X
تبلیغات
سامانه پیام کوتاه

کبوتر ایرانی‌ در کانادا

نکاتی کاربردی برای بالابردن کیفیت در جوجه‌کشی

با درود و عرض ادب به بزرگان و دوستان عزیز.


دوستان گرامی‌ اینبار نیز با مقاله پرباری از دوست عزیزم آقای مجید ز. درخدمتتان هستیم.  از آنجائیکه این مقاله آخرین مقاله به تحریر در آمده در سال ۱۳۹۰ است لازم دیدم که سال نو و آغاز بهار را به همه ی دوستان در هر کجای دنیا که هستند از طرف آقای مجید ز. و خودم تبریک گفته و سالی‌ پر بار تر از همیشه برایشان آرزو کنیم.


مواردی که در این مقاله آورده شده است، نتیجه سال‌ها تحقیقات، آزمون‌ها و تجربیات نویسنده است. نکاتی‌ بسیار ظریف که  بی‌ توجهی‌ به هر کدام از آنها میتواند فاجعه  بار و عمل به آنها میتواند موفقیت را چند برابر کند. امیدوارم که دوستان عزیز نیز قدم پیش نهاده و تجربه شخصی‌‌شان را در رابطه با این مقاله و نه موضوعات حاشیه‌ای دیگر با همه به اشتراک بگذارند. پیشنهاد من به دوستان این است که این  مقاله  را خلاصه نویسی کرده و بشکل برگ راهنما در محل جوجه کشی‌ نصب کرده تا با در دسترس داشتن آن بتوانند به نحو احسن موارد را رعایت کنند. 

 


نکاتی کاربردی برای بالابردن کیفیت در جوجه‌کشی
 
به قلم: مجید ز.
 
این‌روزها که مراحل آماده‌سازی کبوترها برای جفت‌کردن را پشت سر گذاشته‌ایم و کبوترپروران مشغول تن‌کردن مایه‌کفترهای خود هستند، لازم است نکاتی را فهرست‌وار یادآوری کنیم که به‌واقع ریزه‌کاری‌های فنی و مدیریتی در جوجه‌کشی هستند. با رعایت این نکات کلیدی می‌توان بهترین نتایج را از زحمات خود در این فصل گرفت. در این جستار به شماری از مواردی که مربوط هستند به "بعد از جفت‌کردن کبوتران تا هنگام بارآمدن جوجه‌ها و رسیدن به سن چهار هفتهگی" اشاره می‌کنیم. مد نظر ما در این‌جا طبعاً کیفیت پرش جوجه‌ها نیست؛ مرکزیت توجه ما تشریح ظرافت‌ها و نکات کاربردی گوناگونی است که برای پشت سرگذاشتن یک‌نوبت جوجه‌کشی موفق و عایدشدن بهترین نتیجه از لحاظ تعداد جوجه‌ها و سلامت آن‌ها می‌توانند دستمایه‌ی کارمان باشند.
 
×   ×    ×
 
 قبل از هر چیز باید توجه داشت که لازمه‌ی جوجه‌کشی سالم و بی‌نقص، داشتن جفت‌های سالم و بی‌نقص است. بهترین و اصیل‌ترین کبوتران نیز اگر از سلامت کامل برخوردار نباشند، نمی‌توانند جفت‌های قابل اتکایی برای جوجه‌کشی باشند، درست مثل بهترین فوتبالیستی که به‌خاطر درد کلیه شدید، قادر به حضور در مسابقه نباشد. بنابراین، سلامت مایه‌کفترها، شرط اولیه و تعیین‌کننده در جوجه‌کشی است.
 
در همین راستا، حضور یک کبوتر مریض یا حتا مشکوک به مریضی در چرخه‌ی جوجه‌کشی، با انتفال بیماری به دیگر جفت‌ها و سپس جوجه‌های کوچک و شیوع آن در گنجه می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری به جوجه‌کشی ما بزند. از آن‌جا که جوجه‌های "گلِ سرخی" بهترین سری جوجه‌ها هستند، بالابردن ضریب اطمینان در جوجه‌کشی با احتیاط‌های لازم و رعایت نکات پیشگیرنده، بهترین نتیجه را عایدمان خواهد کرد.
 
گاه در مراحل جوجه‌کشی مشاهده می‌شود که یک ماده نسبت به نر خود بی‌میلی نشان می‌دهد یا جفت‌ها به تخم‌ها یا جوجه‌های خود بی‌اهمیت شده‌اند. این خود می‌تواند نشانه‌ای از بیماری یکی از طرفین باشد که با تشخیص سریع و صحیح، بایستی به جداکردن آن از گله‌ی جفت‌ها اقدام نمود و تخم‌ها یا جوجه‌ها را زیر دیگران حمال (دایه) کرد. کبوتر بیمار را در گنجه‌ی جوجه‌کشی و میان جفت‌ها نگه ندارید و حتماً در محلی جداگانه مداوا کنید.
 
در هنگام جوجه‌کشی، بایستی از آوردن کبوترهای غریبه جداً خودداری نمود. کبوتری با ظاهری سالم ممکن است باطناً ناقل بیماری باشد. نکته‌ی قابل تامل این است که کبوترانی که درون یک گنجه با هم زندگی می‌کنند، با شرایط آن گنجه سازگار شده‌اند و سیستم ایمنی بدن‌شان با شرایط باکتریایی و خاص آن گنجه تطبیق‌پذیری پیدا کرده است. با ورود کبوتر(ان) جدید به گنجه‌، این جو ایمنی مختل می‌شود، زیرا حتا اگر کبوتر(ان) تازه‌وارد سالم باشد، با فضای خاص گنجه‌ی ما همخوانی ندارد و باکتری‌های جدیدی را از چرخه‌ی زندگی قبلی خود وارد این چرخه می‌کند که ممکن است موجب بیماری خود یا دیگر کبوتران بشود. در ضمن، ورود عضو جدید سطح استرس را در گنجه بالا می‌برد که خود یکی از عوامل تشدید و شیوع بیماری‌هاست.
چنانچه مجبور بودید کبوتری غریبه را برای جوجه‌کشی به بام خود بیاورید، توصیه می‌شود که آن‌ وجفت‌اش را در محلی جداگانه و دور از گنجه‌ی اصلی نگهداری کنید.
از فضله‌ی کبوتر می‌شود تا حد زیادی به سلامت آن پی برد. مدفوع پشکلی شکل قهوه‌ای رنگ (گاه سبز متمایل به قهوه‌ای) با مقداری سفیدی بر آن ایده‌آل‌ است. نبود سفیدی (اوره در ادرار) روی فضله و یا زرد یا سبز بودن آن نشانه‌ی ضعف یا بیماری کبدی در کبوتر است؛ گاه نیز حکایت از نوعی عفونت باکتریایی دارد که باید درمان شود.
اگر صبح زود مشاهده کردید که تعدادی فضله در یک نقطه مشخص در جفت‌کنی جمع شده، حکایت از استراحت خوب کبوتر و آرامش‌اش دارد. تا دو سه روز اول اگر رنگ سبز در مدفوع جفت‌ها مشاهده شد نباید زیاد نگران بود، زیرا اغلب به‌خاطر استرس جفت‌شدن و جای جدید است. اگر بعد از یک‌هفته باز ادامه پیدا کرد، بایستی به این موضوع اهمیت داد.
   


تشریح کامل فضله‌ی کبوتر: [لینک]
http://www.exoticpetvet.net/avian/droppings.html
 
با کوتاه‌کردن پرهای اطراف مقعد و پاکسازی دور آن، جفت‌ها بهتر می‌توانند عمل جفت‌گیری و لقاح را انجام دهند.
 
قبل از تن‌کردن، لازم است نوع رژیم غذایی مایه‌کفترها تغییر کند. بهتر است حتا برای دو هفته، کبوتران ماده را در فضایی جداگانه پذیرایی کرد. در این مرحله بایستی مقدار پروتئین‌های ضروری (و آمینه اسیدها که واحد تشکیل‌دهنده‌ی پروتئین هستند) و چربی و ویتامین‌ها (خصوصاً ویتامینA,E,D ) و مواد آلی و ترکیبات‌شان و نیز مواد و املاح معدنی و انواع نمک‌ها (آهن، کلسیم، منیزیوم، فسفر، سدیم، ید، فلوئور و ...) و مکمل هایی چون سلنیوم افزایش پیدا کنند. ویتامینD باعث جذب کلیسم و فسفر در بدن کبوتر می‌شود که اساس در ساخت تخم و سپس استخوان‌بندی جوجه هستند. در شهرهای تهران، قم و کاشان که اغلب آفتابی هستند، کمبود ویتامینD محسوس نیست، اما در مناطقی که در این فصل اغلب ابری هستند و یا گنجه‌هایی که آفتابگیر نیستند، بهتر است از لامپ‌های UV (اولترا وایولت – تابش مصنوعی) با قدرت متوسط برای دو ساعت در روز استفاده کرد.
 
