X
تبلیغات
رایتل

کبوتر ایرانی‌ در کانادا

نکاتی کاربردی برای بالابردن کیفیت در جوجه‌کشی

با درود و عرض ادب به بزرگان و دوستان عزیز.


دوستان گرامی‌ اینبار نیز با مقاله پرباری از دوست عزیزم آقای مجید ز. درخدمتتان هستیم.  از آنجائیکه این مقاله آخرین مقاله به تحریر در آمده در سال ۱۳۹۰ است لازم دیدم که سال نو و آغاز بهار را به همه ی دوستان در هر کجای دنیا که هستند از طرف آقای مجید ز. و خودم تبریک گفته و سالی‌ پر بار تر از همیشه برایشان آرزو کنیم.


مواردی که در این مقاله آورده شده است، نتیجه سال‌ها تحقیقات، آزمون‌ها و تجربیات نویسنده است. نکاتی‌ بسیار ظریف که  بی‌ توجهی‌ به هر کدام از آنها میتواند فاجعه  بار و عمل به آنها میتواند موفقیت را چند برابر کند. امیدوارم که دوستان عزیز نیز قدم پیش نهاده و تجربه شخصی‌‌شان را در رابطه با این مقاله و نه موضوعات حاشیه‌ای دیگر با همه به اشتراک بگذارند. پیشنهاد من به دوستان این است که این  مقاله  را خلاصه نویسی کرده و بشکل برگ راهنما در محل جوجه کشی‌ نصب کرده تا با در دسترس داشتن آن بتوانند به نحو احسن موارد را رعایت کنند. 

 


نکاتی کاربردی برای بالابردن کیفیت در جوجه‌کشی
 
به قلم: مجید ز.
 
این‌روزها که مراحل آماده‌سازی کبوترها برای جفت‌کردن را پشت سر گذاشته‌ایم و کبوترپروران مشغول تن‌کردن مایه‌کفترهای خود هستند، لازم است نکاتی را فهرست‌وار یادآوری کنیم که به‌واقع ریزه‌کاری‌های فنی و مدیریتی در جوجه‌کشی هستند. با رعایت این نکات کلیدی می‌توان بهترین نتایج را از زحمات خود در این فصل گرفت. در این جستار به شماری از مواردی که مربوط هستند به "بعد از جفت‌کردن کبوتران تا هنگام بارآمدن جوجه‌ها و رسیدن به سن چهار هفتهگی" اشاره می‌کنیم. مد نظر ما در این‌جا طبعاً کیفیت پرش جوجه‌ها نیست؛ مرکزیت توجه ما تشریح ظرافت‌ها و نکات کاربردی گوناگونی است که برای پشت سرگذاشتن یک‌نوبت جوجه‌کشی موفق و عایدشدن بهترین نتیجه از لحاظ تعداد جوجه‌ها و سلامت آن‌ها می‌توانند دستمایه‌ی کارمان باشند.
 
×   ×    ×
 
 قبل از هر چیز باید توجه داشت که لازمه‌ی جوجه‌کشی سالم و بی‌نقص، داشتن جفت‌های سالم و بی‌نقص است. بهترین و اصیل‌ترین کبوتران نیز اگر از سلامت کامل برخوردار نباشند، نمی‌توانند جفت‌های قابل اتکایی برای جوجه‌کشی باشند، درست مثل بهترین فوتبالیستی که به‌خاطر درد کلیه شدید، قادر به حضور در مسابقه نباشد. بنابراین، سلامت مایه‌کفترها، شرط اولیه و تعیین‌کننده در جوجه‌کشی است.
 
در همین راستا، حضور یک کبوتر مریض یا حتا مشکوک به مریضی در چرخه‌ی جوجه‌کشی، با انتفال بیماری به دیگر جفت‌ها و سپس جوجه‌های کوچک و شیوع آن در گنجه می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری به جوجه‌کشی ما بزند. از آن‌جا که جوجه‌های "گلِ سرخی" بهترین سری جوجه‌ها هستند، بالابردن ضریب اطمینان در جوجه‌کشی با احتیاط‌های لازم و رعایت نکات پیشگیرنده، بهترین نتیجه را عایدمان خواهد کرد.
 
گاه در مراحل جوجه‌کشی مشاهده می‌شود که یک ماده نسبت به نر خود بی‌میلی نشان می‌دهد یا جفت‌ها به تخم‌ها یا جوجه‌های خود بی‌اهمیت شده‌اند. این خود می‌تواند نشانه‌ای از بیماری یکی از طرفین باشد که با تشخیص سریع و صحیح، بایستی به جداکردن آن از گله‌ی جفت‌ها اقدام نمود و تخم‌ها یا جوجه‌ها را زیر دیگران حمال (دایه) کرد. کبوتر بیمار را در گنجه‌ی جوجه‌کشی و میان جفت‌ها نگه ندارید و حتماً در محلی جداگانه مداوا کنید.
 
در هنگام جوجه‌کشی، بایستی از آوردن کبوترهای غریبه جداً خودداری نمود. کبوتری با ظاهری سالم ممکن است باطناً ناقل بیماری باشد. نکته‌ی قابل تامل این است که کبوترانی که درون یک گنجه با هم زندگی می‌کنند، با شرایط آن گنجه سازگار شده‌اند و سیستم ایمنی بدن‌شان با شرایط باکتریایی و خاص آن گنجه تطبیق‌پذیری پیدا کرده است. با ورود کبوتر(ان) جدید به گنجه‌، این جو ایمنی مختل می‌شود، زیرا حتا اگر کبوتر(ان) تازه‌وارد سالم باشد، با فضای خاص گنجه‌ی ما همخوانی ندارد و باکتری‌های جدیدی را از چرخه‌ی زندگی قبلی خود وارد این چرخه می‌کند که ممکن است موجب بیماری خود یا دیگر کبوتران بشود. در ضمن، ورود عضو جدید سطح استرس را در گنجه بالا می‌برد که خود یکی از عوامل تشدید و شیوع بیماری‌هاست.
چنانچه مجبور بودید کبوتری غریبه را برای جوجه‌کشی به بام خود بیاورید، توصیه می‌شود که آن‌ وجفت‌اش را در محلی جداگانه و دور از گنجه‌ی اصلی نگهداری کنید.
از فضله‌ی کبوتر می‌شود تا حد زیادی به سلامت آن پی برد. مدفوع پشکلی شکل قهوه‌ای رنگ (گاه سبز متمایل به قهوه‌ای) با مقداری سفیدی بر آن ایده‌آل‌ است. نبود سفیدی (اوره در ادرار) روی فضله و یا زرد یا سبز بودن آن نشانه‌ی ضعف یا بیماری کبدی در کبوتر است؛ گاه نیز حکایت از نوعی عفونت باکتریایی دارد که باید درمان شود.
اگر صبح زود مشاهده کردید که تعدادی فضله در یک نقطه مشخص در جفت‌کنی جمع شده، حکایت از استراحت خوب کبوتر و آرامش‌اش دارد. تا دو سه روز اول اگر رنگ سبز در مدفوع جفت‌ها مشاهده شد نباید زیاد نگران بود، زیرا اغلب به‌خاطر استرس جفت‌شدن و جای جدید است. اگر بعد از یک‌هفته باز ادامه پیدا کرد، بایستی به این موضوع اهمیت داد.
   


