کبوتر ایرانی‌ در کانادا

نگاهی‌ جدید به همخون جفت کردن


با سلام و عرض ادب به خدمت دوستان و یاران گرامی‌.


ضمن عرض تبریک فرا رسیدن شب یلدا امیدوارم که فصل زمستان زیبایی را پیشرو داشته باشید و بتوانید بخوبی از آن استفاده ببرید. در اینجا قصد داشتم که مقاله جدید را که هنوز در دست تالیف است به روز کنم که با دیدن نظر طولانی‌ دوست گرامیمان "حسین از اصفهان" در قسمت نظرات مقاله قبلی‌ که بسیار پربار بود بر آن شدم که این نظر را بصورت یک پست جدید به دوستانی که وقت گشتن لابلای نظرات را ندارند ارائه بدهم. این نظر نشانگر اینست که حسین عزیز بسیار زحمت کشیده، تحقیق کرده و نتیجه تحقیقات را برای ما بیان کرده و در اختیار ما گذاشته است. به پاس احترام به این دوست گرامی‌ و همچنین تشکر از ایشان بابت تهیه این مطلب در راستای همخون جفت کردن توجه شما را به آن‌ جلب می‌کنم. امیدوارم که مورد توجه و استفاده همه دوستداران این ورزش که درصدد پیشرفت آن با روش‌های علمی‌ هستند قرار بگیرد.
سلام خدمت دوستان عزیز
در مورد نتایج همخونی باید به گیله مرد عزیز بگویم من هم با شما کاملا موافقم که احتمالا مشکلاتی در جوجه ها به بار می آورد ولی یک جواب قانع کننده دارد:
در نظر داشته باشیم که یک کبوتر هزاران ویژگی دارد که به هزاران ژن مرتبط است. یک پرورش دهنده حداکثر روی دو ژن کار می کند. یعنی به طور مثال ژن استقامت پرواز و ژن سو یا غریزه بازگشت به خانه، و می خواهد این دو ویژگی را "ارتقا" دهد. شاید ضمن این کار ژن معیوب دیگری هم تقویت شود ولی برای پرورش دهنده که معمولا مسابقه دهنده و گروبند هست آن ویژگی ها در درجات پایینتری از اهمیت قرار دارد. ممکن است کبوترداری بگوید من کبوتر 14-15ساعت پرش نمی خواهم همه اش دردسر است. همان 7-8 ساعت بس است و از این به بعد هدفگذاری ام در جوجه کشی رنگ خاص و زیبایی یا استیل خوب یا بنیه و سلامتی کبوترانم است، من کبوتر همه بعدی می خواهم (کبوتر شش دانگ). اما یک گروبند حرفه ای، کبوتر یک بعدی می خواهد فقط ساعت پرش. هر چه بالاتر بهتر. سو و بنیه اهمیت متوسط  دارند. رنگ اصلا اهمیت ندارد. فرد اولی از همخونی متنفر است (به خاطر معایبش) و دومی عاشق نتایج غیرمنتظره همخونی است و لحظه شماری می کند جوجه عالی اش زودتر بزرگ شود تا قدم بعدی همخونی را بردارد. چون از این روش خیلی ها در دنیا نتیجه گرفته اند. اصلا می دانید همین انگلیس تیپلرها که جوجه هایشان 18 ساعت می پرند و بالغ ها بالای 20 ساعت پرواز می کنند چگونه به وجود آمده اند؟ به طور طبیعی که هیچوقت همچین اتفاقی نمی افتد. اینها از اجداد پاکستانی شان طی یک پروسه 60-70 ساله به وجود آمده اند. کتابی هست به نام The time-flying tippler pigeon sport از آقای John Curley امریکایی که سال 1961 چاپ شده. 50 سال پیش. این کتاب را از اینترنت دانلود کنید. آخر کتاب 15-16عکس از کبوتران تیپلر (تیپلر 50-60 سال پیش) هست. ببینید چقدر شبیه به کبوتران خودمانند. اصلا شاید هم جد و آباد تیپلرها مال ایران باشد که دیگران افتخارش را برده اند. پس ما باید جایگاه همخونی را بدانیم. نتایج مورد انتظار را بدانیم. هدف را هم بدانیم. سیستمهای تکثیر و جوجه کشی را هم بدانیم  (4 سیستم دارد که 2 تای آن بر مبنای همخونی است) این می شود پلان و طرح و نقشه کار. مواد و مصالح اولیه هم که حداقل یک جفت کبوتر باکیفیت است هم باید داشته باشیم و نه هر کبوتری که خوب می پرد. قبل از شروع به کار هم تعریفی از کبوتر هدف داشته باشیم (که متاسفانه هنوز هیچ استاندارد و شناسنامه ای برای نژادهای برتر ایرانی نداریم). این را هم بگویم که موفقیت در همخون جوجه کشیدن بستگی دارد به 1- کیفیت جفت اولیه 2- مهارت پرورش دهنده در برنامه ریزی و اجرا 3- روش جفت انداختن و دفعات آن. بعضی زمانها باید کبوتران را جوری جفت انداخت که به طرف پراکندگی ژنی برد (با همخونی) و بعضی مواقع باید آنها را تثبیت و کبوتران را یکنواخت کرد که این کارهم با سیستم دیگری از همخونی انجام می شود.


