کبوتر ایرانی‌ در کانادا

گیر کردن تخم در مخرج پرنده


درودی گرم به دوستان عزیز،


از اینکه تا کنون با ما همراه بوده اید بی نهایت سپاسگزاریم و امیدواریم که بتوانیم همواره با شما باشیم و از یاری شما و تبادل نظراتتان استفاده پایاپای ببریم. 


فصل فصل جوجه کشیست و رعایت اصول بهداشتی لازمه این کار جهت بهینه سازی و بالا بردن راندمان کار است. امیدوارم که دوستان با توجه به نکاتی که در مقالات قبلی توسط مجید گرامی و حسین عزیز بیان شده اند بتوانند فصل جوجه کشی خوبی داشته باشند. 


در زیر مقاله مفیدی از حسین گرامی میخوانیم در رابطه با یکی از مشکلات جوجه کشی که به کرات برای همه مان اتفاق افتاده و بعضا باعث مرگ کبوترانمان هم شده است. خیلی از کبوترداران راه حل های متفاوتی برای حل مشکل " پیچیدن تخم" ارائه میدهند که هر کدام میتوانند مفید واقع شوند. اما آنچه مهم است دانستن دلیل این مشکل است. زیرا با داشتن دانش کافی راحتتر و مجهزتر میتوان با آن برخورد کرد. 

      

********                                                                       


گیر کردن تخم در مخرج پرنده؛

شاید تا به حال تجربه کرده باشید که کبوتر ماده تنها یک تخم گذاشته و پس از 40 تا 44 ساعت که انتظار داریم تخم دوم را بگذارد با وجود باز بودن جناغش و حضور تخم در تخمدانش توان خروج تخم از بدنش را ندارد و روزهای زیادی هم می گذرد اما همچنان ماده تخم نمی کند. به این کبوتر ماده یک تخم هم می گویند. خب علت چیست و چه باید کرد؟

اول باید دید مشکل از کجاست و در چه کبوترهایی این اتفاق می افتد. معمولا ماده های خیلی جوان یا پیر که کم کم دارند از تخم می روند دچار این حالت می شوند. ماده های سن دار چاق نیز جزو این دسته هستند. در صورت جوجه کشی های مکرر هم ممکن است این حالت رخ دهد.

باورهای غلطی درباره این موضوع وجود دارند مثلا بعضی ها می گویند تخم چرخیده، یا برخی می گویند کمبود کلسیم است و قرص کلسیم به ماده می دهند. برخی می گویند مربوط به نژاد است و ....

خب، واقعیت چیست؟

تخم پرنده در رحمش تشکیل شده و از لوله رحمی یا مجرای تخم (تخمراهه) به خارج هدایت می شود. وقتی تخم به حفره "کلوآک" می رسد پرنده با زور زدن تخم را به بیرون هل می دهد. گاهی این عمل خیلی انرژی از پرنده می گیرد اما پس از نهادن تخم، تنها چند دقیقه زمان کافی است تا پرنده به حالت عادی برگردد. گاهی اوقات عواملی منفی باعث می شوند تخم در بدن پرنده گیر کند و مشکل ساز شود:

(۱) یکی از این عوامل منفی چسبیدن مخاط لوله رحمی به تخم است به عبارت دیگر تخم به بدن پرنده چسبیده است.

(۲) یکی دیگر از عوامل موثر، ابتلای پرنده به یک بیماری مزمن و ضعیف شدن است. ماهیچه هایی که باید تخم را به بیرون برانند در اثر بیماری ضعیف می شوند و این مشکل پدید می آید. آلودگی به کلامیدیا که نوعی عامل بیماری زاست باعث تخم گذاری نامنظم می شود. این نشان می دهد که قبل از جفت انداختن باید بیماریهای هر دو کبوتر نر و ماده را گرفت و سپس آنها را تن هم کنیم.

(۳) یک عامل دیگر می تواند دادن مولتی ویتامین و کلسیم زیاد به حیوان قبل از تخمگذاری باشد زیرا کلسیم اضافی پوسته تخم را در بدن کبوتر خیلی سخت می کند و اگر تخم بزرگ باشد دفع آن مشکل می شود.

(۴) گاهی مساله مربوط به تخم است که خیلی بزرگتر از حد معمول است.