برای حفظ سادگی کلام صرفاً به نام‌بردن از تعدادی از دانه‌ها و مواد خوراکی لازم که حاوی مواد مورد نیاز معدنی و آلی برای کبوتران جوجه‌کشی هستند بسنده می‌کنیم:
با جداکردن ماده‌ها برای دو هفته، بایستی مقدار نخودهای مخصوص کبوتر (با پروتئین بین 20 تا 28 درصد) غذای آن‌ها را به سی تا چهل درصد از کل غذا افزایش داد. ضمناً بایستی بین مقدار پروتئین و کلیسم مصرفی توازن وجود داشته باشد، زیرا افزایش پروتئین، نیاز به مصرف کلسیم را افزایش می‌دهد. کافیشه پانزده درصد غذا را تشکیل می‌دهد (با چربی بین 25 تا سی درصد) و ذرت چیزی حدود پانزده درصد (به‌خاطر بالابودن هیدروکربنات آن که در هوای سرد منبع مهم گلوکز و تولید انرژی است و نیز مقدار فیبر بالای موجود در ذرت). ده تا پانزده درصد ارزن (قرمز بهتر است) و پنج درصد گندم و مقداری عدس و ماش (قره‌ماش). تخم جارو (مایلو) از خانواده‌ی ذرت است و چند درصدی را می‌شود به آن اختصاص داد (نبودش نیز زیاد مهم نیست). اگر خواستیم سویا را به سبد غذایی کبوتران بیافزاییم (به‌خاطر پروتئین 35 درصدی آن و چربی‌ بالایش)، بهتر است نخست آن‌را تفت دهیم، در غیر این‌صورت کبوتران رغبتی به خوردن آن نشان نخواهند داد.
توجه شود که مصرف فیبر بیش از حد مانع از جذب کلسیم و منیزیوم در بدن کبوتر می‌شود، بنابراین نباید درصد کل ذرت و عدس در غذای جوجه‌کشی‌ها بیش از بیست درصد باشد.
 
در مجموع، مقدار هیدروکربنات تا 55٪، پروتئین تا 20٪، چربی تا 10٪، فیبر تا 6٪ و کم‌تر از ده درصد باقی مواد مفید ایده‌آل است.
 
بایستی آجر قرمزرنگ مخصوص کبوتر و نیز سفیدرنگ مخصوص مرغ و کبوتر (کربنات کلسیم) و صدف خردشده و ماسه‌ی دریایی و نیز نمک یددار را در ظرف‌های جداگانه در اختیار کبوتر گذاشت تا بسته به نیازش از آن‌ها مصرف کند. گل شور چندان خوراکی سالمی برای کبوتر نیست و بهتر است به جای آن از آن‌چه شرح‌اش رفت استفاده شود.
 
دو روز پیاپی بایستی یک قاشق چایخوری الکترولایت (حاوی انواع نمک‌ها و مواد معدنی و ویتامین‌های اصلی) را در سه لیتر آب محلول کرد و در اختیار کبوتر گذاشت تا هم از استرس کبوتر کاسته شود و هم مواد مورد نیاز را به سیستم بدنی آن بیافزاید.
 
نیز دو روز پیاپی بایستی سه قطره تنتور ید را در یک لیتر آب محلول کرد و در اختیار کبوتران نر و ماده گذاشت. این کار هم باعث شست‌و‌شوی دستگاه گوارش کبوتر می‌شود، هم به قدرت نطفه در کبوتر نر کمک می‌کند، ید را که برای بدن پرنده لازم است به آن می‌رساند و هم از بروز سرطان تخمدان در ماده پیشگیری می‌کند.
 
باقی روزها یک‌روز در میان مولتی ویتامین و پروبیوتیک را بایستی در آب جفت‌ها محلول کرد تا کبوتران از لحاظ قوا و ایمنی بدنی به بهترین وضعیت خود برسند.

 برای پیشگیری از باطل‌شدن احتمالی تخم‌ها، بایستی شرایط جفتگیری جفت‌ها را فراهم کرد. اگر در جفت‌کنی جوجه می‌کشیم، بایستی فضای آن کافی باشد. اندازه‌ی ایده‌آل یک جفت‌کنی 50 سانتی‌متر عرض و طول و 40 سانتی‌متر ارتفاع است. بیش از حد بزرگ‌بودن جفت‌کنی چندان مناسب نیست. اگر در حضور جمع جوجه می‌کشید، شرط احتیاط است که جفت‌ها را جداگانه در فضایی آرام قرار دهید تا جلوی دید شما جفت بخورند. در آخر زمستان که روزها نسبتاً کوتاه است، بهتر است لامپ گنجه‌ها را تا ساعت هفت عصر روشن گذاشت، چون کبوتران میل دارند معمولاً یکبار نیز عصرها جفت‌گیری کنند.
 
هیچ‌وقت از پوسته‌ی تخم کبوتر یا مرغ به‌عنوان منبع کلسیم استفاده نکنید، زیرا بیماری‌های مهلکی چون سلمونلا (PARATYPHOID) می‌توانند از این طریق انتقال پیدا کنند.
 
مقدار بیش از حد کلسیم باعث سفت‌شدن بیش از اندازه‌ی پوسته‌ی تخم شده، جوجه نمی‌تواند آن را بشکند و بیرون بیاید. بنابراین، بایستی در مقدار مصرفی کلسیم حفظ اعتدال کرد.
 
 در زمان جفت‌کردن تا هنگام بیرون‌آمدن جوجه‌ها، از اضافه‌کردن هر گونه اسید (حتا سرکه‌ی سیب) به چرخه‌ی غذایی پرنده بایستی خودداری کرد.
 
از هنگام جفت‌کردن تا موقعی که جوجه‌ها به سن پنج روز می‌رسند، از تجویز هر گونه آنتی‌بیوتیک به‌جد خودداری کنید. آنتی‌بیوتیک‌ها برای پیشگیری از بیماری‌ها به‌کار نمی‌آیند و فقط سیستم ایمنی کبوتر را ضعیف می‌کنند. از خوراندن آن‌ها به کبوتران تا جایی که بیماری مشاهده نشده پرهیز کنید.
 
پس از بیرون‌آمدن جوجه‌ها تا زمان جداشدن از والدین، بایستی هفته‌ای دوبار مولتی ویتامین و هفته‌ای دوبار پروبیوتیک به آب پرنده افزود تا علاوه بر تضمین روند رشد، سیستم ایمنی  و گوارشی جوجه و والدین نیز تقویت شود.
 
آب به همراه ویتامین یا دارو را نباید در معرض نور خورشید قرار داد، زیرا در آن بلافاصله تغییرات شیمیایی رخ می‌دهد.
 
تعویض مرتب آب و پاکیزه‌نگه‌داشتن ظروف آب‌دهی که دیگر نیاز به توصیه ندارد و همه طبعاً رعایت می‌کنند!
 
پس از بیرون‌آمدن جوجه‌ها می‌شود مقدار پروتئین (نخود کبوتر، کافیشه) سبد غذایی را تا 30٪ تقلیل داد و در مقابل به ارزن و قره‌ماش و گندم افزود.
 
هنگام حلقه‌گذاری جوجه‌ها (سنین بین هشت تا ده روزگی)  داروی ضد خوره (کنکر خشک و تر) را در آب محلول کرده در اختیار جوجه‌کشی قرار دهید. من شخصاً از قرصی به نام "اسپارتریکس SPARTRIX" استفاده می‌کنم که در طول زمان عمل می‌کند (حدوداً یک‌هفته) و یک‌چهارم آن‌را در دهان جوجه‌ها می‌گذارم.
 
توضیح ضروری: کسانی که انگشت کبوتر را برای نشانه‌گذاری می‌برند، به‌جای این‌ عمل ناشایست بهتر است به دوستان خود در دیگر کشورها سفارش خرید حلقه با نام و شماره‌تلفن بدهند که هم به کبوتر هویت می‌دهد، و هم به ارتقای فرهنگ کبوترپروری یاری می‌رساند.
 
