X
تبلیغات
شیکسون

کبوتر ایرانی‌ در کانادا

نکاتی کاربردی برای بالابردن کیفیت در جوجه‌کشی

با درود و عرض ادب به بزرگان و دوستان عزیز.


دوستان گرامی‌ اینبار نیز با مقاله پرباری از دوست عزیزم آقای مجید ز. درخدمتتان هستیم.  از آنجائیکه این مقاله آخرین مقاله به تحریر در آمده در سال ۱۳۹۰ است لازم دیدم که سال نو و آغاز بهار را به همه ی دوستان در هر کجای دنیا که هستند از طرف آقای مجید ز. و خودم تبریک گفته و سالی‌ پر بار تر از همیشه برایشان آرزو کنیم.


مواردی که در این مقاله آورده شده است، نتیجه سال‌ها تحقیقات، آزمون‌ها و تجربیات نویسنده است. نکاتی‌ بسیار ظریف که  بی‌ توجهی‌ به هر کدام از آنها میتواند فاجعه  بار و عمل به آنها میتواند موفقیت را چند برابر کند. امیدوارم که دوستان عزیز نیز قدم پیش نهاده و تجربه شخصی‌‌شان را در رابطه با این مقاله و نه موضوعات حاشیه‌ای دیگر با همه به اشتراک بگذارند. پیشنهاد من به دوستان این است که این  مقاله  را خلاصه نویسی کرده و بشکل برگ راهنما در محل جوجه کشی‌ نصب کرده تا با در دسترس داشتن آن بتوانند به نحو احسن موارد را رعایت کنند. 

 


نکاتی کاربردی برای بالابردن کیفیت در جوجه‌کشی
 
به قلم: مجید ز.
 
این‌روزها که مراحل آماده‌سازی کبوترها برای جفت‌کردن را پشت سر گذاشته‌ایم و کبوترپروران مشغول تن‌کردن مایه‌کفترهای خود هستند، لازم است نکاتی را فهرست‌وار یادآوری کنیم که به‌واقع ریزه‌کاری‌های فنی و مدیریتی در جوجه‌کشی هستند. با رعایت این نکات کلیدی می‌توان بهترین نتایج را از زحمات خود در این فصل گرفت. در این جستار به شماری از مواردی که مربوط هستند به "بعد از جفت‌کردن کبوتران تا هنگام بارآمدن جوجه‌ها و رسیدن به سن چهار هفتهگی" اشاره می‌کنیم. مد نظر ما در این‌جا طبعاً کیفیت پرش جوجه‌ها نیست؛ مرکزیت توجه ما تشریح ظرافت‌ها و نکات کاربردی گوناگونی است که برای پشت سرگذاشتن یک‌نوبت جوجه‌کشی موفق و عایدشدن بهترین نتیجه از لحاظ تعداد جوجه‌ها و سلامت آن‌ها می‌توانند دستمایه‌ی کارمان باشند.
 
×   ×    ×
 
 قبل از هر چیز باید توجه داشت که لازمه‌ی جوجه‌کشی سالم و بی‌نقص، داشتن جفت‌های سالم و بی‌نقص است. بهترین و اصیل‌ترین کبوتران نیز اگر از سلامت کامل برخوردار نباشند، نمی‌توانند جفت‌های قابل اتکایی برای جوجه‌کشی باشند، درست مثل بهترین فوتبالیستی که به‌خاطر درد کلیه شدید، قادر به حضور در مسابقه نباشد. بنابراین، سلامت مایه‌کفترها، شرط اولیه و تعیین‌کننده در جوجه‌کشی است.
 
در همین راستا، حضور یک کبوتر مریض یا حتا مشکوک به مریضی در چرخه‌ی جوجه‌کشی، با انتفال بیماری به دیگر جفت‌ها و سپس جوجه‌های کوچک و شیوع آن در گنجه می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری به جوجه‌کشی ما بزند. از آن‌جا که جوجه‌های "گلِ سرخی" بهترین سری جوجه‌ها هستند، بالابردن ضریب اطمینان در جوجه‌کشی با احتیاط‌های لازم و رعایت نکات پیشگیرنده، بهترین نتیجه را عایدمان خواهد کرد.
 
گاه در مراحل جوجه‌کشی مشاهده می‌شود که یک ماده نسبت به نر خود بی‌میلی نشان می‌دهد یا جفت‌ها به تخم‌ها یا جوجه‌های خود بی‌اهمیت شده‌اند. این خود می‌تواند نشانه‌ای از بیماری یکی از طرفین باشد که با تشخیص سریع و صحیح، بایستی به جداکردن آن از گله‌ی جفت‌ها اقدام نمود و تخم‌ها یا جوجه‌ها را زیر دیگران حمال (دایه) کرد. کبوتر بیمار را در گنجه‌ی جوجه‌کشی و میان جفت‌ها نگه ندارید و حتماً در محلی جداگانه مداوا کنید.
 
در هنگام جوجه‌کشی، بایستی از آوردن کبوترهای غریبه جداً خودداری نمود. کبوتری با ظاهری سالم ممکن است باطناً ناقل بیماری باشد. نکته‌ی قابل تامل این است که کبوترانی که درون یک گنجه با هم زندگی می‌کنند، با شرایط آن گنجه سازگار شده‌اند و سیستم ایمنی بدن‌شان با شرایط باکتریایی و خاص آن گنجه تطبیق‌پذیری پیدا کرده است. با ورود کبوتر(ان) جدید به گنجه‌، این جو ایمنی مختل می‌شود، زیرا حتا اگر کبوتر(ان) تازه‌وارد سالم باشد، با فضای خاص گنجه‌ی ما همخوانی ندارد و باکتری‌های جدیدی را از چرخه‌ی زندگی قبلی خود وارد این چرخه می‌کند که ممکن است موجب بیماری خود یا دیگر کبوتران بشود. در ضمن، ورود عضو جدید سطح استرس را در گنجه بالا می‌برد که خود یکی از عوامل تشدید و شیوع بیماری‌هاست.
چنانچه مجبور بودید کبوتری غریبه را برای جوجه‌کشی به بام خود بیاورید، توصیه می‌شود که آن‌ وجفت‌اش را در محلی جداگانه و دور از گنجه‌ی اصلی نگهداری کنید.
از فضله‌ی کبوتر می‌شود تا حد زیادی به سلامت آن پی برد. مدفوع پشکلی شکل قهوه‌ای رنگ (گاه سبز متمایل به قهوه‌ای) با مقداری سفیدی بر آن ایده‌آل‌ است. نبود سفیدی (اوره در ادرار) روی فضله و یا زرد یا سبز بودن آن نشانه‌ی ضعف یا بیماری کبدی در کبوتر است؛ گاه نیز حکایت از نوعی عفونت باکتریایی دارد که باید درمان شود.
اگر صبح زود مشاهده کردید که تعدادی فضله در یک نقطه مشخص در جفت‌کنی جمع شده، حکایت از استراحت خوب کبوتر و آرامش‌اش دارد. تا دو سه روز اول اگر رنگ سبز در مدفوع جفت‌ها مشاهده شد نباید زیاد نگران بود، زیرا اغلب به‌خاطر استرس جفت‌شدن و جای جدید است. اگر بعد از یک‌هفته باز ادامه پیدا کرد، بایستی به این موضوع اهمیت داد.
   


تشریح کامل فضله‌ی کبوتر: [لینک]
http://www.exoticpetvet.net/avian/droppings.html
 
با کوتاه‌کردن پرهای اطراف مقعد و پاکسازی دور آن، جفت‌ها بهتر می‌توانند عمل جفت‌گیری و لقاح را انجام دهند.
 
