X
تبلیغات
بدن سازی

کبوتر ایرانی‌ در کانادا

نکاتی کاربردی برای بالابردن کیفیت در جوجه‌کشی

با درود و عرض ادب به بزرگان و دوستان عزیز.


دوستان گرامی‌ اینبار نیز با مقاله پرباری از دوست عزیزم آقای مجید ز. درخدمتتان هستیم.  از آنجائیکه این مقاله آخرین مقاله به تحریر در آمده در سال ۱۳۹۰ است لازم دیدم که سال نو و آغاز بهار را به همه ی دوستان در هر کجای دنیا که هستند از طرف آقای مجید ز. و خودم تبریک گفته و سالی‌ پر بار تر از همیشه برایشان آرزو کنیم.


مواردی که در این مقاله آورده شده است، نتیجه سال‌ها تحقیقات، آزمون‌ها و تجربیات نویسنده است. نکاتی‌ بسیار ظریف که  بی‌ توجهی‌ به هر کدام از آنها میتواند فاجعه  بار و عمل به آنها میتواند موفقیت را چند برابر کند. امیدوارم که دوستان عزیز نیز قدم پیش نهاده و تجربه شخصی‌‌شان را در رابطه با این مقاله و نه موضوعات حاشیه‌ای دیگر با همه به اشتراک بگذارند. پیشنهاد من به دوستان این است که این  مقاله  را خلاصه نویسی کرده و بشکل برگ راهنما در محل جوجه کشی‌ نصب کرده تا با در دسترس داشتن آن بتوانند به نحو احسن موارد را رعایت کنند. 

 


نکاتی کاربردی برای بالابردن کیفیت در جوجه‌کشی
 
به قلم: مجید ز.
 
این‌روزها که مراحل آماده‌سازی کبوترها برای جفت‌کردن را پشت سر گذاشته‌ایم و کبوترپروران مشغول تن‌کردن مایه‌کفترهای خود هستند، لازم است نکاتی را فهرست‌وار یادآوری کنیم که به‌واقع ریزه‌کاری‌های فنی و مدیریتی در جوجه‌کشی هستند. با رعایت این نکات کلیدی می‌توان بهترین نتایج را از زحمات خود در این فصل گرفت. در این جستار به شماری از مواردی که مربوط هستند به "بعد از جفت‌کردن کبوتران تا هنگام بارآمدن جوجه‌ها و رسیدن به سن چهار هفتهگی" اشاره می‌کنیم. مد نظر ما در این‌جا طبعاً کیفیت پرش جوجه‌ها نیست؛ مرکزیت توجه ما تشریح ظرافت‌ها و نکات کاربردی گوناگونی است که برای پشت سرگذاشتن یک‌نوبت جوجه‌کشی موفق و عایدشدن بهترین نتیجه از لحاظ تعداد جوجه‌ها و سلامت آن‌ها می‌توانند دستمایه‌ی کارمان باشند.
 
×   ×    ×
 
 قبل از هر چیز باید توجه داشت که لازمه‌ی جوجه‌کشی سالم و بی‌نقص، داشتن جفت‌های سالم و بی‌نقص است. بهترین و اصیل‌ترین کبوتران نیز اگر از سلامت کامل برخوردار نباشند، نمی‌توانند جفت‌های قابل اتکایی برای جوجه‌کشی باشند، درست مثل بهترین فوتبالیستی که به‌خاطر درد کلیه شدید، قادر به حضور در مسابقه نباشد. بنابراین، سلامت مایه‌کفترها، شرط اولیه و تعیین‌کننده در جوجه‌کشی است.
 
در همین راستا، حضور یک کبوتر مریض یا حتا مشکوک به مریضی در چرخه‌ی جوجه‌کشی، با انتفال بیماری به دیگر جفت‌ها و سپس جوجه‌های کوچک و شیوع آن در گنجه می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری به جوجه‌کشی ما بزند. از آن‌جا که جوجه‌های "گلِ سرخی" بهترین سری جوجه‌ها هستند، بالابردن ضریب اطمینان در جوجه‌کشی با احتیاط‌های لازم و رعایت نکات پیشگیرنده، بهترین نتیجه را عایدمان خواهد کرد.
 
گاه در مراحل جوجه‌کشی مشاهده می‌شود که یک ماده نسبت به نر خود بی‌میلی نشان می‌دهد یا جفت‌ها به تخم‌ها یا جوجه‌های خود بی‌اهمیت شده‌اند. این خود می‌تواند نشانه‌ای از بیماری یکی از طرفین باشد که با تشخیص سریع و صحیح، بایستی به جداکردن آن از گله‌ی جفت‌ها اقدام نمود و تخم‌ها یا جوجه‌ها را زیر دیگران حمال (دایه) کرد. کبوتر بیمار را در گنجه‌ی جوجه‌کشی و میان جفت‌ها نگه ندارید و حتماً در محلی جداگانه مداوا کنید.
 
در هنگام جوجه‌کشی، بایستی از آوردن کبوترهای غریبه جداً خودداری نمود. کبوتری با ظاهری سالم ممکن است باطناً ناقل بیماری باشد. نکته‌ی قابل تامل این است که کبوترانی که درون یک گنجه با هم زندگی می‌کنند، با شرایط آن گنجه سازگار شده‌اند و سیستم ایمنی بدن‌شان با شرایط باکتریایی و خاص آن گنجه تطبیق‌پذیری پیدا کرده است. با ورود کبوتر(ان) جدید به گنجه‌، این جو ایمنی مختل می‌شود، زیرا حتا اگر کبوتر(ان) تازه‌وارد سالم باشد، با فضای خاص گنجه‌ی ما همخوانی ندارد و باکتری‌های جدیدی را از چرخه‌ی زندگی قبلی خود وارد این چرخه می‌کند که ممکن است موجب بیماری خود یا دیگر کبوتران بشود. در ضمن، ورود عضو جدید سطح استرس را در گنجه بالا می‌برد که خود یکی از عوامل تشدید و شیوع بیماری‌هاست.
چنانچه مجبور بودید کبوتری غریبه را برای جوجه‌کشی به بام خود بیاورید، توصیه می‌شود که آن‌ وجفت‌اش را در محلی جداگانه و دور از گنجه‌ی اصلی نگهداری کنید.
از فضله‌ی کبوتر می‌شود تا حد زیادی به سلامت آن پی برد. مدفوع پشکلی شکل قهوه‌ای رنگ (گاه سبز متمایل به قهوه‌ای) با مقداری سفیدی بر آن ایده‌آل‌ است. نبود سفیدی (اوره در ادرار) روی فضله و یا زرد یا سبز بودن آن نشانه‌ی ضعف یا بیماری کبدی در کبوتر است؛ گاه نیز حکایت از نوعی عفونت باکتریایی دارد که باید درمان شود.
اگر صبح زود مشاهده کردید که تعدادی فضله در یک نقطه مشخص در جفت‌کنی جمع شده، حکایت از استراحت خوب کبوتر و آرامش‌اش دارد. تا دو سه روز اول اگر رنگ سبز در مدفوع جفت‌ها مشاهده شد نباید زیاد نگران بود، زیرا اغلب به‌خاطر استرس جفت‌شدن و جای جدید است. اگر بعد از یک‌هفته باز ادامه پیدا کرد، بایستی به این موضوع اهمیت داد.
   