تشریح کامل فضله‌ی کبوتر: [لینک]
http://www.exoticpetvet.net/avian/droppings.html
 
با کوتاه‌کردن پرهای اطراف مقعد و پاکسازی دور آن، جفت‌ها بهتر می‌توانند عمل جفت‌گیری و لقاح را انجام دهند.
 
قبل از تن‌کردن، لازم است نوع رژیم غذایی مایه‌کفترها تغییر کند. بهتر است حتا برای دو هفته، کبوتران ماده را در فضایی جداگانه پذیرایی کرد. در این مرحله بایستی مقدار پروتئین‌های ضروری (و آمینه اسیدها که واحد تشکیل‌دهنده‌ی پروتئین هستند) و چربی و ویتامین‌ها (خصوصاً ویتامینA,E,D ) و مواد آلی و ترکیبات‌شان و نیز مواد و املاح معدنی و انواع نمک‌ها (آهن، کلسیم، منیزیوم، فسفر، سدیم، ید، فلوئور و ...) و مکمل هایی چون سلنیوم افزایش پیدا کنند. ویتامینD باعث جذب کلیسم و فسفر در بدن کبوتر می‌شود که اساس در ساخت تخم و سپس استخوان‌بندی جوجه هستند. در شهرهای تهران، قم و کاشان که اغلب آفتابی هستند، کمبود ویتامینD محسوس نیست، اما در مناطقی که در این فصل اغلب ابری هستند و یا گنجه‌هایی که آفتابگیر نیستند، بهتر است از لامپ‌های UV (اولترا وایولت – تابش مصنوعی) با قدرت متوسط برای دو ساعت در روز استفاده کرد.
 
برای حفظ سادگی کلام صرفاً به نام‌بردن از تعدادی از دانه‌ها و مواد خوراکی لازم که حاوی مواد مورد نیاز معدنی و آلی برای کبوتران جوجه‌کشی هستند بسنده می‌کنیم:
با جداکردن ماده‌ها برای دو هفته، بایستی مقدار نخودهای مخصوص کبوتر (با پروتئین بین 20 تا 28 درصد) غذای آن‌ها را به سی تا چهل درصد از کل غذا افزایش داد. ضمناً بایستی بین مقدار پروتئین و کلیسم مصرفی توازن وجود داشته باشد، زیرا افزایش پروتئین، نیاز به مصرف کلسیم را افزایش می‌دهد. کافیشه پانزده درصد غذا را تشکیل می‌دهد (با چربی بین 25 تا سی درصد) و ذرت چیزی حدود پانزده درصد (به‌خاطر بالابودن هیدروکربنات آن که در هوای سرد منبع مهم گلوکز و تولید انرژی است و نیز مقدار فیبر بالای موجود در ذرت). ده تا پانزده درصد ارزن (قرمز بهتر است) و پنج درصد گندم و مقداری عدس و ماش (قره‌ماش). تخم جارو (مایلو) از خانواده‌ی ذرت است و چند درصدی را می‌شود به آن اختصاص داد (نبودش نیز زیاد مهم نیست). اگر خواستیم سویا را به سبد غذایی کبوتران بیافزاییم (به‌خاطر پروتئین 35 درصدی آن و چربی‌ بالایش)، بهتر است نخست آن‌را تفت دهیم، در غیر این‌صورت کبوتران رغبتی به خوردن آن نشان نخواهند داد.
توجه شود که مصرف فیبر بیش از حد مانع از جذب کلسیم و منیزیوم در بدن کبوتر می‌شود، بنابراین نباید درصد کل ذرت و عدس در غذای جوجه‌کشی‌ها بیش از بیست درصد باشد.
 
در مجموع، مقدار هیدروکربنات تا 55٪، پروتئین تا 20٪، چربی تا 10٪، فیبر تا 6٪ و کم‌تر از ده درصد باقی مواد مفید ایده‌آل است.
 
بایستی آجر قرمزرنگ مخصوص کبوتر و نیز سفیدرنگ مخصوص مرغ و کبوتر (کربنات کلسیم) و صدف خردشده و ماسه‌ی دریایی و نیز نمک یددار را در ظرف‌های جداگانه در اختیار کبوتر گذاشت تا بسته به نیازش از آن‌ها مصرف کند. گل شور چندان خوراکی سالمی برای کبوتر نیست و بهتر است به جای آن از آن‌چه شرح‌اش رفت استفاده شود.
 
دو روز پیاپی بایستی یک قاشق چایخوری الکترولایت (حاوی انواع نمک‌ها و مواد معدنی و ویتامین‌های اصلی) را در سه لیتر آب محلول کرد و در اختیار کبوتر گذاشت تا هم از استرس کبوتر کاسته شود و هم مواد مورد نیاز را به سیستم بدنی آن بیافزاید.
 
نیز دو روز پیاپی بایستی سه قطره تنتور ید را در یک لیتر آب محلول کرد و در اختیار کبوتران نر و ماده گذاشت. این کار هم باعث شست‌و‌شوی دستگاه گوارش کبوتر می‌شود، هم به قدرت نطفه در کبوتر نر کمک می‌کند، ید را که برای بدن پرنده لازم است به آن می‌رساند و هم از بروز سرطان تخمدان در ماده پیشگیری می‌کند.
 
باقی روزها یک‌روز در میان مولتی ویتامین و پروبیوتیک را بایستی در آب جفت‌ها محلول کرد تا کبوتران از لحاظ قوا و ایمنی بدنی به بهترین وضعیت خود برسند.

