X
تبلیغات
بازی تراوین

کبوتر ایرانی‌ در کانادا

نکاتی کاربردی برای بالابردن کیفیت در جوجه‌کشی

با درود و عرض ادب به بزرگان و دوستان عزیز.


دوستان گرامی‌ اینبار نیز با مقاله پرباری از دوست عزیزم آقای مجید ز. درخدمتتان هستیم.  از آنجائیکه این مقاله آخرین مقاله به تحریر در آمده در سال ۱۳۹۰ است لازم دیدم که سال نو و آغاز بهار را به همه ی دوستان در هر کجای دنیا که هستند از طرف آقای مجید ز. و خودم تبریک گفته و سالی‌ پر بار تر از همیشه برایشان آرزو کنیم.


مواردی که در این مقاله آورده شده است، نتیجه سال‌ها تحقیقات، آزمون‌ها و تجربیات نویسنده است. نکاتی‌ بسیار ظریف که  بی‌ توجهی‌ به هر کدام از آنها میتواند فاجعه  بار و عمل به آنها میتواند موفقیت را چند برابر کند. امیدوارم که دوستان عزیز نیز قدم پیش نهاده و تجربه شخصی‌‌شان را در رابطه با این مقاله و نه موضوعات حاشیه‌ای دیگر با همه به اشتراک بگذارند. پیشنهاد من به دوستان این است که این  مقاله  را خلاصه نویسی کرده و بشکل برگ راهنما در محل جوجه کشی‌ نصب کرده تا با در دسترس داشتن آن بتوانند به نحو احسن موارد را رعایت کنند. 

 


نکاتی کاربردی برای بالابردن کیفیت در جوجه‌کشی
 
به قلم: مجید ز.
 
این‌روزها که مراحل آماده‌سازی کبوترها برای جفت‌کردن را پشت سر گذاشته‌ایم و کبوترپروران مشغول تن‌کردن مایه‌کفترهای خود هستند، لازم است نکاتی را فهرست‌وار یادآوری کنیم که به‌واقع ریزه‌کاری‌های فنی و مدیریتی در جوجه‌کشی هستند. با رعایت این نکات کلیدی می‌توان بهترین نتایج را از زحمات خود در این فصل گرفت. در این جستار به شماری از مواردی که مربوط هستند به "بعد از جفت‌کردن کبوتران تا هنگام بارآمدن جوجه‌ها و رسیدن به سن چهار هفتهگی" اشاره می‌کنیم. مد نظر ما در این‌جا طبعاً کیفیت پرش جوجه‌ها نیست؛ مرکزیت توجه ما تشریح ظرافت‌ها و نکات کاربردی گوناگونی است که برای پشت سرگذاشتن یک‌نوبت جوجه‌کشی موفق و عایدشدن بهترین نتیجه از لحاظ تعداد جوجه‌ها و سلامت آن‌ها می‌توانند دستمایه‌ی کارمان باشند.
 
×   ×    ×
 
 قبل از هر چیز باید توجه داشت که لازمه‌ی جوجه‌کشی سالم و بی‌نقص، داشتن جفت‌های سالم و بی‌نقص است. بهترین و اصیل‌ترین کبوتران نیز اگر از سلامت کامل برخوردار نباشند، نمی‌توانند جفت‌های قابل اتکایی برای جوجه‌کشی باشند، درست مثل بهترین فوتبالیستی که به‌خاطر درد کلیه شدید، قادر به حضور در مسابقه نباشد. بنابراین، سلامت مایه‌کفترها، شرط اولیه و تعیین‌کننده در جوجه‌کشی است.
 
در همین راستا، حضور یک کبوتر مریض یا حتا مشکوک به مریضی در چرخه‌ی جوجه‌کشی، با انتفال بیماری به دیگر جفت‌ها و سپس جوجه‌های کوچک و شیوع آن در گنجه می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری به جوجه‌کشی ما بزند. از آن‌جا که جوجه‌های "گلِ سرخی" بهترین سری جوجه‌ها هستند، بالابردن ضریب اطمینان در جوجه‌کشی با احتیاط‌های لازم و رعایت نکات پیشگیرنده، بهترین نتیجه را عایدمان خواهد کرد.
 
گاه در مراحل جوجه‌کشی مشاهده می‌شود که یک ماده نسبت به نر خود بی‌میلی نشان می‌دهد یا جفت‌ها به تخم‌ها یا جوجه‌های خود بی‌اهمیت شده‌اند. این خود می‌تواند نشانه‌ای از بیماری یکی از طرفین باشد که با تشخیص سریع و صحیح، بایستی به جداکردن آن از گله‌ی جفت‌ها اقدام نمود و تخم‌ها یا جوجه‌ها را زیر دیگران حمال (دایه) کرد. کبوتر بیمار را در گنجه‌ی جوجه‌کشی و میان جفت‌ها نگه ندارید و حتماً در محلی جداگانه مداوا کنید.
 
در هنگام جوجه‌کشی، بایستی از آوردن کبوترهای غریبه جداً خودداری نمود. کبوتری با ظاهری سالم ممکن است باطناً ناقل بیماری باشد. نکته‌ی قابل تامل این است که کبوترانی که درون یک گنجه با هم زندگی می‌کنند، با شرایط آن گنجه سازگار شده‌اند و سیستم ایمنی بدن‌شان با شرایط باکتریایی و خاص آن گنجه تطبیق‌پذیری پیدا کرده است. با ورود کبوتر(ان) جدید به گنجه‌، این جو ایمنی مختل می‌شود، زیرا حتا اگر کبوتر(ان) تازه‌وارد سالم باشد، با فضای خاص گنجه‌ی ما همخوانی ندارد و باکتری‌های جدیدی را از چرخه‌ی زندگی قبلی خود وارد این چرخه می‌کند که ممکن است موجب بیماری خود یا دیگر کبوتران بشود. در ضمن، ورود عضو جدید سطح استرس را در گنجه بالا می‌برد که خود یکی از عوامل تشدید و شیوع بیماری‌هاست.
چنانچه مجبور بودید کبوتری غریبه را برای جوجه‌کشی به بام خود بیاورید، توصیه می‌شود که آن‌ وجفت‌اش را در محلی جداگانه و دور از گنجه‌ی اصلی نگهداری کنید.
از فضله‌ی کبوتر می‌شود تا حد زیادی به سلامت آن پی برد. مدفوع پشکلی شکل قهوه‌ای رنگ (گاه سبز متمایل به قهوه‌ای) با مقداری سفیدی بر آن ایده‌آل‌ است. نبود سفیدی (اوره در ادرار) روی فضله و یا زرد یا سبز بودن آن نشانه‌ی ضعف یا بیماری کبدی در کبوتر است؛ گاه نیز حکایت از نوعی عفونت باکتریایی دارد که باید درمان شود.
اگر صبح زود مشاهده کردید که تعدادی فضله در یک نقطه مشخص در جفت‌کنی جمع شده، حکایت از استراحت خوب کبوتر و آرامش‌اش دارد. تا دو سه روز اول اگر رنگ سبز در مدفوع جفت‌ها مشاهده شد نباید زیاد نگران بود، زیرا اغلب به‌خاطر استرس جفت‌شدن و جای جدید است. اگر بعد از یک‌هفته باز ادامه پیدا کرد، بایستی به این موضوع اهمیت داد.
   


تشریح کامل فضله‌ی کبوتر: [لینک]
http://www.exoticpetvet.net/avian/droppings.html
 
با کوتاه‌کردن پرهای اطراف مقعد و پاکسازی دور آن، جفت‌ها بهتر می‌توانند عمل جفت‌گیری و لقاح را انجام دهند.
 