تشریح کامل فضله‌ی کبوتر: [لینک]
http://www.exoticpetvet.net/avian/droppings.html
 
با کوتاه‌کردن پرهای اطراف مقعد و پاکسازی دور آن، جفت‌ها بهتر می‌توانند عمل جفت‌گیری و لقاح را انجام دهند.
 
قبل از تن‌کردن، لازم است نوع رژیم غذایی مایه‌کفترها تغییر کند. بهتر است حتا برای دو هفته، کبوتران ماده را در فضایی جداگانه پذیرایی کرد. در این مرحله بایستی مقدار پروتئین‌های ضروری (و آمینه اسیدها که واحد تشکیل‌دهنده‌ی پروتئین هستند) و چربی و ویتامین‌ها (خصوصاً ویتامینA,E,D ) و مواد آلی و ترکیبات‌شان و نیز مواد و املاح معدنی و انواع نمک‌ها (آهن، کلسیم، منیزیوم، فسفر، سدیم، ید، فلوئور و ...) و مکمل هایی چون سلنیوم افزایش پیدا کنند. ویتامینD باعث جذب کلیسم و فسفر در بدن کبوتر می‌شود که اساس در ساخت تخم و سپس استخوان‌بندی جوجه هستند. در شهرهای تهران، قم و کاشان که اغلب آفتابی هستند، کمبود ویتامینD محسوس نیست، اما در مناطقی که در این فصل اغلب ابری هستند و یا گنجه‌هایی که آفتابگیر نیستند، بهتر است از لامپ‌های UV (اولترا وایولت – تابش مصنوعی) با قدرت متوسط برای دو ساعت در روز استفاده کرد.
 
برای حفظ سادگی کلام صرفاً به نام‌بردن از تعدادی از دانه‌ها و مواد خوراکی لازم که حاوی مواد مورد نیاز معدنی و آلی برای کبوتران جوجه‌کشی هستند بسنده می‌کنیم:
با جداکردن ماده‌ها برای دو هفته، بایستی مقدار نخودهای مخصوص کبوتر (با پروتئین بین 20 تا 28 درصد) غذای آن‌ها را به سی تا چهل درصد از کل غذا افزایش داد. ضمناً بایستی بین مقدار پروتئین و کلیسم مصرفی توازن وجود داشته باشد، زیرا افزایش پروتئین، نیاز به مصرف کلسیم را افزایش می‌دهد. کافیشه پانزده درصد غذا را تشکیل می‌دهد (با چربی بین 25 تا سی درصد) و ذرت چیزی حدود پانزده درصد (به‌خاطر بالابودن هیدروکربنات آن که در هوای سرد منبع مهم گلوکز و تولید انرژی است و نیز مقدار فیبر بالای موجود در ذرت). ده تا پانزده درصد ارزن (قرمز بهتر است) و پنج درصد گندم و مقداری عدس و ماش (قره‌ماش). تخم جارو (مایلو) از خانواده‌ی ذرت است و چند درصدی را می‌شود به آن اختصاص داد (نبودش نیز زیاد مهم نیست). اگر خواستیم سویا را به سبد غذایی کبوتران بیافزاییم (به‌خاطر پروتئین 35 درصدی آن و چربی‌ بالایش)، بهتر است نخست آن‌را تفت دهیم، در غیر این‌صورت کبوتران رغبتی به خوردن آن نشان نخواهند داد.
توجه شود که مصرف فیبر بیش از حد مانع از جذب کلسیم و منیزیوم در بدن کبوتر می‌شود، بنابراین نباید درصد کل ذرت و عدس در غذای جوجه‌کشی‌ها بیش از بیست درصد باشد.
 
در مجموع، مقدار هیدروکربنات تا 55٪، پروتئین تا 20٪، چربی تا 10٪، فیبر تا 6٪ و کم‌تر از ده درصد باقی مواد مفید ایده‌آل است.
 
بایستی آجر قرمزرنگ مخصوص کبوتر و نیز سفیدرنگ مخصوص مرغ و کبوتر (کربنات کلسیم) و صدف خردشده و ماسه‌ی دریایی و نیز نمک یددار را در ظرف‌های جداگانه در اختیار کبوتر گذاشت تا بسته به نیازش از آن‌ها مصرف کند. گل شور چندان خوراکی سالمی برای کبوتر نیست و بهتر است به جای آن از آن‌چه شرح‌اش رفت استفاده شود.
 
دو روز پیاپی بایستی یک قاشق چایخوری الکترولایت (حاوی انواع نمک‌ها و مواد معدنی و ویتامین‌های اصلی) را در سه لیتر آب محلول کرد و در اختیار کبوتر گذاشت تا هم از استرس کبوتر کاسته شود و هم مواد مورد نیاز را به سیستم بدنی آن بیافزاید.
 
نیز دو روز پیاپی بایستی سه قطره تنتور ید را در یک لیتر آب محلول کرد و در اختیار کبوتران نر و ماده گذاشت. این کار هم باعث شست‌و‌شوی دستگاه گوارش کبوتر می‌شود، هم به قدرت نطفه در کبوتر نر کمک می‌کند، ید را که برای بدن پرنده لازم است به آن می‌رساند و هم از بروز سرطان تخمدان در ماده پیشگیری می‌کند.
 
باقی روزها یک‌روز در میان مولتی ویتامین و پروبیوتیک را بایستی در آب جفت‌ها محلول کرد تا کبوتران از لحاظ قوا و ایمنی بدنی به بهترین وضعیت خود برسند.

 برای پیشگیری از باطل‌شدن احتمالی تخم‌ها، بایستی شرایط جفتگیری جفت‌ها را فراهم کرد. اگر در جفت‌کنی جوجه می‌کشیم، بایستی فضای آن کافی باشد. اندازه‌ی ایده‌آل یک جفت‌کنی 50 سانتی‌متر عرض و طول و 40 سانتی‌متر ارتفاع است. بیش از حد بزرگ‌بودن جفت‌کنی چندان مناسب نیست. اگر در حضور جمع جوجه می‌کشید، شرط احتیاط است که جفت‌ها را جداگانه در فضایی آرام قرار دهید تا جلوی دید شما جفت بخورند. در آخر زمستان که روزها نسبتاً کوتاه است، بهتر است لامپ گنجه‌ها را تا ساعت هفت عصر روشن گذاشت، چون کبوتران میل دارند معمولاً یکبار نیز عصرها جفت‌گیری کنند.
 
هیچ‌وقت از پوسته‌ی تخم کبوتر یا مرغ به‌عنوان منبع کلسیم استفاده نکنید، زیرا بیماری‌های مهلکی چون سلمونلا (PARATYPHOID) می‌توانند از این طریق انتقال پیدا کنند.
 