 برای پیشگیری از باطل‌شدن احتمالی تخم‌ها، بایستی شرایط جفتگیری جفت‌ها را فراهم کرد. اگر در جفت‌کنی جوجه می‌کشیم، بایستی فضای آن کافی باشد. اندازه‌ی ایده‌آل یک جفت‌کنی 50 سانتی‌متر عرض و طول و 40 سانتی‌متر ارتفاع است. بیش از حد بزرگ‌بودن جفت‌کنی چندان مناسب نیست. اگر در حضور جمع جوجه می‌کشید، شرط احتیاط است که جفت‌ها را جداگانه در فضایی آرام قرار دهید تا جلوی دید شما جفت بخورند. در آخر زمستان که روزها نسبتاً کوتاه است، بهتر است لامپ گنجه‌ها را تا ساعت هفت عصر روشن گذاشت، چون کبوتران میل دارند معمولاً یکبار نیز عصرها جفت‌گیری کنند.
 
هیچ‌وقت از پوسته‌ی تخم کبوتر یا مرغ به‌عنوان منبع کلسیم استفاده نکنید، زیرا بیماری‌های مهلکی چون سلمونلا (PARATYPHOID) می‌توانند از این طریق انتقال پیدا کنند.
 
مقدار بیش از حد کلسیم باعث سفت‌شدن بیش از اندازه‌ی پوسته‌ی تخم شده، جوجه نمی‌تواند آن را بشکند و بیرون بیاید. بنابراین، بایستی در مقدار مصرفی کلسیم حفظ اعتدال کرد.
 
 در زمان جفت‌کردن تا هنگام بیرون‌آمدن جوجه‌ها، از اضافه‌کردن هر گونه اسید (حتا سرکه‌ی سیب) به چرخه‌ی غذایی پرنده بایستی خودداری کرد.
 
از هنگام جفت‌کردن تا موقعی که جوجه‌ها به سن پنج روز می‌رسند، از تجویز هر گونه آنتی‌بیوتیک به‌جد خودداری کنید. آنتی‌بیوتیک‌ها برای پیشگیری از بیماری‌ها به‌کار نمی‌آیند و فقط سیستم ایمنی کبوتر را ضعیف می‌کنند. از خوراندن آن‌ها به کبوتران تا جایی که بیماری مشاهده نشده پرهیز کنید.
 
پس از بیرون‌آمدن جوجه‌ها تا زمان جداشدن از والدین، بایستی هفته‌ای دوبار مولتی ویتامین و هفته‌ای دوبار پروبیوتیک به آب پرنده افزود تا علاوه بر تضمین روند رشد، سیستم ایمنی  و گوارشی جوجه و والدین نیز تقویت شود.
 
آب به همراه ویتامین یا دارو را نباید در معرض نور خورشید قرار داد، زیرا در آن بلافاصله تغییرات شیمیایی رخ می‌دهد.
 
تعویض مرتب آب و پاکیزه‌نگه‌داشتن ظروف آب‌دهی که دیگر نیاز به توصیه ندارد و همه طبعاً رعایت می‌کنند!
 
پس از بیرون‌آمدن جوجه‌ها می‌شود مقدار پروتئین (نخود کبوتر، کافیشه) سبد غذایی را تا 30٪ تقلیل داد و در مقابل به ارزن و قره‌ماش و گندم افزود.
 
هنگام حلقه‌گذاری جوجه‌ها (سنین بین هشت تا ده روزگی)  داروی ضد خوره (کنکر خشک و تر) را در آب محلول کرده در اختیار جوجه‌کشی قرار دهید. من شخصاً از قرصی به نام "اسپارتریکس SPARTRIX" استفاده می‌کنم که در طول زمان عمل می‌کند (حدوداً یک‌هفته) و یک‌چهارم آن‌را در دهان جوجه‌ها می‌گذارم.
 
توضیح ضروری: کسانی که انگشت کبوتر را برای نشانه‌گذاری می‌برند، به‌جای این‌ عمل ناشایست بهتر است به دوستان خود در دیگر کشورها سفارش خرید حلقه با نام و شماره‌تلفن بدهند که هم به کبوتر هویت می‌دهد، و هم به ارتقای فرهنگ کبوترپروری یاری می‌رساند.
 
چنان‌چه جوجه‌ها یکی کوچک‌تر از دیگری بار آمد، می‌توانید زمان دان‌دادن جوجه‌ی بزرگ‌تر را برای مدت کوتاهی جدا کنید تا والدین جوجه‌ی کوچکتر را خوب سیر کنند و بعد جوجه‌ی بزرگ‌تر را سر جایش بگذارید. یا خود می‌توانید شب‌هنگام که چینه‌دان جوجه‌ها را چک می‌کنید، به جوجه‌هایی که حق‌شان را نگرفته‌اند با دست دان دهید (دان خیس‌شده، ترجیحاً شامل نخود و ارزن و آب). توجه شود که به‌ جوجه‌ی کوچک‌تر از یک‌هفته نباید با دست دان داد. گاه نیز با مشاهده‌ی ضعف در جوجه بهتر است مقداری بسیار ناچیز از گرد "داکسی‌ساکلین" را با آب محلول کرده دو روز پیاپی به جوجه‌ بدهید تا بیماری‌های  تنفسی احتمالی مداوا شود.
 
 
جوجه‌ها که به سن پانزده تا بیست روز رسیدند، یک قاشق چایخوری "تریپول سولفا , 3SULVIT" را در چهار لیتر آب محلول کرده در اختیار جوجه‌کشی قرار دهید. بخش عمده‌ی این دارو که مداواگر کاکسیدوسیز است، به همراه بسیاری ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز کبوتر جذب بدن والدین می‌شود و مقداری اندک و بی‌ضرر نیز به مصرف جوجه‌ها خواهد رسید.  این عمل را می‌شود تا دو روز ادامه داد.
 
در بیست‌روزگی، ظرف کوچکی حاوی دانه‌های ریزتر چون ارزن و گندم و قره‌ماش را در جفت‌کنی‌ها قرار دهید تا جوجه‌ها با نوک‌زدن به آن‌ها زود دانخور و مستقل شوند.
 
در نظافت‌ گنجه‌ی جوجه‌کشی بایستی بسیار کوشا بود و علاوه بر نظافت روزانه، تمام در و دیوار و کف و کنج‌های آن‌را هفته‌ای دو بار با محلول ویرکن اس ضد عفونی کرد.
 