چنان‌چه جوجه‌ها یکی کوچک‌تر از دیگری بار آمد، می‌توانید زمان دان‌دادن جوجه‌ی بزرگ‌تر را برای مدت کوتاهی جدا کنید تا والدین جوجه‌ی کوچکتر را خوب سیر کنند و بعد جوجه‌ی بزرگ‌تر را سر جایش بگذارید. یا خود می‌توانید شب‌هنگام که چینه‌دان جوجه‌ها را چک می‌کنید، به جوجه‌هایی که حق‌شان را نگرفته‌اند با دست دان دهید (دان خیس‌شده، ترجیحاً شامل نخود و ارزن و آب). توجه شود که به‌ جوجه‌ی کوچک‌تر از یک‌هفته نباید با دست دان داد. گاه نیز با مشاهده‌ی ضعف در جوجه بهتر است مقداری بسیار ناچیز از گرد "داکسی‌ساکلین" را با آب محلول کرده دو روز پیاپی به جوجه‌ بدهید تا بیماری‌های  تنفسی احتمالی مداوا شود.
 
 
جوجه‌ها که به سن پانزده تا بیست روز رسیدند، یک قاشق چایخوری "تریپول سولفا , 3SULVIT" را در چهار لیتر آب محلول کرده در اختیار جوجه‌کشی قرار دهید. بخش عمده‌ی این دارو که مداواگر کاکسیدوسیز است، به همراه بسیاری ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز کبوتر جذب بدن والدین می‌شود و مقداری اندک و بی‌ضرر نیز به مصرف جوجه‌ها خواهد رسید.  این عمل را می‌شود تا دو روز ادامه داد.
 
در بیست‌روزگی، ظرف کوچکی حاوی دانه‌های ریزتر چون ارزن و گندم و قره‌ماش را در جفت‌کنی‌ها قرار دهید تا جوجه‌ها با نوک‌زدن به آن‌ها زود دانخور و مستقل شوند.
 
در نظافت‌ گنجه‌ی جوجه‌کشی بایستی بسیار کوشا بود و علاوه بر نظافت روزانه، تمام در و دیوار و کف و کنج‌های آن‌را هفته‌ای دو بار با محلول ویرکن اس ضد عفونی کرد.
 
در مناطقی که گرم‌تر است و در آن‌ها "مگس کبوتر" و دیگر انگل‌های جلدی فعال هستند، بایستی گنجه‌ی جوجه‌کشی را قبل از تن‌کردن کبوترها با مواد ضد انگل مثل "ملتاین" ضد عفونی کرد. ضمناً بدن خود کبوترها را نیز باید با پودرهای مخصوص از آلودگی‌های انگلی پاکیزه نمود. با پخش مقداری تنباکو نیز می‌شود انگل‌های جلدی را فراری داد.
 
ماسه‌ای که در کاسه های زیر پای جفت‌ها قرار می‌گیرد بایستی ضد عفونی شده باشد یا چند روز در آفتاب قرار گرفته باشد. می‌توان از ماسه‌‌ی مخصوصی که برای ادرار و مدفوع گربه‌های خانگی استفاده می‌شود بهره برد که کشنده‌ی انواع باکتری‌هاست. ضمناً می‌توانید محلول "بیکینگ سودا"‌ (جوش شیرین) را در ماسه‌ی بادی اضافه کنید تا همین خاصیت را پیدا کند. خاک کاسه ها بعد از این‌که جوجه‌ها یک‌هفته‌ای شدند بایستی عوض شود و مرتب تمیز گردد تا این‌که جوجه‌ها قادر شوند خارج از آن مدفوع بکنند.
اندازه‌ی کلک بایستی مناسب باشد: نه چندان بزرگ که والدین نتوانند جوجه‌ها را زیر خود بکشند و جوجه‌ها را جفت به هم گرم کنند و نه آنقدر کوچک که وقتی جوجه‌ها رشد کردند جا کم بیاید. ضمناً بایستی سطح ماسه تا لبه‌ی کلک حتماً سه تا چهار سانتی‌متر گودتر باشد، زیرا جوجه‌ها طبق غریزه‌ی خود عقب‌عقب حرکت می‌کنند و وقتی به لبه خوردند، به بیرون کاسه فضله می‌اندازند. اگر با این لبه برخورد نکنند، ممکن است بیرون بیافتند.
 
 
 با پخش مقداری برگ سوزنی کاج، انگیزه‌ی کبوتران را برای لانه‌سازی و جوجه‌دهی تقویت کنید. ضمناً بوی این برگ‌ها از تجمع حشرات جلوگیری می‌کند.
 
یکی دیگر از فاکتورهای اصلی بیماری‌زا در کبوتران اضطراب و استرس است. هر چه فضا آرام‌تر و از جنجال خالی‌تر باشد، جوجه‌کشی بهتر نتیجه خواهد داد. بر این اصل از دست‌زدن بی‌مورد به کبوتران و حضور گاه‌وبی‌گاه در گنجه، ایجاد صدا و هیجان، بی‌نظمی در غذا و آب‌دهی، تغییرات بی‌مورد در فضا و جابه‌جایی جفت‌ها، اضافه‌کردن جفت‌های جدید به جمع جوجه‌کشی و در کل برهم‌زدن بهداشت روانی کبوتران جداً باید جلوگیری کرد.
 
از حضور و تردد دیگر افراد بر روی بام خودداری کنید، حتا اگر کفش‌ها یا لباس خود را تعویض کرده باشند. هر فرد با خود مقادیری باکتری‌های مختلف را همراه دارد که ممکن است منتقل شده و نظم باکتریایی گنجه‌های شما را برهم زند. بعضی ویروس‌ها نیز چون نیوکاسل از این طریق قابل انتقال هستند. همچنین حضور افراد ناشناس به کبوتران استرس وارد می‌کند.
 
چنانچه‌ خواستید تخمی را زیر دایه‌کبوتر (حمال) بگذارید، حتماً  از دایه‌کبوترهایی استفاده کنید که بهترین شرایط سلامتی جسمانی و تجربه‌ی دان‌دهی و پرورش جوجه را دارا باشند. فراموش نکنیم والدینی که سیستم ایمنی قوی و درونی پاکیزه دارند، دارای شیری مغذی‌تر و مقوی‌تر هستند و جوجه‌ها نیز قوی‌تر و سالم بار خواهند آمد. از کبوتران جوان، بازیگوش و پرتحرک نباید به‌عنوان دایه‌کبوتر استفاده کرد. حتی‌المقدور از کبوتران غریبه برای این منظور استفاده نکنید.
 
بهترین زمان برای واکسن روغنی نیوکاسل سن چهار تا پنج ‌هفته‌گی است. این واکسن نه‌تنها از بروز بیماری پیشگیری می‌کند، بلکه سطح توان ایمنی کبوتر را به حد بالایی افزایش می‌دهد. روش صحیح تزریق واکسن را می‌توانید در این ویدئو مشاهده بفرمایید: [ویدئو]
 
بهترین درجه‌ی حرارت برای جوجه‌های گل‌سرخی بین پنج تا ده درجه است (کمی کم‌تر یا زیادتر مانعی ندارد). بنابراین، از بابت خنک‌بودن جفت‌کنی‌ها نگران نباشید و از گرم‌کردن گنجه‌ی کبوتران با سیستم گرمایی جداً خودداری کنید (حتا در زمستان). گرم‌شدن گنجه‌ها از این طریق نه‌تنها رطوبت مورد نیاز کبوتران را از بین می‌برد (رطوبت سی تا چهل درصد) و هوای خشک زمستانی درون گنجه‌ را خشک‌تر می‌کند، بل‌که باعث فعال‌شدن باکتری‌ها و از بین‌رفتن تناسب باکتریایی گنجه می‌شود و ممکن است به شیوع بیماری منجر شود.
 
تهویه‌ی هوا در هر فصل و هر حالتی برای سلامت کبوترها تعیین‌کننده است. سعی کنید بادگیر گنجه‌ها را مسدود کنید، اما پنجره‌ و منافذی را برای عبور هوای تازه و تهویه‌ی کافی تعبیه کنید.
 
بهتر است زیر جادانی کبوتران یک چارچوب توری بگذارید تا دانه‌هایی که بر زمین می‌افتند و آلوده می‌شوند را کبوتران نتوانند بردارند. جاآبی‌ها مرتب شست‌وشو و ضد عفونی شوند و در جایی چند سانتی‌متر بلندتر از سطح زمین قرار گیرند که به گرد و غبار و مدفوع حیوان آغشته نگردند.
 
تجمع گرد سفید پر پرنده باعث بروز بیماری‌های تنفسی می‌شود و بهتر است گنجه‌ها را مرتب از آن پاکیزه نمود.
 
