بیماری به دیگر جفت‌ها و سپس جوجه‌های کوچک و شیوع آن در گنجه می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری به جوجه‌کشی ما بزند. از آن‌جا که جوجه‌های "گلِ سرخی" بهترین سری جوجه‌ها هستند، بالابردن ضریب اطمینان در جوجه‌کشی با احتیاط‌های لازم و رعایت نکات پیشگیرنده، بهترین نتیجه را عایدمان خواهد کرد.
 
گاه در مراحل جوجه‌کشی مشاهده می‌شود که یک ماده نسبت به نر خود بی‌میلی نشان می‌دهد یا جفت‌ها به تخم‌ها یا جوجه‌های خود بی‌اهمیت شده‌اند. این خود می‌تواند نشانه‌ای از بیماری یکی از طرفین باشد که با تشخیص سریع و صحیح، بایستی به جداکردن آن از گله‌ی جفت‌ها اقدام نمود و تخم‌ها یا جوجه‌ها را زیر دیگران حمال (دایه) کرد. کبوتر بیمار را در گنجه‌ی جوجه‌کشی و میان جفت‌ها نگه ندارید و حتماً در محلی جداگانه مداوا کنید.
 
در هنگام جوجه‌کشی، بایستی از آوردن کبوترهای غریبه جداً خودداری نمود. کبوتری با ظاهری سالم ممکن است باطناً ناقل بیماری باشد. نکته‌ی قابل تامل این است که کبوترانی که درون یک گنجه با هم زندگی می‌کنند، با شرایط آن گنجه سازگار شده‌اند و سیستم ایمنی بدن‌شان با شرایط باکتریایی و خاص آن گنجه تطبیق‌پذیری پیدا کرده است. با ورود کبوتر(ان) جدید به گنجه‌، این جو ایمنی مختل می‌شود، زیرا حتا اگر کبوتر(ان) تازه‌وارد سالم باشد، با فضای خاص گنجه‌ی ما همخوانی ندارد و باکتری‌های جدیدی را از چرخه‌ی زندگی قبلی خود وارد این چرخه می‌کند که ممکن است موجب بیماری خود یا دیگر کبوتران بشود. در ضمن، ورود عضو جدید سطح استرس را در گنجه بالا می‌برد که خود یکی از عوامل تشدید و شیوع بیماری‌هاست.
چنانچه مجبور بودید کبوتری غریبه را برای جوجه‌کشی به بام خود بیاورید، توصیه می‌شود که آن‌ وجفت‌اش را در محلی جداگانه و دور از گنجه‌ی اصلی نگهداری کنید.
از فضله‌ی کبوتر می‌شود تا حد زیادی به سلامت آن پی برد. مدفوع پشکلی شکل قهوه‌ای رنگ (گاه سبز متمایل به قهوه‌ای) با مقداری سفیدی بر آن ایده‌آل‌ است. نبود سفیدی (اوره در ادرار) روی فضله و یا زرد یا سبز بودن آن نشانه‌ی ضعف یا بیماری کبدی در کبوتر است؛ گاه نیز حکایت از نوعی عفونت باکتریایی دارد که باید درمان شود.
اگر صبح زود مشاهده کردید که تعدادی فضله در یک نقطه مشخص در جفت‌کنی جمع شده، حکایت از استراحت خوب کبوتر و آرامش‌اش دارد. تا دو سه روز اول اگر رنگ سبز در مدفوع جفت‌ها مشاهده شد نباید زیاد نگران بود، زیرا اغلب به‌خاطر استرس جفت‌شدن و جای جدید است. اگر بعد از یک‌هفته باز ادامه پیدا کرد، بایستی به این موضوع اهمیت داد.
   


تشریح کامل فضله‌ی کبوتر: [لینک]
http://www.exoticpetvet.net/avian/droppings.html
 
با کوتاه‌کردن پرهای اطراف مقعد و پاکسازی دور آن، جفت‌ها بهتر می‌توانند عمل جفت‌گیری و لقاح را انجام دهند.
 
قبل از تن‌کردن، لازم است نوع رژیم غذایی مایه‌کفترها تغییر کند. بهتر است حتا برای دو هفته، کبوتران ماده را در فضایی جداگانه پذیرایی کرد. در این مرحله بایستی مقدار پروتئین‌های ضروری (و آمینه اسیدها که واحد تشکیل‌دهنده‌ی پروتئین هستند) و چربی و ویتامین‌ها (خصوصاً ویتامینA,E,D ) و مواد آلی و ترکیبات‌شان و نیز مواد و املاح معدنی و انواع نمک‌ها (آهن، کلسیم، منیزیوم، فسفر، سدیم، ید، فلوئور و ...) و مکمل هایی چون سلنیوم افزایش پیدا کنند. ویتامینD باعث جذب کلیسم و فسفر در بدن کبوتر می‌شود که اساس در ساخت تخم و سپس استخوان‌بندی جوجه هستند. در شهرهای تهران، قم و کاشان که اغلب آفتابی هستند، کمبود ویتامینD محسوس نیست، اما در مناطقی که در این فصل اغلب ابری هستند و یا گنجه‌هایی که آفتابگیر نیستند، بهتر است از لامپ‌های UV (اولترا وایولت – تابش مصنوعی) با قدرت متوسط برای دو ساعت در روز استفاده کرد.
 