الان چندین پرورش دهنده تیپلر در دنیا هستند که هر کدام سویی مختص به خود را به وجود آورده اند و نگهداری می کنند. روش آنها به جوجه کشی انتخابی معروف است (همان همخون جفت کردن خودمان). الان هم سرشان را بالا می گیرند که رکورد داران دنیای کبوترند و به کبوتری به جز تیپلر نگاه نمی کنند. ولی من و شمایی که می دانیم کبوتر ایرانی چیست و چه دلربایی ها که ندارد نمیتوانیم با هم دو کلمه اختلاط کنیم. همه اش بحث و جدل ، یا لاف و بلوف که کبوتران من چنین اند و چنانند، یا مسائل حاشیه ای دیگر و همه تیریپ برتری جویی و ... میان. بهترین کبوترمون 8-9ساعت یا حداکثر 10ساعت می پره و 14-15 ساعت برامون افسانه شده. این یعنی عصر حجر، یعنی دوران حاکمیت کلیسا (بر علم و ...)، یعنی دوران پسرفت یا اگر نگوییم پسرفت بگوییم درجا زدن و از دست دادن فرصت. من اعتقادم اینه که کبوتر ایرانی هم می تونه به پای تیپلر برسه و خیلی هم سرتر از تیپلره. حالا یه بومی ساعتش شده 9:29 همه یا جبهه می گیرن، یا میگن تقلبیه یا .... در صورتی که اصلا ساعت عجیب و غریبی نیست که بعضیا میگن ما به کبوتربازی خودمون شک کردیم. بله باید هم شک کنید به علم کبوتربازی خودتان، چون این موفقیت چندان بزرگی هم نیست و بالاتر از اینها هم امکانپذیره. ما خیلی سنتی فکر می کنیم و خیلی سنتی و کورکورانه عمل (تقلید) می کنیم. گیله مرد عزیز حرف جالبی زد و گفت اصلا چرا کبوتر باید 11 ماه زندانی باشد؟ و یک سری سوالات روشنفکرانه دیگر که حالا نمی گویم درست است یا غلط و فلسفه اش این است یا آن است، بلکه می خواهم بگویم ابداع و نوآوری و اختراع همین طوری شکل می گیرد. ابتدا طرف به وضعیت موجود شک می کند. ایده ای نو به ذهنش می رسد که دیگران آن را محکوم می کنند یا خط قرمز می دانند. آنرا می آزماید و ناگهان نتایج موفقیت آمیز و .... تاریخ پر بوده از این موضوعات. مثال دیگرش منطق فازی است که آقای پروفسور لطفی زاده که استاد دانشگاه های امریکاست 40-50 سال پیش آنرا مطرح کرد و همه اساتید امریکایی محکومش کردند و حتی مقالاتش را چاپ نمی کردند. اما در عوض شرقی ها آن را پیگیری کردند و ناگهان در سالهای 1990-1994 سیلی از لوازم خانگی فازی (هوشمند) ژاپنی به بازار آمد و دیگر به همه ثابت شد که منطق فازی صحیح است و همه مجبور به پذیرش شدند.
مطلب دوم اینکه قرار نیست تمام جفتها را همخون تن کنیم که علاوه بر مشکلات اجرایی بسیار، جواب معکوس می دهد و ما را مایوس می نماید. پس کدوم کبوترها را همخون کنیم؟ بعضی وقتها بین صدها یا هزارها کبوتر مسابقه ای، می بینیم یک یا چند تا از آنها خیلی استثنایی می پرند و بسیار سرتر از پدر و مادر خودشان هستند. دلیل آن چیزی نیست جز جهش ژنی یا Mutation. شاید تا به حال مواردی از جهش ژنی دیده باشید مثلا خود من جوجه ای داشتم که پدر و مادرش کله دم سبز پرشی هر دو بدون کاکل بودند اما یک جوجه دادند که پرهای فرق سرش خیلی خوشگل به 2 طرف سرش رفته بود مثل "مدل موی فرق سر"! متاسفانه جوجه زنده نماند و در 15 روزگی در اثر سرمای شدید شبانه تلف شد و شاید دیگر هیچوقت همچین چیزی تکرار نشود.


بحث کجا بود؟ آها، جهش ژن پرش. خب این کبوتر پرش استثنا همه میادین مسابقات را فتح می کند اما با هر ماده ای تن می کنیم جوجه ای در حد خودش نمی دهد و جوجه هایش افت می کنند. چرا؟ چون ماده هایش در حد خودش نیستند. اینجاست که برای تثبیت یک ژن خوب که اتفاقی پدید آمده باید از همخون جفت کردن استفاده کرد. چگونه؟ نر را به چند ماده می زنند و از بین جوجه های ماده اش بهترین آنها را برای جفت انداختن با پدرش کاندیدا می کنند. بعد نوبت به نوه هایش می رسد. نر اولیه را به نوه اش می زنند. بعد به نبیره اش و ...
ضمن پیشروی در این کار مرتبا جوجه های حاصل به مشخصات ژنی نر اصلی بیشتر نزدیک می شوند. به این کار می گویند Line-breeding جفت انداختن خطی.
مطلب دیگر اینکه همخون جفت کردن شگردهای مختلف دارد و حادترین آنها جفت کردن دو جوجه کِر هم (برادر و خواهر در یک نسل) است که به آن همخونی نزدیک می گویند و حرفه ای های دنیا هم زیاد به این روش تمایل ندارند و مشکوک است. گاهی نیز برادر و خواهر را از 2 نسل مختلف به هم می زنند (همخونی دور). اما بسته به هدفی که ما داریم و کبوتر هدفی که در ذهن ساخته ایم از تکنیکهای همخونی استفاده می کنیم و همین جوری نیست که برویم هر کبوتری را با بچه اش یا اقوامش جفت دهیم. کلی چارت و جدول و نمودار دارد که مثل یک شابلون ادامه کار را نشان می دهد.
خب اگر ما چند نر و ماده خوب داشته باشیم و مرتبا آنها را با هم تن کنیم و همخون نباشند چه اشکالی دارد؟ اشکالی ندارد ولی با این کار داریم به تدریج کبوترانمان را یکدست و یکنواخت می کنیم. یعنی اگر ژنهای عالی در یک کبوتر داریم با جفت انداختن با کبوتری دیگر که آن ژنها را به آن کیفیت ندارد داریم ژنهای عالی را به هدر می دهیم و آنها را ضعیفتر می کنیم.  اگر هم ناگهان از بیرون کبوتر جدید وارد چرخه تولید مثل کنیم داریم ژنهای جدید به مجموعه اضافه می کنیم و سر از راهی دیگر درمی آوریم. اما اگر میخواهید شگفتی ببینید همخون جفت کنید. ممکن است بارها جوجه ای بگیرید که یک ساعت هم نپرد یا علیل باشد یا به مشکلات دیگر دچار باشد. ممکن هم هست یک بار جوجه استثنایی بدهد که همه هدف همخونی همان یک جوجه عالی است که ژن پرش آن تقویت شده. همه جوجه های بدردنخور حذف می شوند و کار با همان جوجه استثنایی ادامه می یابد. پس کاری وقتگیر و بلندمدت است که باید صبر و حوصله داشت.
مثال دیگری می زنم از دنیای سگها: دوبرمن را همه می شناسید چه سگ قلدر و کلانتری است. رنگ آن معمولا سیاه است با لکه های قهوه ای. یکبار در سال 1976 در اثر جهش ژنی، یک سگ دوبرمن ماده متولد شد که سفیدرنگ بود. حالا ما بودیم چه کارش می کردیم؟ با بهترین نر دوبرمن سیاه تن می کردیم و دوبرمنهای سیاه و سفید (ابلق) خوبی می گرفتیم ...(خنده دار می شد ها......حتما با چند نسل ادامه کار تبدیل می شدند به دوبرمن های ابلق تیکه پاره ....(مزاح)). اما آنها چه کار کردند؟ همین روش Line-breeding را در پیش گرفتند و الان ژن دوبرمن سفید تثبیت شده است. بروید دوبرمن سفید را از اینترنت سرچ کنید در ویکیپدیا درباره اش چی نوشته.