 
×   ×    ×
 
 
نگاشتن مقالاتی از این دست، دو هدف عمده را در دید دارد: نخست، به‌اشتراک‌گذاشتن تجربیات، معلومات و ارائه‌ی راهکارهای آزموده‌شده به قصد بالابردن سطح کیفی کبوتر و دانش اعضای جامعه‌ی کبوترپروران، و دوم و در وهله‌ی جدی‌تر، ترویج فرهنگ کبوترپروری همگانی و ارتقای سطح گفتگو در بین کبوترداران.
جای بسی تاسف است که ایران، یعنی قدیمی‌ترین مهد کبوترپروری در جهان، تنها کشوری است که در آن هنوز هیچ کلوپ جدی کبوتر تاسیس نشده و نمایشگاه کبوتر دایر نیست! تا در این رشته آدم‌های خبره و در عین حال اهل اندیشه و بافرهنگ حضور نیابند، سطح کار از این‌که هست بهتر نخواهد شد. لازمه‌ی برکشیدن مرتبه‌ی ورزش پرورش و پراندن کبوتر، حضور و جذب افراد خوش‌نام، مطلع و صد البته اهل فن و اندیشه به این ورزش مفرح است و متعاقب‌اش بسط گفتمان در حوزه‌ی این رشته. وقتی انسان‌های متشخص و رده‌بالای جامعه در این رشته حضور یابند، وقتی مقالات و کتاب‌های مفید در این زمینه منتشر شوند، وقتی گردهم‌آیی‌های منزه و علمی و کانون‌های مختلف با اعضای فعال و ثبت‌شده تشکیل گردند، نگاه جامعه نیز به این ورزش، در شکلی مثبت تغییر خواهد کرد و به حیثیتی که شایسته‌اش است دست خواهد یافت.
بیاییم به‌جای لعنت‌فرستادن به تاریکی، شمعی بیافروزیم و به‌جای کنایه‌زدن و خرده‌گیری ممتد از آن‌هایی که دستی در آتش دارند و تلاشگر این میدان هستند، خود نیز آستین‌ها را بالا زنیم و با حرمت‌نهادن به تلاش اهل خبره و با مشارکت جدی، همگی‌مان در راه اعتلای این ورزش بکوشیم.
 
فصل جوجه‌کشی پرباری را برای همگی آرزومندیم.
                                                                                                                     
                                                 
در انتها به رسم همیشگی‌، تعدادی از کبوتران دوستان را به نمایش میگذارم. این دفعه کبوتران دوست عزیزم آقای امیرنژندنیا را در نظر گرفته ام. کبوتر‌های اصیل ایشان در نوع خود از بهترین‌ها هستند. امیدوارم که از دیدن عکس‌ها لذت ببرید.

نظرات (663)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
سلام
کفتر نرم قهوه ای کاکولی و ماده ام دم سیاه خالدار پاپر می باشد جوجه هاشون بیشتر اوقات قهوه ای بدون کاکولی ولی پاپر هستند.میخواستم بدونم کاکول ربطی به ژنتیک ندارد.(کاکول نرم بلند و پر پشت می باشد )
چهارشنبه 5 خرداد‌ماه سال 1395 ساعت 08:14 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ. ﻟﻂﻔﺎ ﻣﺒﺤﺚ ﻛﺎﻛﻞ ﺭا ﺩﺭ ﻫﻤﻴﻦ ﻭﺑﻼﻙ ﺑﺨﻮاﻧﻴﺪ
سلام ببخشید من یه جفت دارم که تخمشون مشکل داره اگه یه تخم دیگه که سالمه بزارم زیرشون بچه میشه؟
حتی اگه فقط مادهه بخوابه رو.تخما
نرم یه چشمم کوره
چهارشنبه 5 خرداد‌ماه سال 1395 ساعت 01:16 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ, ﺑﻠﻪ ﺗﺎ ﺭﻣﺎﻧﻴﻜﻪ ﺭﻭ ﺗﺨﻤﻬﺎ ﺑﺨﻮاﺑﻨﺪ ﺟﻮﺟﻪ ﻣﻴﺸﻪ
سلام من ی زاغ رو با طوقی جفت کردم الان چند ماهی هست که جفتن زاغ تو لونه چوب گذاشته طوقی هم میره تو لونه ولی هیچ تخمی نذاشته امکانش هست نازا باشه؟
یکشنبه 2 خرداد‌ماه سال 1395 ساعت 11:47 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
ﺑﻠﻪ اﺣﺘﻤﺎﻝ ﺯﻳﺎﺩ ﻧﺎﺯاﺳﺖ
سلام چن تا از کفترام بعضی وقتا میلرزن میشه بگید از چیه؟امکانش هست که مریض شده باشن؟
یکشنبه 2 خرداد‌ماه سال 1395 ساعت 03:40 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ.
اﺣﺘﻤﺎﻻ ﺗﺮﺱ ﻳﺎ اﺳﺘﺮﺱ اﺳﺖ. ﻣﺮﻳﻀﻲ ﻧﻴﺴﺖ
سلام کبوترا میشه تو این فصل که هوا گرمه جوجه سالم ازشون بکشیم؟
شنبه 1 خرداد‌ماه سال 1395 ساعت 11:45 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ. اﺣﺘﻤﺎﻝ ﺟﻮﺟﻪ ﺧﻮﺏ و ﻳﺎﻟﻢ ﺩاﺩﻧﺸﻮﻥ ﻛﻤﻪ
سلام من یه کفتر دارم کاملا سفیده ولی قسمت بالای یکی از بالش سیاهه میشه بگید که اسمش چیه؟
شنبه 1 خرداد‌ماه سال 1395 ساعت 02:03 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻻﻡ
اﺯ ﺧﺎﻧﻮاﺩﻩ ﭘﺸﺘﺪاﺭﻫﺎﺳﺖ ﻛﻪﺑﻪ ﺁﻥ ﻟﻚ ﺩﻭﺵ ﻣﻴﮕﻦ
سلام ببخشید من سه جفت کبوتر دارم الان ولی هر کدومشون با هر کدوم دلش میخاد جفت میکنه الان یه نره سه تا ماده داره چکار کنم هرکدوم من خاستم با اون یکی جفت کنه حتا زیر جعبه هم گزاشتم تازه تخمم نمیکنن...
سه‌شنبه 28 اردیبهشت‌ماه سال 1395 ساعت 11:14 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ.
ﺑﺎﻳﺪ ﺟﻔﺖ ﻛﻦ ﺩﺭﺳﺖ ﻛﻨﻴﺪ ﻛﻪ ﺩﺭﺑﻬﺎﻳﺸﺎﻥ ﺑﺴﺘﻪ ﺷﻮﺩ و ﺁﻧﻬﺎ ﻫﻤﻴﺸﻪ ﺩاﺧﻠﺶ ﺑﺎﺷﻨﺪ
سلام وخسته نباشید به دوست خوبمون.و تشکر از حوصله وصبر درپاسخ دادن به سوالهای دوستان.
یه سوالی داشتم : در سال چند بار میشه از کبوتر جوجه کشی کرد.
اگر پشت سرهم جوجه کشی کنه ماده ضعیفتر میشه.
یکشنبه 26 اردیبهشت‌ماه سال 1395 ساعت 12:54 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
ﺩﺭﻭﺩ.
ﻛﺒﻮﺗﺮ ﭘﺮﻧﺪﻩ اﻳﺴﺖ ﻛﻪ ﺩﺭ ﺻﻮﺭﺕ ﻣﻬﻴﺎﺑﻮﺩﻥ ﺟﺎ ﻫﻤﻴﺸﻪ ﺗﺨﻢ ﻣﻴﻜﻨﺪ. اﻣﺎ ﻧﺒﺎﻳﺪ ﺑﮕﺬاﺭﻳﻢ ﺑﻴﺸﺘﺮ اﺯ ﺩﻭ ﺳﺮﻱ ﺟﻮﺟﻪ ﺑﺪﻫﺪ. ﺑﻠﻪ ﺿﻌﻴﻒ ﻣﻴﮕﺮﺩﺩ
اگه کبوتر دم چتری با کبوتر کلاغی جفت بندازم جوجه ی انها چیه
یکشنبه 26 اردیبهشت‌ماه سال 1395 ساعت 09:58 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﻧﻤﻴﺪﻭﻧﻢ
داداش یه سوال دیگه کفتر کاکلی رو با یه کفتر که کاکل نداره جفت بندازم جوجه هاشون کاکلی میشن؟؟داداش من دیشب یه کامنت گذاشتم جواب ندادید ممنون میشم جواب بدید ممنون استاد
دوشنبه 20 اردیبهشت‌ماه سال 1395 ساعت 10:25 ب.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
ﻟﻂﻔﺎ ﻣﺒﺤت ﻛﺎﻛﻞﺭا ﺩﺭ ﻭﺑﻼﮒ ﻗﺪﻳﻢ ﻣﺎ ﺑﺨﻮاﻧﻴﺪ.
iranpigeoncanada.blogfa.com
جواب ندادید من گفتم کبوترام جوجه هاشون10روزشونه دوباره سوار هم میشن چند روز دیگه دوباره تخم میذارن؟
دوشنبه 20 اردیبهشت‌ماه سال 1395 ساعت 04:09 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ.
ﺗﺎ 10 ﺭﻭﺯ ﺩﻳﮕﺮ ﺗﺨﻢ ﻣﻴﮕﺬاﺭﻧﺪ.
سلام و خسته نباشید لطفا راهنماییم کنید. کبوترای من چند وقته کم اشتها وسینه تیغاپ افتاده.لاغر شدن. دان هم گندوم ذرت ملک شاهدانه میدم ولی اشتها ب دان ندارن
جمعه 17 اردیبهشت‌ماه سال 1395 ساعت 04:56 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
ﺩﺭﻭﺩ,
ﻛﺒﻮﺗﺮاﻧﺘﺎﻥ ﻣﺮﻳﻀﻨﺪ. ﺑﻪ ﺩاﻣﭙﺰﺷﻜﻲ ﺑﺒﺮﻳﺪﺷﺎﻥ
سلام دوست عزیز..من یه کفتر نر ملقی(از این ملقیا که نمیتونن بلند شن همین که بلند میشن ملق میزنن و میفتن)رو با یه کفتر ساده که هیچ ملقی نمیزنه جفت کردم آیا میشه جوجه هاشون مثل پدرشون ملق بزنن؟؟
یه سوال دیگه یه کفتری که ساعتیه 3"4ساعت میپره رو با یه کفتر که نیم ساعت میپره جفت کنم جوجه هاشون ساعتی میشن؟؟
پنج‌شنبه 16 اردیبهشت‌ماه سال 1395 ساعت 12:16 ق.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
ﺩﺭﻭﺩ
ﻛﺒﻮﺗﺮ ﺑﻨﺪ ﺭا ﻧﺒﺎﻳﺪ ﺟﻮﺟﻪ ﺑﻜﺸﻴﺪ.
ﻛﺒﻮﺗﺮ 3-4 ﺳﺎﻋﺘﻲ ﺭا ﺑﺎ 7-8 ﺳﺎﻋﺘﻲ ﺑﺎﻳﺪ ﺟﻔﺖ ﻛﺮﺩ ﻧﻪ ﻧﻴﻢ ﺳﺎﻋﺘﻲ
سلام.من توی گنجه ام .مورچه های کوچک بود..برای اینکه تمیزش کنم جوجه هام که پنج روزشونه رو آوردم بیرون میخواستم بدونم اشکالی نداره که بیرونشون آوردم و اینکه مورچه برا جوجه کفترام خطری نداره؟
راستی کفتر چند روز روی جوجه هاش میخوابه ممنون جواب بدید
سه‌شنبه 14 اردیبهشت‌ماه سال 1395 ساعت 06:40 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
ﺧﻴﺮ اﻳﺮاﺩﻱ ﻧﺪاﺭﻩ. ﻣﻌﻤﻮﻻ ﻣﻮﺭﭼﻪ ﻛﺎﺭﻱ ﺑﺎ ﻛﺒﻮﺗﺮ ﻧﺪاﺭﺩ. ﺣﺪﻭﺩا 25 ﺭﻭﺯ
سلام

