X
تبلیغات

کبوتر ایرانی‌ در کانادا

نکاتی کاربردی برای بالابردن کیفیت در جوجه‌کشی

با درود و عرض ادب به بزرگان و دوستان عزیز.


دوستان گرامی‌ اینبار نیز با مقاله پرباری از دوست عزیزم آقای مجید ز. درخدمتتان هستیم.  از آنجائیکه این مقاله آخرین مقاله به تحریر در آمده در سال ۱۳۹۰ است لازم دیدم که سال نو و آغاز بهار را به همه ی دوستان در هر کجای دنیا که هستند از طرف آقای مجید ز. و خودم تبریک گفته و سالی‌ پر بار تر از همیشه برایشان آرزو کنیم.


مواردی که در این مقاله آورده شده است، نتیجه سال‌ها تحقیقات، آزمون‌ها و تجربیات نویسنده است. نکاتی‌ بسیار ظریف که  بی‌ توجهی‌ به هر کدام از آنها میتواند فاجعه  بار و عمل به آنها میتواند موفقیت را چند برابر کند. امیدوارم که دوستان عزیز نیز قدم پیش نهاده و تجربه شخصی‌‌شان را در رابطه با این مقاله و نه موضوعات حاشیه‌ای دیگر با همه به اشتراک بگذارند. پیشنهاد من به دوستان این است که این  مقاله  را خلاصه نویسی کرده و بشکل برگ راهنما در محل جوجه کشی‌ نصب کرده تا با در دسترس داشتن آن بتوانند به نحو احسن موارد را رعایت کنند. 

 


نکاتی کاربردی برای بالابردن کیفیت در جوجه‌کشی
 
به قلم: مجید ز.
 
این‌روزها که مراحل آماده‌سازی کبوترها برای جفت‌کردن را پشت سر گذاشته‌ایم و کبوترپروران مشغول تن‌کردن مایه‌کفترهای خود هستند، لازم است نکاتی را فهرست‌وار یادآوری کنیم که به‌واقع ریزه‌کاری‌های فنی و مدیریتی در جوجه‌کشی هستند. با رعایت این نکات کلیدی می‌توان بهترین نتایج را از زحمات خود در این فصل گرفت. در این جستار به شماری از مواردی که مربوط هستند به "بعد از جفت‌کردن کبوتران تا هنگام بارآمدن جوجه‌ها و رسیدن به سن چهار هفتهگی" اشاره می‌کنیم. مد نظر ما در این‌جا طبعاً کیفیت پرش جوجه‌ها نیست؛ مرکزیت توجه ما تشریح ظرافت‌ها و نکات کاربردی گوناگونی است که برای پشت سرگذاشتن یک‌نوبت جوجه‌کشی موفق و عایدشدن بهترین نتیجه از لحاظ تعداد جوجه‌ها و سلامت آن‌ها می‌توانند دستمایه‌ی کارمان باشند.
 
×   ×    ×
 
 قبل از هر چیز باید توجه داشت که لازمه‌ی جوجه‌کشی سالم و بی‌نقص، داشتن جفت‌های سالم و بی‌نقص است. بهترین و اصیل‌ترین کبوتران نیز اگر از سلامت کامل برخوردار نباشند، نمی‌توانند جفت‌های قابل اتکایی برای جوجه‌کشی باشند، درست مثل بهترین فوتبالیستی که به‌خاطر درد کلیه شدید، قادر به حضور در مسابقه نباشد. بنابراین، سلامت مایه‌کفترها، شرط اولیه و تعیین‌کننده در جوجه‌کشی است.
 
در همین راستا، حضور یک کبوتر مریض یا حتا مشکوک به مریضی در چرخه‌ی جوجه‌کشی، با انتفال بیماری به دیگر جفت‌ها و سپس جوجه‌های کوچک و شیوع آن در گنجه می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری به جوجه‌کشی ما بزند. از آن‌جا که جوجه‌های "گلِ سرخی" بهترین سری جوجه‌ها هستند، بالابردن ضریب اطمینان در جوجه‌کشی با احتیاط‌های لازم و رعایت نکات پیشگیرنده، بهترین نتیجه را عایدمان خواهد کرد.
 
گاه در مراحل جوجه‌کشی مشاهده می‌شود که یک ماده نسبت به نر خود بی‌میلی نشان می‌دهد یا جفت‌ها به تخم‌ها یا جوجه‌های خود بی‌اهمیت شده‌اند. این خود می‌تواند نشانه‌ای از بیماری یکی از طرفین باشد که با تشخیص سریع و صحیح، بایستی به جداکردن آن از گله‌ی جفت‌ها اقدام نمود و تخم‌ها یا جوجه‌ها را زیر دیگران حمال (دایه) کرد. کبوتر بیمار را در گنجه‌ی جوجه‌کشی و میان جفت‌ها نگه ندارید و حتماً در محلی جداگانه مداوا کنید.
 
در هنگام جوجه‌کشی، بایستی از آوردن کبوترهای غریبه جداً خودداری نمود. کبوتری با ظاهری سالم ممکن است باطناً ناقل بیماری باشد. نکته‌ی قابل تامل این است که کبوترانی که درون یک گنجه با هم زندگی می‌کنند، با شرایط آن گنجه سازگار شده‌اند و سیستم ایمنی بدن‌شان با شرایط باکتریایی و خاص آن گنجه تطبیق‌پذیری پیدا کرده است. با ورود کبوتر(ان) جدید به گنجه‌، این جو ایمنی مختل می‌شود، زیرا حتا اگر کبوتر(ان) تازه‌وارد سالم باشد، با فضای خاص گنجه‌ی ما همخوانی ندارد و باکتری‌های جدیدی را از چرخه‌ی زندگی قبلی خود وارد این چرخه می‌کند که ممکن است موجب بیماری خود یا دیگر کبوتران بشود. در ضمن، ورود عضو جدید سطح استرس را در گنجه بالا می‌برد که خود یکی از عوامل تشدید و شیوع بیماری‌هاست.
چنانچه مجبور بودید کبوتری غریبه را برای جوجه‌کشی به بام خود بیاورید، توصیه می‌شود که آن‌ وجفت‌اش را در محلی جداگانه و دور از گنجه‌ی اصلی نگهداری کنید.
از فضله‌ی کبوتر می‌شود تا حد زیادی به سلامت آن پی برد. مدفوع پشکلی شکل قهوه‌ای رنگ (گاه سبز متمایل به قهوه‌ای) با مقداری سفیدی بر آن ایده‌آل‌ است. نبود سفیدی (اوره در ادرار) روی فضله و یا زرد یا سبز بودن آن نشانه‌ی ضعف یا بیماری کبدی در کبوتر است؛ گاه نیز حکایت از نوعی عفونت باکتریایی دارد که باید درمان شود.
اگر صبح زود مشاهده کردید که تعدادی فضله در یک نقطه مشخص در جفت‌کنی جمع شده، حکایت از استراحت خوب کبوتر و آرامش‌اش دارد. تا دو سه روز اول اگر رنگ سبز در مدفوع جفت‌ها مشاهده شد نباید زیاد نگران بود، زیرا اغلب به‌خاطر استرس جفت‌شدن و جای جدید است. اگر بعد از یک‌هفته باز ادامه پیدا کرد، بایستی به این موضوع اهمیت داد.
   


تشریح کامل فضله‌ی کبوتر: [لینک]
http://www.exoticpetvet.net/avian/droppings.html
 
با کوتاه‌کردن پرهای اطراف مقعد و پاکسازی دور آن، جفت‌ها بهتر می‌توانند عمل جفت‌گیری و لقاح را انجام دهند.
 