همخون جفت انداختن باعث آشکار شدن ژنهای نهفته در شرایط هموزایگوس می شود. چون ژنهای مخفی ممکن است مطلوب یا نامطلوب باشند بنابراین نتایج همخونی به طور قابل ملاحظه ای متغیر می شود. پس این روش همخونی نیست که اشکالزاست بلکه ژنهای مخفی نامطلوبند که مشکلات را به وجود می آورند.
نتایج بدست آمده از این روش بستگی دارد به ژنهای مخفی ای که جفت اولیه داشته اند و همخون جفت انداختن به خودی خود اثرات بد ندارد. این را دکتر Helen Dean King از انستیتو Wistar فیلادلفیا ثابت نمود. او تعدادی موش صحرایی را به صورت برادر به خواهر جفت انداخت و این کار را برای بیش از صد نسل ادامه داد. او در حین مشاهدات خود مرتبا و به دقت موشهای بزرگتر و بهتر را انتخاب می کرد. در پایان او موشهایی بدست آورد که بزرگتر بودند و بیشتر عمر می کردند و زادوولد بیشتری هم داشتند. علت این نتایج خوب این بود که وی تمام حیوانات نامطلوب را حذف می نمود و بهترین آنها را برای تولیدمثل انتخاب می کرد. الان در دنیا به این موشها می گویند موشهای Wistar و یک گونه جدید شناخته می شوند. بله خانم دکتر کینگ یک سو از موشها ساخت که الان بیشتر آزمایشگاه های ژنتیک دنیا با آنها سروکار دارند اما ما با این همه ادعای کبوتربازی هنوز نمی توانیم "کبوتری بسازیم که در دنیا حرفی برای گفتن داشته باشد".
خلاصه بگویم: مخالف تن کردن، گله کبوتران را به سوی یکدستی می برد (نه ارتقای ساعت پرواز) و همخون تن کردن واریانس و پراکندگی و دور شدن و تغییر ایجاد می کند و شگفتی می آفریند. هر کدام جایگاه خودشان را دارند و کاربردشان متفاوت است.
به امید روزی که اهالی این رشته به دیگران بیشتر احترام بگذارند و دوستی هایشان عمیقتر شود و از موفقیت دیگران خوشحال شوند و تجربیات و اطلاعات خود را ناگفته نگذارند و تجربیات ارزشمندشان به علم روز هم مجهز شود و کبوترهایشان سال به سال بیشتر بپرند و موجبات مسرت و شادی دل همه عاشقان کبوتر را فراهم کند....
به امید آن روز


دوستان گرامی‌ برای مطالعه کتاب THE TIME-FLYING TIPPLER PIGEON SPORT ذکر شده در بالا اینجا کلیک کنید.

نظرات (108)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
سلام...

ببخشید من باز مزاحمتون شدم...

جوجه کبوتر ها الان دیگه تقریبا دارن دون خور میشن.

سوال من این است که مشکلی ندارد جوجه های خواهر و برادر را باهم جفت کنم؟یعنی مشکلاتی مثل نارس بودن یا تلف شدن بوجود نمیاد؟

جوجه طوقی ها هر دو طوقی هستن.ولی جوجه ی سرخ ها ،جوجه نر سرخ دم سفید و ماده سرخ یکدست شده...

در ضمن میشه بگید برای زمستان دمای لانه را در چه حد نگه دارم...خانه ما درهمدان است و هوا خیلی سرد میشود؛تاحدی که وقتی آب در لانه باشد ولانه با پلاستیک پوشیده شده باشد شب ها یخ میزند.
سه‌شنبه 30 مرداد‌ماه سال 1397 ساعت 11:22 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام هومن جان این همه ما به شما میگوییم فصل جوجه کشی بهمن تا خرداد است اما گویا کسی گوش نمی هد.
سلام . ببخشید من یه کفتر سیاه کاکلی دارم ماده هستش . میخوام یه کفتر قرمز بهش جفت بزنم . میخوام نتیجش سرور باشه . آیا راه کار مناسبی هست . مرسی از سایت خوبتون .
پنج‌شنبه 11 مرداد‌ماه سال 1397 ساعت 10:55 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام برای ساختن سرور احتیاج به سرور دارید
سلام...

شما راهی برای فراری دادن پرنده های شکاری بلدید؟؟؟
مطمئن نیستم قوش هستند یا شاهین....
با کبوتر های چاهی منطقه کاری ندارند ولی وقتی کبوتر های خودم رو واسه دون دادن بیرون میاورم ارتفاعشان را کم میکنند...

پرنده های شکاری 4 تا هستند...(والدین و دو جوجه)
پنج‌شنبه 11 مرداد‌ماه سال 1397 ساعت 11:15 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام خیر راهی نیست. باید مدارا کرد فقط.
خیلی ممنون از پاسخ ها تون...

در اینجا به این کبوتر که بدن و بالهاش سرخ و دمش سفید متمایل به خاکستری است دم مایع میگوید.
یکشنبه 7 مرداد‌ماه سال 1397 ساعت 09:38 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
جوجه‌ها شون دم سفید نمیشه
سلام...ببخشید من چهار تا سوال داشتم:

1_ اگر نر طوقی قهوه ای و ماده قهوهای دم سفید باشه چه جوجه ای میدن؟؟؟

2_اگر نر سرخ دم مایع و ماده قهوه ای دم سفید باشه جه جوجه ای میدن؟؟؟

3_اگر نر طوقی قهوه ای و ماده طوقی سیاه باشه چه جوجه ای میدن؟؟؟

4_یه کبوتر طوقی نر هست که از یکی گرفتم،این کبوتر بخاطر زیاد پریدن شاه پر هاش سوزنی شده بود ،من این شاه پر هارو کشیدم.الان اندازشون به قدری هستن که کبوتر با کمی تقلا به لبه بام میرسه.ولی بعد از کمی راه رفتن بر روی بام سعی در پرواز کردن میکنه که گاها در خیا بان می افتد...خواستم بدونم مشکلش چیه؟؟؟