قبل از تن‌کردن، لازم است نوع رژیم غذایی مایه‌کفترها تغییر کند. بهتر است حتا برای دو هفته، کبوتران ماده را در فضایی جداگانه پذیرایی کرد. در این مرحله بایستی مقدار پروتئین‌های ضروری (و آمینه اسیدها که واحد تشکیل‌دهنده‌ی پروتئین هستند) و چربی و ویتامین‌ها (خصوصاً ویتامینA,E,D ) و مواد آلی و ترکیبات‌شان و نیز مواد و املاح معدنی و انواع نمک‌ها (آهن، کلسیم، منیزیوم، فسفر، سدیم، ید، فلوئور و ...) و مکمل هایی چون سلنیوم افزایش پیدا کنند. ویتامینD باعث جذب کلیسم و فسفر در بدن کبوتر می‌شود که اساس در ساخت تخم و سپس استخوان‌بندی جوجه هستند. در شهرهای تهران، قم و کاشان که اغلب آفتابی هستند، کمبود ویتامینD محسوس نیست، اما در مناطقی که در این فصل اغلب ابری هستند و یا گنجه‌هایی که آفتابگیر نیستند، بهتر است از لامپ‌های UV (اولترا وایولت – تابش مصنوعی) با قدرت متوسط برای دو ساعت در روز استفاده کرد.
 
برای حفظ سادگی کلام صرفاً به نام‌بردن از تعدادی از دانه‌ها و مواد خوراکی لازم که حاوی مواد مورد نیاز معدنی و آلی برای کبوتران جوجه‌کشی هستند بسنده می‌کنیم:
با جداکردن ماده‌ها برای دو هفته، بایستی مقدار نخودهای مخصوص کبوتر (با پروتئین بین 20 تا 28 درصد) غذای آن‌ها را به سی تا چهل درصد از کل غذا افزایش داد. ضمناً بایستی بین مقدار پروتئین و کلیسم مصرفی توازن وجود داشته باشد، زیرا افزایش پروتئین، نیاز به مصرف کلسیم را افزایش می‌دهد. کافیشه پانزده درصد غذا را تشکیل می‌دهد (با چربی بین 25 تا سی درصد) و ذرت چیزی حدود پانزده درصد (به‌خاطر بالابودن هیدروکربنات آن که در هوای سرد منبع مهم گلوکز و تولید انرژی است و نیز مقدار فیبر بالای موجود در ذرت). ده تا پانزده درصد ارزن (قرمز بهتر است) و پنج درصد گندم و مقداری عدس و ماش (قره‌ماش). تخم جارو (مایلو) از خانواده‌ی ذرت است و چند درصدی را می‌شود به آن اختصاص داد (نبودش نیز زیاد مهم نیست). اگر خواستیم سویا را به سبد غذایی کبوتران بیافزاییم (به‌خاطر پروتئین 35 درصدی آن و چربی‌ بالایش)، بهتر است نخست آن‌را تفت دهیم، در غیر این‌صورت کبوتران رغبتی به خوردن آن نشان نخواهند داد.
توجه شود که مصرف فیبر بیش از حد مانع از جذب کلسیم و منیزیوم در بدن کبوتر می‌شود، بنابراین نباید درصد کل ذرت و عدس در غذای جوجه‌کشی‌ها بیش از بیست درصد باشد.
 
در مجموع، مقدار هیدروکربنات تا 55٪، پروتئین تا 20٪، چربی تا 10٪، فیبر تا 6٪ و کم‌تر از ده درصد باقی مواد مفید ایده‌آل است.
 
بایستی آجر قرمزرنگ مخصوص کبوتر و نیز سفیدرنگ مخصوص مرغ و کبوتر (کربنات کلسیم) و صدف خردشده و ماسه‌ی دریایی و نیز نمک یددار را در ظرف‌های جداگانه در اختیار کبوتر گذاشت تا بسته به نیازش از آن‌ها مصرف کند. گل شور چندان خوراکی سالمی برای کبوتر نیست و بهتر است به جای آن از آن‌چه شرح‌اش رفت استفاده شود.
 
دو روز پیاپی بایستی یک قاشق چایخوری الکترولایت (حاوی انواع نمک‌ها و مواد معدنی و ویتامین‌های اصلی) را در سه لیتر آب محلول کرد و در اختیار کبوتر گذاشت تا هم از استرس کبوتر کاسته شود و هم مواد مورد نیاز را به سیستم بدنی آن بیافزاید.
 
نیز دو روز پیاپی بایستی سه قطره تنتور ید را در یک لیتر آب محلول کرد و در اختیار کبوتران نر و ماده گذاشت. این کار هم باعث شست‌و‌شوی دستگاه گوارش کبوتر می‌شود، هم به قدرت نطفه در کبوتر نر کمک می‌کند، ید را که برای بدن پرنده لازم است به آن می‌رساند و هم از بروز سرطان تخمدان در ماده پیشگیری می‌کند.
 
باقی روزها یک‌روز در میان مولتی ویتامین و پروبیوتیک را بایستی در آب جفت‌ها محلول کرد تا کبوتران از لحاظ قوا و ایمنی بدنی به بهترین وضعیت خود برسند.

 برای پیشگیری از باطل‌شدن احتمالی تخم‌ها، بایستی شرایط جفتگیری جفت‌ها را فراهم کرد. اگر در جفت‌کنی جوجه می‌کشیم، بایستی فضای آن کافی باشد. اندازه‌ی ایده‌آل یک جفت‌کنی 50 سانتی‌متر عرض و طول و 40 سانتی‌متر ارتفاع است. بیش از حد بزرگ‌بودن جفت‌کنی چندان مناسب نیست. اگر در حضور جمع جوجه می‌کشید، شرط احتیاط است که جفت‌ها را جداگانه در فضایی آرام قرار دهید تا جلوی دید شما جفت بخورند. در آخر زمستان که روزها نسبتاً کوتاه است، بهتر است لامپ گنجه‌ها را تا ساعت هفت عصر روشن گذاشت، چون کبوتران میل دارند معمولاً یکبار نیز عصرها جفت‌گیری کنند.
 
هیچ‌وقت از پوسته‌ی تخم کبوتر یا مرغ به‌عنوان منبع کلسیم استفاده نکنید، زیرا بیماری‌های مهلکی چون سلمونلا (PARATYPHOID) می‌توانند از این طریق انتقال پیدا کنند.
 
مقدار بیش از حد کلسیم باعث سفت‌شدن بیش از اندازه‌ی پوسته‌ی تخم شده، جوجه نمی‌تواند آن را بشکند و بیرون بیاید. بنابراین، بایستی در مقدار مصرفی کلسیم حفظ اعتدال کرد.
 
 در زمان جفت‌کردن تا هنگام بیرون‌آمدن جوجه‌ها، از اضافه‌کردن هر گونه اسید (حتا سرکه‌ی سیب) به چرخه‌ی غذایی پرنده بایستی خودداری کرد.
 
از هنگام جفت‌کردن تا موقعی که جوجه‌ها به سن پنج روز می‌رسند، از تجویز هر گونه آنتی‌بیوتیک به‌جد خودداری کنید. آنتی‌بیوتیک‌ها برای پیشگیری از بیماری‌ها به‌کار نمی‌آیند و فقط سیستم ایمنی کبوتر را ضعیف می‌کنند. از خوراندن آن‌ها به کبوتران تا جایی که بیماری مشاهده نشده پرهیز کنید.
 
پس از بیرون‌آمدن جوجه‌ها تا زمان جداشدن از والدین، بایستی هفته‌ای دوبار مولتی ویتامین و هفته‌ای دوبار پروبیوتیک به آب پرنده افزود تا علاوه بر تضمین روند رشد، سیستم ایمنی  و گوارشی جوجه و والدین نیز تقویت شود.
 
آب به همراه ویتامین یا دارو را نباید در معرض نور خورشید قرار داد، زیرا در آن بلافاصله تغییرات شیمیایی رخ می‌دهد.
 
تعویض مرتب آب و پاکیزه‌نگه‌داشتن ظروف آب‌دهی که دیگر نیاز به توصیه ندارد و همه طبعاً رعایت می‌کنند!
 
پس از بیرون‌آمدن جوجه‌ها می‌شود مقدار پروتئین (نخود کبوتر، کافیشه) سبد غذایی را تا 30٪ تقلیل داد و در مقابل به ارزن و قره‌ماش و گندم افزود.
 