مقدار بیش از حد کلسیم باعث سفت‌شدن بیش از اندازه‌ی پوسته‌ی تخم شده، جوجه نمی‌تواند آن را بشکند و بیرون بیاید. بنابراین، بایستی در مقدار مصرفی کلسیم حفظ اعتدال کرد.
 
 در زمان جفت‌کردن تا هنگام بیرون‌آمدن جوجه‌ها، از اضافه‌کردن هر گونه اسید (حتا سرکه‌ی سیب) به چرخه‌ی غذایی پرنده بایستی خودداری کرد.
 
از هنگام جفت‌کردن تا موقعی که جوجه‌ها به سن پنج روز می‌رسند، از تجویز هر گونه آنتی‌بیوتیک به‌جد خودداری کنید. آنتی‌بیوتیک‌ها برای پیشگیری از بیماری‌ها به‌کار نمی‌آیند و فقط سیستم ایمنی کبوتر را ضعیف می‌کنند. از خوراندن آن‌ها به کبوتران تا جایی که بیماری مشاهده نشده پرهیز کنید.
 
پس از بیرون‌آمدن جوجه‌ها تا زمان جداشدن از والدین، بایستی هفته‌ای دوبار مولتی ویتامین و هفته‌ای دوبار پروبیوتیک به آب پرنده افزود تا علاوه بر تضمین روند رشد، سیستم ایمنی  و گوارشی جوجه و والدین نیز تقویت شود.
 
آب به همراه ویتامین یا دارو را نباید در معرض نور خورشید قرار داد، زیرا در آن بلافاصله تغییرات شیمیایی رخ می‌دهد.
 
تعویض مرتب آب و پاکیزه‌نگه‌داشتن ظروف آب‌دهی که دیگر نیاز به توصیه ندارد و همه طبعاً رعایت می‌کنند!
 
پس از بیرون‌آمدن جوجه‌ها می‌شود مقدار پروتئین (نخود کبوتر، کافیشه) سبد غذایی را تا 30٪ تقلیل داد و در مقابل به ارزن و قره‌ماش و گندم افزود.
 
هنگام حلقه‌گذاری جوجه‌ها (سنین بین هشت تا ده روزگی)  داروی ضد خوره (کنکر خشک و تر) را در آب محلول کرده در اختیار جوجه‌کشی قرار دهید. من شخصاً از قرصی به نام "اسپارتریکس SPARTRIX" استفاده می‌کنم که در طول زمان عمل می‌کند (حدوداً یک‌هفته) و یک‌چهارم آن‌را در دهان جوجه‌ها می‌گذارم.
 
توضیح ضروری: کسانی که انگشت کبوتر را برای نشانه‌گذاری می‌برند، به‌جای این‌ عمل ناشایست بهتر است به دوستان خود در دیگر کشورها سفارش خرید حلقه با نام و شماره‌تلفن بدهند که هم به کبوتر هویت می‌دهد، و هم به ارتقای فرهنگ کبوترپروری یاری می‌رساند.
 
چنان‌چه جوجه‌ها یکی کوچک‌تر از دیگری بار آمد، می‌توانید زمان دان‌دادن جوجه‌ی بزرگ‌تر را برای مدت کوتاهی جدا کنید تا والدین جوجه‌ی کوچکتر را خوب سیر کنند و بعد جوجه‌ی بزرگ‌تر را سر جایش بگذارید. یا خود می‌توانید شب‌هنگام که چینه‌دان جوجه‌ها را چک می‌کنید، به جوجه‌هایی که حق‌شان را نگرفته‌اند با دست دان دهید (دان خیس‌شده، ترجیحاً شامل نخود و ارزن و آب). توجه شود که به‌ جوجه‌ی کوچک‌تر از یک‌هفته نباید با دست دان داد. گاه نیز با مشاهده‌ی ضعف در جوجه بهتر است مقداری بسیار ناچیز از گرد "داکسی‌ساکلین" را با آب محلول کرده دو روز پیاپی به جوجه‌ بدهید تا بیماری‌های  تنفسی احتمالی مداوا شود.
 
 
جوجه‌ها که به سن پانزده تا بیست روز رسیدند، یک قاشق چایخوری "تریپول سولفا , 3SULVIT" را در چهار لیتر آب محلول کرده در اختیار جوجه‌کشی قرار دهید. بخش عمده‌ی این دارو که مداواگر کاکسیدوسیز است، به همراه بسیاری ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز کبوتر جذب بدن والدین می‌شود و مقداری اندک و بی‌ضرر نیز به مصرف جوجه‌ها خواهد رسید.  این عمل را می‌شود تا دو روز ادامه داد.
 
در بیست‌روزگی، ظرف کوچکی حاوی دانه‌های ریزتر چون ارزن و گندم و قره‌ماش را در جفت‌کنی‌ها قرار دهید تا جوجه‌ها با نوک‌زدن به آن‌ها زود دانخور و مستقل شوند.
 
در نظافت‌ گنجه‌ی جوجه‌کشی بایستی بسیار کوشا بود و علاوه بر نظافت روزانه، تمام در و دیوار و کف و کنج‌های آن‌را هفته‌ای دو بار با محلول ویرکن اس ضد عفونی کرد.
 
در مناطقی که گرم‌تر است و در آن‌ها "مگس کبوتر" و دیگر انگل‌های جلدی فعال هستند، بایستی گنجه‌ی جوجه‌کشی را قبل از تن‌کردن کبوترها با مواد ضد انگل مثل "ملتاین" ضد عفونی کرد. ضمناً بدن خود کبوترها را نیز باید با پودرهای مخصوص از آلودگی‌های انگلی پاکیزه نمود. با پخش مقداری تنباکو نیز می‌شود انگل‌های جلدی را فراری داد.
 
ماسه‌ای که در کاسه های زیر پای جفت‌ها قرار می‌گیرد بایستی ضد عفونی شده باشد یا چند روز در آفتاب قرار گرفته باشد. می‌توان از ماسه‌‌ی مخصوصی که برای ادرار و مدفوع گربه‌های خانگی استفاده می‌شود بهره برد که کشنده‌ی انواع باکتری‌هاست. ضمناً می‌توانید محلول "بیکینگ سودا"‌ (جوش شیرین) را در ماسه‌ی بادی اضافه کنید تا همین خاصیت را پیدا کند. خاک کاسه ها بعد از این‌که جوجه‌ها یک‌هفته‌ای شدند بایستی عوض شود و مرتب تمیز گردد تا این‌که جوجه‌ها قادر شوند خارج از آن مدفوع بکنند.
اندازه‌ی کلک بایستی مناسب باشد: نه چندان بزرگ که والدین نتوانند جوجه‌ها را زیر خود بکشند و جوجه‌ها را جفت به هم گرم کنند و نه آنقدر کوچک که وقتی جوجه‌ها رشد کردند جا کم بیاید. ضمناً بایستی سطح ماسه تا لبه‌ی کلک حتماً سه تا چهار سانتی‌متر گودتر باشد، زیرا جوجه‌ها طبق غریزه‌ی خود عقب‌عقب حرکت می‌کنند و وقتی به لبه خوردند، به بیرون کاسه فضله می‌اندازند. اگر با این لبه برخورد نکنند، ممکن است بیرون بیافتند.
 
