X
تبلیغات
جشنامه

کبوتر ایرانی‌ در کانادا

نکاتی کاربردی برای بالابردن کیفیت در جوجه‌کشی

با درود و عرض ادب به بزرگان و دوستان عزیز.


دوستان گرامی‌ اینبار نیز با مقاله پرباری از دوست عزیزم آقای مجید ز. درخدمتتان هستیم.  از آنجائیکه این مقاله آخرین مقاله به تحریر در آمده در سال ۱۳۹۰ است لازم دیدم که سال نو و آغاز بهار را به همه ی دوستان در هر کجای دنیا که هستند از طرف آقای مجید ز. و خودم تبریک گفته و سالی‌ پر بار تر از همیشه برایشان آرزو کنیم.


مواردی که در این مقاله آورده شده است، نتیجه سال‌ها تحقیقات، آزمون‌ها و تجربیات نویسنده است. نکاتی‌ بسیار ظریف که  بی‌ توجهی‌ به هر کدام از آنها میتواند فاجعه  بار و عمل به آنها میتواند موفقیت را چند برابر کند. امیدوارم که دوستان عزیز نیز قدم پیش نهاده و تجربه شخصی‌‌شان را در رابطه با این مقاله و نه موضوعات حاشیه‌ای دیگر با همه به اشتراک بگذارند. پیشنهاد من به دوستان این است که این  مقاله  را خلاصه نویسی کرده و بشکل برگ راهنما در محل جوجه کشی‌ نصب کرده تا با در دسترس داشتن آن بتوانند به نحو احسن موارد را رعایت کنند. 

 


نکاتی کاربردی برای بالابردن کیفیت در جوجه‌کشی
 
به قلم: مجید ز.
 
این‌روزها که مراحل آماده‌سازی کبوترها برای جفت‌کردن را پشت سر گذاشته‌ایم و کبوترپروران مشغول تن‌کردن مایه‌کفترهای خود هستند، لازم است نکاتی را فهرست‌وار یادآوری کنیم که به‌واقع ریزه‌کاری‌های فنی و مدیریتی در جوجه‌کشی هستند. با رعایت این نکات کلیدی می‌توان بهترین نتایج را از زحمات خود در این فصل گرفت. در این جستار به شماری از مواردی که مربوط هستند به "بعد از جفت‌کردن کبوتران تا هنگام بارآمدن جوجه‌ها و رسیدن به سن چهار هفتهگی" اشاره می‌کنیم. مد نظر ما در این‌جا طبعاً کیفیت پرش جوجه‌ها نیست؛ مرکزیت توجه ما تشریح ظرافت‌ها و نکات کاربردی گوناگونی است که برای پشت سرگذاشتن یک‌نوبت جوجه‌کشی موفق و عایدشدن بهترین نتیجه از لحاظ تعداد جوجه‌ها و سلامت آن‌ها می‌توانند دستمایه‌ی کارمان باشند.
 
×   ×    ×
 
 قبل از هر چیز باید توجه داشت که لازمه‌ی جوجه‌کشی سالم و بی‌نقص، داشتن جفت‌های سالم و بی‌نقص است. بهترین و اصیل‌ترین کبوتران نیز اگر از سلامت کامل برخوردار نباشند، نمی‌توانند جفت‌های قابل اتکایی برای جوجه‌کشی باشند، درست مثل بهترین فوتبالیستی که به‌خاطر درد کلیه شدید، قادر به حضور در مسابقه نباشد. بنابراین، سلامت مایه‌کفترها، شرط اولیه و تعیین‌کننده در جوجه‌کشی است.
 
در همین راستا، حضور یک کبوتر مریض یا حتا مشکوک به مریضی در چرخه‌ی جوجه‌کشی، با انتفال بیماری به دیگر جفت‌ها و سپس جوجه‌های کوچک و شیوع آن در گنجه می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری به جوجه‌کشی ما بزند. از آن‌جا که جوجه‌های "گلِ سرخی" بهترین سری جوجه‌ها هستند، بالابردن ضریب اطمینان در جوجه‌کشی با احتیاط‌های لازم و رعایت نکات پیشگیرنده، بهترین نتیجه را عایدمان خواهد کرد.
 
گاه در مراحل جوجه‌کشی مشاهده می‌شود که یک ماده نسبت به نر خود بی‌میلی نشان می‌دهد یا جفت‌ها به تخم‌ها یا جوجه‌های خود بی‌اهمیت شده‌اند. این خود می‌تواند نشانه‌ای از بیماری یکی از طرفین باشد که با تشخیص سریع و صحیح، بایستی به جداکردن آن از گله‌ی جفت‌ها اقدام نمود و تخم‌ها یا جوجه‌ها را زیر دیگران حمال (دایه) کرد. کبوتر بیمار را در گنجه‌ی جوجه‌کشی و میان جفت‌ها نگه ندارید و حتماً در محلی جداگانه مداوا کنید.
 
در هنگام جوجه‌کشی، بایستی از آوردن کبوترهای غریبه جداً خودداری نمود. کبوتری با ظاهری سالم ممکن است باطناً ناقل بیماری باشد. نکته‌ی قابل تامل این است که کبوترانی که درون یک گنجه با هم زندگی می‌کنند، با شرایط آن گنجه سازگار شده‌اند و سیستم ایمنی بدن‌شان با شرایط باکتریایی و خاص آن گنجه تطبیق‌پذیری پیدا کرده است. با ورود کبوتر(ان) جدید به گنجه‌، این جو ایمنی مختل می‌شود، زیرا حتا اگر کبوتر(ان) تازه‌وارد سالم باشد، با فضای خاص گنجه‌ی ما همخوانی ندارد و باکتری‌های جدیدی را از چرخه‌ی زندگی قبلی خود وارد این چرخه می‌کند که ممکن است موجب بیماری خود یا دیگر کبوتران بشود. در ضمن، ورود عضو جدید سطح استرس را در گنجه بالا می‌برد که خود یکی از عوامل تشدید و شیوع بیماری‌هاست.
چنانچه مجبور بودید کبوتری غریبه را برای جوجه‌کشی به بام خود بیاورید، توصیه می‌شود که آن‌ وجفت‌اش را در محلی جداگانه و دور از گنجه‌ی اصلی نگهداری کنید.
از فضله‌ی کبوتر می‌شود تا حد زیادی به سلامت آن پی برد. مدفوع پشکلی شکل قهوه‌ای رنگ (گاه سبز متمایل به قهوه‌ای) با مقداری سفیدی بر آن ایده‌آل‌ است. نبود سفیدی (اوره در ادرار) روی فضله و یا زرد یا سبز بودن آن نشانه‌ی ضعف یا بیماری کبدی در کبوتر است؛ گاه نیز حکایت از نوعی عفونت باکتریایی دارد که باید درمان شود.
اگر صبح زود مشاهده کردید که تعدادی فضله در یک نقطه مشخص در جفت‌کنی جمع شده، حکایت از استراحت خوب کبوتر و آرامش‌اش دارد. تا دو سه روز اول اگر رنگ سبز در مدفوع جفت‌ها مشاهده شد نباید زیاد نگران بود، زیرا اغلب به‌خاطر استرس جفت‌شدن و جای جدید است. اگر بعد از یک‌هفته باز ادامه پیدا کرد، بایستی به این موضوع اهمیت داد.
   


تشریح کامل فضله‌ی کبوتر: [لینک]
http://www.exoticpetvet.net/avian/droppings.html
 
با کوتاه‌کردن پرهای اطراف مقعد و پاکسازی دور آن، جفت‌ها بهتر می‌توانند عمل جفت‌گیری و لقاح را انجام دهند.
 