هنگام حلقه‌گذاری جوجه‌ها (سنین بین هشت تا ده روزگی)  داروی ضد خوره (کنکر خشک و تر) را در آب محلول کرده در اختیار جوجه‌کشی قرار دهید. من شخصاً از قرصی به نام "اسپارتریکس SPARTRIX" استفاده می‌کنم که در طول زمان عمل می‌کند (حدوداً یک‌هفته) و یک‌چهارم آن‌را در دهان جوجه‌ها می‌گذارم.
 
توضیح ضروری: کسانی که انگشت کبوتر را برای نشانه‌گذاری می‌برند، به‌جای این‌ عمل ناشایست بهتر است به دوستان خود در دیگر کشورها سفارش خرید حلقه با نام و شماره‌تلفن بدهند که هم به کبوتر هویت می‌دهد، و هم به ارتقای فرهنگ کبوترپروری یاری می‌رساند.
 
چنان‌چه جوجه‌ها یکی کوچک‌تر از دیگری بار آمد، می‌توانید زمان دان‌دادن جوجه‌ی بزرگ‌تر را برای مدت کوتاهی جدا کنید تا والدین جوجه‌ی کوچکتر را خوب سیر کنند و بعد جوجه‌ی بزرگ‌تر را سر جایش بگذارید. یا خود می‌توانید شب‌هنگام که چینه‌دان جوجه‌ها را چک می‌کنید، به جوجه‌هایی که حق‌شان را نگرفته‌اند با دست دان دهید (دان خیس‌شده، ترجیحاً شامل نخود و ارزن و آب). توجه شود که به‌ جوجه‌ی کوچک‌تر از یک‌هفته نباید با دست دان داد. گاه نیز با مشاهده‌ی ضعف در جوجه بهتر است مقداری بسیار ناچیز از گرد "داکسی‌ساکلین" را با آب محلول کرده دو روز پیاپی به جوجه‌ بدهید تا بیماری‌های  تنفسی احتمالی مداوا شود.
 
 
جوجه‌ها که به سن پانزده تا بیست روز رسیدند، یک قاشق چایخوری "تریپول سولفا , 3SULVIT" را در چهار لیتر آب محلول کرده در اختیار جوجه‌کشی قرار دهید. بخش عمده‌ی این دارو که مداواگر کاکسیدوسیز است، به همراه بسیاری ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز کبوتر جذب بدن والدین می‌شود و مقداری اندک و بی‌ضرر نیز به مصرف جوجه‌ها خواهد رسید.  این عمل را می‌شود تا دو روز ادامه داد.
 
در بیست‌روزگی، ظرف کوچکی حاوی دانه‌های ریزتر چون ارزن و گندم و قره‌ماش را در جفت‌کنی‌ها قرار دهید تا جوجه‌ها با نوک‌زدن به آن‌ها زود دانخور و مستقل شوند.
 
در نظافت‌ گنجه‌ی جوجه‌کشی بایستی بسیار کوشا بود و علاوه بر نظافت روزانه، تمام در و دیوار و کف و کنج‌های آن‌را هفته‌ای دو بار با محلول ویرکن اس ضد عفونی کرد.
 
در مناطقی که گرم‌تر است و در آن‌ها "مگس کبوتر" و دیگر انگل‌های جلدی فعال هستند، بایستی گنجه‌ی جوجه‌کشی را قبل از تن‌کردن کبوترها با مواد ضد انگل مثل "ملتاین" ضد عفونی کرد. ضمناً بدن خود کبوترها را نیز باید با پودرهای مخصوص از آلودگی‌های انگلی پاکیزه نمود. با پخش مقداری تنباکو نیز می‌شود انگل‌های جلدی را فراری داد.
 
ماسه‌ای که در کاسه های زیر پای جفت‌ها قرار می‌گیرد بایستی ضد عفونی شده باشد یا چند روز در آفتاب قرار گرفته باشد. می‌توان از ماسه‌‌ی مخصوصی که برای ادرار و مدفوع گربه‌های خانگی استفاده می‌شود بهره برد که کشنده‌ی انواع باکتری‌هاست. ضمناً می‌توانید محلول "بیکینگ سودا"‌ (جوش شیرین) را در ماسه‌ی بادی اضافه کنید تا همین خاصیت را پیدا کند. خاک کاسه ها بعد از این‌که جوجه‌ها یک‌هفته‌ای شدند بایستی عوض شود و مرتب تمیز گردد تا این‌که جوجه‌ها قادر شوند خارج از آن مدفوع بکنند.
اندازه‌ی کلک بایستی مناسب باشد: نه چندان بزرگ که والدین نتوانند جوجه‌ها را زیر خود بکشند و جوجه‌ها را جفت به هم گرم کنند و نه آنقدر کوچک که وقتی جوجه‌ها رشد کردند جا کم بیاید. ضمناً بایستی سطح ماسه تا لبه‌ی کلک حتماً سه تا چهار سانتی‌متر گودتر باشد، زیرا جوجه‌ها طبق غریزه‌ی خود عقب‌عقب حرکت می‌کنند و وقتی به لبه خوردند، به بیرون کاسه فضله می‌اندازند. اگر با این لبه برخورد نکنند، ممکن است بیرون بیافتند.
 
 
 با پخش مقداری برگ سوزنی کاج، انگیزه‌ی کبوتران را برای لانه‌سازی و جوجه‌دهی تقویت کنید. ضمناً بوی این برگ‌ها از تجمع حشرات جلوگیری می‌کند.
 
یکی دیگر از فاکتورهای اصلی بیماری‌زا در کبوتران اضطراب و استرس است. هر چه فضا آرام‌تر و از جنجال خالی‌تر باشد، جوجه‌کشی بهتر نتیجه خواهد داد. بر این اصل از دست‌زدن بی‌مورد به کبوتران و حضور گاه‌وبی‌گاه در گنجه، ایجاد صدا و هیجان، بی‌نظمی در غذا و آب‌دهی، تغییرات بی‌مورد در فضا و جابه‌جایی جفت‌ها، اضافه‌کردن جفت‌های جدید به جمع جوجه‌کشی و در کل برهم‌زدن بهداشت روانی کبوتران جداً باید جلوگیری کرد.
 
از حضور و تردد دیگر افراد بر روی بام خودداری کنید، حتا اگر کفش‌ها یا لباس خود را تعویض کرده باشند. هر فرد با خود مقادیری باکتری‌های مختلف را همراه دارد که ممکن است منتقل شده و نظم باکتریایی گنجه‌های شما را برهم زند. بعضی ویروس‌ها نیز چون نیوکاسل از این طریق قابل انتقال هستند. همچنین حضور افراد ناشناس به کبوتران استرس وارد می‌کند.
 
چنانچه‌ خواستید تخمی را زیر دایه‌کبوتر (حمال) بگذارید، حتماً  از دایه‌کبوترهایی استفاده کنید که بهترین شرایط سلامتی جسمانی و تجربه‌ی دان‌دهی و پرورش جوجه را دارا باشند. فراموش نکنیم والدینی که سیستم ایمنی قوی و درونی پاکیزه دارند، دارای شیری مغذی‌تر و مقوی‌تر هستند و جوجه‌ها نیز قوی‌تر و سالم بار خواهند آمد. از کبوتران جوان، بازیگوش و پرتحرک نباید به‌عنوان دایه‌کبوتر استفاده کرد. حتی‌المقدور از کبوتران غریبه برای این منظور استفاده نکنید.
 
بهترین زمان برای واکسن روغنی نیوکاسل سن چهار تا پنج ‌هفته‌گی است. این واکسن نه‌تنها از بروز بیماری پیشگیری می‌کند، بلکه سطح توان ایمنی کبوتر را به حد بالایی افزایش می‌دهد. روش صحیح تزریق واکسن را می‌توانید در این ویدئو مشاهده بفرمایید: [ویدئو]
 
بهترین درجه‌ی حرارت برای جوجه‌های گل‌سرخی بین پنج تا ده درجه است (کمی کم‌تر یا زیادتر مانعی ندارد). بنابراین، از بابت خنک‌بودن جفت‌کنی‌ها نگران نباشید و از گرم‌کردن گنجه‌ی کبوتران با سیستم گرمایی جداً خودداری کنید (حتا در زمستان). گرم‌شدن گنجه‌ها از این طریق نه‌تنها رطوبت مورد نیاز کبوتران را از بین می‌برد (رطوبت سی تا چهل درصد) و هوای خشک زمستانی درون گنجه‌ را خشک‌تر می‌کند، بل‌که باعث فعال‌شدن باکتری‌ها و از بین‌رفتن تناسب باکتریایی گنجه می‌شود و ممکن است به شیوع بیماری منجر شود.
 