قبل از تن‌کردن، لازم است نوع رژیم غذایی مایه‌کفترها تغییر کند. بهتر است حتا برای دو هفته، کبوتران ماده را در فضایی جداگانه پذیرایی کرد. در این مرحله بایستی مقدار پروتئین‌های ضروری (و آمینه اسیدها که واحد تشکیل‌دهنده‌ی پروتئین هستند) و چربی و ویتامین‌ها (خصوصاً ویتامینA,E,D ) و مواد آلی و ترکیبات‌شان و نیز مواد و املاح معدنی و انواع نمک‌ها (آهن، کلسیم، منیزیوم، فسفر، سدیم، ید، فلوئور و ...) و مکمل هایی چون سلنیوم افزایش پیدا کنند. ویتامینD باعث جذب کلیسم و فسفر در بدن کبوتر می‌شود که اساس در ساخت تخم و سپس استخوان‌بندی جوجه هستند. در شهرهای تهران، قم و کاشان که اغلب آفتابی هستند، کمبود ویتامینD محسوس نیست، اما در مناطقی که در این فصل اغلب ابری هستند و یا گنجه‌هایی که آفتابگیر نیستند، بهتر است از لامپ‌های UV (اولترا وایولت – تابش مصنوعی) با قدرت متوسط برای دو ساعت در روز استفاده کرد.
 
برای حفظ سادگی کلام صرفاً به نام‌بردن از تعدادی از دانه‌ها و مواد خوراکی لازم که حاوی مواد مورد نیاز معدنی و آلی برای کبوتران جوجه‌کشی هستند بسنده می‌کنیم:
با جداکردن ماده‌ها برای دو هفته، بایستی مقدار نخودهای مخصوص کبوتر (با پروتئین بین 20 تا 28 درصد) غذای آن‌ها را به سی تا چهل درصد از کل غذا افزایش داد. ضمناً بایستی بین مقدار پروتئین و کلیسم مصرفی توازن وجود داشته باشد، زیرا افزایش پروتئین، نیاز به مصرف کلسیم را افزایش می‌دهد. کافیشه پانزده درصد غذا را تشکیل می‌دهد (با چربی بین 25 تا سی درصد) و ذرت چیزی حدود پانزده درصد (به‌خاطر بالابودن هیدروکربنات آن که در هوای سرد منبع مهم گلوکز و تولید انرژی است و نیز مقدار فیبر بالای موجود در ذرت). ده تا پانزده درصد ارزن (قرمز بهتر است) و پنج درصد گندم و مقداری عدس و ماش (قره‌ماش). تخم جارو (مایلو) از خانواده‌ی ذرت است و چند درصدی را می‌شود به آن اختصاص داد (نبودش نیز زیاد مهم نیست). اگر خواستیم سویا را به سبد غذایی کبوتران بیافزاییم (به‌خاطر پروتئین 35 درصدی آن و چربی‌ بالایش)، بهتر است نخست آن‌را تفت دهیم، در غیر این‌صورت کبوتران رغبتی به خوردن آن نشان نخواهند داد.
توجه شود که مصرف فیبر بیش از حد مانع از جذب کلسیم و منیزیوم در بدن کبوتر می‌شود، بنابراین نباید درصد کل ذرت و عدس در غذای جوجه‌کشی‌ها بیش از بیست درصد باشد.
 
در مجموع، مقدار هیدروکربنات تا 55٪، پروتئین تا 20٪، چربی تا 10٪، فیبر تا 6٪ و کم‌تر از ده درصد باقی مواد مفید ایده‌آل است.
 
بایستی آجر قرمزرنگ مخصوص کبوتر و نیز سفیدرنگ مخصوص مرغ و کبوتر (کربنات کلسیم) و صدف خردشده و ماسه‌ی دریایی و نیز نمک یددار را در ظرف‌های جداگانه در اختیار کبوتر گذاشت تا بسته به نیازش از آن‌ها مصرف کند. گل شور چندان خوراکی سالمی برای کبوتر نیست و بهتر است به جای آن از آن‌چه شرح‌اش رفت استفاده شود.
 
دو روز پیاپی بایستی یک قاشق چایخوری الکترولایت (حاوی انواع نمک‌ها و مواد معدنی و ویتامین‌های اصلی) را در سه لیتر آب محلول کرد و در اختیار کبوتر گذاشت تا هم از استرس کبوتر کاسته شود و هم مواد مورد نیاز را به سیستم بدنی آن بیافزاید.
 
نیز دو روز پیاپی بایستی سه قطره تنتور ید را در یک لیتر آب محلول کرد و در اختیار کبوتران نر و ماده گذاشت. این کار هم باعث شست‌و‌شوی دستگاه گوارش کبوتر می‌شود، هم به قدرت نطفه در کبوتر نر کمک می‌کند، ید را که برای بدن پرنده لازم است به آن می‌رساند و هم از بروز سرطان تخمدان در ماده پیشگیری می‌کند.
 
باقی روزها یک‌روز در میان مولتی ویتامین و پروبیوتیک را بایستی در آب جفت‌ها محلول کرد تا کبوتران از لحاظ قوا و ایمنی بدنی به بهترین وضعیت خود برسند.

 برای پیشگیری از باطل‌شدن احتمالی تخم‌ها، بایستی شرایط جفتگیری جفت‌ها را فراهم کرد. اگر در جفت‌کنی جوجه می‌کشیم، بایستی فضای آن کافی باشد. اندازه‌ی ایده‌آل یک جفت‌کنی 50 سانتی‌متر عرض و طول و 40 سانتی‌متر ارتفاع است. بیش از حد بزرگ‌بودن جفت‌کنی چندان مناسب نیست. اگر در حضور جمع جوجه می‌کشید، شرط احتیاط است که جفت‌ها را جداگانه در فضایی آرام قرار دهید تا جلوی دید شما جفت بخورند. در آخر زمستان که روزها نسبتاً کوتاه است، بهتر است لامپ گنجه‌ها را تا ساعت هفت عصر روشن گذاشت، چون کبوتران میل دارند معمولاً یکبار نیز عصرها جفت‌گیری کنند.
 
هیچ‌وقت از پوسته‌ی تخم کبوتر یا مرغ به‌عنوان منبع کلسیم استفاده نکنید، زیرا بیماری‌های مهلکی چون سلمونلا (PARATYPHOID) می‌توانند از این طریق انتقال پیدا کنند.
 
مقدار بیش از حد کلسیم باعث سفت‌شدن بیش از اندازه‌ی پوسته‌ی تخم شده، جوجه نمی‌تواند آن را بشکند و بیرون بیاید. بنابراین، بایستی در مقدار مصرفی کلسیم حفظ اعتدال کرد.
 
 در زمان جفت‌کردن تا هنگام بیرون‌آمدن جوجه‌ها، از اضافه‌کردن هر گونه اسید (حتا سرکه‌ی سیب) به چرخه‌ی غذایی پرنده بایستی خودداری کرد.
 
از هنگام جفت‌کردن تا موقعی که جوجه‌ها به سن پنج روز می‌رسند، از تجویز هر گونه آنتی‌بیوتیک به‌جد خودداری کنید. آنتی‌بیوتیک‌ها برای پیشگیری از بیماری‌ها به‌کار نمی‌آیند و فقط سیستم ایمنی کبوتر را ضعیف می‌کنند. از خوراندن آن‌ها به کبوتران تا جایی که بیماری مشاهده نشده پرهیز کنید.
 
پس از بیرون‌آمدن جوجه‌ها تا زمان جداشدن از والدین، بایستی هفته‌ای دوبار مولتی ویتامین و هفته‌ای دوبار پروبیوتیک به آب پرنده افزود تا علاوه بر تضمین روند رشد، سیستم ایمنی  و گوارشی جوجه و والدین نیز تقویت شود.
 
آب به همراه ویتامین یا دارو را نباید در معرض نور خورشید قرار داد، زیرا در آن بلافاصله تغییرات شیمیایی رخ می‌دهد.
 
تعویض مرتب آب و پاکیزه‌نگه‌داشتن ظروف آب‌دهی که دیگر نیاز به توصیه ندارد و همه طبعاً رعایت می‌کنند!
 
پس از بیرون‌آمدن جوجه‌ها می‌شود مقدار پروتئین (نخود کبوتر، کافیشه) سبد غذایی را تا 30٪ تقلیل داد و در مقابل به ارزن و قره‌ماش و گندم افزود.
 
هنگام حلقه‌گذاری جوجه‌ها (سنین بین هشت تا ده روزگی)  داروی ضد خوره (کنکر خشک و تر) را در آب محلول کرده در اختیار جوجه‌کشی قرار دهید. من شخصاً از قرصی به نام "اسپارتریکس SPARTRIX" استفاده می‌کنم که در طول زمان عمل می‌کند (حدوداً یک‌هفته) و یک‌چهارم آن‌را در دهان جوجه‌ها می‌گذارم.
 