اول بابت گذاشتن وقت و وتایپ کردن این همه مطلب برای دیگران ازت تشکر کنم
بعد یه در خواست

خب اکثر دوستان کبوتر دار به گونه ای هستن که ترجیح میدن مطالب خیلی ساده ,راحت با نام فارسی خلاصه و با مواد تغذیه ای موجود در ایران باشه , به قولی مطالبت و راحت تر و پیش پا افتاده تر بیان کن ,

این دوستان الکترولیت و هیدروکربنات و نخود فلان و اینارو که متوجه نمیشن و اصولا براشونم مهم نیست , نهایتا تا اونجایی دقت کنن که بخونن مثلا این و این و اون خوبه و ده درصد از اون و بیست درصد از اونیکی و فلان و فلان بدید بخوره خوبه , برای فلان مریضی مثلا تخم جارو بیشتر بده عدسم خوبه ,دیگه برای اون مهم نیست که چقدر از مدفوع و چی تشکیل داده یا نداده ,

در واقع اینطوری حوصله ی خواننده هم سر نمیره ,البته من خودم دامدارم و کاملا میفهمم که درصدها و بالا پایین کردن هر عنصر چه نتایجی داره ولی اکثر دوستان ,,,,,,

امیدوارم لپ مطلب و گرفته باشین ,در ضمن اینجا که اکثر مخاطبین شمارو هم تشکیل میده فارس زبان و فارسی بخونن و یکمم با کانادا و طرز تفکرها فرق داره