برای حفظ سادگی کلام صرفاً به نام‌بردن از تعدادی از دانه‌ها و مواد خوراکی لازم که حاوی مواد مورد نیاز معدنی و آلی برای کبوتران جوجه‌کشی هستند بسنده می‌کنیم:
با جداکردن ماده‌ها برای دو هفته، بایستی مقدار نخودهای مخصوص کبوتر (با پروتئین بین 20 تا 28 درصد) غذای آن‌ها را به سی تا چهل درصد از کل غذا افزایش داد. ضمناً بایستی بین مقدار پروتئین و کلیسم مصرفی توازن وجود داشته باشد، زیرا افزایش پروتئین، نیاز به مصرف کلسیم را افزایش می‌دهد. کافیشه پانزده درصد غذا را تشکیل می‌دهد (با چربی بین 25 تا سی درصد) و ذرت چیزی حدود پانزده درصد (به‌خاطر بالابودن هیدروکربنات آن که در هوای سرد منبع مهم گلوکز و تولید انرژی است و نیز مقدار فیبر بالای موجود در ذرت). ده تا پانزده درصد ارزن (قرمز بهتر است) و پنج درصد گندم و مقداری عدس و ماش (قره‌ماش). تخم جارو (مایلو) از خانواده‌ی ذرت است و چند درصدی را می‌شود به آن اختصاص داد (نبودش نیز زیاد مهم نیست). اگر خواستیم سویا را به سبد غذایی کبوتران بیافزاییم (به‌خاطر پروتئین 35 درصدی آن و چربی‌ بالایش)، بهتر است نخست آن‌را تفت دهیم، در غیر این‌صورت کبوتران رغبتی به خوردن آن نشان نخواهند داد.
توجه شود که مصرف فیبر بیش از حد مانع از جذب کلسیم و منیزیوم در بدن کبوتر می‌شود، بنابراین نباید درصد کل ذرت و عدس در غذای جوجه‌کشی‌ها بیش از بیست درصد باشد.
 
در مجموع، مقدار هیدروکربنات تا 55٪، پروتئین تا 20٪، چربی تا 10٪، فیبر تا 6٪ و کم‌تر از ده درصد باقی مواد مفید ایده‌آل است.
 
بایستی آجر قرمزرنگ مخصوص کبوتر و نیز سفیدرنگ مخصوص مرغ و کبوتر (کربنات کلسیم) و صدف خردشده و ماسه‌ی دریایی و نیز نمک یددار را در ظرف‌های جداگانه در اختیار کبوتر گذاشت تا بسته به نیازش از آن‌ها مصرف کند. گل شور چندان خوراکی سالمی برای کبوتر نیست و بهتر است به جای آن از آن‌چه شرح‌اش رفت استفاده شود.
 
دو روز پیاپی بایستی یک قاشق چایخوری الکترولایت (حاوی انواع نمک‌ها و مواد معدنی و ویتامین‌های اصلی) را در سه لیتر آب محلول کرد و در اختیار کبوتر گذاشت تا هم از استرس کبوتر کاسته شود و هم مواد مورد نیاز را به سیستم بدنی آن بیافزاید.
 
نیز دو روز پیاپی بایستی سه قطره تنتور ید را در یک لیتر آب محلول کرد و در اختیار کبوتران نر و ماده گذاشت. این کار هم باعث شست‌و‌شوی دستگاه گوارش کبوتر می‌شود، هم به قدرت نطفه در کبوتر نر کمک می‌کند، ید را که برای بدن پرنده لازم است به آن می‌رساند و هم از بروز سرطان تخمدان در ماده پیشگیری می‌کند.
 
باقی روزها یک‌روز در میان مولتی ویتامین و پروبیوتیک را بایستی در آب جفت‌ها محلول کرد تا کبوتران از لحاظ قوا و ایمنی بدنی به بهترین وضعیت خود برسند.

 برای پیشگیری از باطل‌شدن احتمالی تخم‌ها، بایستی شرایط جفتگیری جفت‌ها را فراهم کرد. اگر در جفت‌کنی جوجه می‌کشیم، بایستی فضای آن کافی باشد. اندازه‌ی ایده‌آل یک جفت‌کنی 50 سانتی‌متر عرض و طول و 40 سانتی‌متر ارتفاع است. بیش از حد بزرگ‌بودن جفت‌کنی چندان مناسب نیست. اگر در حضور جمع جوجه می‌کشید، شرط احتیاط است که جفت‌ها را جداگانه در فضایی آرام قرار دهید تا جلوی دید شما جفت بخورند. در آخر زمستان که روزها نسبتاً کوتاه است، بهتر است لامپ گنجه‌ها را تا ساعت هفت عصر روشن گذاشت، چون کبوتران میل دارند معمولاً یکبار نیز عصرها جفت‌گیری کنند.
 
هیچ‌وقت از پوسته‌ی تخم کبوتر یا مرغ به‌عنوان منبع کلسیم استفاده نکنید، زیرا بیماری‌های مهلکی چون سلمونلا (PARATYPHOID) می‌توانند از این طریق انتقال پیدا کنند.
 
مقدار بیش از حد کلسیم باعث سفت‌شدن بیش از اندازه‌ی پوسته‌ی تخم شده، جوجه نمی‌تواند آن را بشکند و بیرون بیاید. بنابراین، بایستی در مقدار مصرفی کلسیم حفظ اعتدال کرد.
 
 در زمان جفت‌کردن تا هنگام بیرون‌آمدن جوجه‌ها، از اضافه‌کردن هر گونه اسید (حتا سرکه‌ی سیب) به چرخه‌ی غذایی پرنده بایستی خودداری کرد.
 
از هنگام جفت‌کردن تا موقعی که جوجه‌ها به سن پنج روز می‌رسند، از تجویز هر گونه آنتی‌بیوتیک به‌جد خودداری کنید. آنتی‌بیوتیک‌ها برای پیشگیری از بیماری‌ها به‌کار نمی‌آیند و فقط سیستم ایمنی کبوتر را ضعیف می‌کنند. از خوراندن آن‌ها به کبوتران تا جایی که بیماری مشاهده نشده پرهیز کنید.
 
پس از بیرون‌آمدن جوجه‌ها تا زمان جداشدن از والدین، بایستی هفته‌ای دوبار مولتی ویتامین و هفته‌ای دوبار پروبیوتیک به آب پرنده افزود تا علاوه بر تضمین روند رشد، سیستم ایمنی  و گوارشی جوجه و والدین نیز تقویت شود.
 
آب به همراه ویتامین یا دارو را نباید در معرض نور خورشید قرار داد، زیرا در آن بلافاصله تغییرات شیمیایی رخ می‌دهد.
 