(۵) سوتغذیه و کمبود کلسیم هم تاثیرگذار است اما چگونه؟ وقتی تخم دوم پوسته اش شل و نازک باشد به راحتی یا پوسته اش می شکند یا تخم تغییر شکل داده و تبدیل به یک تخم ناهنجار می شود. گاهی هم تخم اول دیر از لوله رحمی عبور می کند و تخم دوم به تخم اول می چسبد. عکس رادیوگرافی زیر ناهنجار بودن تخم دوم را نشان می دهد:
گاهی علائم گیر کردن تخم در کبوتر به گونه ای است که در مراحل اولیه نمی توان به آسانی آنرا تشخیص داد و در مراحل پیشرفته از رفتار پرنده متوجه مشکل می شویم. ماده هنوز تخم نگذاشته و خسته به نظر می رسد. میلی به پرواز ندارد و به آرامی حرکت می کند. یک گوشه می ایستد. گاهی پرهایش پف می کند و اشتهایش را از دست می دهد. در مراحل حاد چنان پرنده خسته می شود که ممکن است نتواند روی پاهایش بایستد و می نشیند و درد می کشد. اگر در این مرحله به پرنده کمک نشود ممکن است تلف شود.


طریقه درمان:


برای نجات پرنده دست به کار شوید. ابتدا با روغن مخرج پرنده را چرب کنید. یک تیزه بردارید و سر آن را روغنی کنید و داخل مخرج پرنده را هم چرب کنید. حالا خیلی آرام با دو انگشت تخم را با ماساژ و لمس نرم و یکنواخت از درون لگن پرنده به بیرون هدایت کنید. این کار را کاملا به نرمی و آرامی انجام دهید تا به حیوان آسیبی نرسد. فشار بیش از حد ممکن است تخم را بشکند بنابراین فشار باید خیلی کم و یکنواخت باشد. بدون عجله و با طمانینه به کارتان ادامه دهید. شاید 5 دقیقه یا بیشتر این عمل به طول بیانجامد. کم کم می بینید که قسمت مخرج پرنده مرتبا برآمده و برآمده تر می شود. به آرامی به کار ادامه دهید. اگر سفیدی تخم پیدا شد نشانه این است که کارتان را به خوبی انجام داده اید و باید آن را ادامه دهید. ماساژ را ادامه دهید. مقداری از مخرج پرنده بیرون میزند که مشکلی ندارد. چون بیرونزدگی پس از بیرون افتادن تخم به حالت عادی بر می گردد. نهایتا تخم بیرون می آید و می توانید به جای دور انداختن دستتان را زیر تخم بگیرید و آن را صحیح و سالم بدست آورید و زیر پای کبوتر یا دایه قرار دهید. بنده این کار را چندین بار با موفقیت انجام داده ام و حتی تخم حاصل را هم به جوجه تبدیل کرده ام.

یک کار مفید دیگر هم می توانید انجام دهید. می توان مخرج پرنده را علاوه بر چرب کردن، گرم هم کرد که به حصول نتیجه کمک می کند. بدین منظور مخرج پرنده را بالای یک لیوان آب جوش بگیرید تا گرمای بخار آب، مخرج و اطراف آنرا گرم کند. مراقب باشید پرنده راحت باشد و اذیت نشود. کبوتر خودش با شما همکاری خواهد کرد.

پس از خروج تخم تقویت کبوتر را جهت بازیابی فراموش نکنید.


تعدادی از دوستان در پیغامهای زیادی از ما در مورد چگونه گرم کردن گنجه ها در زمستان پرسیده بودند. خدمت آن دسته از دوستان که مطالب قبلی ما را در رابطه با زمستان وچگونگی مقابله با سرما را نخوانده اند معروضم که تا زمانی که گنجه شما در معرض مستقیم باد قرار ندارد، بهیچ وجه ازپلاستیک یا گونی برای جلوگیری کردن از ورود سرما استفاده نکنید. استفاده از هر گونه سیستم گرمایی برای کبوتران شما مضراست.  اگر گنجه شما بادگیر است با گونی یا پلاستیک از ورود باد جلوگیری کنید. و اگر هم بادگیر نیست، هیچ کاری نکنید. عکسهای زیر مربوط به گنجه های خود ما در کانادا میباشند. امسال ما با سرمای شدیدی مواجه شدیم که بین ۱۵ـ و ۴۰ـ متغیر بود. بطوریکه که مشاهده میفرمایید، به دلیل یخ زدن مدفوع پرندگان، ما حتی قادر به تمیز کردن گنجه ها نیستیم. با اینحال میبیند که در این سرما، گنجه های ما کاملا باز هستند. اما قابل ذکر است که این گنجه ها بادگیر نیستند.
به امید شادی و سربلندی همه دوستان.

پیروز باشید.