در مناطقی که گرم‌تر است و در آن‌ها "مگس کبوتر" و دیگر انگل‌های جلدی فعال هستند، بایستی گنجه‌ی جوجه‌کشی را قبل از تن‌کردن کبوترها با مواد ضد انگل مثل "ملتاین" ضد عفونی کرد. ضمناً بدن خود کبوترها را نیز باید با پودرهای مخصوص از آلودگی‌های انگلی پاکیزه نمود. با پخش مقداری تنباکو نیز می‌شود انگل‌های جلدی را فراری داد.
 
ماسه‌ای که در کاسه های زیر پای جفت‌ها قرار می‌گیرد بایستی ضد عفونی شده باشد یا چند روز در آفتاب قرار گرفته باشد. می‌توان از ماسه‌‌ی مخصوصی که برای ادرار و مدفوع گربه‌های خانگی استفاده می‌شود بهره برد که کشنده‌ی انواع باکتری‌هاست. ضمناً می‌توانید محلول "بیکینگ سودا"‌ (جوش شیرین) را در ماسه‌ی بادی اضافه کنید تا همین خاصیت را پیدا کند. خاک کاسه ها بعد از این‌که جوجه‌ها یک‌هفته‌ای شدند بایستی عوض شود و مرتب تمیز گردد تا این‌که جوجه‌ها قادر شوند خارج از آن مدفوع بکنند.
اندازه‌ی کلک بایستی مناسب باشد: نه چندان بزرگ که والدین نتوانند جوجه‌ها را زیر خود بکشند و جوجه‌ها را جفت به هم گرم کنند و نه آنقدر کوچک که وقتی جوجه‌ها رشد کردند جا کم بیاید. ضمناً بایستی سطح ماسه تا لبه‌ی کلک حتماً سه تا چهار سانتی‌متر گودتر باشد، زیرا جوجه‌ها طبق غریزه‌ی خود عقب‌عقب حرکت می‌کنند و وقتی به لبه خوردند، به بیرون کاسه فضله می‌اندازند. اگر با این لبه برخورد نکنند، ممکن است بیرون بیافتند.
 
 
 با پخش مقداری برگ سوزنی کاج، انگیزه‌ی کبوتران را برای لانه‌سازی و جوجه‌دهی تقویت کنید. ضمناً بوی این برگ‌ها از تجمع حشرات جلوگیری می‌کند.
 
یکی دیگر از فاکتورهای اصلی بیماری‌زا در کبوتران اضطراب و استرس است. هر چه فضا آرام‌تر و از جنجال خالی‌تر باشد، جوجه‌کشی بهتر نتیجه خواهد داد. بر این اصل از دست‌زدن بی‌مورد به کبوتران و حضور گاه‌وبی‌گاه در گنجه، ایجاد صدا و هیجان، بی‌نظمی در غذا و آب‌دهی، تغییرات بی‌مورد در فضا و جابه‌جایی جفت‌ها، اضافه‌کردن جفت‌های جدید به جمع جوجه‌کشی و در کل برهم‌زدن بهداشت روانی کبوتران جداً باید جلوگیری کرد.
 
از حضور و تردد دیگر افراد بر روی بام خودداری کنید، حتا اگر کفش‌ها یا لباس خود را تعویض کرده باشند. هر فرد با خود مقادیری باکتری‌های مختلف را همراه دارد که ممکن است منتقل شده و نظم باکتریایی گنجه‌های شما را برهم زند. بعضی ویروس‌ها نیز چون نیوکاسل از این طریق قابل انتقال هستند. همچنین حضور افراد ناشناس به کبوتران استرس وارد می‌کند.
 
چنانچه‌ خواستید تخمی را زیر دایه‌کبوتر (حمال) بگذارید، حتماً  از دایه‌کبوترهایی استفاده کنید که بهترین شرایط سلامتی جسمانی و تجربه‌ی دان‌دهی و پرورش جوجه را دارا باشند. فراموش نکنیم والدینی که سیستم ایمنی قوی و درونی پاکیزه دارند، دارای شیری مغذی‌تر و مقوی‌تر هستند و جوجه‌ها نیز قوی‌تر و سالم بار خواهند آمد. از کبوتران جوان، بازیگوش و پرتحرک نباید به‌عنوان دایه‌کبوتر استفاده کرد. حتی‌المقدور از کبوتران غریبه برای این منظور استفاده نکنید.
 
بهترین زمان برای واکسن روغنی نیوکاسل سن چهار تا پنج ‌هفته‌گی است. این واکسن نه‌تنها از بروز بیماری پیشگیری می‌کند، بلکه سطح توان ایمنی کبوتر را به حد بالایی افزایش می‌دهد. روش صحیح تزریق واکسن را می‌توانید در این ویدئو مشاهده بفرمایید: [ویدئو]
 
بهترین درجه‌ی حرارت برای جوجه‌های گل‌سرخی بین پنج تا ده درجه است (کمی کم‌تر یا زیادتر مانعی ندارد). بنابراین، از بابت خنک‌بودن جفت‌کنی‌ها نگران نباشید و از گرم‌کردن گنجه‌ی کبوتران با سیستم گرمایی جداً خودداری کنید (حتا در زمستان). گرم‌شدن گنجه‌ها از این طریق نه‌تنها رطوبت مورد نیاز کبوتران را از بین می‌برد (رطوبت سی تا چهل درصد) و هوای خشک زمستانی درون گنجه‌ را خشک‌تر می‌کند، بل‌که باعث فعال‌شدن باکتری‌ها و از بین‌رفتن تناسب باکتریایی گنجه می‌شود و ممکن است به شیوع بیماری منجر شود.
 
تهویه‌ی هوا در هر فصل و هر حالتی برای سلامت کبوترها تعیین‌کننده است. سعی کنید بادگیر گنجه‌ها را مسدود کنید، اما پنجره‌ و منافذی را برای عبور هوای تازه و تهویه‌ی کافی تعبیه کنید.
 
بهتر است زیر جادانی کبوتران یک چارچوب توری بگذارید تا دانه‌هایی که بر زمین می‌افتند و آلوده می‌شوند را کبوتران نتوانند بردارند. جاآبی‌ها مرتب شست‌وشو و ضد عفونی شوند و در جایی چند سانتی‌متر بلندتر از سطح زمین قرار گیرند که به گرد و غبار و مدفوع حیوان آغشته نگردند.
 