اگر لطف کنید و به سوالات پاسخ دهید خیلی متشکر میشوم.
سه‌شنبه 2 مرداد‌ماه سال 1397 ساعت 10:02 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
سلام
۱- جوجه عجیی میدن نمیشه گفت
۲- دم مایع نمیدونم چیه
۳-بیشتر طوق سیاه و تعداد ی هم قهوه ای ممکنه بدن
۴- تا پرهایش کامل نشده درش نیاور
سلام ممنون از توضیحات بی تقصتون
یک جفت ابلغ سبز دم شطرنجی ۱۲ ساعته دارم
خواستم ببینم میشه اگر جوجه کشیدم ازشون میشه خود جوجه هارو اگر نر و ماه شدن باهم تن کنم؟؟
ممنون
شنبه 23 تیر‌ماه سال 1397 ساعت 10:07 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام بله میشه
سلام و خسته نباشید.میشه کفتر سرور زینتی رو با کفتر خوب پرشی تن زد.جوجشون چجوری میشه.با تشکر
شنبه 8 اردیبهشت‌ماه سال 1397 ساعت 12:22 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام خیر نمیشه
سلام.خسته نباشید
میخواستم بدونم چند تا از ماده هام از تخم افتادن چی بهشون بدم؟
یکشنبه 19 فروردین‌ماه سال 1397 ساعت 05:21 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام دان خوب و ویتامین
سلامدو خسته نباشید اگر کبوتر خواهر و بردار دو کت یا طوقی با هم جفت باشن مشکلی نداره برای خودشون یا در تخم گذاری
چهارشنبه 15 فروردین‌ماه سال 1397 ساعت 01:37 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام بهتر است نکنید
سلام. میخاستم بدونم که برای بدست آوردن کبوتر لکه دار چه کبوترهایی رو بیشتر با هم جفت میکنن. فقط ظاهر کبوتر واسم مهمه.اگه منبعی هم دارین ممنون میشم بیشتر راهنماییم کنید
با تشکر
جمعه 20 بهمن‌ماه سال 1396 ساعت 12:02 ق.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
سلام متاسفانه اطلاعی ندارم
سلام دوستان ی نر کله دم سبز دارم با چه کفتری بزنم جوجه خوبی میده
یکشنبه 15 بهمن‌ماه سال 1396 ساعت 01:31 ب.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
سلام با ماده کله دم سبز
سلام دوستان یک طوقی سرخ دارم با چه کفتری بندازم جوجه خوب بده
چهارشنبه 6 دی‌ماه سال 1396 ساعت 04:17 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام با طوقی
سلام و خسته نباشید خدمت شما دوست عزیز ی سوال داشتم
میخاستم بدونم یهودی سیاه با ساتن پشت طاووسی جفت شدن به نظر شما جوجه اش چیز مالی میشه یا کلن جداشون کنم.؟
یکشنبه 20 فروردین‌ماه سال 1396 ساعت 12:04 ب.ظ
امتیاز: 2 0
پاسخ:
سلام. نمیدونم چی هستند
بدون شک نتیجه های ضعیف و‌ نا امید کننده ای خواهد داد ..
آیا ممکن هست از یک خواهر و برادر که با هم تن‌ کرده ایم بعد از بار ها نتیجه نا مطلوب نتیجه ای جالب گرفت؟ بدون استفاده از روش لاین (جوجه گرفتن از خواهر و برادر بارها و بارها)
شما تا به‌حال چنین کاری انجام دادید؟ اگر جوابتان‌مثبت هست ممنون میشم از نتایجش من رو‌مطلع کنین
با تشکر
دوشنبه 16 اسفند‌ماه سال 1395 ساعت 09:46 ب.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
بله امکان این هست. اما من هرگز خواهر و برادر جفت نمیکنم. نتیجه خاصی عایدمان نمیگردد.
سلام، من مطالب رو خوندم و بسیار هم مفید بود
اما در نتیجه گیری شما هم از روش لاین گفتید و هم روش موازی ..
میخواهم بدونم با توجه به اینکه روش موازی امکان عدم موفقیت به مراتب خیلی بیشتر هستش اما در اون روی قضیه اگر با صبر و شکیبایی فراوان و بدون دلسردی به این روش ادامه داد ممکن هست جوجه های حاصله به مراتب از جوجه هایی که از روش لاین به وجود میاد بهتر و شگفت آور تر باشه؟
خواهش میکنم توضیح کاملی بدید و من رو کاملا روشن کنید ..
با تشکر فراوان
یکشنبه 15 اسفند‌ماه سال 1395 ساعت 07:51 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام. در هر روشی که از همخونی به عر نوعی جلوگیری شود باید خون جدید مرتبا وارد کبوترها کرد. این کار دقیقا به مثابه وارد کردن ژنهای ناشناخته و بعضا معیوب است. حالا با این تفسیر شما فکر میکنید چقدر پیشرفت ممکن است حاصل گردد؟
اگر دوجفت کبوتر صدای هم رابشنوند جفت می خورن
یکشنبه 15 اسفند‌ماه سال 1395 ساعت 01:51 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
خیر
سلام