نظرات (282)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
سلام
چجوری پوست تخم رو از مخرج کبوتر بیارم بیرون دست میزنم بهش خودشو میکشه
اگه اینجوری بمونه خطرناکه براش
کبوتر حدودا دوساله است
تقصیر من بود چون پرش رو بسته بودم این اتفاق افتاد خواهشا یه راهکار کامل برام بگین
سه‌شنبه 11 اردیبهشت‌ماه سال 1397 ساعت 01:23 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
سلام اگر بتونی ارام ارام درش بیاری خوبه وگرنه ممنکه صدمه ببینه
تخم تو مخرج کبوتر شکست و سفیده تخم ریخت بیرون چیکار کنم؟؟؟
دوشنبه 10 اردیبهشت‌ماه سال 1397 ساعت 07:29 ب.ظ
امتیاز: 3 0
پاسخ:
سلام‌سعی کن‌پوست را در بیاری
سلام ، مرغ عشق ماده من تخم توی شکمش گیر کرده بود ،اومدم به روشی که گفته بودین بیرونش بیارم، قبل از اینکه تخ و بیرون بیارم مرد وقتی تخم بیرون اومد دیدم مرده، آخه چرا؟
شنبه 8 اردیبهشت‌ماه سال 1397 ساعت 02:14 ب.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
سلام متاسفانه وقتی تخو در رحم می‌پیچد احتمال مرگ هم بالا هست
سلام استاد یه جفت تهرونی دارم ولی رو تخمش نمی خوابه مشکلش چیه؟؟
سه‌شنبه 28 فروردین‌ماه سال 1397 ساعت 01:35 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام‌،
جاش خوب نیست
سلام
مشکلی که مطرح می کنم مساله ای است می توان یک کتاب در مورد آن نوشت.

کبوتر ماده دو تخم می کند یک هفته بعد توان راه رفتن را از دست می دهد و فقط پر می زند. ماده بیماری مسری ندارد چون نر که به تنهایی روی تخم ها میخوابد دچار بیماری نمی شود!!!

کبوتر ماده تخم اول را می کند. روز دوم فلج شده (عدم توانایی راه رفتن) درحالیکه کاملا سالم است. تخم دوم از مخرج درآورده می شود ولی باز هم پرنده ناتوان از راه رفتن!