 
 با پخش مقداری برگ سوزنی کاج، انگیزه‌ی کبوتران را برای لانه‌سازی و جوجه‌دهی تقویت کنید. ضمناً بوی این برگ‌ها از تجمع حشرات جلوگیری می‌کند.
 
یکی دیگر از فاکتورهای اصلی بیماری‌زا در کبوتران اضطراب و استرس است. هر چه فضا آرام‌تر و از جنجال خالی‌تر باشد، جوجه‌کشی بهتر نتیجه خواهد داد. بر این اصل از دست‌زدن بی‌مورد به کبوتران و حضور گاه‌وبی‌گاه در گنجه، ایجاد صدا و هیجان، بی‌نظمی در غذا و آب‌دهی، تغییرات بی‌مورد در فضا و جابه‌جایی جفت‌ها، اضافه‌کردن جفت‌های جدید به جمع جوجه‌کشی و در کل برهم‌زدن بهداشت روانی کبوتران جداً باید جلوگیری کرد.
 
از حضور و تردد دیگر افراد بر روی بام خودداری کنید، حتا اگر کفش‌ها یا لباس خود را تعویض کرده باشند. هر فرد با خود مقادیری باکتری‌های مختلف را همراه دارد که ممکن است منتقل شده و نظم باکتریایی گنجه‌های شما را برهم زند. بعضی ویروس‌ها نیز چون نیوکاسل از این طریق قابل انتقال هستند. همچنین حضور افراد ناشناس به کبوتران استرس وارد می‌کند.
 
چنانچه‌ خواستید تخمی را زیر دایه‌کبوتر (حمال) بگذارید، حتماً  از دایه‌کبوترهایی استفاده کنید که بهترین شرایط سلامتی جسمانی و تجربه‌ی دان‌دهی و پرورش جوجه را دارا باشند. فراموش نکنیم والدینی که سیستم ایمنی قوی و درونی پاکیزه دارند، دارای شیری مغذی‌تر و مقوی‌تر هستند و جوجه‌ها نیز قوی‌تر و سالم بار خواهند آمد. از کبوتران جوان، بازیگوش و پرتحرک نباید به‌عنوان دایه‌کبوتر استفاده کرد. حتی‌المقدور از کبوتران غریبه برای این منظور استفاده نکنید.
 
بهترین زمان برای واکسن روغنی نیوکاسل سن چهار تا پنج ‌هفته‌گی است. این واکسن نه‌تنها از بروز بیماری پیشگیری می‌کند، بلکه سطح توان ایمنی کبوتر را به حد بالایی افزایش می‌دهد. روش صحیح تزریق واکسن را می‌توانید در این ویدئو مشاهده بفرمایید: [ویدئو]
 
بهترین درجه‌ی حرارت برای جوجه‌های گل‌سرخی بین پنج تا ده درجه است (کمی کم‌تر یا زیادتر مانعی ندارد). بنابراین، از بابت خنک‌بودن جفت‌کنی‌ها نگران نباشید و از گرم‌کردن گنجه‌ی کبوتران با سیستم گرمایی جداً خودداری کنید (حتا در زمستان). گرم‌شدن گنجه‌ها از این طریق نه‌تنها رطوبت مورد نیاز کبوتران را از بین می‌برد (رطوبت سی تا چهل درصد) و هوای خشک زمستانی درون گنجه‌ را خشک‌تر می‌کند، بل‌که باعث فعال‌شدن باکتری‌ها و از بین‌رفتن تناسب باکتریایی گنجه می‌شود و ممکن است به شیوع بیماری منجر شود.
 
تهویه‌ی هوا در هر فصل و هر حالتی برای سلامت کبوترها تعیین‌کننده است. سعی کنید بادگیر گنجه‌ها را مسدود کنید، اما پنجره‌ و منافذی را برای عبور هوای تازه و تهویه‌ی کافی تعبیه کنید.
 
بهتر است زیر جادانی کبوتران یک چارچوب توری بگذارید تا دانه‌هایی که بر زمین می‌افتند و آلوده می‌شوند را کبوتران نتوانند بردارند. جاآبی‌ها مرتب شست‌وشو و ضد عفونی شوند و در جایی چند سانتی‌متر بلندتر از سطح زمین قرار گیرند که به گرد و غبار و مدفوع حیوان آغشته نگردند.
 
تجمع گرد سفید پر پرنده باعث بروز بیماری‌های تنفسی می‌شود و بهتر است گنجه‌ها را مرتب از آن پاکیزه نمود.
 
 
×   ×    ×
 
 
نگاشتن مقالاتی از این دست، دو هدف عمده را در دید دارد: نخست، به‌اشتراک‌گذاشتن تجربیات، معلومات و ارائه‌ی راهکارهای آزموده‌شده به قصد بالابردن سطح کیفی کبوتر و دانش اعضای جامعه‌ی کبوترپروران، و دوم و در وهله‌ی جدی‌تر، ترویج فرهنگ کبوترپروری همگانی و ارتقای سطح گفتگو در بین کبوترداران.
جای بسی تاسف است که ایران، یعنی قدیمی‌ترین مهد کبوترپروری در جهان، تنها کشوری است که در آن هنوز هیچ کلوپ جدی کبوتر تاسیس نشده و نمایشگاه کبوتر دایر نیست! تا در این رشته آدم‌های خبره و در عین حال اهل اندیشه و بافرهنگ حضور نیابند، سطح کار از این‌که هست بهتر نخواهد شد. لازمه‌ی برکشیدن مرتبه‌ی ورزش پرورش و پراندن کبوتر، حضور و جذب افراد خوش‌نام، مطلع و صد البته اهل فن و اندیشه به این ورزش مفرح است و متعاقب‌اش بسط گفتمان در حوزه‌ی این رشته. وقتی انسان‌های متشخص و رده‌بالای جامعه در این رشته حضور یابند، وقتی مقالات و کتاب‌های مفید در این زمینه منتشر شوند، وقتی گردهم‌آیی‌های منزه و علمی و کانون‌های مختلف با اعضای فعال و ثبت‌شده تشکیل گردند، نگاه جامعه نیز به این ورزش، در شکلی مثبت تغییر خواهد کرد و به حیثیتی که شایسته‌اش است دست خواهد یافت.
بیاییم به‌جای لعنت‌فرستادن به تاریکی، شمعی بیافروزیم و به‌جای کنایه‌زدن و خرده‌گیری ممتد از آن‌هایی که دستی در آتش دارند و تلاشگر این میدان هستند، خود نیز آستین‌ها را بالا زنیم و با حرمت‌نهادن به تلاش اهل خبره و با مشارکت جدی، همگی‌مان در راه اعتلای این ورزش بکوشیم.
 
فصل جوجه‌کشی پرباری را برای همگی آرزومندیم.
                                                                                                                     
                                                 
در انتها به رسم همیشگی‌، تعدادی از کبوتران دوستان را به نمایش میگذارم. این دفعه کبوتران دوست عزیزم آقای امیرنژندنیا را در نظر گرفته ام. کبوتر‌های اصیل ایشان در نوع خود از بهترین‌ها هستند. امیدوارم که از دیدن عکس‌ها لذت ببرید.