ایا میشود حته دو دوکت بسیار جوان امادهبرای جفت هم جفت زد
شنبه 15 خرداد‌ماه سال 1395 ساعت 04:11 ب.ظ
امتیاز: 2 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ
ﺑﻠﻪ ﻣﻴﺸﻮﺩ
سلام خسته نباشید.
محمد مازندران.
من می خوام دوتا برادر خواهرو باهم بزنم عیبی داره نر سرور ماده پشتار زرد
چهارشنبه 5 خرداد‌ماه سال 1395 ساعت 06:52 ب.ظ
امتیاز: 1 4
پاسخ:
ﺳﻼﻡ. ﺩﻟﻴﻞ اﻳﻦ ﻛﺎﺭﺗﻮﻥ ﭼﻴﻪ
سلام وخسته نباشید.
محمد از مازندران.
من خواهر برادرو باهم جفت زدم. ایرادی داره.
وقتی که خواهرشو تو دستم میکیرم پر میزنه میاد تو دستم. هر جا خواهرش بره میره. الانم چند با جفت زدم. تخم کردن شکوندم.نر سرور لکه دار. ماده پشتار زرد. ایا باهم جفت باشن
چهارشنبه 5 خرداد‌ماه سال 1395 ساعت 06:40 ب.ظ
امتیاز: 0 0
سلام من یک سوال دارم آیا میشه کبوتر پلاکی برادر خاهر با هم جفت کرد
جمعه 13 فروردین‌ماه سال 1395 ساعت 08:24 ب.ظ
امتیاز: 2 5
پاسخ:
ﺳﻼﻡ
ﺑﻠﻪ ﻣﻴﺸﻪ
ممنون بابت همه توضیحات و نظرات و دلسوزیهاتون. راستش منه حقیر یکی دوسالی هست ک پیگیره همچین قضیه ای هستم. باهرکی درمیون میذارم منو منعم میکنه خیلی گفتن اصن گناهه این کار ولی من توجهی نداشتم وکاره خودمو انجام دادم . من با یکی از کبوترام ک پرش خوبی داره رنگم سرخه والبته بقوله معروف جنسه، نسل همخون برمیدارم. از دیدنه این مطالب خیلی شگفت زده شدم ولبته خیلی هم بمن کمک کرد این مطالب
چهارشنبه 11 فروردین‌ماه سال 1395 ساعت 08:48 ب.ظ
امتیاز: 1 1
پاسخ:
ﺳﻼﻡ
ﺩﻭﺳﺖ ﻋﺰﻳﺰ ﺧﻮﺷﺤﺎﻟﻢ ﻛﻪ ﺑﺼﻮﺭﺕ ﻋﻠﻤﻲ اﻳﻦ ﻛﺎﺭ ﺭا ﺩﻧﺒﺎﻝ ﻣﻴﻜﻨﻴﺪ. اﮔﺮ اﻣﻜﺎﻥ ﺩاﺭﺩ اﺯ ﻧﺘﺒﺠﻪ ﻛﺎﺭ ﻫﻢ ﻣﺎ ﺭا ﻣﻂﻠﻊ ﻛﻨﻴﺪ. ﻣﻤﻨﻮﻥ
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
ﺑﺒﺨﺸﻴﺪ ﺑﺎﺑﺖ ﺗﺎﺧﻴﺮ. اﻭﻥ ﭘﺎﺳﺦ اﺸﺘﺒﺎﻩ ﺑﻮﺩ. ﻣﻦ ﻓﻜﺮ ﻛﺮﺩﻡ ﭘﺪﺭ ﻫﻨﻮﺯ ﺯﻧﺪﻩ اﺳﺖ. ﭘﺎﺳﺦ ﺻﺤﻴﺢ اﻳﻨﺴﺖ:
ﻣﺘﺎﺳﻔﺎﻧﻪ ﭼﻮﻥ ﭘﺪﺭ ﺭا اﺯ ﺩﺳﺖ ﺩاﺩﻩ اﻳﺪ و ﺩﺧﺘﺮ ﻓﻘﻄ 50% اﺯ ﮊﻧﻬﺎﻱ ﭘﺪﺭ ﺭا ﺩاﺭﺩ اﻛﺮ ﺑﺎ ﻳﻚ ﭘﻼﻛﻲ ﺟﻔﺘﺶ ﻛﻨﻴﺪ ﺷﺎﻳﺪ ﺑﻂﻮﺭ ﺷﺎﻧﺴﻲ ﭼﻴﺰﻱ,ﺷﺒﻴﻪ ﭘﺪﺭ ﺑﺰﺭﮒ ﺩﺭ ﺑﻴﺎﻳﺪ اﻣﺎ ﺑﻂﺪﺭ ﻋﻠﻤﻲ اﺣﺘﻤﺎﻝ ﺁﻥ 12.5% اﺳﺖ. ﻳﻌﻨﻲ ﺗﻘﺮﻳﺒﺎ ﻏﻴﺮ ﻣﻤﻜﻦ اﺳﺖ. ﻣﻮﻓﻖ ﺑﺎﺷﻴﺪ
-----------------------
سلام خیلی ممنون برای جواب
ولی همون 12 درصد هم خوبه تا جایی که بشه سعی خودمو میکنم که ازش جواب بگیرم
-------------------------
فقط به نظر شما از روش لاین جلو برم بهتره یا اینکه موازی مثلا خواهر برادری
سه‌شنبه 29 دی‌ماه سال 1394 ساعت 12:12 ق.ظ
امتیاز: 2 2
پاسخ:
ﺑﻬﺘﺮﻩ ﻛﻪ ﭘﺴﺮﻫﺎﻱ اﻳﻦ ﺩﺧﺘﺮ ﺭا ﺑﺎ ﺧﻮﺩﺵ ﺟﻔﺖ ﻛﻨﻴﺪﻭ ﺳﺎﻝ ﺑﻌﺪ ﻧﻮﻩ اﺵ ﺭا ﻭﻭﻭﻭ
سلام چرا جواب من را نمیدین
از دیروز منتظرم