توضیح ضروری: کسانی که انگشت کبوتر را برای نشانه‌گذاری می‌برند، به‌جای این‌ عمل ناشایست بهتر است به دوستان خود در دیگر کشورها سفارش خرید حلقه با نام و شماره‌تلفن بدهند که هم به کبوتر هویت می‌دهد، و هم به ارتقای فرهنگ کبوترپروری یاری می‌رساند.
 
چنان‌چه جوجه‌ها یکی کوچک‌تر از دیگری بار آمد، می‌توانید زمان دان‌دادن جوجه‌ی بزرگ‌تر را برای مدت کوتاهی جدا کنید تا والدین جوجه‌ی کوچکتر را خوب سیر کنند و بعد جوجه‌ی بزرگ‌تر را سر جایش بگذارید. یا خود می‌توانید شب‌هنگام که چینه‌دان جوجه‌ها را چک می‌کنید، به جوجه‌هایی که حق‌شان را نگرفته‌اند با دست دان دهید (دان خیس‌شده، ترجیحاً شامل نخود و ارزن و آب). توجه شود که به‌ جوجه‌ی کوچک‌تر از یک‌هفته نباید با دست دان داد. گاه نیز با مشاهده‌ی ضعف در جوجه بهتر است مقداری بسیار ناچیز از گرد "داکسی‌ساکلین" را با آب محلول کرده دو روز پیاپی به جوجه‌ بدهید تا بیماری‌های  تنفسی احتمالی مداوا شود.
 
 
جوجه‌ها که به سن پانزده تا بیست روز رسیدند، یک قاشق چایخوری "تریپول سولفا , 3SULVIT" را در چهار لیتر آب محلول کرده در اختیار جوجه‌کشی قرار دهید. بخش عمده‌ی این دارو که مداواگر کاکسیدوسیز است، به همراه بسیاری ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز کبوتر جذب بدن والدین می‌شود و مقداری اندک و بی‌ضرر نیز به مصرف جوجه‌ها خواهد رسید.  این عمل را می‌شود تا دو روز ادامه داد.
 
در بیست‌روزگی، ظرف کوچکی حاوی دانه‌های ریزتر چون ارزن و گندم و قره‌ماش را در جفت‌کنی‌ها قرار دهید تا جوجه‌ها با نوک‌زدن به آن‌ها زود دانخور و مستقل شوند.
 
در نظافت‌ گنجه‌ی جوجه‌کشی بایستی بسیار کوشا بود و علاوه بر نظافت روزانه، تمام در و دیوار و کف و کنج‌های آن‌را هفته‌ای دو بار با محلول ویرکن اس ضد عفونی کرد.
 
در مناطقی که گرم‌تر است و در آن‌ها "مگس کبوتر" و دیگر انگل‌های جلدی فعال هستند، بایستی گنجه‌ی جوجه‌کشی را قبل از تن‌کردن کبوترها با مواد ضد انگل مثل "ملتاین" ضد عفونی کرد. ضمناً بدن خود کبوترها را نیز باید با پودرهای مخصوص از آلودگی‌های انگلی پاکیزه نمود. با پخش مقداری تنباکو نیز می‌شود انگل‌های جلدی را فراری داد.
 
ماسه‌ای که در کاسه های زیر پای جفت‌ها قرار می‌گیرد بایستی ضد عفونی شده باشد یا چند روز در آفتاب قرار گرفته باشد. می‌توان از ماسه‌‌ی مخصوصی که برای ادرار و مدفوع گربه‌های خانگی استفاده می‌شود بهره برد که کشنده‌ی انواع باکتری‌هاست. ضمناً می‌توانید محلول "بیکینگ سودا"‌ (جوش شیرین) را در ماسه‌ی بادی اضافه کنید تا همین خاصیت را پیدا کند. خاک کاسه ها بعد از این‌که جوجه‌ها یک‌هفته‌ای شدند بایستی عوض شود و مرتب تمیز گردد تا این‌که جوجه‌ها قادر شوند خارج از آن مدفوع بکنند.
اندازه‌ی کلک بایستی مناسب باشد: نه چندان بزرگ که والدین نتوانند جوجه‌ها را زیر خود بکشند و جوجه‌ها را جفت به هم گرم کنند و نه آنقدر کوچک که وقتی جوجه‌ها رشد کردند جا کم بیاید. ضمناً بایستی سطح ماسه تا لبه‌ی کلک حتماً سه تا چهار سانتی‌متر گودتر باشد، زیرا جوجه‌ها طبق غریزه‌ی خود عقب‌عقب حرکت می‌کنند و وقتی به لبه خوردند، به بیرون کاسه فضله می‌اندازند. اگر با این لبه برخورد نکنند، ممکن است بیرون بیافتند.
 
 
 با پخش مقداری برگ سوزنی کاج، انگیزه‌ی کبوتران را برای لانه‌سازی و جوجه‌دهی تقویت کنید. ضمناً بوی این برگ‌ها از تجمع حشرات جلوگیری می‌کند.
 
یکی دیگر از فاکتورهای اصلی بیماری‌زا در کبوتران اضطراب و استرس است. هر چه فضا آرام‌تر و از جنجال خالی‌تر باشد، جوجه‌کشی بهتر نتیجه خواهد داد. بر این اصل از دست‌زدن بی‌مورد به کبوتران و حضور گاه‌وبی‌گاه در گنجه، ایجاد صدا و هیجان، بی‌نظمی در غذا و آب‌دهی، تغییرات بی‌مورد در فضا و جابه‌جایی جفت‌ها، اضافه‌کردن جفت‌های جدید به جمع جوجه‌کشی و در کل برهم‌زدن بهداشت روانی کبوتران جداً باید جلوگیری کرد.
 
از حضور و تردد دیگر افراد بر روی بام خودداری کنید، حتا اگر کفش‌ها یا لباس خود را تعویض کرده باشند. هر فرد با خود مقادیری باکتری‌های مختلف را همراه دارد که ممکن است منتقل شده و نظم باکتریایی گنجه‌های شما را برهم زند. بعضی ویروس‌ها نیز چون نیوکاسل از این طریق قابل انتقال هستند. همچنین حضور افراد ناشناس به کبوتران استرس وارد می‌کند.
 
چنانچه‌ خواستید تخمی را زیر دایه‌کبوتر (حمال) بگذارید، حتماً  از دایه‌کبوترهایی استفاده کنید که بهترین شرایط سلامتی جسمانی و تجربه‌ی دان‌دهی و پرورش جوجه را دارا باشند. فراموش نکنیم والدینی که سیستم ایمنی قوی و درونی پاکیزه دارند، دارای شیری مغذی‌تر و مقوی‌تر هستند و جوجه‌ها نیز قوی‌تر و سالم بار خواهند آمد. از کبوتران جوان، بازیگوش و پرتحرک نباید به‌عنوان دایه‌کبوتر استفاده کرد. حتی‌المقدور از کبوتران غریبه برای این منظور استفاده نکنید.
 
بهترین زمان برای واکسن روغنی نیوکاسل سن چهار تا پنج ‌هفته‌گی است. این واکسن نه‌تنها از بروز بیماری پیشگیری می‌کند، بلکه سطح توان ایمنی کبوتر را به حد بالایی افزایش می‌دهد. روش صحیح تزریق واکسن را می‌توانید در این ویدئو مشاهده بفرمایید: [ویدئو]
 
بهترین درجه‌ی حرارت برای جوجه‌های گل‌سرخی بین پنج تا ده درجه است (کمی کم‌تر یا زیادتر مانعی ندارد). بنابراین، از بابت خنک‌بودن جفت‌کنی‌ها نگران نباشید و از گرم‌کردن گنجه‌ی کبوتران با سیستم گرمایی جداً خودداری کنید (حتا در زمستان). گرم‌شدن گنجه‌ها از این طریق نه‌تنها رطوبت مورد نیاز کبوتران را از بین می‌برد (رطوبت سی تا چهل درصد) و هوای خشک زمستانی درون گنجه‌ را خشک‌تر می‌کند، بل‌که باعث فعال‌شدن باکتری‌ها و از بین‌رفتن تناسب باکتریایی گنجه می‌شود و ممکن است به شیوع بیماری منجر شود.
 