تعویض مرتب آب و پاکیزه‌نگه‌داشتن ظروف آب‌دهی که دیگر نیاز به توصیه ندارد و همه طبعاً رعایت می‌کنند!
 
پس از بیرون‌آمدن جوجه‌ها می‌شود مقدار پروتئین (نخود کبوتر، کافیشه) سبد غذایی را تا 30٪ تقلیل داد و در مقابل به ارزن و قره‌ماش و گندم افزود.
 
هنگام حلقه‌گذاری جوجه‌ها (سنین بین هشت تا ده روزگی)  داروی ضد خوره (کنکر خشک و تر) را در آب محلول کرده در اختیار جوجه‌کشی قرار دهید. من شخصاً از قرصی به نام "اسپارتریکس SPARTRIX" استفاده می‌کنم که در طول زمان عمل می‌کند (حدوداً یک‌هفته) و یک‌چهارم آن‌را در دهان جوجه‌ها می‌گذارم.
 
توضیح ضروری: کسانی که انگشت کبوتر را برای نشانه‌گذاری می‌برند، به‌جای این‌ عمل ناشایست بهتر است به دوستان خود در دیگر کشورها سفارش خرید حلقه با نام و شماره‌تلفن بدهند که هم به کبوتر هویت می‌دهد، و هم به ارتقای فرهنگ کبوترپروری یاری می‌رساند.
 
چنان‌چه جوجه‌ها یکی کوچک‌تر از دیگری بار آمد، می‌توانید زمان دان‌دادن جوجه‌ی بزرگ‌تر را برای مدت کوتاهی جدا کنید تا والدین جوجه‌ی کوچکتر را خوب سیر کنند و بعد جوجه‌ی بزرگ‌تر را سر جایش بگذارید. یا خود می‌توانید شب‌هنگام که چینه‌دان جوجه‌ها را چک می‌کنید، به جوجه‌هایی که حق‌شان را نگرفته‌اند با دست دان دهید (دان خیس‌شده، ترجیحاً شامل نخود و ارزن و آب). توجه شود که به‌ جوجه‌ی کوچک‌تر از یک‌هفته نباید با دست دان داد. گاه نیز با مشاهده‌ی ضعف در جوجه بهتر است مقداری بسیار ناچیز از گرد "داکسی‌ساکلین" را با آب محلول کرده دو روز پیاپی به جوجه‌ بدهید تا بیماری‌های  تنفسی احتمالی مداوا شود.
 
 
جوجه‌ها که به سن پانزده تا بیست روز رسیدند، یک قاشق چایخوری "تریپول سولفا , 3SULVIT" را در چهار لیتر آب محلول کرده در اختیار جوجه‌کشی قرار دهید. بخش عمده‌ی این دارو که مداواگر کاکسیدوسیز است، به همراه بسیاری ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز کبوتر جذب بدن والدین می‌شود و مقداری اندک و بی‌ضرر نیز به مصرف جوجه‌ها خواهد رسید.  این عمل را می‌شود تا دو روز ادامه داد.
 
در بیست‌روزگی، ظرف کوچکی حاوی دانه‌های ریزتر چون ارزن و گندم و قره‌ماش را در جفت‌کنی‌ها قرار دهید تا جوجه‌ها با نوک‌زدن به آن‌ها زود دانخور و مستقل شوند.
 
در نظافت‌ گنجه‌ی جوجه‌کشی بایستی بسیار کوشا بود و علاوه بر نظافت روزانه، تمام در و دیوار و کف و کنج‌های آن‌را هفته‌ای دو بار با محلول ویرکن اس ضد عفونی کرد.
 
در مناطقی که گرم‌تر است و در آن‌ها "مگس کبوتر" و دیگر انگل‌های جلدی فعال هستند، بایستی گنجه‌ی جوجه‌کشی را قبل از تن‌کردن کبوترها با مواد ضد انگل مثل "ملتاین" ضد عفونی کرد. ضمناً بدن خود کبوترها را نیز باید با پودرهای مخصوص از آلودگی‌های انگلی پاکیزه نمود. با پخش مقداری تنباکو نیز می‌شود انگل‌های جلدی را فراری داد.
 
ماسه‌ای که در کاسه های زیر پای جفت‌ها قرار می‌گیرد بایستی ضد عفونی شده باشد یا چند روز در آفتاب قرار گرفته باشد. می‌توان از ماسه‌‌ی مخصوصی که برای ادرار و مدفوع گربه‌های خانگی استفاده می‌شود بهره برد که کشنده‌ی انواع باکتری‌هاست. ضمناً می‌توانید محلول "بیکینگ سودا"‌ (جوش شیرین) را در ماسه‌ی بادی اضافه کنید تا همین خاصیت را پیدا کند. خاک کاسه ها بعد از این‌که جوجه‌ها یک‌هفته‌ای شدند بایستی عوض شود و مرتب تمیز گردد تا این‌که جوجه‌ها قادر شوند خارج از آن مدفوع بکنند.
اندازه‌ی کلک بایستی مناسب باشد: نه چندان بزرگ که والدین نتوانند جوجه‌ها را زیر خود بکشند و جوجه‌ها را جفت به هم گرم کنند و نه آنقدر کوچک که وقتی جوجه‌ها رشد کردند جا کم بیاید. ضمناً بایستی سطح ماسه تا لبه‌ی کلک حتماً سه تا چهار سانتی‌متر گودتر باشد، زیرا جوجه‌ها طبق غریزه‌ی خود عقب‌عقب حرکت می‌کنند و وقتی به لبه خوردند، به بیرون کاسه فضله می‌اندازند. اگر با این لبه برخورد نکنند، ممکن است بیرون بیافتند.
 
 
 با پخش مقداری برگ سوزنی کاج، انگیزه‌ی کبوتران را برای لانه‌سازی و جوجه‌دهی تقویت کنید. ضمناً بوی این برگ‌ها از تجمع حشرات جلوگیری می‌کند.
 