در مورد این جوابتون بیشتر توضیح بدین
--------------------------------------------------------
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
ﺗﻨﻬﺎ ﺭاﻩ ﻣﻮﺟﻮﺩ ﺑﺎ ﺷﺮاﻳﻄ ﺷﻤﺎ ﺟﻔﺖ ﻛﺮﺩﻥ ﭘﺪﺭ و ﺩﺧﺘﺮ اﺳﺖ
ﻣﻮﻓﻖ ﺑﺎﺷﻴﺪ
دوشنبه 28 دی‌ماه سال 1394 ساعت 07:08 ب.ظ
امتیاز: 2 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
ﺑﺒﺨﺸﻴﺪ ﺑﺎﺑﺖ ﺗﺎﺧﻴﺮ. اﻭﻥ ﭘﺎﺳﺦ اﺸﺘﺒﺎﻩ ﺑﻮﺩ. ﻣﻦ ﻓﻜﺮ ﻛﺮﺩﻡ ﭘﺪﺭ ﻫﻨﻮﺯ ﺯﻧﺪﻩ اﺳﺖ. ﭘﺎﺳﺦ ﺻﺤﻴﺢ اﻳﻨﺴﺖ:
ﻣﺘﺎﺳﻔﺎﻧﻪ ﭼﻮﻥ ﭘﺪﺭ ﺭا اﺯ ﺩﺳﺖ ﺩاﺩﻩ اﻳﺪ و ﺩﺧﺘﺮ ﻓﻘﻄ 50% اﺯ ﮊﻧﻬﺎﻱ ﭘﺪﺭ ﺭا ﺩاﺭﺩ اﻛﺮ ﺑﺎ ﻳﻚ ﭘﻼﻛﻲ ﺟﻔﺘﺶ ﻛﻨﻴﺪ ﺷﺎﻳﺪ ﺑﻂﻮﺭ ﺷﺎﻧﺴﻲ ﭼﻴﺰﻱ,ﺷﺒﻴﻪ ﭘﺪﺭ ﺑﺰﺭﮒ ﺩﺭ ﺑﻴﺎﻳﺪ اﻣﺎ ﺑﻂﺪﺭ ﻋﻠﻤﻲ اﺣﺘﻤﺎﻝ ﺁﻥ 12.5% اﺳﺖ. ﻳﻌﻨﻲ ﺗﻘﺮﻳﺒﺎ ﻏﻴﺮ ﻣﻤﻜﻦ اﺳﺖ. ﻣﻮﻓﻖ ﺑﺎﺷﻴﺪ
سلام
یه سوال دیگه دارم
من یه جفت کبوتر پلاکی چاپی دارم (خواهر برادر )
تا حالا چند سری ازشون جوجه گرفتم
هر سری جوجه ها متفاوت هستن
یک بار مشکلی یک بار کاغذی یک بار مثل پدر مادرشون
بیشترین تفاوت جوجه سبز دو خط و مشکلی بوده است
دلیلی چی میتونه باشه
در ضمن بر خلاف اینکه شما فرمودین بیشتر جوجه های حاصل هم خونی مریض یا ضعیف میشن من تا حالا به همچین موردی بر نخوردن
ایا روش هم خونی جفت کردن من اشتباشت ؟
یکشنبه 27 دی‌ماه سال 1394 ساعت 10:27 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
ﺩﻟﻴﻞ اﻳﻦ ﺗﻨﻮﻉ ﭘﺸﺖ ﻛﺒﻮﺗﺮﻫﺎ و ﮊﻧﻬﺎﻱ ﻧﻬﻔﺘﻪ اﺳﺖ ﻛﻪ ﺑﻪ ﺩﻟﻴل ﻫﻤﺨﻮﻧﻲ ﺑﺮﻭﺯ ﻣﻴﻜﻨﻨﺪ.
ﻣﺎ ﻫﻴﭻ ﺟﺎ ﻧﮕﻔﺘﻴﻢ ﻛﻪ ﺑﻴﺸﺘﺮ ﺟﻮﺟﻪ ﻫﺎﻣﺮﻳﺾ ﻳﺎ ﺿﻌﻴﻒ ﻣﻴﺸﻮﻧﺪ. ﻣﺎ ﺩﺭ اﻳﻦ ﻭﺑﻼﮒ ﻫﻤﺨﻮﻧﻲ ﺭا ﺗﺸﻮﻳﻖ ﻣﻴﻜﻨﻴﻢ.
ﭘﻴﺮﻭﺯ ﺑﺎﺷﻴﺪ.
سلام من یکمی وبلاگ شما رو مطالعه کردم بسیار پر بار و جالب بود
حالا یه سوال دارم
من یه کبوتر پلاکی نر داشتم بسیار نر خوبی بود به سختی گیر اورده بودم
این کبوتر نر با یک کبوتر ماده معمولی (رنگی) که کاکل هم داشت جفت شد
حاصل یک جوجه ماده شده که بیشتر به کبوتر پلاکی رفته فقط بالهای بلند تر داره و بدن کشیده تر ولی از نظر پروازی خوبه تستش هم کردم از بقیه پلاکی ها کم نیاورده ..
----------------------
متاسفانه کبوتر پلاکی اصلی که پدر این بود رو از دست دادم بدون اینکه ازش یه جوجه درست حسابی بگیرم ...
الان فقط همین جوجه مونده
--------------------------------------
حالا سوال من اینجاست ایا ممکنه بتونم از ااین جوجه یه جوری نسل پدرش رو بیرون بکشم خیلی برام مهم هست لطفا جواب بدین زود تر
این شماره منه اگر تلگرام یا وایبر دارین هم خوبه
یکشنبه 27 دی‌ماه سال 1394 ساعت 09:25 ب.ظ
امتیاز: 0 2
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
ﺗﻨﻬﺎ ﺭاﻩ ﻣﻮﺟﻮﺩ ﺑﺎ ﺷﺮاﻳﻄ ﺷﻤﺎ ﺟﻔﺖ ﻛﺮﺩﻥ ﭘﺪﺭ و ﺩﺧﺘﺮ اﺳﺖ
ﻣﻮﻓﻖ ﺑﺎﺷﻴﺪ
سلام و خسته نباشید,
خدایی خیلی خیلی مفید بو واسه من,بخصوص کتابی که معرفی شد و لینکش رو گذاشته بودین.ممنون از آ.غ بوکان:-)
یکشنبه 20 دی‌ماه سال 1394 ساعت 05:34 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
ﺩﺭﻭﺩ ﻣﺤﻤﺪ ﺟﺎﻥ,
ﺧﻮﺷﺤﺎﻟﻢ ﻛﻪ ﻣﻮﺭﺩ ﭘﺴﻨﺪ ﻭاﻗﻊ ﺷﺪ. اﻣﻴﺪﻭاﺭﻡ ﻣﻮﺭﺩ اﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﻫﻢ ﻗﺮاﺭ ﺑﮕﻴﺮﺩ.
ﭘﻴﺮﻭﺯ ﺑﺎﺷﻴﺪ
زاغ کله اسبی باچی بندازم برای کهنه کردن کبوتر چی کار کنم تازه وارد ایا اجیل سویا برای کبوتر خوبه
پنج‌شنبه 26 آذر‌ماه سال 1394 ساعت 11:15 ب.ظ
امتیاز: 2 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
اﺻﻼ ﻣﺘﻮﺟﻪ ﺳﻮاﻟﺘﻮﻥ ﻧﺸﺪﻡ
سلام زاغ دوبرکه اسبی ماده باچی خوبه برای جفت
سه‌شنبه 24 آذر‌ماه سال 1394 ساعت 10:03 ب.ظ
امتیاز: 2 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ. ﻣﺘﺎﺳﻔﺎﻧﻪ ﺑﺎ اﻳﻦ اﺳﻢ ﺁﺷﻨﺎ ﻧﻴﺴﺘﻢ
ببخشید فک کنم اشتباه شده.
سرور لکه دار نه سرور کله دار. سرور همون هفرنگه
میخوام هفرنگ لکه دار عمل بیارم فقط نمیدونم این هفرنگارو ب چی بزنم که لکه دار بده.
من انواع و اقسام هفرنگارو دارم ولی خب نمیدونم ب چی بزنم که لکه دار بده!
آخه هفرنگ لکه دار بد جور تو قزوین مد شده!