قبل از تن‌کردن، لازم است نوع رژیم غذایی مایه‌کفترها تغییر کند. بهتر است حتا برای دو هفته، کبوتران ماده را در فضایی جداگانه پذیرایی کرد. در این مرحله بایستی مقدار پروتئین‌های ضروری (و آمینه اسیدها که واحد تشکیل‌دهنده‌ی پروتئین هستند) و چربی و ویتامین‌ها (خصوصاً ویتامینA,E,D ) و مواد آلی و ترکیبات‌شان و نیز مواد و املاح معدنی و انواع نمک‌ها (آهن، کلسیم، منیزیوم، فسفر، سدیم، ید، فلوئور و ...) و مکمل هایی چون سلنیوم افزایش پیدا کنند. ویتامینD باعث جذب کلیسم و فسفر در بدن کبوتر می‌شود که اساس در ساخت تخم و سپس استخوان‌بندی جوجه هستند. در شهرهای تهران، قم و کاشان که اغلب آفتابی هستند، کمبود ویتامینD محسوس نیست، اما در مناطقی که در این فصل اغلب ابری هستند و یا گنجه‌هایی که آفتابگیر نیستند، بهتر است از لامپ‌های UV (اولترا وایولت – تابش مصنوعی) با قدرت متوسط برای دو ساعت در روز استفاده کرد.
 
برای حفظ سادگی کلام صرفاً به نام‌بردن از تعدادی از دانه‌ها و مواد خوراکی لازم که حاوی مواد مورد نیاز معدنی و آلی برای کبوتران جوجه‌کشی هستند بسنده می‌کنیم:
با جداکردن ماده‌ها برای دو هفته، بایستی مقدار نخودهای مخصوص کبوتر (با پروتئین بین 20 تا 28 درصد) غذای آن‌ها را به سی تا چهل درصد از کل غذا افزایش داد. ضمناً بایستی بین مقدار پروتئین و کلیسم مصرفی توازن وجود داشته باشد، زیرا افزایش پروتئین، نیاز به مصرف کلسیم را افزایش می‌دهد. کافیشه پانزده درصد غذا را تشکیل می‌دهد (با چربی بین 25 تا سی درصد) و ذرت چیزی حدود پانزده درصد (به‌خاطر بالابودن هیدروکربنات آن که در هوای سرد منبع مهم گلوکز و تولید انرژی است و نیز مقدار فیبر بالای موجود در ذرت). ده تا پانزده درصد ارزن (قرمز بهتر است) و پنج درصد گندم و مقداری عدس و ماش (قره‌ماش). تخم جارو (مایلو) از خانواده‌ی ذرت است و چند درصدی را می‌شود به آن اختصاص داد (نبودش نیز زیاد مهم نیست). اگر خواستیم سویا را به سبد غذایی کبوتران بیافزاییم (به‌خاطر پروتئین 35 درصدی آن و چربی‌ بالایش)، بهتر است نخست آن‌را تفت دهیم، در غیر این‌صورت کبوتران رغبتی به خوردن آن نشان نخواهند داد.
توجه شود که مصرف فیبر بیش از حد مانع از جذب کلسیم و منیزیوم در بدن کبوتر می‌شود، بنابراین نباید درصد کل ذرت و عدس در غذای جوجه‌کشی‌ها بیش از بیست درصد باشد.
 
در مجموع، مقدار هیدروکربنات تا 55٪، پروتئین تا 20٪، چربی تا 10٪، فیبر تا 6٪ و کم‌تر از ده درصد باقی مواد مفید ایده‌آل است.
 
بایستی آجر قرمزرنگ مخصوص کبوتر و نیز سفیدرنگ مخصوص مرغ و کبوتر (کربنات کلسیم) و صدف خردشده و ماسه‌ی دریایی و نیز نمک یددار را در ظرف‌های جداگانه در اختیار کبوتر گذاشت تا بسته به نیازش از آن‌ها مصرف کند. گل شور چندان خوراکی سالمی برای کبوتر نیست و بهتر است به جای آن از آن‌چه شرح‌اش رفت استفاده شود.
 
دو روز پیاپی بایستی یک قاشق چایخوری الکترولایت (حاوی انواع نمک‌ها و مواد معدنی و ویتامین‌های اصلی) را در سه لیتر آب محلول کرد و در اختیار کبوتر گذاشت تا هم از استرس کبوتر کاسته شود و هم مواد مورد نیاز را به سیستم بدنی آن بیافزاید.
 
نیز دو روز پیاپی بایستی سه قطره تنتور ید را در یک لیتر آب محلول کرد و در اختیار کبوتران نر و ماده گذاشت. این کار هم باعث شست‌و‌شوی دستگاه گوارش کبوتر می‌شود، هم به قدرت نطفه در کبوتر نر کمک می‌کند، ید را که برای بدن پرنده لازم است به آن می‌رساند و هم از بروز سرطان تخمدان در ماده پیشگیری می‌کند.
 
باقی روزها یک‌روز در میان مولتی ویتامین و پروبیوتیک را بایستی در آب جفت‌ها محلول کرد تا کبوتران از لحاظ قوا و ایمنی بدنی به بهترین وضعیت خود برسند.

 برای پیشگیری از باطل‌شدن احتمالی تخم‌ها، بایستی شرایط جفتگیری جفت‌ها را فراهم کرد. اگر در جفت‌کنی جوجه می‌کشیم، بایستی فضای آن کافی باشد. اندازه‌ی ایده‌آل یک جفت‌کنی 50 سانتی‌متر عرض و طول و 40 سانتی‌متر ارتفاع است. بیش از حد بزرگ‌بودن جفت‌کنی چندان مناسب نیست. اگر در حضور جمع جوجه می‌کشید، شرط احتیاط است که جفت‌ها را جداگانه در فضایی آرام قرار دهید تا جلوی دید شما جفت بخورند. در آخر زمستان که روزها نسبتاً کوتاه است، بهتر است لامپ گنجه‌ها را تا ساعت هفت عصر روشن گذاشت، چون کبوتران میل دارند معمولاً یکبار نیز عصرها جفت‌گیری کنند.
 
هیچ‌وقت از پوسته‌ی تخم کبوتر یا مرغ به‌عنوان منبع کلسیم استفاده نکنید، زیرا بیماری‌های مهلکی چون سلمونلا (PARATYPHOID) می‌توانند از این طریق انتقال پیدا کنند.
 
مقدار بیش از حد کلسیم باعث سفت‌شدن بیش از اندازه‌ی پوسته‌ی تخم شده، جوجه نمی‌تواند آن را بشکند و بیرون بیاید. بنابراین، بایستی در مقدار مصرفی کلسیم حفظ اعتدال کرد.
 
 در زمان جفت‌کردن تا هنگام بیرون‌آمدن جوجه‌ها، از اضافه‌کردن هر گونه اسید (حتا سرکه‌ی سیب) به چرخه‌ی غذایی پرنده بایستی خودداری کرد.
 
از هنگام جفت‌کردن تا موقعی که جوجه‌ها به سن پنج روز می‌رسند، از تجویز هر گونه آنتی‌بیوتیک به‌جد خودداری کنید. آنتی‌بیوتیک‌ها برای پیشگیری از بیماری‌ها به‌کار نمی‌آیند و فقط سیستم ایمنی کبوتر را ضعیف می‌کنند. از خوراندن آن‌ها به کبوتران تا جایی که بیماری مشاهده نشده پرهیز کنید.
 
پس از بیرون‌آمدن جوجه‌ها تا زمان جداشدن از والدین، بایستی هفته‌ای دوبار مولتی ویتامین و هفته‌ای دوبار پروبیوتیک به آب پرنده افزود تا علاوه بر تضمین روند رشد، سیستم ایمنی  و گوارشی جوجه و والدین نیز تقویت شود.
 