نظرات (547)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
سلام. ممنون از سایت خوبتون.یکی از پا های کبوترم نیمه فلج شده. احتمال دادم نیوکاسل باشه جدا کردم و انتی بیوتیک فلورا دادم به بقیه مابقی کبوتر مشکوک هم جدا کردم. ولی فضله کبوتر اصلا سبز نیست یکسره تقویت می کنم. این کبوتر قیمتی هست وخیلی کمیاب و ماده هست آیا خوب میشه. اگه این طوری بمونه تخم هم می کنه
سه‌شنبه 3 آذر‌ماه سال 1394 ساعت 07:42 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ ﺣﺎﻣﺪ ﺟﺎﻥ,
ﺧﻴﺮ اﻳﻦ ﺑﻴﻤﺎﺭﻱ ﻧﻴﻮﻛﺎﺳﻞ ﻧﻴﺴﺖ. ﺳﻠﻤﻮﻧﻼﺳﺖ. ﺑﺴﻴﺎﺭ ﺧﻂﺮ ﻧﺎﻙ اﺳﺖ و ﺗﻘﺮﻳﺒﺎ ﺩﺭﻣﺎﻧﻲ ﻧﺪاﺭﺩ ﺣﺘﻲ اﮔﺮ ﭘﺮﻧﺪﻩ ﺧﻮﺏ ﺷﻮﺩ ﺑﺎﺯ ﻫﻢ ﻧﺎﻗﻞ ﺑﻴﻤﺎﺭﻱ,ﺧﻮاﻫﺪ ﺑﻮﺩ. ﺑﻬﺘﺮﻳﻦ ﻛﺎﺭ ﻧﺎﺑﻮﺩ ﻛﺮﺩﻧﺶ اﺳﺖ. ﺩاﺭﻭی ﺑﻴﺘﺮﻳﻞ ﺭا اﮔﺮ ﺑﺘﻮاﻧﻴﺪ ﺗﻬﻴﻪ ﻛﻨﻴﺪ ﺷﺎﻳﺪ ﺗﺎﻳﺮ ﮔﺬاﺭ ﺑﺎﺷﺪ.
ﻣﻮﻓﻖ ﺑﺎﺷﻴﺪ.
سلام میگم من الان چند ماه از کفترام بچه میکشم دون خور که میشم میمیرن علتش چیه
سه‌شنبه 26 آبان‌ماه سال 1394 ساعت 08:50 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ.
ﺧﻴﻠﻲ ﭼﻴﺰﻫﺎ ﻣﻴﺘﻮﻧﻪ ﺑﺎﺷﻪ. ﻋﻜﺲ اﺯ ﻣﺤﻞ ﻛﺒﻮﺗﺮﻫﺎ ﺑﻔﺮﺳﺘﻴﺪ ﻟﻂﻔﺎ
سلام میخواستم بدونم با چه رنگی پر کبوترامو رنگ کنم آیا رنگ مخصوصی برای آنها وجود داره ؟ از رنگ معمولی هم میتونم استفاده کنم
سه‌شنبه 26 آبان‌ماه سال 1394 ساعت 05:35 ب.ظ
امتیاز: 0 1
عالیه دستت درست
یکشنبه 17 آبان‌ماه سال 1394 ساعت 08:28 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺧﻮاﻫﺶ ﻣﻴﻜﻨﻢ. ﻟﻂﻒ ﺩاﺭﻳﺪ
سلام خسته نباشید
می خواستم بدونم کفتر چتن پریدنش چطوریه؟
آیا شبیه کفتر تهرونیه؟
شنبه 16 آبان‌ماه سال 1394 ساعت 12:24 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
ﺗﺎﻛﻨﻮﻥ ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ اﻳﻨﻨﮋاﺩ ﻛﺒﻮﺗﺮ ﭼﻴﺰﻱ ﻧﺸﻨﻴﺪﻡ. ﻣﺘﺎﺳﻔﻢ.
سلام چند روز طول میکشه که تخم ها جوجه بشه
پنج‌شنبه 14 آبان‌ماه سال 1394 ساعت 05:47 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
اﺯ ﺭﻭﺯﻱ ﻛﻪ ﺗﺨﻢ ﺩﻭﻡ ﺭا ﻣﻴﮕﺬاﺭﺩ 17 ﺭﻭﺯ ﻃﻮﻝ ﻣﻴﻜﺸﺪ
سلام متشکرم از نکات بسیار ظریفتون بازهم متشکرم عالی بود عارف هستم از علی آباد کتول
چهارشنبه 13 آبان‌ماه سال 1394 ساعت 12:32 ق.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
ﺳﻼﻡ ﻋﺎﺭﻑ ﺟﺎﻥ,
ﺧﻮﺷﺤﺎﻟﻢ ﻛﻪ ﻣﻮﺭﺩ ﺗﺎﻳﻴﺬﺗﺎﻥ ﻗﺮاﺭ ﮔﺮﻓﺘﻪ.
ﭘﻴﺮﻭﺯ ﺑﺎﺷﻴﺪ
سلام خسته نباشید من تا حالا کفتر نداشتم یک ماه پیش ۲ تا خریدم و تخم گذاشتن الان یکیشون در امده الان هوا سرد شده من بیرون نگهداری میکنم توی قفس جفت کنی چوبی دورش پلاستیک کشیدم روشونم یه ملافه انداختم میخواستم بدونم تو هوای سرد جوجه ها اذیت نمیشن چیکار باید بکنم ممنون میشم راهنمابیم کنید من اصلا تجربه ندارم خیلی ممنون
یکشنبه 10 آبان‌ماه سال 1394 ساعت 11:10 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
ﺑﻪ ﻧﻂﺮ ﻣﻴﺮﺳﻪ ﺧﻮﺏ ﻋﻤﻞ ﻛﺮﺩﻱ. ﻓﻜﺮ ﻧﻜﻨﻢ ﻣﺸﻜﻠﻲ ﭘﻴﺶ ﺑﻴﺎﺩ.
سلام یه کفتر سفید صید کرم
دور چشمش یه حلقه قرمز داره فکر کنم کرمونی باشه
شما در مورد کفترای کرمونی اطلاعاتی دارین؟
یکشنبه 3 آبان‌ماه سال 1394 ساعت 09:05 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ.
ﻣﺘﺎﺳﻔﺎﻧﻪ ﺧﻴﺮ اﻃﻼﻉ ﻧﺪاﺭﻡ
سلام من 3جفت دارم ی جفت سیم ماش .ی جفت کل دار . ی جفت که نرش زاغ سبزو ماده سوسکی ولی جفت گیری نمیکنن ولی نرها خوب میقرن ماده هیچ کاری انجام نمیدن
پنج‌شنبه 30 مهر‌ماه سال 1394 ساعت 07:37 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
ﺩﻭﺳﺖ ﻋﺰﻳﺰ, اﻻﻥ ﻓﺼﻞ ﺟﻔﺘﮕﻴﺮﻱ و ﺟﻮﺟﻪ ﻛﺸﻲ ﻧﻴﺴﺖ ﺗﺎ ﺑﻬﺎﺭ ﺟﺪا ﻛﻨﻴﺪ ﻟﻂﻔﺎ.
سلام خسته نباشید
من که از جوجه کشی کفتر شانس ندارم هر چی جوجه داشتم تا حالا مردن به غیر دو یا سه تا یکم که بزرگ میشن کم کم ضعیف میشن می میرن
شما چندتا کفتر داری جوجه کشی می کنی یا هوای هستن ؟
دوشنبه 27 مهر‌ماه سال 1394 ساعت 10:07 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام مرتضی جان.