تهویه‌ی هوا در هر فصل و هر حالتی برای سلامت کبوترها تعیین‌کننده است. سعی کنید بادگیر گنجه‌ها را مسدود کنید، اما پنجره‌ و منافذی را برای عبور هوای تازه و تهویه‌ی کافی تعبیه کنید.
 
بهتر است زیر جادانی کبوتران یک چارچوب توری بگذارید تا دانه‌هایی که بر زمین می‌افتند و آلوده می‌شوند را کبوتران نتوانند بردارند. جاآبی‌ها مرتب شست‌وشو و ضد عفونی شوند و در جایی چند سانتی‌متر بلندتر از سطح زمین قرار گیرند که به گرد و غبار و مدفوع حیوان آغشته نگردند.
 
تجمع گرد سفید پر پرنده باعث بروز بیماری‌های تنفسی می‌شود و بهتر است گنجه‌ها را مرتب از آن پاکیزه نمود.
 
 
×   ×    ×
 
 
نگاشتن مقالاتی از این دست، دو هدف عمده را در دید دارد: نخست، به‌اشتراک‌گذاشتن تجربیات، معلومات و ارائه‌ی راهکارهای آزموده‌شده به قصد بالابردن سطح کیفی کبوتر و دانش اعضای جامعه‌ی کبوترپروران، و دوم و در وهله‌ی جدی‌تر، ترویج فرهنگ کبوترپروری همگانی و ارتقای سطح گفتگو در بین کبوترداران.
جای بسی تاسف است که ایران، یعنی قدیمی‌ترین مهد کبوترپروری در جهان، تنها کشوری است که در آن هنوز هیچ کلوپ جدی کبوتر تاسیس نشده و نمایشگاه کبوتر دایر نیست! تا در این رشته آدم‌های خبره و در عین حال اهل اندیشه و بافرهنگ حضور نیابند، سطح کار از این‌که هست بهتر نخواهد شد. لازمه‌ی برکشیدن مرتبه‌ی ورزش پرورش و پراندن کبوتر، حضور و جذب افراد خوش‌نام، مطلع و صد البته اهل فن و اندیشه به این ورزش مفرح است و متعاقب‌اش بسط گفتمان در حوزه‌ی این رشته. وقتی انسان‌های متشخص و رده‌بالای جامعه در این رشته حضور یابند، وقتی مقالات و کتاب‌های مفید در این زمینه منتشر شوند، وقتی گردهم‌آیی‌های منزه و علمی و کانون‌های مختلف با اعضای فعال و ثبت‌شده تشکیل گردند، نگاه جامعه نیز به این ورزش، در شکلی مثبت تغییر خواهد کرد و به حیثیتی که شایسته‌اش است دست خواهد یافت.
بیاییم به‌جای لعنت‌فرستادن به تاریکی، شمعی بیافروزیم و به‌جای کنایه‌زدن و خرده‌گیری ممتد از آن‌هایی که دستی در آتش دارند و تلاشگر این میدان هستند، خود نیز آستین‌ها را بالا زنیم و با حرمت‌نهادن به تلاش اهل خبره و با مشارکت جدی، همگی‌مان در راه اعتلای این ورزش بکوشیم.
 
فصل جوجه‌کشی پرباری را برای همگی آرزومندیم.
                                                                                                                     
                                                 
در انتها به رسم همیشگی‌، تعدادی از کبوتران دوستان را به نمایش میگذارم. این دفعه کبوتران دوست عزیزم آقای امیرنژندنیا را در نظر گرفته ام. کبوتر‌های اصیل ایشان در نوع خود از بهترین‌ها هستند. امیدوارم که از دیدن عکس‌ها لذت ببرید.