آب به همراه ویتامین یا دارو را نباید در معرض نور خورشید قرار داد، زیرا در آن بلافاصله تغییرات شیمیایی رخ می‌دهد.
 
تعویض مرتب آب و پاکیزه‌نگه‌داشتن ظروف آب‌دهی که دیگر نیاز به توصیه ندارد و همه طبعاً رعایت می‌کنند!
 
پس از بیرون‌آمدن جوجه‌ها می‌شود مقدار پروتئین (نخود کبوتر، کافیشه) سبد غذایی را تا 30٪ تقلیل داد و در مقابل به ارزن و قره‌ماش و گندم افزود.
 
هنگام حلقه‌گذاری جوجه‌ها (سنین بین هشت تا ده روزگی)  داروی ضد خوره (کنکر خشک و تر) را در آب محلول کرده در اختیار جوجه‌کشی قرار دهید. من شخصاً از قرصی به نام "اسپارتریکس SPARTRIX" استفاده می‌کنم که در طول زمان عمل می‌کند (حدوداً یک‌هفته) و یک‌چهارم آن‌را در دهان جوجه‌ها می‌گذارم.
 
توضیح ضروری: کسانی که انگشت کبوتر را برای نشانه‌گذاری می‌برند، به‌جای این‌ عمل ناشایست بهتر است به دوستان خود در دیگر کشورها سفارش خرید حلقه با نام و شماره‌تلفن بدهند که هم به کبوتر هویت می‌دهد، و هم به ارتقای فرهنگ کبوترپروری یاری می‌رساند.
 
چنان‌چه جوجه‌ها یکی کوچک‌تر از دیگری بار آمد، می‌توانید زمان دان‌دادن جوجه‌ی بزرگ‌تر را برای مدت کوتاهی جدا کنید تا والدین جوجه‌ی کوچکتر را خوب سیر کنند و بعد جوجه‌ی بزرگ‌تر را سر جایش بگذارید. یا خود می‌توانید شب‌هنگام که چینه‌دان جوجه‌ها را چک می‌کنید، به جوجه‌هایی که حق‌شان را نگرفته‌اند با دست دان دهید (دان خیس‌شده، ترجیحاً شامل نخود و ارزن و آب). توجه شود که به‌ جوجه‌ی کوچک‌تر از یک‌هفته نباید با دست دان داد. گاه نیز با مشاهده‌ی ضعف در جوجه بهتر است مقداری بسیار ناچیز از گرد "داکسی‌ساکلین" را با آب محلول کرده دو روز پیاپی به جوجه‌ بدهید تا بیماری‌های  تنفسی احتمالی مداوا شود.
 
 
جوجه‌ها که به سن پانزده تا بیست روز رسیدند، یک قاشق چایخوری "تریپول سولفا , 3SULVIT" را در چهار لیتر آب محلول کرده در اختیار جوجه‌کشی قرار دهید. بخش عمده‌ی این دارو که مداواگر کاکسیدوسیز است، به همراه بسیاری ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز کبوتر جذب بدن والدین می‌شود و مقداری اندک و بی‌ضرر نیز به مصرف جوجه‌ها خواهد رسید.  این عمل را می‌شود تا دو روز ادامه داد.
 
در بیست‌روزگی، ظرف کوچکی حاوی دانه‌های ریزتر چون ارزن و گندم و قره‌ماش را در جفت‌کنی‌ها قرار دهید تا جوجه‌ها با نوک‌زدن به آن‌ها زود دانخور و مستقل شوند.
 
در نظافت‌ گنجه‌ی جوجه‌کشی بایستی بسیار کوشا بود و علاوه بر نظافت روزانه، تمام در و دیوار و کف و کنج‌های آن‌را هفته‌ای دو بار با محلول ویرکن اس ضد عفونی کرد.
 
در مناطقی که گرم‌تر است و در آن‌ها "مگس کبوتر" و دیگر انگل‌های جلدی فعال هستند، بایستی گنجه‌ی جوجه‌کشی را قبل از تن‌کردن کبوترها با مواد ضد انگل مثل "ملتاین" ضد عفونی کرد. ضمناً بدن خود کبوترها را نیز باید با پودرهای مخصوص از آلودگی‌های انگلی پاکیزه نمود. با پخش مقداری تنباکو نیز می‌شود انگل‌های جلدی را فراری داد.
 
ماسه‌ای که در کاسه های زیر پای جفت‌ها قرار می‌گیرد بایستی ضد عفونی شده باشد یا چند روز در آفتاب قرار گرفته باشد. می‌توان از ماسه‌‌ی مخصوصی که برای ادرار و مدفوع گربه‌های خانگی استفاده می‌شود بهره برد که کشنده‌ی انواع باکتری‌هاست. ضمناً می‌توانید محلول "بیکینگ سودا"‌ (جوش شیرین) را در ماسه‌ی بادی اضافه کنید تا همین خاصیت را پیدا کند. خاک کاسه ها بعد از این‌که جوجه‌ها یک‌هفته‌ای شدند بایستی عوض شود و مرتب تمیز گردد تا این‌که جوجه‌ها قادر شوند خارج از آن مدفوع بکنند.
اندازه‌ی کلک بایستی مناسب باشد: نه چندان بزرگ که والدین نتوانند جوجه‌ها را زیر خود بکشند و جوجه‌ها را جفت به هم گرم کنند و نه آنقدر کوچک که وقتی جوجه‌ها رشد کردند جا کم بیاید. ضمناً بایستی سطح ماسه تا لبه‌ی کلک حتماً سه تا چهار سانتی‌متر گودتر باشد، زیرا جوجه‌ها طبق غریزه‌ی خود عقب‌عقب حرکت می‌کنند و وقتی به لبه خوردند، به بیرون کاسه فضله می‌اندازند. اگر با این لبه برخورد نکنند، ممکن است بیرون بیافتند.
 
 
 با پخش مقداری برگ سوزنی کاج، انگیزه‌ی کبوتران را برای لانه‌سازی و جوجه‌دهی تقویت کنید. ضمناً بوی این برگ‌ها از تجمع حشرات جلوگیری می‌کند.
 
یکی دیگر از فاکتورهای اصلی بیماری‌زا در کبوتران اضطراب و استرس است. هر چه فضا آرام‌تر و از جنجال خالی‌تر باشد، جوجه‌کشی بهتر نتیجه خواهد داد. بر این اصل از دست‌زدن بی‌مورد به کبوتران و حضور گاه‌وبی‌گاه در گنجه، ایجاد صدا و هیجان، بی‌نظمی در غذا و آب‌دهی، تغییرات بی‌مورد در فضا و جابه‌جایی جفت‌ها، اضافه‌کردن جفت‌های جدید به جمع جوجه‌کشی و در کل برهم‌زدن بهداشت روانی کبوتران جداً باید جلوگیری کرد.
 
از حضور و تردد دیگر افراد بر روی بام خودداری کنید، حتا اگر کفش‌ها یا لباس خود را تعویض کرده باشند. هر فرد با خود مقادیری باکتری‌های مختلف را همراه دارد که ممکن است منتقل شده و نظم باکتریایی گنجه‌های شما را برهم زند. بعضی ویروس‌ها نیز چون نیوکاسل از این طریق قابل انتقال هستند. همچنین حضور افراد ناشناس به کبوتران استرس وارد می‌کند.
 