با تشکر مدیر وبلایگ
جمعه 20 آذر‌ماه سال 1394 ساعت 06:16 ق.ظ
امتیاز: 2 0
پاسخ:
ﺩﺭﻭﺩ,
ﺑﺎﻳﺪ ﺳﺮﻭﺭ ﺭا ﺑﻪ ﻛﻠﻪ ﺩاﺭ ﺑﺰﻧﻴﺪ ﺩﻭﺑﺎﺭﻩ ﺟﻮﺟﻪ ﻫﺎﺷﻮﻧﻮ ﺑﻪ ﻛﻠﻪ ﺩﻟﺮ ﺑﺰﻧﻴﺪ و ﻫﺮﺳﺎﻝ ﺗﻜﺮاﺭ ﻛﻨﻴﺪ ﺗﺎ ﺑﻪ ﻧﺘﻴﺠﻪ ﺑﺮﺳﻴﺪ
با عرض سلام. ببخشید ی سوال داشتم که ی مدتی ذهنمومشغول کرده!
اینکه چطور باید سرور لکه دار عمل بیارم...
ممنون میشم جوابگو بدین/باتشکر
پنج‌شنبه 19 آذر‌ماه سال 1394 ساعت 05:55 ق.ظ
امتیاز: 3 0
پاسخ:
ﺩﺭﻭﺩ,
ﻣﻨﻆﻮﺭﺗﻮﻥ اﺯ ﺳﺮﻭﺭ ﻛﻠﻪ ﺩاﺭ ﭼﻴﻪ? اﮔﻪ ﻣﻴﺸﻪ ﻟﻂﻔﺎ ﻋﻜﺲ ﺑﻔﺮﺳﺘﻴﺪ.
: سلام دوست خوبم.من واقعا از مطالب ارزنده شما لذت میبرم و به معلوماتم اضافه شد.انشاالله موفق باشید و ما از تجربیات شما استفاده کنیم.:
چهارشنبه 11 آذر‌ماه سال 1394 ساعت 11:13 ب.ظ
امتیاز: 2 1
پاسخ:
ﺳﻼﻡ ﺩﻭﺳﺖ ﮔﺮاﻣﻲ
اﻟﺒﺮﺯ ﺟﺎﻥﻭاﻗﻌﺎ ﺧﻮﺷﺤﺎﻟﻢ ﻛﻬﻴﻚ ﻧﻔﺮ ﺩﻳﮕﺮ اﺯ ﻭﺑﻼﻙ ﻣﺎ اﺑﺮاﺯ ﺭﺿﺎﻳﺖ ﻛﺮﺩ. اﻣﻴﺪﻭاﺭﻡ ﻛﻪ ﺩﺭ ﺁﻳﻨﺪﻩ ﺑﺘﻮاﻧﻴﻢ ﺑﻴﺸﺘﺮ ﺑﻪ ﺩﻭﺳﺘﺎﻥ ﻋﻼﻗﻪ ﻣﻨﺪ ﻛﻤﻚ ﻛﻨﻴﻢ و ﺩﺭ ﺧﺪﻣﺘﺸﺎﻥ ﺑﺎﺷﻴﻢ.
ﭘﻴﺮﻭﺯ ﺑﺎﺷﻴﺪ
سلام من یک کبوتر موشی سفید دارم که نمیدانم نر هست یا ماده چکار باید بکنم تا بفهمم که کبوترم نر هست یا ماده؟ و من یک کبوتر موشی دیگر هم دارم که می دانم ماده است و می خواهم اگر موشی سفیدم نر هست با او جفتش کنم.
و حالا از شما خواهشمندم که چند راه برای فهمیدن نر یا ماده بودن ان به من بگویید با تشکر.
پنج‌شنبه 5 شهریور‌ماه سال 1394 ساعت 02:31 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ
ﺑﻬﺘﺮﻳن و ﺳﺎﺩﻩ ﺗﺮﻳﻦ ﺭاﻩ ﻗﻮﺭ ﺯﺩﻥ ﻛﺒﻮﺗﺮ ﻧﺮ اﺳت. ﻋﺠﻠﻪ ﻧﻜﻨﻴﺪ ﺧﻮﺩﺵ ﺑﺮﻭﺯ ﻣﻴﺪﻫﺪ.
با عرض سلام وخسته نباشید
چه کفتری خوبه برای جفت انداختن با پشت سیاه
ممنونم اگه راهنمایی کنید
جمعه 9 مرداد‌ماه سال 1394 ساعت 11:14 ق.ظ
امتیاز: 0 2
پاسخ:
سلام،
برای پشت سیاه، پشت قرمز، پشت پیس، پشت سیاه ،پشت سبز و کلا پشتدار خوب است. البته بعضی ها هم با شازده جفت میکنند.
با سلام و خسته نباشید خدمت شما دوسته عزیز من یه سوال از خدمتتون داشتم-میخاستم بدونم شما قیمته یه جفت کله قوچی از نوع پلنگ را میدانیدچقدر است؟ممنون
چهارشنبه 30 اردیبهشت‌ماه سال 1394 ساعت 10:58 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
سلام امید جان،
متاسفانه بنده از قیمتهای کبوتر در ایران خبری ندارم. شرمنده. دوستان عزیز اگر کسی جواب این دوست خوبمان را دارد لطفا در همینجا پست کند. متشکرم.
سلام
عالی بود
پنج‌شنبه 24 اردیبهشت‌ماه سال 1394 ساعت 10:52 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
متشکرم مقداد عزیز. لطف دارید
زیر بالاشون بادکرده بعضی ها روی بالهاشون کلاغ معمولی باچی جفت بندازم به غیر از کلاغ برای جفت که هم زاتش خوب باشه هم قیافش
چهارشنبه 16 اردیبهشت‌ماه سال 1394 ساعت 11:05 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
عکس از زیر بالهاشون بگذارید لطفا
برای این که گرما زدگیش خوب بشه چی بدم کلاغ زرد معمولی باچی جفت بندازم به غیر از کلاغ برای جفت که هم زاتش خوب باشه هم قیافش
سه‌شنبه 15 اردیبهشت‌ماه سال 1394 ساعت 09:42 ب.ظ
امتیاز: 2 0
پاسخ:
در جای خنک نگهش دارید تا گرما زدگیش رفع بشه. کلاغ زرد را هم نمیدونم چیه!
کبوترام ورم گوشتی زیر بالشون کرده چیکار کنم سار پلنگی باچی خوبه جفت بندازم جوجه شون چی میشه
دوشنبه 14 اردیبهشت‌ماه سال 1394 ساعت 09:50 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
ﻟﻂﻔﺎ اﺯ ﻟﻴﻦ ﻭﺭﻡ ﮔﻮﺷﺎﻱ ﻋﻜﺲ اﺭاﻳﻪ ﺑﺪﻫﻴﺪ. ﻣﺘﺎﺳﻔﺎﻧﻪ ﺳﺎﺭ ﭘﻠﻨﮕﻲ ﺭا ﻫﻢ ﻧﻤﻴﺪاﻧﻢ ﭼﻴﺴﺖ. ﻋﻜﺲ ﺑﮕﺬاﺭﻳﺪ ﻟﻂﻔﺎ
عشق باز ...
شنبه 15 فروردین‌ماه سال 1394 ساعت 01:05 ب.ظ
امتیاز: 0 0
سلام خوبید ببخشید من یه تر سوروک دادم خواستم بدونم چی بکنم پاش که سوروک بده ممنونم
جمعه 14 فروردین‌ماه سال 1394 ساعت 02:24 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
متوجه سوالتون نشدم.
با تشکر از شما که هنوز این سایت برپا دارید و مثل سایت های دیگر رها نشده یاعلی
چهارشنبه 27 اسفند‌ماه سال 1393 ساعت 09:43 ب.ظ
امتیاز: 0 3
پاسخ:
سعید عزیز سلام،
منهم ازشما به خاطر همراهیتان تشکر میکنم. امیدوارم که همیشه در کنار همدیگر از آموخته هایمان استفاده کنیم.
پیروز باشید.
کبوترم یک تخم میکنه چیکارش کنم دفعه دومشه