یکی دیگر از فاکتورهای اصلی بیماری‌زا در کبوتران اضطراب و استرس است. هر چه فضا آرام‌تر و از جنجال خالی‌تر باشد، جوجه‌کشی بهتر نتیجه خواهد داد. بر این اصل از دست‌زدن بی‌مورد به کبوتران و حضور گاه‌وبی‌گاه در گنجه، ایجاد صدا و هیجان، بی‌نظمی در غذا و آب‌دهی، تغییرات بی‌مورد در فضا و جابه‌جایی جفت‌ها، اضافه‌کردن جفت‌های جدید به جمع جوجه‌کشی و در کل برهم‌زدن بهداشت روانی کبوتران جداً باید جلوگیری کرد.
 
از حضور و تردد دیگر افراد بر روی بام خودداری کنید، حتا اگر کفش‌ها یا لباس خود را تعویض کرده باشند. هر فرد با خود مقادیری باکتری‌های مختلف را همراه دارد که ممکن است منتقل شده و نظم باکتریایی گنجه‌های شما را برهم زند. بعضی ویروس‌ها نیز چون نیوکاسل از این طریق قابل انتقال هستند. همچنین حضور افراد ناشناس به کبوتران استرس وارد می‌کند.
 
چنانچه‌ خواستید تخمی را زیر دایه‌کبوتر (حمال) بگذارید، حتماً  از دایه‌کبوترهایی استفاده کنید که بهترین شرایط سلامتی جسمانی و تجربه‌ی دان‌دهی و پرورش جوجه را دارا باشند. فراموش نکنیم والدینی که سیستم ایمنی قوی و درونی پاکیزه دارند، دارای شیری مغذی‌تر و مقوی‌تر هستند و جوجه‌ها نیز قوی‌تر و سالم بار خواهند آمد. از کبوتران جوان، بازیگوش و پرتحرک نباید به‌عنوان دایه‌کبوتر استفاده کرد. حتی‌المقدور از کبوتران غریبه برای این منظور استفاده نکنید.
 
بهترین زمان برای واکسن روغنی نیوکاسل سن چهار تا پنج ‌هفته‌گی است. این واکسن نه‌تنها از بروز بیماری پیشگیری می‌کند، بلکه سطح توان ایمنی کبوتر را به حد بالایی افزایش می‌دهد. روش صحیح تزریق واکسن را می‌توانید در این ویدئو مشاهده بفرمایید: [ویدئو]
 
بهترین درجه‌ی حرارت برای جوجه‌های گل‌سرخی بین پنج تا ده درجه است (کمی کم‌تر یا زیادتر مانعی ندارد). بنابراین، از بابت خنک‌بودن جفت‌کنی‌ها نگران نباشید و از گرم‌کردن گنجه‌ی کبوتران با سیستم گرمایی جداً خودداری کنید (حتا در زمستان). گرم‌شدن گنجه‌ها از این طریق نه‌تنها رطوبت مورد نیاز کبوتران را از بین می‌برد (رطوبت سی تا چهل درصد) و هوای خشک زمستانی درون گنجه‌ را خشک‌تر می‌کند، بل‌که باعث فعال‌شدن باکتری‌ها و از بین‌رفتن تناسب باکتریایی گنجه می‌شود و ممکن است به شیوع بیماری منجر شود.
 
تهویه‌ی هوا در هر فصل و هر حالتی برای سلامت کبوترها تعیین‌کننده است. سعی کنید بادگیر گنجه‌ها را مسدود کنید، اما پنجره‌ و منافذی را برای عبور هوای تازه و تهویه‌ی کافی تعبیه کنید.
 
بهتر است زیر جادانی کبوتران یک چارچوب توری بگذارید تا دانه‌هایی که بر زمین می‌افتند و آلوده می‌شوند را کبوتران نتوانند بردارند. جاآبی‌ها مرتب شست‌وشو و ضد عفونی شوند و در جایی چند سانتی‌متر بلندتر از سطح زمین قرار گیرند که به گرد و غبار و مدفوع حیوان آغشته نگردند.
 
تجمع گرد سفید پر پرنده باعث بروز بیماری‌های تنفسی می‌شود و بهتر است گنجه‌ها را مرتب از آن پاکیزه نمود.
 
 
×   ×    ×
 
 
نگاشتن مقالاتی از این دست، دو هدف عمده را در دید دارد: نخست، به‌اشتراک‌گذاشتن تجربیات، معلومات و ارائه‌ی راهکارهای آزموده‌شده به قصد بالابردن سطح کیفی کبوتر و دانش اعضای جامعه‌ی کبوترپروران، و دوم و در وهله‌ی جدی‌تر، ترویج فرهنگ کبوترپروری همگانی و ارتقای سطح گفتگو در بین کبوترداران.
جای بسی تاسف است که ایران، یعنی قدیمی‌ترین مهد کبوترپروری در جهان، تنها کشوری است که در آن هنوز هیچ کلوپ جدی کبوتر تاسیس نشده و نمایشگاه کبوتر دایر نیست! تا در این رشته آدم‌های خبره و در عین حال اهل اندیشه و بافرهنگ حضور نیابند، سطح کار از این‌که هست بهتر نخواهد شد. لازمه‌ی برکشیدن مرتبه‌ی ورزش پرورش و پراندن کبوتر، حضور و جذب افراد خوش‌نام، مطلع و صد البته اهل فن و اندیشه به این ورزش مفرح است و متعاقب‌اش بسط گفتمان در حوزه‌ی این رشته. وقتی انسان‌های متشخص و رده‌بالای جامعه در این رشته حضور یابند، وقتی مقالات و کتاب‌های مفید در این زمینه منتشر شوند، وقتی گردهم‌آیی‌های منزه و علمی و کانون‌های مختلف با اعضای فعال و ثبت‌شده تشکیل گردند، نگاه جامعه نیز به این ورزش، در شکلی مثبت تغییر خواهد کرد و به حیثیتی که شایسته‌اش است دست خواهد یافت.
بیاییم به‌جای لعنت‌فرستادن به تاریکی، شمعی بیافروزیم و به‌جای کنایه‌زدن و خرده‌گیری ممتد از آن‌هایی که دستی در آتش دارند و تلاشگر این میدان هستند، خود نیز آستین‌ها را بالا زنیم و با حرمت‌نهادن به تلاش اهل خبره و با مشارکت جدی، همگی‌مان در راه اعتلای این ورزش بکوشیم.
 
