کبوتر ایرانی‌ در کانادا

چگونگی رفتار با کبوتران در دوره‌ی پرریزی (لک)

 چگونگی رفتار با کبوتران در دوره‌ی پرریزی (لک) 

   

 

به قلم: مجید ز.  

 

پیشگفتار

 

در کبوترداری مدرن مسیر زندگی یکساله‌ی کبوتر به بخش‌های مختلف تقسیم‌بندی می‌شود، همانند جوجه‌کشی، رفتار با جفت‌ها قبل و بعد از جوجه‌کشی، رفتار با جوجه‌ها، تمرینات، پرریزی و الخ. یک کبوتردار با استانداردهای جهانی موظف است نحوه‌ی رفتار با هر یک از این بخش‌ها را به‌طور زیربنایی و علمی بداند و از موارد پایه و نیز ریزه‌کاری‌های هر بخش شناختی کافی داشته باشد. تنها از راه کسب معلومات هم‌طراز با استانداردهای جهانی است که می‌شود کبوترانی تندرست و با کیفیت تولید کرد و نسل آن‌ها را بهینه ساخت.  

 

پرریزی نیز یکی از بخش‌های عمده در زندگی سالیانه‌ی کبوتر است که از اهمیتی بیش از آن‌چه عامه باور دارد برخوردار است. واقعیت این است که شناخت کافی از پرریزی و نحوه‌ی صحیح و علمی رفتار با کبوتر در این مرحله، پرنده را برای فصل جوجه‌کشی و پرش بیمه می‌کند. در مقابل، ضعف معلومات و بی‌توجهی به این مرحله می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری به سلامت جسمی و روانی کبوتر وارد آورد.   

 

 

پرریزی (لک) چیست؟  

 

پرریزی در کبوتر یا به‌اصطلاح "توی لک رفتن" یکی از مراحل طبیعی و تکاملی زندگی کبوتر است که همه‌ساله در آغاز فصل گرما (حدوداً اواخر خرداد ماه یا اوایل تیر، بسته به گرمای محل) و با تغییرات هورمونی در پرنده به آرامی آغاز می‌شود و  و در مردادماه شدت گرفته و تا انتهای مرداد و گاه شهریور ادامه پیدا می‌کند. توی لک رفتن نه‌تنها پرهای نو و با کیفیت را جایگزین پرهای کهنه می‌کند، بلکه نشانی از دگردیسی درونی در پرنده است، همچون پلی که پرنده را از یک مرحله به مرحله‌ی دیگر زندگی و سن‌گیری هدایت می‌کند.  

 

 برخلاف خرافات رایج که پرریختن کبوتر را نمی‌پسندیدند یا گاه علامت بیماری می‌دانستند و با استفاده از انواع داروها و این اواخر حتا استفاده از مشتقات استروید (ماده‌ی مخدر دوپینگ) سعی در کندکردن یا حتا جلوگیری از توی لک رفتن کبوتر داشتند، پرریزی نه‌تنها نشاندهنده‌ی ضعف یا کسالت در کبوتر نیست، بلکه خود نشانی از سلامت کامل پرنده است. به‌ همین خاطر، اگر کبوتری توی لک نرفت یا پرریزی‌اش با کندی انجام شد، بایستی به سلامت‌ آن شک کرد.  

 

 

 

وضعیت روحی و جسمی کبوتر 

دوران پرریزی یکی از پراسترس‌ترین بخش‌های زندگی کبوتر است. از لحاظ روانی، کبوتر در هنگام پرریزی به‌شدت تحت فشار است و توی خود می‌رود و از فعالیت بدنی آن به حد چشمگیری کاسته می‌شود. در این زمان، حجم عمده‌ی نیروی بدنی کبوتر صرف ساخت پرهای جدید می‌شود. از این رو، نه تنها بدن کبوتر ضعیف می‌شود، بلکه سیستم ایمنی پرنده نیز دچار ضعف جدی خواهد شد و طبعاً پرنده از هر زمان دیگر در مقابل بیماری‌ها آسیب‌پذیرتر خواهد بود. 

 

 

در برخورد با هنگامه‌ی پرریزی کبوتر، وظیفه‌ی کبوتردار این است که شرایطی فراهم آورد که:

  

یک: از بیماری‌ها پیشگیری شود 

 

دو: قوای بدنی کبوتر نزول نکند و در سطح متعادل بماند

  

سه: سیستم ایمنی تقویت شود 

 

چهار: جنس پرهای نو از مرغوبیت کافی برخوردار باشد

   

 

 

تغذیه‌ی صحیح و بهداشت کبوتر

لازم است توجه داشت که تغذیه و بهداشت کبوتر در هنگام پرریزی، مثل هر بخش دیگری از زندگی کبوتر راهکارهای خاص به خودش را دارد که به شرح آن می‌پردازیم.

 

قبل از هر چیز، لازم است بدانیم با رو به ضعف رفتن بدن پرنده، امکان تکثیر سریع و رشد انگل‌هایی مثل "کرم مویی"‌یا "کرم حلقوی" و امثالهم افزایش می‌یابد، بنابراین، در همان آغاز فصل پرریزی باید یکبار به‌وسیله‌ی داروهایی نظیر Vermisol یا Levamisol یا Avioworm بدن کبوتر را از انگل‌ها پاکیزه ساخت. توجه شود که استفاده از داروهای ضد انگل در اواسط مرحله‌ی پرریزی نه‌تنها باعث ضعف قوای بدنی در کبوتر می‌شود، بلکه به مرغوبیت پرها نیز آسیب جدی وارد می‌آورد.  


قبل از پرریزی، به‌خاطر گرمای هوا و شایع‌بودن عفونت‌های تک‌یاخته‌ای مثل کنکر، لازم است دو تا سه روز کبوتران را به‌ وسیله‌ی محلول داروهای خانواده‌ی میدازول از عفونت‌های احتمالی پاک کرد.

با چک کردن گلوی کبوتران و با مشاهده‌ی چرک یا بیرون‌زدن جناق سینه بد نیست سه روز نیز آن‌ها را تحت داکسی‌ساکلین بگیریم (یک قاشق چایی‌خوری در یک لیتر آب) تا عفونت‌های دستگاه تنفسی زدوده شود. 

 

توضیح: همانگونه که خاطرنشان شد، استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها و داروهای ضد انگل داخلی در میانه‌ی مرحله‌ی پرریزی اکیداً ممنوع است، زیرا هم سیستم ایمنی کبوتر را ضعیف می‌کند که خود جاده‌صاف‌کن ابتلا به بیماری است، و هم به کیفیت پرهای جدید صدمه می‌زند.


به‌خاطر سطح بالای استرس، کبوتران را در زمان پرریزی به هیچ وجه جفت نکنید، زیرا جفت‌شدن خود عاملی استرس‌زا است و وضع روانی و به تبع آن جسمی کبوتر را به‌مراتب وخیم‌تر می‌کند.

 

از آغاز مرحله‌ی پرریزی تا میانه‌ی راه (اواسط مردادماه) جو را به جیره‌ی غذایی کبوتران اضافه کنید (تا سطح بیست درصد) تا علاوه بر رساندن ویتامین‌های خانواده‌ی ب که برای کیفیت و قوام‌یافتن پرها و نیز سلامت جسمی پرنده بسیار مهم هستند، به پرریزی نیز سرعت بخشد

توضیح: کبوتر چون چندان علاقه‌ای به مزه‌ی جو ندارد، در هنگام دان‌دهی بایستی نخست جو را به پرنده داد و پس از این‌که کامل برداشت، دانه‌های دیگر را در اختیارش گذاشت.


از آنجا که می‌دانیم ماده‌ی اصلی ساخت پرها نوعی پروتئین به نام "کراتین" است و کبوتر انرژی ذخیره در بدن خود را صرف ساخت پرها می‌کند، از اواسط تیرماه تا پایان پرریزی، مقدار پروتئین جیره‌ی غذایی را به سطح بیست‌وپنج تا سی‌درصد افزایش دهید (انواع نخودهای کبوتر، قرماش، سویا تفت داده شده و الخ.). ضمناً بایستی ذرت ریز را به حد ده درصد (به‌خاصر اسیدهای چرب و امگا 6) به سبد غذایی اضافه کرد.


 

استفاده از دانه‌هایی با سطح چربی بالا حاوی "اسیدهای چرب غیر اشباع" مثل کافیشه و سویا برای قوام‌بخشیدن به جنس پرها مفید است. تخم کتان و تخم کلزا  نیز منابعی مغذی حاوی اسیدهای چرب ضروری هستند که به سبد غذایی بایستی اضافه شوند. 


 

بایستی هفته‌ای دوبار به کبوتران مولتی‌ویتامین (کمک به قوای بدنی و تسهیل در امر پرریزی) محلول داد و هفته‌ای یکبار پروبیوتیک (برای بهبود بخشیدن به دستگاه گوارش و نیز بالابردن سطح ایمنی بدن). نیز هفته‌ای یکبار از الکترولایت استفاده کرد تا نمک‌های از دست رفته‌ی کبوتران در فصل گرم سال جایگزین شود.


