X
تبلیغات
مودیسه

کبوتر ایرانی‌ در کانادا

نکاتی کاربردی برای بالابردن کیفیت در جوجه‌کشی

با درود و عرض ادب به بزرگان و دوستان عزیز.


دوستان گرامی‌ اینبار نیز با مقاله پرباری از دوست عزیزم آقای مجید ز. درخدمتتان هستیم.  از آنجائیکه این مقاله آخرین مقاله به تحریر در آمده در سال ۱۳۹۰ است لازم دیدم که سال نو و آغاز بهار را به همه ی دوستان در هر کجای دنیا که هستند از طرف آقای مجید ز. و خودم تبریک گفته و سالی‌ پر بار تر از همیشه برایشان آرزو کنیم.


مواردی که در این مقاله آورده شده است، نتیجه سال‌ها تحقیقات، آزمون‌ها و تجربیات نویسنده است. نکاتی‌ بسیار ظریف که  بی‌ توجهی‌ به هر کدام از آنها میتواند فاجعه  بار و عمل به آنها میتواند موفقیت را چند برابر کند. امیدوارم که دوستان عزیز نیز قدم پیش نهاده و تجربه شخصی‌‌شان را در رابطه با این مقاله و نه موضوعات حاشیه‌ای دیگر با همه به اشتراک بگذارند. پیشنهاد من به دوستان این است که این  مقاله  را خلاصه نویسی کرده و بشکل برگ راهنما در محل جوجه کشی‌ نصب کرده تا با در دسترس داشتن آن بتوانند به نحو احسن موارد را رعایت کنند. 

 


نکاتی کاربردی برای بالابردن کیفیت در جوجه‌کشی
 
به قلم: مجید ز.
 
این‌روزها که مراحل آماده‌سازی کبوترها برای جفت‌کردن را پشت سر گذاشته‌ایم و کبوترپروران مشغول تن‌کردن مایه‌کفترهای خود هستند، لازم است نکاتی را فهرست‌وار یادآوری کنیم که به‌واقع ریزه‌کاری‌های فنی و مدیریتی در جوجه‌کشی هستند. با رعایت این نکات کلیدی می‌توان بهترین نتایج را از زحمات خود در این فصل گرفت. در این جستار به شماری از مواردی که مربوط هستند به "بعد از جفت‌کردن کبوتران تا هنگام بارآمدن جوجه‌ها و رسیدن به سن چهار هفتهگی" اشاره می‌کنیم. مد نظر ما در این‌جا طبعاً کیفیت پرش جوجه‌ها نیست؛ مرکزیت توجه ما تشریح ظرافت‌ها و نکات کاربردی گوناگونی است که برای پشت سرگذاشتن یک‌نوبت جوجه‌کشی موفق و عایدشدن بهترین نتیجه از لحاظ تعداد جوجه‌ها و سلامت آن‌ها می‌توانند دستمایه‌ی کارمان باشند.
 
×   ×    ×
 
 قبل از هر چیز باید توجه داشت که لازمه‌ی جوجه‌کشی سالم و بی‌نقص، داشتن جفت‌های سالم و بی‌نقص است. بهترین و اصیل‌ترین کبوتران نیز اگر از سلامت کامل برخوردار نباشند، نمی‌توانند جفت‌های قابل اتکایی برای جوجه‌کشی باشند، درست مثل بهترین فوتبالیستی که به‌خاطر درد کلیه شدید، قادر به حضور در مسابقه نباشد. بنابراین، سلامت مایه‌کفترها، شرط اولیه و تعیین‌کننده در جوجه‌کشی است.
 
در همین راستا، حضور یک کبوتر مریض یا حتا مشکوک به مریضی در چرخه‌ی جوجه‌کشی، با انتفال بیماری به دیگر جفت‌ها و سپس جوجه‌های کوچک و شیوع آن در گنجه می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری به جوجه‌کشی ما بزند. از آن‌جا که جوجه‌های "گلِ سرخی" بهترین سری جوجه‌ها هستند، بالابردن ضریب اطمینان در جوجه‌کشی با احتیاط‌های لازم و رعایت نکات پیشگیرنده، بهترین نتیجه را عایدمان خواهد کرد.
 
گاه در مراحل جوجه‌کشی مشاهده می‌شود که یک ماده نسبت به نر خود بی‌میلی نشان می‌دهد یا جفت‌ها به تخم‌ها یا جوجه‌های خود بی‌اهمیت شده‌اند. این خود می‌تواند نشانه‌ای از بیماری یکی از طرفین باشد که با تشخیص سریع و صحیح، بایستی به جداکردن آن از گله‌ی جفت‌ها اقدام نمود و تخم‌ها یا جوجه‌ها را زیر دیگران حمال (دایه) کرد. کبوتر بیمار را در گنجه‌ی جوجه‌کشی و میان جفت‌ها نگه ندارید و حتماً در محلی جداگانه مداوا کنید.
 
در هنگام جوجه‌کشی، بایستی از آوردن کبوترهای غریبه جداً خودداری نمود. کبوتری با ظاهری سالم ممکن است باطناً ناقل بیماری باشد. نکته‌ی قابل تامل این است که کبوترانی که درون یک گنجه با هم زندگی می‌کنند، با شرایط آن گنجه سازگار شده‌اند و سیستم ایمنی بدن‌شان با شرایط باکتریایی و خاص آن گنجه تطبیق‌پذیری پیدا کرده است. با ورود کبوتر(ان) جدید به گنجه‌، این جو ایمنی مختل می‌شود، زیرا حتا اگر کبوتر(ان) تازه‌وارد سالم باشد، با فضای خاص گنجه‌ی ما همخوانی ندارد و باکتری‌های جدیدی را از چرخه‌ی زندگی قبلی خود وارد این چرخه می‌کند که ممکن است موجب بیماری خود یا دیگر کبوتران بشود. در ضمن، ورود عضو جدید سطح استرس را در گنجه بالا می‌برد که خود یکی از عوامل تشدید و شیوع بیماری‌هاست.
چنانچه مجبور بودید کبوتری غریبه را برای جوجه‌کشی به بام خود بیاورید، توصیه می‌شود که آن‌ وجفت‌اش را در محلی جداگانه و دور از گنجه‌ی اصلی نگهداری کنید.
از فضله‌ی کبوتر می‌شود تا حد زیادی به سلامت آن پی برد. مدفوع پشکلی شکل قهوه‌ای رنگ (گاه سبز متمایل به قهوه‌ای) با مقداری سفیدی بر آن ایده‌آل‌ است. نبود سفیدی (اوره در ادرار) روی فضله و یا زرد یا سبز بودن آن نشانه‌ی ضعف یا بیماری کبدی در کبوتر است؛ گاه نیز حکایت از نوعی عفونت باکتریایی دارد که باید درمان شود.
اگر صبح زود مشاهده کردید که تعدادی فضله در یک نقطه مشخص در جفت‌کنی جمع شده، حکایت از استراحت خوب کبوتر و آرامش‌اش دارد. تا دو سه روز اول اگر رنگ سبز در مدفوع جفت‌ها مشاهده شد نباید زیاد نگران بود، زیرا اغلب به‌خاطر استرس جفت‌شدن و جای جدید است. اگر بعد از یک‌هفته باز ادامه پیدا کرد، بایستی به این موضوع اهمیت داد.
   


تشریح کامل فضله‌ی کبوتر: [لینک]
http://www.exoticpetvet.net/avian/droppings.html
 
با کوتاه‌کردن پرهای اطراف مقعد و پاکسازی دور آن، جفت‌ها بهتر می‌توانند عمل جفت‌گیری و لقاح را انجام دهند.
 
قبل از تن‌کردن، لازم است نوع رژیم غذایی مایه‌کفترها تغییر کند. بهتر است حتا برای دو هفته، کبوتران ماده را در فضایی جداگانه پذیرایی کرد. در این مرحله بایستی مقدار پروتئین‌های ضروری (و آمینه اسیدها که واحد تشکیل‌دهنده‌ی پروتئین هستند) و چربی و ویتامین‌ها (خصوصاً ویتامینA,E,D ) و مواد آلی و ترکیبات‌شان و نیز مواد و املاح معدنی و انواع نمک‌ها (آهن، کلسیم، منیزیوم، فسفر، سدیم، ید، فلوئور و ...) و مکمل هایی چون سلنیوم افزایش پیدا کنند. ویتامینD باعث جذب کلیسم و فسفر در بدن کبوتر می‌شود که اساس در ساخت تخم و سپس استخوان‌بندی جوجه هستند. در شهرهای تهران، قم و کاشان که اغلب آفتابی هستند، کمبود ویتامینD محسوس نیست، اما در مناطقی که در این فصل اغلب ابری هستند و یا گنجه‌هایی که آفتابگیر نیستند، بهتر است از لامپ‌های UV (اولترا وایولت – تابش مصنوعی) با قدرت متوسط برای دو ساعت در روز استفاده کرد.
 