متاسفانه جایتان برای اینکار خوب نیست. بهتر است ببهکسی که وارد است و در دسترس میباشد جایتان را نشان داده و مشورت کنید.
موفق باشید.
سلام ،یکی از کبوترهام،سینش خس خس میکنه،ولی اثار زخم در گلوش نیست،به توصیه بعضی ها،قرص تتراسایکلین رو تو حلقش ریختم،ولی بعد از این که خورد شروع کرد به سک سکه و حالا بدترشد،هی چرت میزنه و غذا هم نمیتونه بخوره،داره ضعیف میشه،باید چیکار کنم،یکسره سک سکه میکنه،و گوشه گیر شده
دوشنبه 27 مهر‌ماه سال 1394 ساعت 05:03 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
دوست عزیز داری این بیماری مترونیدازول یا رونیدازول و یا یکی از مشتقتش است.
سریعتر تهیه کنید.
تشکر از زحمت هایتان متین هسم از بندر ترکمن
یکشنبه 26 مهر‌ماه سال 1394 ساعت 12:12 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ ﻣﺘﻴﻦ ﻋﺰﻳﺰ,
ﻣﻨﻬﻢ اﺯ ﺷﻤﺎ ﺑﺎﺑﺖ ﻟﻂﻔﺘﻮﻥ ﺗﺸﻜﺮ ﻣﻴﻜﻨﻢ. ﻣﻮﻓﻖ و ﻣﻮﻳﺪ ﺑﺎﺷﻴﺪ.
تشکر از زحمت هایتان متین هسم از بندر ترکمن
یکشنبه 26 مهر‌ماه سال 1394 ساعت 12:07 ب.ظ
امتیاز: 0 0
سه‌شنبه 21 مهر‌ماه سال 1394 ساعت 04:50 ب.ظ
امتیاز: 2 0
سلام می خواستم بدونم که قیمت زاغ کاکلی خوب توی کانادا چقده
شنبه 18 مهر‌ماه سال 1394 ساعت 06:47 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﻣﺘﺎﺳﻔﺎﻧﻪ ﻛﺴﻲ ﻧﺪاﺭﻩ
سپهر:سلام خاستم تشکری کنم از زحماتتون
جمعه 17 مهر‌ماه سال 1394 ساعت 10:33 ب.ظ
امتیاز: 1 2
پاسخ:
سلام سپه جان،
قابل شما را نداره. لطف شما و دوستان دیگر خستگی را از تم ما در میاره.
پیروز باشید.
سلام خواهش میکنم زودجوابمو بدید
سه تا کبوتر دارم یدونشو شکار کردم که سرخ دم سفیده ماده هم هست
یدونه نر خال پیس و یدونه ماده که خال پیس و طوقی ناخالص
و همه نوع قاطی دارم شاید گردن برنجی باشه(نمیدونم)
حالا دم سفید یه روز رفت و دوباره امروز اومد
پنجاه تا هم مرغ دارم حالا کبوترا رفتن تو اتاقک مرغا که
دو متر در دو متره اتاقک گرد و خاک زیاد داره اونا مریض
نمیشن؟بعد اون خال پیس و قاطی درست نمیدونم شاید باهم
جفت شده باشن جفت گیریشونو تا حالا ندیدم زیاد نمیرم پیششون
کدوما رو باهم جفت کنم که جوجه های قشنگ بده
ممنونم واسه سایت خوبتون
جمعه 17 مهر‌ماه سال 1394 ساعت 08:10 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
سلام نسیم جان،
متاسفانه تداخل کبوتر با مرغ برای هیچ کدومشون خوب نیست. لطفا جدا شون کنید. متاسفانه کبوتر هایی را که نام بردید هیچ ارتباطی به هم ندارند و وقتی با هم جوجه بدهند هر رنگ و هر شکلی ممکنه در بیان. بنابر این زیاد بهش فکر نکنید. بگذارید خودشون باهم جفت بخورند و جوجه بدن. همه جوجه ها زیبان.
سلام یه زاغ کاکلی گرفتم می خواستم بدونم که به نظرشما با چه کفتری جفتش کنم
جمعه 17 مهر‌ماه سال 1394 ساعت 07:25 ب.ظ
امتیاز: 1 1
پاسخ:
سلام علی جان،
زاغ کالکی را فقط با زاغ کاکلی جفت کنید.
سلام چندهفته ای کفترهایم تخم نمی ذارن وقبلا تخم می گذاشتن به نظر شما جای بزرگ برای کفترخوبه مثل یه اتاق واینکه راهکاری بهم بدید تخم بگذارند وتخمشان بچه شودیعنی بچه هایشان هم نمیرند مرسی
پنج‌شنبه 16 مهر‌ماه سال 1394 ساعت 03:56 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
سلام،
جای بزرگ خوب است اما ضروری نیست. فضا باید کافی باشد. در ضمن الان دیگر فضل جوجه کشی نیست. پس لطفا جدایشان کنید و تا بهار ضبر کنید. موفق باشید
من یه جفت کفتر آوردم قبلا دو تخم میزاشت الان یکی ماده جوانه ایراد از چیه
جمعه 10 مهر‌ماه سال 1394 ساعت 10:01 ق.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
ماده شما ضعیف شده. جدایش کنید و تا بهار سال آینده جفتش نکنید.
سلام خسته نباشید
چطوری به جوجه کفتر غذا بدم؟
من الان با یه دستم پایین نوکشو فشار می دم تا نوکش باز بشه بعد با اون دست دیگم غذا رو می ریزم توی دهنش
روش دیگه ای هم هست؟
سه‌شنبه 7 مهر‌ماه سال 1394 ساعت 11:01 ب.ظ
امتیاز: 2 1
پاسخ:
سلام .
بله همینطوریه.