فصل جوجه‌کشی پرباری را برای همگی آرزومندیم.
                                                                                                                     
                                                 
در انتها به رسم همیشگی‌، تعدادی از کبوتران دوستان را به نمایش میگذارم. این دفعه کبوتران دوست عزیزم آقای امیرنژندنیا را در نظر گرفته ام. کبوتر‌های اصیل ایشان در نوع خود از بهترین‌ها هستند. امیدوارم که از دیدن عکس‌ها لذت ببرید.

نظرات (901)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
در راجه به بیماری نیوکاسل توضیح مختصری بدین ؟؟؟؟
سه‌شنبه 3 بهمن‌ماه سال 1396 ساعت 04:10 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
بیماری ویروسی است و‌درمان و دارو‌ ندارد
سلام استاد رفتم داروخانه دامپزشکی گفتم ایورمکتین1%میخوام داد ولی برا تزریق بود اونم برا گاو وگوسفند گفتم واسه کبوتر میخوام خوراکی باشه بریزم تو دهانش برا انگل زدایی گفت نداریم بجاش یه پودر بهم داد که ارزونم بود بسته ای 800تومن اسمش لوامیزول هست گفت تواب حل کن جلو پرنده بزار گفتم یه محصول انگل زدا بهتر نداری چون قیمتش پایینه فکر نکنم اثری داشته باشه گفت مطمئن باش اثر میکنه گفتم تریپول سولفات بده گفت چنین دارویی نداریم اصلا گفتم تنتور ید دار بده گفت همون بتادینه ضدعفونی کننده استاد مگه میشه به کبوتر بتادین خوروند پروبیوتیک والکترولایتم نداشت بجاش یه بسته پودر نوتری وت داد گفت هم الکترو لایت داره هم پروبیوتیک میخواستم ببینم نظر شما چیه درباره استفاده ی دارو ها درضمن به نظر شما پودر انگل زدا اثر میکنه یا نه واینکه استاد در باره تریپول سولفات وتنتور ید دار هم یه توضیح مختصری بدهید ...متشکرم
سه‌شنبه 3 بهمن‌ماه سال 1396 ساعت 12:16 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
هیچ کدوم از داروهایی رادکه گفتی نمی‌شناسم. همون آیورمکتیم ۱٪ تزریقی را بگیر درسته و سه قطره داخل دهان بنداز
بله باهم نگه میداریم ؟ عامل کله گیجک چیه ؟ راهنماییم کنید برای درمان باید چکار کنم ؟ یکی از کبوترام کله گیجک گرفته از بقیه جداش کردم . راهنماییم کنید لطفا؟
شنبه 30 دی‌ماه سال 1396 ساعت 01:50 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
بیماری نیوکاسل و درمان ندارد
اگر تو یه گنجه تعداد ماده ها از نر ها بیشتر باشه برای تخم گذاری مشکلی ایجاد نمیشود؟؟؟
جمعه 29 دی‌ماه سال 1396 ساعت 06:02 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
مگر باهم نگه میدارید
یک نر با چند تا ماده میتونه جفت گیری کنه ؟
دوشنبه 25 دی‌ماه سال 1396 ساعت 07:05 ب.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
یک ماده
سلام ببخشید یه سوال داشتم شما که در جواب یکی از دوستان گفتین امپرولیوم به کبوترشون بدهند برای مریضی میخاسم بگم چرا اسمی از این دارو تو مطالب خودتون نبرده بودین و در اخر کاره امپرولیوم چیه ؟!
دوشنبه 25 دی‌ماه سال 1396 ساعت 06:31 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
درود بر شما
ما‌ در این وبلاگ در مورد دارو چیزی نمی ‌‌‌‌‌نویسیم چون دکتر نیستیم و اطلاعاتمان ناچیز است. اما گاها اگر کسی سوال بکند تا حد دانش‌مان کمک میکنیم.
آمپرولیوم داروی بیماری کاکسیدیوسیز است
سلام به مدت سه کبوتر سرخی گرفتیم جفت هستن. دوبار تخم گذاشتن هربار هم دوتا. ولی مشکل نر میاد با نوکش تخم رو میشکنه و سوراخ میشه . ممنون میشم راهنمایی کنید
یکشنبه 24 دی‌ماه سال 1396 ساعت 10:21 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام چون فصل جوجه‌کشی نیست
معذرت میخوام استاد اجر سفید وقرمز رو باید از داروخانه دامپزشکی بگیریم انوقت چجوری به اون بفهمونم که اجر برا کبوتر میخوام واینکه استاد اگر ممکن است لطفا قیمت تمامی دارو ها وپربیوتیک هارا بگویید
بسیار متشکرم
پنج‌شنبه 21 دی‌ماه سال 1396 ساعت 12:31 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
خیر آجر را از مصالح ساختمانی تهیه کن.
قیمتها را نمیدانم
سلام استاد رفتم داروخانه دامپزشکی گفتم پرو بیوتیک بده برای کبوتر میخوام خندیدوگفت اصلا چنین دارویی نداریم وهمینطور ایورمتکین1%رو هم گفت اصلا تو بازار نیست چجوری بهش بفهمونم چی میخوام
باتشکر
پنج‌شنبه 21 دی‌ماه سال 1396 ساعت 12:15 ق.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
سلام به داروخانه معتبرتر مراجعه کن
وقتی در گنجه رو باز میکنم کبوتر بیان بیرون . اون دوتایی که تخم گزاشتن میان و اصلا هیچ توجهی به تخم ها ندارن عیب نداره حدودا 1 ساعت میشه که میان بیرون ؟
چهارشنبه 20 دی‌ماه سال 1396 ساعت 03:21 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
اگر سرد باشه تخمها خراب میشن
سلام استاد من در این روز ها به کبوتر ام ذرت میدهم هیچ مشکلی نیست ؟؟؟؟؟