قبل از تن‌کردن، لازم است نوع رژیم غذایی مایه‌کفترها تغییر کند. بهتر است حتا برای دو هفته، کبوتران ماده را در فضایی جداگانه پذیرایی کرد. در این مرحله بایستی مقدار پروتئین‌های ضروری (و آمینه اسیدها که واحد تشکیل‌دهنده‌ی پروتئین هستند) و چربی و ویتامین‌ها (خصوصاً ویتامینA,E,D ) و مواد آلی و ترکیبات‌شان و نیز مواد و املاح معدنی و انواع نمک‌ها (آهن، کلسیم، منیزیوم، فسفر، سدیم، ید، فلوئور و ...) و مکمل هایی چون سلنیوم افزایش پیدا کنند. ویتامینD باعث جذب کلیسم و فسفر در بدن کبوتر می‌شود که اساس در ساخت تخم و سپس استخوان‌بندی جوجه هستند. در شهرهای تهران، قم و کاشان که اغلب آفتابی هستند، کمبود ویتامینD محسوس نیست، اما در مناطقی که در این فصل اغلب ابری هستند و یا گنجه‌هایی که آفتابگیر نیستند، بهتر است از لامپ‌های UV (اولترا وایولت – تابش مصنوعی) با قدرت متوسط برای دو ساعت در روز استفاده کرد.
 
برای حفظ سادگی کلام صرفاً به نام‌بردن از تعدادی از دانه‌ها و مواد خوراکی لازم که حاوی مواد مورد نیاز معدنی و آلی برای کبوتران جوجه‌کشی هستند بسنده می‌کنیم:
با جداکردن ماده‌ها برای دو هفته، بایستی مقدار نخودهای مخصوص کبوتر (با پروتئین بین 20 تا 28 درصد) غذای آن‌ها را به سی تا چهل درصد از کل غذا افزایش داد. ضمناً بایستی بین مقدار پروتئین و کلیسم مصرفی توازن وجود داشته باشد، زیرا افزایش پروتئین، نیاز به مصرف کلسیم را افزایش می‌دهد. کافیشه پانزده درصد غذا را تشکیل می‌دهد (با چربی بین 25 تا سی درصد) و ذرت چیزی حدود پانزده درصد (به‌خاطر بالابودن هیدروکربنات آن که در هوای سرد منبع مهم گلوکز و تولید انرژی است و نیز مقدار فیبر بالای موجود در ذرت). ده تا پانزده درصد ارزن (قرمز بهتر است) و پنج درصد گندم و مقداری عدس و ماش (قره‌ماش). تخم جارو (مایلو) از خانواده‌ی ذرت است و چند درصدی را می‌شود به آن اختصاص داد (نبودش نیز زیاد مهم نیست). اگر خواستیم سویا را به سبد غذایی کبوتران بیافزاییم (به‌خاطر پروتئین 35 درصدی آن و چربی‌ بالایش)، بهتر است نخست آن‌را تفت دهیم، در غیر این‌صورت کبوتران رغبتی به خوردن آن نشان نخواهند داد.
توجه شود که مصرف فیبر بیش از حد مانع از جذب کلسیم و منیزیوم در بدن کبوتر می‌شود، بنابراین نباید درصد کل ذرت و عدس در غذای جوجه‌کشی‌ها بیش از بیست درصد باشد.
 
در مجموع، مقدار هیدروکربنات تا 55٪، پروتئین تا 20٪، چربی تا 10٪، فیبر تا 6٪ و کم‌تر از ده درصد باقی مواد مفید ایده‌آل است.
 
بایستی آجر قرمزرنگ مخصوص کبوتر و نیز سفیدرنگ مخصوص مرغ و کبوتر (کربنات کلسیم) و صدف خردشده و ماسه‌ی دریایی و نیز نمک یددار را در ظرف‌های جداگانه در اختیار کبوتر گذاشت تا بسته به نیازش از آن‌ها مصرف کند. گل شور چندان خوراکی سالمی برای کبوتر نیست و بهتر است به جای آن از آن‌چه شرح‌اش رفت استفاده شود.
 
دو روز پیاپی بایستی یک قاشق چایخوری الکترولایت (حاوی انواع نمک‌ها و مواد معدنی و ویتامین‌های اصلی) را در سه لیتر آب محلول کرد و در اختیار کبوتر گذاشت تا هم از استرس کبوتر کاسته شود و هم مواد مورد نیاز را به سیستم بدنی آن بیافزاید.
 
نیز دو روز پیاپی بایستی سه قطره تنتور ید را در یک لیتر آب محلول کرد و در اختیار کبوتران نر و ماده گذاشت. این کار هم باعث شست‌و‌شوی دستگاه گوارش کبوتر می‌شود، هم به قدرت نطفه در کبوتر نر کمک می‌کند، ید را که برای بدن پرنده لازم است به آن می‌رساند و هم از بروز سرطان تخمدان در ماده پیشگیری می‌کند.
 
باقی روزها یک‌روز در میان مولتی ویتامین و پروبیوتیک را بایستی در آب جفت‌ها محلول کرد تا کبوتران از لحاظ قوا و ایمنی بدنی به بهترین وضعیت خود برسند.

 برای پیشگیری از باطل‌شدن احتمالی تخم‌ها، بایستی شرایط جفتگیری جفت‌ها را فراهم کرد. اگر در جفت‌کنی جوجه می‌کشیم، بایستی فضای آن کافی باشد. اندازه‌ی ایده‌آل یک جفت‌کنی 50 سانتی‌متر عرض و طول و 40 سانتی‌متر ارتفاع است. بیش از حد بزرگ‌بودن جفت‌کنی چندان مناسب نیست. اگر در حضور جمع جوجه می‌کشید، شرط احتیاط است که جفت‌ها را جداگانه در فضایی آرام قرار دهید تا جلوی دید شما جفت بخورند. در آخر زمستان که روزها نسبتاً کوتاه است، بهتر است لامپ گنجه‌ها را تا ساعت هفت عصر روشن گذاشت، چون کبوتران میل دارند معمولاً یکبار نیز عصرها جفت‌گیری کنند.
 
هیچ‌وقت از پوسته‌ی تخم کبوتر یا مرغ به‌عنوان منبع کلسیم استفاده نکنید، زیرا بیماری‌های مهلکی چون سلمونلا (PARATYPHOID) می‌توانند از این طریق انتقال پیدا کنند.
 
مقدار بیش از حد کلسیم باعث سفت‌شدن بیش از اندازه‌ی پوسته‌ی تخم شده، جوجه نمی‌تواند آن را بشکند و بیرون بیاید. بنابراین، بایستی در مقدار مصرفی کلسیم حفظ اعتدال کرد.
 
 در زمان جفت‌کردن تا هنگام بیرون‌آمدن جوجه‌ها، از اضافه‌کردن هر گونه اسید (حتا سرکه‌ی سیب) به چرخه‌ی غذایی پرنده بایستی خودداری کرد.
 
از هنگام جفت‌کردن تا موقعی که جوجه‌ها به سن پنج روز می‌رسند، از تجویز هر گونه آنتی‌بیوتیک به‌جد خودداری کنید. آنتی‌بیوتیک‌ها برای پیشگیری از بیماری‌ها به‌کار نمی‌آیند و فقط سیستم ایمنی کبوتر را ضعیف می‌کنند. از خوراندن آن‌ها به کبوتران تا جایی که بیماری مشاهده نشده پرهیز کنید.
 
پس از بیرون‌آمدن جوجه‌ها تا زمان جداشدن از والدین، بایستی هفته‌ای دوبار مولتی ویتامین و هفته‌ای دوبار پروبیوتیک به آب پرنده افزود تا علاوه بر تضمین روند رشد، سیستم ایمنی  و گوارشی جوجه و والدین نیز تقویت شود.
 
آب به همراه ویتامین یا دارو را نباید در معرض نور خورشید قرار داد، زیرا در آن بلافاصله تغییرات شیمیایی رخ می‌دهد.
 