برای حفظ سادگی کلام صرفاً به نام‌بردن از تعدادی از دانه‌ها و مواد خوراکی لازم که حاوی مواد مورد نیاز معدنی و آلی برای کبوتران جوجه‌کشی هستند بسنده می‌کنیم:
با جداکردن ماده‌ها برای دو هفته، بایستی مقدار نخودهای مخصوص کبوتر (با پروتئین بین 20 تا 28 درصد) غذای آن‌ها را به سی تا چهل درصد از کل غذا افزایش داد. ضمناً بایستی بین مقدار پروتئین و کلیسم مصرفی توازن وجود داشته باشد، زیرا افزایش پروتئین، نیاز به مصرف کلسیم را افزایش می‌دهد. کافیشه پانزده درصد غذا را تشکیل می‌دهد (با چربی بین 25 تا سی درصد) و ذرت چیزی حدود پانزده درصد (به‌خاطر بالابودن هیدروکربنات آن که در هوای سرد منبع مهم گلوکز و تولید انرژی است و نیز مقدار فیبر بالای موجود در ذرت). ده تا پانزده درصد ارزن (قرمز بهتر است) و پنج درصد گندم و مقداری عدس و ماش (قره‌ماش). تخم جارو (مایلو) از خانواده‌ی ذرت است و چند درصدی را می‌شود به آن اختصاص داد (نبودش نیز زیاد مهم نیست). اگر خواستیم سویا را به سبد غذایی کبوتران بیافزاییم (به‌خاطر پروتئین 35 درصدی آن و چربی‌ بالایش)، بهتر است نخست آن‌را تفت دهیم، در غیر این‌صورت کبوتران رغبتی به خوردن آن نشان نخواهند داد.
توجه شود که مصرف فیبر بیش از حد مانع از جذب کلسیم و منیزیوم در بدن کبوتر می‌شود، بنابراین نباید درصد کل ذرت و عدس در غذای جوجه‌کشی‌ها بیش از بیست درصد باشد.
 
در مجموع، مقدار هیدروکربنات تا 55٪، پروتئین تا 20٪، چربی تا 10٪، فیبر تا 6٪ و کم‌تر از ده درصد باقی مواد مفید ایده‌آل است.
 
بایستی آجر قرمزرنگ مخصوص کبوتر و نیز سفیدرنگ مخصوص مرغ و کبوتر (کربنات کلسیم) و صدف خردشده و ماسه‌ی دریایی و نیز نمک یددار را در ظرف‌های جداگانه در اختیار کبوتر گذاشت تا بسته به نیازش از آن‌ها مصرف کند. گل شور چندان خوراکی سالمی برای کبوتر نیست و بهتر است به جای آن از آن‌چه شرح‌اش رفت استفاده شود.
 
دو روز پیاپی بایستی یک قاشق چایخوری الکترولایت (حاوی انواع نمک‌ها و مواد معدنی و ویتامین‌های اصلی) را در سه لیتر آب محلول کرد و در اختیار کبوتر گذاشت تا هم از استرس کبوتر کاسته شود و هم مواد مورد نیاز را به سیستم بدنی آن بیافزاید.
 
نیز دو روز پیاپی بایستی سه قطره تنتور ید را در یک لیتر آب محلول کرد و در اختیار کبوتران نر و ماده گذاشت. این کار هم باعث شست‌و‌شوی دستگاه گوارش کبوتر می‌شود، هم به قدرت نطفه در کبوتر نر کمک می‌کند، ید را که برای بدن پرنده لازم است به آن می‌رساند و هم از بروز سرطان تخمدان در ماده پیشگیری می‌کند.
 
باقی روزها یک‌روز در میان مولتی ویتامین و پروبیوتیک را بایستی در آب جفت‌ها محلول کرد تا کبوتران از لحاظ قوا و ایمنی بدنی به بهترین وضعیت خود برسند.

 برای پیشگیری از باطل‌شدن احتمالی تخم‌ها، بایستی شرایط جفتگیری جفت‌ها را فراهم کرد. اگر در جفت‌کنی جوجه می‌کشیم، بایستی فضای آن کافی باشد. اندازه‌ی ایده‌آل یک جفت‌کنی 50 سانتی‌متر عرض و طول و 40 سانتی‌متر ارتفاع است. بیش از حد بزرگ‌بودن جفت‌کنی چندان مناسب نیست. اگر در حضور جمع جوجه می‌کشید، شرط احتیاط است که جفت‌ها را جداگانه در فضایی آرام قرار دهید تا جلوی دید شما جفت بخورند. در آخر زمستان که روزها نسبتاً کوتاه است، بهتر است لامپ گنجه‌ها را تا ساعت هفت عصر روشن گذاشت، چون کبوتران میل دارند معمولاً یکبار نیز عصرها جفت‌گیری کنند.
 
هیچ‌وقت از پوسته‌ی تخم کبوتر یا مرغ به‌عنوان منبع کلسیم استفاده نکنید، زیرا بیماری‌های مهلکی چون سلمونلا (PARATYPHOID) می‌توانند از این طریق انتقال پیدا کنند.
 
مقدار بیش از حد کلسیم باعث سفت‌شدن بیش از اندازه‌ی پوسته‌ی تخم شده، جوجه نمی‌تواند آن را بشکند و بیرون بیاید. بنابراین، بایستی در مقدار مصرفی کلسیم حفظ اعتدال کرد.
 
 در زمان جفت‌کردن تا هنگام بیرون‌آمدن جوجه‌ها، از اضافه‌کردن هر گونه اسید (حتا سرکه‌ی سیب) به چرخه‌ی غذایی پرنده بایستی خودداری کرد.
 
از هنگام جفت‌کردن تا موقعی که جوجه‌ها به سن پنج روز می‌رسند، از تجویز هر گونه آنتی‌بیوتیک به‌جد خودداری کنید. آنتی‌بیوتیک‌ها برای پیشگیری از بیماری‌ها به‌کار نمی‌آیند و فقط سیستم ایمنی کبوتر را ضعیف می‌کنند. از خوراندن آن‌ها به کبوتران تا جایی که بیماری مشاهده نشده پرهیز کنید.
 
پس از بیرون‌آمدن جوجه‌ها تا زمان جداشدن از والدین، بایستی هفته‌ای دوبار مولتی ویتامین و هفته‌ای دوبار پروبیوتیک به آب پرنده افزود تا علاوه بر تضمین روند رشد، سیستم ایمنی  و گوارشی جوجه و والدین نیز تقویت شود.
 
آب به همراه ویتامین یا دارو را نباید در معرض نور خورشید قرار داد، زیرا در آن بلافاصله تغییرات شیمیایی رخ می‌دهد.
 
تعویض مرتب آب و پاکیزه‌نگه‌داشتن ظروف آب‌دهی که دیگر نیاز به توصیه ندارد و همه طبعاً رعایت می‌کنند!
 
پس از بیرون‌آمدن جوجه‌ها می‌شود مقدار پروتئین (نخود کبوتر، کافیشه) سبد غذایی را تا 30٪ تقلیل داد و در مقابل به ارزن و قره‌ماش و گندم افزود.
 
هنگام حلقه‌گذاری جوجه‌ها (سنین بین هشت تا ده روزگی)  داروی ضد خوره (کنکر خشک و تر) را در آب محلول کرده در اختیار جوجه‌کشی قرار دهید. من شخصاً از قرصی به نام "اسپارتریکس SPARTRIX" استفاده می‌کنم که در طول زمان عمل می‌کند (حدوداً یک‌هفته) و یک‌چهارم آن‌را در دهان جوجه‌ها می‌گذارم.
 
توضیح ضروری: کسانی که انگشت کبوتر را برای نشانه‌گذاری می‌برند، به‌جای این‌ عمل ناشایست بهتر است به دوستان خود در دیگر کشورها سفارش خرید حلقه با نام و شماره‌تلفن بدهند که هم به کبوتر هویت می‌دهد، و هم به ارتقای فرهنگ کبوترپروری یاری می‌رساند.
 
چنان‌چه جوجه‌ها یکی کوچک‌تر از دیگری بار آمد، می‌توانید زمان دان‌دادن جوجه‌ی بزرگ‌تر را برای مدت کوتاهی جدا کنید تا والدین جوجه‌ی کوچکتر را خوب سیر کنند و بعد جوجه‌ی بزرگ‌تر را سر جایش بگذارید. یا خود می‌توانید شب‌هنگام که چینه‌دان جوجه‌ها را چک می‌کنید، به جوجه‌هایی که حق‌شان را نگرفته‌اند با دست دان دهید (دان خیس‌شده، ترجیحاً شامل نخود و ارزن و آب). توجه شود که به‌ جوجه‌ی کوچک‌تر از یک‌هفته نباید با دست دان داد. گاه نیز با مشاهده‌ی ضعف در جوجه بهتر است مقداری بسیار ناچیز از گرد "داکسی‌ساکلین" را با آب محلول کرده دو روز پیاپی به جوجه‌ بدهید تا بیماری‌های  تنفسی احتمالی مداوا شود.
 