تهویه‌ی هوا در هر فصل و هر حالتی برای سلامت کبوترها تعیین‌کننده است. سعی کنید بادگیر گنجه‌ها را مسدود کنید، اما پنجره‌ و منافذی را برای عبور هوای تازه و تهویه‌ی کافی تعبیه کنید.
 
بهتر است زیر جادانی کبوتران یک چارچوب توری بگذارید تا دانه‌هایی که بر زمین می‌افتند و آلوده می‌شوند را کبوتران نتوانند بردارند. جاآبی‌ها مرتب شست‌وشو و ضد عفونی شوند و در جایی چند سانتی‌متر بلندتر از سطح زمین قرار گیرند که به گرد و غبار و مدفوع حیوان آغشته نگردند.
 
تجمع گرد سفید پر پرنده باعث بروز بیماری‌های تنفسی می‌شود و بهتر است گنجه‌ها را مرتب از آن پاکیزه نمود.
 
 
×   ×    ×
 
 
نگاشتن مقالاتی از این دست، دو هدف عمده را در دید دارد: نخست، به‌اشتراک‌گذاشتن تجربیات، معلومات و ارائه‌ی راهکارهای آزموده‌شده به قصد بالابردن سطح کیفی کبوتر و دانش اعضای جامعه‌ی کبوترپروران، و دوم و در وهله‌ی جدی‌تر، ترویج فرهنگ کبوترپروری همگانی و ارتقای سطح گفتگو در بین کبوترداران.
جای بسی تاسف است که ایران، یعنی قدیمی‌ترین مهد کبوترپروری در جهان، تنها کشوری است که در آن هنوز هیچ کلوپ جدی کبوتر تاسیس نشده و نمایشگاه کبوتر دایر نیست! تا در این رشته آدم‌های خبره و در عین حال اهل اندیشه و بافرهنگ حضور نیابند، سطح کار از این‌که هست بهتر نخواهد شد. لازمه‌ی برکشیدن مرتبه‌ی ورزش پرورش و پراندن کبوتر، حضور و جذب افراد خوش‌نام، مطلع و صد البته اهل فن و اندیشه به این ورزش مفرح است و متعاقب‌اش بسط گفتمان در حوزه‌ی این رشته. وقتی انسان‌های متشخص و رده‌بالای جامعه در این رشته حضور یابند، وقتی مقالات و کتاب‌های مفید در این زمینه منتشر شوند، وقتی گردهم‌آیی‌های منزه و علمی و کانون‌های مختلف با اعضای فعال و ثبت‌شده تشکیل گردند، نگاه جامعه نیز به این ورزش، در شکلی مثبت تغییر خواهد کرد و به حیثیتی که شایسته‌اش است دست خواهد یافت.
بیاییم به‌جای لعنت‌فرستادن به تاریکی، شمعی بیافروزیم و به‌جای کنایه‌زدن و خرده‌گیری ممتد از آن‌هایی که دستی در آتش دارند و تلاشگر این میدان هستند، خود نیز آستین‌ها را بالا زنیم و با حرمت‌نهادن به تلاش اهل خبره و با مشارکت جدی، همگی‌مان در راه اعتلای این ورزش بکوشیم.
 
فصل جوجه‌کشی پرباری را برای همگی آرزومندیم.
                                                                                                                     
                                                 
در انتها به رسم همیشگی‌، تعدادی از کبوتران دوستان را به نمایش میگذارم. این دفعه کبوتران دوست عزیزم آقای امیرنژندنیا را در نظر گرفته ام. کبوتر‌های اصیل ایشان در نوع خود از بهترین‌ها هستند. امیدوارم که از دیدن عکس‌ها لذت ببرید.