بازم ممنون
سه‌شنبه 14 اردیبهشت‌ماه سال 1395 ساعت 04:40 ب.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
ﺩﺭﻭﺩ ﺑﺮ ﺷﻤﺎ,
ﺣﻤﻴﺪ ﺟﺎﻥ ﻫﺪﻑ ﻣﺎ اﺯ ﻧﻮﺷﺘﻦ اﻳﻦ ﻣﻘﺎﻻﺕ ﺑﺎﻻﺑﺮﺩﻥ ﺳﻂﺢ ﻋﻠﻤﻲ و ﺁﮔﺎﻫﻲ ﻛﺒﻮﺗﺮﺩاﺭاﻥ ﻋﺰﻳﺰ اﺳﺖ. ﻧﻪ ﭘﺎﻳﻴﻦ ﺁﻭﺭﺩﻥ ﺳﻂﺢ ﻛﻔﺘﺎﺭﻱ ﺧﻮﺩﻣﺎﻥ. ﺯﻣﺎﻧﻲ ﻛﻪ ﻣﺠﻴﺪ ﻋﺰﻳﺰ اﻳﻦ ﻣﻘﺎﻟﻪ ﺭا ﻧﻮﺷﺖ ﻓﺮﻣﺎﻳﺶ ﺳﻤﺎ ﺩﺭﺳﺖ ﺑﻮﺩ و ﺧﻴﻠﻲ اﺯ ﺩﻭﺳﺘﺎﻥ ﻳﺮاﻳﺸﺎﻥ ﺳﻮاﻝ ﭘﻴﺶ ﻣﻲ ﺁﻣﺪ ﻛﻪ ﻣﺜﻼ اﻟﻜﺘﺮﻭﻻﻳﺖ ﭼﻲ ﻫﺴﺖ?! اﻣﺎ اﻛﻨﻮﻥ ﻫﻤﻴﻦ ﺩﻭﺳﺘﺎﻥ ﻧﻜﺎﺕ ﻋﻠﻤﻲ ﺟﺪﻳﺪ ﺭا ﺑﻪ ﻣﻦ ﻧﻮﻋﻲ ﮔﻮﺷﺰﺩ ﻣﻴﻜﻨﻨﺪ. اﻳﻦ ﭼﻴﺰﻳﺴﺖ ﻛﻪ ﻫﺪﻑ ﻣﺎ ﺑﻮﺩ و ﺑﺮاﻱ اﻧﻬﺎﻳﻲ ﻛﻪ ﺩﻭﺳﺘﺪاﺭ ﻳﺎﺩﮔﻴﺮﻱ ﻫﺴﺘﻨﺪ ﻣﻔﻴﺪ ﺑﻮﺩﻩ.
ﻣﺎ ﻧﻴﺰ ﺩﺭ ﺗﻤاﻢ ﻣﻘﺎﻻﺕ ﺳﻌﻲ ﻛﺭﺩﻩ اﻳﻢ ﻛﻼﻣﺎﺕ ﻋﻠﻤﻲ ﺭا ﺑﻪ ﻓﺎﺭﺳﻲ ﺗﺒﺪﻳﻞ ﻛﻨﻴﻢ. ﻣﺨﺼﻮﺻﺎ ﻣﺠﻴﺪ ﻋﺰﻳﺰ ﻛﻪ ﻧﻮﻳﺴﻨﺪﻩ ﻫﺴﺘﻨﺪ و ﺭﻭﻱ اﻳﻦ ﻣﻂﻠﺐ ﺣﺴﺎﺱ اﻧﺪ.
ﺑﺎﺯ ﻫﻢ اﺯ ﻟﻂﻒ ﺷﻤﺎ ﺳﭙﺎﺳﮕﺰاﺭﻡ
سلام. تفریبا شبیه چپ زرد هست ولی با این تفاوت که بالش زرد نیست و یا شبیه کله ای ولی که سینش نصف سفید نصف زرد است
دوشنبه 13 اردیبهشت‌ماه سال 1395 ساعت 03:02 ب.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
ﺟﻮﺟﻪ ﻫﺎ ﺳﺮﺥ و ﺯﺭﺩ ﻣﻴﺸﻦ ﻣﺜل ﭼﭗ ﻧﺎ ﻣﺮﺗﺐ
سلام ببخشید یه سوال. میخواستم بدونم جوجه سرخ پلاکی نر با یال زرد جوجه اش چه در میاد ممنون بابت سایت مفیدتون
یکشنبه 12 اردیبهشت‌ماه سال 1395 ساعت 11:13 ب.ظ
امتیاز: 2 2
پاسخ:
ﺳﻼﻡ
ﻳﺎﻝ ﺯﺭﺩ ﻧﻤﻴﺪﻭﻧﻢ ﭼﻴﻪ
سلام میشه بگید که فرق شازده سرخ با پشت قرمز چیه؟
شنبه 11 اردیبهشت‌ماه سال 1395 ساعت 01:39 ب.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
ﺷﺎﺯﺩﻩ ﻋﻼﻭﻩ ﺑﺮ ﭘﺸﺘﺶ ﺩﻭﺭﮔﺮﺩﻧﺶ,ﻫﻢ ﻃﻮﻕ ﺩاﺭﺩ.
سلام من یه شازده سرخ نر دارم میخوام اونو با طوقی جفت بدم میدونید جوجشون چی میشه؟
جمعه 10 اردیبهشت‌ماه سال 1395 ساعت 02:55 ب.ظ
امتیاز: 0 2
پاسخ:
ﺳﻼﻡ
ﺷﺎﺯﺩﻩ ﻣﻴﺸﻦ
سلام کفتر اول نوکش از تخم بیرون می آید??لطفا جواب بدید
جمعه 10 اردیبهشت‌ماه سال 1395 ساعت 12:40 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ, ﺑﻟﻪ
سلام این مطلب راسته که اگر کفتر دفعه ی اولش باشه که تخم میزاره جوجه ها بیرون نمیان!؟
جمعه 10 اردیبهشت‌ماه سال 1395 ساعت 12:25 ق.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ ﺧﻴﺮ ﺩﺭﺳﺖ ﻧﻴﺴﺖ
سلام کبوتر نرم زده یه نر دیگه رو کله اش رو خونی کرده امکان داره بمیره؟؟
پنج‌شنبه 9 اردیبهشت‌ماه سال 1395 ساعت 02:22 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ
ﺟﺪاﻳﺶ ﻛﻨﻴﺪ ﺑﺘﺎﺩﻳﻦ ﺑﺰﻧﻴﺪ. ﺧﻮﺏ ﻣﻴﺸﻮﺩ
با سلام ..کبوترم تخم تو مخرجش گیر کرده و الان 2روز هست تخم رو نزاشته ..الان باید چیکار کنم ..لطفا راهنایی کنید
چهارشنبه 8 اردیبهشت‌ماه سال 1395 ساعت 08:11 ب.ظ
امتیاز: 0 2
پاسخ:
ﺳﻼﻡ
ﻣﻂﻠﺐ ﻫﻤﻴﻦ ﻭﺑﻼﮒ ﺭا ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ ﮔﻴﺮ ﻛﺮﺩﻥ ﺗﺨﻢ ﺑﺨﻮاﻧﻴﺪ و ﻋﻤﻞ ﻛﻨﻴﺪ
سلام من کفترام تخم گذاشتن یه دونه غریبه تازه آورده ام وقتی کفتر نر من روی تخم ها میخوابد وقتی این غریبه وارد گنجه میشود از روی تخم ها بلند میشود و این کفتر غریبه را بیرون میکند...‌خواستم بگم این که از روی تخم ها بلند میشود اشکالی ندارد؟؟در ضمن اینجا هوا گرم است ممنون بابت پاسخگویی سریع
چهارشنبه 8 اردیبهشت‌ماه سال 1395 ساعت 07:44 ب.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
ﻧﻪ اﻳﺮاﺩﻱ ﻧﺪاﺭﻩ
سلام سریعا به کمکتون احتیاج دارم. اون دو قمری که قبلا گفتم کنار پنجره لونه کردند و تخم گذاشتند سر از تخم بیرون اوردند و دو سه روزه هستند ولی متاسفانه امروز یک کلاغ حمله کرد و یکی رو برد مجبور شدم اون قکی رو بقارم داخل اتاق چون کلاغ دوباره برگشت و اگه نرسیده بودم اقنرو هم فرده بود. الان چکار کنم دو سه روزه هسصت چطور غذا بدم چه غذایی بدم لطفا با جزییات پاسصخ بدید ممنونم از شم
سه‌شنبه 7 اردیبهشت‌ماه سال 1395 ساعت 01:38 ب.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
ﺳﻼﻡ ﻣﻬﺪﻱ ﺟﺎﻥ,
ﺩﻭﺳﺖ ﻋﺰﻳﺰ اﻳﻦ ﺟﻮﺟﻪ ﻛﻮﭼﻜﺘﺮ اﺯ اﻭﻧﻴﻪ ﻛﻪ ﺷﻤﺎ ﺑﺘﻮﻧﻴﺪ ﺑﻬﺶ ﻏﺬا ﻛﻪ ﺩﺭ اﺻﻞ ﺷﻴﺮ ﭘﺮﻧﺪﻩ ﻫﺴﺖ ﺑﺪﻳﺪ. ﺷﻤﺎ ﺩﺭ ﭼﺮﺧﻪ ﻃﺒﻴﻌﺖ ﺧﻠﻞ اﻳﺠﺎﺩ ﻛﺮﺩﻩ اﻳﺪ و اﻛﻨﻮﻥ ﺟﻮﻭﺟﻪ ﺭا ﺑﺎ ﺩﺳﺘﺎﻥ ﺧﻮﺩﺗﺎﺕ ﻣﻴﻜﺸﻴﺪ. ﻟﻂﻔﺎ ﺩﺭ ﻛﺎﺭ ﻃﺒﻴﻌﺖ ﺩﺧﺎﻟﺖ ﻧﻜﻨﻴﺪ. ﻣﺘﺸﻜﺮﻡ
سلام من علاقه ای به کبوتر ندارم ولی بدم نمیاد
خواستم یک تشکر ویژه از شما داشته باشم بابت نوشتن این اطلاعات
با خواندن این مطالب از نبود کلوپ و افراد سر شناس و مواردی که نام بردید در این امر ناراحت شدم
من برادرم از حدود 30 سال پیش تا کنون کبوتر داره خودم علاقه زیادی به نژاد های طوطی دارم و الآن هم پرورش میدم با یک نگاه توی اینترنت و کتاب خانه میشه منابع زیاد ترجمه و تجربه شده در مورد انواع طوطی پیدا کرد
امروز با اصرار خانمم دو تا جوجه کبوتر بعلت شکار شدن والدینشان که بدستمان رسید را قبول کردم
خب من طیف خیلی وسیعی از دانه های طوطی ،ویتامین ها ،مینرال ها و ... را موجود دارم.
قبل از اینکه دست به کار بشم سعی کردم یک یا دو تا کتاب علمی به همراه مقاله مطالعه کنم برای تغذیه صحیح مطالعه کنم
خب متاسفانه هیچ فروم علمی یا مقاله علمی تولید داخل یا ترجمه بیرون و ... پیدا نکردم
و این نشون میده این مطالب هنوز به فراوانی در اینترنت دسترس نیست و جای تاسف داره(البته منکر این نیستم که وجود نداره، فقط من نتونستم پیدا کنم)
کشور ما و این هنر و علم پروش کبوتر !
امیدوارم کبوتر داران خودشون تلاش کنند
در آخر کلام خواهش میکنم اگر لینک مفید برای تغذیه دستی این جوجه ها هست اینجا قرار بدید
دوشنبه 6 اردیبهشت‌ماه سال 1395 ساعت 01:55 ق.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
ﺩﺭﻭﺩ ﺑﺮ ﺷﻤﺎ ﻣﻬﺪﻱ ﻋﺰﻳﺰ,
ﺩﺭ ﺣﻘﻴﻘﺖ ﻓﺮﻣﺎﻳﺶ ﺷﻤﺎ ﺩﺭﺳﺖ اﺳﺖ. ﻣﻨﺎﺑﻊ ﻓﺎﺭﺳﻲ ﻛﻢ ﻫﺴﺘﻨﺪ.