مواد آلی و معدنی حاوی انواع مینرال‌ها و نمک‌های لازم مثل خاک رس کبوتر و آجرهای مخصوص، نمک یددار، صدف خردشده، ماسه دریایی، گرانیت پودرشده، ذغال طبی و امثالهم را در چند جای مختلف در گنجه قرار دهید تا در دسترس همه‌ی کبوتران باشد. هنگام پرریزی درست مثل جوجه‌کشی، نیاز بدنی کبوتر به مینرال دوچندان می‌شود.

از ید مایع (هفته‌ای یکبار محلول در آب کبوتر) غافل نشوید که برای کیفیت‌بخشیدن به جنس پرهای جدید بسیار مفید است. همچنین نیاز جدی بدن کبوتر به ید (نمک) را تامین می‌کند.


  

در این هنگام کبوتر به خوردن سبزی‌جات نیز علاقه نشان می‌دهد. بهترین انتخاب پیازچه و ساقه‌ی سبز سیر است که باید کاملاً خرد کرد و هفته‌ای یکبار در اختیار پرنده گذاشت. پیاز و  سیر خاصیت پاک‌کنندگی و آنتی‌بیوتیک "طبیعی" دارند که برای پاکسازی درون سیستم گوارشی پرنده مفید هستند. 

توضیح: توجه شود که استفاده‌ی بیش از حد از سبزی‌جات باعث ترشیدگی چینه‌دان می‌شود.

 

  

 

دانه‌ی پرنده را هفته‌ای یکبار با مقداری کم از روغن نعناع و روغن اکالیپتوس آغشته نمایید تا علاوه بر کمک به سیستم گوارشی، از عودکردن زرداب در گرمای شدید نیز جلوگیری کند. 

 

  

گنجه‌ها را در این زمان بیش از همیشه نظافت کنید. با جاروبرقی‌ صنعتی هر روز گرد سفید و پرهای پخش در گنجه‌ها و اطراف را جمع‌آوری کنید تا تجمع آن‌ها باعث بیماری‌های تنفسی برای کبوتران یا خودتان (خصوصاً آلرژی) نشود. نظافت و خشکی گنجه‌ها بهترین وسیله‌ برای پیشگیری از هر گونه بیماری است.


ضمناً لازم است که گنجه‌ها را برعلیه انگل‌های جلدی و مگس‌ها و باکتری‌ها ضد عفونی کرد، زیرا انگل‌های جلدی مخرب جدی پرهای خیس و نو هستند و به سلامت پرهای در حال رشد صدماتی جبران‌ناپذیر وارد می‌کنند. در آب آبتنی کبوترها مقداری داروهای ضد انگل اضافه کنید تا همیشه بدن کبوتر از کنه و شپشک‌ و امثالهم پاکیزه باشد. 

  

 پرهای کبوتران را هر دو هفته یکبار از انگل‌های جلدی بزدایید. این کار را می‌شود با پودرهای ضد انگل مخصوص پرنده مثل "درای کیل" یا "داستینگ پاودر" یا داروهای محلول در آب انجام داد. ضمناً آب‌تنی در اوایل دوران پرریزی باعث سرعت‌بخشیدن به پرریزی و کم‌کردن سطح استرس در پرنده می‌شود. پرهای اصلی مثل تیزه‌ها که به نیمه‌ی رشد رسیدند، آبتنی‌دادن دیگر جایز نیست، زیرا ممکن است پرها را خون بیاندازد.


و در آخر، لابد خود بهترین می‌دانید که کبوتری که توی لک است را نباید پراند!

امیدواریم با بکاربستن نکاتی که در متن برشمرده شد، کبوتران‌تان یک دوره‌ی موفقیت‌آمیز پرریزی را طی کنند.

 

:: به عنوان حسن ختام، توجه بازدیدکنندگان مشکل‌پسند این وبلاگ را به تصاویری از جوجه‌های زیبای یار همراهمان دکتر مسعود بیات جلب می‌کنم که این دردانه ها هم نقش زیبایی دارند و هم کیفیتی والا.  

:: پس از آن، شما را به تماشای ویدئویی بسیار جذاب از نمایش تعدادی از جوجه‌های ممتاز جناب حمید ضیایی فرامی‌خوانیم. ناگفته نگذاریم که این ویدئو، مصداق بارز تمامی اصول تمرینی و تربیتی است که در این وبلاگ و طی چندین مقاله در معرض استفاده‌ی دوستان قرار گرفته‌ است. 

 

http://www.youtube.com/watch?v=QLrM1x-jNds&feature=g-all-u 

 