نظرات (204)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
ممنون. استاد حمید از راهنمایتون شب خوش
پنج‌شنبه 30 مرداد‌ماه سال 1393 ساعت 12:24 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
خواهش می کنم. بهم فقط بگو حمید لطفا. مرسی
شب شما هم خوش
باسلام اگه این کار رانکنم ایرادی داره باید حتما این کار راانجام بدم. ممنون
چهارشنبه 29 مرداد‌ماه سال 1393 ساعت 10:24 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
نه چه ایرادی داره؟ کبوتر بسیار حیوان ساده و راحتیه.
منظورتون تااز لج در بیان بود چیکار کنم که ان ها جفت نباشند وبعدا جفت کنم
چهارشنبه 29 مرداد‌ماه سال 1393 ساعت 08:41 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ما میگیم لک. احتمالا شما میگی لج. جداشون کن و بعدا دوباره جفت کن.
باسلام استاد حمید پس چرا قبلا جفتی میکردن
چهارشنبه 29 مرداد‌ماه سال 1393 ساعت 07:18 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
احتمالا در یک مرحله زمانی مست شده بودند. که بهش میگن مستی جوجگی.
اجازه بده بهشون تا از لک در بیان. بعد جفتشون کن
اما قبلا جفتی میکردن
چهارشنبه 29 مرداد‌ماه سال 1393 ساعت 10:36 ق.ظ
امتیاز: 0 0
با سلام 6 7ماه
چهارشنبه 29 مرداد‌ماه سال 1393 ساعت 10:31 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
عجله نکن. هنوز جوانند. در ضمن الان احتمالا در حال پرریزی هستند. معمولا در این حالت تمایل زیادی به جفت خوردن نشان نمیدهند.
باسلام پس من شمارو استاد حمید صدا میزنم استاد حمید من یک جفت کبوتر دارم که برادرو خواهر هستند وهر وقط ان هارا در جعبه میندازم هیچ اکسل اعملی نشان نمیدن چرا مگه جفت درون جعبه مستی نمی کنن ممنون. از امل
چهارشنبه 29 مرداد‌ماه سال 1393 ساعت 07:42 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﭼﻧﺪ ﻭﻗﺘﺸﻮﻧﻪ اﻳﻦ ﺧﻮاﻫﺮ و ﺑﺮاﺩﺭ?
چرا جواب نمیدین
سه‌شنبه 28 مرداد‌ماه سال 1393 ساعت 11:28 ب.ظ
امتیاز: 0 0
اشکالی نداره که سوال زیاد از شما می پرسم راستش اسم شما چیه چی شمارو صدا بزنم استاد کفتر خوبه اگه مزاحم شما میشم بگین
سه‌شنبه 28 مرداد‌ماه سال 1393 ساعت 10:54 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
حمید هستم. نه راحت باش. فقط وقتی که سرم شلوغ بشه کمی دیر تر جواب میدم.
کی تخم بعدی در میاد
سه‌شنبه 28 مرداد‌ماه سال 1393 ساعت 10:16 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
به فاضله دو روز بعد از تخم اول.
سفید وسیاه میشه از بچه گی ریشه ی پر سیاه راکند تا بجاش سفید دربیاد ممنون چرا دیر مطلب شما میاد
سه‌شنبه 28 مرداد‌ماه سال 1393 ساعت 10:14 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
نه متاسفانه تا خوشبختانه نمیشه.... دلیل دیر آمدن جواب اینست که من سر کارم و بعضا هم مشغول.
با سلام چرا امروز صبح چیزی فرستادمد یک جفت کبوترمن یکتخم امروز گزاشتن خواستم باید چه کار کنم که برای کبوتر مفید باشه راستی میشه رنگه کبوتر بچه را عوض کرد مثلا سفید بشه امروز بعد ازظهر یک تخم کرد بعدی را کی می کنه ممنون از امل
سه‌شنبه 28 مرداد‌ماه سال 1393 ساعت 09:39 ب.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
سلام کار خاصی احتیاج نیست بکنید. فقط دانه های مختلف در اختیارشان بگذارید. رنگ جوجه ها بستگی به پدر و مادر و یا اجدادشون دارد. پدر و مادر این جوجه ها چه رنگی هستند؟
چرا جواب نمیدین
سه‌شنبه 28 مرداد‌ماه سال 1393 ساعت 07:41 ب.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
سوالی نپرسیدید.
با سلام نه قبلا بالای اپارتمان بود کار موش نبود امکان داره کار کلاغ باشه از امل
دوشنبه 27 مرداد‌ماه سال 1393 ساعت 09:47 ب.ظ
امتیاز: 1 1
پاسخ:
سلام،
کلاغ؟ حتما. یکی از دشمن های جوجه هاست. لطفا بیشتر عایق بندی کنید تا حیوانات موذی وارد گنجه نشوند.
موفق باشید
باسلام راستش من کبوترم خیلی وقت پیش که تخم کردبود وجوجش هم به دنیا امده بود کبوتر بچه را دور از پدرو مادرش دیدم کنار انها بردم ام فردا که رفتم دیدم یکی از ان ها نیست دلیلش چی ممکن کار پدرو مادرش باشه کبوتر هم معمولیه ممنون از امل
دوشنبه 27 مرداد‌ماه سال 1393 ساعت 06:00 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
سلام،
محمد جان آیا موش به گنجه شما راه دارد؟ تنها دلیل برای نابودی جوجه کبوتر حیوانات خارجی هستند. موش اولین چیزی است که به ذهن من میرسد.
ممنون اطلاعاتتون بد نبود ایشالاه اگه حریف پیدا بشه گرو میبندیم هر کفتری بخوای برات میارم اینم شمارم 09303178182
دوشنبه 27 مرداد‌ماه سال 1393 ساعت 01:23 ق.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
امیدوارم حریفه در حد و توان شما پیدا کنید.
موفق باشید
با سلام من تازه کبوتر خریدم خواستم بدونم کبوتر ها هر سال چند تخم میگذارد وپس از جفتی کی تخم میگذارد ممنون
شنبه 25 مرداد‌ماه سال 1393 ساعت 08:58 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
سلام،
محمد جان کبوتر در تمام سال میتوانند تخم گذاری کنند. معمولا یک هفته تا ۱۰ روز بعد از جفت شدن تخم میگذارند.
شنبه 25 مرداد‌ماه سال 1393 ساعت 08:53 ب.ظ
امتیاز: 1 1
با سلام و عرض ادب
من دو جفت کفتر پرشی خوب دارم که با سخت ترین شرایط از لحاظ جا و مکانی فقط بخاطر عشقم به کبوتر دارم نگهشون میدارم روی یک بالکن بسیار کوچیک چند سئوال ازتون داشتم 1- یکی از این کبوترها که بسیار هم دوسش دارم یکی دو روزی هست که اسهال سبز رنگ می کنه ولی هیچ علامت دیگه ای از نیو کاسل درش نیست هم اشتهای خوبی داره وهم از نظر هیکل سر حاله می خواستم که برای واکسن همشون اقدام کنم ولی از اونجایی که احتمال میدم همین روزا هر دو جفت تخم بزارن ایا این کار صحیح است یا خیر؟؟ 2- همونطور که گفتم به علت محدود بودن جا و مکانم نمی تونم اونارو زیاد از جفت خون در بیارم ایا این براشون مشکلی بوجود میاره؟؟ 3- در این وضعیت که در حال تخم گذاری هستند ایا اب تنی براشون لازم هست یا خیر؟
یکشنبه 12 مرداد‌ماه سال 1393 ساعت 02:50 ب.ظ
امتیاز: 2 0
من برای نگهداری می خوام
پنج‌شنبه 26 تیر‌ماه سال 1393 ساعت 08:04 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
ﺑﻪ ﻧﻆﺮ ﺑﻨﺪﻩ ﺩﻡ ﭼﺘﺮﻱ ﺯﻳﺒﺎ و ﺭاﺣﺖ اﺳﺖ.
ببخشید دوست عزیز من بار اولمه که میخوام کفتر بگیرم نمیدونم که برای جوجه کشی چی کفترایی خوب هستش؟
دوشنبه 23 تیر‌ماه سال 1393 ساعت 10:55 ق.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
سلام،
اول از همه باید مشخص کنید که هدفتان از نگهداری کبوتر چیست. آیا فقط برای زیبایی است؟ آیا پرش بلند پرواز آن است و یا پرش مسافتی آن؟
با سلام ممنون از سایت خوبتو میخواستم بپرسم بهترین کفتر از نظر شما برا جوجه کشی چیه؟ممنون
شنبه 21 تیر‌ماه سال 1393 ساعت 04:21 ب.ظ
امتیاز: 1 1
پاسخ:
دورد ،
دوست عزیز لطفا سوالتان را بیشتر بشکافید.
سلام کی بفهمم کفترم جلد شوده
یکشنبه 11 خرداد‌ماه سال 1393 ساعت 08:19 ب.ظ
امتیاز: 1 3
پاسخ:
سلام میلاد جان،
جلد شدن کبوتر بستگی به سوی کبوتر دارد. کبوتری را میتوان در طول یک هفته جلد کرد و کبوتری را تا آخر عمرش نمیشود جلد کرد.
اکثر کبوتر بازان، برای زمان جلد شدن کبوتر با توجه به رفتار کبوتر احتمال میدهند که جلد شده و هیچ قانون ثابتی برای آن ندارند.
سلام ممنون ازسایت خوبتونازنظرمن بهترین سایت. دررابطه باکفترسایت شماست خسته نباشید
شنبه 27 اردیبهشت‌ماه سال 1393 ساعت 01:05 ق.ظ
امتیاز: 2 1
پاسخ:
ﺳﻼﻡ اﺣﻤﺪ ﺟﺎﻥ, ﻣﻤﻨﻮﻥ ا ز ﻧﻆﺮ ﻟﻂﻔﺘﻮﻥ. اﻣﻴﺪﻭاﺭﻡ ﻛﻪ ﻣﻮﺭﺩ اﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﻋﻤﻠﻲ ﻗﺮاﺭ ﺑﮕﻴﺮﻩ.
باسلام اگرمی شود درسایتتون عکس های کبوتران رابگذاریدمخصوصاکبوترهای پرشی
جمعه 19 اردیبهشت‌ماه سال 1393 ساعت 12:26 ق.ظ
امتیاز: 3 1
پاسخ:
سلام قلی جان عزیز گرامی،
سر چشم حتما به زودی این کار را خواهم کرد.
باسلام میخاستم بپرسم که ایاکبوتردم افشان باکبوترمعمولی جفت میشوداگرجفت شودجوجه ان هاچه درمی اید
دوشنبه 15 اردیبهشت‌ماه سال 1393 ساعت 04:34 ب.ظ
امتیاز: 2 1
پاسخ:
سلام
بله جفت میشوند. و جوجه های آنها شبه کبوتر معمولی میشوند که دمهای تعداد بالایی کواهند داشت
باسلام من دوکبوترخوب وعالی داشتم یکی سفیدودیگری قهوای باهم جفت بودن یک روز2تاتخم کرد ماده روش خوابیدچندهفته گذشت ,تخم هاجوجه شدن ولی تاازتخم بیرون امدندکبوترماده نه به ان هاغذاداد نه روی ان هاخوابیدتاگرم بشونداصلابه ان هاتوجهی نمی کردحتی ازروی ان هاباپا رد شدندواخرجوجه های بی گناه مردندهم ماده هم نرراچک کردم ولی مریض نبودندایاشمامیدودیدکه چرااین طورباجوجه هارفتارکردند
پنج‌شنبه 11 اردیبهشت‌ماه سال 1393 ساعت 04:19 ق.ظ
امتیاز: 2 2
پاسخ:
درود بر شما پارسای عزیز،
دوست عزیز اینکار پرندگان میتواند دلایل زیادی داشته باشد که سعی میکنم شماره وار تاجاییکه سوادم یاری میکند خدمتتان عرض کنم.
۱- نبودن امنیت در آسیانه
۲- وجود شپش و یا موجودات موذی دیگر
۳- مریضی پرنده.
۴- کمبود آب و دان
۵- مستی بیش از حد والدین
۶- مزاحمت دیگر پرندگان
۷- مشکلات ژنتیکی