نظرات (356)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
سلام خسته نباشید من همونیم که کبوتر سینه داشتم جوجه نمیشد میخواستم بدونم حدود 6 روز میشه کبوتر های سینه من تخم کردن رو تخم هم میخوابن من هر وقت میرم ببینم میبینم خوابن یک جفت طوقی هم دارم اونا جوجه کردن یکیش مرد ولی الان یک جوجه بزرگ شده پر هاش در امده کم بیش میتونه راه بره میخواستم بدونم اگه تخم سینه ها رو فردا بردارم بزارم جای طوقی ها روش میخوابن یا نه ممنون
پنج‌شنبه 31 اردیبهشت‌ماه سال 1394 ساعت 09:57 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
نه برادر جان اینکار را نکن چون طوقی ها روی تخم ها نمیخوابند. منطورت را از اینکه گفتی هر وقت میری میبنی که خوابن نفهمیدم.
سلام خسته نباشید خواستم بدونم کبوتر نر ابلغ و ماده سفید کاکل چه جوجه هایی میدن من نمیدونم چرا جوجه ها مثل پدر ومادراشون درنمیان از یه سبز درشت کاکل و یه ماده سیاه دم سفید جوجه اشون زره ای کاکل دراومد از جفتای دیگه ام هم تقریبا جوجه هاشون مثل خودشون نیست مثلا جفت ماده سفیددم سیاه کاکل ونرطوقی هفرنگ کاکل واز یه جفت ماده دم قهوه ای و یه نرطوقی قهوه ای اینا هنوز کامل مشخص نیست ولی مطمنم شبیه اشون نیستن خواستم بدونم چجوری جوجه شبیه خودشون بگیرم ممنون
پنج‌شنبه 31 اردیبهشت‌ماه سال 1394 ساعت 08:04 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام اهواز جان،
دوست عزیز کبوتر های شمااز نطر رنگ پشت پاک نیستند بنابراین رنگ خودشان را تولیدمثل نمیکنند. و دیگر اینکه ممکنه کبوترهای شما به موقع جفت گیری اشتباها با نر های دیگه جفت میخورند. در ضمن شما چرا نژاد های را باهم قاطی میکنید؟!
با سلام من یه جفت از کبوتر هام که تازه جفت شدند (دوهفته)جفت گیری شون را هم دیدم لونه هم درست کردند نمی دانم چرا هنوز تخم نکرده جوجه ی سری قبل نره با مادهی دیگه هست ولی بزرگه وتوی لونه نیست چرا تخم نمیکنند پمنون
سه‌شنبه 29 اردیبهشت‌ماه سال 1394 ساعت 11:22 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
محمد جان سلام،
متاسفانه میتونه دلایل متفاوتی داشته باشه. شاید ضعیف هستند و ماده شما بدنش توان تخم سازی نداره.
سلام من یک جفت سینه دارم که حدود 6 ماهه که خریدم ولی از اون موقع تا الان 10 بار تخم کردن میشینن روش ولی نمی دونم چرا جوجه نمیشن از شما پرسیدم که کمکم کنین الان دو روزه که دو باره دو تا تخم کردن چکار کنم ممنون منتظرم
دوشنبه 28 اردیبهشت‌ماه سال 1394 ساعت 01:39 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام محمد جان،
اگر کبوتر های شما تخم میکنند و جوجه نمیشود به این معنی است که نطفه به تخمها منتقل نمیشود. حال باید دید که چرا. اگر امکان دارد یک بار نر را عوض کنید و با نر دیگری امتحان کنید تا ببینیم که نطفه میدهند. اگر نطفه داددن یعنی نر سینه شما از نطفه رفته.
بباید به ان چی بدهم تا مواد معدنی شان زیاد شود ای باید گل شور بدهم گل شور چگونه درست میشود ممنون
یکشنبه 27 اردیبهشت‌ماه سال 1394 ساعت 02:18 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
طرز تهیت گل شور را نمیدانم اما شما میتوانید مخلوطی از ضدف خورد شده سنگ ریزه ماسه و سنگ نمک را در اختیارشان بگذارید. اگر سنگ نمک را خیس کنید بهتر میخورند.
سلاممیشه یه مقداردرموردبیماری سلمونلاتوضیح بدید
میخوام علائمشوبدونم،ممنون
یکشنبه 27 اردیبهشت‌ماه سال 1394 ساعت 12:48 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
بیماری سلمونلا یک بیماری مهلکه است که اکثرا به فلج کردن مفاضل می انجامد. این بیماری میتواند به مدت ۲ یا۳ سال در بدن پرنده بضورت نهفته بماند و به پرندگان دیگر منتقل گردد. از راههای هوا آب دان جفتگیری و موجودات موذی منتقل میشو.د. بهترین کار باریا جلوگیری نابود کردن پرنده بیمار و ضد عفونی روزانه گنجه هاست. دارویی که ممکن است این بیماری را کنترل کند یه آنتی بیوتیک قوی حیوانی است به اسم BAYTRIL .
سلام،ممنون بابت اطلاعات مفیدتون،من ده روزی هست یه جفت کبوتردم چتری گرفتم،مادش فضلش سبزو شله هنوز.الان سه روزه روزی یدونه قرص لوامیزول پنجاه بهش میدم،ولی هربارکه قرصومیخوره هرچی تومعدشه بالامیاره،فضلشم هنوزسبزه،من بایدچیکارکنم؟لطفاحتماجواب بدید.ممنون
یکشنبه 27 اردیبهشت‌ماه سال 1394 ساعت 12:28 ق.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
سلام کسری جان،
کبوتر شما به احتمال زیاد کاکسیدوسیز دارد. داروی آن Amprolium است نه چیز دیگر. آنرا باید از داروخانه های دامپزشکی تهیه کنید.
سار هفت رنگ کاکلی با زرد معمولی چی میده
شنبه 26 اردیبهشت‌ماه سال 1394 ساعت 10:56 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سار هفت رنگ میده با قرمز
باسلام یه سوال داشتم چرا کبوتر هام مخصوصه نر دیوار مرطوب (کپک)زده را میخورند ایا کلسیممشان کم است یا مشکل دیگری دارند ایا به همین دلیل تخم نمی گذارند؟
ممنون
شنبه 26 اردیبهشت‌ماه سال 1394 ساعت 01:38 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام. کلا املاح معدنی شان کم است مخصوصا نمک. بله این میتوانددلیل کم تخمی باشد.
سلام بازهم خسته نباشین داش ممنون از جواب دادن و کمک کردناتون یه چندتا سوال دارم یکی از جفت کبوترام که سه تا تخم کرده دوتا تخمش باز شدن ولی یکی باز نشده یه هفته میگذره یعنی خراب بندازمش بعدشم این جفت خیلی خوب به جوجه هاشون میرسن هرطوتا رو سیر میکنن ولی یه جفت دیگه دارم که اونا فک کنم به دوتا جوجه اشون خوب نمیرسن یکی جثه اش بزرگ شده یکی کوچیک مونده باید چکار کنم که به اون هم برسن
سه‌شنبه 22 اردیبهشت‌ماه سال 1394 ساعت 05:59 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
خواهش میکنم اهواز جان.بله تخم سوم را دور بندازید. اگر میتونید روزی دوبار محلول رقیق آنتیبیوتیک را به جوجه کوچکتر بدهید. بعضی مواقع کمک میکند تا رشد سریعتری پیدا کند.
باسلام اون جوجه ها از این ماده نیستند وایماده رو یک هفته دارم وسوال بعدی این بو د چرا جوجه کبوتر مثل یه سیب نصف شده مثل پدرش هست یعنی خود همون اگه ببینین تعجب میکنین واضح بگم چرا جوجه این قدر شبیه نر شده وشبیه ماه نشده
سه‌شنبه 22 اردیبهشت‌ماه سال 1394 ساعت 01:37 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
محمد جان کبوتر هم عین انسان ژنتیک پیچیده ای داره و ژن ها غالب و مغلوب دارند. حالا اگه ژنهای غالب پدر در کنار هم قرا بگیرند جوجه دقیقا عین پدر میشه. این تنها توضیحیه که وجود داره.
سلام طوقی من دو تا تخم کرد تخماشونم باز شد ولی یک روز بعد یکی از جوجه های به شده بود این طبیعی برای شما پیش امده یانه مثل اینکه کسی لگدشون کنه
دوشنبه 21 اردیبهشت‌ماه سال 1394 ساعت 06:26 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
بله این امر طبیعیه. اگر پدر و مادر کم تجربه باشن بیشتر اتفاق میوفته.
باسلام سوال دیگهای داشتم
ایا تخم نکردن کبوتر به دلیل جوجه هااست واگر نیست چرا ؟
چرا جوجی کبوترم کوپ کبوتر نر شد چرا حتا رنگ گردن وپاپر کمک کنید لطفا
از امل (رفیق قدیمی)
دوشنبه 21 اردیبهشت‌ماه سال 1394 ساعت 01:59 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
بستگی به این دارد که کبوتر بتواند جای جدید و امنی را تعبیه کنید. اگر نتاواند تا زمان خروج جوجهها از لانه ضبر میکند. البته این کار به ندرت پیش میآید. و معمولا در کنار جوجه ها تخم سری بعد را میگذارند. حالا شما برای اطمینان مقدار پروتین و کلسیم شان را بالا ببرید. که مطمین شویم مشکل کمبود اینها نیست.،
سوال دومتان را متوجه نشدم محمد جان.
سلام یکی از جفت کبوترام یه جوجه دارن که دو هفته یا دوهفته و خورده هست سن دارد ولی امروز ماده تخم کرده و احتمال داره تخم دوم هم بزاره میخواستم بدونم به جوجه بازهم غذا میدن یا ما باید بدیم و یه سوال مهم تر چرا این ماده تو لونه خودش تخم نمیزاره اون بار هم تونه تخم نکرد این نوبت هم تخم اولشون تو لونه نبود تو حیاط تو همون گوشیه قبلی چکار کنم که تو لونه تخم کنه
شنبه 19 اردیبهشت‌ماه سال 1394 ساعت 06:36 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
خیالتان راحت باشد بله به جوجه ها دان میدهند البته نر بیشتر از ماده. این غریزی است که جای دومی را برای تخم ها انتخاب میکنند تا هم جوجه ها اذیت نکنند و هم اینکه مکانشان لو نرفته باشد که حیوانات مهاجم به جوجه های سری بعد آسیب برسانند.
سلام یک جفت کبوتر که تازهدجفت شدن وجفت گیریشون هم دیدم 3روزهدجفت شدن اون نر 2تا جوجه که کامل پر داراوردن وخودشان میتوانند تغذیه کنند ولی از نره هم غذا میخورند دارد نرمن جفت گیری تولانی داردودو برابر بقیه جفت گیری .گفتم شاید خوب خوب لقاح نمیکند پرمقعد هر دورا کندم ماده دوکت ونر پاپر کاکول ورنگ توسی خیلی جوجهی خوبی میده چند سوال داشتم چرا لقاح ان ها زمان بیشتری است امکان باردار نشدن ماده از این نر است نر خیلی مست است حتا ماده جوجه رو به تخم اورد دوم اینکه اگه پای کبوتر بجه پاپر حلقه بگزارم ایرادی دارد ولطفا اگه میشه توصیه های به من در مورد کبوتر بکنید از امل (رفیق قدیمی)
شنبه 19 اردیبهشت‌ماه سال 1394 ساعت 02:08 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام محمد جان،
از دیدن پیغام شما خوشحال شدم. دلیل جفت گیری طولانی میتواند سن بالای کبوتر نر باشد. و یا اینکه اخلاقش اینطور است و این چیز مهمی نیست. برای کبوتر های پر پا حلقه های بزرگتر وجود دارد که باید از آنها استفاده کنید
موفق و پیروز باشید
سلام کبوتار های من خیلی وقته تخم کردن ولی باز نشده راستی هر وقت میرم اب غذا بدم روی تخم نشستن چکارکنم
سه‌شنبه 15 اردیبهشت‌ماه سال 1394 ساعت 02:29 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
تخمها را جلوی نور نگاه کنید ببینید که آیا جوجه داخلشان هست یانه.
شما آب و دان را همیشه در اختیارشان بگذارید خودشان میدانند چکار کنند. کار باهاشان نداشته باشید.
سلام دوباره یک کبوتر باز بهم گفت اینارو تو یه قفس جدا جدا بذار بعد 3 4 روز جفت میشن ایا اینطوری جفت میشن بعد راجب لانه می خوام تور بگیرم تو باعچه بذارم روشم بپوشونم توشم جعبه و شلوغ کاری کنم حدود 2/5 متر از هر طرف خوبه ؟
بعد رفیقم گفت یه جفت یه کتی که نمیدونم چی هست بگیرم جفت هستند می گفت یه کتی چشم تا به تا هست حدود 70 تومن خوبه بگیرم ؟ میگفت جوجه اولشونم ممکنه دو بالی دربیاد ایا ممکنه ؟ توضیح راجب جوجه ها میدید من تازه کارم
مگه نمی گن جوجه ها این پدر مادرشون میشن ؟! از یه کتی چه طوری دوبالی در میاد
ممنون 13y3 114
شنبه 12 اردیبهشت‌ماه سال 1394 ساعت 08:12 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
ﺟﺎﻳﻲ ﻛﻪ ﺩﺭﺳﺖ ﻣﻴﻜﻨﻴﺪ ﺑﺴﺘﮕﻲ ﺑﻪ ﺗﻌﺪاﺩ ﻛﺒﻮﺗﺮﻫﺎﺗﺎﻥ ﺩاﺭﺩ. ﻛﺒﻮﺗﺮ ﻳﻪ ﻛﺘﻲ ﻫﻢ ﺧﻮﺏ ﻫﺴﺖ و ﻫﻢ ﺑﺪ. ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ ﻗﻴﻤﺘﺸﺎﻥ ﻧﻆﺮﻱ ﻧﺪاﺭﻡ. یکﻛﺘﻲ ﻳﺎدﺩﻭ ﻛﺘﻲ ﺑﻮﺩﻥﺑﺴﺘﮕﻲ ﺑه ﻧﺴﻠﻬﺎﻱ ﻗﺒﻠﺸﺎﻥ ﺩاﺭﺩ. و ﭼﻮﻥ ﻣﺎ اﻃﻼﻉ ﻧﺪاﺭﻳﻢ ﻧﻤﻴﺸﻮﺩ ﮔﻔﺖ ﺟﻮﺟﻪ ﻫﺎ ﭼﻪ ﻣﻴﺸﻮﻧﺪ.
سلام من یک جفت طوقی کردن حدود 20 روز میشه تخم کردن روشم میشینن ولی هنوز باز نشده چکار کنم
شنبه 12 اردیبهشت‌ماه سال 1394 ساعت 05:12 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ ﺗﺨﻤﻬﺎ ﺭا ﺑﺮﺩاﺭﻳﺪ ﺗﺎ ﺩﻭﺑﺎﺭﻩ ﺗﺨﻢ ﻛﻨﻨﺪ
سلام من 2 جفت کبوتر دارم بعد اینا رو خریدم جفت نبودن اما تکی گرفتم
الان 3 روزی هست دارمشون اصلا تلاشی برای جفت گیری یا مستی نمی کنند