۱۲
۳۴
۵۶
۷۸
۹۱۰
۱۱۱۲
۱۳

 ۱۴

نظرات (97)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
سلام..من یک کفتر نر دارم..که فقط بام به بام میره اصلا توانی اینو نداره که اوج بگیره و پرواز کنه..یه ماه هست که پر زیاد میرزه و همش تو لکه خودشه...یه جفت ماده هم براش اوردم ولی هم چنان تو لک خودشه توانایی پرواز حتی چن سانتم نداره موقعه پرواز کردن پرهاش میرزه...چیکار کنم...من فقط دو کفتر دارم یه نر و یه ماده...ایا یه روزی امکان داره هر دوشون پرواز کنن و اوج بگیرن و برگردن...
سه‌شنبه 23 مرداد‌ماه سال 1397 ساعت 07:28 ب.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
سلام پرواز کردن و اوج گرفتن به نژاد کبوتر بستگی دارد. لطفا در دوران لک اذیتشان نکنید و نپزانید
سلام. ببخشید میخواستم بپرسم چجوری میتونیم پر پای کبوترو کور کنیم؟ اصلا میشه؟ اگه میشه تو سن خیلی پایین یا بالا ترشم راهنمایی کنین لطفا.
با تشکر
یکشنبه 17 تیر‌ماه سال 1397 ساعت 10:27 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام خیر نمیشه کاری کرد و نباید دست زد به پرهای پا
سلام, خسته نباشید.
ببخشید میخواستم بپرسم میشه وقتی کفتر تو لک رفت خودمون شاه پراشو بکشیم ی دفعه تخت شه؟ :/
با تشکر
یکشنبه 27 خرداد‌ماه سال 1397 ساعت 07:20 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام‌خیر لطفاً چنین کاری نکنید
سلام خسته نباشید کبوترای من بهشون خوب میرسم همه ولی الان نزدیک گرماست زیر پر شروع ریختنکردن مشکل کجاست به موقع کپک کردم. انتظار زیر پر ریختن نداشتم :
دوشنبه 21 خرداد‌ماه سال 1397 ساعت 04:23 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام‌چون به حرف ما گوش ندادی و کبک کردی
اون یکی از جوجهای پلاکیمه
پنج‌شنبه 17 اسفند‌ماه سال 1396 ساعت 05:10 ب.ظ
امتیاز: 1 0
ضمن سلام و خسته نباشید خدمت شما اساتید برتر.
من یک سوال داشتم،من یک کفتر ماده دارم ک تازه بالغ شده،در اولین پرش خودش وقتی ب حد خال رسید پشتک زد و بعد پی در پی پشتکش ادامه داشت و گیج شد واز خال ب داخل استخر بغل خانه مان افتاد،بعد از چند روز ک خواستم دوباره بپرونمش دیگه دیدم حتی نمیتون سی سانت هم از زمین بلند بشه و تا اولین پر رو میزنه پشتک میزنع و زمین میخوره،یمدت بعد خوب شد و تا دوتا پرش یکساعتو نیم اورد و بعد دوباره گیج شد:ناراحت
چهارشنبه 16 اسفند‌ماه سال 1396 ساعت 11:59 ب.ظ
امتیاز: 1 1
پاسخ:
سلام متاسفانه نقص ژنتیکی است. لطفا تکثیرش نکنید
با سلام من یک کفتر نر دارم که پرهاش رو کشیدم وقتی پرهاش کشیدم توی پرهاش خون بود ایا دیگر پرهاش در نمیایید لطفا کمکم کنید؟
دوشنبه 7 اسفند‌ماه سال 1396 ساعت 02:38 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام کاری نداشته باش باهاش، در میاد
سلام ما ی کبوتر ماده داریم ک خود ب خود سه بار پشت سر هم تخم گذاشته .و الان خیلی پرهاش میریزه چیکار کنیم نگرانشبم.جفت هم نداره
سه‌شنبه 24 بهمن‌ماه سال 1396 ساعت 03:42 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام هورمونهاش بهم ریخته. تغذیه خوب بده
سلام به نظرم کبوترم آب نمیخوره چکار کنم ولی غذا میخوره
پنج‌شنبه 7 دی‌ماه سال 1396 ساعت 08:23 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
اگر غذا بخوره اب هم میخوره
با سلام
من پرهای کبوتر را کشیدم تا دوباره در بیاد ولی متاسفانه پرهای تازه ریشه زده بدونه اینکه فشاری آمده باشه به کبوتر خونریزی کردند و رشد خوبی ندارند..علتش چیه؟ اینطوری کبوتر دیگه پرهاش تخت نمیشه...لطفا راهنمایی کنید؟ حیف از وقت که صرف کردم برای نگهداریشون واقعا
سه‌شنبه 14 آذر‌ماه سال 1396 ساعت 03:41 ق.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
سلام، شما در فصل سرد بعد از اینکه پرنده لک طبیعی را تمام کرده پرهایش را کشیدی. مسلما ضعیف است پس پرها خراب درمیایند. تا لک سال پیگر کاری باهایش نداشته باشید.
سلام بی زحمت اگرکسی درتلگرام گروه یاکانال درخصوص کفتردارمنوواردش کن باتشکر
اینم شمارم۰۹۳۹۸۹۹۸۵۲۸
پنج‌شنبه 14 بهمن‌ماه سال 1395 ساعت 04:32 ق.ظ
امتیاز: 2 0
پاسخ:
سلام،
لطفا در تلگرام بهم پیغام بدید.
Hamidzia@
باسلام وخسته نباشید.برای کورکردن پرکبوترچه بایدکرد؟؟
دوشنبه 27 دی‌ماه سال 1395 ساعت 08:46 ب.ظ
امتیاز: 2 1
پاسخ:
سلام،
چزا باید کورکرد؟!؟!؟!
سلام.من یه کبوتر را حدود یک ماه پیش پیدا کردم.اول وقتی میخواست غذا بخوره انگار سرگیجه داشته باشه نمیتونست خوب غذا بخوره و تمام غذاها رو به اطراف میریخت و همش هم دور خودش میچرخید ولی به مرور زمان خیلی خیلی بهتر شد.خودش راحت غذا میخورد و حتی بال میزد و روی قفسه های کم ارتفاع مینشست.اصلا هم گردنش کج نبود و صاف صاف بود.من میخواستم واگذارش کنم چون واقعا نمیتونستم تو محیط اپارتمان ازش نگهداری کنم و اصلا هم تجربه ایی در نگهداری ازش نداشتم.یه شخص مناسب را برای نگهداریش پیدا کردم و برای اطمینان از نداشتن بیماری واگیردار بردمش پیش دامپزشک.بهم گفت در چینه دانش انگل داره و یه شربت داد که کمی از اون شربتو تو ابش ریختم و کمی هم با سرنگ انسولین بهش دادم طبق دستور دامپزشک.اما روز سوم یکدفعه گردنش کج شد و مریض تر شد.دیگه همش گردنش می افتاد پایین بردمش یه دکتر دیگه گفت یا عوارض دارو هست یا نیوکاسل ویتامین بی و چندتا شربت و قرص داد گفت اینا سم دارو رو از بدنش خارج میکنن.بهتر نشد که هیچ بدتر هم شد هی میچرخید و سرشو میکوبید زمین.واقعا ناراحت بودم و احساس عذاب وجدان که چرا بردمش دکتر و به جای اینکه بهتر بشه بدتر شد.دیگه رفتم سراغ درمان سنتی نخود خیس خورده و سیر بهش دادم و کمی هم ماست.بعد خیلی بهتر شد حالا کمتر سرشو میکوبه زمین و میچرخه ولی هنوز سرش کجه.به دکتر قبلی هم که زنگ زدم گفت این نیوکاسل داره و بعد مدتی میمیره ولی الان نسبت به زمانی که بهش دارو میدادم خیلی بهتر شده و حتی خودش راحت غذا میخوره و ا هم میخوره و اصلا نیازی نیست بهش با دست غذا بدم.البته وقتی جای کوچک میزارمش باز شروع به چرخیدن میکنه ولی تو فضای باز خیلی حالش بهتره.راحت برای خودش راه میره بال میزنه میخوابه غذا میخوره.اما پرهاشم میریزه و پوسته ریزی هم داره.به نظر شما این پر ریزیش طبیعیه؟؟البته خیلی هم عصبانیه و تا میری پیشش غر غر میکنه.واینکه کجی گردنش خوب میشه؟؟یا واقعا نیوکاسل داره؟؟وای ببخشید که کلی صحبت کردم.من اصلا تجربه ایی در این مورد ندارم.حرفهام خیلی طولانی شد.از این بابت عذرخواهی میکنم و ممنونم از پاسخگویتون
یکشنبه 12 دی‌ماه سال 1395 ساعت 11:40 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام سارای عزیز. اول از همه از شما به خاطر اهمیتی که به حیوانات میدهید تشکر میکنم.
بیماری این کبوتر نیوکاسل است و متاسفانه دارویی ندارد.چون ویروس است. فقط چون به سیستم عصبی صدمه میزند، هر چند وقت تشدید پیدا میکند. این کجی گردن درست نمی‌شود
سلام عرض میکنم لطفا جواب من و بدید من یکی از کفتر های مادم رو یک چند روزی دادم به دوستی بعد که ازش گرفتم دیدم اومده پرهاشو بزنه اشتباه شاه پراش و زده الان خیلی وقته که در نمیاد بنظرتون راهی برای در اومدن شاه پر ها هستش ممنون اگر جوابم و بدید
شنبه 6 آذر‌ماه سال 1395 ساعت 08:38 ب.ظ
امتیاز: 1 1
پاسخ:
سلام
شاهپرها را بکشید، دوباره در میایند
با سلام و وقت بخیر