من فکر میکنم که شما یک بار دیگر این جفت را امتحان کنید و اگر ادامه پیدا کرد جدایشان کنید.
امیدوارم که توضیحات کوتاه بنده مفید واقع شده باشد.
سلام میشه بفرمائید ادرس کامنت حسین کجاست
چهارشنبه 6 فروردین‌ماه سال 1393 ساعت 06:55 ب.ظ
امتیاز: 0 3
پاسخ:
سلام داود جان،
متاسفانه من هم پیدا نکردم. اگر لطف کنید سوالتان را در آخرین پست که تبریک سال نوست بگذارید حتما ایشان پاسخ خواهند داد. متشکرم.
باعرض سلام خدمت دوست عزیزم اقاحمید اگه اشتباه نکنم سوال داشتم درخصوص فضله کبوتر کبوتر دارم یک ساله بعضی مواقعفضله اش سبز ابکی است بعد ازچند وقت به سبزوسفید اماابکی نیست داروی اموکسی سیلین 500به ان میدهم ایا فایده دارد یا نه درضمن بهترین کبوترم است با تشکر از جواب قبلی وخوشحالی از این که راهنمائی همچون شما دارم
یکشنبه 3 فروردین‌ماه سال 1393 ساعت 12:57 ب.ظ
امتیاز: 1 3
پاسخ:
ﺳﻼﻡ ﺩاﻭﺩ ﺟﺎﻥ,
ﺑﻪ ﻧﻆﺮ ﻣﻦ ﺑﺒﻤﺎﺭﻱ ﭘﺮﻧﺪﻩ ﺷﻤﺎ ﻛﺎﻛﺴﻴﺪﻳﻮﺳﺒﺰ ﻫﺴﺖ. ﺁﻧﺘﻲ ﺑﻴﻮﺗﻴﻚ ﺑﻪ ﺁﻥ اﺛﺮﻱ ﻧﻤﻴﻜﻨﺪ. ﺩاﺭﻭﻱ ﺁﻥ ﺁﻣﭙﺮﻭﻟﻴﻮﻡ اﺳﺖ ﻛﻪ ﺩﺭ ﻳﻜﻲ اﺯ ﻛﺎﻣﻨﺘﻬﺎ ﺣﺴﻴﻦ ﻋﺰﻳﺰ ﻛﺎﻣﻼ ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩﺵ ﺗﻮ ﺿﻴﺢ ﺩاﺩﻩ اﻧﺪ.ﻣﻮﻓﻖ ﺑﺎﺷﻴﺪ
باسلام چراجواب نمیدهید
شنبه 2 فروردین‌ماه سال 1393 ساعت 03:37 ب.ظ
امتیاز: 0 2
پاسخ:
سلام داوود جان،
ببخشید. فکر کردم جواب شما را دادم. اگر لطف کنید دفعه بعد در آخرین پست ما سوال هاتون را بپرسید بهتر است. چون دوستان دیگر هم قادر خواهند بود پاسخ شما را بدهند.
و اما سوال شما. این کبوتر شما به علت جوانی یا ضعف قادر نیست تخم بسازد. پیشنهاد من اینست که پقدار پروتین و کلسیمش را بالا ببرید. انواع نخود ها دارای پروتین هستند. و کلسیم مایع خوراکی را میتوانید از داروخانه ها بخرید.
موفق باشید.
باعرض سلام کبوتری دارم 10ماهه که ان را جفت کرده ام حالا که تخم گذاشته یک عدد هست باوجودی که 5 روزی گذشته هنوز تخم دوم را نکرده علت چیست با تشکر
یکشنبه 25 اسفند‌ماه سال 1392 ساعت 10:15 ب.ظ
امتیاز: 2 1
ببخشید داش یه سوال داشتم 14روزه که کفترام تخم کرده اند امروز یه کفتر اوردم که رفت وبا کفتری که روی تخم ها خوابیده بود دعوا گرفتند وبراثران تخم ها ترک برداشته اند بعد که کفتر را جداکردم وکفتر دوباره رفت روی تخم ها خوابید میخواستم ببینم ایا تخم ها بازم تبدیل به جوجه میشوندداش اگه میشه جواب سواله منو بده؟<نوکرت>
شنبه 24 اسفند‌ماه سال 1392 ساعت 09:20 ب.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
بستگی داره که پوست تخم چطور شکسته باشد. اگر پوست نازک زیر پوست گچی پاره نشده باشد جوجه میشوند. شما ۳ -۴ روز دیگر تحمل کنید حتما خواید دید که جوجه میشوند یا نه.
دستتون درد نکنه وموفق باشید
یه سوال؟
زیر پای کبوترام چی بریزم؟
زمستون که هوا سرده سوراخ رو با بخاری گرم نکنم؟
سرما اذیتشون نمیکنه؟؟
ممنونم رفیق
سه‌شنبه 29 بهمن‌ماه سال 1392 ساعت 06:55 ب.ظ
امتیاز: 1 2
پاسخ:
محمد رضا جان سلام،
دوست عزیز. اگر کبوتران شما در معرض مستقیم باد قرار ندارند، شما هیچ احتیاجی به بخاری و یا حتی پلاستیک هم ندارید. در مبحث جدید عکس هایی از گنجه های خودمان را با توضیح بهتر برایتان میگذارم که بهتر متوجه شوید.
سلام.
اول باید تشکر کنم بابت اینکه توی این وبلاگ اسم کبوتر بوشهری را اوردید اللخصوص سیاه بوشهری.
من پویان هستم کوچیک شما از بوشهر و تشکر مجدد بخاطر این وبلاگ مفید.
من یه سوال دارم که اگر کسی بتونه به من کمک کنه ممنون میشم.
می خواستم بدونم برای جلو گیری از بیماری قارچ و درمان اون چه روشی پیشنهاد میکنید.
تشکر.
شنبه 21 دی‌ماه سال 1392 ساعت 10:27 ب.ظ
امتیاز: 1 2
پاسخ:
پویان عزیز سلام،
اساسا بیماری قارچ محصول رطوبت و کثیفیه. شما باید رطوبت را از بین ببرید و گنجه ها را مرتبا تمیز کنید. و از دارو های ضد قارچ استفاده کنید. متاسفانه بنده نمیدونم که در ایران چه دارویی موجود است.
درود دوست عزیز
این عکس زاغ کاکلی از کیه و اگر فروشی لطفا قیمت با سپاس
شنبه 23 آذر‌ماه سال 1392 ساعت 10:07 ب.ظ
امتیاز: 3 2
پاسخ:
درود بر شما،
نادر جان، این کابوتر ها متعلق به جناب نژندنیا هستند که در کانادا سکونت دارند.
سلام وبلاگ خیلی خوبی دارید من می خواستم بگم که هیچ وقت کبوتر های خوبتون رو به هر کسی نشون ندید چند روز پیش یک بنده خدا اومد تو لونه حیوونام و وقتی کله سبزامو دید از حسادت چشمش در اومد غروب همان روز کبوتری که نر نسل کشی من بود و هشت سالی بود که داشتمش موقع دان خوردن خفه شد و مرد امیدوارم خدا برای هیچ کدامتان مصیبت چشم حسود رو نیاره کبوترم رو خیلی دوست داشتم مثل پسرم بود
جمعه 24 آبان‌ماه سال 1392 ساعت 08:58 ب.ظ
امتیاز: 3 2
پاسخ:
عباس جان سلام،
بنده اعتقادی چشم زدن ندارم، اما با اینکه در زمان جوجه کشی یا لک نباید کسی را به منزل نبرد کاملا موافقم. چرا که کبوتران با دیدن افراد غریبه استرس بهشان وارد میشود.
پیروز باشید.
سلام باتشکر ازکجا قرص اسپارتریکس تهیه کنم لطف کنید ممنونم
شنبه 27 مهر‌ماه سال 1392 ساعت 11:34 ب.ظ
امتیاز: 2 1
پاسخ:
سلام احسان جان،

متاسفانه بنده اطلاعی ندارم.