تزا اول و ضعیف: دچار نیوکاسل شده اند و باید اکسی وت تتراسایکلین تزریق گردد

تز دوم و قوی: ماده دچار تخم مستی شده و باید سه روز قرص بتامتازون انسانی بهش داد

کبوتر ها در جای کاملا تمیز هستند و تغذیه متنوع استو آدم بی تجربه ای هم نیستم اما پدیده نادر استو دوستانی را دیدم که همین مشکل را داشته اند ولی برخی مشکل را با زودپز حل کرده اند!!! برخی هم راهنمایی های فوق را کرده اند.
چون موضوع جدی است لطفا هر کس تجربه دارد راهنمائی کند
از مدیر محترم هم ممنون میشوم لطف خود را دریغ نفرمایند.
یکشنبه 22 بهمن‌ماه سال 1396 ساعت 08:36 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام کبوترماده شما کمبود کلسیم دارد بهش کلسیم مایع بدهید در اثر کمبود کلسیم بدن پرنده برای ساختن تخم از کلسیم مفاصل استقاده میکند و همین درد باعث فلج شدن می‌گردد.
کبوترم تخم کرده ولی رو تخمش نمیخوابه الان سه روزه تخم دومم نکرده چیکار کنم
پنج‌شنبه 5 بهمن‌ماه سال 1396 ساعت 12:26 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
الان فصل جوجه‌کشی نیست
من یک جفت کفتر دارم جفتگیری هم کردن ولی هنوز تخم نزاشتن بعدم کی فصل جوجه کشیشان است
چهارشنبه 4 بهمن‌ماه سال 1396 ساعت 08:35 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
بهار
سلام من میخاستم بدونم کبوترم یک روزه یک تخم گزاشته هنوز تخم دوم نزاشته روی تخم اول اصلا نخوابیده آیا تخم خراب شده
سه‌شنبه 3 بهمن‌ماه سال 1396 ساعت 08:00 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
الان فصل جوجه کشی نیست
سلام ببخشید میگم کبوتر من تخم اول که گذاشت بعد فرداش رفتم ببینم.تخم دوم گذاشته دیدم گذاشته ولی ماده دیگه نمیتونست رو پاش وایسه چه مشکذی براش پیش امده. لطفأ سریع جواب منو بدین ممنون
یکشنبه 1 بهمن‌ماه سال 1396 ساعت 11:07 ب.ظ
امتیاز: 2 0
پاسخ:
تخم گیر کرده
سلام
اگه کبوتران در بین روزهای تخم گذاری شون از روی تخم ها چند ساعت بلند شن اشکال داره؟
جمعه 22 دی‌ماه سال 1396 ساعت 04:09 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
سلام اگر تخمها سرد بشوند بله ایراد‌دارد
سلام
از کجا متوجه بشم که تخم داره یا نه، چون کبوترم ۹ ماه تخم نمیزاره
الان چند ماه که پشتش خم تازگی ها خیلی تحرکش کم شد والا اینجا دامپزشک ها کبوتر نگاه نمیکنن نگران کبوترم هستم میشه راهنمایی کند
ممکن تخم نداشته باشه جایش عفونت کرده باشه که پرنده دمش رو خم نگه میداره؟
دوشنبه 4 دی‌ماه سال 1396 ساعت 03:35 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام احتمال ۹۰٪ تخم پسشه
سلام استاد یکی از ماده هام ۳ روزی هست تخم دوم و نکرده بود همانطور که شما گفتید من عمل ماساژ رو انجام دادم و تخم با لایه قرمز رنگ پوست خارج شد ولی پوسته قرمز رنگ اجازه خارج شدن تخم رو نداد و دوباره برگرداندم داخل؟؟
راهنمایی میکنید؟؟
پنج‌شنبه 23 آذر‌ماه سال 1396 ساعت 09:03 ق.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
سلام باید چند بار تکرار کنی تا در بیاد.
در ضمن الان فصل جوجه کشی نیست
سلام تخم کفتر سیا شده بچه ها میگن توش جوجه هست اما خیلی سیا شده به نظر شما چکار شده
چهارشنبه 15 آذر‌ماه سال 1396 ساعت 07:22 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام ۱۷ روز از روز تخم گزاری صبر کن ببین چی شده
تخم قناریم به مقدش گیر کرده ۱۲ساعته باید چیکار کرد
یکشنبه 23 مهر‌ماه سال 1396 ساعت 02:31 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام.
طبق همین متن عمل کن
سلام. درمان شکستن جناغ کبوتر چیه؟ تشکر.
سه‌شنبه 4 مهر‌ماه سال 1396 ساعت 02:41 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام
درمان ندارد
با سلام. من یک جفت کبوتر سفید خریدم. کبوتر ماده مقداری از پرهای جلو سینه اش ریخته بود. فروشنده گفت این مدل فری (فردار) است. اما الآن بعد از گذشت چند روز، مقدار ریختن پرهای جلوی سینه بیشتر شده. این یک مریضی است؟ البته یک نقطه های سفید روی پوست آن معلوم می شود. ممنون
شنبه 1 مهر‌ماه سال 1396 ساعت 12:43 ق.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
سلام. خیر مریضی نیست. الان فصل لک است
سلام دو تا کبوتر دارم یکیش مدفوعش سفته و مادش آبکیه 5روز دارو بهش دادم و بعدش آمپول زدم مشکلش بعد گذشت چند ماه حل نشده و اکثر پرهاش ریخته چکارش کنم
دوشنبه 27 شهریور‌ماه سال 1396 ساعت 04:24 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام جداشون کن و بهشون پروبیوتیک بده
سلام ببخشید دو تا سوال داشتم اولی اینکه یه جفت کبوتر دارمحواسم بحشون نبود گربه اونو تخماشونو خورد دوباره بعده دوهفته تخم کردن تخماشون خیلی بزرگه آیا ممکنه تخصصی نشون خراب شده باشه وسوال دوم فضله شون سبزه آیا غیر طبیعی واکه غیر طبیعی باید چیکار کنم
شنبه 4 شهریور‌ماه سال 1396 ساعت 02:28 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام دوست عزیز الان فصل جوجه کشی نیست. جدایشان کنید و برای مدفوع سبز آمپرولیم به مدت ۷ روز بدهید
سلام ، ممکنه تخم کبوتر بعد از 23 روز باز بشه ؟
ملاک روزها از اولین تخم هست یا از دومین تخم ؟
(آخه معمولا میگن 18 الی 22 روز )