حدود 1 ماه پیش کبوتری پشت پنجره منزل من نشست و ساعت ها آنجا ماند ،چند ساعت بعد کبوتر را برداشتم و غذا و آب دادم...متوجه شدم چشم کبوتر آسیب دیده ...چند روزی نگهداری کردم و مرتب چشم را استریل کرده، با آب شستشو دادم و قطره نفازلین استفاده می کردم...چشم بسیار عفونت کرده بود، نزد دامپزشک بردم عفونت را خارج کرد و گفت چشم از بین رفته و باید تخلیه شود، ولی من اجازه ندادم...بعد از چند روز به نظرم چشم بهتر شد حال عمومی کبوتر هم بهتر شد...تمامی دارو ها را کنار گذاشتیم...تصمیم گرفتم برایش یک جفت بیاورم. ..من اصلا در این زمینه تجربه ای نداشتم ولی بعد از گذاشتن کبوتر ماده خریداری شده در کنارش ، کبوتر به شدت سر و صدا کرد...یک روز تمام قور قور کرد...بعدا فهمیدم این حالت کبوتر را مستی می گویند...حدود دو هفته از این جریان گذشته ولی انگار این دو جفت نشدند..گوشه محل نگهداری مقداری زغال وجود داشت ...جدیدا کبوتر را میبینم که در حال خوردم زغال بود ولی من مانع شدم....علت چیست؟در صورت امکان راهنمایی بفرمایید؟علت جفت نشدن این دو چیست؟ممکن است کبوتر ماده نابالغ باشد؟علت خوردن زغال توسط کبوتر نر چیست؟
دوشنبه 12 مهر‌ماه سال 1395 ساعت 01:18 ق.ظ
امتیاز: 1 1
پاسخ:
سلام
ذغال برایشان خوب است. خودشان اینرا میدانند. جفت نشدن دلایل زیادی دارد. بالغ نبودن یکی از آنهاست.
مرسی که جواب دادین من همش سر میزدم ببینم چه جوابی میدین ببخشید دوباره مزاحم شدم همش حس میکنم شاید مشکلو خوب توضیح ندادم
راستش همین ساعت که دارم کامنت میذارم بالا سرش بیدارم بدجور نفس میکشه تپش قلب داره و شدید خس خس و سرفه میکنه و تو چشمش اشک جمع میشه ( به طور واضح چشمش خیس میشه)یه مایع زرد رنگی هم از دهان ترشح شده که به نوکش چسبیده بود خیلی میترسم چون این جوجه فلجی مادرزادی هم داره که با بدختی تا الان نگهش داشتم بدجوری بهش وابسته شدم میترسم بلایی سرش آورده باشم. شما تجربتون زیاده اگه فک میکنید لازمه فردا اول وقت ببرمش دامپزشک
بازم مرسی که جواب دادین
جمعه 19 شهریور‌ماه سال 1395 ساعت 02:57 ق.ظ
امتیاز: 0 2
پاسخ:
ﻣﺘﺎﺳﻔﺎﻧﻪ ﺑﻴﻤﺎﺭﻩ. ﺑﻴﻤﺎﺭﻳﺶ ﻧﻮﻋﻲ ﭘﻨﻴﺮﻙ ﻣﺮﻃﻮﺑﻪ. ﺩاﺭﻭﺵ ﺭﻭﻧﻴﺪاﺯﻭﻟﻪ
سلام
من یه جوجه یا کریم دارم که خودش آب نمیخوره داشتم بهش ویتامین میدادم حس کردم پرید تو گلوش آخه داره خس خس میکنه و نفسش صدا میده که قبلا نمیداد اینجور مواقع باید چی کار کنیم تو رو خدا زود جواب بدید
پنج‌شنبه 18 شهریور‌ماه سال 1395 ساعت 06:47 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
ﻛﺎﺭﻳﺶ ﻧﺪاﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﻴﺪ ﺧﻮﺩﺵ ﺧﻮﺏ ﻣﻴﺸﻪ
دوشنبه 15 شهریور‌ماه سال 1395 ساعت 07:16 ق.ظ
امتیاز: 0 0
سلام ازکجابفهمیم ک کبوتربالغ هست یانه؟باتشکر
پنج‌شنبه 11 شهریور‌ماه سال 1395 ساعت 03:06 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ. ﻋﻜﺴﺶ ﺭا ﺑﻔﺮﺳﺘﻴﺪ ﺧﺪﻣﺘﺘﻮﻥﻋﺮﺽ ﻣﻴﻜﻨﻢ
سلام
ممنون از سایت خوبتون من یک کفتر دارم که جدیدان خیلی بی حال شده بهش قرص تتراساکلین هم میدم سیر هم میدم ولی میره یه گوشه کز میکنه میشه راهنمایم کنید ممنون میشم
دوشنبه 9 فروردین‌ماه سال 1395 ساعت 12:30 ق.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
ﺳﺮﻳﻌﺎ ﺑﻪ ﺩاﻣﭙﺰﺷﻚ ﺑﺒﺮﻳﺪﺵ. ﻣﻮﻓﻖ ﺑﺎﺷﻴﺪ
ممنون اگر بالهاشو نکشم به مرور زمان تخت میشه یا نه
با تشکر...
چهارشنبه 12 اسفند‌ماه سال 1394 ساعت 10:18 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
ﺳﺎاﻡ,
ﻣﻌﻤﻮﻻ ﻃﻮﻝ ﺯﻣﺎﻥ ﺭﺷﺪ ﭘﺮ 45 ﺗﺎ 50 ﺭﻭﺯﻩ . ﺣﺎﻻ اﻳﻦ ﭘﺮﻫﺎ ﺩﺭ ﭼﻪ ﻣﺮﺣﻠﻪ اﻱ ﻫﺴﺘﻨﺪ ﻣﻦ ﻧﻤﻴﺪاﻧﻢ. اﻛﺮ ﺧﺸﻚ ﺷﺪﻩ ﺑﺎﺷﻨﺪ ﺧﻴﺮ ﺗﺨﺖ ﻧﻤﻴﺸﻮﻧﺪ.
با ارز پوزش ..
کبپه: هنوز بال هاش تخت نشده بعد از کشیدن
یکشنبه 9 اسفند‌ماه سال 1394 ساعت 06:42 ب.ظ
امتیاز: 1 1
پاسخ:
ﺩﺭﻭﺩ,
ﻣﺘﺎﺳﻔﺎﻧﻪ ﺷﻤﺎ ﺭﺷﺪ ﭘﺮﻫﺎ ﺭا ﻛﻮﺭ ﻛﺮﺩﻳﺪ. ﺑﻬﺘﺮﻳﻦ ﻛﺎﺭ اﻳﻨﻪ ﻛﻪ اﺟﺎﺯﻩ ﺑﺪﻳﺪ ﭘﺮﻫﺎ ﻛﺎﻣﻼ ﺭﺷﺪ ﻛﻨﻨﺪ و ﺧﺸﻚ ﺑﺸﻦ و اﻭﻧﻮﻗﺖ ﺩﻭﺑﺎﺭﻩ ﺑﻜﺸﻴﺪ ﺗﺎ ﺭﺷﺪ ﻛﻨﻨﺪ.
سلام ممنون از سایت خوبتون ..
بنده یک کفتر گرفتم بالهاش کبچه بود بال هاشو با چسب بستم اما حالا که باز کردم بال هاش کبچه مونده باید چه کار کنم راهنمایم کنی......ممنون
شنبه 8 اسفند‌ماه سال 1394 ساعت 01:00 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺩﺭﻭﺩ,
ﻛﺒﭽﻪ ﺭا ﻣﻴﺸﻪ ﺗﻮﺿﻴﺢ ﺑﺪﻳﺪ ﻳﻌﻨﻲ ﭼﻲ?
سلام ممنون از سایت خوبتون من یکی از کبوترانم داره پر ریزی میکنه ولی خیلی بی حاله باید چه کار کنم پر پریزیش تا چه زمانی طول میکشه بهش قرص تتراساکلینم میدم ودارو ویتامینه هم میدم به نظر شما باید چکار کنم.....بازم ممنون ازسایت خوبتون
شنبه 24 بهمن‌ماه سال 1394 ساعت 12:10 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺩﺭﻭﺩ,
اﻻﻥ ﻓﺼﻞ ﭘﺮﺭﻳﺰﻱ ﻧﻴﺴﺖ. ﭘﺲ اﻳﻦ ﭘﺮﻧﺪﻩ ﺷﻤﺎ ﻣﺸﻜﻞ ﺩاﺭﻩ. ﺣﺎﻝ اﻳﻦ ﻣﺸﻜﻞ ﭼﻴﺴﺖ, ﻣﻦ ﻧﻤﻴﺪاﻧﻢ. ﻟﻂﻔﺎ ﺩﺭ ﺟﺎﻱ ﮔﺮﻡ ﻣﺘﻞ ﺩﻣﺎﻱ اﺗﺎﻕ ﻧﮕﻬﺶ ﺩاﺭﻳﺪ و ﺑﻬﺶ ﺁﺏ و ﺩاﻥ ﺧﻮﺏ ﺑﺪﻫﻴﺪ. ﻣﺘﺸﻜﺮﻡ
سلام بنده یه کفتر نر پرشی گرفتم که حدود سه ساله جفت نمیره. نه مست میکنه کلا هیچی موقع دان میخوره میره یه گوشه میشینه سه ساله که ازش جوجه نگرفتم تمام ماده هارو یه جا جمع کردم انداختم انگار نه انگار که ماده ای وجود داره کلا من نمیدونم دیگه باید چکار کرد ممنون میشم راهنمایی کنین
دوشنبه 5 بهمن‌ماه سال 1394 ساعت 11:42 ب.ظ
امتیاز: 1 1
پاسخ:
ﺩﺭﻭﺩ,
ﻣﻂﻤﻴﻨﻴﺪ ﻣاﺪﻩ ﻧﻴﺴﺖ?ﻟﻂﻔﺎ ﻋﻜﺲ ﺑﮕﺬاﺭﻳﺪ
سلام استاد عزیز
سوال داشتم خدمت شما, من تیغه بومم باریکه, اپارتمان هم ارتفاعش زیاده بخاطر همین جوجهامو شاه پراشونو قیچی میکنم تا سنشون بالا بره جوندار که شدن برن رو تیغه, چون تیغه بوم باریکه نمیتونن خودشونو کنترل کنن بشینن رو تیغه میوفتن پایین. بخاطر همین قیچی میکنم سه چهارتا از شاهپرارو. میخاستم بدونم کی پرا میریزن که طر بیان, یا خودم بکشم پرارو, الان سه ماهه دارم چهارماهه دارم, از وقتی از تخم.در میان , چندماه طول میکشه شاهپرا بریزن, ممنونم
از مشهد,مهدی سخاوتی
جمعه 27 آذر‌ماه سال 1394 ساعت 07:24 ب.ظ
امتیاز: 2 1
پاسخ:
ﺳﻼﻡم ﻣﻬﺪﻱ ﺟﺎﻥ
ﻛﺒﻮﺗﺮ ﺑﺎﻟﻎ ﺳﺎﻟﻲ ﺑﻜﺒﺎﺭ ﻗﺒﻞ اﺯ ﭘﺎﻳﻴﺰ ﭘﺮ ﻣﻴﺮﺑﺰﻩ. اﮔﺮ ﺧﻮﺩﺗﻮﻥ ﭘﺮﻛﺶ ﻛﻨﻴﺪ ﺗﺎ 45 ﺭﻭﺯ ﻛﺎﻣﻼ ﺗﺨﺖ ﻣﻴﻜﻨﻨﺪ. ﻭﻗﺘﻲ ﺟﻮﺟﻪ اﺯ ﭘﺪﺭ و ﻣﺎﺩﺭ ﺟﺪا ﻣﻴﺸﻪ ﭘﺮﻫﺎ ﺗﻚ ﺗﻚ ﻣﻴﺮﻳﺮﻧﺪ و ﺗﺎ ﭘﺮ ﺷﺎﻫﭙﺮ اﻭﻝ 4 ﻣﺎﻫﻲ ﻃﻮﻝ ﻣﻴﻜﺸﺪ.
سلام
من اگر دوتا کبوتر را پرواز دهم بر می گردد.
جمعه 17 مهر‌ماه سال 1394 ساعت 09:20 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
اﻛﺮ ﺟﻮﺟﻪ ﺑﺎﺷﻨﺪ ﺷﺎﻳﺪ ﺑﺮﻛﺮﺩﻧﺪ
من کفترم دست یکی از بچه ها داده بودم رفته بودم مسافرت بعد این آقا کفتر مو رنگ کرده میخواستم بدونم رنگشون میره
چهارشنبه 7 مرداد‌ماه سال 1394 ساعت 03:45 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
ﺑﻠﻪ. ﻭﻗﺘﻲ ﺑﺮﻩ ﺗﻮ ﻟﻚ ﭘﺮ ﺟﺪﻳﺪ ﺩﺭ ﻣﻴﺎﺭﻩ و ﺭﻧﮕﻬﺎﻣﻴﺮﻥ
سلام.کبوتر نر من رفته توی لک انگار بیماره.چکار باید بکنم؟
پنج‌شنبه 28 خرداد‌ماه سال 1394 ساعت 08:23 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
ﺳﺮﻳﻌﺎ ﺑﻪ ﺩاﻣﭙﺰﺷﻚ ﻣﺮاﺟﻌﻪ ﻛﺘﻴﺪ
سلام داش میخواستم بدونم در زمان لک میشه حیوون را تن کرد؟؟؟
جمعه 24 مرداد‌ماه سال 1393 ساعت 04:40 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام احسان جان،
بله میشه تن کرد اما بهتر است که اینکار را نکنید. چرا که به کبوترها استرس وارد میکند.
پیروز باشید.
با تشکر از مطالب مفید و عالی
چهارشنبه 25 دی‌ماه سال 1392 ساعت 07:31 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
مهدی جان سلام،
بنده هم از شما بابت حضورتان تشکر میکنم.
Hello! ddaagae interesting ddaagae site! I'm really like it! Very, very ddaagae good!
یکشنبه 6 اسفند‌ماه سال 1391 ساعت 03:06 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
Hi John.
Thanks for the compliment . But I didn't understand what you meant by ddaagae .