میشه لطفا دوستانی که در ایران هستند احسان جان را راهنمایی‌ کنند.

پیشاپیش از همه ممنونم.
با عرض سلام معضرت علت خورد ن فضاه کبوتران توسط خودشان چیست
جمعه 26 مهر‌ماه سال 1392 ساعت 09:59 ب.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
آرش جان سلام،
معمولا کمبود پروبیوتیک یا باکتری های خوب بدم عامل اینکاره. اما میتونه کمبود نمک یا املاح دیگر همم باشه.
salam .man ye daste 10 tay kaftar daram ke jojehaye daste khodaman.mikhastam bedonam ina ro vaghti miparonam pareshe kheli khobi daran vali bazi vaghta yeho az ham joda mishan va part mishan va inke dore tab ham vay nemistan bad az ye saty saf kafe bom mishinan ,chikar konam ke dorost beshan
پنج‌شنبه 11 مهر‌ماه سال 1392 ساعت 08:20 ب.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
مهدی جان سلام،
متوجه فرمایشتون نشدم. کبوتر های شما خوب میپرند اما وقتی میروند بالا از هم جدا میشوند. درسته؟ این از دید ما کبوتر بازان سبک تهرانی ایراد حساب نمیشه. باید همینطور باشند. قسمت دوم سوالتون را متوجه نشدم. dore tab را نفهمیدم یعنی چی! ممنون میشم توضیح بدید.
سلام جانم میخواستم بدونم چطوری کت کبوتر طوقی را از بین ببریم
شنبه 31 فروردین‌ماه سال 1392 ساعت 03:25 ب.ظ
امتیاز: 0 2
پاسخ:
سلام نیما جان،

متوجه سوالتان نشدم.

ممنون میشوم توضیح بدهید.
سلام اگر ممکن است اطلاعاتی از داروی spartrix واستفاده ان در قناری بمن بدهید....ممنون
سه‌شنبه 15 اسفند‌ماه سال 1391 ساعت 01:50 ب.ظ
امتیاز: 1 1
سلام مجدد...باز شد عزیز ایراد از سرعت ما بود جوجه ها معمولا بین ۱۵ تا ۳۰روز شون هست....رشد ان هم طبیعه اما تو ی روز دونه زیاد میدن که جوجه نمی تونه هضم کنه....سایتتون بخش فارسی هم داره ؟؟؟

پیشاپیش ممنون از جوابتون
دوشنبه 27 آذر‌ماه سال 1391 ساعت 01:28 ق.ظ
امتیاز: 1 1
پاسخ:
سلام مهرداد عزیز. خوشحالم که مشکل سایت برطرف شد. خیر، سایت مجید عزیز انگلیسیه که مخاطبش همه دوستداران کبوتر است. پس اگر رشد جوجه‌ها طبیعیست، نگرانی وجود ندارد. کبوتران شما به خوبی‌ جوجه‌ها را دان میدهند. پیروز باشید.
سلام...خسته نباشین....ی سری از کبوترها دون زیادی به خصوص قرماش به جوجه ها میدن...انقد که جوجه ها نمی تونن هضم کنن...به نظر شما باید چه کار کرد؟؟؟ من خودم چند بار این مشکل رو داشتم.دستی هم به جوجه اب میدادم که هضم کنه اما فایده نداشت :\ پیشاپیش ممنون از جوابتون...راستی سایتتون باز نمیشه..ادرس بذارید..این که گذاشتید باز نمی شه جدیدا
شنبه 25 آذر‌ماه سال 1391 ساعت 01:08 ق.ظ
امتیاز: 2 1
پاسخ:
سلام مهرداد جان. عزیز متوجه نشدم منظورتون چیه که سایت باز نمیشه! اما سوال اول شما. این جوجه‌ها چه سنی‌ هستند؟ آیا مطمئن هستید که دان هضم نمیشود؟ آیا جوجه‌ها رشد میکنند. چرا که بعضی‌ اوقات پدر و مادر آنقدر به جوجه‌ها دان میدهند که همیشه سینه‌شان پر بنظر می‌رسد. شما زمان تغذیه را به صبح و غروب تقلیل بدهید تا مطمئن شوید که والدین به جوجه‌ها دان به اندازه میدهند. مقدار گندم را هم بیشتر کنید. مطمئن شوید که سنگ خورده، آجر خورده و صدف دریا در دسترس آنها بصورت شبانه روزی هست. مدفوع جوجه را زیر نظر بگیرید. موفق باشید.
جمعه 19 آبان‌ماه سال 1391 ساعت 07:42 ق.ظ
امتیاز: 1 3
پاسخ:
محمد رضا عزیز سلام. متأسفانه فراموش کردید پیغام بگذارید.
ba rzze salqam va khaste nabashid khednate hame doostan va pishkesvatan... dar morede doostani ke rajebe kabootare pareshie iran bahs dashtan mikhastam begam ke ta vaghti ma khodmoon va kabootaranemoon ro bavar nadashte bashim bayad montazere mojeze bashim... man hodoode 20 sale ba kabootare pareshi ashna hastam... ve be jed migooyam be door az hargoone tasobe dar gooshe kenare hamin keshvaremoon dar jay jaye mamlekatemoon hastan kabootarhaee ke nashenas moondan vali dar parvaz harfi baraye goftan nazaran kabootarhaee ke aksaran estesnaee hastan.... va bayad begooyam pareshhaee bishtar az 20 satam daran vali nashenas moondan... masalan shoma tahala az zaghe booshehri tahala chizi shenidid ya na... pishnahad mikonam dar fasle tabestan be booshehr beravid va parvaze in kabootare boomie mamlekatemoono dar garmaye 50 daraje bebinid ta be dashtane kabootare irani benazid ...dar inja jay dare 2 khaterh ro tarif konam... dar hamsayegie ma khoonee bood ke 1 kabootare zagh dasht bavar nemikonid vaghti ma kabootaraqmono hava mikardim dar sobhgah in kabootarm ba didane kabootaraye ma boland mishod va dar arze chand sanie dar aseman mahv mishod ta zohr va badazohr ke kabootaraye ma mineshstan on hanooz bala bood... bavar nemikonid in kabootar harooz va hamishe dar tabestoone garm asr va shab paeen miyoomad...hamishe arezoo dashtam in kabootaro az nazdik bebinam.. va hamin toram shod.. 1 rooz ke in kabootar shab gir shodeh bood sate 10 shab be eshtebah rooye boome ma neshast va ono az nazdik didam 1 kabootare besyar dorosht heykal ab noki koloft va heykai besyar keshideh va besyar ziba ke hanooz to yadame... vaghean hanoozam badaz gozashte salha be irani boodane in kabootar minazam...khaterehye badie man male vaghtie ke man kheyli koochi boodam... 1 doosti dashtam ke 2 joft kabootar dasht. ke 1 kishoon 1 kabootare nare shazdeh sabz bood... in kabootarham joze kabootarhaee hastesh ke man be irani boodanesh minazam.. bavar nemikonid in kabtoor tak par bood be elate inke ma onvaghta nemidoonestim che kabootari dashte bashim ta betoone ba in kabootar bepare.. in kabootaram vaghti sobh ke be madrese miraftim hava misho va ta zoh ke bar migashtim hanooz bala bood va ta asr va bazan shbha bala mimoond... 1 rooz be doostam goftam mishe kabootareto bebinam onam vasam ovordesh vaghti kabootaro to dstam gereftam to dastam ja nashod va ono 2 dasti gereftamchon besyar bozorg va sangin va chagh bood ke be doosam goftam in chetor mipareh kheyli bozorg va sangine ..? mage behesh chi midi onam dar javabe man goft faghat noone khis midambehesh chon pedaram pool vase kharide gandom behem nemide manam nacharam be kabootaram noone khis bedam... inaro goftam ke hame bedoonan kabootare iraniam mesle kheyli chizaye dige to keshvaremoon dar haghesh ejhaf shodeh.. ...
یکشنبه 7 خرداد‌ماه سال 1391 ساعت 11:21 ق.ظ
امتیاز: 0 2
پاسخ:
دوستان و پیشکسوتان... در مورد دوستانی که راجع به کبوتر پرشی ایران بحث داشتن می‌خواستم بگم که تا وقتی‌ ما خودمون و کبوترانمون رو باور نداشته باشیم باید منتظر معجزه باشیم... من حدود ۲۰ ساله با کبوتر پرشی آشنا هستم... آن‌ به جدّ می‌گویم به دور از هرگونه تعصب در گوش کنار همین کشورمون در جای جای مملکتمون هستن کبوترهأی که ناشناس موندن ولی‌ در پرواز حرفی‌ برای گفتن نگذارن کبوترهأی که اکثرا استثنائی هستن.... و باید بگویم پرشهأی بیشتر از ۲۰ ساتم دارن ولی‌ ناشناس موندن... مثلا شما تاحالا از زاغ بوشهری تاحالا چیزی شنیدید یا نه... پیشنهاد می‌کنم در فصل تابستان به بوشهر بروید و پرواز این کبوتر بومی مملکتمونو در گرمای ۵۰ درجه ببینید تا به داشتن کبوتر ایرانی‌ بنازید ...در اینجا جای داره ۲ خاطره رو تعریف کنم... در همسایگی ما ۱ خونه بود که ۱ کبوتر زاغ داشت باور نمی‌کنید وقتی‌ ما کبوترقمنو هوا میکردیم در صبحگاه این کبوترم با دیدن کبوترای ما بلند میشد و در عرض چند ثانیه در آسمان محو میشد تا ظهر و بعدظهر که کبوترای ما مینشستن اون هنوز بالا بود... باور نمی‌کنید این کبوتر هرروز و همیشه در تابستون گرم عصر و شب پائین میومد...همیشه آرزو داشتم این کبوترو از نزدیک ببینم.. و همین طور هم شد.. ۱ روز که این کبوتر شب گیر شده بود ساعات ۱۰ شب به اشتباه روی بوم ما نشست و اونو از نزدیک دیدم ۱ کبوتر بسیار درشت هیکل آب نوکی کلفت و هیکلی‌ بسیار کشیده و بسیار زیبا که هنوز تو یادمه... واقعا هنوزم بعداز گذشته سالها به ایرانی‌ بودن این کبوتر مینازم...خاطره بعدی من مال وقتیه که من خیلی‌ کوچیک بودم... ۱ دوستی‌ داشتم که ۲ جفت کبوتر داشت. که ۱ کیشون ۱ کبوتر نر شازده سبز بود... این کبوتر هم جز کبوترهأی هستش که من به ایرانی‌ بودنش مینازم.. باور نمی‌کنید این کبتور تک پر بود به علت اینکه ما اونوقتا نمیدونستیم چه کبوتری داشته باشیم تا بتونه با این کبوتر بپره.. این کبوترم وقتی‌ صبح که به مدرسه می‌رفتیم هوا میشو و تا ظهر که بر می‌گشتیم هنوز بالا بود و تا عصر و بعضا شبها بالا میموند... ۱ روز به دوستم گفتم می‌شه کبوترتو ببینم اونم واسعم آوردش وقتی‌ کبوترو تو دستم گرفتم تو دستم جا نشد و اونو ۲ دستی‌ گرفتمچن بسیار بزرگ و سنگین و چاق بود که به دوسم گفتم این چطور میپره خیلی‌ بزرگ و سنگین ..؟ مگه بهش چی‌ میدی اونم در جواب من گفت فقط نون خیس میدمبهش چون پدرم پول واسه خرید گندم بهم نمید منم ناچارم به کبوترم نون خیس بدم... اینرو گفتم که همه بدونین کبوتر ایرانیم مثل خیلی‌ چیزی دیگه تو کشورمون در حقش اجحاف شده.. ...
اقا حمیدسلام . باتشکر از زحمات شما واطلاع رسانیها ی گسترده خوبتان که با این عشق وعلاقه به تمام سوالات جوابگو هستید از وقتی با این کامپیوتر و سایت دوستان خوبی مانند شما ودیگر ان اشناشدم دیگر غم نداشتن پرنده
ندارم . از رحمان خان هم که یکی ازبزرگان این رشته است بنویسید .از بستگان ان مرحوم از دوستان ما میبا شند و چیزهایی از یادگاری ها ی ان بزرگوا ر دیده ایم که جا ی ا حسنت و ایولا دارد و حر کتی که از پرندگان ان مرحوم درمنزل
خود من اتفاق افتاد که دراینده برایتان مینویسم .با مید دیدار
کرج مهرشهر
یکشنبه 10 اردیبهشت‌ماه سال 1391 ساعت 12:12 ب.ظ
امتیاز: 0 1
عادل عزیز از طرف خود و حمید عزیز این موفقیت ارزنده را به شما تبریک می‌گوییم و امیدواریم که مراحل ارتقای کبوتر و پرورش آن‌را به سرعت طی کنید.