 
جوجه‌ها که به سن پانزده تا بیست روز رسیدند، یک قاشق چایخوری "تریپول سولفا , 3SULVIT" را در چهار لیتر آب محلول کرده در اختیار جوجه‌کشی قرار دهید. بخش عمده‌ی این دارو که مداواگر کاکسیدوسیز است، به همراه بسیاری ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز کبوتر جذب بدن والدین می‌شود و مقداری اندک و بی‌ضرر نیز به مصرف جوجه‌ها خواهد رسید.  این عمل را می‌شود تا دو روز ادامه داد.
 
در بیست‌روزگی، ظرف کوچکی حاوی دانه‌های ریزتر چون ارزن و گندم و قره‌ماش را در جفت‌کنی‌ها قرار دهید تا جوجه‌ها با نوک‌زدن به آن‌ها زود دانخور و مستقل شوند.
 
در نظافت‌ گنجه‌ی جوجه‌کشی بایستی بسیار کوشا بود و علاوه بر نظافت روزانه، تمام در و دیوار و کف و کنج‌های آن‌را هفته‌ای دو بار با محلول ویرکن اس ضد عفونی کرد.
 
در مناطقی که گرم‌تر است و در آن‌ها "مگس کبوتر" و دیگر انگل‌های جلدی فعال هستند، بایستی گنجه‌ی جوجه‌کشی را قبل از تن‌کردن کبوترها با مواد ضد انگل مثل "ملتاین" ضد عفونی کرد. ضمناً بدن خود کبوترها را نیز باید با پودرهای مخصوص از آلودگی‌های انگلی پاکیزه نمود. با پخش مقداری تنباکو نیز می‌شود انگل‌های جلدی را فراری داد.
 
ماسه‌ای که در کاسه های زیر پای جفت‌ها قرار می‌گیرد بایستی ضد عفونی شده باشد یا چند روز در آفتاب قرار گرفته باشد. می‌توان از ماسه‌‌ی مخصوصی که برای ادرار و مدفوع گربه‌های خانگی استفاده می‌شود بهره برد که کشنده‌ی انواع باکتری‌هاست. ضمناً می‌توانید محلول "بیکینگ سودا"‌ (جوش شیرین) را در ماسه‌ی بادی اضافه کنید تا همین خاصیت را پیدا کند. خاک کاسه ها بعد از این‌که جوجه‌ها یک‌هفته‌ای شدند بایستی عوض شود و مرتب تمیز گردد تا این‌که جوجه‌ها قادر شوند خارج از آن مدفوع بکنند.
اندازه‌ی کلک بایستی مناسب باشد: نه چندان بزرگ که والدین نتوانند جوجه‌ها را زیر خود بکشند و جوجه‌ها را جفت به هم گرم کنند و نه آنقدر کوچک که وقتی جوجه‌ها رشد کردند جا کم بیاید. ضمناً بایستی سطح ماسه تا لبه‌ی کلک حتماً سه تا چهار سانتی‌متر گودتر باشد، زیرا جوجه‌ها طبق غریزه‌ی خود عقب‌عقب حرکت می‌کنند و وقتی به لبه خوردند، به بیرون کاسه فضله می‌اندازند. اگر با این لبه برخورد نکنند، ممکن است بیرون بیافتند.
 
 
 با پخش مقداری برگ سوزنی کاج، انگیزه‌ی کبوتران را برای لانه‌سازی و جوجه‌دهی تقویت کنید. ضمناً بوی این برگ‌ها از تجمع حشرات جلوگیری می‌کند.
 
یکی دیگر از فاکتورهای اصلی بیماری‌زا در کبوتران اضطراب و استرس است. هر چه فضا آرام‌تر و از جنجال خالی‌تر باشد، جوجه‌کشی بهتر نتیجه خواهد داد. بر این اصل از دست‌زدن بی‌مورد به کبوتران و حضور گاه‌وبی‌گاه در گنجه، ایجاد صدا و هیجان، بی‌نظمی در غذا و آب‌دهی، تغییرات بی‌مورد در فضا و جابه‌جایی جفت‌ها، اضافه‌کردن جفت‌های جدید به جمع جوجه‌کشی و در کل برهم‌زدن بهداشت روانی کبوتران جداً باید جلوگیری کرد.
 
از حضور و تردد دیگر افراد بر روی بام خودداری کنید، حتا اگر کفش‌ها یا لباس خود را تعویض کرده باشند. هر فرد با خود مقادیری باکتری‌های مختلف را همراه دارد که ممکن است منتقل شده و نظم باکتریایی گنجه‌های شما را برهم زند. بعضی ویروس‌ها نیز چون نیوکاسل از این طریق قابل انتقال هستند. همچنین حضور افراد ناشناس به کبوتران استرس وارد می‌کند.
 
چنانچه‌ خواستید تخمی را زیر دایه‌کبوتر (حمال) بگذارید، حتماً  از دایه‌کبوترهایی استفاده کنید که بهترین شرایط سلامتی جسمانی و تجربه‌ی دان‌دهی و پرورش جوجه را دارا باشند. فراموش نکنیم والدینی که سیستم ایمنی قوی و درونی پاکیزه دارند، دارای شیری مغذی‌تر و مقوی‌تر هستند و جوجه‌ها نیز قوی‌تر و سالم بار خواهند آمد. از کبوتران جوان، بازیگوش و پرتحرک نباید به‌عنوان دایه‌کبوتر استفاده کرد. حتی‌المقدور از کبوتران غریبه برای این منظور استفاده نکنید.
 
بهترین زمان برای واکسن روغنی نیوکاسل سن چهار تا پنج ‌هفته‌گی است. این واکسن نه‌تنها از بروز بیماری پیشگیری می‌کند، بلکه سطح توان ایمنی کبوتر را به حد بالایی افزایش می‌دهد. روش صحیح تزریق واکسن را می‌توانید در این ویدئو مشاهده بفرمایید: [ویدئو]
 
بهترین درجه‌ی حرارت برای جوجه‌های گل‌سرخی بین پنج تا ده درجه است (کمی کم‌تر یا زیادتر مانعی ندارد). بنابراین، از بابت خنک‌بودن جفت‌کنی‌ها نگران نباشید و از گرم‌کردن گنجه‌ی کبوتران با سیستم گرمایی جداً خودداری کنید (حتا در زمستان). گرم‌شدن گنجه‌ها از این طریق نه‌تنها رطوبت مورد نیاز کبوتران را از بین می‌برد (رطوبت سی تا چهل درصد) و هوای خشک زمستانی درون گنجه‌ را خشک‌تر می‌کند، بل‌که باعث فعال‌شدن باکتری‌ها و از بین‌رفتن تناسب باکتریایی گنجه می‌شود و ممکن است به شیوع بیماری منجر شود.
 
تهویه‌ی هوا در هر فصل و هر حالتی برای سلامت کبوترها تعیین‌کننده است. سعی کنید بادگیر گنجه‌ها را مسدود کنید، اما پنجره‌ و منافذی را برای عبور هوای تازه و تهویه‌ی کافی تعبیه کنید.
 
بهتر است زیر جادانی کبوتران یک چارچوب توری بگذارید تا دانه‌هایی که بر زمین می‌افتند و آلوده می‌شوند را کبوتران نتوانند بردارند. جاآبی‌ها مرتب شست‌وشو و ضد عفونی شوند و در جایی چند سانتی‌متر بلندتر از سطح زمین قرار گیرند که به گرد و غبار و مدفوع حیوان آغشته نگردند.
 
تجمع گرد سفید پر پرنده باعث بروز بیماری‌های تنفسی می‌شود و بهتر است گنجه‌ها را مرتب از آن پاکیزه نمود.
 
 
×   ×    ×
 
 
نگاشتن مقالاتی از این دست، دو هدف عمده را در دید دارد: نخست، به‌اشتراک‌گذاشتن تجربیات، معلومات و ارائه‌ی راهکارهای آزموده‌شده به قصد بالابردن سطح کیفی کبوتر و دانش اعضای جامعه‌ی کبوترپروران، و دوم و در وهله‌ی جدی‌تر، ترویج فرهنگ کبوترپروری همگانی و ارتقای سطح گفتگو در بین کبوترداران.
جای بسی تاسف است که ایران، یعنی قدیمی‌ترین مهد کبوترپروری در جهان، تنها کشوری است که در آن هنوز هیچ کلوپ جدی کبوتر تاسیس نشده و نمایشگاه کبوتر دایر نیست! تا در این رشته آدم‌های خبره و در عین حال اهل اندیشه و بافرهنگ حضور نیابند، سطح کار از این‌که هست بهتر نخواهد شد. لازمه‌ی برکشیدن مرتبه‌ی ورزش پرورش و پراندن کبوتر، حضور و جذب افراد خوش‌نام، مطلع و صد البته اهل فن و اندیشه به این ورزش مفرح است و متعاقب‌اش بسط گفتمان در حوزه‌ی این رشته. وقتی انسان‌های متشخص و رده‌بالای جامعه در این رشته حضور یابند، وقتی مقالات و کتاب‌های مفید در این زمینه منتشر شوند، وقتی گردهم‌آیی‌های منزه و علمی و کانون‌های مختلف با اعضای فعال و ثبت‌شده تشکیل گردند، نگاه جامعه نیز به این ورزش، در شکلی مثبت تغییر خواهد کرد و به حیثیتی که شایسته‌اش است دست خواهد یافت.
بیاییم به‌جای لعنت‌فرستادن به تاریکی، شمعی بیافروزیم و به‌جای کنایه‌زدن و خرده‌گیری ممتد از آن‌هایی که دستی در آتش دارند و تلاشگر این میدان هستند، خود نیز آستین‌ها را بالا زنیم و با حرمت‌نهادن به تلاش اهل خبره و با مشارکت جدی، همگی‌مان در راه اعتلای این ورزش بکوشیم.
 