Cheers
Hamid
سلام وتشکر

با اجازه جنابعالی مطالب بسیار جاب شما را جهت استفاده به نام خودتان در وبلا گم کپی کردم اگر مخالفید اعلام کنید تا حذف کنم
چهارشنبه 26 مهر‌ماه سال 1391 ساعت 01:54 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
مجید ز.:
سلام. هیچ ایرادی ندارد مهندس عزیز.
موفق باشید.
با سلام
می خواستم بدونم داروی ضد کنه که توی اب برای آبتنی اصافه میکنید اسمش چیه؟تا ماهم استفاده کنیم.

بانشکر
دوشنبه 10 مهر‌ماه سال 1391 ساعت 10:58 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
با سلام. یونس عزیز داروی که بنده برای کشتن شپش‌های لای پار‌ها استفاده می‌کنم. یک نوع سّم برای درختان است که به ملتین مشهور است. این سّم را بنده به مقادر کم در آب حل کرده (آب به صورت سفید شیری تغییر می‌کند) و کبوتران را با دست یکی‌ یکی‌ داخل آب کرده و به چپ و راست تکان میدهم. در این حالت باید سر کبوتر باید دقت از آب بیرون نگه داشته شود. بعد از اینکه کبوتر کاملا خیس شد آنرا در زیر خانه تور رها کرده تا خشک شود. موفق باشید.
با سلام خدمت اساتید عزیز مجید و حمید گرامی
واقعا از مطالب بسیار عالی و مفید شما استفاده می کنم، از اینکه با پشتکار و علاقه و بدون هیچ منتی ،وقت با ارزش خود را برای این وبلاگ و دوستان می گذارید بسیار متشکرم.در خصوص مطالب حاشیه ای باید عرض کنم که به عقیده بنده در مورد این جریان دکتر ت(دکتر قلابی) کسانی که باید حقیقت را می فهمیدند فهمیدند.بقیه هم که تاکنون متوجه نشدند، یا بسیار ساده لوح هستند یا شخصیتشان با فرد مورد نظر شباهت فراوان دارد.بنده به نظرم جزو اولین کسانی بودم که بهروز عزیز لطف کرد و مرا در جریان این وقایع گذاشت و با کمی فکر و منطق دریافتم که حرف این دوست عزیز حقیقت دارد...تلاش شما در جهت آگاه کردن دیگران هم بسیار قابل تحسین است و جای تشکر دارد.امیدوارم به زودی شاهد خاتمه این بحث باشیم و بیشتر از مقاله های پر بار شما استفاده کنیم.
ارادتمند شما.کورش از مشهد
سه‌شنبه 24 مرداد‌ماه سال 1391 ساعت 01:58 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
مجید ز.:

سلام کورش عزیز. همیشه از لطف سرکار سپاسگزار بوده و هستیم و توصیه شما و دیگر دوستان را حتماً رعایت خواهیم کرد.

موفق باشید.
Ba arz Salam va khaste nabashid khedmatetan aghayan Hamid va majid khan hamvareh az zahemat shoma doostan tashakor va az mataleb por bar shoma estafade va kamal amoozesh ra dideam . Hamantor ke dar. Mataleb farmoodeeid doran lak az mohemtarin doran har kabootar dari mibashad ke lak khoob tazmin sale khoobi ra darad. Har chand dar in doran tavajoh be kabootar ha shaved javabash ra dar tool sal khahim did. Mataleb shoma kamelan ammozeshi va por bar hastened , natijeh on dar clip zibaye kabootaran ghabel moshahedeh bood.
Omidvaram ke hamishe dar javar doostan movafagh va salamt bashid.
دوشنبه 23 مرداد‌ماه سال 1391 ساعت 06:44 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
مجید ز.:

درود بر شما جناب حمید احمدی ارجمند.
ضمن احوالپرسی و ابراز خوشحالی از این‌که مقالات ما مورد تایید پیشکسوتی چون حضرت‌عالی قرار گرفته، یادآوری‌اش خالی از سود نیست که ما هر چه می‌نویسیم، در واقع داریم در محضر اساتیدی چون شما درس پس می‌دهیم، چرا که رهنمودهای جنابعالی همیشه راهگشای ما بوده است.

از سوی خود و جناب حمید ضیایی از شما سپاسگزاری می‌کنیم و دست‌تان را به نشان دوستی به‌گرمی می‌فشاریم.
با سلام . تو سایت قبلی برنامه ای گذاشتین که دانلود نمیشه "
برنامه کامپیوتری ثبت و سازماندهی تولید مثل"
در صورت امکان میخواستم خواهش کنم که دوباره آپ کنید این برنامه رو .
دوشنبه 23 مرداد‌ماه سال 1391 ساعت 06:24 ق.ظ
امتیاز: 1 1
پاسخ:
مجید ز.:

با سلام. سعی می‌کنیم پس از بازیافت، فایل مورد نظر را در اختیار بازدیدکنندگان عزیز قرار دهیم.
عرض ادب و سلام دارم خدمت مدیران زحمتکش این وبسایت پربار از بابت مقالات عالیتون تشکر بینهایت دارم و خسته نباشید جانانه عرض میکنم
به امید دیدار پایدار باشید
دوشنبه 23 مرداد‌ماه سال 1391 ساعت 12:46 ق.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
مجید ز.:

حسین آقا با سلام متقابل. از لطف جنابعالی تشکر می‌کنیم. ضمناً‌ از آی پی آدرس شما متوجه شدیم که در شهر خود ما حضور دارید. چنانچه از کبوتر نگهداری می‌کنید، با ما تماس بگیرید تا از طرف خودم و حمید عزیز دو جفت کبوتر اصیل به رسم یادگار تقدیم‌تان کنیم.

موفق باشید.
با عرض درود و سلام به شما مدیران آگاه و باتجربه و با سلام خدمت دوست بزرگوار حاج آقا یوسف عزیز . حاج آقا با اینکه آشنایی ما فقط در حد دو دیدار و چند مرتبه تماس تلفنی بیشتر نیست ولی تا حدود زیادی با روحیات و اخلاقیات شما آشنایی پیدا کرده ام و خوب می دانم شما تابحال بنوعی آبروداری کرده اید و هیچگاه نخواسته اید علنی ( البته بجز این مورد ) باعث رسوایی کسی باشید بنده هم تاحدودی با شما هم عقیده بودم ( طی صحبت هایی که داشتیم ).بخاطر تمام زحماتیکه کشیدید سپاسگذارم و اگر در این مدت به شما خدایی ناکرده بی احترامی ویا .....شده به بنده شده و من ازجانب خودم صمیمانه از شما معذرت خواهی میکنم و امیدوارم این موارد تجربه ای به کوله بارمان اضافه کرده باشد . حمید دوست داشتنی و مجید عزیز به درخواست شما و دیگر عزیزان لبیک می گویم و بعد از این دیگر به گذشته و حاشیه نخواهیم رفت ( از جانب خودم) خوب بیاد داریم که مدتی وبلاگ شما ( وبلاگ قبلی ) مسدود و تعطیل شد و دوستانی مانند من هر روز به امید بازگشایی این وبلاگ چشم براه ماندیم تا اینکه با ممارست و پشتکار و البته نیت پاک دوست بسیار عزیزمان حمیدضیایی نه تنها وبلاگ بازگشایی شد بلکه با دستانی پر به همراهی و قدوم مبارک دوست آگاه و اهل قلم مجیدز عزیز همگان سورپرایز و خوشحال شدیم باسپاس. بعد از آن توطءه هر روز شاهد پیشرفت و کامل تر شدن اهداف شما هستیم . در نظر قبلی خود فراموش کردم از جناب دکتر بیات تشکر داشته باشم واقعا جوجه های سرحال و خوش خالی پرورش دادند و کاملا مشخص می باشد که همه خالص و ایرانی هستند . همه زیبا و خوب هستند بنده جوجه خال قرمز شماره 4 (اگر اشتباه نکنم ) را خیلی پسندیدم و امیدوارم ایشان همواره در تمام مراحل زندگی و کبوتربازی موفق و پیروز باشند . کلیپ زیبای پرواز جوجه های حمید ضیایی بسیار زیبا و دهان پر کن بوده و اگر شما به (جوجه) اشاره نمی کردید ما فکر می کردیم کهنه کبوتر هستند خلاف گفته های بعضی ها که اشاره می کنند تابحال کبوتر اصیل و خوبی در خارج از کشور مشاهده نشده بجز ....؟! عکس جوجه ها و کبوترهایی که تابحال در این وبلاگ بنمایش در آمده بمراتب بهتر و اصیل تر از عکس هایی می باشد که ما در ایران خودمان و نزد بعضی ....مشاهده کرده ایم !!!!.شما دوستان و عزیزان خارج از کشور بدون شک باعث افتخار و سربلندی ما در کشور بوده اید جا دارد در اینجا یاد و سلامی کرده باشیم به دوست و استاد خوبم اقای مهندس حمید احمدی در تگزاس و خسته نباشید میگویم به ایشان بابت ثبت رکورد و نتیجه مورد قبول کبوترانشان . با اینکه ایشان علاقه ای به اعلام نتیجه و اطلاع رسانی در مورد میهمانی خود ندارند( با اجازه از ایشان و شما) ولی بنده با افتخار ودر جهت قدردانی از زحمات ایشان می خواهم اشاره کوتاهی به آن داشته باشم . اقای حمیداحمدی امسال مانند سالهای قبل یکه تاز و بدون حریف در میهمانی که جمعی از عزیزان مقیم و خارج از کشور در آن حضور داشتند تعداد 104 کبوتر به رسم دوستی پرواز دادند اگر اشتباه نکنم 31 تیرماه یا شنبه 21 جولای 2012 در دمای44 درجه و رطوبت 97 درصدی تگزاس ( مانند بندرعباس خودمان) به تایید و گفته بسیاری کبوتران نمایش بسیار قابل قبولی از خود و هنرنمایی استاد خود بجا گذاشتند اولین کبوتر حدود ساعت 11 و آخرین کبوتر ساعت 6وربع به زمین نشسته و معدل پرواز ایشان 7 ساعت و 19 دقیقه توسط داوران محاسبه شده . باز هم به ایشان بابت ثبت چنین رکورد قابل قبولی تبریک عرض مینماییم و هم به ایشان و هم دوستان خوبم حمیدض و مجیدز بابت زحماتیکه در راه پیشبرد و سربلندی ایرانی و کبوتر ایرانی در خارج از کشور متحمل میشوند تبریک عرض میکنیم انشااله و همیشه در پناه حق همچنان پیروز و سربلند باشید. حمیدجان در خدمت هستم و خوشحال میشوم بار دیگر صدای گرم و صمیمانه شما را بشنوم .
یکشنبه 22 مرداد‌ماه سال 1391 ساعت 03:42 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
مجید ز.:

بهروز ارجمند با درود و عرض ادب خدمت شما؛ از سوی خود و حمید عزیز از لطفِ همیشگی‌ و صادقانه‌تان سپاسگزاری می‌کنیم.

ضمناً ذکر خیر شما با دکتر بیات بود و سلام و سپاس خود را تقدیم‌تان کردند.

موفق باشید.
درود بر اساتید وبلاگ .کبوتری که دانه تو مدفوعشه و هذم نمیشه مشکلش چیه ؟و دانه ها مثل ارزن تو مدفوع جامد به راحتی دیده بشه ؟من فکر کنم مسری هم باشه چون بضی کبوترا که دانه ها رو خوردن خودشونم بعد ی دوره مریضی و بیحالی دانه تو مدفعوشونه.
یه کبوتری هم دارم که مدفوع آبکی داره و خیلی هم آب میخوره البته مریض نیست و خیلی هم سرحال ولی مدفوعش همیشه آبکی و مقدار زیادی آب و کمی جامد به صورت نواری داره .پارسال هم نیوکاسل داشته و رد کرده .ولی الان سالمه . آنتی بیوتیک هم دادم خوب نشد .مرسی .
جمعه 20 مرداد‌ماه سال 1391 ساعت 02:51 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
مجید ز.:

درود.
نخست: دستگاه گوارش کبوتر دارای آنزیم‌های ضروری و باکتری‌های مفیدی است که بدون آن‌ها هضم غذا ناممکن است. احتمالاً کبوتران شما مدت زیادی روی آنتی‌بیوتیک بوده‌اند و به همین لحاظ باکتری‌های مفید خود را از دست داده‌اند. لازم است هفته‌ای سه روز تا طول زمان یک‌ماه به آن‌ها پروبیوتیک بدهید. هفته‌ای یک‌بار هم مولتی‌ویتامین، خصوصاً در موسم پرریزی. مواد آلی حاوی مینرال نیز همیشه در دسترس باشد.
دلیل دیگر ممکن است فقدان سنگ‌ریزه یا سنگ گرانیت خردشده در جیره‌ی غذایی کبوتر باشد که بدون آن نیز هضم غذا با اشکال مواجه می‌شود. دلایل دیگری نیز ممکن است داشته باشد که فعلاً‌ همین دو مورد را رعایت بفرمایید.

دوم: نشانه‌هایی که می‌دهید از جمله مدفوع آبکی با باریکه‌های ماکارونی‌مانند در آن، نشانه‌ی نیوکاسل است. احتمالاً کبوتر(ان) همچنان ناقل بیماری باقی مانده و توصیه‌ی همیشگی ما در اینجور موارد این است که حتماً کبوتران آلوده به این بیماری را معدوم نمایید تا سرمایه و وقت گرانبهای خود را بیهوده تلف نکرده باشید. نیوکاسل بلای خانمانسوز یک گنجه است و باید به هر شکلی شده آن‌را پاکسازی کرد.
ضمناً آنتی‌بیوتیک روی این بیماری ویروسی عمل نمی‌کند.

موفق باشید.
سلام.ممنون از پاسخ شما. مجید خان من جایی خوندم که وقتی به کفتری واکسن نیوکاسل بزنیم وبروس از راه فضله کفتر دفع میشه و امکان مریضی کفترایی که واکسن نخوردن و در آن گنجه هستند وجود داره.مثلا فرض کنید یه کفتری که دیروز واکسن نیوکاسل خورده بخریمو ببریم بندازیم قاطی کفترای خودمون که واکسن نخوردن.اشکالی داره؟
استاد سوال دوم اینه ه دارویی هست که بشه باهاش کفترارو تو لک برد تا هر وقت خاستیم این کار انجام بشه؟در پایان از شما و حمیدخان تشکر می کنم.
جمعه 20 مرداد‌ماه سال 1391 ساعت 02:22 ق.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
سلام علیرضا جان. معمولاً واکسن یا ویروس مرده است یا ضعیف شده و عملا نمی‌تواند صدمه‌ای به دیگر کبوتران بزند. اما خوب شرط احتیاط را رعایت کنید و تا چند روز کبوتر واکسن خورده را قاطی‌ نکنید. البته کبوتر جدید را باید تا حداقل ۲۱ روز با کبوتران قاطی‌ نکنیم.

بله دارویی وجود داره که بطور مصنوعی اینکار را می‌کند. اما بخاطر ضرر و زیان آن بنده آنرا نه فقط پیشنهاد بلکه معرفی‌ هم نمیکنم. اجازه بدهید کبوترانتان روال عادی لک رفتن را سیر کنند. با عرض پوزش.
با سلام و درود فراوان خدمت دوستان عزیز و مدیران فهیم وبلاگ وزین کبوتر ایرانی در کانادا

این اواخر یکی از جوجه ها که حدود سه ماهی سن دارد و از ایندا رنگ پرها به صورت سیاه و طرح آن ها پولکی بود کم کم پرهای روی کت ها به رنگ سفید مبدل گشته به نحوی که کاملا مشخص است آیا این موضوع به مسائل مربوط به دوران پرریزی مربوط است - تغذیه این جوجه از ایتدا طبق اصولی که در این جا گفته بودید صورت گرفته منظور اینکه تحت رژیم های خاص که منجر به از بین رفتن رنگدانه پرها می شود و به سفیدی می گرایند قرار نگرفته است

با تشکر و سپاس فراوان
ارادتمند شما
پنج‌شنبه 19 مرداد‌ماه سال 1391 ساعت 08:38 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
مجید ز.:

با درود.
جوجه معمولاً در همان ماه‌های اولیه رشد با نوکردن پرها رنگش تغییر می‌کند و به رنگ اصلی - یا بهتر است گفت دائمی - درمی‌آید. این موضوع کاملاً طبیعی است. مثلاً کله‌دم‌سبزها اکثراً دستپری به‌دنیا می‌آیند و خال‌های تیره‌ای بر بدن دارند که به مرور پرها به سفید‌شدن می‌گرایند.

علت این پدیده ضعیف‌شدن رنگ‌دانه‌ها در کبوتر ایرانی است، زیرا کبوترداران (خصوصاً تهرانی) علاقمند به رنگ‌های روشن بوده‌اند و در نسل‌های مختلف تیره‌ها را مرتب با روشن‌ها و به شکل مخالف تن کرده‌اند.

موفق باشید.
با سلام و قدردانی خدمت شما زحمتکشان.چندسوال مبتدیانه دارم.
برای تو لک بردن کفترها جوی بی پوست هم مناسبه؟
اگه به کفتری واکسن نیوکاسل بزنیم میشه بندازیمش پیش بقیه کفترا یا باید جدا باشه؟
اگه کفترا تو لک نرن مشکلی پیش میاد؟من به کفترام خیلی دون میدم ولی تو لک نمیرن؟
در انتها بازم از مسئولان وبلاگ مجیدخان و حمیدخان تشکر می کنم.
چهارشنبه 18 مرداد‌ماه سال 1391 ساعت 11:17 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
مجید ز.:

با سلام.