تعویض مرتب آب و پاکیزه‌نگه‌داشتن ظروف آب‌دهی که دیگر نیاز به توصیه ندارد و همه طبعاً رعایت می‌کنند!
 
پس از بیرون‌آمدن جوجه‌ها می‌شود مقدار پروتئین (نخود کبوتر، کافیشه) سبد غذایی را تا 30٪ تقلیل داد و در مقابل به ارزن و قره‌ماش و گندم افزود.
 
هنگام حلقه‌گذاری جوجه‌ها (سنین بین هشت تا ده روزگی)  داروی ضد خوره (کنکر خشک و تر) را در آب محلول کرده در اختیار جوجه‌کشی قرار دهید. من شخصاً از قرصی به نام "اسپارتریکس SPARTRIX" استفاده می‌کنم که در طول زمان عمل می‌کند (حدوداً یک‌هفته) و یک‌چهارم آن‌را در دهان جوجه‌ها می‌گذارم.
 
توضیح ضروری: کسانی که انگشت کبوتر را برای نشانه‌گذاری می‌برند، به‌جای این‌ عمل ناشایست بهتر است به دوستان خود در دیگر کشورها سفارش خرید حلقه با نام و شماره‌تلفن بدهند که هم به کبوتر هویت می‌دهد، و هم به ارتقای فرهنگ کبوترپروری یاری می‌رساند.
 
چنان‌چه جوجه‌ها یکی کوچک‌تر از دیگری بار آمد، می‌توانید زمان دان‌دادن جوجه‌ی بزرگ‌تر را برای مدت کوتاهی جدا کنید تا والدین جوجه‌ی کوچکتر را خوب سیر کنند و بعد جوجه‌ی بزرگ‌تر را سر جایش بگذارید. یا خود می‌توانید شب‌هنگام که چینه‌دان جوجه‌ها را چک می‌کنید، به جوجه‌هایی که حق‌شان را نگرفته‌اند با دست دان دهید (دان خیس‌شده، ترجیحاً شامل نخود و ارزن و آب). توجه شود که به‌ جوجه‌ی کوچک‌تر از یک‌هفته نباید با دست دان داد. گاه نیز با مشاهده‌ی ضعف در جوجه بهتر است مقداری بسیار ناچیز از گرد "داکسی‌ساکلین" را با آب محلول کرده دو روز پیاپی به جوجه‌ بدهید تا بیماری‌های  تنفسی احتمالی مداوا شود.
 
 
جوجه‌ها که به سن پانزده تا بیست روز رسیدند، یک قاشق چایخوری "تریپول سولفا , 3SULVIT" را در چهار لیتر آب محلول کرده در اختیار جوجه‌کشی قرار دهید. بخش عمده‌ی این دارو که مداواگر کاکسیدوسیز است، به همراه بسیاری ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز کبوتر جذب بدن والدین می‌شود و مقداری اندک و بی‌ضرر نیز به مصرف جوجه‌ها خواهد رسید.  این عمل را می‌شود تا دو روز ادامه داد.
 
در بیست‌روزگی، ظرف کوچکی حاوی دانه‌های ریزتر چون ارزن و گندم و قره‌ماش را در جفت‌کنی‌ها قرار دهید تا جوجه‌ها با نوک‌زدن به آن‌ها زود دانخور و مستقل شوند.
 
در نظافت‌ گنجه‌ی جوجه‌کشی بایستی بسیار کوشا بود و علاوه بر نظافت روزانه، تمام در و دیوار و کف و کنج‌های آن‌را هفته‌ای دو بار با محلول ویرکن اس ضد عفونی کرد.
 
در مناطقی که گرم‌تر است و در آن‌ها "مگس کبوتر" و دیگر انگل‌های جلدی فعال هستند، بایستی گنجه‌ی جوجه‌کشی را قبل از تن‌کردن کبوترها با مواد ضد انگل مثل "ملتاین" ضد عفونی کرد. ضمناً بدن خود کبوترها را نیز باید با پودرهای مخصوص از آلودگی‌های انگلی پاکیزه نمود. با پخش مقداری تنباکو نیز می‌شود انگل‌های جلدی را فراری داد.
 
ماسه‌ای که در کاسه های زیر پای جفت‌ها قرار می‌گیرد بایستی ضد عفونی شده باشد یا چند روز در آفتاب قرار گرفته باشد. می‌توان از ماسه‌‌ی مخصوصی که برای ادرار و مدفوع گربه‌های خانگی استفاده می‌شود بهره برد که کشنده‌ی انواع باکتری‌هاست. ضمناً می‌توانید محلول "بیکینگ سودا"‌ (جوش شیرین) را در ماسه‌ی بادی اضافه کنید تا همین خاصیت را پیدا کند. خاک کاسه ها بعد از این‌که جوجه‌ها یک‌هفته‌ای شدند بایستی عوض شود و مرتب تمیز گردد تا این‌که جوجه‌ها قادر شوند خارج از آن مدفوع بکنند.
اندازه‌ی کلک بایستی مناسب باشد: نه چندان بزرگ که والدین نتوانند جوجه‌ها را زیر خود بکشند و جوجه‌ها را جفت به هم گرم کنند و نه آنقدر کوچک که وقتی جوجه‌ها رشد کردند جا کم بیاید. ضمناً بایستی سطح ماسه تا لبه‌ی کلک حتماً سه تا چهار سانتی‌متر گودتر باشد، زیرا جوجه‌ها طبق غریزه‌ی خود عقب‌عقب حرکت می‌کنند و وقتی به لبه خوردند، به بیرون کاسه فضله می‌اندازند. اگر با این لبه برخورد نکنند، ممکن است بیرون بیافتند.
 
 
 با پخش مقداری برگ سوزنی کاج، انگیزه‌ی کبوتران را برای لانه‌سازی و جوجه‌دهی تقویت کنید. ضمناً بوی این برگ‌ها از تجمع حشرات جلوگیری می‌کند.
 
یکی دیگر از فاکتورهای اصلی بیماری‌زا در کبوتران اضطراب و استرس است. هر چه فضا آرام‌تر و از جنجال خالی‌تر باشد، جوجه‌کشی بهتر نتیجه خواهد داد. بر این اصل از دست‌زدن بی‌مورد به کبوتران و حضور گاه‌وبی‌گاه در گنجه، ایجاد صدا و هیجان، بی‌نظمی در غذا و آب‌دهی، تغییرات بی‌مورد در فضا و جابه‌جایی جفت‌ها، اضافه‌کردن جفت‌های جدید به جمع جوجه‌کشی و در کل برهم‌زدن بهداشت روانی کبوتران جداً باید جلوگیری کرد.
 
از حضور و تردد دیگر افراد بر روی بام خودداری کنید، حتا اگر کفش‌ها یا لباس خود را تعویض کرده باشند. هر فرد با خود مقادیری باکتری‌های مختلف را همراه دارد که ممکن است منتقل شده و نظم باکتریایی گنجه‌های شما را برهم زند. بعضی ویروس‌ها نیز چون نیوکاسل از این طریق قابل انتقال هستند. همچنین حضور افراد ناشناس به کبوتران استرس وارد می‌کند.
 
چنانچه‌ خواستید تخمی را زیر دایه‌کبوتر (حمال) بگذارید، حتماً  از دایه‌کبوترهایی استفاده کنید که بهترین شرایط سلامتی جسمانی و تجربه‌ی دان‌دهی و پرورش جوجه را دارا باشند. فراموش نکنیم والدینی که سیستم ایمنی قوی و درونی پاکیزه دارند، دارای شیری مغذی‌تر و مقوی‌تر هستند و جوجه‌ها نیز قوی‌تر و سالم بار خواهند آمد. از کبوتران جوان، بازیگوش و پرتحرک نباید به‌عنوان دایه‌کبوتر استفاده کرد. حتی‌المقدور از کبوتران غریبه برای این منظور استفاده نکنید.
 