ایا ذرت کبوتر را پرشی میکند ؟؟؟؟
دوشنبه 18 دی‌ماه سال 1396 ساعت 12:21 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام‌خیر مشکلی نیست و نه پرشی نمیکند
سلام استاد میشه دانه گیری را توضیح دهید ؟؟؟؟؟
سلام میشه توضیح دهید که چکار کنیم که کبوتر زیاد در آسمان باشد ؟؟؟؟ با تشکر این دو سوال را جواب دهید
شنبه 16 دی‌ماه سال 1396 ساعت 08:01 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام به کانال تلگرامی ما سر لزنید جواب سوالای شما آنجاست.
Kabotarepareshi1@
منظورم شعله گاز یا همون کپسوله
شنبه 16 دی‌ماه سال 1396 ساعت 07:25 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
پس حرارت زیاد منظورته؟ عالیه. اما بعد از خنک شدن میکروبها میتونند دوباره برگردند
سلام استاد خوبین من به جفت کبوتر دارم باید چه کار های بکنم برای جفت الان وقت جفت گیری هست ممنون میشم
شنبه 16 دی‌ماه سال 1396 ساعت 05:52 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام لطفا در تلگرام به کانال ما سر بزنید. همه چیز نوشته شده
Kabotarepareshi1@
سلام . چرا پیاممو جوای ندادین ؟؟؟؟؟ آمپریوم چیه ؟ باید چجوری بدم به کفترا ؟ قیمتش چنه ؟ و استاد امروز کبوترام تخم گذاشتن با اینکه همش میگین فصل جوجه کشی نیس !!! اگه 2تا تخم دیگه بگیرم بزارم زیر پاش جوجه ها بیرون میان ؟ و اگه میان دونشون میده یا نه ؟ لفطا جواب بدید استاد ؟
شنبه 16 دی‌ماه سال 1396 ساعت 05:43 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
از دامپزشکی بگیر. بقیه اطلاعات را اونجا بهت میدهند.
بهتره جداشون کنی و جوجه نگیری
سلام استاد عزیز ایا از نظر شماضدعفونی کردن با گرما تاثیری داره بر ویروس ها ومیکروب ها یا نه؟
واینکه استاد راسته اگه دون زیاد به کبوتر بدیم باعث مریضیش میشه؟
واستاد چیکار کنم کبوترام از جوجگی با اینکه اذیتشونم میدم نمیتونن خوب بپرند؟البته جوجه های بهار؟
جمعه 15 دی‌ماه سال 1396 ساعت 09:34 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
سلام منظورتان از گرما چیست؟
جوجه هایت را رد کن. بدرد نمیخورند
سلام فضله کفترام سبز و سفید هس چه کنم ؟
جمعه 15 دی‌ماه سال 1396 ساعت 11:30 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام ۷ روز آمپرولیوم بده
سلام، امروز کبوتر را کسی دید و گفت کتفش نمیدونم یا بالش شکسته و بد جوش خورده لطفا بگید چکار کنم دامپزشکی گفت چهار صد پانصد هزینشه هزینش برام سخته آیا واقعا هزینش که بتونه پرواز کنه همین مقداره؟ لطفا راهنماییم کنید چکار کنم پرواز کنه
پنج‌شنبه 14 دی‌ماه سال 1396 ساعت 09:10 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
عرض کرد قبلا کاری نمیشه کرد و‌ پولتون را فقط هدر میدید و نهایتاً هم‌همینطوری میمونه
سلام استاد کبوترانم سه جفتش این روز ها تخم گذاشتن یک جفتش جوجه هایش در شدند جوجه هایش متوسط بودند یک روز صبح رفتم در کله را باز کنم دیدم که جوجه ها موردند و حال مامان جوجه ها هم خوب نیست و تغذیه هم نمیکند یک جا میماند و کز میکند و مدفوع کبوترام و آن ماده به صورت آبکی هست و اصلا هم آن ماده پرواز نمیکند ولی قبلا زیآد پرواز میکرد ولی من به اون ها گندم و عدس میدهم میشه بگید کفترام چی شده است با تشکر استاد ؟؟؟؟
چهارشنبه 13 دی‌ماه سال 1396 ساعت 06:07 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
یک میلیون بار گفتیم الان فصل جوجه‌کشی نیست
ببخشید گفته بودید کبوتر کاری به کارش نداشته باشم، من دلم نمیاد کبوتر را از جعبه بیرون نیارم برای همین خودم از جعبه میارم بیرون تو خونه راه میره ولی وقتی میخواد بره تو جعبه تقریبا چند سانت میپره و بالشو تکون میده آیا اشکال داره؟
دوشنبه 11 دی‌ماه سال 1396 ساعت 04:38 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام‌مسلمأ براش خوب نیست اما کاری نمیشه کرد
فضله کفتر ام سبز بهشون گندم میدم با قره ماش مشکلی داره آیا
دوشنبه 11 دی‌ماه سال 1396 ساعت 02:38 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام. از دامپزشکی آمپرولیوم تهیه کن و ۷ روز بده
سلام من 3 تا نر دارم 1جوجه هس هنوز نمیتونه جوجه گیری کنه ولی 2 تا دیگه جفت کردم . 1 جفت شده هوز تخم نزاشته . 1دیگه جفت شده ولی ماده نر رو تحویل نمیگیره پشتی میکنن ولی نوک نوک نمیکنن . 4 تا ماده دیگه دارم و همشون تو یه گنجه هستن .
دوشنبه 11 دی‌ماه سال 1396 ساعت 02:33 ب.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
سلام. الان فصل جوجه کشی نیست
سلام خسته نباشید یه سوال داشتم من چند تا تخم ازرفیقم گرفتم اونم کبوتراشو نرو ماده رو جدا گذاشت که میخواد بفروشه این تخم هارو گذاشتم تو دستگاه جوجه کشی که کبوترای من تخم گذاشتن این هارو بزارم زیرشون کبوترم تخم نذاشته فعلا اما جوجه تو دستگاه در اومده دو روزه دارم به اینا غذا میدم اما کبوترم یه جفت جوجه دو هفته ای داره منظور که میتونم با دست غذا بدم میتونم جوجه دو روزه را بزارم زیر اون کبوترو اون جوجه دو هفته ای رو خودم دستی غذا بدم به نظرتون غذا میده کبوتر مادر به جوجه