- جوی بی‌پوست هم مفید است (اگر مواد ضد فساد به آن نزده باشند)، ولی به هر حال جو سبوس‌دار به مراتب بهتر است.

- هیچ مانعی ندارد.

- اگر گله کبوتران شما هیچ‌یک توی لک نرفته‌اند، حتماً مسئله‌ای دارند. بیش‌ترین احتمال در اینجور مواقع وجود کرم در سیستم گوارشی کبوتر است، زیرا این تنها بیماری‌ای است که اشتها را کم نمی‌کند. کبوتر اغلب با ولع دانه می‌خورد، اما هر روز ضعیف‌تر می‌شود و ریتم توی لک رفتن سالیانه‌اش مختل می‌گردد. طبق راهکاری که توصیه شده، به کبوتران داروی ضد کرم بدهید.

موفق باشید.
با سلام خدمت شما دوست عزیز
شما را با افتخار به مطالعه و مشاهده متفاوت ترین سایت ایران در زمینه دامپزشکی و حیوانات از لحاظ طراحی و کیفیت مطالب دعوت می کنیم.امیدواریم وت پارس مورد نظر شما دوست عزیز در تمام زمینه ها باشد.
اگر مایل به تبادل لینک با ما هستید ما را با نام گروه علمی وت پارس لینک کنید سپس از طریق بخش نظرات به ما اطلاع دهید تا شما را با نام مورد نظر خود با افتخار لینک کنیم.
وت پارس ، تفکر نوین دامپزشک پارسی
گروه مدیریت وت پارس
www.vetpars.com
بازدید شما باعث افتخار ماست...
چهارشنبه 18 مرداد‌ماه سال 1391 ساعت 04:07 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
مجید ز.:

با سلام متقابل و سپاس از تلاشگری شما در زمینه‌ی مسائل حیوانات.
از سایت‌تان بازدید کردیم: هر چند نوپاست، اما مشخص است که ایده‌ و انگیزه‌ای قوی در پس از آن وجود دارد.
با افتخار و در اولین فرصت، لینک‌تان اضافه خواهد شد.
ضمناً، به‌خاطر رشد چشمگیر ورزش کبوترپرانی و کبوترداری، پیشنهاد می‌کنیم بخش جداگانه‌ای را به این ورزش اختصاص دهید تا در ارتقای آن سهمی داشته باشید.

با حرمت؛
درود به مجید جان ز هممیهن عزیزم امید دارم هر جای این سرای فانی کهنه ارض بسر میبرید خوش و سلامت باشید وجود عزیز وارسته ای مثل خودتان باعث سربلندی ایرانیان می باشد ما بحث کبوتر داری را کنار بگذاریم همین نثر عالمانه شما کافی است به حضرتعالی افتخار نماییم با وجود دور بودن از منبع و زندگی طولانی در غربت زبان مادری را اینگونه پاس داشته اید که برای من ایرانی مایه مباهات می باشد درود به شما
اتفاقن در همین زمینه پرسشی از حضورتان داشتم پیشآپیش پوزش می طلبم این پرسش با موضوع مقاله مراورده ندارد در کامنت بالایی دیده شد فرموده بوید « صد تا یک قاز » و مثل بقیه ننوشته بودید « غاز » با غین؟ بنده سالها آموزگار بودم و خیلی برایم جالب است بدانم ایا عمدی بوده یا سهوی ؟ تشکر می کنم از رهانمایی و وجود پر مهرتان را به خداوند منان می سپارم .
سه‌شنبه 17 مرداد‌ماه سال 1391 ساعت 04:06 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
مجید ز.:
یار هموند جناب مشتاقی گرم‌ترین درودهایم به شما تقدیم باد. بزرگی و وارسته‌گی از خودتان است و به‌قول قدما جداً که چوبکاری فرمودید و خجالت‌‌ام دادید...
فارسی زبان مادری من است و به آن سخت عشق می‌ورزم و افتخار می‌کنم. از آن مهم‌تر فارسی پل تاریخی و ارتباطی تمام اقوام در ایران‌زمین بوده است و این زبان به‌واقع قلب تپنده‌ی مام میهن است. از این روست که ما همگی وظیفه داریم فارسی را پاس بداریم و آن‌را از گزند دشمنان حراست کنیم.

ضمن سپاس از ظرافت نگاه شما، در باره‌ی پرسش نغزتان می‌شود گفت:
"قاز" به معنای پشیز و بی‌مقداری در ارزش است، اما "غاز" گاه همان پرنده‌ای مراد می‌شود که همه می‌شناسیم‌اش. بنابراین درست این عبارت همین است که نوشته شد و باز این‌جا می‌آورم:
"صد تا یک قاز".

با مهر؛
دوست محترمی که لینک زیر را برای ما فرستاده بودید:

http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AF%D8%B1%D9%88%D9%86%E2%80%8C%D8%B2%D8%A7%DB%8C%DB%8C

متاسفانه بر اثر یک اشتباه سهواً پیام شما حذف گردید که سعی در بازیافت آن می‌کنیم؛ به هر رو، متذکر شده بودید که مطلب بالا خلاف نظرات ما در باره‌ی "تکثیر همخون" را ثابت می‌کند.
لازم به یادآوری است که تکثیر همخون نظریه‌ای نیست که ما ساخته باشیم؛ دست‌آورد علم ژنتیک است و در کارگاه‌های حیوانی و گیاهی به‌وسعت استفاده می‌شود. ضمناً یادداشت کوتاهی که ویکیپدیا ارجاع داده‌اید، چندان پایه و مفصل نیست و قدرت اثباتی ندارد و در همین اینترنت مطالب جامع و علمی در سایت‌های معتبر برعلیه آن و در حمایت از تکثیر همخونی به فراوانی یافت می‌شود.

ما تا کنون به فرازهایی از فواید همخونی پرداخته‌ایم که اساس کار نیازمند بسط بیشتر است. اجازه بدهید در مقاله‌ای مستقل، آن‌چه لازم است در باره‌ی همخونی بدانیم را یادآور شویم و خود متوجه خواهید شد که سود آن بر ضررش می‌چربد.

موفق باشید.
دوشنبه 16 مرداد‌ماه سال 1391 ساعت 07:28 ب.ظ
امتیاز: 0 0
سلام و خسته نباشید
بعله جناق سینه بیرونزده و توی گلو کف و سفیدک میباشید , از بس اب میخورن چلیک دون داره میترکه!!
ببخشید مزاحم شدم خواهش میکنم راهنمایی بنمایید , با تشکر و ارادت همیشگی
دوشنبه 16 مرداد‌ماه سال 1391 ساعت 06:55 ب.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
مجید ز.:

مهرداد عزیز به احتمال قریب‌ به یقین، کبوتران شما کنکر گرفته‌اند. همانگونه که در متن مقاله یادآور شده‌ایم، در این موسم، کنکر بسیار شایع است و لازم است از آن پیشگیری شود؛ روش پیشگیری نیز در متن موجود است.
به هر حال، کبوترانی که حال‌شان خراب است را از گله جدا کنید و در محلی جداگانه نگهداری کنید. تمام کبوتران را سه تا پنج روز تحت داروهای خانواده‌ی متازول قرار دهید، به ترتیبی که روی جلد دارو توصیه شده. هر روز محلول دارو را عوض کنید. شب‌هنگام، به اندازه‌ی یک قاشق چایخوری در سه لیتر آب، تتراساکلین یا داکسی‌ساکلین را نیز به آب آشامیدنی پرنده اضافه کنید.
گلو و بینی کبوترانی را که جدا کرده‌اید با گوش‌پاک‌کن مرتب تمیز نگه دارید.
گنجه‌ها را از گرد و پر همه‌روزه پاکیزه نگه دارید.
بعد از یک‌هفته وضعیت به حالت عادی برخواهد گشت.

لطفاً ما را از نتیجه مطلع سازید.