بهترین زمان برای واکسن روغنی نیوکاسل سن چهار تا پنج ‌هفته‌گی است. این واکسن نه‌تنها از بروز بیماری پیشگیری می‌کند، بلکه سطح توان ایمنی کبوتر را به حد بالایی افزایش می‌دهد. روش صحیح تزریق واکسن را می‌توانید در این ویدئو مشاهده بفرمایید: [ویدئو]
 
بهترین درجه‌ی حرارت برای جوجه‌های گل‌سرخی بین پنج تا ده درجه است (کمی کم‌تر یا زیادتر مانعی ندارد). بنابراین، از بابت خنک‌بودن جفت‌کنی‌ها نگران نباشید و از گرم‌کردن گنجه‌ی کبوتران با سیستم گرمایی جداً خودداری کنید (حتا در زمستان). گرم‌شدن گنجه‌ها از این طریق نه‌تنها رطوبت مورد نیاز کبوتران را از بین می‌برد (رطوبت سی تا چهل درصد) و هوای خشک زمستانی درون گنجه‌ را خشک‌تر می‌کند، بل‌که باعث فعال‌شدن باکتری‌ها و از بین‌رفتن تناسب باکتریایی گنجه می‌شود و ممکن است به شیوع بیماری منجر شود.
 
تهویه‌ی هوا در هر فصل و هر حالتی برای سلامت کبوترها تعیین‌کننده است. سعی کنید بادگیر گنجه‌ها را مسدود کنید، اما پنجره‌ و منافذی را برای عبور هوای تازه و تهویه‌ی کافی تعبیه کنید.
 
بهتر است زیر جادانی کبوتران یک چارچوب توری بگذارید تا دانه‌هایی که بر زمین می‌افتند و آلوده می‌شوند را کبوتران نتوانند بردارند. جاآبی‌ها مرتب شست‌وشو و ضد عفونی شوند و در جایی چند سانتی‌متر بلندتر از سطح زمین قرار گیرند که به گرد و غبار و مدفوع حیوان آغشته نگردند.
 
تجمع گرد سفید پر پرنده باعث بروز بیماری‌های تنفسی می‌شود و بهتر است گنجه‌ها را مرتب از آن پاکیزه نمود.
 
 
×   ×    ×
 
 
نگاشتن مقالاتی از این دست، دو هدف عمده را در دید دارد: نخست، به‌اشتراک‌گذاشتن تجربیات، معلومات و ارائه‌ی راهکارهای آزموده‌شده به قصد بالابردن سطح کیفی کبوتر و دانش اعضای جامعه‌ی کبوترپروران، و دوم و در وهله‌ی جدی‌تر، ترویج فرهنگ کبوترپروری همگانی و ارتقای سطح گفتگو در بین کبوترداران.
جای بسی تاسف است که ایران، یعنی قدیمی‌ترین مهد کبوترپروری در جهان، تنها کشوری است که در آن هنوز هیچ کلوپ جدی کبوتر تاسیس نشده و نمایشگاه کبوتر دایر نیست! تا در این رشته آدم‌های خبره و در عین حال اهل اندیشه و بافرهنگ حضور نیابند، سطح کار از این‌که هست بهتر نخواهد شد. لازمه‌ی برکشیدن مرتبه‌ی ورزش پرورش و پراندن کبوتر، حضور و جذب افراد خوش‌نام، مطلع و صد البته اهل فن و اندیشه به این ورزش مفرح است و متعاقب‌اش بسط گفتمان در حوزه‌ی این رشته. وقتی انسان‌های متشخص و رده‌بالای جامعه در این رشته حضور یابند، وقتی مقالات و کتاب‌های مفید در این زمینه منتشر شوند، وقتی گردهم‌آیی‌های منزه و علمی و کانون‌های مختلف با اعضای فعال و ثبت‌شده تشکیل گردند، نگاه جامعه نیز به این ورزش، در شکلی مثبت تغییر خواهد کرد و به حیثیتی که شایسته‌اش است دست خواهد یافت.
بیاییم به‌جای لعنت‌فرستادن به تاریکی، شمعی بیافروزیم و به‌جای کنایه‌زدن و خرده‌گیری ممتد از آن‌هایی که دستی در آتش دارند و تلاشگر این میدان هستند، خود نیز آستین‌ها را بالا زنیم و با حرمت‌نهادن به تلاش اهل خبره و با مشارکت جدی، همگی‌مان در راه اعتلای این ورزش بکوشیم.
 
فصل جوجه‌کشی پرباری را برای همگی آرزومندیم.
                                                                                                                     
                                                 
در انتها به رسم همیشگی‌، تعدادی از کبوتران دوستان را به نمایش میگذارم. این دفعه کبوتران دوست عزیزم آقای امیرنژندنیا را در نظر گرفته ام. کبوتر‌های اصیل ایشان در نوع خود از بهترین‌ها هستند. امیدوارم که از دیدن عکس‌ها لذت ببرید.

نظرات (259)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
سلام
با ارز پوزش من 23 کبوتر دارم یه کبوتر کاکلی پاپر دم قرمز دارم می خوام ببینم با چه کبوتر جفت بندازم خوبهhttp://www.blogsky.com/images/smileys/113.png
دوشنبه 1 دی‌ماه سال 1393 ساعت 01:59 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام محمد جان.
اول از همه هدف شما چه نوع جوجه ای هست؟
باعرض سلام و تشکر از مطالب مفیدتون.خواستم بدونم اگر که در یک گنجه به ابعاد 100×70 وارتفاع 50 سانتی متر،سه جفت کبوتر واسه جوجه کشی بگذاریم،اشکالی نداره؟باتشکر.
یکشنبه 30 آذر‌ماه سال 1393 ساعت 11:33 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام بهریز جان،
برای دو جفت بد نیست. اما اگر یکی از نر ها مهاجم باشد کار جوجه کشی ت را مشکل خواهد کرد.
سلام.
کبوترای من بچه گذاشته وبچه هاش از تخم در اومده وحالا که بچه هاش بزرگ شده کبوتر نرم بچه هاشومیزنه.واگر کبوتر غریبه بیارم باز نره میزنشون چیکار باید کنم
شنبه 22 آذر‌ماه سال 1393 ساعت 09:16 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﻫﺎﺩﻱ ﺟﺎﻥ ﺳﻼﻡ,
ﺷﻤﺎ اﺣﺘﻴﺎﺝ ﺑﻪ ﺟﺎﻱ ﺑﺰﺭﮔﺘﺮ ﺩاﺭﻳﺪ. ﺧﻴﻠﻲ اﺯ ﻛﺒﻮﺗﺮ ﻫﺎﻱ ﻧﺮ ﺩاﺭاﻱ ﻗﻠﻤﺮﻭ ﻭﺳﻴﻌﺘﺮﻱ ﻫﺴﺘﻨﺪ و ﻣﻂﻤﺌﻨﺎ ﺑﺎ ﺑﻘﻴﻪ ﻧﺮ ﻫﺎ ﺩﻋﻮا ﻣﻴﻜﻨﻨﺪ.
سلام خدمت دوست عزیز .یه جفت کبوتر دارم البته سالم وبدون نقص تاحالا ده بار تخم گذاشتن ولی روی تخمها نمیخوابن چکارکنم لطفا جواب بدید ممنون
یکشنبه 9 آذر‌ماه سال 1393 ساعت 09:37 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام مجید جان،
شما باید دنبال دلیل نخوابیدن بگردید. عوامل مهم میتنه اینها باشند
جای بد و شلوغ. وجود حشرات موذی و یا حیوانات موذی. جای مرطوب. ضعف این جفت. مستی بیش از حد. نا بالغ بودنشان.
وقتی که دلیل را پیدا کردید آنوقت با انجام تغییرات لازم میتوانید مشکل را حل کنید.
در ضمن این برای کبوتر خوب نیست که ده مرتبه تخم بگزارد. کبوتر ها را تا بهار سال آینده جدا کنید و دوباره امتحان کنید.