پیشاپیش از شما تشکر میکنم.
شنبه 31 تیر‌ماه سال 1396 ساعت 01:21 ق.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
سلام. خیر. تخمها خراب شده
سلام ببخشیدمن ی کبوترماده دارم که باهرکفتری جفتش میکنم تخم دوزرده ودرشت میزاره رگ میزنه ولی جوجه نمیشن لطفا اگرراه حلی برای درمان هست ودارویی برای درمان سراغ دارید خواهشن معرفی کنید سپسگذارم
جمعه 2 تیر‌ماه سال 1396 ساعت 01:21 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
متاسفانه راه حلی ندارد
سلامی دوباره
شامی همون کبوتر شام سوریه هست.سفید و روی بالهای دوخط سیاه با چشمهایی قرمز
چهارشنبه 17 خرداد‌ماه سال 1396 ساعت 11:17 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام.
فقط با خودشان باید جفت کرد
سلان خدمت شما
بنده یک شامی نر دارم و هر چقدر گشتم نتونستم واسش ماده شامی جور کنم..
یکی از دوستان با سابقه به من گفت که همین مشکل رو داشته و گفت راه حلش اینه که یه ماده سبز دوخط باهاش جفت بزنی.گفت خودش قبلا همین کار رو کرده بود و لون اول یک جفا سبز و لون دوم یک جفت شامی گیرش اومد .خواستم بدونم نژاد و ذات کبوتر خراب نمیشه؟
یا رو پروازشون تاثیر منفی نداره.الان یکماهه درگیرم
چهارشنبه 17 خرداد‌ماه سال 1396 ساعت 02:26 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام. متاسفانه نمیدونم شامی چیه
سلام کفتر های من در یه جای بسته نگه داری میشه فقط هنگام دان بیرون میاد این عمل مشکلی از بابت مریضی ایجاد نمیکنه راهنماییم کنین و دردمند بهترین زمان دان دادن به جوجه کفتر ها چه ساعتی است و چه اندازه بهشون دان بدم
سه‌شنبه 16 خرداد‌ماه سال 1396 ساعت 10:41 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام بله جای کوچک‌ بیماری و استرس می‌آورد. جوجه‌ها ساعت ۶ بعد از طهر کاملا سیر بشوند
با سلام یه سوال دارم در مورد این که بعضی از کفتر ها دچار بیماری شدن من نمیدونم به این بیماری چی میگن من شرایط بیماری رو میگم شما حدس بزنید اولشو از پاشون یه چیزی در میاد نرمه بعد رفته رفته بزرگ شده و سفت میشه بعد از همه جای بدنش در میاد مورد چیه راه درمان یا راه پیشگیری ممنون میشم جواب بدید
دوشنبه 8 خرداد‌ماه سال 1396 ساعت 11:08 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
درود،
نیاک جان تا کنون با چنین بیماریی برخورد نداشته ام لطفا به دامپزشک مراجعه کن
سلام من یه جفت کبوتر دارم که یک جفت از انها 19روز هست که تخم دارن اگر دست تخم بزنم
است تخم جوجه خواهد شد؟
پنج‌شنبه 4 خرداد‌ماه سال 1396 ساعت 11:08 ق.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
سلام،
مشکلی نیست. می‌توانید دست بزنید
سلام من یه مشکل دارم یک کفتر نر دارم که نمیتونه فضله بذاره گاها زور میزنه اما نمیتونه فقط چند قطره فضله ابکی بیرون میاد دان میخوره آب میخوره فقط نمیتونه فضله بذاره به مقعدش نگآه کردم وقتی زور میزنه مقعدش باد میکنه اما نمیتونه چکار کنم من توانستم درستش کنم کفترمو اینو نوشتم تا همه ازش استفاده کنن من به مقعدش کمی روغن کره وارد کردم وارد کردن درست شد الانم خیلی قوی شده
شنبه 30 اردیبهشت‌ماه سال 1396 ساعت 11:17 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام‌تشکر بابت به اشتراک گذاری تجربه تان. پروبیوتیک مدام حلال و پیشگیری کننده این مشکل است.
با سلام خدمت شما و زحمت بی منت تان
بنده یک جغت شامی گرفتم که تمیز و بی عیب هستند اما وقتی که کبوتر نر مستی میکنه و به سمت ماده میره،ماده نوک میزنه به نر و نوک نوک نمیکنه.خواستم بدونم دلیلش چیه و ممنون میشم راه حل رو هم بگید.ارادت
یکشنبه 24 اردیبهشت‌ماه سال 1396 ساعت 09:49 ق.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
سلام
عجله نکن جفت میشن
با سلام من یه مشکل دارم یک کفتر نر دارم که نمیتونه فضله بذاره گاها زور میزنه اما نمیتونه فقط چند قطره فضله ابکی بیرون میاد دان میخوره آب میخوره فقط نمیتونه فضله بذاره به مقعدش نگآه کردم وقتی زور میزنه مقعدش باد میکنه اما نمیتونه چکار کنم
سه‌شنبه 22 فروردین‌ماه سال 1396 ساعت 09:21 ب.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
سلام،
بهش پروبیوتیک بده
سلام ایا به جوجه یک روزه دان درشت مانند زرت به نرماده داده شود که به جوجه بدهند جوجه خفه نمیشود
شنبه 19 فروردین‌ماه سال 1396 ساعت 04:37 ب.ظ
امتیاز: 2 0
پاسخ:
سلام
بله میمیرد. حتی ارزن هم می‌کشد
سلامی دوباره یه سوال داشتم میگم موقع جفت گیری کبوتر نوک به نوک میکنند ایا نطفه میریزن از دهانشون یا نه واسه مستی هست ؟ اخه یه جفت جوانه دارم با هم جفت شدن تازه به بلوغ رسیدن نوک به نوک کم دیدم کنند یا نمیکنند علتش چیه اگه نوک به نوک نکنند تخم بدونه نطفه اس یا اصلا تخم نمیکنند ممنون میشم بگی
چهارشنبه 18 اسفند‌ماه سال 1395 ساعت 01:44 ب.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
سلام
ایمکار به مثابه بوسیدنه. ربطی به نطفه ندارد. نطفه از طریق جفتگیری ممتقل میگردد
سلام گندم میدم
احساس میکنم اشتباه من بود اخه امروز غروب تخم دومشو کرد احتمالا یه روز جلوتر فکر کردم بوده
سه‌شنبه 17 اسفند‌ماه سال 1395 ساعت 06:41 ب.ظ
امتیاز: 1 2
پاسخ:
گندم به‌مثابه نون خشک برای انسانه.