ﺑﺮاﻱ اﻳﻦ ﺟﻮﺟﻪ ﻫﺎ ﺩاﻧﻬﺎﻱ ﻣﺨﺘﻠﻒ ﺭا ﺧﻴﺲ ﻛﺮﺩﻩ و ﺩﺭ ﺩﻫﺎﻧﺸﺎﻥ ﺑﮕﺬاﺭﻳﺪ.
سلام ماده گرگی با نرکله دم سرخ جوجه چی میده
شنبه 4 اردیبهشت‌ماه سال 1395 ساعت 06:33 ب.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
ﺳﻼﻡ.
ﮔﺮﮔﻲ, ﻗﺮﻣﺰ و ﻛﻠﻪ ﺩﻡ ﺳﺮﺥ
سلام ببخشید یه سوال میگم ایا کبوتر طوق یا کله ای با مولر جفت می شوند و چقدر طول میکشد تا جفت شود درضمن تا یه کبوتر مولرم رفته می خوام ببینم با کله ای یا طوق جفت می شوند لطفااا زود جواب بده
شنبه 4 اردیبهشت‌ماه سال 1395 ساعت 06:21 ب.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
ﻣﻮﻟﺮ ﭼﻲ ﻫﺴﺖ? اﮔﺮ ﻛﺒﻮﺗﺮﻩ, ﺑﻠﻪ ﺟﻔﺖ ﻣﻴﺸﻪ
سلام من یه دونه از کفترام که از جوجه ای پیشم بود امروز دنبال کفترام هواش کردم ولی اون رفت جایی دیگه ای نشت امکان داره بیاد؟
شنبه 4 اردیبهشت‌ماه سال 1395 ساعت 01:00 ق.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
ﺳﻼﻡ. اﮔﻪ ﺟﻠﺪ ﺑﺎﺷﻪ
سلام لطفا جواب من را بدهید ممنون میشم ....اگر امکان دارد در واتس آپ به من پی ام بدهید09398407761
پنج‌شنبه 2 اردیبهشت‌ماه سال 1395 ساعت 01:25 ق.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
ﻣﻦ ﻭاﺗﺴﺎﭖ ﻧﺪاﺭﻡ
ممنون میشم یکم زودتر جواب بدید ممنون از همکاریتون
چهارشنبه 1 اردیبهشت‌ماه سال 1395 ساعت 09:28 ب.ظ
امتیاز: 0 1
دمای هوا الان24°است آیا امکان داره جوجه ها بیرون بیان؟
چهارشنبه 1 اردیبهشت‌ماه سال 1395 ساعت 07:45 ب.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
ﺑﻠﻪ 24 ﺩﻣﺎﻱ ﺯﻳﺎﺩﻱ ﻧﻴﺴﺖ
‌‌سلام.میشه یه راهی بگید که کبوترهام زودتر تخم بزارن
چهارشنبه 1 اردیبهشت‌ماه سال 1395 ساعت 11:53 ق.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
ﻣﺘﺎﺳﻔﺎﻧﻪ ﺭاﻫﻲ ﻧﻴﺴﺖ
سلام دوست خوبم من تازه کارم...من کفترام تخم گذاشتن ولی اینجا آب و هوا خیلی گرمه(بندرعباس) امکانش هست جوجه ها بیرون بیان کفترام همیشه روی تخمن‌..ممنون از پاسخگویی خوبتون
سه‌شنبه 31 فروردین‌ماه سال 1395 ساعت 11:59 ب.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
ﻫﻮا ﭼﻘﺪﺭ ﮔﺮﻣﻪ اﻻﻥ?!
با سلام مجدد قبلا کامنت گذاشتم که یک قمری پشت پنجره لانه کرده و روی دو تخم نشسته. امروز متوجه شده یک پرنده دیگه بهش حمله کرده و چند جاش زخمی شده. چند شاعت بعد یک قمری دیگه اومد پیشش و اونها جاشونو عوض کردند و چند ساعتی هست که روی تخمها نشسته و اون یکی که زخمی شده رفته.این قمری که اومده جثه کوچکتری داره . سوال من اینه این قنری جفتش هست و نر ها هم روی تخم ها مینشینند?? یه سوال دیگه اینه چتد روز طول میکشه تا جوجه ها از تخم بیرون بیان? مرسی
یکشنبه 29 فروردین‌ماه سال 1395 ساعت 10:15 ب.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
ﺳﻼﻡ
ﻫﻢ ﻣﺎﺩﻩ و ﻫﻢ ﻧﺮ ﻗﻤﺮﻱ ﺭﻭﻱ ﺗﺨﻢ ﻧﻮﺑﺘﻲ ﻣﻴﺨﻮاﺑﻨﺪ. ﻛﻼ 17 ﺭﻭﺯ ﻃﻮﻝ ﻣﻴﻜﺸﺪ ﺗﺎ ﺟﻮﺟﻪ ﻫﺎ ﺩﺭ ﺑﻴﺎﻳﻨﺪ.
باسلام ۱ جفت کبوتر نوک قنار دارم ،الان ۱ ساله نمیتونم جوجه کشی کنم ، اول ۵ بار نتونستن اصلا از تخم بیرون بیان ، الانم ۳بار از تخم بیرون اومدن و پرهایشان در امده و مرده اند،در زمن من کبوتر هایی دیگری هم دارم ولی ازشون ب راحتی جوجه کشی میکنم ،فقط با این۱ جفت مشکل دارم
یکشنبه 29 فروردین‌ماه سال 1395 ساعت 01:14 ب.ظ
امتیاز: 2 1
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
ﺩﻭﺳﺖ ﻋﺰﻳﺰ ﻣﺘﺎﺳﻔﻠﻨﻪ اﻳﻦ ﻣﺸﻜﻞ ﺷﻤﺎ ﻛﻤﻲ ﭘﻴﭽﻴﺩﻩﻟﺴﺖ. ﺳﻌﻲ ﻛﻨﻴﺪ ﺗﺨﻤﻬﺎ ﺭا ﺯﻳﺮ ﻛﺒﻮﺗﺮ ﺩاﻳﻪ ﺑﮕﺬاﺭﻳﺪ.
سلام یک پرنده [مثل کبوتر با رنگ قهوه ای] پشت پنجره لانه کرده و دو تا تخم گذاشته و روی اونها نشسته. من دو روز هست که متوجه شدم. چه کمکی میتونم به این پرنده بکنم? خرده نان برایش گذاشتم نخورد. رفتم دانه ارزن گرفتم که بهش بدم. موقعی که میخوام بهش غذا بدم فرار میکته و یک ربع طول میکشه برگرده سر تخم هاش... چه کار کنم? ممنون
جمعه 27 فروردین‌ماه سال 1395 ساعت 01:22 ق.ظ
امتیاز: 1 1
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
ﻳﺎﻛﺮﻳﻢ ﻳﺎ ﻗﻤﺮﻱ ﻫﺴﺘﻨﺪ. ﻓﻘﻄ ﺭﻭﺯﻱ,ﻳﻜﺒﺎﺭ ﺩاﻥ ﺑﺮاﻳﺸﺎﻥ ﺑﮕﺬاﺭﻳﺪ و ﻛﺎﺭی ﺑﺎﻫﺎﺷﺎﻥ ﻧﺪاﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﻴﺪ. ﻣﻤﻨﻮﻥ اﺯ ﻣﺤﺒﺖ ﺷﻤﺎ ﺑﻪ ﺣﻴﻮاﻧﺎﺕ.
ﭘﻴﺮﻭﺯ ﺑﺎﺷﻴﺪ
سلام ی جفت دارم کم غذا ب جوجشان میدن علتش چیه درضمن خودم نخود بهش بدم اشکال نداره
پنج‌شنبه 26 فروردین‌ماه سال 1395 ساعت 07:32 ب.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
ﺩﺭﻭﺩ,
اﻳﺮاﺩ ﺭا ﻧﻤﻴﺪﻭﻧﻢ ﭼﻴﻪ. اﮔﺮ ﺟﻮﺟﻪ ﺑﺎﻻﻱ 15 ﺭﻭﺯ ﻫﺴﺖ, ﻣﻴﺘﻮﻧﻴﺪ ﻧﺨﻮﺩ ﺑﺪﻳﺪ
سلام .یه سوال دارم ..میشه بگید چطور باید بفهمییم یه جوجه کبوتر نر هست یا ماده!
پنج‌شنبه 26 فروردین‌ماه سال 1395 ساعت 06:28 ب.ظ
امتیاز: 0 2