چنانچه‌ خواستید تخمی را زیر دایه‌کبوتر (حمال) بگذارید، حتماً  از دایه‌کبوترهایی استفاده کنید که بهترین شرایط سلامتی جسمانی و تجربه‌ی دان‌دهی و پرورش جوجه را دارا باشند. فراموش نکنیم والدینی که سیستم ایمنی قوی و درونی پاکیزه دارند، دارای شیری مغذی‌تر و مقوی‌تر هستند و جوجه‌ها نیز قوی‌تر و سالم بار خواهند آمد. از کبوتران جوان، بازیگوش و پرتحرک نباید به‌عنوان دایه‌کبوتر استفاده کرد. حتی‌المقدور از کبوتران غریبه برای این منظور استفاده نکنید.
 
بهترین زمان برای واکسن روغنی نیوکاسل سن چهار تا پنج ‌هفته‌گی است. این واکسن نه‌تنها از بروز بیماری پیشگیری می‌کند، بلکه سطح توان ایمنی کبوتر را به حد بالایی افزایش می‌دهد. روش صحیح تزریق واکسن را می‌توانید در این ویدئو مشاهده بفرمایید: [ویدئو]
 
بهترین درجه‌ی حرارت برای جوجه‌های گل‌سرخی بین پنج تا ده درجه است (کمی کم‌تر یا زیادتر مانعی ندارد). بنابراین، از بابت خنک‌بودن جفت‌کنی‌ها نگران نباشید و از گرم‌کردن گنجه‌ی کبوتران با سیستم گرمایی جداً خودداری کنید (حتا در زمستان). گرم‌شدن گنجه‌ها از این طریق نه‌تنها رطوبت مورد نیاز کبوتران را از بین می‌برد (رطوبت سی تا چهل درصد) و هوای خشک زمستانی درون گنجه‌ را خشک‌تر می‌کند، بل‌که باعث فعال‌شدن باکتری‌ها و از بین‌رفتن تناسب باکتریایی گنجه می‌شود و ممکن است به شیوع بیماری منجر شود.
 
تهویه‌ی هوا در هر فصل و هر حالتی برای سلامت کبوترها تعیین‌کننده است. سعی کنید بادگیر گنجه‌ها را مسدود کنید، اما پنجره‌ و منافذی را برای عبور هوای تازه و تهویه‌ی کافی تعبیه کنید.
 
بهتر است زیر جادانی کبوتران یک چارچوب توری بگذارید تا دانه‌هایی که بر زمین می‌افتند و آلوده می‌شوند را کبوتران نتوانند بردارند. جاآبی‌ها مرتب شست‌وشو و ضد عفونی شوند و در جایی چند سانتی‌متر بلندتر از سطح زمین قرار گیرند که به گرد و غبار و مدفوع حیوان آغشته نگردند.
 
تجمع گرد سفید پر پرنده باعث بروز بیماری‌های تنفسی می‌شود و بهتر است گنجه‌ها را مرتب از آن پاکیزه نمود.
 
 
×   ×    ×
 
 
نگاشتن مقالاتی از این دست، دو هدف عمده را در دید دارد: نخست، به‌اشتراک‌گذاشتن تجربیات، معلومات و ارائه‌ی راهکارهای آزموده‌شده به قصد بالابردن سطح کیفی کبوتر و دانش اعضای جامعه‌ی کبوترپروران، و دوم و در وهله‌ی جدی‌تر، ترویج فرهنگ کبوترپروری همگانی و ارتقای سطح گفتگو در بین کبوترداران.
جای بسی تاسف است که ایران، یعنی قدیمی‌ترین مهد کبوترپروری در جهان، تنها کشوری است که در آن هنوز هیچ کلوپ جدی کبوتر تاسیس نشده و نمایشگاه کبوتر دایر نیست! تا در این رشته آدم‌های خبره و در عین حال اهل اندیشه و بافرهنگ حضور نیابند، سطح کار از این‌که هست بهتر نخواهد شد. لازمه‌ی برکشیدن مرتبه‌ی ورزش پرورش و پراندن کبوتر، حضور و جذب افراد خوش‌نام، مطلع و صد البته اهل فن و اندیشه به این ورزش مفرح است و متعاقب‌اش بسط گفتمان در حوزه‌ی این رشته. وقتی انسان‌های متشخص و رده‌بالای جامعه در این رشته حضور یابند، وقتی مقالات و کتاب‌های مفید در این زمینه منتشر شوند، وقتی گردهم‌آیی‌های منزه و علمی و کانون‌های مختلف با اعضای فعال و ثبت‌شده تشکیل گردند، نگاه جامعه نیز به این ورزش، در شکلی مثبت تغییر خواهد کرد و به حیثیتی که شایسته‌اش است دست خواهد یافت.
بیاییم به‌جای لعنت‌فرستادن به تاریکی، شمعی بیافروزیم و به‌جای کنایه‌زدن و خرده‌گیری ممتد از آن‌هایی که دستی در آتش دارند و تلاشگر این میدان هستند، خود نیز آستین‌ها را بالا زنیم و با حرمت‌نهادن به تلاش اهل خبره و با مشارکت جدی، همگی‌مان در راه اعتلای این ورزش بکوشیم.
 
فصل جوجه‌کشی پرباری را برای همگی آرزومندیم.
                                                                                                                     
                                                 
در انتها به رسم همیشگی‌، تعدادی از کبوتران دوستان را به نمایش میگذارم. این دفعه کبوتران دوست عزیزم آقای امیرنژندنیا را در نظر گرفته ام. کبوتر‌های اصیل ایشان در نوع خود از بهترین‌ها هستند. امیدوارم که از دیدن عکس‌ها لذت ببرید.