البته اگر بتونی دان را در دهان خودتون بکنید و نوکش را در هانتون گذارید خورش راحتر تر میخوره.
سلام جوجه کفتر ازهمان اول که ازتخم درامده بعد چند ماه قادربه تخم کردن است
دوشنبه 6 مهر‌ماه سال 1394 ساعت 02:20 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
سلام.
معمولا ۶ ماه طول میکشد
سلام کفترپرشی قیمت هاش فرق میکنه لطفاقیمت کفترپرشی رابگید یه جارفتم میگفت ۵۰هزارتومن ویه جاهم همون کفتررامیگفت۲۰۰هزارتومن درضمن من میخوام کفتربگیرم به نظرتون کفترخوب باقیمت مناسب چی بگیرم میخوام کفتر تهرونی بگیرم که بپره اگه کفترخوبه ذات داره بپرمیشناسید لطفا اسمش رابگیدخیلی ممنون ازسایت خوبتون
یکشنبه 5 مهر‌ماه سال 1394 ساعت 08:58 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
سلام علی جان،
من با قیمتهای کبوتر در ایران اشنایی ندارم. از نطر من هر کبوتری میتونه خوب و ذات دار باشه. و بقول معروف سلیقه افراده که کبوترهایی با رنگای متفاوت نگه میدارند. تنها چیزی که میتونم عرض کنم اینه که از کبوتر دار معتبر کبوتر بگیرید. و حتما زیر پاش بشینید و پرشس را نگاه کنید.
سلام من چندتاکفتربدرنگ دارم چندوقته سنگین شدن نمیپرن چیکارکنم که سبک شن وبپرن البته من روزی ۱باربیشتردونه بهشون نمیدم ولی سنگینن درضمن اگه میدونیدکفتربدرنگ چندساعت به چندساعت دونه بخوردبگیدخیلی ممنون ازسایت خوبتون
شنبه 4 مهر‌ماه سال 1394 ساعت 11:57 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
سلا،
شایان جان من کبوتر بدرنگ را نمیدونم چیه.
مقدار دانشان را به ۲۰ گرم برای هر کبوتر نزول بدهید. و مرتب بپرانیدشان تا سبل بشوند.
سلام من یه کفترپشت سیاه بایه کفترتهرونی اصیل جفت کردم الان تخم گذاشتن به نظرتون جوجه هاشون ذات دارمیشن یانه وبه نظرتون چه جوجه ای میدن درضمن کفترتهرونیه که ماده هست سفیدیه دست هست
شنبه 4 مهر‌ماه سال 1394 ساعت 11:46 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
سلام،
محمد جان لطفا عکس این کبوتر ها را ارسال کنید بابتوانم بهتر نطر بدهم. ممنون
سلام پودرتخم زا رو می گم
جمعه 3 مهر‌ماه سال 1394 ساعت 08:42 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
متاسفانه نمیدونم چی هست. اگر عکسی ازش دارید لطف کنید بدید. ممنون
سلام آقا حمید خوبی من رو میشناسی پیام هستم تو تلگرام .
خوبی بابا واقعا راهنمایی هات اصلا به کبوترام کاری کرد که اصلا هیچ جفت شدن بعد ش هم تخم کردند بسیار بسیار ممنونم؟
پنج‌شنبه 2 مهر‌ماه سال 1394 ساعت 03:00 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام پیام جان،
بله میشناسم براگم. خوشحالم که نتیجه گرفتی عزیز. امیدوارم که بهتر از این هم بشه.
موفق باشی
سلام دادن پودر به کفترهایی که تخم نمیکنند ایا اثری هم دارد
سه‌شنبه 31 شهریور‌ماه سال 1394 ساعت 07:49 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
پودر چی؟
س :بمن چگونه گفتر المانی رو جلد کنم
سه‌شنبه 31 شهریور‌ماه سال 1394 ساعت 01:38 ب.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
اگر کهننه باشه نمیتونید جلدش کنید. فقطجوجه
سلام قابل توجه این دوستمون که میگه این سایت مسخره اینو بگم که این آقای که مسئول این سایته با راهنمای هاش جون چندتا از کفترای هوایی منو نجات داده.
بازم ممنون بابت راهنمای هاتون
دوشنبه 30 شهریور‌ماه سال 1394 ساعت 11:20 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
سلام مرتضی جان،
زیاد جدی نگیر. دوستان بعضی وقتها ناراحتی دارند که حرفهایی میزنند که زیاد مهم نیست.
دم شما گرم.
سلام طرز جلدکردن کفترایی رو که حدود 1سال توی گنجه وتور بودن را توضیح دهید
دوشنبه 30 شهریور‌ماه سال 1394 ساعت 08:17 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام علی جان،
طرز جلد کردن همه کبوتر ها یکیه. یعنی مگذاریدشون روی خونه تو با پرهای بسته و بعداز یک هفته در یک روز که هوا خوب بود گرسنه بگهسون میدارید و پرها را باز میکنید و سعی میکنید خیلی آرام آرام بلندسون کنید و با دون زدن کم کم مینشونیدشون. اما مساله شما یک کم فرق میکنه کبوتر های شما چو یک سال نپریدند بالطبع پرش هم بلد نیستند و احتمال گم شدنشان هم زیاده. پس به نطر من بهتره که درشون نیارید.
سایت مسخره ای دارید
شنبه 28 شهریور‌ماه سال 1394 ساعت 07:52 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
شما به بزرگی خودتون ببخشید.
سلام یه جوجه دارم خیلی کز میکنه دان و اب میخوره ولی کسله چیکارش کنم
جمعه 27 شهریور‌ماه سال 1394 ساعت 07:25 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام. به دامپزشک نشان بدهیدش. موفق باشید
سلام خسته نباشین .کفتر پشتار نر دارم وقتی پروازش میدم اصلا پرواز نمیکنه و پشتک میزنه میشه یه راهی بگین تا خوب پرواز کنه
جمعه 27 شهریور‌ماه سال 1394 ساعت 11:41 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام .
متاسفانه کبوتر شما بنده. بندی یک نوع سیندروم که در بعضی کبوتر های بلند پرواز بوجود میاد و درست بشو هم نیست.
سلام خسته نباشید
می خواستم بدونم پرش کفتر آلمانی و یهودی چه طوریه ؟
یعنی می خوام بدونم مثل کفترای معمولی دور بوم می چرخن یا جور دیگیه؟
بعد یه کفتر صید کردم کیشکیلکه فقطی میره رو هوا میکشه بالا زیادم میپره 1ساعت 2 ساعت بعضی موقع ها اصلا معلوم نمیشه کجاهست چند روز پیش رفت بعد دو روز آمد به نظرتون این کفتر نژادش چیه آیا تهرانیه؟ در ضمن ملاقی هم هست با یکی از زاغ های مادم جفت کرده
جمعه 27 شهریور‌ماه سال 1394 ساعت 09:50 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام.
مرتض جان. در مورد کبوتر های آلمانی و یهودی اطلاعی ندارم.
اگر عکسی از کبوتر بلند پروازتون بگذارید بهتر میتونم حدس بزنم چه نژادیه.
سلام امشب باران امد و روی کبوتر های من ریخت که بعد روی آنها را پوشاندم کبوتر هایم خیس شدند آیا مشکلی براشون پیش نمیاد من بیشترشان جوجه پروازی هستند(کامل)