دوشنبه 11 دی‌ماه سال 1396 ساعت 09:27 ق.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
سلام‌خیر نمیتوتید اینکار را بکنید
سلام خسته نباشید استاد یه کفتر دارم که به مدت دو هفتس داره خس خس میکنه تو این مدت منم بیکار نشستم و بهش رسیدگی کردم بهش امپول لینکو زدم تا دوروزی خوب شد دوباره دیدم داره شروع میکنه خس خس دوباره لینکو زدم بعد یه هفته دوباره خس خس
دوشب پی در پی لینکو زدم بازم جواب درستی نداد میشه شما درمانش رو بم بگید
یکشنبه 10 دی‌ماه سال 1396 ساعت 08:08 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام‌متروتیدازول ۷ روز بهش بده
سلام ببخشید به نظرم کبوتری که گفتم بالشو میندازه آب نمیخوره البته شاید میخوره و من ندیدم چکار کنم اگه آب نمیخوره
جمعه 8 دی‌ماه سال 1396 ساعت 10:16 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
میخوره. نترس
سلام استاد یعنی شما میگین تا سه روز ان ها داخل باشند و اصلا بیرون نیایند یا اینکه به بیرون هم آیند؟ ؟؟؟
جمعه 8 دی‌ماه سال 1396 ساعت 06:19 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
برای تغذیه بیرون بیایند
سلام استاد باید چیکار کنیم که مگس کبوتر که رنگش سیاهه ازبین بره وایا بیماری سلمونلاست ازنیش همین مگس به وجود میاد باتشکر
پنج‌شنبه 7 دی‌ماه سال 1396 ساعت 02:20 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام. از دامپزشکی آیورمکتین ۱٪ بگیر و سه قطره داخل دهان بنداز. خیر سلمونلا بیشتر از موش و سوسک می‌آید
سلام استاد میشه توضیح دهید که چگونه کبوتر نر و ماده را بزنیم جفت؟؟؟؟؟
پنج‌شنبه 7 دی‌ماه سال 1396 ساعت 12:51 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
داخل یک محیط بسته بزرگ برای ۳ روز بگرار حفت میشوند
سلام بال کبوتری که شکستگی داشته باشه یا در رفتگی و نتوانیم به دامپزشک ببریم چطور خوب کتیم تا بتونه دوباره به خوبی پرواز کنه؟2_ اگه کبوتری بالش بد جوش بخوره آیا میتونه دوباره پرواز کنه؟
پنج‌شنبه 7 دی‌ماه سال 1396 ساعت 10:51 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
متاسفانه معمولا نمیتونه پرواز کنه
سلام ببخشید این کبوتره که بالش میندازه اشکالی داره بالش ببندم طوری که مثل اون یکی بالش بالا وایسته؟
پنج‌شنبه 7 دی‌ماه سال 1396 ساعت 09:45 ق.ظ
امتیاز: 1 1
پاسخ:
لازم نیست نه
سلام استاد کبوتر میخواهد جفت بخورد نر ماده را میزند یا ماده نر را میزند تا با هم جفت شوند ؟؟؟؟
چهارشنبه 6 دی‌ماه سال 1396 ساعت 10:54 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام نر ماده را میزند
سلام استاد کبوتر در زیر صندوق انگور زود جفت میخورد یا داخل دله و کبوتر چندروز با هم جفت میخورند؟ ؟؟
چهارشنبه 6 دی‌ماه سال 1396 ساعت 05:41 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام فرقی نمیکند. ۳ تا ۵ روز
سلام امروز کبوتر را بردم دامپزشکی، گفت ظاهرا شکستگی و در رفتگی داره انگار، گفت برای اطمینان چهل پنجاه تومن عکس بندازم گفتم بعدش چقدر هزینه گفت جراحی میخواد چهار صد پانصد تومن هزینشه، گفت دوهفته بهش استراحت بده، تا ببینیم چی میشه، اصلا معلوم نیست چیزی بلد بود یانه
چهارشنبه 6 دی‌ماه سال 1396 ساعت 04:42 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام. بله استراحت بهترین درمانه
سلام کبوتری که پیدا کردم زخمی بوده و یه بالشو رو زمین میکشید و جمع نمیکرد و الان تقریبا سی سانت میپره و هر دو بالشو تکان میده ولی همچنان یک بالشو رو زمین میکشد و جمع نمیکند ، لطفا راهنمایی کنید، بعضی میگن شکسته بوده بد جوش خورده، بعضی میگن ترسیده، هنوز میترسه بالشو جمع کنه، لطفا راهنماییم کنید،
دوشنبه 4 دی‌ماه سال 1396 ساعت 11:51 ب.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
سلام تا حدی که از توضیحات شما میشد راهنمایی کردم. بیشتر از این اطلاع ندارم
سلام استاد اگر بال کبوتر بعد از شاه پر اول و دوم بال کبوتر را بکنیم چند هفته میشود که بالش بیاد بالا ولی من این روز ها بالش رو کندم ؟؟؟
یکشنبه 3 دی‌ماه سال 1396 ساعت 07:56 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
سلام. ۴۵ روز
سلام استاد بسیاری از پیشکسوتان کبوتر تو محله ما میگن بجای سنگ ریزه وماسه اجر روبکوبید وجلوی کبوتر قرار دهید زیرا املاح ان بیشتر است نظر شماچیه؟واین که استاد اگر مامجبور شدیم در فصل زمستان خصوصا در بهمن ماه جوجه کبوتر بیاریم وبا توجه به اینکه جوجه کبوتر بسیار در مقابل مریضی ها اسیب پزیره باید چه کار کنیم تا مریض نشه وتلف نشه؟
تشکر
شنبه 2 دی‌ماه سال 1396 ساعت 11:43 ب.ظ
امتیاز: 2 0
پاسخ:
سلام