نظرات (334)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
سلام خسته نباشید ببخشید یه سوال داشتم یکی از تخم های کبوترم یکم روش خون هست نمیدونم تخم اولی یا دوم هست خواستم بدونم چرا اینجوری شده مشکلی که برا کبوترماده ام به وجود نمیاد امروز صبح متوجه شدم ممنون زود ج بدین
شنبه 29 فروردین‌ماه سال 1394 ساعت 08:49 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
ﻧﻪ ﻣﺸﻜﻠﻲ ﻧﻴﺴﺖ.
سلام کفتر های من جفت شدم چند وقت هست که جفت هستن من باید چی کار کنم تخم کنه باید ویتامین بدم یا چی کار باید بکنم ممنون میشم جواب بدین.
جمعه 28 فروردین‌ماه سال 1394 ساعت 11:25 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
مقداری کم ویتامین خوبه. اما بهتره که عجله نکنید. اگر مشکلی نداشته باشند تخم میکنند.
سلام با تشکر از وقتی که صرف مخاطب هاتون می کنید
کبوتر من چیزی حدود یک هفته هست که تخم گذاشته میخواستم بدونم چه کارهایی باید برای بعد از بیرون آمدن جوجه ها از تخم باید انجام بدم؟
مولتی ویتامین و پروبیوتیک رو از کجا میتونم تهیه کنم و هربار چه مقدار از این دو رو باید به آب اضافه کنم؟
از اونجایی که تقریبا روزی 2 بار آب کبوترامو عوض میکنم باید هر دفعه مولتی ویتامین و پروبیوتیک رو به آبشون اضافه کنم ؟ علت عوض کردن آبشونم واسه بهداشتشونه چون هر بار که رفتم بهشون سر بزنم میبینم آبشون تقریبا کثیف شده و توش پر کبوتر هست
ممنون از راهنماییتون
چهارشنبه 26 فروردین‌ماه سال 1394 ساعت 10:05 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام ، کار هایی را که در این مقاله نوشته شده انجام بدید عالی میشه.
از کجاش را من نمیدونم اما با دارو کانه های دامپزشکی تماس بگیرید حترما بهتون میگن. احتیاجی نیست روزی دوبار آب را عوض کنید. جا آبی هاتو ن ر اگه جای بلند قرار بدید آب کثیف نمیشه.
موفق باشید
با سلام ٬ ممنون از اطلاعاتی که برای مخاطبان قرار میدهید
بنده تازه دو جفت کبوتر نگهداری میکنم که یک جفت آنها الان روی تخم میخوابند..
عرض کنم که در روز چند وعده و چه وقت به کبوتران باید غذا داد..برای کبوتران جوجه دار چطور؟؟؟
وعرض دیگرم :آیا این دو جفت میتوانند در یک مکان باشند به ابعاد ۶۰در ۱/۵متر و ارتفاع ۱/۵ متر؟؟
این دو جفت با اینکه کنار هم وبا تور ازهم جدا هستند ٬ بسیار نسبت به جایشان غیرت دارند بطوریکه اجازه نزدیکی به دیگری را نمیدهند و با هم مبارزه میکنند...
ممنون میشم اگر پاسخ را به ایمیل بنده ارسال نمایید...موفق و سلامت باشید...علی یار هممون...
چهارشنبه 26 فروردین‌ماه سال 1394 ساعت 12:40 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام ،
تازمانی که جوجه ها در نیومدند روی یک بار دان کفایت میکنه اما وقتی جوجه ها در اومدند. دان باید همیشه در اختیارشون باشه.
ابعاد گفته شما برای دو جفت کبوتر کمی تنگه. اگه در دو گوشه این فضا دو جعبه کوچک قرار بدید که باهم تداخل نداشته باشند شاید با هم دعوا نکنند.
موفق باشید.
ممنون از راهنمایهای خوبتون از کجا بفهمم که ماده جوان یا پیر شده یا ضعیف شده
سه‌شنبه 25 فروردین‌ماه سال 1394 ساعت 11:13 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
خواهش میکنم.
معمولا پرنده های پیر مثل بقیه موجودات وقتی پیر میشوند قیافه هاشون هم چروک پیدا میکنه و زمخت میشوند. در ضم ن میتونید به یک کبوتر دار حرفه ای هم نشان بدید تا بهتون بگه.
اما ضعف مورد دیگریه که داخلیه و به راحتی قابل تشخیض نیست. که اون را هم میتوانید با دامپزشک در میان بگذارید.
با سلام مجدد من سوالم شبیه سوال مجید هست حالا باید چکار کنم که تخم بکنن یکی از جفتها ماده لونه سازی کردن میخوابه ولی هنوز تخم نکرده باید براشون چکار کنم ممنون میشم کمکم ککنید
سه‌شنبه 25 فروردین‌ماه سال 1394 ساعت 05:38 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
باید همه شرایط را مهیا کنید براشون. جای مناسب و آفتابگیر، دان های مقوی و پر پروتئین، آب و مولتی ویتامین، انگل زدایی از جمله کار هایی که میتونه کیفیت را بالا ببره. اگر کبوتران شما مشکل دارند که این دیگر مساله دیگریه.
باسلام خدمت دوست عزیز بنده یک جفت کبوتر خوشگل دارم هم نر خوبه هم ماده لونه سازی هم میکنن ماده میخوابه ولی تخم نمیگذارد مشکل از کجاست ممنون از وبلاگ خوبتون
یکشنبه 23 فروردین‌ماه سال 1394 ساعت 03:04 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
دلایل مختلفی میتواند داشته باشد. احتمال داره که ماده هات ضعیف باشند یا جا براشون مناسب نباشه. بعضی وقتها ماده های جوان هم این مشکل را دارند. ماده های پیر نیز اینگونه اند.
سلام خسته نباشید مرسی از جواب دادنتون ماده اولی رو با یه نر دیگه جفت کردم یه سوال داشتم خواستم بدونم چند روز بعد جفت گیری و پشتی کردن ماده تخم میکنه چون دو جفت دارم نزدیک ده یازده روز جفت کردم و چند باری پشتی کردن ولی هنوز تخم نکردن مشکلشون چیه با اینکه اون جفتم یه هقته نشده تخم کردن اونم فقط یکی ممنون
یکشنبه 23 فروردین‌ماه سال 1394 ساعت 08:47 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
خواهش میکنم. معمولا یک هفته تا ۱۰ روز باید تخم بگذارند. احتمال داره که ماده هات ضعیف باشند یا جا براشون مناسب نباشه. بعضی وقتها ماده های جوان هم این مشکل را دارند.
اگر دوجفت کبوتر را در یک قفس نگهداریم مشکلی پیش نمیاد در ضمن من کبوتر هوا نمیکنم فقط واسه تخم گذاری نگهمیدارم
جمعه 21 فروردین‌ماه سال 1394 ساعت 12:53 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
بستگی به سایز قفس داره.
سلام. وقت بخیر.
ببخشید سوالمو براتون ایمیل کردم، ممکنه راهنماییم کنین؟
پنج‌شنبه 20 فروردین‌ماه سال 1394 ساعت 09:04 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
با درود،
پاسخ شما فرستاده شد.
چهارشنبه 19 فروردین‌ماه سال 1394 ساعت 04:04 ب.ظ
امتیاز: 1 0
باسلام وخسته نباشی،یک جفت از کبوترام دوتاتخم گذاشتن بعدازمدتی دوتاشون درامدن ولی کمی بزرگ شدن یکی شون مردولی اون یکیش بزرگتر شد حالا دیگه پدر و مادرش اهمیتی به اون نمیدن وجوجه رو بزرگ نمی کنن وجوجه گرسنه مانده حالا باید چکارکنم ؟درضمن میشود جوجه را زیر کبوتری که فقط تخم دارن بزارم. ممنون
چهارشنبه 19 فروردین‌ماه سال 1394 ساعت 03:07 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
گذاشتن جوجه زیر کبوتری که فقط تخم دارد بستگی به فاصله زمانی بین جوجه و تخم های این جفت دارد. بهتر است که این جوجه را خودتان با دست بزرگ کنید و یا زیر کبوتری که جوجه های همسن دارد بگذارید.
از کجا بفهمیم کبوتر میخواهد تخم کند
چهارشنبه 19 فروردین‌ماه سال 1394 ساعت 12:12 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
کبوتری که بدنش در حال تخم سازی باشد مرتبا به محلی که ساخته میرود و به قول کبوتر بازان جایش را گرم میکند. از طرفی اگر به کمرش نگاه کنیم در یکی دو روز آخری که تخم در شکمش هست حالت غوز کردگی پیدا میکند.
سلام برای انگل داروی لوامیزول دادم سه روزم ویتامین ولی هنوز دمش باز نشده .نمیدونم نژادش چیه مادرش زرد و باباش سرور ، نمیدونم چطوری عکس براتون بفرستم ممنون
دوشنبه 17 فروردین‌ماه سال 1394 ساعت 04:53 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
عجله نکنید. عکس را به ایمیل بنده بفرستید. hamidzia@hotmail.com
چطوری عکس کبوتر رو برایت بفرستم که بگی اسم کبوتر چیه
یکشنبه 16 فروردین‌ماه سال 1394 ساعت 08:36 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
به این ایمیل بفرستید.
hamidzia@hotmail.com
سلام پرکبوتر که قیچی شده بعد چند روز دوباره مثل اولش میشه.
یکشنبه 16 فروردین‌ماه سال 1394 ساعت 08:33 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
شما باید پر قیچی شده را بکشید تا دوباره رشد کند. حدودا ۳۰ تا ۴۵ روز طول میکشد.
سلام خسته نباشید یه سوال داشتم من یه نر دارم که با دو تا ماده جفت شده یه هفته نشده اوردمش خونه با یه ماده که جفتش کردم ولی با یکی از ماده قدیمی جفت شده و الان تخم کرده ماده دومی ولی بازم هم خود نره هم ماده اولیش همدیگه رو میخوان ولی میخوام جداشون کنم چکار باید بکنم
شنبه 15 فروردین‌ماه سال 1394 ساعت 11:44 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
کلا ماده ای را که نمیخواهید با نر شما جفت باشد از گنجه خارج کنید. و نر را پیش ماده دوم قرار بدهید.
سلام یک جفت کفتر دارم یک دیروز ماده رو گربه خورد ومن رفتم ویک ماده دیگر گرفتم ولی نر ماده رو میزنه لطفا بگو چی کار کنم که جفت بشن.
شنبه 15 فروردین‌ماه سال 1394 ساعت 08:29 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
برای اینکه نر ماده را فراموش کنه چند روز طول میکشه. یه هفته از هم جداشون کنید و دوباره تن کنید.
سلام داروی انگل دادم مولتی ویتامین رو هم سه روز دادم ولی تازه اینجوری شده
پنج‌شنبه 13 فروردین‌ماه سال 1394 ساعت 03:51 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
از چه دارویی برای انگل زدایی استفاده کردید. در ضمن این جوجه شما چه نژادیه؟
حمید جان اگه لاین داری و ای دی لاین بهم بدی راحت تر میتونم عکس واست بفرستم...
درمورد انگل من مترونیدازول و کوتیریماکسازول انسانی دادم اثری نکرد
عرق نعنا و پودر ors دادم فایده نداشته
اکسی سایکلین دادم فایده نداشته
واقعا خودم موندم چیکار کنم اسهالش سبز رنگ نیست فقط انگار آب هالی هستش...
تغذیه کبوتر هم عالیه و درشت هست ولی این مشکل اسهال کلافم کرده...
چهارشنبه 12 فروردین‌ماه سال 1394 ساعت 11:23 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
هیچ کدام از اینها داروی ضد انگل نیستند. گویا در ایران دارویی به اسم لوامیزول هست که داری ضد انلگه. این را تهیه کنید.