پنج‌شنبه 26 شهریور‌ماه سال 1394 ساعت 09:32 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
نه فکر نکنم مشکلی پیش بیاد. فقط اگر هوا خوبه امروز بگذاریس آفتاب بخورند.
سلام حمید جان چه رنگ طوقی راباچه رنگ طوقی بندازم که جوجه هفت رنگ بدهد
چهارشنبه 25 شهریور‌ماه سال 1394 ساعت 05:50 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام.
اول از همه عکس طوقی هفت رنگ را بهم نشون بدید تا ببینم چی هست. من با اسامی طوقی آشنایی ندارم
سلام
ببخشید کبوتر در زمستان تا چه دمایی را میتونه تحمل کنه ؟
آیا حتما نیاز هست دور گنجه را با مشما پوشاند ؟
سه‌شنبه 24 شهریور‌ماه سال 1394 ساعت 11:46 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام مسعود جان،
کبوتر قدرت تحم سر مای منهای ۸۰ را داره. اما این به این معنی نیست که جلوی باد و کولاک قرار بگیره. شما گنجه هاتون را بپوشانید تا باد مستقیم وارد نشود. بهترین چیز گونی های نخی هستند. که هوا از منافذشان رد میشود. اما باد را محدود میکنند.
سلام وبلاک خوبی دارید
سه‌شنبه 24 شهریور‌ماه سال 1394 ساعت 07:55 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام ابی جان،
ممنونم که مورد توجه تان قرار گرفته. پیروز و موید باشید.
سلام خدمت دوست عزیز : یک جفت پشت طاووسی دارم که مراحل تخم گذاری و بیرون آمدن جوجه ها لزتخم طبق معمول و 19 روزه انجام و جوجه ها سالم بدنیا میان ولی کمتر از یک هفته زنده نمیمانند تو رو خدا راهنمایی کن . خیلی دوست دارم ازاین جفت جوجه بگیرم ولی نمیشه. ممنون و منتظر پاسخم چون الان در حال سیخ بردن و تخم گذاشتن هستن
چهارشنبه 18 شهریور‌ماه سال 1394 ساعت 11:06 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
رضا جان خوب باید اول دلیل مرگشون را پیدا کرد. متاسفانه این دلایل میتونیه خیلی زیاد باشند. اگر اینسری جوجه ها مریض شدند یا مردند حتما یکیشون را به دامپزشک نشان بدهید.
موفق باشید.
سلام،من یک جفت کبوتر دارم الان یه دو ماهی هستش ولی ماده اش تخم نمیزاره در حالی که جناغ سالم و جوان هم هستن.
دلیل تخم نگذاشتنش چیه؟
لطفا راهنمایی کنید،ممنون.
چهارشنبه 18 شهریور‌ماه سال 1394 ساعت 08:36 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
مجتبی جان، تخم نگذاشتن دلایل مختلفی داره. در زیر همین پست به دوستان توضیح دادم. متاسفانه من نمیدونم در مورد کبوتر شما کدوم دلیل ضادقه.
سلام حمید جان .هر کار میکنم ماده تو لونه نمیره بیرون میمونه میشه یه راهی بگی که باز برگرده تو لونه بخوابه .
راسی دوباره شروع کردن به جفت گیری .بعد از ظهرا هر روز دو بار نوک میگیرنو....
سایت خیلی خوبی داری
چهارشنبه 18 شهریور‌ماه سال 1394 ساعت 05:00 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
کاری باهاشون نداشته باش. فقط چوب خورده د کاه خشک در اختیارشون قرار بده. خودشون جا درست میکنند. از اون جا بخاطر نبود امنیت میترسند.
سلام خسته نباشید
کفتر نرم رفته حالا ماده مانده با دوتا جوجه 10 روزه
فکر نکنم ماده تنهایی بتونه بزرگشون کنه حالا چکار کنم
خودمم بهشون با دست غذا بدم
چی به جوجهاش بدم.
ممنون
سه‌شنبه 17 شهریور‌ماه سال 1394 ساعت 10:59 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
درود،
احتمال زیاد ماده هم دان نمیده. یا باید زیر دایه کبوتر بگذارید و یا خودتان بزرگ کنید. در ان سن دان خیس خورد شده بهشان بدهید.
موفق باشید
ببخشید که باز مزاحم شدم .میشه بگین چرا تخم نزاشت ؟ یعنی ترسیده !! و تخمایی که تو شکمش بود چی میشن ؟؟
چه مدت طول میکشه باز تخم بزاره ؟ یه هفته دو هفته یا بیشتر
و اگه دوباره بخواد تخم کنه باز چوب جمع میکنن یا همون اول که درس کردن کافیه و پسند ( ماده)میکنه ؟
سه‌شنبه 17 شهریور‌ماه سال 1394 ساعت 04:04 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
احتمالا ترسیده. هنوز تخم نساخته بوده. فقط در حال جا گرم کردن بوده. عجله نکنید حتما تخم میگذارد.
اگر همونی که ساخته بود کفایت کنه دیگه نمیسازه وگر نه میسازه.
سلام خسته نباشید کفترام دوروز بود که خونه ساخته بودن و ماده میرفت تو میخوابید ولی دیروز برادر کوچیکم برداشته بود ش و انداخته حیاط همسایه الان هر کار میکنم ماده نمیره تو و بالای لونه میخوابه .و نرم تو غر غر میکنه .ممکنه دیگه تخم نزاره .باید چیکار کنم میشه کمک کنید
دوشنبه 16 شهریور‌ماه سال 1394 ساعت 10:42 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام. دوباره تخم میگذاره اما یک مدتی طول خواهد کشید.
اگه عکس مشاهده کردید جواب بدهید
شنبه 14 شهریور‌ماه سال 1394 ساعت 03:46 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
بله دیدم. متاسفانه نمیتوانم بگویم چیست. چرا که فقط حالت تورم آن معلوم است. اینرا حتما به دکتر دامپزشک نشان بدهید.
باعرض پوزش ادرس ایمیل تون چیه
پنج‌شنبه 12 شهریور‌ماه سال 1394 ساعت 03:40 ب.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
hamidzia@hotmail.com
باسلام خدمت دوست عزیز امروز متوجه شدم که غده ای در گلوی یکی از کبوترام است کسی هست راهنمایی کنه چطور شده وایا خطری کبوتررا تهدید نمیکند
چهارشنبه 11 شهریور‌ماه سال 1394 ساعت 01:19 ب.ظ
امتیاز: 0 3
پاسخ:
سلام،
چه نوع غده؟ لطفا عکس بفرستید.
سلام دوباره .
کفتر های من امروز تو لونه بودن ماده رو دیدم هی داشت زور میزد و تند تند نفس میکشید و بعد من رفتم یک کاسه به اندازه کفترو تخم ها آوردم و خاک داخلش ریختم بعد کفتر بر روی کاسه رفت و جایش رو زیبا کرد و دوباره شروع به زور زدن کرد و یک کم از بالا دمش بزرگ شده از بدنش بزرگ تر شده خواستم ببینم این ها یعنی چی؟.
ببخشید خیلی مزاحم میشیم؟
یکشنبه 8 شهریور‌ماه سال 1394 ساعت 10:45 ق.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
سلام پیام جان،
این حرکت معمولا به معنیتن تخم در بدن است. یعنی این تا چند روز آینده تخم میکند.
1 2 3 4 5 ... 11 >>