باید هم سنگ ریزه هم ماسه هم صدف هم آجر هم ذغال فعال و سنگ نمک در اختیار کبوتزان دایما باشد.
شما اگر اولسط بهمن جفت کنید هیچ مشکلی نخواهید داشت.
سلام استاد کبوتر سفید ماده پاک تهرانی با پاکستانی نر چه جوجه های میده ؟؟؟
چهارشنبه 29 آذر‌ماه سال 1396 ساعت 08:39 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام دو نژاد متفاوت نباید با هم جفت شوند
سلام استاد فاصله مجاز بین گنجه قرنتینه وگنجه اصلی باید چقدر باشه اگر من گنجه قرنتینه رو تو یک متری گنجه اصلی بسازم مشکلی به وجود نمیاره؟باتشکر
شنبه 25 آذر‌ماه سال 1396 ساعت 06:59 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام.
بهتره که کلا در جایی دیگر باشد. خیلی از بیماریها از طریق هوا منتقل میشوند
سلام من یک کبوتر زاغ خریدم یک هفته که دارمش ولی بالش بسه هستش و پنج شش بار به بالای بوم انداختمش به نظر شما بالشو باز کنم ؟
جمعه 24 آذر‌ماه سال 1396 ساعت 09:55 ب.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
سلام ،
متاسفانه جلد سدن امری نیست که بشود حدس زد.
سلام.
جفت کبوتر تازه وارد چقدر طول میکشه به جای جدید عادت کنند و تخم بگذارند
جمعه 24 آذر‌ماه سال 1396 ساعت 08:55 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام یک هفته
سلام خسته نباشین
میخواستم بدونم میشه تخمای کبوتری که حدودا 10روزه روش خابیدن رو برداشت و زیر کبوتری دیگه که تازه دوروزه تخم گذاشتن(باشرط حذف تخم های این جفت) میتوان تخم ها را به زیر این جفت انتقال داد؟
یعنی با کار زمان دراومدن جوجه ها زیرجفت ثانویه حدودا حول و حوش هف هش روز میشه،میخواستم بدونم تو ابن زمان کبوتر ماده میتونه شیرابه معده تولید کنه یا تو روز 17یا18تولید میشه؟
یکشنبه 19 آذر‌ماه سال 1396 ساعت 11:50 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام‌خیر اینکار را نکنید.‌چراکه دایه ها در زمان درامدن تخمها بدنشان شیر تولید نکرده و جوجه‌ها را اگر دان بدهند با دان درشت خواهند کشت
سلام من چندارم روزی هست که هر روز روزیر ۳ تا ۴ تا از کفتر هام یهو میمیرند و نمیتونن روی پاشون وایستن و اصلا فعالیت نمیکنن بعد وقتی دون میخورند بالا میارن یکی از کفترهای خوبمو انداختم بپره بالا افتاد مرد رفتم پرسیدم گفتن یک بیماری جدیدیه که تازگیا اومده تو بدن کفتر ها باید یک کپسول بهشون بدی منم خیلی توجهی نکردم و نگرفتم گفتم حتما سرماخوردگیه و اهمیتی ندادم و بهشون داروی سرماخوردگی دادم و دیدم دارند گله ای میمیرن بنظر شما چیکار میتونم بکنم که دیگه این جوری نشن با این که هفته ای دوبار جاشون و تمیز میکنم
چهارشنبه 15 آذر‌ماه سال 1396 ساعت 05:57 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام
سریعا یک بیمار را به دکتر دامپزشک نشان بده
سلام
من دو جفت کفتر دارم
موقع دان دادنشون یکی از نر ها اون یکی نرو میزنه و نمیزاره دان بخوره مجبورم جدا دان بدمش ب نظر شما مشکل چیه لطفا راهنماییم کنید کلافه شدم
ممنونم از لطف شما
جمعه 10 آذر‌ماه سال 1396 ساعت 11:23 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام حس قلمرو است. کاری نمیشود کرد
سلام ممنونم اگر تو فصل پاییز جوجه کشی کنیم چه اتفاقی میفته
سه‌شنبه 7 آذر‌ماه سال 1396 ساعت 02:33 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
مشکلات فراوان بیماریها و کیفیت بد از انواع این مشکلاتند
سلام ۲۱ روز از تخم گزاری کفترام گذشته اما فقط یک تخم باز شده چکار کنم اون یکی رو بر دارم؟؟؟
دوشنبه 6 آذر‌ماه سال 1396 ساعت 05:58 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام خیر تا ۱۵ روزگی جوجه برندار
با سلام و ارزوی سلامتی
می خواستم بپرسم به ازای هر کبوتر چقدر دان بایستی داد
چهارشنبه 1 آذر‌ماه سال 1396 ساعت 02:08 ب.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
سلام تا کاملا سیر بشه
سلام.آیا کبوتر نری که از ماده کوچکتر از نظر سنی با هم جفت نمیخورند؟
دوشنبه 29 آبان‌ماه سال 1396 ساعت 10:25 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام بله به سن بلوغ برسند جفت میخورند
سلام استاد ضدعفونی کننده ویرکن اس راازکجاتهیه کنیم.؟
شنبه 20 آبان‌ماه سال 1396 ساعت 01:53 ب.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
سلام دامپزشکی‌ها یا لوازم بیمارستان فروشی‌ها دارند
ماه جفت گیری کیه


ایا باید جدا باشند در جای چند درچند

تا چند روز
جمعه 19 آبان‌ماه سال 1396 ساعت 09:24 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام تا بهمن ماه باید جدا باشند. هرچه بزرگتر بهتر
سلام یه جفت کبوتر دارم دوماهه جفتن ولی تخم نزاشتن ممنون میشم راهنمایم کنید
پنج‌شنبه 18 آبان‌ماه سال 1396 ساعت 11:04 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام تا بهمن ماه جدا کنید.
1 2 3 4 5 ... 19 >>