متاسفانه لاین ندارم .
موفق باشید.
با سلام ممنون از صبر و حوصله تون واسه اینهمه سوال که من دارم .از اونجایی که عاشقانه کبوتر و دوست دارم دلم میخواد راجب شون همه چیز و بدونم تا خوب ازشون مراقبت کنم . یه جوجه کبوتر دارم تا حلا سه پر انداخته وزنش خوب پرها به ظاهر خوب و لی چند روزه دم شو نمیتونه باز کنه و دمش به سمت پایینه خوبم غذا میخوره نشانه از بیماری نداره .چیکار کنم تا بتونم دوباره پر دمش و وا کنه.ممنون
چهارشنبه 12 فروردین‌ماه سال 1394 ساعت 04:46 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
آیا به جوجه ها و بالغ ها داروی ضد انگل داده اید. اگر نداده اید حتما اینکار را بکنید.
با سلام
من در ماه قبل به همه کبوترام و جوجه ها واکسن نیوکاسل زدم کبوتران سن بالا همه جون سالم بدر بردن ولی مفلق های سه چاهار پری و جوجه های تازه در اومده همه از بین رفتن
یه کبوتر داشتم که الان شش پری هستش اون هم مریض شد و با دست غذا بهش دادم تا خوب شد ولی الان حدود یکی دو ماهی هست که اسهال داره! از نظر جسمانی خوبه تغذیش هم عالیه همه دانی هم بهش میدم از ارزن گندم عدس گاودانه ماشک کوشه و ذرت گرفته تا ویتامین و ad3e از نظر دارویی هم مترونیدازول کوتیریماکسازول دامپزشک داد ولی اثر نکرد اکسی سایکلین و پودر او ار اس هم بهش دادم ولی سودی نداشه لطف کنید بگید برای مشکل اسهال این کبوتر چه کنم
سئوال دومم راجع به جدا کردن کبوار هست شما از چه زمانی کبوتر را از جفت جدا میکنید و بهش استراحت میدید؟
سئوال بعدی راجع به واکسن هست چکار کنم که طلفات قبلی را نداشته باشم؟
مورد دیگه کبوترای من تهرانی نیستن و از نژاد اصیل اصفهان هستن یعنی دمگیر راه فرستادن عکس را بفرمایید تا با این نژاد هم آشنا کنمتون
ممنون
سه‌شنبه 11 فروردین‌ماه سال 1394 ساعت 11:39 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
درود بر شما امیر جان،
متاسفانه در مورد واکسن های نیوکاسل موجود در ایران اطلاعی ندارم. و چگونه جلو تلفات را باید بگیرید چیزی است که باید با دامپزشک مشورت کنید.

اسهال میتونه به دلیل انگل و یا انگل تک یاخته ای کاکسیدیوسیز باشه. برای انگل عمومی از دارو های ضد انگل موجود استفاده کنید و برای کاکسیدیوسیز از داروی آمپرولیوم استفاده کنید. هر دو را باید از دامپزشکی تهیه کنید.

من کلا از کبوتر هام دو دهن جوجه میکشم و جداشون میکنم. اواسط بهمن ماه هم شروع به جوجه کشی میکنم.

کبوتر دمگیر را قبلا دیده ام. گویا کبوتران جالبی هستند. برای فرستادن عکس میتوانید به آدرس ایمیل بنده بفرستید.
hamidzia@hotmail.com
پیروز و موفق باشید.
سلام سال نو مبارک .واسه اینکه کبوترام بعد از کبک پراشون خوب در بیاد چیکار کنم .برای کبک کردن حتما رو پرها رو باید کشید ممنون
یکشنبه 9 فروردین‌ماه سال 1394 ساعت 03:45 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
رویای عزیز سلام،
سال نوی شام هم مبارک. متاسفانه یا خوشبختانه بنده با کبک کردن مخالفم.
اول از هر چیز شما باید ترکیب مواد اولیه پر را بدانید و دوما این مواد را در اختیار کبوتر ها قرار دهید.
سلام
در مورد واکسن نیوکاسل سوال داشتم
این واکسن زیر پوست باید تزریق بشه یا تو عضله؟