فصل جوجه‌کشی پرباری را برای همگی آرزومندیم.
                                                                                                                     
                                                 
در انتها به رسم همیشگی‌، تعدادی از کبوتران دوستان را به نمایش میگذارم. این دفعه کبوتران دوست عزیزم آقای امیرنژندنیا را در نظر گرفته ام. کبوتر‌های اصیل ایشان در نوع خود از بهترین‌ها هستند. امیدوارم که از دیدن عکس‌ها لذت ببرید.

نظرات (625)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نکنه به خاطرسردی هوا ده روز طول می کشه تخم کنن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟//ممنون
سه‌شنبه 20 بهمن‌ماه سال 1394 ساعت 08:40 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺑﻠﻪ اﺑﻨﻬﻢ ﺩﻟﻴﻠﺶ ﻫﺴﺖ
سلام ازلحاظ اوردن کبوترغریبه به خونه اشکال نداره؟؟؟؟؟حتی اگه سیر بدم وباعث جلوگیری از بیماری شوم ودچار مشکل برای کبوترای دیگه ممی شه؟
سه‌شنبه 20 بهمن‌ماه سال 1394 ساعت 08:39 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
ﺑﺎﻳﺪ ﺳﻪ ﻫﻔﺘﻪ ﻗﺮﻧﻂﻴﻨﻪ ﺑﺸﻪ. ﺳﻴﺮ اﺯ ﺑﻴﻤﺎﺭﻱ ﻫﺎﻱ ﺧﻂﺮﻧﺎﻙ ﺟﻠﻮﮔﻴﺮﻱ ﻧﻤﻴﻜﻨﻪ.
سلام پس به نظرشماچه مدت طول می کشه تخم کنن؟؟؟؟؟؟؟؟ ممنون
سه‌شنبه 20 بهمن‌ماه سال 1394 ساعت 03:07 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ, ﻣﻌﻤﻮﻻ ﺗﺎ 10 ﺭﻭﺯ اﮔﻪ ﻫﻤﻪ ﭼﻴﺰ ﻣﺴﺎﻋﺪ ﺑﺎﺷﻪ
سلام پس به نظرشما جفت شدند؟؟؟؟یااگه جفت نشدند توخونه مخصوص کنم وبه مدت چند روز؟؟؟؟
دوشنبه 19 بهمن‌ماه سال 1394 ساعت 04:17 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
ﺑﻪ ﻧﻆﺮ ﻣﻦ ﺟﻔﺖ ﺷﺪﻧﺪ.
سلام ببخشید من منظور بدی نداشتم وعذرخواهم اگه ناراحت شدین می خواستم بدونم این یعنی چی یه بار می رنن یه بار خوبن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟منظور بدی نداستم ولی جواب رو به طور کامل می خووام ممنون
یکشنبه 18 بهمن‌ماه سال 1394 ساعت 09:41 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
ﻧﺎﺭاﺣﺖ ﻧﺸﺪﻡ. ﻣﻴﮕﻢ اﺯ ﻳﻚ ﻧﻔﺮ ﺑﭙﺮﺱ,ﺗﺎ ﺑﻬﺖ ﻧﺸﻮﻥ ﺑﺪﻩ ﭼﻲ ﻫﺴﺖ و ﭼﺮا ﻣﻦ ﻣﻴﮕﻢ ﻃﺒﻴﻌﺘﺸﻮﻧﻪ. ﺗﺎﺯﻣﺎﻧﻲ ﻛﻪ ﺗﺨﻢ ﻛﻨﻨﺪ ﻧﺮ ﻣﺎﺩﻩ ﺭا ﻣﻴﺰﻧﻪ. ﻫﻤﻪ اﻳﻨﺠﻮﺭ ﻧﻴﺴﺘﻨﺪ اﻣﺎ ﻏﻴﺮ ﻃﺒﻴﻌﻲ ﻫﻢ ﻧﻴﺴﺖ.
سلام من یه سوال داشتم اخه این دیگه چه قدر می خواد طبیعته کبوترباشه کبوترم می زنه شما می گی طبیعتشه مطمنی??ممنون
یکشنبه 18 بهمن‌ماه سال 1394 ساعت 03:16 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
ﻋﺰﻳﺰ ﻣﻦ ﻟﻂﻔﺎ ﺑﺮﻭ ﺳﺮ ﻛﻮﭼﻪ و اﺯ ﺩﻭ ﺗﺎ ﻛﺒﻮﺗﺮﺩاﺭ ﺑﭙﺮﺱ. ﻣﺎﺩﻩ ﺩﻭاﻥ ﭼﻴﻪ? ﻣﺮﺳﻲ
سلام راستی ماده رابانر توخونه توری کردم که جفت بشن یعنی اونو از توهلب بیرون کردم اشکال نداره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/ممنون
شنبه 17 بهمن‌ماه سال 1394 ساعت 05:12 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
ﻧﻪ ﻛﺎر ﺧﻮﺑﻲ ﻛﺮﺩﻱ
سلام خوبی؟شرمنده می خواستم بگم که من الان اون دوتاکبوتر ونرماده وبقیه ی کبوترارو توخونه توری کردم(جفت گاه) نرام می قریدن باهم دعوامی کردن نرم اوناروازخونه انداخت بیرون ماده ام رازد وانداخت بیرون می خواد بندازه بیرون ولی ماده بیرون نمی رفت که ازاخر به زور انداخت بیرون.پس جفت نیستند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟یه بارکه نرخوبه یه بار ماده رومی می ندازه بیرون چه می دونم چی کارشه یه بار یکم برای جفت شدن می خوان دوست بشن یه بار هم می زنن ....لطفا بگین چی گارگنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
شنبه 17 بهمن‌ماه سال 1394 ساعت 05:09 ب.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
ﻧﻪ ﻣﻬﻢ ﻧﻴﺴﺖ, ﺩاﺭﻧﺪ ﺟﻔﺖ ﻣﻴﺸﻦ اﻳﻦ ﻛﺎﺭﻫﺎ ﻃﺒﻴﻌﻴﻪ
سلام خوبی?ببخشید مزاحم می شم امروز کبوترام رو ول کردم داشتم باظرف ابشون یکم ابتنی می کردن بعد نر وماده ام که خدمت شماعرض کرده بودم نشستن ولی این دفعه یک ذره نر کله ماده مو خاروند ولی بلند نشدن که جفت گیری کنن الان یعنی چی باهم جفتند ومی خوان تخم کنن وچند روز دیگه تخم می کنن ???اگر هم جفت نیستن اینارو تو قفس کنم باهم ......ببخشید این قدر تک تک کارهارو می گم اخه دوست دارم زودتر نتیجه کنن اخه من تاحالا جوجه بدنیاامدنشون رو تجربه نکردم ممنون رفیق
شنبه 17 بهمن‌ماه سال 1394 ساعت 04:14 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
ﺑﻠﻪ ﺑﺎ ﻫﻢ ﺟﻔﺘﻨﺪ و ﺩﻳﮕﻪ ﺑﺎﻫﺎﺷﻮﻥ ﻛﺎﺭﻱ ﻧﺪاﺷﺘﻪ ﺑﺎﺵ.
سلام خوبی??برای جلد کردن کبوتر بال ماده را باید قیچی کرد ولی بال نر را باچی ببندیم که زیاد اذیت نشه وفرار نکنه???ممنون داش
جمعه 16 بهمن‌ماه سال 1394 ساعت 09:55 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
ﺑﺎﻳﺪ ﺑﺎ ﻧﺦ ﺑﻪ ﺻﻮﺭﺕ ﺯﻧﺠﻴﺮﻩ اﻱ ﻳﻜﻲ ﻳﻜﻲ ﭘﺮﻫﺎ ﺭا ﺑﺴﺖ. ﻳﻌﻨﻲ ﺑﻌﻮ اﺯ ﻫﺮ ﭘﺮ ﻳﻚ ﺗﻚ ﮔﺮﻩ.
سلام ماده ها هم قوقوق می کنن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
جمعه 16 بهمن‌ماه سال 1394 ساعت 07:12 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺑﻠﻪ ﻋﻠﻲ ﺟﺎﻥ
سلام به نظر من منظورم رو اشتباه فهمیدی اخه زدن کبوتر ماده توسط نر دوحالته بعضی وقتا نر ماده رو می زنه ولی اروم تر یعنی یکم شبیه نوازش است..... ولی یه جوردیگه ای است که مثل کبوترای من که وقتی ماده تو هلب یا خونه ی نرم می شه نرم می زنه یکم. ولی بعد اون ماده ام خیلی مستی می کنه می شینه کلشو می بره پایین قوقو می کنه ولی بعدازمدتی نر ماده رو می ندازه بیرون نمی دونم چی کارش است اعصابمو داغون کردن یه بار ماده می خواد جفت بشه ولی نمی شه باز بعضی وقتا این طوری می شه اعصابمو خراب کردن بخشید این قدر سوال می کنم اخه من میخوام زود تر باهم جفت بشن وجوجه کنن نمی خوام تو کارم ناموفق باشم..لطفا راهنمایی کتید ممنون شرمتده از مزاحمتون
جمعه 16 بهمن‌ماه سال 1394 ساعت 06:41 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ
ﻧﻪ ﺩﺭﺳﺖ ﻓﻬﻤﻴﺪﻡ. ﺑﻪ اﻳﻦ ﻛﺎﺭ ﻣﻴﮕﻦ ﻣﺎﺩﻩ ﺩﻭاﻥ. ﻛﺎﺭﻱ ﺑﺎﻫﺎﺷﻮﻥ ﻧﺪاﺷﺘﻪ ﺑﺎﺵ.
سلام راستی ماده ها هم قوقو می کنن???اخه بانرتوهلب می کتم ماده می شینه کلشو می بره پایین این قدر قوقو می کنه برانر ولی بعضی وقتا نر اینو می ندازه بیرون چی کارکنم ??اعصابمو داغون کردن یه بار می خوان جفت بشن تقریبا یه بار نر می زنه ماده رو این چه نریه اه. .ببخشید این قدرمی پرسم شرمنده