تجمع گرد سفید پر پرنده باعث بروز بیماری‌های تنفسی می‌شود و بهتر است گنجه‌ها را مرتب از آن پاکیزه نمود.
 
 
×   ×    ×
 
 
نگاشتن مقالاتی از این دست، دو هدف عمده را در دید دارد: نخست، به‌اشتراک‌گذاشتن تجربیات، معلومات و ارائه‌ی راهکارهای آزموده‌شده به قصد بالابردن سطح کیفی کبوتر و دانش اعضای جامعه‌ی کبوترپروران، و دوم و در وهله‌ی جدی‌تر، ترویج فرهنگ کبوترپروری همگانی و ارتقای سطح گفتگو در بین کبوترداران.
جای بسی تاسف است که ایران، یعنی قدیمی‌ترین مهد کبوترپروری در جهان، تنها کشوری است که در آن هنوز هیچ کلوپ جدی کبوتر تاسیس نشده و نمایشگاه کبوتر دایر نیست! تا در این رشته آدم‌های خبره و در عین حال اهل اندیشه و بافرهنگ حضور نیابند، سطح کار از این‌که هست بهتر نخواهد شد. لازمه‌ی برکشیدن مرتبه‌ی ورزش پرورش و پراندن کبوتر، حضور و جذب افراد خوش‌نام، مطلع و صد البته اهل فن و اندیشه به این ورزش مفرح است و متعاقب‌اش بسط گفتمان در حوزه‌ی این رشته. وقتی انسان‌های متشخص و رده‌بالای جامعه در این رشته حضور یابند، وقتی مقالات و کتاب‌های مفید در این زمینه منتشر شوند، وقتی گردهم‌آیی‌های منزه و علمی و کانون‌های مختلف با اعضای فعال و ثبت‌شده تشکیل گردند، نگاه جامعه نیز به این ورزش، در شکلی مثبت تغییر خواهد کرد و به حیثیتی که شایسته‌اش است دست خواهد یافت.
بیاییم به‌جای لعنت‌فرستادن به تاریکی، شمعی بیافروزیم و به‌جای کنایه‌زدن و خرده‌گیری ممتد از آن‌هایی که دستی در آتش دارند و تلاشگر این میدان هستند، خود نیز آستین‌ها را بالا زنیم و با حرمت‌نهادن به تلاش اهل خبره و با مشارکت جدی، همگی‌مان در راه اعتلای این ورزش بکوشیم.
 
فصل جوجه‌کشی پرباری را برای همگی آرزومندیم.
                                                                                                                     
                                                 
در انتها به رسم همیشگی‌، تعدادی از کبوتران دوستان را به نمایش میگذارم. این دفعه کبوتران دوست عزیزم آقای امیرنژندنیا را در نظر گرفته ام. کبوتر‌های اصیل ایشان در نوع خود از بهترین‌ها هستند. امیدوارم که از دیدن عکس‌ها لذت ببرید.