موفق باشید.
با عرض سلام

حمید جان ازاین سری عکسها
کفتر واسه فروشم داری
پنج‌شنبه 6 آذر‌ماه سال 1393 ساعت 11:49 ب.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
سلام مهدی عزیز،
مهدی جان من در کانادا هستم. و خیر چیزی برای فروش ندارم. با عرض پوزش.
ی ماده دارم قبلا تخم میزاشت الان حدود ی ماه هست هیچ خبری نیست تخم نمیکنه باید چیکار کنم حمید اقا؟
پنج‌شنبه 6 آذر‌ماه سال 1393 ساعت 12:13 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام عرفان جان،
تخم گزاری بیش از حد کبوتر باعث میشه که تک«کهای موجود در بدنش تموم بشه و دیگه تخم نگذاره. یا اینکه ضعیف بشه و بدنش نتونه تخم بسازه. لطفا ماده را تا بهار سال آینده جدا کن و جفتش نکن. پدیرایی با دونهای مقوی هم یاده نره.
موفق باشی.
سلام؛
بله ماده هست، گفتم خدمتت که قبل از اینکه نره بالغ بشه یکی دو سه باری جفت گیری کرده بودن، همش میومد جلوی نره یدفعه می خوابید که نره بره روش. ولی اون موقع هنوز بچه بود، حالا که واسه خودش مردی شده این داره ناز میکنه. موندم چکار کنم با اینا....
سه‌شنبه 27 آبان‌ماه سال 1393 ساعت 10:06 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
ﺟﺪاﺷﻮﻥ ﻛﻦ ﺗﺎ ﺑﻬﺎﺭ. ﺑﻌﺪ ﺟﻔﺖ ﻛﻦ. ﺗﺎ ﺑﺒﻴﻨﻴﻢ ﭼﻲ ﻣﻴﺴﻪ.
سلام حمید جان؛
شرمنده باز مزاحم میشم، دو روز پیش کبوترها رو گذاشتم تو گنجه تقریباً کوچیک، ابعادش 60 در 50 و ارتفاعش 60، نره حسابی ماده رو کوبید، گفتم شاید عادت کنن و بی خیالش بشه، وقتی صبح رفتم سراغشون، دیدم نره زده ماده رو خونی مالی کرده، پای چشمش زخم شده بود، به اضافه ابتدای دمش حسابی خونی شده بود، حسابی اعصبابم خورد شد، این نره خیلی خرمستی می کنه. دیروز دوباره سواشون کردم ولی به طوری که همدیگرو ببینن. به نظر شما چه کار بکنم.
یکشنبه 25 آبان‌ماه سال 1393 ساعت 10:26 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ ﻣﻂﻤﺌﻦ ﻫﺴﺘﻲ اﻭﻥ ﻳﻜﻲ ﻣﺎﺩﻩ اﺳﺖ?
سلام حمید جان؛
یک جفت چتری کاکلی سفید دارم، نرش تا مچ پر داره، ماده پر نداره، اولش که خریده بودم ماده خیلی مست بود ولی نره دو تا پر کنار داشت که بالغ بشه، به طوری که می اومد کنار نره راه می رفت بعد می نشست تا نره بیاد روش، ولی نره نمی رفت روش، البته یکی دو بار این کارو کرد ولی اصلا این کارو نمی کرد، شبها ماده به قدری قو قو می کرد که خواب را ازم گرفته بود، الان که نره بالغ شده دیگه ماده بهش پا نمیده، به هیچ عنوان نوک نمیده، نره میره سمتش ولی اون راه نمیاد. به نظرت چطوریه؟
پنج‌شنبه 22 آبان‌ماه سال 1393 ساعت 02:02 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ ﺭﻭﺡ اﻟﻠﻪ ﺟﺎﻥ,
اﮔﻪ ﻣﺎﺩﻩ ﺷﻤﺎ ﻣﺸﻜﻞ ﻣﺮﻳﻀﻲ ﻧﺪاﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﻪ ﺣﺘﻤﺎ ﺟﻔﺖ ﺧﻮاﻫﺪ ﺧﻮﺭﺩ. اﻻﻥ ﭼﻮﻥ ﺩاﺫﻳﻢ ﺑﻪ ﺯﻣﺴﺘﺎﻥ ﻧﺰﺩﻳﻚ ﻣﻴﺸﻴﻢ ﻏﺮﻳﺰﺗﺎ ﭘﺮﻧﺪﮔﺎﻥ ﻛﻤﺘﺮ ﺟﻔﺖ ﻣﻴﺨﻮﺭﻧﺪ. اﮔﻪ ﻣﻴﺘﻮﻧﻴﺪ ﺗﺎ ﺑﻬﺎﺭ ﺟﺪاﺷﻮﻥ ﻛﻨﻴﺪ ﺗﺎ ﺑﺒﻴﻨﻴﻢ اﻭﻧﻮﻗﺖ ﭼﻜﺎﺭ ﻣﻴﻜﻨﻨﺪ.
ﻣﻮﻓﻖ ﺑﺎﺷﻴﺪ
سلام حمید آقا من سه روز پیش یه جفت چتری باهم جفت کردم تا امروز نوک گیر هم شدن