دان کامل و مخلوط: گندم (خیلی کم)، جو،‌ ارزن گاودانه، قره‌ماش، برنج، تخم جارو،ذرت, تخم آفتابگردان, کافشه, کتان بذرک، کلزا، نیجر، عدس، ماش و  کلا ۷ تخم قناری.
سلام من ویتالین یا همون مولتی ویتامین گرفتم و موقع تخم کردن کبوترام دادم تو اون پست گفتم که یکی تخم دومش کرده اندازه گنجشک گفتید مشکلی نیست الان یه جفت دیگمم تخم اول رو کرد اما دومیشو نکرد گیر هم نکرده احتمال میدم واسه این مولتی ویتامین باشه مشکلی واسه بعدا کبوترم پیش نمیاد که ؟ مگر مولتی ویتامین موقع تخم گذاری باید نداد ؟ سوالم اینه الان این سری اشکال نداره که یکی تخم کردن فقط بگید واسه سری بد که تخم بخواهند مشکل ایجاد میکنه یا نه ؟
سه‌شنبه 17 اسفند‌ماه سال 1395 ساعت 01:54 ب.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
سلام اگر فکر میکنی پس مولتی را نده یا عوضش کن.
تغذیه اشون چیه؟
سلام.من یه جفت کبوتر کله ای دارم که بیشتر از پنج بار جفت گیری کردن؛با این حال مدت جارو جم کردنشون نزدیک به دو هفته شده.به نظرتون این مدت غیر عادیه؟وقتی هم میان بیرون سریع دون میخورن میرن داخل.مکان هم گرمه و مشکلی نداره.
چهارشنبه 11 اسفند‌ماه سال 1395 ساعت 12:27 ب.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
سلام نه عادیه. خوبه
سلام یه جفت کفتر پاکستانی سفارش دادم اوردن جوجه گرفتم اما جوجه ها پرواز نکرد من تو یه جای کوهستانی زندگی میکنم یعنی این کفترها تو یه جای مختص خود پرواز میکنند یعنی من بایدبه کفتر های بومی تکیه کنم ممنونم میشم ج بدید
جمعه 29 بهمن‌ماه سال 1395 ساعت 03:14 ب.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
سلام.
خیر کبوتر خوب بهتون ندادند
,ببخشید سوالی داشتم ایا تا بحال با خورده شدن تخم توسط خود کبوتر روبرو شدید؟؟علت چیست و راه درمان ممنون
دوشنبه 25 بهمن‌ماه سال 1395 ساعت 03:47 ب.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
سلام علت تغذیه ناقص
این را بدهید
گندم جو‌ ارزن گاودانه قره‌ماش برنج تخم جارو. ذرت تخم آفتابگردان کافشه کتان بزرک کلزا نیجر . کلا ۷ تخم قناری. عدس و ماش
سلام ممنون ازمطلبی که درموردگیرکردن تخم درمخرج گذاشتیدمطالعه کردم همونجوری که گفتیدانجام دادم روی یکی ازکفترهام که نمیتونست تخم بذاره ولی تخم بدجورگیرکرده بودشکست توشکمش شکست حالابایدچیکارکنم راه درمانی هست ممنون میشم راهنماییم کنید
چهارشنبه 20 بهمن‌ماه سال 1395 ساعت 01:23 ب.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
سلام معمولا در این حالت متاسفانه حیوان تلف میشه.
سلام استاد یه کبوتر ماده دارم موقع تخم گذاشتن پشتش باد میکنه اما تخم نمیکنه . اگه میشه راهنمایی کنید.ممنون میشم
شنبه 9 بهمن‌ماه سال 1395 ساعت 05:29 ق.ظ
امتیاز: 0 2
پاسخ:
سلام. دست بزن ببین تخم گیر نکرده. اگر تخم بود طبق همین مقاله درش بیار