نظرات (787)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
سلام ببخشید گروه تلگرام ندارید عضو بشیم؟
چهارشنبه 6 اردیبهشت‌ماه سال 1396 ساعت 12:14 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
https://t.me/joinchat/AAAAAECVY4vkwkPZqA-f8A
سلام خسته نباشید.کبوتر ماده من چال درست میکنه ولی تخمشو رو زمین میذاره.و تخم میشکه.مشکل از کجاست؟
دوشنبه 4 اردیبهشت‌ماه سال 1396 ساعت 12:34 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام ،
چیزی باعث ترسیدنش میشود. انرا پیدا کنید
استاد وقتی که بعد ظهر ها کبوتر نر روی تخم اشکال نداره کبوتر ماده رو پرواز بدیم؟ زود جواب بدید با تشکر
شنبه 2 اردیبهشت‌ماه سال 1396 ساعت 04:55 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
اشکال داره
استاد این روز ها موقع جوجه گیری است یعنی الان جواب بدین؟ اگر این روز ها کبوتر موقع تخم گذاریش باشه چوب یا همان چوب جارو نبرد در لانه هیچ خطری برای خراب شدن تخم ها ندارد ولی لانه اش در زیر سقف خانه است ؟ استاد این دو سوال را جواب بدین با تشکر استاد و اگر تخم کبوتر از بدن ماده بیرون آید پوست تخم نازک باشد تخم خراب نمیشود؟ این سه سوال را جوابش را بدین با تشکر زود جواب بدین
جمعه 1 اردیبهشت‌ماه سال 1396 ساعت 08:08 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام
بله الان موقع جوجه کشی است.
خیر خطر نداره. اگر خطر داشت که جمع نمی‌کرد.
تخم با پوست نازک یعنی کمبود کلسیم پس باید کلسیم بهش بدی
سلام استاد کبوتران چند هفته جفت گیری میکنند برای تخم گذاشتن اول کدام کبوتر چوب کوچک داخل لانه میبرند برای تخم ها حالا من که کبوتر نرم پرواز نمیکند جوجه هایش را چگونه جلد کنم ؟ با تشکر
دوشنبه 28 فروردین‌ماه سال 1396 ساعت 04:44 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
جوجه ها را با پدر بیرون کنید کم‌کم جلد میشوند.
من یک کبوتر خریدم نر است ولی هر کاری میکنم پرواز نمیکنه جلدش هم کردم پرواز نمیکنه استاد چه کار کنم پرواز کنه زود جواب بدید با تشکر
شنبه 26 فروردین‌ماه سال 1396 ساعت 11:43 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
هر کبوتری به درد پرواز نمیخوره.
سلام استاد من یک جفت کبوتر دارم کبوترانم تخم گذاشتن ولی تخم ها جوجه نشدند و لانه کبوترانم در زیر سقف خانه بود و در دله ولی سرما هم متوسط بود کبوترانم بعد از عید سال 96 تخم گذاشتن دو هفته بعداز عید تخم گذاشتن الان هم این روز ها جفت گیری میکنند و ماسه میخورند برای چه چیزی ماسه میخورند و کبوتر نر بعداز جفت گیری در لانه میخوابه برای چه چیزی در لانه میخوابه ؟
شنبه 26 فروردین‌ماه سال 1396 ساعت 03:34 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
سلام،
ماسه حکم دندون را برای کبوتر داره.
نر برای حفاظت از لان دم درش میخوابه
استاد باید چیکار کنم کفترم روی تخمش نمی شینه
سه‌شنبه 15 فروردین‌ماه سال 1396 ساعت 09:07 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
پوربا جان کاری نمیتوانید بکنید
سلام خوبید استاد. ببخشید من دیدم یک جفت از کبوتر هام لانه درست کردن بعد همزمان دیدم کنار لونشون دوتا تخم بعدفکر کردم مال خودشونه گذاشتم زیرشون بعد از یه هفته دیدم ۴تا تخم زیرشه الآن تخم ها جوجه شدن آیا می تونن اینارو بزرگ کنند؟؟ در ضمن بقیه کفترام تخم دارن جوجه ندارن
سه‌شنبه 15 فروردین‌ماه سال 1396 ساعت 06:31 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
سلام. اگر بدنشان شیر تولید کرده باشد بله بزرگ میکنند.
سلام استاد معذرت میخام راهی برای جلو گیری مست شدن هست تمام کبوترام مست شدن ونمی پرند ممنون
دوشنبه 14 فروردین‌ماه سال 1396 ساعت 10:37 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
سلام،
خیر راهی نیست. در ضمن الان وقت پرش کبوتر نیست
سلام استاد خسته نباشید من یک جفت کبوتر دارم که تا حالا ازتور بیرون ننداختمشون یعنی تا حالا پرواز نکردن ایا وقتی جلدشون کنم می تونن بپرن یا نه فقط رو این بوم واون بوم میشینن ممنون
دوشنبه 14 فروردین‌ماه سال 1396 ساعت 02:16 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
بستگی به نژاد شون داره
سلام استاد راجبع اون کفترم که سرگیجه داشت خواستم بگم که الان سرگیجش خیلی کمتر شده و درضمن با یکی دیگه جفت شده اشکال نداره؟ لازم نیس جداشون کنم؟
چهارشنبه 9 فروردین‌ماه سال 1396 ساعت 04:47 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام
میتونه هنوز ناقل بیماری باشه
سلام استاد رفتم دامپزشکی قرص ب کمپلکس بخرم گفتش طزریقیه نداریم باید بری از سازمان انسانی و ازاین حرفا تهیه کنی بعدش گفت تتراسیکلین بده خوب میشه شما دیگه قرصه بهتری سراغ نداری؟شرمنده که این چند روز زیاد مزاحمتون شدم
یکشنبه 6 فروردین‌ماه سال 1396 ساعت 04:35 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام نه چیزی به ذهنم نمیرسه
سلام استاد میتونم در کنار قرص ب کمپلکس از نخود و سیر برای بهبودی سرگیجه استفاده کنم؟اشکالی نداره؟
جمعه 4 فروردین‌ماه سال 1396 ساعت 07:58 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام نه اشکالی نداره
با سلام .استاد من ى کبوتر داشتم که برادرم پاهاش رو گرفت و اون رو تکون مى داد تا بال بزنه حالا جفت پاهاش از زانو شکستن و خون ازشون اومدن و اصلا نمى تونه تکون بخوره و ىک جا نشسته جورى که پاهاش کلا جون نداره . به دکتر دام پزشک هم دسترسى ندارم .خواهش مى کنم بگو چکار کنم .اىا خوب مىشه
چهارشنبه 2 فروردین‌ماه سال 1396 ساعت 06:11 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام.
خمیر نان نپخته را دور محل شکستگی بگیر و نگه دار تا خشک بشه بعد تنزیف ببند روش.
لطفا دیگر کبوتر نگه دار.
سلام استاد یکی از کفترام ی سرگیجه کوچیک گرفته و فقط زیاد سرشو تکون میده ولی گردنشو برنمیگردونه دون هم میخوره چیکار کنم به حالت اولش برگرده مرسی
چهارشنبه 2 فروردین‌ماه سال 1396 ساعت 12:56 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام بهش ب کمپلکس بدید و ده روز بعد اگر خوب نشد خبرم کنید.
سلام استاد راجبع اون کفتر پماد رو مالیدم به چشماش یکیش خوب شد ولی اون یکی بسته شده و ی گوشش بازه چیکار میتونم بکنم که اونم درست بشه ؟ ممنون که به پرسش هام جواب میدین
جمعه 27 اسفند‌ماه سال 1395 ساعت 02:26 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام .هرروز تمیز کن چشمش را خوب میشه خودش
سلام خسته نباشید،دوتا ازکبوترام سرماخوردن ودوتاشونم ضعیفندالبته غذا میخورن ولی کزمیکنن تایلیزن ومولتی ویتامین هم بهشون تزریق کردم قرص تتراسیکیلینم هم دادم ولی اثری نداشته بایدچیکارکنم؟اگه بخوام همیشه کبوترای سالمی داشته باشم باید چه دونه ای وچه دارویی بدم؟سوال دیگه اینکه ایا میشه کاری کردکه هردوتخم جوجه نربشه ممنون ازشما.
پنج‌شنبه 26 اسفند‌ماه سال 1395 ساعت 04:34 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام
دان‌کامل باید بدی.
دان کامل و مخلوط: گندم (خیلی کم)، جو،‌ ارزن گاودانه، قره‌ماش، برنج، تخم جارو،ذرت, تخم آفتابگردان, کافشه, کتان بذرک، کلزا، نیجر، عدس، ماش و  کلا ۷ تخم قناری.

برای بیماری مترونیدازول یا تریکوپلاس بده.