چون اولین کفترمه میخرم نمیدونم تخم میزارن یا نه بی زحمت راهنماییم کن
سه‌شنبه 20 آبان‌ماه سال 1393 ساعت 02:04 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
ﺑﻠﻪ اﮔﻪ ﻣﺸﻜﻠﻲ ﻧﺒﺎﺷﻪ ﺗﺎ ﺣﺪاﻛﺜﺮ 10 ﺭﻭﺯ ﺩﻳﮕﻪ ﺗﺨﻢ ﻣﻴﮕﺬاﺭﻧﺪ.
ﻣﻮﻓﻖ ﺑﺎﺷﻴﺪ
سلام دو جفت کبوتر طاووسی دارم که با هم تخم گذاشته اند 15روز پیش آیا امکان انتقال تخم ها زیر یک جفت است،آیا یک جفت 4جوجه را بزرگ میکنند ممنون میشم راهنمایی کنید
جمعه 16 آبان‌ماه سال 1393 ساعت 11:55 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
با سلام، متاسفانه نمیدانم کبوتر طاووسی چیست.
اما بهر جهت اگر اینکار را نکنید بهتر است چرا که به والدین فشار می آید و نهایتا جوجه ها ضعیف شده و میمیرند.
سلام حمید خان.
من دو تا ماده عالی دارم ولی هر تو تا شون کسل هستن پرهایه نامرتبی دارن.
به تخمدانشون که دست میزنم احساس میکنم یه غده دارن ولی ماده هایه دیگه اینجوری نیستن غده ندارن چیکار کنم خوب بشن
سه‌شنبه 29 مهر‌ماه سال 1393 ساعت 09:24 ب.ظ
امتیاز: 1 1
سلام حمید یه جفت از کبوترم که5مین بار جوجه داد امااین دفه که جوجشون را بزرگ کردند. ماده مست هست امانر اصلا جفتی نمیکنه ماده میخواد نوک بگیره ولی نر نوک نمید حتی ماده مشینه ولی نر بالا نمیره فقط کبوتر های دیگر روازخودش دور میکنه الان دو روز هست که نر داخل ظرف میشینه چرا دارن لانه سازی میکنن
یکشنبه 27 مهر‌ماه سال 1393 ساعت 05:15 ب.ظ
امتیاز: 2 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ ﻣﺤﻤﺪ ﺟﺎﻥ,
اﻳﻦ ﺟﻔﺖ ﺭا ﺳﺮﻳﻌﺎ اﺯ ﻫﻢ ﺟﺪا ﻛﻦ و ﺗﺎ ﺳﺎﻝ ﺩﻳﮕﻪ ﺑﻬﺸﻮﻥ اﺳﺘﺮاﺣﺖ ﺑﺪﻩ. 5 ﺳﺮﻱ ﺟﻮﺟﻪ ﺧﻴﻠﻴﻪ
سلام به همه ی دوستان
پنج‌شنبه 24 مهر‌ماه سال 1393 ساعت 08:15 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
درود بر شما مسعود عزیز،
سلام
آقا حمید من حدود 20 روز پیش از شما در رابطه با کبوتر ماده ام که یک پاشو بالا میگرفت سوال پرسیدم.الان حدود یک ماه از مشکل این کبوتر میگذره و کمی بهتر شده.و همچنین علائم دیگه ای از بیماری ﺳﻠﻤﻮﻧﻼ در کبوتر دیده نمیشه؟آیا هنوز هم فکر میکنی که همون بیماریه؟آیا اگه بیماری ﺳﻠﻤﻮﻧﻼ بود زودتر از این ها این حیون نمی بایست تلف می شد؟آیا این حیونو بیارم تو گنجه؟
پنج‌شنبه 10 مهر‌ماه سال 1393 ساعت 05:47 ب.ظ
امتیاز: 2 0
پاسخ:
سلام،
بله من ۱۰۰۰٪ فکر میکنم همونه. سلمونلا در اکثر موارد نمیکشه مگر اینکه پرنده ضعیف باشه. اکثر اوقات فلجی موضعی تا آخر با پرنده میمونه و پرنده ناقل بیماریه. به نطر من حیوان را رد کن و دیگه وارد گنجه نکن. بیماری سلمونلا حداقل تا دو سال با پرنده میمونه.
سلام حمید چندروز پیش یک کبوتر ماده خریدم که فرداش فرار کرد رفت روی یک ساختمان بلند وجلد اونجا شد به نظرت چیجوری بگیرم
چهارشنبه 9 مهر‌ماه سال 1393 ساعت 03:35 ب.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
ﻭﻟﺶ ﻛﻦ , ﻣﻬﻢ ﻧﻴﺴﺖ. ﭼﻮﻥ ﺑﺎﻳﺪ ﺷﺐ ﺑﺮﻱ ﺑﺎﻻﻱ ﺳﺎﺧﺘﻤﻮﻥ و ﺑﮕﻴﺮﻳﺶ ﻛﻪ ﺑﺮاﻱ ﻣﺮﺩﻡ ﻣﺰاﺣﻤﺖ اﻳﺠﺎﺩ ﻣﻴﻜﻨﻪ.
سلام حمید یه کبوتر هست که همش میاد پیش کبوتر های من البته اون کبوتر یه پا نداره نگهداری اون کبوتر خوبه وچه زرهای به همراه داره اگه کبوتر پا نداشته باشه مشکلی هست اون پاش خوشک شده یعنی تازه پاش قطع نشده است
دوشنبه 7 مهر‌ماه سال 1393 ساعت 03:05 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
به هیچ وجه تحت هیچ شرایطی کبوتر غریب را به گنجه ات راه نده.
http://kabootar0661.blogfa.com/post/39
دوشنبه 31 شهریور‌ماه سال 1393 ساعت 10:00 ب.ظ
امتیاز: 0 0
سلام.
حمید جان کبوترای خرم آباد از قبیل پشتارپلنگی و بقیه پشتارا که چند نمونه شو تو لینک زیر میتونی ببینی چه جور حیونی هستند؟ارزش خرید و نگهداری دارن؟ممکن پرشی باشن؟کبوتر با ارزشی هستن؟
دوشنبه 31 شهریور‌ماه سال 1393 ساعت 09:56 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
هر کبوتری ارزش خودش را برای ضاحبش دارد. کبوتر بی ارزش نداریم. اما مهم اینست که بدانیم هدف شما از نگه داری کبوتر چیست. اگر فقط برای زیبایی میخواهید که عرض کنم چه کبوتری زیبا تر از این دوکتهای خرم آباد؟
اگر برای پرش میخواهید باید عرض کنم که بنده پرش از این کبوترها ندیده ام. چراکه اساسا غرض کبوترداران خرم آباد نیز پرش آنها نیست.