سلام من یک جفت کفتر یاهو دارم که تخم نمزارن و کفتر مادم همیشه کسله و هیچ مریضی نداره پشت کمرش بر امدگی و جود داره میشه کمکم کنید ؟؟؟
پنج‌شنبه 16 دی‌ماه سال 1395 ساعت 07:00 ب.ظ
امتیاز: 0 1
پاسخ:
سلام،
تا بهار جداشون کن و صبر کن
سلام
ببخشید قناری من یک روز تخم کرد و دیدم که سوراخ است و کف قفس افتاده و الان سه روز میگزرد و خبری از تخم نیست ولی پس ماده بسیار باد کرده خواهش میکنم کمکم کنیین ممنونم
دوشنبه 6 دی‌ماه سال 1395 ساعت 10:00 ق.ظ
امتیاز: 0 2
پاسخ:
سلام.
تخم مستی بوده. دوباره تخم میکند. نگران نباشید
سلام ممنون میشم اگه جواب منو بدید یه کفتر دارم سه هفته اس تخم داشت ولی نمزاشت دیروز همون کارو کردم که بالا گفتید ولی تخم نبود یه غده بود درامد با روده هاش غده رو کندم روده هاشو کردم داخل وحالا زنده میمونه یانه
سه‌شنبه 30 آذر‌ماه سال 1395 ساعت 07:26 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام. بهش انتی بیوتیک خفیف بدهید که عفونت نکند. بله زنده خواهد ماند اگر عفونت نکرده باشد
با سلام خدمت شما و تشکر از گفته های خوبتون
من دو جفت کبوتر دارم الان چند روزه که جفت گیری شون میبنم روزی یه بار یا دو بار ولی تخم نمیزارن مشکلشون چیه؟
اگه جواب بدین ممنون میشم
یکشنبه 7 آذر‌ماه سال 1395 ساعت 08:29 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
جداشون کنید و بهمن ماه جفت کنید
با درود خدمت شما؛ اقا یک مسئله ای که برام واقعا غیرقابل حل و عجیب هست اینه که وقتی کبوترهامو که نعدادشان تقریبا 35 تا 40 عدد هستند را وقتی پرواز میدم با اینکه خیلی پرقدرت و به اصطلاح تسمه شلاقی بال میزنند اما به طرز عجیبی اصلا از دور بام (اصطلاحا خرخره بام) بالاتر نمیروند و حتی یکبار هم پشتک نمیزنند؛ حتی گاها قطعه های کوچک تخنه فیبر [اندازه ده سانت در ده سانت] یا چوب حصیر با تیرکمان و سایر اشیاء به زیرشان که پرتاب میکنم باز هم فایده ای نداشته و نه پشتک میزنند و نه از دور بام خارج نمیشوند و بالا بروند و نه هیچ.... تنها تا جایی که قوت و انرژی دارند در خرخره بام دور میزنند و میتابند و سپس بعد از نهایتا پنج دقیقه یا گاهی کمتر که چرخیدند و قوت شان تمام میشود مینشینند... و اگر صد بار دیگه هم حرکتشون بدم باز آش همان و کاسه همان... و دریغ از اندکی بالاتر رفتن یا پشتک زدن... میچرند و میچرخند و میچرخند در خرخره بام و خسته که شدند مینشینند و هوای بعد هم همانطور و الی آخر... بنظر شما علتش چیست... لازم است ذکر کنم که کبوترانم کاملا سرحال و قبراق هستند و هیچ کمبود تغذیه ای یا بیماری هم ندارند و دانه و آبشان هم عالیست... اما اینطور بد و حال بهم زن میپرند
شنبه 22 آبان‌ماه سال 1395 ساعت 10:23 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
کاظم جان درود،