خیر نمیشه کاری کرد هر دو نر بشن
سلام استاد راجبع اون کفتر که گفتم گوشه چشمشو زدن خونی کردن پماد آیسیلین خریدم و دامپزشک گفت روزی دوبار بزن درست میشه ایا این پماد خوبیه چون شما گفتید پماد انتی بیوتیک بخر
پنج‌شنبه 26 اسفند‌ماه سال 1395 ساعت 11:12 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام نمیدونم اون پماد چیه. اگر آنتی‌بیوتیکه، خوبه
سلام استادازکجا بدونیم که کبوترمون انگل در درون بدنش داره یانه
چهارشنبه 25 اسفند‌ماه سال 1395 ساعت 11:26 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
سلام با ازمایش خون.
اما چون ایران کشوری آلوده است باید هر ۶ ماه انگل زدایی کنید.
ببخشید استاد سوال دیگم اینه چجوری کبوترانمون رو انگل زدایی کنیم
دوشنبه 23 اسفند‌ماه سال 1395 ساعت 08:39 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
قطره آیورمکتین۱٪ سه قطره در دهان
سلام استاد خسته نباشید ایا راهی برای درمان سرگیجه کبوتر وجود داره لطفا راهنمایی کنید با تشکر
دوشنبه 23 اسفند‌ماه سال 1395 ساعت 08:37 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
خیر متاسفانه نیوکاسل متاسفانه ویرووس است و کاری نمیشود کرد.
سلام اون مسته بخون مرد با یکی دیگه که اونم جدا کرده بودم
دوشنبه 23 اسفند‌ماه سال 1395 ساعت 01:51 ب.ظ
امتیاز: 0 0
سلام استاد نه نکردم امروز یکی از کفترام اومد بیرون نمیتونست وایسته بهش دون دادم ولی مرد بقیه اونایی که بی حال بودن دون دادم حالشون خوبه ولی به غیر از ی دونه مسته بخون که تا ی هفته پیش حالش خوب بود ولی الان بهش دون دادم یا گردنشو خیلی میاره جلو یا پایین نگه میداره وقتیم میپره ی کم عقب میپره بعدش با دمش میاد پایین بعد پاهاشو میزاره چیکارکنم؟هرچی دارو نیازه بگید و هرکاری که باید بکنم توضیح بدید مرسی.
یکشنبه 22 اسفند‌ماه سال 1395 ساعت 02:01 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
عکس از مدفوشون بفرست
سلام استاد جدیدا کفترام چن روزیه خیلی کم دون میخورن یا اصا نمیخورن همیشه ام یا کز کردن یا بی حالن چیکار کنم؟
شنبه 21 اسفند‌ماه سال 1395 ساعت 03:08 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام انگل کشی کردی؟
الان ینی چشه چیکارش باید بکنم؟؟
پنج‌شنبه 19 اسفند‌ماه سال 1395 ساعت 05:42 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سریعا ببرش دکتر
سلام ی جوجه کفتر اوردم زیاد جوجه نی دون میخوره ی 5روزی هس اوردم بیشتر اوقات کز میکنه و تو خودشه ینی مشکلی داره؟؟؟ لطفا شماره تماسم بزارین ممنون
چهارشنبه 18 اسفند‌ماه سال 1395 ساعت 06:08 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام بله مشکل داره
۴۱۶۲۷۸۱۱۲۵
استاد من پر کبوترمو که کشیده بودنش نیمه رشد کرده بود من دوباره ناخاسته کندمش سر پرم پر خون بود آیا دوباره پر در میاد ؟ 4پر اول هر بالشونو کندم مشکلی که توی تخم گذاشتنشون تو ی هفته آینده داره یا نه؟
سه‌شنبه 17 اسفند‌ماه سال 1395 ساعت 10:09 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام. تغذیه کامل و مقوی بده مشکلی پیش نمیاد
سلام میگم یکی از کبوترام تخم کرده اندازه یه نخود یا یه ذره بزرگ تر تخم اولش درست هست امام دومیش اینطوری شده چرا انیطوری شده علتش چیه ؟
یکشنبه 15 اسفند‌ماه سال 1395 ساعت 11:42 ق.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
سلام
چیز مهمی نیست . دفعه بعد درست میشه
سلام استاد یکی از کفترام گوشه های چشمشو کفترایه دیگه زدن خونی کردن گوششم زدن الان اروم شده تکون نمیخوره خیلی عاجزه چیکار کنم؟
شنبه 14 اسفند‌ماه سال 1395 ساعت 03:16 ب.ظ
امتیاز: 1 1
پاسخ:
سلام جداش کن و پماد آنتی‌بیوتیک بزن
سلام استاد امروز ی جفت گرفتم مادهش ناخنش بلنده غیر طبیعیه؟؟اگه بشکنه دوباره در میاد ؟؟اذیت میشه؟؟راهی هس ناخوناشو کوتاه کنم؟؟ چ دونی بهشون بدم؟؟
پنج‌شنبه 12 اسفند‌ماه سال 1395 ساعت 07:30 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
لازم نیست به ناخن دست بزنی.
دان مخلوط بده
سلام استاد راجع به اون جوجه که دیروز ازتون سوال پرسیدم یعنی میمیره؟
سه‌شنبه 10 اسفند‌ماه سال 1395 ساعت 03:44 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام. نمیشه گفت
سلام استاد یکی از کفترام فضله خیلی بزرگی میکنه و ی رنگ سیاهی توش هست خود فضلم رنگش عوض شده یکم به نارنجی میزنه; بوی خیلی بدی هم داره قبلا اینجوری نبود اولین باره که تخم میزاره و بعد از تخم گذاشتنش اینجوری شده چی بهش بدم درست بشه؟
دوشنبه 9 اسفند‌ماه سال 1395 ساعت 03:21 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام کاملا طبیعیه
سلام استاد یکی از جوجه هام تقریبا ی هفتشه امروز دیدم که نوکش جفت نیس منظورمه کج بود بالاییه رو پایینه جفت نبود فاصله داشت الان این چش شده؟ باید چیکار کنم؟
دوشنبه 9 اسفند‌ماه سال 1395 ساعت 03:17 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام کاری نمیتونی بکنی
سلام لطفا خواهش میکنم جواب من و بدید من چندارم روزی هست که هر روز روزیر ۳ تا ۴ تا از کفتر هام یهو میمیرند و نمیتونن روی پاشون وایستن و اصلا فعالیت نمیکنن بعد وقتی دون میخورند بالا میارن یکی از کفترهای خوبمو انداختم بپره بالا افتاد مرد رفتم پرسیدم گفتن یک بیماری جدیدیه که تازگیا اومده تو بدن کفتر ها باید یک کپسول بهشون بدی منم خیلی توجهی نکردم و نگرفتم گفتم حتما سرماخوردگیه و اهمیتی ندادم و بهشون داروی سرماخوردگی دادم و دیدم دارند گله ای میمیرن بنظر شما چیکار میتونم بکنم که دیگه این جوری نشن با این که هفته ای دوبار جاشون و تمیز میکنم آیا دارویی چیزی داره لطفا خواهش میکنم جواب من و بدید ممنون