چه واکسنهایی لازم است به اجبار تزریق شوند ؟
ممنون از حوصله راهنمایی و مطالب علمی شما
یکشنبه 9 فروردین‌ماه سال 1394 ساعت 01:03 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
تاجاییکه من میدانم چند نوع واکسن مختلف نیوکاسل هست که هر کدام را متفاوت تزریق میکنند. شما بهتر است که از دامپزشک بپرسید.
واکسن سلمونلا اگر در ایران پیدا شود خیلی لازم است.
من کبوترام رو تخم نمیشینن چه کار کنم تورو خدا کمک کنین
سه‌شنبه 4 فروردین‌ماه سال 1394 ساعت 09:55 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
تخم ها را بردارید تا دوباره تخم کنند. خدمت سما عرض کردم عکس از محیط کبوتر ها تو بفرستید تا مشکل را شناسایی کنیم.
سلام عکس و میفرستم ممنون ببخشید اینهمه سوال میپرسم چند روز قبل از کبک داروی انگل بدم واسه کبوترها که تعدادشون زیاده چیکار کنم حشره ومکس از بین بره قبلا از پودر ر قطره و پودر پورمنگنات استفاده کردم ولی تنهایی برام سخته سیصد تا کبوتر پودر بریزم روش دیگهای وجود داره که راحت تر باشه ممنون
یکشنبه 2 فروردین‌ماه سال 1394 ساعت 05:10 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
ممنون. راحت باشید هر چی سوال دارید بپرسید. برای انگل میتوانید از داروی لوامیزول که گویا در ایران هم موجود است استفاده کنید.
برای شپش ب حشرات دیگه هم میتونید از آیورمکتین به اندازه ۳ قطره در دهان استفاده کنید. متاسفانه باید همه را تک تک آیورمکتین بدهید.
موفق باشید.
دوجفت از کبوترهام که قبلن جوجه کشی میکردم حالا تخم نمیکنن چیکار کنم
جمعه 29 اسفند‌ماه سال 1393 ساعت 03:26 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
احتمالا دان دهی شما مناسب نیست. لطفا مطالب ما را در این زمینه مطالعه بکنید.
سلام ماده میخوابه جایی جفتگاه رو گذاشتم گرمه ولی بازم تلفات داشتم از نظر تغذیه و بهداشتم خیلی رعایت میکنم از بیست جفت کبوتر فقط چهل وپنج تا جوجه کشیدم ده تا رو خودم بزگ کردم ممنون ازشما.
جمعه 29 اسفند‌ماه سال 1393 ساعت 12:09 ق.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
سلام اگر لطف کنید عکسی از جای کبوترانتون ارائه بدید. بهتر میتونیم ایراداتش را رفع کنیم.
موفق باشید
من میخوام کبوترام تخم کنن باید در‌روز بیارم روی پشت بوم بچرخن یا نیازی نیست بعد زیر قفس چی بریزم جاتخمی چی باشه توش چی باشه من تو شهرمون ماسه بهدی پیدا نکردم چی بزارم براشون
چهارشنبه 27 اسفند‌ماه سال 1393 ساعت 11:40 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
احتیاجی به در آوردن کبوتر روی بام نیست مگر اینکه جای شما خیلی تنگ باشد.
شما بجان خاک میتوانید خال باغچه را الک ریز کرده و داغ کرده تا باکتریها بمیرند. و زیرشا بگذارید
سلام من همه این نکات و تو جوجه کشی رعایت میکنم ولی بازم چندتا مردن شب سالم صبح جنازه شون و میدیدم دلیلش و نمیدونم
چهارشنبه 27 اسفند‌ماه سال 1393 ساعت 04:04 ق.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
سلام،
آیا مادر شب روشون میخوابه؟
از کجا بفهمیم جوجه کبوتر گشنه است چون من خودم دارم جوجه کبوتر بزرگ میکنم یکیشون مرد میخوام این دیگه نمیره لطفا راهنماییم کنید
سه‌شنبه 26 اسفند‌ماه سال 1393 ساعت 07:12 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
به سینه اش نگاه کنید اگر دان نداشت جوجه گرسته است.
سلام من کبوتر سینه یک جفت ویک جفت طوقی دارم هرکدوم ۴تاتخم کردن از اون به بعد حدود ۱ماه میشه تخم نکردن این طبیعیه یانه دقیق اموزش مراحل نگه داری از کبوتر بهم بگین منگن
یکشنبه 24 اسفند‌ماه سال 1393 ساعت 06:19 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام، بله طبیعیه.
لطفا همه مقالات وبلاگ را بخوانید.
سلام.. مى خواستم بدونم واسه کبوتر جوجه کشى چند نوبت در 24ساعت باید غذا داد...با تشکر...
شنبه 23 اسفند‌ماه سال 1393 ساعت 01:36 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
تازمانی که جوجه ندارند روای یک بار و وقتی که جوجه دار شدند دان باید مرتبا در اختیارشان باشد
سلام من دو جفت کبوتر دارم که تخم کردن ولی نخمیشستن روش بعد به دستور شما انداختم دور بعد از اون به بعد تخم نکردن یا کیوتر های دیگم تخم کردن تخم های خود را میشکنن چکار کنم
پنج‌شنبه 21 اسفند‌ماه سال 1393 ساعت 08:47 ب.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
سلام،
اوال باید دید چرا کبوتر ها تخم هاسون را میشکنند. اگر لطف کنید از گنجه کبوتر هاتون و جا تخمی هاشون عکس بفرستید بهتر میتونم کمک کنم.
با سلام و سپاس از وبلاگ عالیتون و مقالات نابتون
ببخشید من سه جفت کبوتر دارم تازه جفت شده اند، توی کاسشون چوب کاج ریخته بودم، تخم گذاشتند اما نهایتا نشد و دیدم اصلا زرده است درون تخم
این دفعه خاک باغچه گذاشتم اما نگرانم ممکن راهنمایم کنید، کبوترها دفعه دوم میشه تخم گذاشتند.
من نمیدونم کلسیم و ید رو به چه طریق بدم و چی اصلا بدمشون تا تامین بشه ممکن راهنماییم بفرمایید.

باسپاس
پنج‌شنبه 21 اسفند‌ماه سال 1393 ساعت 07:05 ب.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
سلام،
به جای خاک یا چوب کاج بهتر است که از ماسه بادی استفاده کنید. و چوب کاج را جداگانه در گوشه گنجه بریزید تا خودشان لانه درست کنند.
کلسیم و ید را میتوانید بضورت مایع از داو خانه ها خریداری کنید در داخل آبشان بریزید.
موفق باشید
سلام
من کبوترام قبل از اینکه جوجه ها بزرگ بشن و دان خور بشن پدر و مادرشون جفت گیری میکنند و تخم میگذارند و مخصوصا اول کبوتر نر دنبال ماده میکنه نمیزاره دان بخوره و به بچه ها بده خودش هم همکاری نمیکنه و با جفت گیری و تخم گذاری زود هنگام باعث غذا ندادن به جوجه ها و مرگ اونا میشن چکار کنم؟با تشکر از راهنمایی شما
پنج‌شنبه 21 اسفند‌ماه سال 1393 ساعت 01:09 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
ﻣﺘﺎﺳﻔﺎﻧﻪ ﻛﺎﺭﻱ ﻧﻤﻴﺘﻮاﻧﻴﺪ ﺑﻜﻨﻴﺪ . ﻓﻘﻄ ﺳﻌﻲ ﻛﻨﻴﺪ ﺑﻪ ﺟﻮﺟﻪ ﻫﺎ ﺩاﻥ ﻛﻤﻜﻲ ﺑﺪﻫﻴﺪ. اﮔﺮ ﺭﻭﺯﻱ ﭼﻨﺪ ﺳﺎﻋﺖ ﻧﺮﺭا ﻣﺣﺒﻮﺱ ﻛﻨﻴﺪ ﺷﺎﻳﺪ ﻣﺎﺩﻩ ﺑﻪ ﺟﻮﺟﻪ ﻫﺎ ﺭﺳﻴﺪﮔﻲ ﻛﻨﺪ
سلام من یک جفت کفتردارم که جوجه دارن نرش باخت رفته میخواستم بدونم که ماده به تنهایی جوجه را بزرگ میکند باتشکر
چهارشنبه 20 اسفند‌ماه سال 1393 ساعت 05:45 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
ﻣﺘﺎﺳﻔﺎﻧﻪ ﻣﺎﺩﻩ ﺑﻌﺪ اﺯ ﻣﺪﺗﻲ ﺟﻮﺟﻪ ﻫﺎ ﺭا ﻭﻝ ﻣﻴﻜﻨﺪ. ﺑﻬﺘﺮاﺳﺖ ﺑﺮاﻳﺶ ﻛﺒﻮﺗﺮ ﺩاﻳﻪ ﭘﻴﺪا ﻛﻨﻴﺪ.
یک سطل ماست بعد 4 تا سنگ کوچیک گذاشتم توش که چپه نشه بعد روی اونو پر پوشال کردم بعد یک تخم شکسته باید جاشون چجوری باشه به نظر شما روی اون تخم دیگری میخوابن یا نه بندازم اون تخم دور
سه‌شنبه 19 اسفند‌ماه سال 1393 ساعت 07:37 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
بنداز دور. به جای سنگ کوچیک از ماسه استفاده کن. بهتره ماسه بادی باشه.
کبوتر های طوقی من 2 تا تخم کردن امروز رفتم سر زدم دیدم یکی از تخم هاشکسته باید چکار کنم که تخم هانشکنه قبلا هم این اتفاق برام افتاده بود 2 تا تخم بود یکیشون شکست الان هم همینطور شده چکار کنم کمکم کنید ممنون
سه‌شنبه 19 اسفند‌ماه سال 1393 ساعت 01:18 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
کاسه ای که زیرشان میگدارید از چه جنسی است و چه موادی داخلش میریزید؟
میخواستم بگم کبوتر به چه دلیل روی تخمش نمی خوابه
سه‌شنبه 12 اسفند‌ماه سال 1393 ساعت 05:38 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
دلایل مختلفی داره. باید عکس نشون بدی تا بتونم کمک کنم.
اگر تخم کبوتر طوقی برداری زیر سینه بزاری روش میخوابه
سه‌شنبه 12 اسفند‌ماه سال 1393 ساعت 04:30 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
بله میخوابه
میخواستم بدونم تخم کبوتر برداری بزاری جای گرم تخم باز میشه یانه ولی کبوتر اصن روش نخوابه
سه‌شنبه 12 اسفند‌ماه سال 1393 ساعت 03:28 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
اگر گرما ۳۹.۵ درجه با رطوبت ۵۷٪ باشه . بله باز میشه.
من دو جفت کبوتر دارم تخم گذاشتن ولی انگار باتخم هاشون قهر کردن اصن نمیخوابن روش چکار کنم
سه‌شنبه 12 اسفند‌ماه سال 1393 ساعت 01:45 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
تخم ها را بنداز دور
سلام دوستان بنده از باکستان هستم.
می خواستم بگم قرص ماهی برای گرمایش کبوتر درسته؟
دوشنبه 11 اسفند‌ماه سال 1393 ساعت 06:09 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام ابراهیم عزیز،