موفق باشید.
سلام حمید شما درکاندا زندگی میکنید چگونه میشه فهمید کدام کبوتر بچه نر اس یا ما ده اگر شبیه مادر شود چینیشود واگرشبیه پدر شود چه میشود ممنون
دوشنبه 31 شهریور‌ماه سال 1393 ساعت 12:57 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
این سوال شما چه ارتباطی به کانادا زندگی کردن یا نکردن بنده داشت؟ خخخ.
متاسفانه برای شباهت های طاهری و رفتار های کبوتر هیچ گونه مبنی و دلیل علمیی وجود ندارد.
معمولا جوجه تخم اول نر و دومی ماده است. اما این همیشه درست نیست. در بعضی مواقع یا هر دو نر و یا ماده میشوند. اما بجز استثناها میتوان روی این قانون حساب کرد.
سلام حمید جان
آیا این امکان وجود داره که تخم کبوتر خراب شده باشه و با این حال کبوتر ها روی تخم بیشتر از زمان معمول بخوابند؟من فکر میکنم که الان 22 23 روزی میشه که کبوترام رو تخم خوایبدن،به نظرت من زمانشو اشتباه میکنم یا اینکه تخم ها خراب شدن و با این حال کبوترا روی تخم می خوابند؟
یکشنبه 30 شهریور‌ماه سال 1393 ساعت 03:31 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
بله اکثر کبوتر ها حدودا تا یک هفته هم بیشتر روی تخم میخوابند. از این به بعد برای جلوگیری از این مشکل شما در یک کتابچه تاریخ تخم گزاری دومین تخم ررا بنویسید. حالا چون شما شک دارید اجازه بدهید خود کبوتر تضمیم بگیرد که تخم ها خراب هستند یا نه. هنگامی که آنها روی تخم ها نخوابیدند شما میتوانید تخم ها را دور بیاندازید.
سلام حمید تخم را توی اب ولرم گذاشتم امواج نداشت اما هوباب تولید میشد ازتخم وبوی گند گرفت اگه تخم روشن باشه چی میشه چون تخم روشن هست ممنون
شنبه 29 شهریور‌ماه سال 1393 ساعت 10:06 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام اگه روشن باشه یعنی تخم نگرفته.
سلام حمید تخم را دراب ولرم گذاشتم امواجی ندیدم اما ازتخم هوباب تولید میشد و بوی گند گرفت
جمعه 28 شهریور‌ماه سال 1393 ساعت 10:21 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام. پس این تخم خراب شده. با اینحال تا روز هیجدهم ضبر کن. بعد دور بنداز.
اگه تخم سرد بشه جوجه در میاد. چرا کبوتر روی تخم خودش مدفوع میریزه ممنون
پنج‌شنبه 27 شهریور‌ماه سال 1393 ساعت 06:56 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
نه اگر سرد بشه و مدت طولانی سرد بمونه در نمیاد و این بستگی به سرمای بیرون داره. اگه کبوتر را اول ضبح از گنجه در نیاری تا مدفوع بکنه. امکان داره روی تخم ها مدفوع کنه.
سلام حمید چراکبوتر روی تخم نمی شینه واگه بشینه به زوری میشینه روی تخم باید اونو روی تخم بگذارم وجلوش غذا بریزم تاغذا بخره بعد بشینه اون هم به مدت کم دلیلش چیه اگه تخم سرد بشه مگه جوجه میشه چیکار کنم که بفهمم جوجه داخل تخم زندهاست اگه جوجه نشد چیکار کنم چون تا 14روز خوب مینشست اگه مرده باشه تخم بوی گند میگیره متشکر میشم
پنج‌شنبه 27 شهریور‌ماه سال 1393 ساعت 05:12 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
سلام
احتمال داره جاش ناراحت باشه. یا میترسه. یا مریضه.
اگه تخم را آروم بگذاری توی یه کاسه آب ولرم و بی حرکت رهاش کنی، میبینی که در اثر ضربان قلب جوجه توی تخم تخم روی آب امواجی تولید میکنه .اگر نکرد یعنی مرده. اما این کار را در روز ۱۸ بکن.
ممنون از راهنمایات حمید جان
پنج‌شنبه 27 شهریور‌ماه سال 1393 ساعت 10:17 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
خواهش میکنم.
ایمیلم را دریافت کردید؟
سلام آقاحمید نظرتون را نگفتید راجع به کبوترای من
چهارشنبه 26 شهریور‌ماه سال 1393 ساعت 05:31 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
در مورد کدام کبوتر ها؟ متوجه نشدم.
سلام آقاحمید من یه جفت نوک ریز خال پاک سفید دم سیاه سینه فر کاکلی دارم بایه جفت اصفهانی دم گیر رنگ فیروزه ای ولی هرجفت دونوع جوجه متفاوت دادن نوک ریزم دم سیاه که شده هیچ خال غلط رو پشتشم هستش بعد اصفهانی جفت کاکلی دراومده ولی پدر مادر ساده هستن تازه سر بال اصفهانی دوپرسفیددراومده داخل قفسم بزرگه ولی گنجه گنجه نیستش قوطی بزرگای جای خیارشورهستش بعدشم نوک ریزان همیشه یه دونه تخم میکنند غذاشان ذریه به همراه قره ماش ونون خشک کوبیده شده به همراه دارو جلوگیری ازنیوکاسل و آنفولانزا وسرماخوردگی وخسِ خس گلو به نظرشان چیکار باید بکنم زوجهای درست کپ پدرومادرشان درآن.
ارتفاع قفس: 2 متر. طول قفس: 3متر عرض قفس: 2 متر
چهارشنبه 26 شهریور‌ماه سال 1393 ساعت 05:13 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام مهدی عزیز،
اینطور که به نظر میرسه کبوتر های دم سیاه سینه فر شما پشت پاک نیستند. بهترین کار اینست که از این جفت جوجه های زیادی بکشید تا احتمال شبیه پدر و مادر دادنشان بالا برود. اما جفت دم گیر که جوجه کاکلی داده اند نشانگر اینست که هم نر و هم ماده شما حامل ژن مغلوب کاکل هستند. بنابر این اگر دم گیر ها نباید کاکل داشته باشند(من با این نژاد آشنا نیستم)، این نشانگر اینست که آنها هم پشتشان پاک نیست. تغدیه کبوتر ها نسبتا خوب است اما نان خشک را حذ ف کنید. و از دارو هم اگر احتیاج نیست استفاده نکنید. مقداری دانه سویا و ماش و گاودانه به جیره غذایی اضافه کنید. موفق باشید
باسلام حمید اون کبوتریتخم زیرش بود یه بچش را کشت ولی یک جوجه هست بعضی مواقه روتخم نمیشینه وتخم سرد میشه اشکالی داره جوجه نمیشه ممندن
چهارشنبه 26 شهریور‌ماه سال 1393 ساعت 10:46 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
زیاد در کار طبیعی کبوتر ها دخالت نکن. مطمئن باش که مادر میدونه که چکار باید بکنه. اگر از روی تخم بلند میشه زمان بندی در دستش هست.
نگران نباش
یه سوال دیگه ،جسارتا آقا حمید شما کانادا تشریف دارین؟اطلاعاتی در باره وضعیت شغلی اونجا وهمچنین دانشگاه تورنتو دارین؟ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایین
چهارشنبه 26 شهریور‌ماه سال 1393 ساعت 12:42 ق.ظ
امتیاز: 0 0
با سلام مجدد
من علائم ﺳﻠﻤﻮﻧﻼرو مطالعه کردم،به نظرم ممکن این بیماری نباشه ،خیلی از علائم مهم دیگه این بیماری رو تو این حیون ندیدم.با توجه به اینکه الان حدود 15 روز میشه که این پرنده دچار این مشکل آیا باز امکان داره که بیماری ﺳﻠﻤﻮﻧﻼ باشه؟
آیا دلیلش تنها مشکلات عصبی و استرس دوران جوجه کشی ممکنه باشه؟
اگه من این پرنده رو جدا کنم برای جوجه های 7 ، 8 روزش مشکلی پیش نمیاد؟
چهارشنبه 26 شهریور‌ماه سال 1393 ساعت 12:35 ق.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
مهدی جان سلام،
من هنوز هم قویا فکر مینکم سلمونلا باشد. شما بعد از جدا کردن این پرنده باید جوجه ها را زیر دایه کبوتر منتقل کنید وگرنه از بین میروند.