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
ﻓﻘﻄ ﺑﺎﻳﺪ ﺗﺎ ﺩﻭﺭاﻥ ﺑﻠﻮﻍ ﺻﺒﺮ ﻛﻨﻴﺪ
سلام. میخام تو یه منطقه دامداری نژاد کبوتری پرورش بدم که تعداد اونا زیاد بشه، و یه امرار معاشی هم برام بشه.از چه نژاد باشه بهتره؟
با تشکر
پنج‌شنبه 26 فروردین‌ماه سال 1395 ساعت 03:49 ب.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
ﺳﻼﻡ
ﻣﺘﺎﺳﻔﺎﻧﻪ ﻧﻤﻴﺪﻭﻧﻢ
با سلام و خسته نباشید
چند جفت کبوتر تن کردم،متاًسفانه موقع در اومدن ،نمیتوانند از تخم بیرون بیایند،الان سری دوم است که به این صورت میباشد،غذای آنها گندم،گل شور،و در گنجه تن شده اند،جلوی گنجه تور،و آفتابگیر است،ممنون میشم از راهنماییتان
پنج‌شنبه 26 فروردین‌ماه سال 1395 ساعت 08:12 ق.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
ﺩﺭﻭﺩ,
ﺩﻭﺳﺖ ﻋﺰﻳﺰ, ﭘﺮﻧﺪﻩ ﻫﺎﻱ ﺷﻤﺎ ﺿﻌﻴﻔﻨﺪ و اﻳﻦ ﺿﻌﻒ ﺑﺎﻋﺚ ﺷﺪﻩ ﺟﻮﺟﻪ ﻫﺎﻳﻲ ﺿﻌﻴﻒ ﺑﺴﺎﺯﻧﺪ. ﻣﺴﻠﻤﺎ ﺧﺎﻧﻤﻲ ﻛﻪ ﺣﺎﻣﻠﻪ اﺳﺖ اﮔﺮ ﻓﻘﻄ,ﻧﺎﻥ ﺑﺨﻮﺭﺩ ﺑﭽﻪ اﻱ ﺿﻌﻴﻒ ﺧﻮاﻫﺪ ﺯاﻳﻴﺪ ﻭﻳﺎ ﺑﭽﻪ ﺩﺭ ﺭﺣﻢ ﺧﻮاﻫﺪ ﻣﺮﺩ. ﺩﻭﺳﺖ ﻋﺰﻱ,ﺩاﻥ ﺗﺮﻛﻴﺒﻲ ﭘﺮ ﭘﺮﻭﺗﻴﻴﻦ ﺑﺎﻳﺪ ﺑﻪ ﻛﺒﻮﺗﺮ ﺩاﺩ.
سلام.خسته نباشید.یه سوال داشتم که کبوتری دارم که خودش دوتا تخم داره و منم یک تخم دیگه که به فاصله یک هفته زودتر از تخم های خدش گذاشته بود رو مجبور شدم زیرش بزارم .میخواستم بدونم این تخمی که یک هفته زودتر در میاد چی میشه؟یعنی دیگه رو اون 2 تا تخم نمیخوابه؟یا اینکه دیگه بعد از تولد جوجه ها ایا میتونه به این دوتازه ها پنیره بده و و اون یکی دون؟
چهارشنبه 25 فروردین‌ماه سال 1395 ساعت 03:03 ق.ظ
امتیاز: 1 1
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
اﺣﺘﻤﺎﻝ اﻳﻨﻜﻪ ﭘﺪﺭﻭ ﻣﺎﺩﺭ ﺑﺮاﻱ اﻭﻥ ﺗﺨﻤﻲ ﻛﻪ ﺯﻭﺩﺗﺮ ﺩﺭ ﻣﻴﺎﺩ ﺳﻴﺮ ﺩاﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﻨﺪ ﺧﻴﻠﻲ ﻛﻤﻪ. ﭘﺲ اﺣﺘﻤﺎﻻ ﻣﻴﻤﻴﺮﻩ و اﮔﺮ ﻫﻢ ﺷﻴﺮ ﺩاﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﻨﺪ ﺑﺮاﻱ ﺩﻭﺗﺎﻱ ﺑﻌﺪﻱ ﻧﺨﻮاﻫﻨﺪ ﺩاﺷﺖ. ﭘﺲ اﻭﻧﻬﺎ ﺧﻮاﻫﻨﺪ ﻣﺮﺩ.
سلام.خسته نباشید.واقعا خیلی ممنونم که خیلی زود جواب سوال دوستان رک پاسخ میدین و وقت میزارید.یک سوال داشتم که یک جفت دوکت طاووسی دارم که نرش قبلا نیوکاسل گرفته و خوب شده و بعد از اینکه تخم گذاشتن الان حدود 10 روزه و فقط یکی از تخم ها نطفه داره باید چیکار کنم که خوب نطفه بزنه یا کلا ایراد از کدومشونه؟درمان خاصی داره یا اینکه باید بیخیالش بشم؟
دوشنبه 23 فروردین‌ماه سال 1395 ساعت 12:33 ق.ظ
امتیاز: 1 1
پاسخ:
ﺳﻼﻡ, ﻣﻴﻼﺩ ﺟﺎﻥ,
ﻣﺘﺎﺳﻔﺎﻧﻪ ﺗﺎ ﻣﺎ ﻧﺘﻮﻧﻴﻢ ﻣﺸﻜﻞ ﺭا ﭘﻴﺪاﻛﻨﻴﻢ, ﻧﻤﻴﺘﻮﻧﻴﻢ ﺩﻟﻴﻠﺶ ﺭا ﺑﺪﻭﻧﻴﻢ. اﺟﺎﺯﻩ ﺑﺪﻳﺪ ﺑﺒﻴﻨﻴﻢ ﺳﺮﻱ ﺩﻭﻡ ﭼﻜﺎﺭ ﻣﻴﻜﻨﻨﺪ.
سلام .من یه جفت دو کت پروانه ای خریدم .که نر دوکت ابی پروانه ای هستش و ماده دوکت پولکی پروانه ای هستش اینا رو با جوجه هاشون خریدم ..به نظر تو چند خوبه گرفته باشم ...در ضمن دوکت پروانه ای ها اصل اصل هستن
یکشنبه 22 فروردین‌ماه سال 1395 ساعت 12:03 ق.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
ﺩﺭ ﻗﻴﻤﺖ ﻫﺎ اﺻﻼ ﻧﻂﺮﻱ ﻧﺪاﺭﻡ.
سلام.یه سوال مهم داشتم که تا بحال ندیدم.کبوتر نر و ماده به هم نوک میدن و موقعی که ماده باید بخوابه زیر نر ماده به جای خوابیدن میاد از روبرو سرشو میاره زیر سر نر و شاید مثل جنبه التماس باشه خلاصه نمیدونم مشکل چیه.اینم بگم که ماده یکبار تخم گذاشت و چون نر نطفه نداشت بعد از 20روز یا بیشتر تخم هارو شکشت و الان 10 روز میگذره
شنبه 21 فروردین‌ماه سال 1395 ساعت 05:31 ب.ظ
امتیاز: 1 2
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
ﻣﻴﻼﺩ ﺟﺎﻥ,, اﻳﻦ اﻳﺮاﺩ ﻳﺎ ﻣﺸﻜﻞ ﻧﻴﺴﺖ. ﻧﺤﻮﻩ ﺟﻔﺖ ﺧﻮﺭﻱ و ﺑﻘﻮﻟﻲ ﻋﺸﻘﺒﺎﺯﻳﺸﺎﻥ اﺳﺖ.
بالشا کندمریض نمیشه کمی جوجه ساله
شنبه 21 فروردین‌ماه سال 1395 ساعت 05:02 ب.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
ﭼﺮا ﺑﻜﻨﻴﺪ. ﺑﺎ ﻧﺦ ﺑﺒﻨﺪﻳﺪ. ﻛﻨﺪﻥ ﭘﺮﻫﺎﻱ ﺟﻮﺟﻪ ﺧﻮﺏ ﻧﻴﺴﺖ
سلام میشه کت کبوتری که باق باقوش کامل نیس کندیه جورایی جوجه است مریض نمیشه
شنبه 21 فروردین‌ماه سال 1395 ساعت 01:43 ب.ظ
امتیاز: 0 2
پاسخ:
ﺳﻼﻡ
ﻣﺘﻮﺟﻪ ﺳﻮاﻝ ﻧﺸﺪﻡ
گاهی به نرمی خواد نوک بزنه ولی نربراش دم میکشه ممکنه جوجه نر باشه
جمعه 20 فروردین‌ماه سال 1395 ساعت 01:16 ب.ظ
امتیاز: 1 1
پاسخ:
ﺑﻠﻪ ﻣﻤﻜﻨﻪ. ﻳﻪ ﻋﻜﺴﺎﺯﺵ ﻣﻴﺬاﺭﻳﺪ?!
سلام صبی دیدم نرم سرشا زیرجوجه میبره و قوقومیکنه ولی جوجه هم ته باق باقویی نازک داره
جمعه 20 فروردین‌ماه سال 1395 ساعت 09:35 ق.ظ
امتیاز: 0 1
سلام یه جوجه کفتر گرفتم می خوام ببینم از کجاباید فیهمید نره یا ماده جیرجیرنمیکنه قن قن میکنه
پنج‌شنبه 19 فروردین‌ماه سال 1395 ساعت 04:01 ب.ظ
امتیاز: 0 2
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
ﻓﻘﻄ ﺑﺎﻳﺪﺻﺒﺮ ﻛﻨﻴﺪ ﺗﺎ ﺑﺎﻟﻎ ﺷﻪ
1 2 3 4 5 ... 14 >>