جمعه 16 بهمن‌ماه سال 1394 ساعت 01:40 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
ﻛاﺭﻱ ﺑﺎﻫﺎﺷﻮﻥ ﻧﺪاﺷﺘﻪ ﺑﺎﺵ ﺧﻮﺩﺷﻮﻥ ﺟﻔﺖ ﻣﻴﺸﻦ.
سلام به نظرشماچه مدت طول می کشه تخم کنن???راستی شماکه می گین تنگی جااست پس چرا من نروماده روشب توهلب می کنم بیرون نمی رن نکنه چون جایی رو نمی بینن???ممنون
جمعه 16 بهمن‌ماه سال 1394 ساعت 09:22 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ ﻣﻌﻤﻮﻻ ﺗﺎ 10 ﺭﻭﺯ ﺗﺨﻢ ﻣﻴﻜﻨﻨﺪ. اﺯ ﺟﺎﻱ ﺗﻨﮓ ﺑﺪﺷﻮﻥ ﻣﻴﺎﺩ. اﺯﺗﺮﺱ ﺑﻴﺮﻭﻥ ﻧﻤﻴﺎﻥ. ﭼﻮﻥ ﻫﻤﺶ اﻭﻧﺠﺎ ﻧﺸﺴﺘﻲ ﺑﻬﺸﻮﻥ ﺫﻝ ﻣﻴﺰﻧﻲ.
سلام من یک جفت کبوتر دارم می هر کاری می کنم جفت نمی شن وقتی تنهاشون می زارشتم هی به هم می پریدن لطفا راهنمایی کنید
پنج‌شنبه 15 بهمن‌ماه سال 1394 ساعت 09:12 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
ﻫﺮﺩﻭ ﻧﺮﻧﺪ.
سلام راستی کبوترنرتوهلب باماده نیست نکنه جاتنگه یاجفت نیست؟؟؟؟؟
پنج‌شنبه 15 بهمن‌ماه سال 1394 ساعت 08:56 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
اﺣﺘﻤﺎﻝ ﺧﻴﻠﻲ ﺯﻳﺎﺩ ﺗﻨﮕﻲ ﺟﺎﺳﺖ
سلام اگه کبوتر باهم جفت هستند چرا نرماده رو می زنه بهش پا نمی ده??ممنون
پنج‌شنبه 15 بهمن‌ماه سال 1394 ساعت 08:38 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ.
ﻃﺒﻴﻌﺘﺸﻮﻥ اﻳﻨﻪ. ﺑﻬﺶ ﻣﺒﮕﻦ ﻣﺎﺩﻩ ﺩﻭاﻥ
سلام راستی همین الان جا کبوترام بودم دیدین وقتی کبوترا می خوان جفت گیری کنن ماده یانردورجفتش می چرخه بعدنوک تو نوک می کنن ..همین الان ماده ام همین کارا کرد ولی نزدیک نر شد که نک تو نک کنه نراینو زد یعنی چی??احساس غریبی می کنه نرکه جفت نمی شه??به نظرمن که ماده ام اماده تخم کردنه ولی نربهش پانمی ده ...کمک کنیین ممنون
پنج‌شنبه 15 بهمن‌ماه سال 1394 ساعت 10:51 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
ﻧﻪ اﻳﻦ ﻳﻌﻨﻲ ﺑﺎﻫﻢ ﺟﻔﺘﻨﺪ و ﻫﻤﻪ ﭼﻴﺰ ﺩاﺭﻩ ﺧﻮﺏ ﭘﻴﺶ ﻣﻴﺮﻩ. ﺗﺒﺮﻳﻚ.
سلام ببخشید وقت شمارو می گیرم می خواستم بگم اون کبوتر کوچیکرو که گفتین تو جعبه کنم برای همیشه تو جعبه باشه ????به مدت چندروز???اخه می دونی من برای کبوترام یه خونه توری درست کردم بزرگه بیشتر ولن حالا اینو توخونه کنم ???ممنون
پنج‌شنبه 15 بهمن‌ماه سال 1394 ساعت 09:59 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ. ﺗﺎ ﺯﻣﺎﻧﻲ ﻛﻪ ﺟﻔﺖ ﺑﺸﻪ. ﻟﻂﻔﺎ ﻳﻪ ﻋﻜﺲ اﺯ ﺟﺎﺗﻮﻥ ﺑﻔﺮﺳﺘﻴﺪ ﺗﺎ ﺑﻬﺘﺮ ﺑﺘﻮﻧﻢ ﺑﻪ ﻳﻮاﻟﻬﺎﺗﻮ ﭘﺎﺳﺦ ﺑﺪﻡ. ﺳﻮاﻟﻬﺎﻱ ﺳﻤﺎ ﻣﺚ اﻳﻦ ﻣﻴﻤﻮﻧﻪ ﻛﻪ ﻣﻦ ﺑﮕﻢ ﻣﺎ ﻳﻪ ﻫﻤﺴﺎﻳﻪ ﺩاﺭﻳﻢ. ﻣﻴﺸﻪ ﻛﻤﻜﺶ ﻛﻨﻴﺪ و ﺭاﻩ ﺣﻠﺶ ﭼﻴﻪ?
ﺧﺐ ﮔﻨﮕﻪ. ﺑﺎﻳﺪ ﺑﺎ ﻋﻜﺲ ﺑﻴﺸﺘﺮ ﺗﻮﺿﻴﺢ ﺑﺪﻳﺪ.
سلام اگه الان جوونه است چه قدرطول می کشه بالغ شه?ولی این همون ماده ای است که تو هلب قوقومیکرده وشماگفتید اون نیازبه نرداره ?به نظرشمانر غریبی نمی کنه چون دقیقا یک هفته دارم ??????????????ممنون لطفادقیق بگویید
پنج‌شنبه 15 بهمن‌ماه سال 1394 ساعت 09:56 ق.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
ﺳﻻﻡ. ﻣﻦ ﻛﻪ ﻧﻤﻴﺪﻭﻧﻢ ﭼﻨﺪ ﻭﻗﺘﺸﻪ. ﺟﻮﺟﻪ 10 ﻣاﻫﮕﻲ ﺗﺎ ﻳﻜﺴﺎﻟﮕﻲ ﺑﺎﻟﻎ ﻣﻴﺸﻪ. ﻧﻪ ﻏﺮﻳﺒﻲ ﻧﻤﻴﻜﻨﻪ
سلام ببخشید میخواستم بگم که جوجه های کبوترام هنوز خیلی کوچکن و مادرشون باز تخم میکنه و جوجه اش خیلی ریزمیمونه
پنج‌شنبه 15 بهمن‌ماه سال 1394 ساعت 07:31 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ.
ﺑﻠﻪ ﻣﺘﺎﺳﻔﺎﻧﻪ ﺭﻳﺰ ﻣﻴﻤﻮﻧﻨﺪ. ﺗﺨﻤﻬﺎ ﺭا ﺑﺮﺩاﺭﻳﺪ. ﺗﺎ ﺑﻪ ﺟﻮﺟﻪ ﻫﺎ ﺑﺮﺳﻨﺪ
سلام راستی یه کبوتوساده دارم کوچیکه هیکلش ولی جوجه نیست یعنی نژادش این طوریه چون تاحالا ازاونا داشتم ولی سوال من اینه که اونو چطوری جفت کنم بعضی وقتا تو هلب بکنی می زنه ماده رو ولی توجعبه کتک می خوره خیلی سخته جفت کنم حالا چی کارکنم???????دقیقا بگویید اخه من جفت گاه مخصوص ندارم ممنون
چهارشنبه 14 بهمن‌ماه سال 1394 ساعت 09:37 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
ﺑﺬﻳﺶ اﺳﺘﺜﻨﺎ ﻳﺎ ﺟﺎﻳﻲ ﺑﺎ ﺟﻌﺒﻪ ﭼﻮﺑﻲ ﺩﺭﺳﺖ ﻛﻨﻴﺪ ﺗﺎ ﺭاﺣﺖ ﺑﺎﺷﻪ
سلام خوبی?می خواستم بگم که هنوز کبوترم جفت نشده نمی دونم چی کارکنم نکنه نره غریبی می کنه اخه الان دقیقا یک هفته دارم ولی جفت نشدند نره هنوز ماده رو می زنه خواهشا بگین چی کارکنم چند روز تو هلب باشه?
چهارشنبه 14 بهمن‌ماه سال 1394 ساعت 09:32 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
ﻣﺎﺩﻩ اﺕ ﺟﻮﻭﻧﻪ. ﺑﻪ اﻳﻦ ﺩﻟﻴﻠﻪ. ﺑﺎﻳﺪ ﺻﺒﺮ ﻛﻨﻲ ﺑﺎﻟﻎ ﺑﺸﻪ
واقعان ممنون از سایت خوبتون اخه میدونید چرا سوال کردم چون یهودی مادم خیلی بد اونوق هست اصلان بین اون همه نر فقد با یه کی جفت شده حالا هم این که ولش میکنم میره با اون یکی. یهودی نرمم تعجب میکنه البته هنوز دوروز هستش که زیر سبد هستند راستی غزاشونم زیر سبد بدم ولشون نکونم البته میتو نم جدا دوتایی ولشون کنم دوتای ولشون کنم خوبه که یهودی ماده نر شو جز نر یهودی نبینه تا انشا الله که جفت بشن ارزن هم بهشون میدم تا مگه جفت بشن ....
سه‌شنبه 13 بهمن‌ماه سال 1394 ساعت 07:49 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
ﺑﻬﺘﺮﻩ ﻛﻪ ﻣاﺩﻩ ﺷﻤا ﺗﺤﺖ ﻫﻴﭻ ﺷﺮاﻳﻂﻲ ﻧﺮ ﻗﺒﻠﻴﺶ ﺭا ﻧﺒﻴﻨﺪ. ﺗﺎ ﺯﻣﺎﻧﻲ ﻛﻪ اﺯ ﺟﻔﺖ ﺷﺪﻧﺶ ﻣﻂﻤﻴﻦ ﺷﺪﻳﺪ. ﺑﺎﻳﺪ ﺑﺮاﻱ ﺩاﻥ ﺩﺭﺷﺎﻥ ﺑﻴﺎﻭﺭﻳﺪ ﺗﺎ ﺑﺎﻝ ﺑﺰﻧﻨﺪ.
سلام خسته نباشید با ارز پوزش میخواستم ببینم من یک جفت یهودی اصل دارم واصه همین حیفم میاد جفت نندازمشو ن میخواستم ببینم من زیر سبدشون کردم خوبه نر هم قر میزنه ولی ماده یهودی کمی بد اونوق است کبوتر های پرشیه خودمم هستم ماده هم توی تیپم دارم همین ماده یهدیه همین یکیتوی تیپم هست بقیه همه نر هستند 43تا دارم البته دلیل جفت انداختنمم جوجه کشی نیست یهودی نرم جلد نیست واسه همین چون کلان یک ماده داشتم اونم همین یهودیه گفتم جفت باید بندازمش وگرنه یهودی نره میره بعد که جفت شد میزنم با کفترام بپره...
واسه همین میخواستم ببینم زیر سبد خوبه اخهه من تابحال جفت نداختم فقد کفتر های اصیل رو میپرونم..با تشکر// باید چند هفته زیر سبد باشه .. :
دوشنبه 12 بهمن‌ماه سال 1394 ساعت 10:35 ب.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
ﺳﻼﻡ ﺑﻠﻪ ﺳﺒﺪ ﺧﻮﺑﻪ. ﻧﻬﺎﻳﺘﺎ ﻳﻚ ﻫﻔﺘﻪ. ﺑﻌﺪ اﺯ ﺩﻭ ﺭﻭﺯ ﻣﺘﻮﺟﻪ ﻣﻴﺸﻲ ﻛﻪ ﺟﻔﺘﻨﺪ. اﻧﺎ ﺑﺮاﻱ ﻣﺤﻜﻢ ﻛﺎﺭﻱ ﻳﻚ ﻫﻔﺘﻪ ﻧﻜﻬﺸﻮﻥ ﺩاﺭ
با سلام چطور میشه فهمید تخم کفتر خراب شده
دوشنبه 12 بهمن‌ماه سال 1394 ساعت 01:42 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
ﺑﻬﺘﺮﻳﻦ ﺭا ه ﺻﺒﺮ اﺳﺖ. اﮔﺮ ﺑﻌﺪ اﺯ 17-18 ﺭﻭﺯ ﺩﺭ ﻧﻴﺎﻳﺪ ﻳﻌﻨﻲ ﺧﺮاﺏ ﺷﺪﻩ
باسلام خدمت جناب آقای ضیا؛