موفق باشید.
با سلام و قدردانی از بابت آپ جدید و مطالب آموزشی زیبا و استادانه این پست
چند سوال داشتم از محضرتان می خواستم اگر امکان دارد پاسخ فرمایید:
۱- چطور میشود با ۳۵ عدد هرزی و ۲۰ کبوتر زیر ۳.۵ ساعت و با شرط آنکه ته اکثریت کبوتران در ساعت ۱۴:۳۰ در آمده باشد ۵ ساعت برای ۱۱۲ کبوتر رکورد زد!!! من نمی توانم محاسبه کنم اگر کسی می تواند بسم اله؟
۲- ساعت حریف چقدر بوده است؟نام یا نامهایشان چیست؟کی کبوتر هوا کرده اند؟اکثر گرو های سنگین تهران امسال بالای ۶ ساعت آورده اند ؟ چطور این حریف نام آور و تهمتن آنهم با تعداد قلیل ۱۱۲ عدد چطور زیر ۵ ساعت آورده است؟
۳- دوستان و عاشقان کبوتر میدانند جمع آوری و درست کردن کبوتر پشت پاک سالیان سال زمان میبرد و همه اینها در سایه زحمت و جوجه گیری و قلم نمودن و کپک کردن و ... بدست می آید چطور میشود اینهنه کبوتر پشت پاک جمع آوری نموده و به دیگران فروخت با احتساب ۲۰۰ مشتری و میانگین برای هر کدام ۱۰ کبوتر به عدد نجومی ۲۰۰۰ می رسیم و سوال این است اینها از کجا آمده اند؟۲۰ نفر عشق باز هم جمع شوند و حداقل ۱۰ سال هم زحمت بکشند به نیمی از رقم بالا هم نمیرسند.
۴- در طول سالیان انجام این ورزش مفرح برای هر عشق باز معمولاٌ سالی حداکثر بین ۲ تا ۳ عدد از کبوتران مایه ممکن است از تخم یا نطفه بروند چطور میشود در هر مرحله از فروش ۲۰ تا ۳۰ ٪ کبوتران فروحته شده معیوب باشند؟ حال درصد کبوتران معیوب را در تعداد کل ضرب نمایید تا عمق فاجعه بیشتر مشخص گردد؟من تعدادی از کبوتران معیوب واگذار شده را در منزل دوستانم دیده ام!
۵- تمام عشق باران مطرح به هیچ عنوان کبوتران و عشق خود را به پول نمی فروشند (حذفی ها راعرض نمیکنم که بعد از تیر ماه بیرون میکتند) حتی اگر شش لول هم به طرفشان بگیری محال است این کار را انجام دهند! البته نیک میدانم در عالم رفاقت و لوطی گری هیچ موقع دوستان شفیق خود را به کبوتر نمی فروشند! من بهترین کبوترانم تحفه دوستانم بوده است.
حال اگر کسی با این حجم تبلیغات این بیزینس را انجام داد آیا شک بر انگیز نیست؟کجای کار می لنگد؟
۶- درتمام ایران این لحاف ۴۰ تکه زیبا هم کبوتر خوب وجود دارد و هم کبوتر بد آیا به نظر شما اگر کبوتری هوش داشت و با برگشت و بدن دار بود و تیز و فرز بود و هر سال خود و جو جه هایش بالای ۷ ساعت پرید ولی متاسفانه سری بزرگ نداشت و یا شمیرانی نبود باید حذف شود و دور از جان شما صاحبش باید برود و بمیرد؟
با تشکر از شما و سایت زیبا یتان و عذر خواهی به جهت سوالات زیاد تا درودی دیگر بدرود!

دوشنبه 16 مرداد‌ماه سال 1391 ساعت 05:24 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
مجید ز.:

پیامگذار محترم! هر چند پیام شما به مقاله‌ی ما مربوط نمی‌شد، اما استثنائاً به آن اجازه‌ی نشر دادیم، چه به قول ابوالفضل بیهقی: "موی را از ماست کشیده‌اید"!
هوشیاری و ذکاوت افرادی چون شما باعث نگندیدن فضای جامعه می‌شود و خوشحالیم که فضای نقد سالم را زنده نگه داشته‌اید و با بزهکاران مبارزه می‌کنید.
فهرست پرسش‌های شما را همین‌طور می‌شود ادامه داد، مثلاً می‌شود پرسید:
- از این "سیصد نفر" (!) ادعایی مدعوین گرو، حتا از کسانی که پارکابی حضرت سئله‌دار اینترنتی دکتر ت. هستند، فقط یک‌نفر را نام ببرید که در روز پراندن کبوتر حریف حضور داشته‌ است؟
به‌طور اسرار آمیزی، هیچکس نه حریف را می‌شناخته، نه کبوتر سر دادن او را دیده است! پس نکند باز مثل سال قبل کاسه‌ای زیر نیم‌کاسه بوده است؟

طرح اینگونه پرسش‌ها و این طرز نگاه، نتیجه‌ی عقل نقاد است و نیز ذهن‌های پرسشگری که به شعور خود و دیگران احترام می‌گذارند و می‌خواهند فضا را شفاف‌سازی کنند.

این فرد خواسته با راه انداختن مثلاً گرو (که گرو حاج احمد بوده و اصلاً‌ به این فرد که در واقع بومدار حاج احمد است ربطی نداشته) خود را در اذهان تعدادی خریدار اکثراً جوان یا شهرستانی از همه‌جا بی‌خبر تثبیت کند و در واقع کبوترفروشی خودش به این افراد را تا مدت‌ها بیمه سازد. وقتی هم که این خریداران بعد از مثلاً دو سال متوجه شدند چه کلاه گشادی سرشان رفته، دیگر کار از کار گذشته و این آدم کلی سرکیسه‌شان کرده است. بگذریم...

موفق باشید.
سلام به دوستان با شرف و قابل اطمینان داشتم توی سایتها دور میزدم که متوجه شدم انگار حسن اقا پ هم رفته توی لاک ....فقط میگم حسن اقا یادت هست وقتیکه رفیقت داشت سایت مجازی خود را بقول دوستان کبوترفروشی مجازی خود رو راه میانداخت با چه شگرد و ترفندی اومد . با عکس کفتر مردم و یک عکس فتو شاپ شده از راه دور از خودش با حمله و توهین به خیلی ها که الان معلوم شده کی درست میگفته ؟؟؟ یادتون هست سر یک سری نسخه دارو و داستانهای چاخان ..چه پاچه پاره بازیی در اورد میگفت با ناشر صحبت کردم گفته باید از اینترنت جمع کنی بعدا کتاب چاپ میشه ! کو اون کتاب ؟ یادتون هست بنده خدا چند نفر گفتند اینا همش شگرد کلاه بر دارهاس هیچ میدونین تابحال به چند نفر پیشنهاد فروش این جزوء رو داده و بهشون قول و وعده کرده که به پول خیلی خوبی میرسن ... منکه دیگه دارم دیوانه میشم نمیفهمم مگه بقیه متوجه نیستن چه خبره ؟؟؟؟
دوشنبه 16 مرداد‌ماه سال 1391 ساعت 12:10 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
مجید ز.:
سلام. ما بر خلاف شما زیاد به این "شراکت" خوشبین نیستیم و به قول معروف فکر می‌کنیم نقش حاج حسن پ. در واقع "شریک دزد و رفیق قافله" است و این‌ها به‌قول ضرب‌المثل انگلیسی دارند نقش "آدم خوب و آدم بد" را بازی می‌کنند، یعنی چون می‌دانند یکی‌شان به بدنامی شهره است و دشمن زیاد دارد، آن‌وقت آن‌یکی می‌آید در نقش مصلح اداهای مردم‌دارانه درمی‌آورد تا چهره‌ی بهتری از کل تشکیلات‌شان نشان بدهد، در صورتی که باطناً هر دوی این‌ها دست‌شان توی یک سفره است.
همین آقای حاجی روزی در همین پیامگیر کبوتر شمیران را مسخره می‌کرد و می‌گفت "فقط روی زمین قشنگ است" و دم از کبوتران سینه‌نازک می‌زد، حالا در یک چرخش صد و هشتاد درجه‌ای، خودش را متولی کبوتر شمیران معرفی می‌کند!
این‌ها دیگر دست‌شان رو شده و خوشبختانه با بی‌محلی عمومی روبه‌رو شده‌اند.

موفق باشید.
درود و سلام و تقدیم احترام به اساتید معزز این وبلاگ و قبولی طائات به درگاه حق تعالی اینطور اطلاع رسیده که عالیجناب رفیق شفیق دکتر کفتر فروش میخوان یه کاری کنه مردم نتونن شیرینکاریهاش رو بخونن وفقط ""اعضای انجمن!!!"" از مباحث اموزشی !!! فیض ببرن
معلومه کار اوستا بدجوری بیخ پیدا کرده و میخواد زودتر فلنگ رو ببنده بیشتر ابروش نره هههههههه
یکشنبه 15 مرداد‌ماه سال 1391 ساعت 09:41 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
مجید ز.:

جناب حقگو با سلام.
همان‌گونه که یادآور شده‌اید، سئله‌ی اینترنتی شمیران نیز مثل هر دکان دیگری تنها می‌تواند پذیرای مشتریان خود باشد و مسئولین آن علاقه‌ای به شنیدن انتقادهای سازنده ندارند، از این روست که سعی دارند از انظار پنهان شوند و بی‌سروصدا به امور اقتصادی خود بپردازند.
از آن‌جا که این افراد نه سواد کافی و نه شرافت قلم دارند، هنوز به روح آزاد فضای باز اینترنت پی نبرده‌اند و فکر می‌کنند با ساختن "چهاردیواری اختیاری"، می‌شود هر خلافی را از دیده‌ها مخفی کرد. به هر حال، در هر محیطی همیشه چند تا آدم نخاله هم پیدا می‌شود. فقط چیزی که این میان مایه‌ی تاسف شده است، ساده‌دلی عده‌ی معدودی است که دور این کاسبکاران حلقه زده‌اند؛ البته آن‌ها نیز مثل بقیه دیر یا زود به اصل موضوع پی خواهند برد و راه‌شان را سوا خواهند کرد.

جا دارد اینک به دوستانی که با شجاعت و رادمنشی مشت این سودجویان را باز کردند تبریک گفت و برای‌شان آرزوی موفقیت کرد. امید که فضای سالم نقد و گفت‌وگو هر چه بیشتر شکوفا شود و پا بگیرد.

موفق باشید.
1 2 >>