در مورد سوال بعدیتان بهتان ایمیل میکنم.
سلام
پای کبوترو چک کردم مشکل خاصی دیده نمیشه نه ورمی داره نه جای ضربه خوردنی.
ولی به نظرم مشکل بیشتر شده ،زمان بیشتری پاشو بالا نگه میداره،موقع حرکتشم با دقت زیاد آدم متوجه لنگیدن حیون میشه،موقع پریدنش از رو دستم به اون پاش اصلا فشار نمیاره؟
ممنون میشم راهنمایی کنی
سه‌شنبه 25 شهریور‌ماه سال 1393 ساعت 03:25 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
ﭘﺲ ﻫﻤﻮﻥ ﺳﻠﻤﻮﻧﻼﺳﺖ. ﺳﺮﻳﻌﺎ ﺟﺪا ﻛﻨﻴﺪ و ﻣﻮاﺭﺩﻱ ﺭا ﻛﻪ ﻋﺮﺽ ﻛﺮﺩﻡ ﺭﻋﺎﻳﺖ ﻛﻨﻴﺪ
سلام کبوتر ماده ی من که چند روزی هست جوجه هاش از تخم در اومده اکثر موقع ها پای راستشو بالا نگه میداره؟آیا مشکل خاصی پیش اومده؟
جمعه 21 شهریور‌ماه سال 1393 ساعت 02:02 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام مهدی جان،
اگر کبوترتان پایش ضربه نخورده باشد، احتمال زیاد بیماری سلمونلا گرفته است. لطف کنید کبوتر را گرفته و مفاصل پای مصدومش را با دست بررسی کنید ببنید باد کرده یا نه.
باسلام حمید کبوتر بچه از تخم در امد 3روز پیش یک تخم گذاشتم زیرش دیر شده بردارم چیکار کنم که اون را به دنیا بیارم چیجوری دستگاه جوجه کشی بسازم امکان داره کبوتر توی گرما زود تر از18روز دربیاد ممنون
یکشنبه 16 شهریور‌ماه سال 1393 ساعت 09:03 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
نه امکان نداره. ۱۷ یا ۱۸ روز کمتر نمیشه. اگه تا همین چند روز آینده در میاد. بگذار بمونه زیرش و وقتی که در اومد جوجه را بگذار زیر جفتی که جوجه هاسون همین سن را دارند.
من درست کردن دستگاه را بلد نیستم.
http://kpsshop.ir/uploads/iupadmin/14100024028131.jpg
کبوترام این شکلی بودن ولی نره پاهاش پر داشت و ماده نداشت امروز صبح هم کبوتر ماده رفت این جفت کبوتر 10روزی بود گرفته بودم و چند روز پیش شاه پرای بسته شون را باز کردم اول نره بالای سقف خانه مون رفت و فردا صبح رفت و پس فردا یعنی امروز ماده رفت
شنبه 15 شهریور‌ماه سال 1393 ساعت 03:50 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
به این کبوتر در فارسی میگن سبز. شما وقتی کبوتر مسن میارید باید خیلی بیشتر از ۱۰ روز صبر کنید تا جلد بشن. امیدوارم که برگردند.
سلام من یه جفت کبوتر دارم ماده هنوز کوچیکه و نر امروز صبح پرواز کرد و رفت تا الان که شبه هنوز بر نگشته نمیدونم چه نژادی هستن پرای پایین گردنشون در افتاب سبز وبنفش هستش و پای نره هم پر داره ممکن نره برگرده اگه برگشت شاه پراش بچینم و ازشون جوجه کشی کنم
جمعه 14 شهریور‌ماه سال 1393 ساعت 10:43 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
بستگی داره چه نژادی باشه. اگر تونستی عکس برام بفرست ازش.
سلام حمید خواستم بدونم شما در بارهی قرقاول چیزی میدانید خواستم بدونم چیکار کنم که قرقاول روی تخم بشینه ممنون اگی جواب را بگین متشکرمیشم اگه نمیدونین باید از کودوم سایت بفهمم
سه‌شنبه 11 شهریور‌ماه سال 1393 ساعت 09:08 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
نه متاسفانه اطلاعی ندارم. میتونید کلمه
Pheasant را گوگل کنید.
الان ده روز که کبوتر روی تخم نشسته اگر زیر ش الان تخم بلدرچین بگذارم اشکال داره. ممنون
سه‌شنبه 11 شهریور‌ماه سال 1393 ساعت 02:35 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
بله کاملا اشکال داره. اولا که کبوتر بدرد خوابیدن روی تخم بلدرچین نمیخورد. دوما که وزن کبوتر زیاد است و تخم بلدرچین را میشکاند. سوم که دیر شده است.
سلام حمید اون جفتی که گفتم بردار خواهر هستند نر بود امکاندش هست که نر بانر جفتی کنه و بره بالای تنش ایا پشت نر چیز کوچکی است یا برای ماده هست هم نرهست چیزی مثل دوتا ولی چسبیده اگه برای یک کبوتر یکی باشه چیمیشه
سه‌شنبه 11 شهریور‌ماه سال 1393 ساعت 12:57 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
سلام،
بله نر ها هم پشت هم می پرند و جفت میخورند.
متاسفانه نمیداینم (دو تا یکی) در مورد چی صحبت میکنید.
کبوتر توی چند ماهگی پرواز میکنه چیجوری میشه فهمید که جلد شد
شنبه 8 شهریور‌ماه سال 1393 ساعت 10:49 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
وقتی
۱-والدینش از لونه بیرونش کنند.
۲- تیزه هایش به رشد کافی رسیده باشه و خؤن توش نباشه
۳- رنگ چشمانش به رنگ اضلی تغییر کرده باشه.

جلد شدن اینه که وقتی پرید و برگشت و چندین بار این کار را تکرار کرد میشود به آن جوجه اطمینان کرد.
باسلام حمید یه کبوتر بچه دارم که پرواز کردن بلد نیست کوچیکه چیکار کنم که جلد خونه بشه وپرواز بدم کبوتر بزرگچی چیکار کنم که جلد بشه چی جوری مطما بشم که جلد شده ممنون
شنبه 8 شهریور‌ماه سال 1393 ساعت 07:35 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
جوجه کبوتر را وقتی به سن پرش رسید آرام از داخل گنجه بیرون کن و بگذار چند روزی اونجا بگرده. بعد خودش آروم آروم بلند میشه و میشینه. و بعد از چند روز می پره.
کبوتر کهنه فرق داره. بستگی به ذات کبوتر داره. اگر جلد جای دیگری باشه و ذاتش هم خوب باشه اضلا نمیشه جلد کرد. هیچ تضمینی در جلد شدن یا نشدن کبوتر کهنه نیست.
یک جفت کبوتر دارم که یک کیلو پر میریزه چیکار کنم
پنج‌شنبه 6 شهریور‌ماه سال 1393 ساعت 12:27 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
یک امر طبیعیه هر سال همین موقع کبوتران پر میریزند.
با سلام حمید توی بال و دم کبوترم حشره های دراز وچاق هست اسم این حشره چیه وچگونه میشه از بدن کبوتر دور کرد ممنون
دوشنبه 3 شهریور‌ماه سال 1393 ساعت 01:49 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
اسمشون شپشه.
چرا جواب نمیدی
دوشنبه 3 شهریور‌ماه سال 1393 ساعت 12:02 ب.ظ
امتیاز: 1 0
با سلام حمید کبوتر هام توی بال ودمش یک حشرهی دراز وچاق هست حتا توی بال کبوتر 3ماهه چیکار کنم کاز بین بره اسم این حشره چیه
دوشنبه 3 شهریور‌ماه سال 1393 ساعت 12:15 ق.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
اﻳﻦ ﺷﭙﺸﻬﺎﻱ ﺭﻳﺰ ﻣﺸﻜﻠﻲ اﻳﺠﺎﺩ ﻧﻤﻴﻜﻨﻨﺪ. اﻣﺎ اﮔﺮ ﻣﻴﺨﻮاﻫﻲ ﻧﺎﺑﻮﺩﺷﻮﻥ ﻛﻨﻲ اﺯ ﺩاﺭﻭ ﺧﺎﻧﻪ ﺩاﻣﭙﺰﺷﻜﻲ ﺳﻢ ﻣﺨﺼﻮﺹ ﺭا ﺗﻬﻴﻪ و ﺩﺭ ﺁﺏ ﺣﻞ ﻛن و ﻛﺒﻮﺗﺮ ﻫﺎ ﺭا ﻳﻜﻲ ﻳﻜﻲ ﺗﻮﺵ اﻛﻮﻥ ﺗﻜﻮﻥ ﺑﺪﻩ و ﺑﮕﺬا ر ﻛﻪ ﺟﻠﻮ ﺁﻓﺘﺎﺏ ﺧﺸﻚ ﺑﺸﻮﻧﺪ.
با سلام حمید یک کبوتر وارم که 4روز تخم کرده امروز ماده رااز قفس بیرون اوردم ودیدم یکدفعه یک مدفوع کرد که به یک وجب هم میرسید تازه هم از روی تخم بلن شده بود دلیلش چیست ممنون
یکشنبه 2 شهریور‌ماه سال 1393 ساعت 02:57 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
سلام،
به این کاملا طبیعیه. به خاطر اینکه کبوتر در طول شب یا زمانی که روی تخم ها خوابیده، مدفوع خود را نگه میدارد و زمانی که از مکان تخم ها دور شد. مدفوع میکند. این مدفوع معمولا خیلی بزرگ و بد بوست.
.اگر تخم رادست بزنند یا در یخچال بگذارند بچه میشود
یکشنبه 2 شهریور‌ماه سال 1393 ساعت 01:48 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
دست زدن مشکلی ایجاد نمیکنه اما یخچال نطفه را میکشه.
ممنون از نظر بیخودت ایمان
یکشنبه 2 شهریور‌ماه سال 1393 ساعت 12:27 ق.ظ
امتیاز: 0 0
خرج الکی هستند این ها
شنبه 1 شهریور‌ماه سال 1393 ساعت 05:18 ب.ظ
امتیاز: 0 2
باسلام حمید قیچی زد در نیامد دلیلش چیبود
شنبه 1 شهریور‌ماه سال 1393 ساعت 12:02 ق.ظ
امتیاز: 2 0
پاسخ:
چون پر رشد نمیکنه وقتی به رشد کامل برسه.
1 2 3 4 5 6 >>