مایلم باکمال خرسندی حضورجنابعالی اعلام نمایم که آن نرسبز که ازبام پایین افتاده بودوگم شده بود،پیداشد(بعداز13روز)ونزدجفتش بازگردانده شد،آیاجوجه هایشان رامیپذیرند؟

مجددا"ازراهنماییهای شماکمال تشکررادارم.


جفتش باز گردانده شد،آیاجوجه هایشان رامیپذیرند؟
یکشنبه 11 بهمن‌ماه سال 1394 ساعت 10:14 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺩﺭﻭﺩ,
ﺧﻮﺷﺤﺎﻟﻢ ﻛﻪ ﻧﺮﺗﺎﻥ ﭘﻴﺪا ﺷﺪﻩ. اﺣﺘﻤﺎﻝ ﭘﺬﻳﺮﻓﺘﻦ ﺑﺴﻴﺎﺭ ﻛﻢ اﺳﺖ. ﺷﻤﺎ ﻣﻴﺘﻮاﻧﻴﺪ ﭘﺪﺭ و ﻣﺎﺩﺭ و ﺟﻮﺟﻪ ﻫﺎ ﺭا ﺩﺭ ﻳﻚ ﭼﻔﺘﻜﻦ ﺩﺭ ﺑﺴﺘﻪ ﺑﻂﻮﺭﻳﻜﻪ ﺑﺘﻮاﻧﻴﺪ ﺯﻳﺮ ﻧﻆﺮ ﺑﮕﻴﺮﺷﺎﻥ ﺑﮕﺬاﺭﻳﺪ. اﮔﺮ ﺩﻥ ﺩاﺩﻧﺪ ﻛﻪ ﺣﺘﻤﺎ ﭘﺬﻳﺮﻓﺘﻪ اﻧﺪ. ﻓﺮاﻣﻮﺵ ﻧﻜﻨﻴﺪ ﻫﺮﺩﻭ ﺑﺎﻳﺪ ﺩاﻥ ﺑﺪﻫﻨﺪ.
ﻣﻮﻓﻖ ﺑﺎﺷﻴﺪ
سلام برای جلد کبوتر کلا چند وقت باید بال بسته باشنید منظورم این است تا کی باید هوانشوند ??????درضمن کبوترای من تو خونه ی توری هم هستن یکم اشنا ترن.ولی کلا چه مقدار دیگه خوب وارد می شون???ممنوت
یکشنبه 11 بهمن‌ماه سال 1394 ساعت 08:27 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
اﺻﻮﻻ اﮔﺮ ﻛﺒﻮﺗﺮ ﺟﻠﺪ ﺟﺎﻳﻲ ﻧﺒﺎﺷﺪ ﻇﺮﻑ ﻳﻚ ﻫﻐﺘﻪ ﺑﺎﻳﺪ ﺟﻠﺪ ﺷﻮﺩ. اﮔﺮ ﺟﻠد ﺑﺎﺷﺪ ﺩﺭ ﺑﻌﻀﻲ ﻣﻮاﺭﺩ ﻫﻴﭽﻮﻗﺖ ﺟﻠﺪ ﺷﻤﺎ ﻧﻤﻴﺸﻮﺩ. ﺑﺴﺘﮕﻲ ﺑﻪ ﺫاﺕ ﻛﺒﻮﺗﺮ ﺷﻤﺎ ﺩاﺭﺩ
سلام راستی اون دوتا کبوتر تو هلب می کنن ماده براش قوقو می کنه ولی نره این رو بیرون می کنه ومی زنه حالا چی کارکنم چند روز تو خونه نگه دارم قدیم دوروز بودن الان چند روز نگه دارم؟
یکشنبه 11 بهمن‌ماه سال 1394 ساعت 04:43 ب.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
ﺳﻼﻡ ﺁﻧﻘﺪﺭ ﻧﮕﻬﺪاﺭ ﺗﺎ ﻛﺎﻣﻼ ﺟﻔﺖ ﺷﻮﻧﺪ. ﻣﻤﻜﻦ اﺳﺖ ﺗﺎ ﻳﻚ ﻫﻔﺘﻪ ﻃﻮﻝ ﺑﻜﺸﺪ.
سلام کبوتر کله گیجک داشت ویکم کم تر شده ولی نمی تونه راحت غذا بخوره وگدنش همیشه پایینه چی کار کنم لطفا بگین
یکشنبه 11 بهمن‌ماه سال 1394 ساعت 04:41 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ.
ﺑﺎﻳﺪ ﺧﻮﺫﺗﺎﻥ ﺑﺎ ﺩﺳﺖ ﺑﻬﺶ ﺩاﻥ ﺑﺪﻫﻴﺪ. اﻟﺒﺘﻪ ﻋﺮﺽ ﻛﺮﺩﻡ ﻫﻤﭽﻨﺎﻥ ﻧﺎﻗﻞ ﺑﻴﻤﺎﺭﻳﺴﺖ
سلام راستی اگه جفت نبودن چی کار کنم؟؟؟؟؟؟؟بعدخونه ی کبوترا اجری وتوش پلاستیک وبیرون پلاستیک کشیده وتوش گرم است برای زمستان دراین حال هم هلب به درد نمی خوره ؟؟؟؟منظورم این است که اگه تخم کنن داخل ان تخم ها خراب می شود احتمال زیاد؟به نظرمن هلب که توش دوتا کبوتر راحت جا می شن اخه وقتی تخم می کنن هر دوکبوتر نمی رن وفقط یکی وبه نظر من برای جوجه ها زیاد تنگجا تیست نظرشما چیست؟؟؟ممنون رفیق از سایت خوبت
شنبه 10 بهمن‌ماه سال 1394 ساعت 09:09 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
ﻋﺮﺽ ﻛﺮﺩﻡ ﺣﻠﺐ ﻣﻨﺎﺳﺐ ﻧﻴﻴﺖ. ﺷﻤﺎ ﻣﺜﻞ اﻳﻨﻜﻪ ﻣﻴﺨﻮاﻱ ﻣﻦ ﺑﮕﻢ ﻣﻨﺎﺳﺒﻪ. اﮔﻪ ﺩﻳﮕﻪ ﺩﺭﺳﺖ ﻛﺮﺩﻳﺪ و ﻛﺎﺭﻳﺶ ﻧﻤﻴﺘﻮﻧﻴﺪ ﺑﻜﻨﻴﺪ ﺑﻜﺬاﺭﻳﺪ ﺑﺎﺳﻪ ﺗﺎ ﺗﺎﺑﺳﺘﻮﻥ.
اﮔﺮ ﺟﻔﺖ ﻧﻴﺳﺘﻨد ﺑﺎﻳﺪ ﺗﻮ ﺟﻔﺘﻜﻦ ﺑﺬاﺭﻳﺪﺷﻮﻥ ﺗﺎ ﺟﻔﺖ ﺑﺸﻮﻧﺪ.
سلام به نظرمن هلب خیلی هم کوچیک نیست ولی می گن که بعد از یک ماه که تخم هاشون جوجه شد تمیز کنی اشکال نداره نظرتون چیست؟
شنبه 10 بهمن‌ماه سال 1394 ساعت 08:59 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﻧﻪ اﺳﻜﺎﻝ ﻧﺪاﺭﻩ. ﻣﺮﺗﺐ ﺗﻤﻴﺰ ﻛﻨﻴﺪ
سلام یه کبوترزرد نر گرفتم تازه ..کبوترروباماده انداختم توجعبه تادوروز بعد برای هواخوری تو تور ول می کردم بعددوروز دوباره ولش کردم تو تور هی می پرید این ور اون ور ماده هم پشتسرش می رفت که دیگه خسته شد بعداینو امشب توهلب کردم بامادش ولی درشونونبستم به تظرتون جفت شدن ؟می خوان تخم کنن؟
شنبه 10 بهمن‌ماه سال 1394 ساعت 05:11 ب.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
ﺳﻼﻡ. اﺣﺘﻤﺎﻝ 90% ﺟﻔﺖ ﺷﺪﻩ اﻧﺪ. ﻳﻜﻲ ﺩﻭ ﺭﻭﺯ ﺩﻳﮕﺮ ﺯﻳﺮ ﻧﻆﺮ ﺑﮕﻴﺮﻳﺪﺷﺎﻥ.
سلام یعنی اشکال نداره اگه برن تو هلب تخم کنن وبعدازمدتی اشغال ها روتمیز بکنم اگه تو خونه هم گرم باشه هلب بدرد نمی خوره ممنون
شنبه 10 بهمن‌ماه سال 1394 ساعت 02:03 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ ﺑﺎﻳﺪ ﻳﻚ ﺭﻭﺯ ﺩﺭ ﻣﻴﻮﻥ ﺗﻤﻴﺰ ﻛﻨﻲ. اﻣﺎ ﺗﻨﮕﻲ ﺟﺎﺷﻮ ﭼﻜﺎﺭ ﻣﻴﻜﻨﻲ?
نه منظورم این بود اگه باکبوتر دیگه ای جفت شد چون کبوتر ا مخصوص باهم جفت می شن
شنبه 10 بهمن‌ماه سال 1394 ساعت 06:51 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