شبا تو جعبه خیلی خیلی بزرک می کننمشون روزام تو حیات یه جا دور هم رو میله میشینند اصلا جفت نشدن چی کار کنم جفت شن یه مستی کنند ممنون.
شنبه 12 اردیبهشت‌ماه سال 1394 ساعت 12:31 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ. ﺩﻭﺳﺖ ﻋﺰﻳﺰ ﻛﺒﻮﺗﺮ ﺑﺎﻳﺪ اﺣﺴﺎﺱ ﺁﺭاﻣﺶ ﺑﻜﻨﻪ. ﺟﻌﺒﻪ ﺁﺷﻴﺎﻧﻪ ﻧﻴﺴﺖ ﻟﻂﻔﺎ ﺟﺎﻱ ﻣﺮﺗﺐ ﺑﺮاﺷﻮﻥ ﺩﺭﺳﺖ ﻛﻨﻴﺪ.
سلاممن یکجفت کبوتر دارم امروز تخم گذاشتند میخواستم بدونم که چکار کنم که کبوتر به روی تخم خود بنشیند و از ان دور نشود
یکشنبه 6 اردیبهشت‌ماه سال 1394 ساعت 10:00 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
سلام،
شما کاری نمیتوانید بکنید. خود کبوترها اینکار را به خوبی بلد هستند.
سلام شرمنده از اینهمه سوال اگه کبوتر زمان کبک بیمار بشه مثل دهان درد با درمان گیاهی خوب نشد میتونم از تزریق استفاده کرد چند روزه کبوترم صدایی شبیه به سکسکه در میاره نمیدونم واسه خوب شدنش چیکار کنم تمام درمانهایی رو که میدونستم انجام دادم فقط مونده تزریق تایلزین چیکار کنم دلم بهم میگه فدای سرت اگه پر ش بد در اومد عوضش کبوتر م خوب میشه آخرش اینه تو مسابقه مهر نخوره .چیکار کنم کمکم کنید ممنون بازم ممنون
جمعه 4 اردیبهشت‌ماه سال 1394 ساعت 04:03 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام.
احتمال کنکر میرود. از مترونیدازول و یا یکی از خانواده هایش استفاده کنید.
سلام چند روزه کبوترها رو کبک کردیم ولی مادها به ترتیب دارن تخم میکنن .نرها که دیگه نگم بهتره راهی هست تا از مستی کبوتر جلوگیری یا کمتر کنه .ممنون
چهارشنبه 2 اردیبهشت‌ماه سال 1394 ساعت 05:55 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
ﺗﻨﻬﺎ ﻛﺎﺭﻱ ﻛﻪ ﻣﻴﺘﻮﻧﻴﺪ ﺑﻜﻨﻴﺪ اﻳﻨﻪ ﻛﻪ ﻣﺮﺗﺒﺎ اﺯ ﻧﺸﺴﺘﻨﺸﻮﻥ ﻛﻒ ﮔﻨﺠﻪ ﺟﻠﻮﮔﻴﺮﻱ ﻛﻨﻴﺪ.
سلام خسته نباشید ببخشید یه سوال داشتم یکی از تخم های کبوترم یکم روش خون هست نمیدونم تخم اولی یا دوم هست خواستم بدونم چرا اینجوری شده مشکلی که برا کبوترماده ام به وجود نمیاد امروز صبح متوجه شدم ممنون زود ج بدین
شنبه 29 فروردین‌ماه سال 1394 ساعت 08:49 ق.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
ﻧﻪ ﻣﺸﻜﻠﻲ ﻧﻴﺴﺖ.
سلام کفتر های من جفت شدم چند وقت هست که جفت هستن من باید چی کار کنم تخم کنه باید ویتامین بدم یا چی کار باید بکنم ممنون میشم جواب بدین.
جمعه 28 فروردین‌ماه سال 1394 ساعت 11:25 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
مقداری کم ویتامین خوبه. اما بهتره که عجله نکنید. اگر مشکلی نداشته باشند تخم میکنند.
سلام با تشکر از وقتی که صرف مخاطب هاتون می کنید
کبوتر من چیزی حدود یک هفته هست که تخم گذاشته میخواستم بدونم چه کارهایی باید برای بعد از بیرون آمدن جوجه ها از تخم باید انجام بدم؟
مولتی ویتامین و پروبیوتیک رو از کجا میتونم تهیه کنم و هربار چه مقدار از این دو رو باید به آب اضافه کنم؟
از اونجایی که تقریبا روزی 2 بار آب کبوترامو عوض میکنم باید هر دفعه مولتی ویتامین و پروبیوتیک رو به آبشون اضافه کنم ؟ علت عوض کردن آبشونم واسه بهداشتشونه چون هر بار که رفتم بهشون سر بزنم میبینم آبشون تقریبا کثیف شده و توش پر کبوتر هست
ممنون از راهنماییتون
چهارشنبه 26 فروردین‌ماه سال 1394 ساعت 10:05 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام ، کار هایی را که در این مقاله نوشته شده انجام بدید عالی میشه.
از کجاش را من نمیدونم اما با دارو کانه های دامپزشکی تماس بگیرید حترما بهتون میگن. احتیاجی نیست روزی دوبار آب را عوض کنید. جا آبی هاتو ن ر اگه جای بلند قرار بدید آب کثیف نمیشه.
موفق باشید
با سلام ٬ ممنون از اطلاعاتی که برای مخاطبان قرار میدهید
بنده تازه دو جفت کبوتر نگهداری میکنم که یک جفت آنها الان روی تخم میخوابند..
عرض کنم که در روز چند وعده و چه وقت به کبوتران باید غذا داد..برای کبوتران جوجه دار چطور؟؟؟
وعرض دیگرم :آیا این دو جفت میتوانند در یک مکان باشند به ابعاد ۶۰در ۱/۵متر و ارتفاع ۱/۵ متر؟؟
این دو جفت با اینکه کنار هم وبا تور ازهم جدا هستند ٬ بسیار نسبت به جایشان غیرت دارند بطوریکه اجازه نزدیکی به دیگری را نمیدهند و با هم مبارزه میکنند...
ممنون میشم اگر پاسخ را به ایمیل بنده ارسال نمایید...موفق و سلامت باشید...علی یار هممون...
چهارشنبه 26 فروردین‌ماه سال 1394 ساعت 12:40 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام ،
تازمانی که جوجه ها در نیومدند روی یک بار دان کفایت میکنه اما وقتی جوجه ها در اومدند. دان باید همیشه در اختیارشون باشه.
ابعاد گفته شما برای دو جفت کبوتر کمی تنگه. اگه در دو گوشه این فضا دو جعبه کوچک قرار بدید که باهم تداخل نداشته باشند شاید با هم دعوا نکنند.
موفق باشید.
ممنون از راهنمایهای خوبتون از کجا بفهمم که ماده جوان یا پیر شده یا ضعیف شده
سه‌شنبه 25 فروردین‌ماه سال 1394 ساعت 11:13 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
خواهش میکنم.
معمولا پرنده های پیر مثل بقیه موجودات وقتی پیر میشوند قیافه هاشون هم چروک پیدا میکنه و زمخت میشوند. در ضم ن میتونید به یک کبوتر دار حرفه ای هم نشان بدید تا بهتون بگه.
اما ضعف مورد دیگریه که داخلیه و به راحتی قابل تشخیض نیست. که اون را هم میتوانید با دامپزشک در میان بگذارید.
با سلام مجدد من سوالم شبیه سوال مجید هست حالا باید چکار کنم که تخم بکنن یکی از جفتها ماده لونه سازی کردن میخوابه ولی هنوز تخم نکرده باید براشون چکار کنم ممنون میشم کمکم ککنید
سه‌شنبه 25 فروردین‌ماه سال 1394 ساعت 05:38 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
باید همه شرایط را مهیا کنید براشون. جای مناسب و آفتابگیر، دان های مقوی و پر پروتئین، آب و مولتی ویتامین، انگل زدایی از جمله کار هایی که میتونه کیفیت را بالا ببره. اگر کبوتران شما مشکل دارند که این دیگر مساله دیگریه.
باسلام خدمت دوست عزیز بنده یک جفت کبوتر خوشگل دارم هم نر خوبه هم ماده لونه سازی هم میکنن ماده میخوابه ولی تخم نمیگذارد مشکل از کجاست ممنون از وبلاگ خوبتون
یکشنبه 23 فروردین‌ماه سال 1394 ساعت 03:04 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
دلایل مختلفی میتواند داشته باشد. احتمال داره که ماده هات ضعیف باشند یا جا براشون مناسب نباشه. بعضی وقتها ماده های جوان هم این مشکل را دارند. ماده های پیر نیز اینگونه اند.
سلام خسته نباشید مرسی از جواب دادنتون ماده اولی رو با یه نر دیگه جفت کردم یه سوال داشتم خواستم بدونم چند روز بعد جفت گیری و پشتی کردن ماده تخم میکنه چون دو جفت دارم نزدیک ده یازده روز جفت کردم و چند باری پشتی کردن ولی هنوز تخم نکردن مشکلشون چیه با اینکه اون جفتم یه هقته نشده تخم کردن اونم فقط یکی ممنون
یکشنبه 23 فروردین‌ماه سال 1394 ساعت 08:47 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
خواهش میکنم. معمولا یک هفته تا ۱۰ روز باید تخم بگذارند. احتمال داره که ماده هات ضعیف باشند یا جا براشون مناسب نباشه. بعضی وقتها ماده های جوان هم این مشکل را دارند.
اگر دوجفت کبوتر را در یک قفس نگهداریم مشکلی پیش نمیاد در ضمن من کبوتر هوا نمیکنم فقط واسه تخم گذاری نگهمیدارم
جمعه 21 فروردین‌ماه سال 1394 ساعت 12:53 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
بستگی به سایز قفس داره.
سلام. وقت بخیر.
ببخشید سوالمو براتون ایمیل کردم، ممکنه راهنماییم کنین؟
پنج‌شنبه 20 فروردین‌ماه سال 1394 ساعت 09:04 ق.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
با درود،
پاسخ شما فرستاده شد.
چهارشنبه 19 فروردین‌ماه سال 1394 ساعت 04:04 ب.ظ
امتیاز: 1 0
باسلام وخسته نباشی،یک جفت از کبوترام دوتاتخم گذاشتن بعدازمدتی دوتاشون درامدن ولی کمی بزرگ شدن یکی شون مردولی اون یکیش بزرگتر شد حالا دیگه پدر و مادرش اهمیتی به اون نمیدن وجوجه رو بزرگ نمی کنن وجوجه گرسنه مانده حالا باید چکارکنم ؟درضمن میشود جوجه را زیر کبوتری که فقط تخم دارن بزارم. ممنون
چهارشنبه 19 فروردین‌ماه سال 1394 ساعت 03:07 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
گذاشتن جوجه زیر کبوتری که فقط تخم دارد بستگی به فاصله زمانی بین جوجه و تخم های این جفت دارد. بهتر است که این جوجه را خودتان با دست بزرگ کنید و یا زیر کبوتری که جوجه های همسن دارد بگذارید.
از کجا بفهمیم کبوتر میخواهد تخم کند
چهارشنبه 19 فروردین‌ماه سال 1394 ساعت 12:12 ب.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
کبوتری که بدنش در حال تخم سازی باشد مرتبا به محلی که ساخته میرود و به قول کبوتر بازان جایش را گرم میکند. از طرفی اگر به کمرش نگاه کنیم در یکی دو روز آخری که تخم در شکمش هست حالت غوز کردگی پیدا میکند.
سلام برای انگل داروی لوامیزول دادم سه روزم ویتامین ولی هنوز دمش باز نشده .نمیدونم نژادش چیه مادرش زرد و باباش سرور ، نمیدونم چطوری عکس براتون بفرستم ممنون
دوشنبه 17 فروردین‌ماه سال 1394 ساعت 04:53 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
عجله نکنید. عکس را به ایمیل بنده بفرستید. hamidzia@hotmail.com
چطوری عکس کبوتر رو برایت بفرستم که بگی اسم کبوتر چیه
یکشنبه 16 فروردین‌ماه سال 1394 ساعت 08:36 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
به این ایمیل بفرستید.
hamidzia@hotmail.com
سلام پرکبوتر که قیچی شده بعد چند روز دوباره مثل اولش میشه.
یکشنبه 16 فروردین‌ماه سال 1394 ساعت 08:33 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
شما باید پر قیچی شده را بکشید تا دوباره رشد کند. حدودا ۳۰ تا ۴۵ روز طول میکشد.
سلام خسته نباشید یه سوال داشتم من یه نر دارم که با دو تا ماده جفت شده یه هفته نشده اوردمش خونه با یه ماده که جفتش کردم ولی با یکی از ماده قدیمی جفت شده و الان تخم کرده ماده دومی ولی بازم هم خود نره هم ماده اولیش همدیگه رو میخوان ولی میخوام جداشون کنم چکار باید بکنم
شنبه 15 فروردین‌ماه سال 1394 ساعت 11:44 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
کلا ماده ای را که نمیخواهید با نر شما جفت باشد از گنجه خارج کنید. و نر را پیش ماده دوم قرار بدهید.
سلام یک جفت کفتر دارم یک دیروز ماده رو گربه خورد ومن رفتم ویک ماده دیگر گرفتم ولی نر ماده رو میزنه لطفا بگو چی کار کنم که جفت بشن.
شنبه 15 فروردین‌ماه سال 1394 ساعت 08:29 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
برای اینکه نر ماده را فراموش کنه چند روز طول میکشه. یه هفته از هم جداشون کنید و دوباره تن کنید.
سلام داروی انگل دادم مولتی ویتامین رو هم سه روز دادم ولی تازه اینجوری شده
پنج‌شنبه 13 فروردین‌ماه سال 1394 ساعت 03:51 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
از چه دارویی برای انگل زدایی استفاده کردید. در ضمن این جوجه شما چه نژادیه؟
حمید جان اگه لاین داری و ای دی لاین بهم بدی راحت تر میتونم عکس واست بفرستم...
درمورد انگل من مترونیدازول و کوتیریماکسازول انسانی دادم اثری نکرد
عرق نعنا و پودر ors دادم فایده نداشته
اکسی سایکلین دادم فایده نداشته
واقعا خودم موندم چیکار کنم اسهالش سبز رنگ نیست فقط انگار آب هالی هستش...
تغذیه کبوتر هم عالیه و درشت هست ولی این مشکل اسهال کلافم کرده...
چهارشنبه 12 فروردین‌ماه سال 1394 ساعت 11:23 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
هیچ کدام از اینها داروی ضد انگل نیستند. گویا در ایران دارویی به اسم لوامیزول هست که داری ضد انلگه. این را تهیه کنید.