یکشنبه 3 اسفند‌ماه سال 1393 ساعت 10:18 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
به مدت یک ماه جداش کن و شاهدانه و قره ماش زیاد بهش بده. بعد دوباره جفت کن اگر تکرار شد یعنی ژنتیکی ایراد داره.
جوجه ای که بدنیا میاد چی به پدر مادرش بدم مقوی باشه برا رشد وبرا زرنگ شدنش باشه
شنبه 2 اسفند‌ماه سال 1393 ساعت 09:21 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
قره ماش ارزن گندم جو نخود های ریز و درشت عدس لپه ذرت برنج خام تخم جارو کتان شاهدانه کلزا بزرک.
سبز المانی رو میشه با کبوتران خوشگل جفت انداخت مثلا کلاغ زرد معمولی با هاش چی میده
پنج‌شنبه 30 بهمن‌ماه سال 1393 ساعت 01:52 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
احتمالا کلاغ آلمانی میده
ابلق المانی باچی خوبه کلاغ زرد باچی خوبه
یکشنبه 12 بهمن‌ماه سال 1393 ساعت 01:29 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
نمیشناسم این نژادارو
میخواستم بدونم ابق المانی رو باچی جفت بندازم میشه بگید باسبز المانی جوجه ش چی میشه
شنبه 27 دی‌ماه سال 1393 ساعت 02:11 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
هر چی امکان داره بده،
ابلغ . سبز. زاغ . حتی قرمز. بستگی به پشتشون داره.
استاد عزیزم
باتشکر از محبت و وقتی که گذاشتید و جواب سوال بنده را دادید. خودم منهم از کبوترهائی که رنگ سیاه دارند زیاد خوشم نمی آید . اما برای تنوع هوس کردم یک سوسکی هم داشته باشم. ترجیح می دهم جوجه ای که از او می گیرم کله و دم سبز و یا دست پر دم سیاه باشد. ضمنا یک خال پیش ماده دارم اگر با او جفت شود جوجه اش چطور خواهد بود.
باتشکر و احترام
دوشنبه 17 آذر‌ماه سال 1393 ساعت 11:16 ب.ظ
امتیاز: 2 1
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
ﻧﻮﻳﺪ ﺟﺎﻥ اﮔﻪ ﻟﻂﻒ ﻛﻨﻲ و ﻋﻜﺴﻲ اﺯ ﺧﺎﻝ ﭘﻴﺴﺖ ﺑﮕﺬاﺭﻱ ﻣﻤﻨﻮﻥ ﻣﻴﺸﻢ. اﺻﻂﻼﺡﺧﺎل ﭘﻴﺲ ﺩﺭ ﻣﻨﺎﻃﻖ ﻣﺨﺘﻠﻒ و ﺣﺘﻲ ﮔﻨﺠﻪ ﻫﺎﻱ ﻣﺨﺘﻠﻒ ﻓﺮﻕ ﻣﻴﻜﻨﻪ. ﺁﻳﺎ اﻳﻦ ﻣﺎﺩﻩ اﺯ ﭘﺸﺘﺪاﺭ و ﺷﺎﺯﺩﻩ ﻣﻴﺎﺩ ﻳﺎ ﺭﻧﮕﻬﺎﻱ ﺩﻳﮕﻪ? اﻳﻦ ﺧﻴﻠﻲ ﻣﻬﻤﻪ.
در ضمن اگه سوالهات را در آخرین پست بگذاری دوستان بیشتری خواهند دید و نطر داد. ممنون.
استاد عزیزم
با تشکر از شما ، از حدود بیست کبوتری که دارم عمدتا پشت دار یا دارای خالهای قرمز ویا قهوه ای هستند و چند تاهم هما که از جوجه های همان پشت دارها و خال دار هستند. اخیرا یکی از دوستان یک نر سوسکی سبز که خیلی هم خوب است بمن هدیه داده است. اما تاکنون چون کبوتر سوسکی نداشته ام. سوالم از این بابت بود . من معتقد هستم نسل کبوتر هم باید مانند انسان هم اصیل باشد و زیبا ، لذا بدنبال ترکیبی از نسل پرسی خوب و زیبا و یا بقول جنابعالی نقش و رنگ دار هستم.البته اصیل بودن و پرسی بودن در اولویت نخست و زیبائی در اولویت دوم هست. ممنون از اینکه حوصله بخرج میدهید و به سوالات دوستان پاسخ می گوئید. خدا به شما عوض خیر بده.
دوشنبه 17 آذر‌ماه سال 1393 ساعت 11:20 ق.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
بسیار خوب نوید جان،
ممنون بابت توضیحاتتان. حال با توجه به اینکه این کبوتر سوسکی کبوتری پرشی هست و شما مایل به تکثیر آن هستید، باید بپرسم که دوست دارید که جوجه های نسلهای بعدی به خالی تبدیل بشوند؟
سوسکی ها به دلیل رایج بودنشان حتی با وجود بهترین پرشها در نزد خیلی از دوستان جز کبوتران زیبا به حساب نمی آیند و خیلی از اساتید از آنها جوجه نمیکشند. کله دم سبز، دم سبز، کله دم سیاه دم سیاه. سینه دم سیاه یا سبز به نوعی از خانواده سوسکی هستند که به دلیل مهر بودنشان زیباتر هستند. حال کدام یک از این خالها مد نطر شماست.
استاد باردیگر سلام
سوال بنده را در ذیل آورده اید اما بدون پاسخ است.
باتشکر از شما
یکشنبه 16 آذر‌ماه سال 1393 ساعت 09:09 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ ﻧﻮﻳﺪ ﺟﺎﻥ,
ﺑﺎ ﻋﺮﺽ ﭘﻮﺯﺵ. ﮔﻮﻳﺎ ﻓﺮاﻣﻮﺵ ﻛﺮﺩﻡ ﺩﻛﻤﻪ ﺛﺒﺖ ﺭا ﻓﺸﺎﺭ ﺑﺪﻡ و ﺟﻮاﺏ ﺳﻮاﻝ ﺷﻤﺎ ﺛﺒﺖ ﻧﺸﺪﻩ.
اﺯ ﺷﻤﺎ ﭘﺮﺳﻴﺪﻩ ﺑﻮﺩﻡ ﻛﻪ ﭼﻪ ﻫﺪﻓﻲ ﺭا ﺩﻧﺒﺎﻝ ﻣﻴﻜﻨﻴﺪ. ﻧﻘﺶ و ﺭﻧﮓ ﻳﺎ ﭘﺮﺵ و ﻳﺎ ﻫﺮﺩﻭ?
استاد گرامی سلام
من یک نر سوسکی سبز دارم . می خواستم بدانم با چه ماده ای جفت بشود بهتر است.
شنبه 15 آذر‌ماه سال 1393 ساعت 07:25 ب.ظ
امتیاز: 1 0
1 2 3 >>