اﺻﻮﻻ ﺑﺎ ﻛﺒﻮﺗﺮ ﺩﻳﮕﻪ اﻱ ﺟﻔﺖ ﻧﻤﻴﺸﻦ. ﻣﮕﺮ اﺷﺘﺒﺎﻫﻲ. ﭘﺲ ﺟﺪا ﻧﻜﻨﻴﺪ
سلام خوبی ببخشید این قدر مظاحمتون میشم کبوتر وقتی می خواد تخم کنه نوک تو نوک هممی کنن بعد سوار هم می شن ولی وقتی میخوان جفت بشن چی کار می کنن اخه می خواستم بدونم که اگریه بار جفت شد جداش کنم.ممنون
جمعه 9 بهمن‌ماه سال 1394 ساعت 07:16 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
ﺭﻭﻳﻬﻢ ﺳﻮاﺭ ﺷﺪﻥ ﻫﻤﻮﻥ ﺟﻔﺖ ﺧﻮﺭﺩﻧﻪ. و ﺷﻤﺎ ﭼﺮا ﻣﻴﺨﻮاﻫﻴﻮ ﺳﻮاﺷﻮﻥ ﻛﻨﻴﺪ?
سلام خوبی؟اگه هلب باشه اشکالش چیه اخه هلب اگه باشه رو دیوار بیشتر می شه نصب کرد حالا می شه بگین چرا هلب خرابه ممنون
جمعه 9 بهمن‌ماه سال 1394 ساعت 07:14 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
ﭼﻮﻥ ﻓﻠﺰﻩ. ﺳﺮﺩﻭ ﮔﺮﻡ ﻣﻴﺸﻪ. ﻣﻮﻓﻮﻉ ﺭﻭش خﺸﻚ ﻧﻤﻴﺸﻪ. اﻣﻜﺎﻥ ﺩاﺭﻩ ﭘﺎﺭﻛﺒﻮﺗﺮﻫﺎ ﺭا ﺯﺧﻢ ﻛﻨﻪ و ﻣﻬﻤﺘﺮ اﻳﻨﻜﻪ ﺣﺎﻱ ﺗﻨﮕﻴﻪ ﺑﺮاﻱ ﻛﺒﻮﺗﺮ و ﺟﻮﺟﻪ ﻫﺎﺵ.
سلام خوبی عزیز؟توی گنجه ی کبوتر هلب بهتره یا خونه ی چوبی اشکال نداره همشون باشه
جمعه 9 بهمن‌ماه سال 1394 ساعت 12:04 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ ﻋﻠﻲ ﺟﺎﻥ,
ﺣﻠﺒﻲ ﺧﻮﺏ ﻧﻴﺴﺖ. ﭼﻮﺑﻲ ﺑﺎﻳﺪ ﺑﺎﺷﻪ
سلام برای این که کبوتر جفت بشه چند روز تو خونه باید باشه منظورم تو خونه چوبیه ؟بعد اشکال داره اینارو یکم بیرون ول کنیم بابقیه کبوتراکه غذابخوره بعددوباره تا روز بعد تو خونه کنیم ممنون فقط یکم دقیق تر بگویید..........موفق باشید
جمعه 9 بهمن‌ماه سال 1394 ساعت 09:57 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺩﺭﻭﺩ
اﮔﺮ ﻛﺒﻮﺗﺮ ﻫﺎ اﺯ,ﻫﻤﻪ ﻧﻆﺮ ﺁﻣﺎﺩﻩ ﺑﺎﺷﻨﺪ ﻫﻤﺎﻥ ﺭﻭﺯ اﻭﻝ ﺟﻔﺖ ﻣﻴﺸﻮﻧﺪ. اﻣﺎ ﺑﻬﺘﺮ اﺳﺖ ﺗﺎ 3 ﺭﻭﺯ ﺑﺎ ﻫﻢ ﺑﺎﺷﻨﺪ. اﮔﺮ ﺑﺮاﻱ ﻫﻮاﺧﻮﺭﻱ ﺑﺎ ﺑﻘﻴﻪ ﻛﺒﻮﺗﺮﻫﺎ ﺩﺭﺷﺎﻥ ﻣﻴﺂﻭﺭﻳﺪ اﻳﺮاﻭﻱ ﻧﺪاﺭﻭ ﻓﻘﻄ ﻣﻮاﻇﺒﺴﺎﻥ ﺑﺎﺷﻴﺪ ﺑﺎ ﻛﺒﻮﺗﺮﻫﺎﻱ ﺩﻳﮕﺮ ﺟﻔﺖ ﻧﺨﻮﺭﻧﺪ.
سلام خوبی؟می خواستم بپرسم که برای هواکردن کبوتر تعدادشون کمه حتما باید جفت باشندکه فرارنکنن چون همیشه تو خونه توری بزرگه شون ولن ولی میان بیرون می پرن بالا پاین با ولی زود میان جا بقیه کبوتر ممنون
پنج‌شنبه 8 بهمن‌ماه سال 1394 ساعت 07:57 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ.
ﺧﻮﺑﻢ ﻣﺮﺳﻲ.
ﺑﺮاﻱ ﭘﺮاﻧﺪﻥ ﻛﺒﻮﺗﺮﻫﺎﻱ ﻧﺎﺟﻠﺪ ﻋﻮاﻣﻞ ﺯﻳﺎﺩﻱ ﺩﺳﺖ ﺩاﺭﻧﺪ. و ﺑﻬﻤﻴﻦ ﺳﺎﺩﮔﻲ ﻧﻴﺴﺖ ﻛﻪ ﺷﻤﺎ ﺁﻧﻬﺎ ﺭا ﺟﻔﺖ ﻛﻨﻴﺪ و اﻧﺎﻇﺎﺭ ﺩاﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﻴﺪ ﺑﺎﺧﺖ ﻧﻜﻨﻨﺪ.
ﺩﻟﻴﻞ ﺑﺎﺑﺎﻭ ﭘﺎﻳﻴﻦ ﭘﺮﻳﺪﻥ و ﭘﺮﻭﻟﺰ,ﻧﻜﺮﺩﻥ ﻣﺴﺖ ﺑﻮﺩﻧﺸﺎﻥ اﺳﺖ.
سلام خوبی؟دلیل قور قور کبوتر نر چیه منظورم اینه که بعضی ها شون دم کشی ومی قرن ولی بضی ها کم تر یا اصلن نمی قرن یعنی نطفه ندارن؟ممنون از سایت خوبتون
چهارشنبه 7 بهمن‌ماه سال 1394 ساعت 07:02 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
ﺧﻴﺮ اﺭﺗﺒﺎﻃﻲ ﺑﻪ ﻧﻂﻔﻪ ﻧﺪاﺭﻩ. اﺧﻼﻗﻬﺎﻱ ﻣﺘﻔﺎﻭﺗﻪ
یعنی دیگه اماده برای جفت شدن وتخم کردن درسته؟بعدیه نردارم ازاین کوچکاست هیکلش کوچیکه ولی اونومی زنه دیگه نر ندارم
سه‌شنبه 6 بهمن‌ماه سال 1394 ساعت 04:28 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
ﺑﻠﻪ. ﺑﺮاﻳﺶ ﻧﺮ ﻣﻨﺎﺳﺐ ﺗﻬﻴﻪ ﻛﻨﻴﺪ.
سلام یه کبوتر ماده دارم تو خونه هوم هوم می کنه ولی به شدیت نر نمی رسه یعنی به سن بلوغرسیده ؟ممنون
سه‌شنبه 6 بهمن‌ماه سال 1394 ساعت 06:53 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
ﻧﻪ اﻳﻦ ﻳﻌﻨﻲ اﺣﺘﻴﺎﺝ ﺑﻪ ﻧﺮ ﺩاﺭﻩ.
سلام برای هوا کردن کبوتر مراحل مقدماتی رو بهم توضیح می دین ممنون
دوشنبه 5 بهمن‌ماه سال 1394 ساعت 09:00 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
ﻟﻂﻔﺎ ﻣﻘﺎﻻﺕ ﺭا ﺑﺨﻮﻧﻴﺪ. ﻛﺎﻣﻼ ﺗﻮﺿﻴﺢ ﺩاﺩﻩ ﺷﺪﻩ
سلام میخواستم بپرسم کفتریی رو که هوا میکنیم هوا نمیره دوباره میره سر جاش میشینه باید چکار کنیم هوا بره
یکشنبه 4 بهمن‌ماه سال 1394 ساعت 05:18 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ.
ﺭﺩﺵ ﻛﻨﻴﺪ ﺑﺮﻩ. ﻛﺒﻮﺗﺮ ﺧﻮﺑﻲ ﻧﻴﺴﺖ
پس هیچ کاری نمی شه کرد چون تمام نرهارو میزنه خیلی قویه چی کار کنم؟
یکشنبه 4 بهمن‌ماه سال 1394 ساعت 04:40 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
اﻭﻝ ﻣﻂﻤﻴﻦ ﺷﻴﺪ ﻣﺎﺩﻩ اﺳﺖ. ﺑﻌﺪ ﺳﻮاﺵ ﻛﻨﻴﺪ. ﺑﻬﺎﺭ ﺑﺎ ﻳﻚ ﻧﺮ ﺟﻔﺘﺶ,ﻛﻨﻴﺪ
سلام خدمت برادرگرامی جناب آقای ضیا؛