متاسفانه لاین ندارم .
موفق باشید.
با سلام ممنون از صبر و حوصله تون واسه اینهمه سوال که من دارم .از اونجایی که عاشقانه کبوتر و دوست دارم دلم میخواد راجب شون همه چیز و بدونم تا خوب ازشون مراقبت کنم . یه جوجه کبوتر دارم تا حلا سه پر انداخته وزنش خوب پرها به ظاهر خوب و لی چند روزه دم شو نمیتونه باز کنه و دمش به سمت پایینه خوبم غذا میخوره نشانه از بیماری نداره .چیکار کنم تا بتونم دوباره پر دمش و وا کنه.ممنون
چهارشنبه 12 فروردین‌ماه سال 1394 ساعت 04:46 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
آیا به جوجه ها و بالغ ها داروی ضد انگل داده اید. اگر نداده اید حتما اینکار را بکنید.
با سلام
من در ماه قبل به همه کبوترام و جوجه ها واکسن نیوکاسل زدم کبوتران سن بالا همه جون سالم بدر بردن ولی مفلق های سه چاهار پری و جوجه های تازه در اومده همه از بین رفتن
یه کبوتر داشتم که الان شش پری هستش اون هم مریض شد و با دست غذا بهش دادم تا خوب شد ولی الان حدود یکی دو ماهی هست که اسهال داره! از نظر جسمانی خوبه تغذیش هم عالیه همه دانی هم بهش میدم از ارزن گندم عدس گاودانه ماشک کوشه و ذرت گرفته تا ویتامین و ad3e از نظر دارویی هم مترونیدازول کوتیریماکسازول دامپزشک داد ولی اثر نکرد اکسی سایکلین و پودر او ار اس هم بهش دادم ولی سودی نداشه لطف کنید بگید برای مشکل اسهال این کبوتر چه کنم
سئوال دومم راجع به جدا کردن کبوار هست شما از چه زمانی کبوتر را از جفت جدا میکنید و بهش استراحت میدید؟
سئوال بعدی راجع به واکسن هست چکار کنم که طلفات قبلی را نداشته باشم؟
مورد دیگه کبوترای من تهرانی نیستن و از نژاد اصیل اصفهان هستن یعنی دمگیر راه فرستادن عکس را بفرمایید تا با این نژاد هم آشنا کنمتون
ممنون
سه‌شنبه 11 فروردین‌ماه سال 1394 ساعت 11:39 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
درود بر شما امیر جان،
متاسفانه در مورد واکسن های نیوکاسل موجود در ایران اطلاعی ندارم. و چگونه جلو تلفات را باید بگیرید چیزی است که باید با دامپزشک مشورت کنید.