موفق باشید.
شنبه 9 اردیبهشت‌ماه سال 1391 ساعت 07:05 ب.ظ
امتیاز: 0 1
آقای محسن سلام.
مشکل این کبوتر "گرفتگی گردن" است که مثل کت‌گرفتگی، یکی از رایج‌ترین گرفتاری‌های کبوترهای پرشی و ساعت‌بیار است. اگر برای مدت مدیدی گردن کبوتر به همین شکل قفل شود، دیگر قابل بازگشت به وضع اولیه نیست و باید با همین وضع ساخت.

پ.ن: ضمناً دوست محترم توجه بفرمایید که کار ما تفسیر عقاید دیگران نیست! بنابراین مهر ورزیده، از کپی‌کردن نظر دیگر وبلاگ‌ها در این‌جا خودداری بفرمایید و اگر نظری دارید، مستقلاً مطرح نمایید تا بشود به آن مستقیم پرداخت.

با سپاس.
شنبه 9 اردیبهشت‌ماه سال 1391 ساعت 07:03 ب.ظ
امتیاز: 0 1
سلام خدمت سرور گرامی اقا حمید وهمینطور اقا مجید امیدوارم که ایام به کام باشه حمید جان بنده هم موفقیت جنابعالی رو در جوجه کشی ان هم با این تعداد تبریک می گم و بی صبرانه منتظر پست مطالب شما در مورد جوجه پرانی هستم هر چند که همانطور که میدونید برای من جوجه کشی به دلیل بیماری والدین به مشکل بر خورد ولی باز هم تعدادی جوجه ی خوب وسالم کشیدم امیدوارم که با راهنمایی شما استادان جوجه پرانی خوبی هم داشته باشم با تشکر
جمعه 8 اردیبهشت‌ماه سال 1391 ساعت 01:30 ق.ظ
امتیاز: 0 1
سلام خدمت اساتید بزرگوارم منهم جوجه هام همین مشکل آقا فرشد از فولاد شهر رو پیدا کرده و خواستم بپرسم که دیدم ایشون پرسیدن و جواب گرفتن. ممنون از اینکه لطف کردید و وقت گرانبهایتان را گذاشتید و ایشون و بنده رو کمک نمودید, درمان رو شروع کردیم و به امید حق تعالی حیوانها خوب میشن. عکس زیر را در جایی دیدم گفته شده بعد از پرش عالی به علت تروخشک نکردن صحیح به حالت قوز درآمده وفقط برای جوجه کشی مناسب میباشد و الانه دارد جوجه دون میدد, فکر میکنین این نتیجه چی باشد ؟ مرضه یا اونطور که کسی مدعی شده کرم روده داره و باید دوا درمون بشد ؟ لطفا نظرتون بفرمایید. متشکر و ممنون. یا حق.

http://img4up.com/up2/32214796514803012294.jpg
پنج‌شنبه 7 اردیبهشت‌ماه سال 1391 ساعت 07:02 ب.ظ
امتیاز: 2 1
1 2 3 4 5 >>