خواستم خدمتتون عرض کنم که ماده کبوترسابق الذکرخوشبختانه الان مدت شش روزاست که ازجوجه هاش مراقبت می کنه واونهارو رهانکرده،بنظرشماآیااین روند روهمچنان ادامه میده،تاچه مدتی ؟باتوجه به شواهدوقرائن موجودآیامیتونه به تنهایی جوجه هاروبزرگ کنه؟درغیراینصورت ازچندروزگی به بعدمیشه جوجه هارودستی تغذیه کرد؟

بانهایت تشکروامتنان.
یکشنبه 4 بهمن‌ماه سال 1394 ساعت 01:07 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ.
اﺣﺘﻤﺎﻝ اﻳﻨﻜﻪ ﺑﻪ اﻳﻦ ﺭﻭاﻝ اﺩاﻣﻪ ﺑﺪﻫﺪ ﻛﻢ اﺳﺖ. اﻣﺎ ﺩﻳﺪﻩ ﺷﺪﻩﺑﻌﻀﻲ ﻣﺎﺩﻩ ﻫﺎ ﺗﺎ ﺑﺯﺳﺖ ﺭﻭﺯﮔﻲ ﻫﻢ ﺩاﻥ ﺩاﺩﻩ اﻧﺪ. اﺯﺯﻣﺎﻧﻲ ﻛﻪ ﺷﺮﻭﻉ ﻛﺮﺩ ﺑﻪ ﺟﻮﺟﻪ ﻫﺎ ﺩاﻥ ﺩاﺩﻥ ﺷﻤﺎ ﻣﻴﺘﻮاﻧﻴﺪ ﺁﻧﻬﺎ ﺭا ﺑﺎ ﺩﺳﺖ ﺑﺰﺭﮒ ﻛﻨﻴﺪ.
سلام
ببخشید. بابت سوالم که پرسیده بودم کفترم نیو کاسل به پاهاش و کتش زده .
میخواستم بدونم راه درمانی هست . خواهش میکنم راهی به من نشون بدید چون کفترم خیلی برام مهمه.
متشکرم
یکشنبه 4 بهمن‌ماه سال 1394 ساعت 12:51 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
ﻣﺘﺎﺳﻔﺎﻧﻪ ﺭاﻫﻲ ﻧﻴﺴﺖ و ﻳﺎ اﮔﺮ ﺭاﻩ ﺟﺪﻳﺪﻱ ﺑﺎﺳﺪ ﺑﻨﺪﻩ ﺑﻲ اﻃﻼﻋﻢ.
سلام باعرض خسته نباشی فقط کبوترهای نر می تونن بقرن چون یه کفتر دارم از قیافش ماده است بعدشم بکم تو هلب قوقو می کنه ایا ماده است ؟
شنبه 3 بهمن‌ماه سال 1394 ساعت 08:27 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺩﺭﻭﺩ,
ﺑﻌﻀﻲ اﺯ ﻣﺎﺩﻩ ﻫﺎ ﻫﻢ ﻗﻮﺭ ﻣﺒﻜﺸﻨﺪ اﻣﺎ ﻣﺘﻮاﻥ ﺁﻧﺮا اﺯ ﻧﺮ ﺗﻮﻓﻴﺮ ﺩاﺩ.
سلام می خواستم بگم که خونشون بزرگه یعنی توش اگه دوطبقه یاسه طبقه بشه سی عدد یا چهل تا جا می شن خیلی کم بیستا بعد۵تاکبوتردارم که یکی از نرام مریضه ودیگری بابقیه کبوترامه واز بقیه کوچک تره..زودترجواب بدید ممنون
شنبه 3 بهمن‌ماه سال 1394 ساعت 02:19 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﻋﺮﺽ ﻛﺮﺩﻡﻛﻪ ﻋﻜﺲ ﺑﻔﺮﺳﺘﻴﺪ
1 2 3 4 5 ... 13 >>