در این امر چند چیز خیلی اهمیت دارد. اول که کبوترها ی شما چقدر خوب هستند و کجایی هستند؟ دوم اینکه کبوتر ها را چرا در این فصل میپرانید؟ سوم اینکه کهنه اند یا جوجه؟
سلام سوال من آینه که بعد از خوردن دان آب به کفترها بدم یا به صورت کلی آب در اختیارشان بذارم
پنج‌شنبه 20 آبان‌ماه سال 1395 ساعت 05:09 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام کلا در اختیارشان باشد
سلام ی سوال داشتم ی ماده دارم هر سری تخم میزاره یکیش جوجه نمیشه میخواستم ببینم از نتفه نر یا ماده
چهارشنبه 19 آبان‌ماه سال 1395 ساعت 07:34 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
میتونه هم نر هم ماده باشه. نمیسه اینطوری گفت
ممنون از راهنمایی خوبتون برای خارج کردن تخم از بدن ماده الان که این مطلب رو خوندم خیلی کمکم کرد که چه جوری کمک این زبون بسته کنم آخه نزدیک به یک هفته میشه که این حیوون نمیتونه تخم کنه ،یکی از ماده های دیگه امشب تخم کرد ولی نخوابید دلیلش چیه آیا تخم خراب میشه یا جوجه میده
دوشنبه 17 آبان‌ماه سال 1395 ساعت 03:51 ق.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام،
خوشحالم مقاله مفید بوده. تخم را بذار زیر دایه.
سلام جوجه کفتر رو باید چند ماهگی جفت بزنم تا کفتر خراب نشه و مریض نشه
یکشنبه 16 آبان‌ماه سال 1395 ساعت 05:58 ب.ظ
امتیاز: 1 0
پاسخ:
سلام بالای یک سالگی
سلام من الان کارهام چی بدم مریض نشن متاسفانه به دلیل ندادن واکسن خوب من نمیتونم واکسن بزنم چون واکسن ها کهنه بوده و کفترها از بین میروند شما چی صلاح میدونید
پنج‌شنبه 13 آبان‌ماه سال 1395 ساعت 08:43 ب.ظ
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام فقط هفته ای سه یا چهار روز پروبیوتیک
سلام ببخشید مزاحم شدم سوال من آینه که کفتر هام دچار سرگیجه شده و دان نمیتونن بر دارن
چکار کنم برای سرگیجه درضمن دوستانم گفتم که ناخن هایش را بزنم تا خون از دست بدم شاید خوب شدن من هم به این اکتفا نکردم شما راه ی نشانم بدید ممنون من واکسنشم زدم واکسن سفید توروخدا کمک کنید
چهارشنبه 28 مهر‌ماه سال 1395 ساعت 06:43 ب.ظ
امتیاز: 1 1
پاسخ:
سلام،
اگر علایم بیماری نیوکاسل باشد کاری نمیتوانید . زدن ناخن دردی دوا نمیکند فقط به حیوان درد مضاعف میدهید. به دامپزشک مراجعه کنید
سلام من یک جفت یهودی دارم تا حالا ۶ سری تخم گذاشتن دفعه اول و دوم جفتشون جوجه شد دفعه سوم جفت تخم ها خراب شد دفعه چهارم و پنجم و ششم فقط تخم اولشون جوجه میشه تخم دوم خراب میشه میشه بگید مشکل چیه؟؟
جمعه 15 مرداد‌ماه سال 1395 ساعت 08:04 ب.ظ
امتیاز: 0 2
پاسخ:
ﺳﻼﻡ,
ﻣﺸﻜﻞ ﮔﺮﻣﺎﻱ ﻫﻮاﺳﺖ. ﺗﺎ ﭘﺎﻳﻴﺰ ﺟﺪاﺷﻮﻥ ﻛﻦ.
سلام استاد .من یه جوجه کبوتر یک ماهه دارم که یکدفه پاهایش فلج شده .علتش چیه و باید چیکار کنم.آیا خوب میشه ؟
پنج‌شنبه 7 مرداد‌ماه سال 1395 ساعت 12:17 ب.ظ
امتیاز: 3 0
پاسخ:
ﺳﻼﻡ.
ﻟﻂﻔﺎ ﺳﺮﻳﻌﺎ ﺑﻪ ﺩاﻣﭙﺰﺷﻜﻲ ﺑﺒﺮﻳﺪﺵ.
1 2 3 4 5 6 >>