دوشنبه 9 اسفند‌ماه سال 1395 ساعت 01:26 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
سلام سریعا یک جنازه را ببرید آزمایشگاه
سلام چند روز میشه کبوتر6جفت اوردم لانه هم دارن ولی چند روز طول میکشه اینا تخم بزارن
یکشنبه 8 اسفند‌ماه سال 1395 ساعت 01:54 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام ده روز
سلام یکی از جوجه کبوترام که یه ماهشونه دون خورم نشده یه حالتی شده انگار تو گلوش چیزی گیر کرده دهنشو وا میکنه میگیره بالا موقع غذا دادن پدر مادرش کسلم شده بالاش افتاده رو زمین با سورنگ غداش میدم دارویی چیری هست بدم اینو (اخه رو جعبه بوده ارتفاعشم 1متر هی میافتاده پایین ماله این نیست یوقت ؟)
پنج‌شنبه 5 اسفند‌ماه سال 1395 ساعت 04:01 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام همانطور که بارها گفتین شما زود شروع به جوجه‌کشی کردید. اواسطبهمن فصل جوجه‌کشی است. نمیتوانم بیماری را بدون‌دیدن حدس بزنم.
سلام میشه توضیح بدید که چطوری باید کفترو از جفتش جدا کنیم؟چون به یکی از کاربرا گفتید جداشون کن و بهار جفت کن خیلی ممنون
سه‌شنبه 3 اسفند‌ماه سال 1395 ساعت 01:42 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
احتیاج به دو گنجه مجزا داری
با سلام من تازه یک جفت کبوتر گرفتم نر خیلی مست و غر میزنه ولی ماده کسل و بی تحرک هستش تا نر کنارش میاد با نوک میزنش باید چکار کنم ممنون
یکشنبه 1 اسفند‌ماه سال 1395 ساعت 06:37 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام ماده را ببر دکتر. مریضه
سلام ی جفت کفتر تازه مست دارم که جفت خوردن و بچه گذاشتن مادهه جای بدی تخم گذاشته بود و تخم رفته بود زیر لونش بعدش اووردم گذاشتمش بالا الان روش نمیشینه چیکار کنم؟ اولین دفعهس که ازشون جوجه میکشم تخمشون ریزه میتونید بگید چرا؟
یکشنبه 1 اسفند‌ماه سال 1395 ساعت 05:41 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام جداشون کن و بهار جفت کن. ضعیفند
سلام ممنون از راهنمایی تون.چه موقعه بهتره واسه جوجه کشی؟
شنبه 30 بهمن‌ماه سال 1395 ساعت 06:55 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام.
اواسط بهمن جفت کرده و تا اوایل خرداد ادامه دارد
سلام استاد گرامی. جوجه کبوتر های من بعد دو هفته خود به خود میمیرن. میخواستم دلیلشو بدونم. اگه میشه منو راهنمایی کنید. ممنونم
پنج‌شنبه 28 بهمن‌ماه سال 1395 ساعت 08:09 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام دلیلش بی موقع جوجه کشیدن شماست
با سلام ،جفت کبوتر شامپیون دارم که ماده ان مست است اما کبوتر نر مست نمیشود،میخواستم بدونم آیا جفتگیری آنها فصل خاصی دارد،و یا اینکه چه کار کنم که کبوتر نر مست شود ، ضمنا قبلا آنها را از هم جدا کرده ام و یا در یک قفس جا نموده ام اما کبوتر نر مست نمیشود. با تشکر
پنج‌شنبه 28 بهمن‌ماه سال 1395 ساعت 06:56 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام. جفت میخورند اگر بیمار نباشند. پس زیاد کار باهاشان نداشته باشید.
سلام خسته نباشید خواستم بپرسم چراکبوتر ها درهنگام جوجه داشتن جفت گیری کرده ودوباره تخم می گذارن که اینجوری باعث میشه جوجه هاش دون سوز وضعیف بشن لطفا راه علاجش رابهم بگید
سه‌شنبه 26 بهمن‌ماه سال 1395 ساعت 08:39 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام غریزه کبوتره.
اصولا زمان‌بندیشان درست است. مگر اینه زیاد مست باشند. از دادن ویتامین بیش از حد خودداری کنید
سلام اگه ی جفت جدید بیاریم چجوری باید با شرایط کفترای خودم سازگار شون کنم
چهارشنبه 20 بهمن‌ماه سال 1395 ساعت 10:11 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
۲۱ روز قرنطینه کنید و سپسس با کبوترهاتون قاطی‌شون کنید.
سلام خسته نباشید من چند تا از کفترام و که میپرونم میرن هرز میشینن بعد از ۱۰ دقیقه میان دوباره روی بوم خودم چیکار میتونم بکنم که هرز نشینن
چهارشنبه 20 بهمن‌ماه سال 1395 ساعت 08:48 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
ردشون کنید و با کبوتران خوب ذات دار شروع کنید.
سلام استاد من برای نوشتن یه فیلمنامه میخواهم بدونم آیا یا کریم یا کبوتر در فصل پائیز هم تخم گذاری میکنن برای جوجه کشی یا خیر ممنون میشم پاسخ دهید
دوشنبه 18 بهمن‌ماه سال 1395 ساعت 10:56 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام دوست عزیز.
یاکریم و کبوترهای وحشی خیر اما کبوترهای اهلی بله.
موفق باشید.
سلام مخواستم بپرسم کبوتر اسکندر برای اسمان یعنی پرش خوب هست هوشی خوب یا زرنگ هست???
چهارشنبه 6 بهمن‌ماه سال 1395 ساعت 02:46 ق.ظ
امتیاز: 1 2
پاسخ:
سلام نمیدونم چیه؟
سلام. ی جفت آلمانی دارم هروقت تخم می کنن پوسته تخمش نازکه سریع می شکنه باید چی کار کرد باهاش
پنج‌شنبه 23 دی‌ماه سال 1395 ساعت 10:18 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام. جداشون اا بهتر و هفته ای دوبار کلسیم مایع بهشون بده
سلام ماده من ب جوجه هاش دون میداد الان ن دون میخوره ن میتونه دون بده.دون ک میخوره انگار توگلوش گیر میکنه ب سمت عقب میره طوری ک دمش ب زمین میچسبه و میخواد بالا بیاره نمیتونه جوجه هاش دو هفتشون شده راهنماییم کنید چیکار کنم ممنون میشم
شنبه 18 دی‌ماه سال 1395 ساعت 02:51 ب.ظ
امتیاز: 1 1
پاسخ:
جداشون کن
1 2 3 4 5 ... 16 >>