قرص ماهی نمیدانم چیست. لطفا توضیح بدهید.
سلام حمید جان من هفت تا کبوتر دارم که زیاد در رابطه با جفت گیری و تخم گذاری هیچی اطلاعی ندارم تازه دارم شروع میکنم یه جفتشون که جلوتر از همه اوردمشون یک ماه که دارمشون که نزدیک بیست روزه فقط خودشون بودن چند بار دیدم نوک به نوک میکنن ولی ندیدم سوار بشن شاید من متوجه نشدم ولی خواستم بدونم چرا تخم نمیکنن ایا تخم میکنن جوون هم هستن اولین بار جفت میخورن ممنون میشم زود جواب بدین
یکشنبه 10 اسفند‌ماه سال 1393 ساعت 06:11 ق.ظ
امتیاز: 0 0
با سلام من اجفت کبوتر دارم دو ماه جفت کردم والان جفت هستند ولی تخم نمی گزارن چرا ؟ نره جلده وقتی به هوا پرت میکنم پرواز نمیکنه ولی هی از این دیوار تا اون دیوار مره بعد یک راس میره داخل چرا؟ من دوتا جوجه 4ماهه داشتم از جفت قبلیم ولی یکی که بنظرم نر میامد زد یک جوجهی دیگر را زخمی کرد طوری که گردنش معلوم بود کل گردنش خون بود وان از گرسنگی وتشنگی مرد چرا ان را زدقبلا هم دعوای ساده داشتن نه به این هد راستی اونیکه مرد بنظر من ماده بود ممنون
شنبه 9 اسفند‌ماه سال 1393 ساعت 07:12 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
دلایل مختلفی میتواند تخم نگذاشتم داشته باشد. اگرشما نر را به عنوان کبوتر پرشی گرفته اید، به درد نمیخورد ردش کنید. کبوتر اساسا پرنده ای قلمرودار است. بعضی از نرها اگر جایشان تنگ باشد این چنین حرکاتی میکنند. باید مطمئن شوید که جای کبوترانتان بزرگ است.
سلام دوست عزیزم
مجدد تشکرمیکنم بخاطر راهنماییتون
الان شهر ما داره برف میاد با توجه به اینکه کبوترا و تخمشون داخل حیاط هستند مشکلی پیش نمیاد؟
هفتا کبوتر دارم که نمیدونم کدوم نر کدوم ماده هست چجوری مشخص کنم که بذارم جفت بخورن با هم؟
نمک داخل ابشون حل کردم گذاشتم بخورن که کلسیم بدنشون کم نشه. راهه درستی هست؟
یک جفت از کبوترا یکبار نره میره پشت ماده یکبار ماده میره پشت نر. دلیلش چیه؟
اگه امکانش هست در مورد هر چهارتا سؤالم راهنماییم کنید.
باتشکر عزیزم
شنبه 2 اسفند‌ماه سال 1393 ساعت 05:34 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
سلام محسن جان،
نه دوست عزیز برای کبوتر و تخم هایشان تا زمانی که در معرض مستقیم باد قرار ندارند مشکلی پیش نمیاد. اکنون دمای شهر شما چند است؟
بهترین راه برای مشخض شدن نر از ماده اینست که عکسهایشان را برای ما بفرستید تا کمکتان کنیم.
دوست عزیز نمک چه ارتباطی به کلسیم دارد. لطفا برای تامین کلسیم از کلسیم مایع استفاده کنید و یا ضدف خورد شده در اختیارشان بگذارید.
بله بعضی اوقات نر به پشت میرود و بعضی اوقات ماده. این کار کاملا طبیعیست.
موفق باشید.
سلام دوست عزیزم
تشکر میکنم بخاطر راهنمایی دفعه قبلی
یک جفت از کبوترها یه دونه تخم گذاشتند تخم بعدی کی میذارن؟
شهر ما هوا سرده واسه تخم مشکلی پیش نمیاد؟تبدیل به جوجه میشن؟
با تشکر ممنون
جمعه 1 اسفند‌ماه سال 1393 ساعت 01:38 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
به فاضله ۴۸ ساعت تخم بعدی را میگذارد. نه خیر نترسید سرما برایشان مشکلی ایجاد نمیکند.
موفق باشید
از کجا بفهمیم کبوترمان خیلی پیر یا ضعیف یا جون است
پنج‌شنبه 30 بهمن‌ماه سال 1393 ساعت 09:47 ق.ظ
امتیاز: 2 0
پاسخ:
نوک کبوتر پیر کلفت میشود و دماقش پینه میبندد. پاهایش نیز فلس دار و تیره میشوند. بدنش کمی پهن تر میشود. و سرعت عملش نیز کم میگردد. در حالیکه کبوتر جوان برعکس است.
سلام عزیزم


من سه جفت کبوتر چند روزه خریدم دیدم که نرها سوار شدن نمیدونم تخم میذارن یا نه چکارکنم تخم بذارن؟
داخل حیاط ما چندتا گربه هست ایا مزاحمت ایجاد میکنن چکارکنم مزاحم کبوترها نشن
بالشون هم بستم
جای کبوتر ها زیر صندوق جا میوه ای هست
واسه لانه سازی چکارکنم
ممنونم دوست عزیزم متشکر راهنماییم کنید تازه کارم
پنج‌شنبه 30 بهمن‌ماه سال 1393 ساعت 06:59 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
دوست عزیز سریعا کبوتر ها را به جای مطمئن منتقل کنید و بعد از ساختن گنجه ای که محکم و امن باشد، آنها را برگردانید. بله گربه حیوان باهوشی است که سریعا راه کشتن کبوتر ها را پیدا میکند.
1 2 3 4 5 ... 7 >>