اسهال میتونه به دلیل انگل و یا انگل تک یاخته ای کاکسیدیوسیز باشه. برای انگل عمومی از دارو های ضد انگل موجود استفاده کنید و برای کاکسیدیوسیز از داروی آمپرولیوم استفاده کنید. هر دو را باید از دامپزشکی تهیه کنید.

من کلا از کبوتر هام دو دهن جوجه میکشم و جداشون میکنم. اواسط بهمن ماه هم شروع به جوجه کشی میکنم.

کبوتر دمگیر را قبلا دیده ام. گویا کبوتران جالبی هستند. برای فرستادن عکس میتوانید به آدرس ایمیل بنده بفرستید.
hamidzia@hotmail.com
پیروز و موفق باشید.
سلام سال نو مبارک .واسه اینکه کبوترام بعد از کبک پراشون خوب در بیاد چیکار کنم .برای کبک کردن حتما رو پرها رو باید کشید ممنون
یکشنبه 9 فروردین‌ماه سال 1394 ساعت 03:45 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
رویای عزیز سلام،
سال نوی شام هم مبارک. متاسفانه یا خوشبختانه بنده با کبک کردن مخالفم.
اول از هر چیز شما باید ترکیب مواد اولیه پر را بدانید و دوما این مواد را در اختیار کبوتر ها قرار دهید.
سلام
در مورد واکسن نیوکاسل سوال داشتم
این واکسن زیر پوست باید تزریق بشه یا تو عضله؟

چه واکسنهایی لازم است به اجبار تزریق شوند ؟
ممنون از حوصله راهنمایی و مطالب علمی شما
یکشنبه 9 فروردین‌ماه سال 1394 ساعت 01:03 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
تاجاییکه من میدانم چند نوع واکسن مختلف نیوکاسل هست که هر کدام را متفاوت تزریق میکنند. شما بهتر است که از دامپزشک بپرسید.
واکسن سلمونلا اگر در ایران پیدا شود خیلی لازم است.
من کبوترام رو تخم نمیشینن چه کار کنم تورو خدا کمک کنین
سه‌شنبه 4 فروردین‌ماه سال 1394 ساعت 09:55 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
تخم ها را بردارید تا دوباره تخم کنند. خدمت سما عرض کردم عکس از محیط کبوتر ها تو بفرستید تا مشکل را شناسایی کنیم.
سلام عکس و میفرستم ممنون ببخشید اینهمه سوال میپرسم چند روز قبل از کبک داروی انگل بدم واسه کبوترها که تعدادشون زیاده چیکار کنم حشره ومکس از بین بره قبلا از پودر ر قطره و پودر پورمنگنات استفاده کردم ولی تنهایی برام سخته سیصد تا کبوتر پودر بریزم روش دیگهای وجود داره که راحت تر باشه ممنون
یکشنبه 2 فروردین‌ماه سال 1394 ساعت 05:10 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
ممنون. راحت باشید هر چی سوال دارید بپرسید. برای انگل میتوانید از داروی لوامیزول که گویا در ایران هم موجود است استفاده کنید.
برای شپش ب حشرات دیگه هم میتونید از آیورمکتین به اندازه ۳ قطره در دهان استفاده کنید. متاسفانه باید همه را تک تک آیورمکتین بدهید.
موفق باشید.
دوجفت از کبوترهام که قبلن جوجه کشی میکردم حالا تخم نمیکنن چیکار کنم
جمعه 29 اسفند‌ماه سال 1393 ساعت 03:26 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
احتمالا دان دهی شما مناسب نیست. لطفا مطالب ما را در این زمینه مطالعه بکنید.
سلام ماده میخوابه جایی جفتگاه رو گذاشتم گرمه ولی بازم تلفات داشتم از نظر تغذیه و بهداشتم خیلی رعایت میکنم از بیست جفت کبوتر فقط چهل وپنج تا جوجه کشیدم ده تا رو خودم بزگ کردم ممنون ازشما.
جمعه 29 اسفند‌ماه سال 1393 ساعت 12:09 ق.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
سلام اگر لطف کنید عکسی از جای کبوترانتون ارائه بدید. بهتر میتونیم ایراداتش را رفع کنیم.
موفق باشید
1 2 3 4 5 ... 8 >>